CZ2007119A3 - Method of making Crataegus sp. clones with proved biological properties and resistance behavior to Erwinia amylovora - Google Patents

Method of making Crataegus sp. clones with proved biological properties and resistance behavior to Erwinia amylovora Download PDF

Info

Publication number
CZ2007119A3
CZ2007119A3 CZ20070119A CZ2007119A CZ2007119A3 CZ 2007119 A3 CZ2007119 A3 CZ 2007119A3 CZ 20070119 A CZ20070119 A CZ 20070119A CZ 2007119 A CZ2007119 A CZ 2007119A CZ 2007119 A3 CZ2007119 A3 CZ 2007119A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
plants
hawthorn
crataegus
vitro
clone
Prior art date
Application number
CZ20070119A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CZ298177B6 (en
Inventor
Mertelík@Josef
Kloudová@Katerina
Original Assignee
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i. filed Critical Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.
Priority to CZ20070119A priority Critical patent/CZ2007119A3/en
Publication of CZ298177B6 publication Critical patent/CZ298177B6/en
Publication of CZ2007119A3 publication Critical patent/CZ2007119A3/en

Links

Landscapes

  • Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)

Abstract

Podstatou resení je originální zpusob pouzití metodických postupu, který umoznuje tvorbu klonu Crataegus sp.s overenými biologickými vlastnostmi a rezistentním chováním k Erwinia amylovora (EA). Zpusob zahrnuje postupy pro výber donorových rostlin, odvození primokultury in vitro, mikropropagaci in vitro, prevedení regenerantu do ex vitro, pestování mladých rostlin in vivo, laboratorní testy rezistence k EA, výsadbu mladých klonových rostlin in situ, overení biologických vlastností a hodnocení polní rezistence, uchovávání matecných klonu v podmínkách in vitro.The essence of the solution is an original method of using methodical procedures, which allows the creation of clone Crataegus sp.s verified biological properties and resistant behavior to Erwinia amylovora (EA). The method includes procedures for selection of donor plants, derivation of primary culture in vitro, micropropagation in vitro, conversion of regenerant to ex vitro, growing of young plants in vivo, laboratory tests of resistance to EA, planting of young clone plants in situ, verification of biological properties and evaluation of field resistance, preserving maternal clones under in vitro conditions.

Description

Způsob tvorby klonů Crataegus sp. s ověřenými biologickými vlastnostmi a rezistentním chováním k Envinia amylovora.A method for producing Crataegus sp. with proven biological properties and resistant behavior to Envinia amylovora.

Oblast techniky:Technical field:

Vynález se týká unikátního systému ochrany rostlin z čeledi růžovitých proti infekci karanténní bakterií Envinia amylovora (Burrill) jako původci významné choroby „spála růžovitých rostlin.The invention relates to a unique system of protection of plants of the Rosacea family against infection by the quarantine bacterium Envinia amylovora (Burrill) as the causative agent of the "pink scorch" disease.

Dosavadní stav techniky:BACKGROUND OF THE INVENTION:

V roce 1986 (Kítdela, 1988) byl v ČR zaznamenán první výskyt významné choroby nazvané podle projevů a hostitelů „spála růžovitých rostlin - původce Erwinia amylovora (Burrill) - (EA). Tato nebezpečná karanténní infekce se do současnosti rozšířila na většinu území ČR. Způsoby šíření bakteriálních buněk EA, tzv. propagulí (forma slizovitého e^idátu, vzdušné provazce) mohou být velice různorodé - vítr, déšť, hmyz, ptactvo, dopravní koridory a pod. (Kiideia, 1990). Nejvýznamnější způsob pasivního šíření EA je přemisťování infikovaných rostlin nebo jejich částí v rámci vegetativní reprodukce a obchodu s rostlinným materiálem.In 1986 (Kítdela, 1988) the first occurrence of a significant disease in the Czech Republic, named after manifestations and hosts of “pink scarlet plant - the causative agent of Erwinia amylovora (Burrill) - (EA), was recorded in the Czech Republic. To date, this dangerous quarantine infection has spread to most of the Czech Republic. Methods of spreading EA bacterial cells, so-called propagules (slime form, air ropes) can be very diverse - wind, rain, insects, birds, transport corridors and the like. (Kiideia, 1990). The most important way to passively spread EA is by moving infected plants or parts thereof in vegetative reproduction and trade in plant material.

Výskyt EA byl ve světě prokázán zhruba na 200 druzích rostlin z čeledi růžovitých (Kůdela, 1990), v ČR je naprostá většina výskytů vázána na rod Crataegus.The occurrence of EA has been proven around 200 species of the Rosacea family in the world (Kůdela, 1990), in the Czech Republic the vast majority of occurrences are related to the genus Crataegus.

Hloh (Crataegus sp.) je ekologicky významná dřevina, která pomáhá vytvářet vhodné prostředí pro řadu bylinných druhů rostlin, slouží jako úkryt i potrava pro drobné živočichy, je včelařsky významná a léčivá rostlina. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších rodů dřevin v květeně ČR, je významný zejména na vysychavých stanovištích a vyskytuje se velmi často i v krajině člověkem značně pozměněné - tedy v lemových porostech lesů, na mezích, navážkách a na ruderálních plochách.Hawthorn (Crataegus sp.) Is an ecologically important woody species that helps to create a suitable environment for many herbaceous plant species, serves as a shelter and food for small animals, is a beekeeping and medicinal plant. It is one of the most widespread tree species in the flora of the Czech Republic. It is important especially in drying habitats and it occurs very often even in the landscape significantly modified by man - ie in forest forests, on boundaries, weights and ruderal areas.

V podmínkách ČR je rod Crataegus nej významnější z hlediska dlouhodobé perzistence EA a tudíž zdrojem infekce pro ostatní hostitele z čeledi růžovitých, zejména pro produkční ovocné dřeviny. Z těchto důvodů bylo v rámci eradikačních opatření uplatňovaných Státní rostlinolékařskou správou jen do roku 1997 vykiučeno více než 25 tis. keřů hlohů (Korba et al., 1998), tato opatření se negativné promítla do biologické rozmanitosti společenstev se zastoupením hlohů. V rámci nového zákona bylo od roku 2004 od eradikace infikovaných rostlin v přirozených společenstvech ustoupeno s výjimkou okolí produkčních ploch hostitelských ovocných dřevin. Omezením eradikace byla sice zastavena přímá devastace biotopů hlohu, ale na druhou stranu však dochází ke zvyšování infekčního tlaku patogena (EA) a tím ke zvyšování rizika lokálního šíření infekce a intenzity poškození těchto porostů. Vývoj tohoto stavu mohou výrazně negativně ovlivnit také nové výsadby hlohů náchylných k EA.In the Czech Republic, the genus Crataegus is the most important in terms of long-term persistence of EA and therefore a source of infection for other hosts of the rose family, especially for fruit production trees. For these reasons, within the framework of eradication measures applied by the State Phytosanitary Administration, up to 1997, more than 25 ths. hawthorn (Korba et al., 1998), these measures have had a negative impact on the biodiversity of hawthorn communities. Under the new law, since 2004 the eradication of infected plants in natural communities has been abandoned, with the exception of the surroundings of the production areas of host fruit trees. By reducing eradication, direct devastation of hawthorn habitats has been stopped, but on the other hand, there is an increase in the pathogen (EA) infection pressure and thus an increase in the risk of local spread of infection and the intensity of damage to these stands. New plantings of hawthorn susceptible to EA may also have a negative effect on the development of this situation.

L) Crataegus sp. se choroba projevuje rychlou spálu letorostů a brachyblastů, někdy až celých větví, přičemž intenzita poškození v jednotlivých letech může kolísat. Počáteční přímá škodlivost pro vitální rostliny hlohu nebyla velká a význam vazby EA na tento taxon spočíval převážně v tvorbě rezervoárů infekce v krajině. Zvrat patosystému nastal v roce 2004 kdy bylo poprvé zaznamenáno komplexní poškození hlohů nevratného charakteru a tudíž vlastní ohrožení stavu taxonu. Tento vývoj způsobily interakce silného projevu infekce EA s dalšími bionózami a abionózami, přičemž velmi výraznou predispozici vytváří vývoj průběhu počasí. V současné době je poškození u některých keřů zejména na vysychavých pro hloh typických stanovištích dost výrazné v podobě spálových příznaků infekcí EA, proschnutí koruny od její periferie, vysoké fruktifikace, minimalizace tvorby letorostů. Tento cyklus poškození se opakuje a v řadě sledovaných případů už dospěl až k celkovému odumření keře. PokračováníL) Crataegus sp. the disease manifests in rapid burn of shoots and brachyblasts, sometimes even whole branches, and the intensity of damage may vary from year to year. Initial direct harmful effects on hawthorn vital plants were not great, and the importance of EA binding to this taxon was largely based on the formation of reservoirs of infection in the landscape. Reversal of the patosystem occurred in 2004, when it was first recorded a complex damage to hawthorn of irreversible character and therefore the actual threat to the state of the taxon. This development was due to the interaction of a strong manifestation of EA infection with other bionoses and abionoses, with the development of weather patterns making a very predisposition. Currently, the damage in some shrubs, especially on drying-out of typical hawthorn habitats, is quite pronounced in the form of burn symptoms of EA infections, drying of the crown from its periphery, high fructification, minimizing the formation of annual shoots. This cycle of damage is repeated and in a number of investigated cases it has reached the complete death of the shrub. Continuation

- I -Itohoto vývoje může vést k poklesu biologické rozmanitosti rostlinných společenstev v ekosystémech, kde má hloh nezastupitelnou úlohu.- Even these developments may lead to a decrease in the biodiversity of plant communities in ecosystems where hawthorn plays an irreplaceable role.

Přímá účinná ekologicky příznivá ochrana hostitelských rostlin proti EA není doposud známa. Velmi účinnou možností je využití zdrojů přirozené rezistence k EA {Patáková, Korba. 2000/, která již byla v ČR u hlohu Crutaegus sp. prokázána.Direct effective ecologically favorable protection of host plants against EA is not yet known. A very effective option is to use sources of natural resistance to EA {Patáková, Korba. 2000 /, which was already in the Czech Republic at the hawthorn Crutaegus sp. proved.

Systémové vyhledávání zdrojů rezistence k EA v přirozených společenstvech, využití metod množení in vitro pro vytvoření klonového potomstva a laboratorní testy pro ověřeni rezistence získaných klonů k EA nebylo u hlohů ve světě prováděno. Repatriace a reintrodukce klonových rostlin hlohů rezistentních k EA v laboratorních testech do přirozených společenstev hlohů pro ověření polní rezistence k EA a vyhodnocení jejích biologických vlastností ve světě rovněž nebylo prováděno.Systematic search for sources of EA resistance in natural communities, using in vitro multiplication methods to create clonal offspring, and laboratory tests to verify the resistance of EA clones obtained in hawthorn have not been performed worldwide. Repatriation and reintroduction of EA-resistant hawthorn clone plants in laboratory tests into natural hawthorn communities to verify EA field resistance and assessment of its biological properties worldwide has also not been performed.

Podstata vynálezu:SUMMARY OF THE INVENTION:

Podstatou vynálezu je originální způsob použití metodických postupů, který' umožňuje tvorbu klonů Crataegus sp. s ověřenými biologickými vlastnostmi a rezistentním chováním k Erwinia amylovora (EA).SUMMARY OF THE INVENTION The present invention is based on an original method of using methodologies which allow the production of Crataegus sp. with proven biological properties and resistant behavior to Erwinia amylovora (EA).

Způsob zahrnuje postupy pro výběr donorových rostlin, odvození primokultury in vitro. mikropropagaci in vitro, převedení regenerantů do ex vitro, pěstování mladých rostlin in vivo, laboratorní testy rezistence k EA, výsadbu mladých klonových rostlin in šitu, ověření biologických vlastností a hodnocení polní rezistence, uchovávání matečných klonů v podmínkách in vitro v genobanee VUKOZ, v.v.i.The method includes procedures for selecting donor plants, deriving a primoculture in vitro. in vitro micropropagation, exogenous regeneration, in vivo cultivation of young plants, EA resistance laboratory tests, in vitro sowing of young clone plants, verification of biological properties and evaluation of field resistance, in vitro preservation of parent clones in the VUKOZ genobank, v.v.i.

Příklady provedení vynálezu:Examples:

Na lokalitě s přirozenými společenstvy hlohů (Crutaegus spj by] na základě sledování vývoje infekce Erwinia amylovora (EA) prováděného v období 1994-2006 vybrán keř hlohu jako donorová rostlina pro založení primární kultury in vitro. Tento keř v průběhu celého sledování nebyl napaden EA a vykazoval dobrý růst a vývoj. Výskyt infekce EA na sledované lokalitě byl v jednotlivých letech u napadených keřů prokazován laboratorně.In a locality with natural hawthorn communities (Crutaegus spj by], following the development of Erwinia amylovora (EA) infection in 1994-2006, a hawthorn shrub was selected as a donor plant to establish a primary in vitro culture. The occurrence of EA infection in the monitored locality was proved in the individual years in the infected bushes in the laboratory.

Z donorového keře byly odebrány jednoleté výhony jejichž apikální i axilámí pupeny byly použity pro založení primární kultury in vitro. Primární kultura in vitro byla založena na modifikovaném WPM médiu zpevněném agarem o kncentraci 7,5 g.l-l s přídavkem 0,5 mg.lI benzyladeninu, 20 g.l-l sacharózy a vitaminů. Pěstování probíhalo v 16-hod fotoperiodě, při teplotě 22 °C. Odvozená kultura byla postupně multiplikována in vitro. byly zní odebrány vrcholové řízky, které byly zakořeněny v propařeném množárenském substrátu v podmínkách in vivo v kultivačním boxu. Po dosažení velikosti cca l(J:m byly mladé klonové rostliny umístěny do kójového skleníku, postupně nahmkovány do rašelinového substrátu typu A a dopčstovány v pařeništích do velikosti cca 20 - 40 cm. Klonové rostliny s velikostí výhonů cca 20 cm byly v počtu 10-20 kusů předány do specializované bakteriologické laboratoře na provedení testů rezistence k EA. Laboratorní testy byly provedeny metodou inokulace dekapitovaných výhonů kapkou suspenze směsi kmenů EA, rezistence byla stanovena podle stupnice USD A (Korba et al.. 1998; Mohan et al.. 2002).Annual shoots were taken from the donor shrub and their apical and axillary buds were used to establish the primary culture in vitro. The primary in vitro culture was based on 7.5 g.l-1 agar-strengthened WPM medium supplemented with 0.5 mg.lI benzyladenine, 20 g.l-1 sucrose and vitamins. Cultivation was carried out in a 16-hour photoperiod at 22 ° C. The derived culture was gradually multiplied in vitro. the top cuttings were taken and rooted in the steamed propagating substrate under in vivo conditions in a culture box. After reaching a size of about 1 (J: m), the young clone plants were placed in a cubicle greenhouse, gradually plated into a peat substrate of type A and grown in hotbeds up to a size of about 20 - 40 cm. 20 pieces were transferred to a specialized bacteriological laboratory for EA resistance testing Laboratory tests were performed by inoculating decapitated shoots with a drop of a mixture of EA strains, the resistance was determined on a USD A scale (Korba et al. 1998; Mohan et al .. 2002) .

Mladé rostliny klonu s rezistencí prokázanou v laboratorních testech byly repatriovány na lokalitu jejich původu do okolí jejich donorové rostliny. Současně byly také reintrodukovány na další čtyři lokality v různých oblastech ČR s přirozenými společenstvy hlohů (Crataegus sp.y dlouhodobě zamořenými EA. Na všech pět lokalit byly současně sklonovými rostlinami vysazeny také semenáčky hlohů ve velikosti odpovídající klonovým rostlinám. Hodnocení probíhalo v období 2002 - 2006. U mladých klonových rostlin, kontrolních semenáčků i přirozeně rostoucích keřů byl sledován výskyt příznaků EA, vzorky s podezřelými příznaky byly vždy laboratorně analyzovány standardními metodami na přítomnost EA.Young clone plants with resistance demonstrated in laboratory tests were repatriated to their locus of origin in the vicinity of their donor plant. At the same time, they were reintroduced to four other localities in different areas of the Czech Republic with natural hawthorn communities (Crataegus sp.y long-term infested EA). Hawthorn seedlings of the size corresponding to clone plants were also planted at all five sites. The occurrence of EA symptoms was observed in young clone plants, control seedlings and naturally growing shrubs, samples with suspected symptoms were always analyzed by laboratory methods using standard methods for EA presence.

TT

-3Výskyt infekce EA na přirozeně rostoucích keřích hlohu s příznaky spály na pěti sledovaných lokalitách byl v jednotlivých letech vždy prokazován laboratorními testy. Šíření EA do nových výsadeb na lokalitě bylo prokázáno detekcí EA v některých rostlinách kontrolních semenáčků. U klonových rostlin byl současně hodnocen celkový růst a vývoj a porovnáván s růstem a vývojem kontrolních semenáčků, donorové rostliny a ostatních přirozeně rostoucích keřů hlohu na lokalitě.The prevalence of EA infection in naturally growing hawthorn bushes with symptoms of scarlet fever at five sites was always demonstrated by laboratory tests in each year. The spread of EA to new plantations at the site was demonstrated by detection of EA in some seedlings of control seedlings. At the same time, the overall growth and development of clone plants was evaluated and compared with the growth and development of control seedlings, donor plants and other naturally growing hawthorn bushes in the locality.

U klonových rostlin nebylo v pěti vegetačních obdobích v přirozených podmínkách infekčního tlaku EA na lokalitě prokázáno napadení EA a současně byl ověřen jejich dobrý' růst a vývoj. U klonových rostlin byla tímto prokázána i polní rezistence k EA při současném zachování biologických vlastností.In five growing seasons, clone plants were not found to be infected with EA in the natural conditions of EA infection pressure at the site, and their good growth and development was also verified. Field cleavage to EA was also demonstrated in clonal plants, while maintaining biological properties.

Klon vykazující stabilitu požadovaných znaků se stává matečným klonem a je uchováván v podmínkách in vitro v genobance VÚKOZ, v.v.i. Průhonice.The clone showing the stability of the desired traits becomes the parent clone and is maintained under in vitro conditions in the VÚKOZ genobank, v.v.i. Průhonice.

Průmyslová využitelnost;Industrial Applicability;

Použití klonových rostlin hlohů (Crataegus sp.) s ověřenými biologickými vlastnostmi a rezistentním chováním k Erwinia amylovora (EA) do nových výsadeb je nejefektivnější způsob preventivní ochrany před touto karanténní bakteriální infekcí.The use of hawthorn (Crataegus sp.) Clone plants with proven biological properties and resistant behavior to Erwinia amylovora (EA) in new plantations is the most effective way of preventive protection against this quarantine bacterial infection.

Z hlediska samotného rodu Crataegus umožní tyto klonové rostliny realizaci nových výsadeb s minimalizací rizika jejich devastace, ztráty biologické funkčnosti a užitné hodnoty. Z epidemiologického hlediska umožní tyto výsadby snížení rezervoárů infekce EA v krajině a snížení zdrojů inokula EA pro ostatní hostitelské rostliny z čeledi růžovitých na lokalitě.From the point of view of the genus Crataegus, these clone plants will allow new plantations to be realized, minimizing the risk of their devastation, loss of biological functionality and utility value. From an epidemiological point of view, these plantings will make it possible to reduce the reservoirs of EA infection in the landscape and reduce the resources of the EA inoculum for other host plants of the Rosacea family at the site.

Uvedeným způsobem vytvořené klonové rostliny proto řeší problém výsadeb hlohů zejména v ochranných zónách produkčních celků Pyrus a Malus, v městské zeleni a v opláštění plantáží rychle rostoucích dřevin.Consequently, the clone plants formed in this way solve the problem of planting hawthorns, particularly in the protection zones of the Pyrus and Malus production units, in urban greenery and in the cladding of fast-growing tree plantations.

Seznam citované literatury.List of references cited.

KŮDĚLA V. (1988): Envinia amylovora, původce spály růžovitých rostlin v Československu. Sbor, ÚVTIZ - Ochr. Rostlin., 24:173 - 182.KŮDĚLA V. (1988): Envinia amylovora, the causal agent of the scarlet rose in Czechoslovakia. Choir, ÚVTIZ - Ochr. Plant., 24: 173-182.

KUDELA V. (1990): Spála růžovitých rostlin. Ministerstvo zemědělství a výživy ČSR. Agrodat, ISBN 80-7084-018-8, 163 s.KUDELA V. (1990): The scent of pink plants. Ministry of Agriculture and Food of the Czechoslovak Republic. Agrodat, ISBN 80-7084-018-8, 163 pp.

KORBA J., PATÁKOVÁ S., KÚDELA V. (1998): Rezistence hlohů ke spále růžovitých rostlin. Plant Protection Science, 34:53-58.KORBA J., PATÁKOVÁ S., KÚDELA V. (1998): Resistance of hawthorns to rosacea. Plant Protection Science, 34: 53-58.

MOHAN, S.K., FALLAHI, E. AND BIJMAN, V.P. (2002): Evaluation of Apple Varieties for Susceptibi]ity to Erwinia amylovora by Artifícial Inoculation under Eield Conditions. Acta Hort. (ISHS) 590:373-375MOHAN, S.K., FALLAHI, E. AND BIJMAN, V.P. (2002): Evaluation of Apple Varieties for Susceptibility to Erwinia amylovora by Artificial Inoculation under Eield Conditions. Acta Hort. (ISHS) 590: 373-375

PATÁKOVÁ S., KORBA J. (2000): Stanovení stupně rezistence odrůd jabloní a hrušní ke spále růžovitých rostlin. Sborník referátů z XV. České a Slovenské konference o ochraně rostlin. Brno, 2000, p. 36 37PATÁKOVÁ S., KORBA J. (2000): Determination of the degree of resistance of apple and pear varieties to rosacea. Proceedings of papers from XV. Czech and Slovak conferences on plant protection. Brno, 2000, pp. 36 37

Claims (1)

Patentové nároky:Claims: Způsob tvorby klonů Crataegus sp. s ověřenými biologickými vlastnostmi a rezistentním chováním k Envinia amylovora (Burrill) (EA),vyznačující se tím, žeA method for producing Crataegus sp. with proven biological properties and resistant behavior to Envinia amylovora (Burrill) (EA), characterized in that: a) na lokalitě s přirozenými společenstvy hlohů (Crataegus spj dlouhodobě zamořené EA se vybere keř hlohu nenapadený EA a s dobrým růstem a vývojem jako donorová rostlina pro založení primární kultury in vitro,(a) in a locality with natural hawthorn communities (Crataegus spj long-term infested EA), a hawthorn bush not infected with EA is selected and with good growth and development as a donor plant for the establishment of a primary in vitro culture; b) z apikálních i axilárních pupenů jednoletých výhonů se založí primární kultura in vitro,(b) a primary in vitro culture is established from both the apical and axillary buds of annual shoots, c) odvozená kultura se postupně multiplikuje in vitro,(c) the derived culture is progressively multiplied in vitro, d) odebrané vrcholové řízky se zakořeňují v podmínkách in vivo v kultivačním boxu,d) harvested top cuttings are rooted in in vivo conditions in a culture box, e) zakořeněné klonové rostliny se dopčstují do velikosti cca 20 - 40 cm,e) rooted clonal plants are grown to a size of approx. 20 - 40 cm, f) u mladých klonových rostlin se stanoví stupeň rezistence v laboratorních testech,(f) in the case of young clone plants, the degree of resistance shall be determined in laboratory tests; g) klonové rostliny s rezistencí prokázanou v laboratorních testech se vysadí na původní lokalitu (repatriace) a na další EA zamořené lokality (reintrodukce),(g) clone plants with resistance demonstrated in laboratory tests are replanted at the original site (repatriation) and at other EA infested sites (reintroduction), h) na stejné lokality se vysadí kontrolní semenáčky hlohu (Crataegus sp.)f(h) hawthorn seedlings (Crataegus sp.) f i) na každé výsadbové lokalitě v každé vegetaci se u přirozeně rostoucích keřů hlohu, donorové rostliny, vysazených kontrolních semenáčků hlohu a klonových rostlin hodnotí výskyt příznaků spály, laboratorně prokazuje přítomnost EA, sleduje výskyt všech abnormalit růstu a vývoje a určuje jejich příčina,(i) at each planting site in each vegetation, naturally growing hawthorn shrubs, donor plants, planted hawthorn seedlings and clone plants shall be assessed for the presence of scarlet fever, laboratory evidence of the presence of EA, monitoring for all growth and development abnormalities and determining their cause; j) u klonových rostlin se porovnává jejich růst a vývoj na jednotlivých výsadbových lokalitách a identifikují se klony, které vykazují stabilitu požadovaných znaků,j) for clone plants, their growth and development at individual planting sites are compared and clones that show stability of the desired traits are identified, k) vybrané matečné klony jsou uchovávány v podmínkách in v/7ro,y genubance. VÚKOZ,v.v.i. Průhonice^k) selected parent clones are maintained under in v / 7ro, y genubance conditions. VÚKOZ, v.v.i. Průhonice ^
CZ20070119A 2007-02-14 2007-02-14 Method of making Crataegus sp. clones with proved biological properties and resistance behavior to Erwinia amylovora CZ2007119A3 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070119A CZ2007119A3 (en) 2007-02-14 2007-02-14 Method of making Crataegus sp. clones with proved biological properties and resistance behavior to Erwinia amylovora

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070119A CZ2007119A3 (en) 2007-02-14 2007-02-14 Method of making Crataegus sp. clones with proved biological properties and resistance behavior to Erwinia amylovora

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ298177B6 CZ298177B6 (en) 2007-07-11
CZ2007119A3 true CZ2007119A3 (en) 2007-07-11

Family

ID=38227713

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20070119A CZ2007119A3 (en) 2007-02-14 2007-02-14 Method of making Crataegus sp. clones with proved biological properties and resistance behavior to Erwinia amylovora

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2007119A3 (en)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6235974B1 (en) * 1996-12-05 2001-05-22 Cornell Research Foundation, Inc. Hypersensitive response induced resistance in plants by seed treatment with a hypersensitive response elicitor
WO2004049786A1 (en) * 2002-12-04 2004-06-17 Coöperatieve Verkoop- En Productievereniging Van Aardappelmeel En Derivaten Avebe B.A. Potatoes with increased resistance to rot

Also Published As

Publication number Publication date
CZ298177B6 (en) 2007-07-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Songy et al. Grapevine trunk diseases under thermal and water stresses
Martín et al. Breeding and scientific advances in the fight against Dutch elm disease: will they allow the use of elms in forest restoration?
Jansson et al. Norway Spruce (Picea abies (L.) H. Karst.)
Gómez-Cortecero et al. Variation in host and pathogen in the Neonectria/Malus interaction; toward an understanding of the genetic basis of resistance to European canker
Montgomery et al. Evaluation of hemlock (Tsuga) species and hybrids for resistance to Adelges tsugae (Hemiptera: Adelgidae) using artificial infestation
Kumar et al. Vegetable Grafting: A Surgical Approach to combat biotic and abiotic stresses-A review
Benítez‐Rodríguez et al. Effects of seed burial on germination, protein mobilisation and seedling survival in Dodonaea viscosa
Singh Guttation: path, principles and functions
Van Heerden et al. Relative pathogenicity of Cryphonectria cubensis on Eucalyptus clones differing in their resistance to C. cubensis
Vigouroux et al. First hybrid plane trees to show resistance against canker stain (Ceratocystis fimbriata f. sp. platani)
Srivastava et al. Potato diversity and its genetic enhancement
Chungu et al. Plantation forestry diseases in Zambia: contributing factors and management options
CN1977583B (en) Method for radical treating bleeding disease of grafted peach
Van Wyk et al. Comparison of procedures to evaluate the pathogenicity of Ceratocystisfimbriata sensu lato isolates from Eucalyptus in South Africa
Rodriguez-Cubillo et al. Tree height is more important than bark thickness, leaf habit or habitat preference to survive fire in the cerrado of south-east Brazil
Zimnoch-Guzowska et al. Polish Cryobanks: Research and Conservation of Plant Genetic Resources.
Shekhawat et al. Tree biotechnology with special reference to species of fragile ecosystems and arid environments
Fernández et al. The potential impacts of climate change on ex situ conservation options for recalcitrant-seeded species
Eltom et al. Effects of shoot girdling and/or periodic leaf removal on inflorescence primordia initiation and development in V itis vinifera L. cv. S auvignon B lanc
Trapero et al. Screening olive progenies for resistance to Verticillium dahliae
Barbosa Filho et al. Propagation of Khaya anthotheca: interspecific grafting with Swietenia macrophylla and air layering
Leege The relationship between psyllid leaf galls and redbay (Persea borbonia) fitness traits in sun and shade
CZ2007119A3 (en) Method of making Crataegus sp. clones with proved biological properties and resistance behavior to Erwinia amylovora
Ghelardini Bud burst phenology, dormancy release and susceptibility to Dutch elm disease in elms (Ulmus spp.)
Botella et al. Presence of viral dsRNA molecules in the Spanish population of Gremmeniella abietina

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20090214