CZ2006254A3 - Zarízení k dielektrickému sušení a ohrevu materiálu - Google Patents
Zarízení k dielektrickému sušení a ohrevu materiálu Download PDFInfo
- Publication number
- CZ2006254A3 CZ2006254A3 CZ20060254A CZ2006254A CZ2006254A3 CZ 2006254 A3 CZ2006254 A3 CZ 2006254A3 CZ 20060254 A CZ20060254 A CZ 20060254A CZ 2006254 A CZ2006254 A CZ 2006254A CZ 2006254 A3 CZ2006254 A3 CZ 2006254A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- drying
- electrodes
- application
- power oscillator
- application device
- Prior art date
Links
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F26—DRYING
- F26B—DRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
- F26B3/00—Drying solid materials or objects by processes involving the application of heat
- F26B3/32—Drying solid materials or objects by processes involving the application of heat by development of heat within the materials or objects to be dried, e.g. by fermentation or other microbiological action
- F26B3/34—Drying solid materials or objects by processes involving the application of heat by development of heat within the materials or objects to be dried, e.g. by fermentation or other microbiological action by using electrical effects
- F26B3/347—Electromagnetic heating, e.g. induction heating or heating using microwave energy
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F26—DRYING
- F26B—DRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
- F26B17/00—Machines or apparatus for drying materials in loose, plastic, or fluidised form, e.g. granules, staple fibres, with progressive movement
- F26B17/02—Machines or apparatus for drying materials in loose, plastic, or fluidised form, e.g. granules, staple fibres, with progressive movement with movement performed by belts carrying the materials; with movement performed by belts or elements attached to endless belts or chains propelling the materials over stationary surfaces
- F26B17/04—Machines or apparatus for drying materials in loose, plastic, or fluidised form, e.g. granules, staple fibres, with progressive movement with movement performed by belts carrying the materials; with movement performed by belts or elements attached to endless belts or chains propelling the materials over stationary surfaces the belts being all horizontal or slightly inclined
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F26—DRYING
- F26B—DRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
- F26B25/00—Details of general application not covered by group F26B21/00 or F26B23/00
- F26B25/001—Handling, e.g. loading or unloading arrangements
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Microbiology (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Electromagnetism (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Biotechnology (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Drying Of Solid Materials (AREA)
Abstract
Zarízení k dielektrickému sušení a ohrevu materiálu sestává z výkonového oscilátoru (1), který je VF vedením (2) spojen s aplikacním zarízením (3), které je dále spojeno s výstupem (9) materiálu (8),pricemž výkonový oscilátor (1) je volne kmitajícísolo-oscilátor pracující s kmitoctem 360 KHz až 40 MHz. Aplikacní zarízení (3) je tvoreno nejméne dvema elektrodami (12), vzduchotechnickým zarízením(11) a dopravním zarízením (10), a pred ním je zarazeno prípravné zarízení (13) pro pruchod materiálu (8) aplikacním zarízením (3). Zarízení je uzavreno v ochranné kleci (4), je napojeno na zdroj elektrické energie a je rízené programovatelným automatem.
Description
Zařízení k dielektrickému sušení a ohřevu materiálu i Oblast techniky l~Vynález se týká zařízení k sušení pevných materiálů pomocí elektromagnetické energie - dielektrickým ohřevem.
t Dosavadní stav techniky
Dosud známá zařízení k sušení a ohřevu materiálu jsou:
a) Sušárny využívající teplého nebo horkého vzduchu
V počáteční fázi se do výrobních linek zařazovaly sušárny bubnové, talířové, válcové, pásové, vibrační, proudové a fluidní, vyvinuté původně pro jiné účely. Jejich vhodnost pro sušení třísek se při provozu ukázala omezenou a také ekonomické ukazatele byly zhoršeny. Proto byly pro sušení třísek vyvinuty speciální sušárny, z nichž největšího rozšíření dosáhly sušárny hrabadlové ajy_ posledním období sušárny pneumatické.
Hrabadlové sušárny
U těchto sušáren je rotační systém vytvořen řadou radiálně uložených trubek, které jsou vytápěny párou nebo vodou. Na vnějším obvodě jsou lžícovitě umístěny lopatky, které zvedají třísky ve válci, nechávají je propadat přes trubky a současně je dopravují sušárnou. Celé zařízení pracuje s přirozeným tahem vzduchu, který odvádí odpařenou vlhkost a sušení probíhá převážně při kontaktním přestupu tepla. Pro vyšší výkony se sušárna dodává též jako dvojitá (dvoububnová), tzn. že v jednom pevném plášti s přepážkou jsou vedle sebe umístěny dva rotační systémy.
Z jejich provozu vyplynula vhodnost jejich koncepce pro sušení sypkých hmot a dobré ekonomické provozní parametry, nedostatkem je však častá poruchovost provozu.
' různých měrných Sušárny se vyrábějí Iv_
Proudové a fluidní sušárny
Z proudových sušáren dosáhla největšího rozšíření kombinace proudové a spádové sušárny s třídicím účinkem na pásech.
Fluidní sušárny jsou určeny především pro sušení odpadů dřevařského průmyslu (pilin, třísek, aj.) u^ásvými tlakovými a rychlostními parametry sušicího prostředí jsou na rozmezí fluidních a proudových sušáren. Patentovaným konstrukčním provedením je umožněno kontinuální sušení materiálů různého změní i hmotností, neboť současně se sušením probíhá i třídění, jednostupňovém nebo dvoustupňovém provedení s řazením stupňů nad sebou nebo za sebou. Dvoustupňové sušení zlepšuje sušicí proces při odlišných • ·
··· · · · 9999 99 99
9 9 9 9 9 9 ·· ·· · · · ··
-2rozmerech a měrné hmotnosti třísek, ve druhém stupni probíhá jejich šetrné dosoušení při udržení malé tolerance v požadované konečné vlhkosti.
Tryskové sušárny
Zařízení tohoto typu jsou charakterizována vysokou efektivností sdílení teplaly důsledku intenzivního promíchávání a možností regulovat dobu průchodu materiálu sušárnou. V současné době představují konečný vývojový stupeň sušáren pro sušení třísek a doznaly v provozech největšího rozšíření.
Do pevně uloženého vodorovného válce se zavádí tangenciálně po celé jeho délce tryskou sušicí prostředí s vysokou rychlostí, kterému je současnějs_ materiálem udělen šroubovitý pohyb. V trysce jsou instalovány ovládané vodicí plechy, kterými je možno nastavit různ§fstoupání šroubovitého pohybu, a tím se změní sušicí doba beze změny délky vlastního sušicího prostoru. Sušárna je vybavena regulovatelnou recirkulací sušicího prostředí. Usušený materiál odváděný sušicím prostředím se odloučí v odlučovacím zařízení - cyklónu. Jako sušicí prostředí je možno použít olejové nebo plynné spaliny a vzduch, který je ohříván v kaloriferu vytápěném párou nebo horkou vodou.
Zhodnocení sušáren využívajících teplého nebo horkého vzduchu
Z porovnání potřebných nákladů jednotlivých typů sušáren na 11 usušených třísek je patrno, že nejpříznivějších hodnot dosahují sušárny tryskové a hrabadlové; jako nejméně ekonomické se jeví sušárny pásové.
Z hlediska investičních a amortizačních nákladů a nákladů na montáž a obsluhu s přihlédnutím k provozním vlastnostem a životností jednotlivých typů sušáren se při současném technickém stavu jeví jako nej vhodnější pro sušení třísek sušárny pneumatické, jmenovitě tryskové. Tento závěr je potvrzen tím, že (v^, poslední době doznaly právě tryskové sušárny největšího rozšíření a uplatnění |v_ linkách na výrobu třískových desek.
Vlhkost dřevních částic - třísek, vláken, hoblin, pilin apod. - přicházejících do sušáren bývá obvykle vyšší než 30 %. Suší se zpravidla na konečnou vlhkost nižší než 10 %. Sušící teploty jsou omezeny tím, že při teplotách asi nad 18Ó^C nastává samovznícení dřevních částic. Proto se všechny sušárny vybavují účinným hasicím zařízením. Sušení podle použitého typu sušárny trvá řádově sekundy až minuty.
b) Sušárny využívající elektromagnetickou energii
Dosud známé metody k sušení a ohřevu materiálu:
- Sušení a ohřívání pomocí kontaktní metody - mezi topné desky se vkládá sušený materiál a ohřev prostupuje od povrchu do hloubky materiálu.
-3- Sušení a ohřívání pomocí přehřátého a přesušeného vzduchu - materiál je ohříván přesušeným a přehřátým vzduchem, který vzniká spalovacím procesem energetických surovin.
- Sušení a ohřívání pomocí indukční metody - sušený materiál je proložen feromagnetickými proklady, které se ohřívají indukčním solenoidem a sekundárně od nich kontaktně se ohřává sušený materiál.
- Sušení a ohřívání pomocí mikrovlných zdrojů - pomocí mikrovlného zdroje typu magnetron pracující selektivně na kmitočtech 2,45; 1,25; 0,85 a 0,5 GHz, se v rezonančním vlnovodu - dutině - ohřívá v plném profilu materiálu. Předchozí body bývají doplněné o zařízení snižující atmosférický tlak v sušícím a ohřívacím prostoru.
Doposud známá zařízení pro sušení sypkých materiálů, zejména organických, sestávají z^sušícího zařízení nej častěji otočného bubnu nebo pásu opatřeným přívodem a odvodem materiálu a přívodem směsi spalin a vzduchu z kotle, jako topné médium je používáno pilin, štěpekyplynu nebo LTO. Tyto způsoby jsou energeticky velmi náročné. Při spalování topného média dochází k uvolňování škodlivých látek. Další nevýhodou uváděných řešení je únik prachových částic při odsávání vzniklých par.
S výjimkou shora uvedeného sušení a ohřívání pomocí přehřátého a přesušeného vzduchu nelze ostatní způsoby ohřívání a sušení využít v kontinuálním procesu. Vždy se vyžaduje nutnost plnění a vyprazdňování zahřívací komory. U zařízení, které používá jako zdroj elektromagnetické energie je velké nebezpečí úniku vysokoenergetického elektromagnetického vlnění ve zdraví škodlivé úrovni.
Doposud známá zařízěnfpre-sušení sypkýchjndferiálů , zejména organických, sestávají ^sušicího zařízení nejčaslějš^točného bubnu nebo pásu opatřeným' přívodem a odvodem materiálu apříýodem^měsŤspalin a vzduchu z kotle, jako topné médium je používánophm, štěpekýplynu neboTÁTQ^Tyto způsoby jsou energeticky velmi náraěrteTPři spalování topného média docházt^uvolňování škodlivých látek^Další nevýhodou uváděných řešení je únik prachovýsirčástic při odsávánfVzniklých par.
Podstata vynálezu
Zařízení řešené podle vynálezu je uzavřeno v ochranné kleci, je napojeno na zdroj elektrické energie aje opatřeno výstupem zpracovaného materiálu. Podstata řešení spočívá v tom, že zařízení sestává z výkonového oscilátoru, který je VF vedením spojen s nejméně jedním aplikačním zařízením. Aplikační zařízení je spojeno s výstupem materiálu.
Výkonový oscilátor je volně kmitající solo-oscilátor pracující s kmitočtem 360 kHz až 40 MHz. Výkonový oscilátor je chlazen vodou nebo je chlazen vzduchem.
• ·
-4Aplikační zařízení podle navrhovaného řešení je tvořeno nejméně dvěma elektrodami, z nich jedna je perforovaná, dále je tvořeno vzduchotechnickým zařízením a dopravním zařízením. Elektrody mohou být uspořádány nad sebou jako souběžný kondenzátor nebo mohou být uspořádány vedle sebe jako rovinný kondenzátor.
Před aplikační zařízení je zařazeno přípravné zařízení pro průchod materiálu aplikačním zařízením.
Zařízení je řízené programovatelným automatem a má výstup energie realizovaný článkem π nebo má výstup energie realizovaný paralelní vazbou.
Ve výhodném řešení jsou dopravní zařízení, vzduchotechnické zařízení a elektrody v aplikačním zařízení ve vzájemném uspořádání takovém, zeje vzhledem ke směru postupu materiálu zajištěn tangenciální směr odtahu vlhkého vzduchu.
Výstup materiálu sestává z promíchávací sekce nebo sestává z dosušovací sekce. Provozní parametry a bezpečnost výkonového oscilátoru a aplikačního zařízení jsou řízeny programovatelným automatem.
Jedná se o kontinuální sušící a ohřívací proces za pomoci elektromagnetické energie o frekvenčním rozsahu 360 kHz až 40 Mhz. Speciální dopravníkové zařízení přepravuje sušený a ohřívaný materiál dielektrickou kapacitní komorou, ve které dochází k dielektrickému ohřevu materiálu a následnému úbytku vlhkosti zpracovávaného materiálu. Celý proces je řízen podle parametrů požadovaného výstupu - teplota, vlhkost, množství sušeného materiáluautomatem.
Oproti obdobným, dodnes používaným zařízením na principu teplovzdušného ohřevu nebo sušení materiálu není pro sušení použito spalin vzniklých hořením topného média, tudíž nedochází k úniku škodlivých látek. Dalším přínosem pro neznečišťování ovzduší je princip pohybu sušeného materiálu v aplikačním zařízení, který je realizován pomocí dopravního zařízení a díky tomu nedochází k úniku prachových částic do okolí.
Nově navrhované zařízení suší materiál s daleko nižší energetickou spotřebou.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 zobrazuje blokové schéma zařízení.
Na obr. 2 je kosoúhlý pohled na zařízení, na obr. 2A nárys zařízení, varianta souběžného kondenzátorů.
Na obr. 3 je kosoúhlý pohled na zařízení, na obr. 3A nárys zařízení, varianta rovinného kondenzátorů.
99
9 9
9 9 99
9 9 · • 9 9 · ·· ·* • ·
-5·· · • · · · · • · · · · · ··»·· ·»·>· • · · · Λ « · 99 9
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Zařízení k dielektrickému sušení a ohřevu materiálu, zhotovené podle navrhovaného řešení je uzavřeno v ochranné kleci 4. Zařízení je napojeno na zdroj elektrické energie.
Součástí ochranné klece 4 je výstup 9 zpracovaného materiálu 8, materiál 8 je následně určený kjeho dalšímu použití.
Uvnitř klece 4 je výkonový oscilátor I, který je VF vedením 2 spojen s aplikačním zařízením 3. VF vedení 2 je tvořeno koaxiálním vedením nebo Lechérovým vedením. Aplikační zařízení 3 je v tomto případě tvořeno dvěma elektrodami 12, z nichž jedna je perforovaná.
Elektrody 12 jsou v aplikačním zařízení 3 uspořádány nad sebou jako souběžný kondenzátor 6.
Aplikační zařízení 3 je dále tvořeno vzduchotechnickým zařízením JI a dopravním zařízením 10, a k dávkovému procesu je doplněno plnícím zařízení a vyprazdňovacím zařízením, kterým je v tomto případě pásový nebo šnekový dopravník.
Dopravní zařízení 10, vzduchotechnické zařízení 11 a elektrody 12 jsou ve vzájemném uspořádání takovém, že je vzhledem ke směru postupu materiálu 8 zajištěn tangenciální směr odtahu vysoušeného vzduchu.
Před aplikační zařízení 3 je zařazeno přípravné zařízení 13 pro průchod materiálu 8 aplikačním zařízením 3. Aplikační zařízení 3 je dále spojeno s výstupem 9 materiálu 8. Podle druhu materiálu sestává výstup 9 materiálu z promíchávací nebo z dosušovací sekce.
Výkonový oscilátor 1 je volně kmitající solo-oscilátor pracující s kmitočtem
3,5 MHz.
Zařízení je řízené programovatelným automatem a má výstup energie realizovaný článkem π nebo má výstup energie realizovaný paralelní vazbou. Provozní parametry a bezpečnost výkonového oscilátoru i a aplikačního zařízení 3jsou řízeny programovatelným automatem.
Příklad 2
Bylo zhotoveno zařízení obdobně jako v příkladu 1.
VF vedení 2 je realizováno koaxiálním vedením nebo Lechérovým vedením. Aplikační zařízení 3 je v tomto případě tvořeno třemi elektrodami 12, z nichž každá je perforovaná.
Elektrody 12 jsou v aplikačním zařízení 3 uspořádány vedle sebe jako rovinný kondenzátor 7. Výkonový oscilátor i pracuje s kmitočtem 27 MHz.
• ·· ·« · ·* ·· • · · · · · · ··· ··· · · · · · · ··· • ··· · «* · ···· · · · * · • · «·· · · · · ··· ·· ·· · ·· 99
-6Průmyslová využitelnost
Navrhované zařízení je využitelné v dřevozpracujícím, papírenském nebo nábytkářském průmyslu. Využití je možné při přípravě biomasy pro její další zpracování. Využití je možné v ostatních oblastech s nutností kontinuálního ohřevu a sušení.
Claims (13)
1. Zařízení k dielektrickému sušení a ohřevu materiálu, které je uzavřeno v ochranné kleci (4) a je napojeno na zdroj elektrické energie a zároveň je opatřeno výstupem(9)zpracováného materiálu (8) vyznačující se tím, že sestává z výkonového oscilátoru (1), který je VF vedením (2) spojen s nejméně jedním aplikačním zařízením (3) a aplikační zařízení (3) je spojeno s výstupem (9) materiálu (8), přičemž výkonový oscilátor (1) je volně kmitající solo-oscilátor pracující s kmitočtem 360 kHz až 40 MHz, a aplikační zařízení (3) je tvořeno nejméně dvěma elektrodami (12), vzduchotechnickým zařízením (11) a dopravním zařízením (10), a zároveň před aplikační zařízení (3) je zařazeno přípravné zařízení (13) pro průchod materiálu (8) aplikačním zařízením (3).
2. Zařízení podle nároku 1. vyznačující se tím, že elektrody (12) jsou v aplikačním zařízení (3) uspořádány nad sebou jako souběžný kondenzátor (6).
3. Zařízení podle nároku 1. vyznačující se tím, že elektrody (12) jsou v c aplikačním zařízení (3) uspořádány vedle sebe jako rovinný kondenzátor (7).
4. Zařízení podle nároku 2. a 3. vyznačující se tím, že nejméně jedna z elektrod (12) aplikačního zařízení (3) je perforovaná.
5. Zařízení podle nároku l.až 4. vyznačující se tím, že , zařízení je řízené programovatelným automatem a má výstup energie realizovaný článkem π.
6. Zařízení podle nároku 1. až 5. vyznačující se tím, že zařízení je řízené programovatelným automatem a má výstup energie realizovaný paralelní vazbou.
7. Zařízení podle nároku 1. vyznačující se tím, že aplikační zařízení (3) je doplněno k dávkovému procesu plnícím zařízení a vyprazdňovacím zařízením
8. Zařízení podle nároku 1. vyznačující se tím, že výkonový oscilátor (1) je chlazen vodou.
9. Zařízení podle nároku 1. vyznačující se tím, že výkonový oscilátor (1) je chlazen vzduchem.
-διό. Zařízení podle nároku 1. vyznačující se tím, že kde zařízení (
10, 11, 12) jsou ve vzájemném uspořádání takovém, zeje vzhledem ke směru postupu materiálu (8) zajištěn tangenciální směr odtahu vlhkého vzduchu.
11. Zařízení podle nároku 1. vyznačující se tím, že výstup (9) materiálu (8) sestává z promíchávací sekce.
12. Zařízení podle nároku 1. vyznačující se tím, že výstup (9) materiálu (8) sestává z dosušovací sekce.
13. Zařízení podle nároku 1. vyznačující se tím, že provozní parametry a bezpečnost výkonového oscilátoru (1) a aplikačního zařízení (3) jsou řízeny programovatelným automatem.
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20060254A CZ2006254A3 (cs) | 2006-04-19 | 2006-04-19 | Zarízení k dielektrickému sušení a ohrevu materiálu |
PCT/CZ2007/000028 WO2007118434A1 (en) | 2006-04-19 | 2007-04-19 | Dielectric drying and heating assembly |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20060254A CZ2006254A3 (cs) | 2006-04-19 | 2006-04-19 | Zarízení k dielektrickému sušení a ohrevu materiálu |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2006254A3 true CZ2006254A3 (cs) | 2007-10-31 |
Family
ID=38291295
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20060254A CZ2006254A3 (cs) | 2006-04-19 | 2006-04-19 | Zarízení k dielektrickému sušení a ohrevu materiálu |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ2006254A3 (cs) |
WO (1) | WO2007118434A1 (cs) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN106152750A (zh) * | 2015-04-23 | 2016-11-23 | 陈继武 | 一种隧道式高温除湿空气能烘干装置 |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR947846A (fr) * | 1946-08-05 | 1949-07-13 | Algemene Kunstzijde Unie Nv | Procédé et dispositif pour le séchage d'un fil à l'aide d'un champ alternatif àhaute fréquence |
US2543618A (en) * | 1946-12-19 | 1951-02-27 | Wood Electro Process Company | Apparatus for drying wood |
US2949677A (en) * | 1956-07-30 | 1960-08-23 | Magnetic Heating Corp | Dielectric drying of materials |
BE664384A (cs) * | 1964-05-29 | 1965-09-16 | ||
CH414466A (de) * | 1964-08-18 | 1966-05-31 | Patelhold Patentverwertung | Einrichtung zum Trocknen angenähert zylinderförmiger Werkstücke aus elektrisch schlecht oder nicht leitendem Material |
DE2058774C3 (de) * | 1970-11-30 | 1978-11-09 | Basf Ag, 6700 Ludwigshafen | Verfahren und Vorrichtung zur Wärmebehandlung von rieselfähig-festen, teigigen oder flüssigen Stoffen |
DE2817067A1 (de) * | 1978-04-19 | 1979-10-25 | Siemens Ag | Kapazitiver hochfrequenzofen zum trocknen von gefalteten faserkabeln, insbesondere chemiefaserkabeln |
-
2006
- 2006-04-19 CZ CZ20060254A patent/CZ2006254A3/cs unknown
-
2007
- 2007-04-19 WO PCT/CZ2007/000028 patent/WO2007118434A1/en active Application Filing
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
WO2007118434A1 (en) | 2007-10-25 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR101389153B1 (ko) | 슬러지의 슬라이스칩 가공장치, 이를 포함하는 슬러지의 건조장치 및 그 방법 | |
KR101780983B1 (ko) | 건조장치 | |
KR102326073B1 (ko) | 재료를 건조하는 방법 및 기계 | |
KR100894899B1 (ko) | 초고온 건조시스템 | |
CN103723902A (zh) | 一种污泥干化方法及装置 | |
JP2021529933A (ja) | 湿式マトリックス用の乾燥装置及び湿式マトリックスの相対的な乾燥方法 | |
US4229886A (en) | Microwave heated vacuum dryer for powders | |
BE1015743A3 (nl) | Inrichting voor het verwerken van biomassa en werkwijze daarbij toegepast. | |
KR100996951B1 (ko) | 슬러지 건조장치 | |
KR20090001350A (ko) | 파쇄·교반·이송 기능을 가진 스크루, 이 스크루가 장착된스크루건조기 및 다단 스크루건조기 시스템 | |
CZ2006254A3 (cs) | Zarízení k dielektrickému sušení a ohrevu materiálu | |
RU2718630C1 (ru) | Ленточная сушилка | |
CZ16528U1 (cs) | Zařízení k dielektrickému sušení a ohřevu materiálu | |
CN205919635U (zh) | 直接加热式干燥机 | |
KR101366666B1 (ko) | 공업용 오/폐수 및 국물 있는 음식물 쓰레기의 건조 방법 및 그 장치 | |
KR102407456B1 (ko) | 간접 가열 건조장치 및 저품위탄의 건조방법 | |
CN210089292U (zh) | 一种粉状物料微波干燥回转炉 | |
CN110997578A (zh) | 有机性废弃物的处理装置和处理方法 | |
CN214371603U (zh) | 一种具有研磨功能的干燥设备 | |
KR101833451B1 (ko) | 밀폐형 다단 베드 슬러지 건조기 | |
CN102661658A (zh) | 一种气流与高频联合干燥褐煤的装置及工艺 | |
KR101290767B1 (ko) | 고함수율 슬러지 건조방법 및 그 시스템 | |
JP2012251699A (ja) | 回転式乾燥機 | |
KR101857919B1 (ko) | 대류,전도 및 복사기능을 갖는 산업용 건조기 | |
CN216236642U (zh) | 一种红外微波耦合干化污泥装置 |