CZ2004757A3 - Zpusob ovládání vertikálního blokového záveru a ulození hlavne do rámu zbrane - Google Patents
Zpusob ovládání vertikálního blokového záveru a ulození hlavne do rámu zbrane Download PDFInfo
- Publication number
- CZ2004757A3 CZ2004757A3 CZ20040757A CZ2004757A CZ2004757A3 CZ 2004757 A3 CZ2004757 A3 CZ 2004757A3 CZ 20040757 A CZ20040757 A CZ 20040757A CZ 2004757 A CZ2004757 A CZ 2004757A CZ 2004757 A3 CZ2004757 A3 CZ 2004757A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- cock
- barrel
- safety
- extractor
- segment
- Prior art date
Links
Landscapes
- Toys (AREA)
Abstract
Pri zpusobu ovládání vertikálního blokového uzáveru (13), vytahovace (06), kohoutu (14) a pojistného segmentu (38) je predpazbí (34) zbrane spojené sozubenými ovládacími tycemi (02) a ovládané rukoustrelce uvádeno do vratného pohybu tam a zpet, který je preváden pres ozubený pastorek (08) na vertikální blokový záver (13) a pres operné plochy (03) ovládacích tycí a celo (05) vytahovace (06) tam a pomocí spojovacího válecku (31) zpet na vytahovac (06) náboju, plní se i funkce natazení kohoutu (14) a jeho automatické zajistení pojistným segmentem (38) proti pojistnému bloku (52) záchytu (19) kohoutu (14). Spoustové ústrojí je serizováno sroubem I (28), umísteným ve spousti (27) a serizovacímsroubem II (43) instalovaným v zarázce (20) táhla(21) bicí pruziny (22). Zajistení zbrane s vypusteným kohoutem (14) je realizováno bezpecnostním ozubem (17) kohoutu (14) a zarázkou (20) táhla (21) bicí pruziny (22). Ulození hlavne (01) je realizováno cepem (35) hlavne (01) s prícnou drázkou, vsunutým do otvoru v rámu (33) zbrane a fixovaným západkou (32).
Description
Způsob ovládání vertikálního blokového závěru a uložení hlavně do rámu zbraně
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu ovládání vertikálního blokového závěru ruční palné zbraně založené na principu převedení přímočarého pohybu předpažbí přes pastorek na vertikální blokový závěr při současném natažení kohoutu a jeho zajištění proti nechtěnému výstřelu a dále způsobu seřizování spoušťového ústrojí a způsobu uložení a fixace hlavně do rámu zbraně.
Dosavadní stav techniky
Vertikální blokový závěr palných zbraní je známý od 17. století, kde jej používali stavitelé lodních a hradebních kanónů. V dělostřelecké technice se tohoto principu používá dodnes. U ručních palných zbraní se začal používat od poloviny 19. století. I v současnosti jej někteří výrobci s úspěchem používají především u loveckých kulovnic od ráží 22 Hornet až po .577 NE a ojediněle i u sportovních a loveckých pistolí. Tento způsob uzamykání nábojových komor palných zbraní je velmi spolehlivý, tuhý a zároveň se vyznačuje kratší stavební délkou ve srovnání například s válcovým odsuvným závěrem. Vertikální blokové závěry a bicí ústrojí jsou v současnosti ovládány vesměs pomocí páky, která obepíná lučík spouště, nebo zesíleným výklopným lučíkem spouště vyklápěným ven z obrysu zbraně včetně spoušťového ústrojí. Nevýhodou tohoto způsobu ovládání blokového závěru je nutnost uvolnění ruky ovládající spoušť a držící pažbu nebo pistolovou rukojeť za účelem opakovaného nabití zbraně a nutnost relativně většího volného prostoru pod zbraní pro vyklopení ovládací páky nebo lučíku. To může za určitých okolností, např. při střelbě vleže, znesnadňovat nabíjení zbraně.
Stručně je například tento systém popsán na str. 71 a vyobrazen na str. 74 v knize „Nejvýkonnější ruční zbraně celého světa“, autor Robert Adam, nakladatelství Svojtka & Co, rok 1998 a podrobně je popsán původní patent vertikálního blokového závěru v časopise Střelecká revue 7 / 99.
• · ·
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje způsob ovládání závěru pohyblivým předpažbím zbraně uváděné střelcovou rukou do přímočarého pohybu souběžného s osou hlavně. Předpažbí je spojeno s ozubenými ovládacími tyčemi, jejichž pohyb je převáděn přes pastorek na vertikální blokový závěr opatřený také příslušným ozubením. V určité fázi pohybu předpažbí, směrem k lučíku spouště, dojde k zachycení opěrného čela vytahovače opěrnými plochami ovládacích tyčí a jeho pohybu vzad. Současně s tím se postupně propojí ovládací tyče spojovacím válečkem s vytahovačem, který zajišťuje jak vytažení náboje, tak i natažení a zajištění kohoutu pomocí pojistného segmentu natáčeného nad kruhový pojistný blok záchytu kohoutu. Propojení spojovacích tyčí a vytahovače spojovacím válečkem je nutné pro umožnění zpětného pohybu vytahovače.
Způsob uložení hlavně na rámu umožňuje její snadné a rychlé vyjmutí a opětné uložení a upevnění. Na spodní části hlavně, případně pouzdra hlavně a závěru, což záleží na konkrétní konstrukci zbraně, je vytvořen čep opatřený příčnou drážkou s úkosem, který je vsunut do otvoru v rámu zbraně. Do příčné drážky Čepu je pružinou tlačena západka, která uložení hlavně v rámu fixuje a působením na úkos příčné drážky čepu hlaveň do rámu dotlačuje. Tento způsob uložení umožňuje využít jednoho rámu včetně závěru ajeho ovládání a spoušťového ústrojí pro široké spektrum hlavní o různých rážích. Spolu s hlavněmi bude ovšem nutné v některých případech měnit i vytahovač v závislosti na konkrétních rozměrech nábojnice.
Zbraň je vybavena seřizováním spoušťového ústrojí vybaveného seřizovacím šroubem ve spoušti, kterým se nastavuje propad spouště a síla nutná k vysmeknutí záchytu kohoutu z odpalovacího ozubu kohoutu a dalším šroubem lze nastavit předpětí pružiny záchytu kohoutu. Tím lze taky měnit sílu nutnou k vysmeknutí záchytu kohoutu z odpalovacího ozubu kohoutu. Tento systém seřizování umožní individuální nastavení kinematiky a dynamiky spouště podle požadavku uživatele zbraně.
Bezpečnost zbraně s vypuštěným kohoutem a ostrým nábojem v nábojové komoře je řešena omezením pohybu táhla bicí pružiny zarážkou táhla bicí pružiny tak, aby zápalník vždy odtlačil kohout do polohy, kde bude zachycen záchytem kohoutu na bezpečnostním ozubu kohoutu. Aby však mohlo dojít k úderu kohoutu na zápalník při stisknuté spoušti a omezeném pohybu táhla bicí pružiny, je kohout • · · ··· · · · _ · · · · · ··· · · · ·
X · ···· · · ·· · · · · ··· ········· ···· · ·· · · ·· « vybaven oválným otvorem pro uložení příčného kolíku táhla bicí pružiny, který umožňuje další setrvačný pohyb kohoutu a jeho úder na zápalník i po zastavení pohybu táhla bicí pružiny na zarážce.
Další výhodou nabíjení zbraně s vertikálním blokovým závěrem pomocí pohyblivého předpažbí bude pozitivní dopad na přesnost střelby a to zejména u pistolí, protože zde odpadá nutnost uvolnění ruky z úchopu pistolové rukojeti.
Lze také předpokládat, že tento způsob ovládání vertikálního blokového závěru a natahování kohoutu zrychlí obsluhu zbraně.
Objasnění výkresů
Popis vynález je blíže objasněn pomocí přiložených výkresů s obrázky č.1. až č.5.
Na obrázku č.1. je v několika řezech vyobrazeno celkové uspořádání mechanismu ovládání vertikálního blokového závěru a vytahovače nábojů pomocí pohyblivého předpažbí současně s uspořádáním mechanismu spoušťového a bicího ústrojí a způsobu uložení a aretace hlavně do rámu zbraně. Zbraň je na tomto obrázku zobrazena s uzamčenou nábojovou komorou s vloženým nábojem. Kohout je vypuštěn na bezpečnostní ozub kohoutu.
Obrázek č.2. znázorňuje řez zbraně s předpažbím staženým vzad směrem k lučíku spouště, odemčenou nábojovou komorou, vytaženým nábojem a vysunutým vytahovačem s nataženým bicím kohoutem v poloze na odpalovacím ozubu. Řez tohoto obrázku je veden shodně s řezem A-A obrázku č.1.
Obrázek 3.) demonstruje způsob výměny hlavní na stávajícím rámu a doplňuje tak řez C-C z obrázku č. 1. Z detailu D je patrná geometrie západky a čepu, která dotlačuje hlaveň na rám zbraně.
Obrázek č.4. je zaměřen na uspořádání a způsob seřizování spoušťového ústrojí a zobrazuje i uspořádání pojistného mechanismu. Obrázek je doplněn o axonometrické vyobrazení záchytu kohoutu opatřeného pojistným blokem.
• · · • ·
4 4 9 4 949 9 9 4 4 • ···· ·· ·· · · · · ··· • · ···· 4 4 4 ···· · · · ·· · · ·
Obrázek č.5. zobrazuje způsob provedení vytahovače nábojů s pružným nosníkem. Pro snadnější pochopení celkové funkce vytahovače je obrázek doplněn jeho axonometrickým vyobrazením.
Příklad provedení vynálezu
Na tomto příkladu je předmětný vynález koncipován jako jednoranová pistole vybavená vytahovačem s pružným nosníkem, seřizováním spouště a záchytu kohoutu, pojistným mechanismem kohoutu a uložením hlavně na rámu zbraně pomocí čepu fixovaného v otvoru rámu západkou.
Na obrázku č,1. je znázorněna zbraň v jednotlivých řezech ve výchozí poloze mechanismu zbraně s nábojovou komorou uzamčenou vertikálním blokovým závěrem 13 a kohoutem 14 vypuštěným na bezpečnostní ozub kohoutu 17.
K odemčení a otevření nábojové komory musí střelec stáhnout předpažbí 34 vzad, směrem k lučíku spouště 29 , jak je zřejmé z obrázku č.2. Pohyb předpažbí 34 ie pevným spojem přenesen na ovládací tyče 02, které jsou ve své zadní části opatřeny ozubeným hřebenem ovládacích tyčí 07. Ozubené hřebeny ovládacích tyčí 07 otáčejí ozubeným pastorkem 08, jehož zuby zapadají do vertikálních ozubených hřebenů 09 vytvořených na bocích vertikálního blokového závěru 13. Vertikální blokový závěr 13 se pohybuje od osy hlavně směrem dolů, až dosedne na horizontální táhlo 23.
V tomto bodě je pohyb vertikálního blokového závěru 13 ukončen a horizontální ozubené hřebeny 07 ovládacích tyčí 02 vyjedou ze záběru ozubeného pastorku 08. Jakýkoliv pohyb horizontálního blokového závěru 13 je blokován z jedné strany horizontálním táhlem 23 a z druhé vysunutým vytahovačem 06. Během posouvání závěru 13 směrem k horizontálnímu táhlu 23 v bodě, kdy spodní hrana úkosu vertikálního blokového závěru 10 mine zaoblenou patu vytahovače 15, se opěrné plochy ovládacích tyčí 03 opřou o opěrné čelo vytahovače 05 a vybrání ovládacích tyčí 04 se posunou nad spojovací váleček 31.. Dalším posouváním předpažbí 34 vzad dojde k vysunutí spojovacího válečku 31 po šikmé rampě 30 působením posuvné části spojovacího válečku vytahovače 57 a tím i k vzájemnému mechanickému spojení ovládacích tyčí 02 a vytahovače 06. V dalším kroku posouvání předpažbí 34 vzad dojde k zajištění kohoutu 14, které je popsáno níže v návaznosti na obrázek č. 4.
• · • · · • ·· · · • ······
V tomto bodě je kohout 14 natažen a zajištěn, vytahovač 06 vysunut vzad a nábojová komora zcela otevřena , takže je možné provést zamýšlené operace, jako je vyjmutí vystřelené nábojnice, případně nevystřeleného náboje a nebo zasunutí nového náboje do nábojové komory. Tato popsaná konfigurace ovládacích tyčí 02, závěru 13, vytahovače 06 a kohoutu 14 je vyobrazena na obrázku 2.
Následným posouváním předpažbí 34 vpřed směrem od lučíku spouště 29 se začne zasouvat i vytahovač 06. Jakmile se spojovací váleček posune nad horní hranu šikmé rampy 30, dojde k postupnému uvolňování spojení ovládacích tyčí 02 a vytahovače 06 a tím pádem i postupnému zpomalování zasouvání vytahovače 06 ve vztahu k ovládacím tyčím 02. To je dáno konstrukční nutností sklonu jedné strany vybrání 04 ovládacích tyčí Cg. Nutné dovření vytahovače 06 je řešeno úkosem vertikálního blokového závěru 10. Ještě před úplným zasunutím vytahovače 06, v poloze, kdy se zaoblená pata vytahovače 15 posune nad horní hranu úkosu vertikálního blokového závěru 10, vejde ozubení ovládacích tyčí 07 do záběru s ozubeným pastorkem 08, který se začne otáčet a vysouvat tak závěr 13 až do jeho horní krajní polohy. Nábojová komora hlavně 01. je tak znovu uzavřena a uzamčena a kohout 14 zůstává natažen a zajištěn. S vloženým ostrým nábojem je tak zbraň připravena ke střelbě.
Vyjmutí hlavně 01 z rámu zbraně 33 je velmi jednoduchá a provedení tohoto úkonu je patrné z řezu C-C obrázku 1. a obrázku3. Hlaveň 01 je vsazena do otvoru rámu zbraně 33 čepem hlavně 35. Čep hlavně 35 je v otvoru fixován západkou 32, dotlačovanou do příčné drážky čepu hlavně 35 pružinou západky 41 Západka 32 pod malým úhlem tlačí na úkos příčné drážky čepu hlavně 42 a dotlačuje tak hlaveň 01 na rám zbraně 33. Poloha úkosu příčné drážky čepu hlavně 42 je patrná na detailu obrázku 3. Pro výměnu hlavně 01 je nutné uchopit dvěmi prsty západku 32 a stáhnout ji na doraz směrem od lučíku spouště 29. Tím dojde k uvolnění čepu 35 a tahem kolmým k ose hlavně 01 ie možné hlaveň od rámu zbraně 33 oddělit. Při ukládání hlavně 01 do rámu zbraně 33 je nutné nasunout do otvoru v rámu zbraně 33 nejen čep hlavně 35, ale i závěr 13 do šachty vertikálního blokového závěru tak, aby nedocházelo k příčení.
• · 9
99 999 ··· · · · « · 9
9 9 9 9 9 999 9 9 9 9
999999 99 999 9999
9 9999 999
999· 9 99 99 99 «
K objasnění popisu seřizování spoušťového ústrojí, popisu zajišťování bicího ústrojí a zabezpečení zbraně proti nechtěnému výstřelu s kohoutem 14 vypuštěným na bezpečnostním ozubu kohoutu 17 s ostrým nábojem v komoře je určen obrázek č. 4.
Seřizování je možné provádět dvěmi seřizovacími šrouby. Seřizovači šroub I 28. je umístěn do spouště 27 a seřizovači šroub II43 do zarážky táhla bicí pružiny 20. Otáčením seřizovacího šroubu 128 umístěného ve spoušti 27 je posouvána posuvná matice 25. Na čepy posuvné matice 49. které jsou vedeny v drážkách spouště 27, jsou nasunuta kyvná táhla 24, která se natáčí v určitém úhlu daném polohou posuvné matice 25 kolem kolíku horizontálního táhla 50. Natáčení kyvných táhel 24 má za následek i posouvání horizontálního táhla 23 a tím se mění i propad spouště 27. Spoušť u této zbraně je z hlediska mechaniky jednozvratná páka, na které se vlivem posouvání posuvné matice mění i vzájemný poměr vzdálenosti prstu střelce a čepů posuvné matice 49 od osy otáčení spouště 60. Tím však dochází i ke změně síly, která je nutná k vysmeknutí záchytu kohoutu 19 z odpalovacího ozubu kohoutu 18 tlakem na spoušť 27. Z tohoto důvodu je v zarážce táhla bicí pružiny 20 umístěn seřizovači šroub II43, kterým je možné měnit předpětí pružiny záchytu kohoutu 45. Pomocí těchto dvou seřizovačích šroubů si tak může každý střelec nastavit subjektivně optimální propad spouště a sílu nutnou k uvolnění záchytu kohoutu 19 tlakem na spoušť 27.
K objasnění uspořádání a funkce pojistného ústrojí kohoutu 14 je určen obrázek č.4. Kohout může být zajištěn ve dvou polohách. První poloha zajištění je s vypuštěným kohoutem na bezpečnostním ozubu kohoutu 17 a druhá spořívá v zajištění s nataženým kohoutem na odpalovacím ozubu kohoutu 18. Zobrazení zbraně s nataženým kohoutem je na obrázku č. 2.
Zajištění v první poloze s vypuštěným kohoutem 14 je řešeno následovně:
Kohout 14 je opatřen bezpečnostním ozubem kohoutu 17 a táhlo bicí pružiny 21 je ve svém pohybu omezeno zarážkou táhla bicí pružiny 20. Z řezu A-A obrázku č.4. je patrné, že při tomto konstrukčním uspořádání nemůže dojít ke statickému tlaku kohoutu 14 na zápalník 12 sílou bicí pružiny 22. Pro případ, že by například působením vnějšího tlaku na pátečník kohoutu 47 při stisknuté spoušti přeběhl bezpečnostní ozub kohoutu 17 záchyt kohoutu 19. dojde po uvolnění tohoto tlaku k odtlačení kohoutu 14 pružinou zápalníku H opět na bezpečnostní ozub kohoutu
17. Odpálení náboje, í přes omezení pohybu táhla bicí pružiny 21 zarážkou táhla bicí
9
9 9
9 9 9 9
9 • · · • 9 9 99 99
9 9 9 9 9
999 99 999
999999 99
9 9 9 9 9
9999 9 99 99 pružiny 20, je zajištěno oválnou dírou kohoutu 16, kam je kolíkem táhla bicí pružiny 51 ukotven konec táhla bicí pružiny 21. Po stlačení spouště 27 dojde k vysmeknutí záchytu kohoutu 19 z odpalovacího ozubu kohoutu 18 a táhlo bicí pružiny 21 je vymrštěno vpřed až do okamžiku nárazu na zarážku táhla bicí pružiny 20. Kohout 14 však pokračuje v otáčivém pohybu i po nárazu táhla bicí pružiny 21 na zarážku táhla bicí pružiny 20. To umožňuje právě citovaná oválná díra kohoutu 16. Kohout 14 tak může setrvačností udeři na zápalník 12. který iniciuje zápalku náboje. Po odpálení náboje odrazí ihned zápalník 12 kohout zpět tak, že po uvolnění spouště 27 dojde kjeho zachycení na bezpečnostním ozubu kohoutu 17.
Zajištění kohoutu 14 proti nechtěnému výstřelu v poloze na odpalovacím ozubu kohoutu 18 je řešeno následovně: Příčný čep kohoutu 48 je pevně spojen s vnější pojistnou pákou 37, která je ovládána dle potřeby střelcem. Delší válcová část příčného čepu kohoutu 48 přechází v užší část čtvercového průřezu, na kterou je nasunut pojistný segment 38. Čtvercový průřez příčného čepu kohoutu 48 přechází opět ve válcovou část, která má větší průměr, než je válcová část kolem které se otáčí kohout 14. V této válcové části většího průměru jsou vytvořeny dvě drážky rovnoběžné s osou příčného čepu kohoutu 48, které slouží k aretaci pojistného segmentu 38 včetně vnější pojistné páky 37 v poloze odjištěno nebo zajištěno. Drážky ani aretační mechanismus nejsou předmětem vynálezu, takže nejsou zakresleny. Součástí pojistného ústrojí je i pojistný blok záchytu kohoutu 52. Pojistný blok záchytu kohoutu 52 je nedílnou součástí záchytu kohoutu 19 a jeho tvar je dobře patrný z axonometrického vyobrazení záchytu kohoutu 19 v obrázku č.4.
Funkce pojistného mechanismu je následující: K zajištění kohoutu 14 v poloze na odpalovacím ozubu kohoutu 18, viz obrázek Č.2., může dojít dvěmi způsoby. První je automatické zajištění při natažení kohoutu 14 pomocí předpažbí 34 a druhý způsob je umožněn tlakem na vnější pojistnou páku 37. K automatickému zajištění dojde tak, že po stažení předpažbí 34 vzad, jak je vyobrazeno na obrázku Č.2., dojde po záchytu kohoutu 14 na odpalovacím ozubu kohoutu 18 ke kontaktu zaoblené paty vytahovače 15 s nosem pojistného segmentu 53. Dalším pohybem předpažbí 34 vzad směrem k lučíku spouště a tím i vytahovačem 06, dojde k pootočení pojistného segmentu 38 tak, že se kruhová část pojistného segmentu 54 natočí těsně nad pojistný blok záchytu kohoutu 52. Tím je znemožněno jakékoliv otáčení záchytu kohoutu 19, takže nemůže dojít ani kjeho vysmeknutí z odpalovacího ozubu kohoutu
18. Odjištění je možné provést pouze tlakem na vnější pojistnou páku 37, kterou je • 4 4 4444 44
4 4 4 4 4 4 •44 4 4444 4 • 444444 · 4 444
4 ···· 444 ···· 4 ·4 44 44 · také možné opačně orientovaným tlakem opět natažený kohout 14 zajistit. To je i citovaný druhý způsob zajišťování.
Kohout 14 je také osazen tzv. omezovacím kolíkem pojistného segmentu 55, který slouží k znemožnění zajištění pojistným segmentem 38 působením na vnější pojistnou páku 37 v jiné poloze kohoutu 14 než na odpalovacím ozubu kohoutu 18.
Pokud by zde toto omezení chybělo, tak by zbraň s kohoutem 14 na bezpečnostním ozubu kohoutu 17 nebylo možné ovládat pomocí předpažbí 34, případně by při jeho razantním stažením vzad mohlo dojít k poškození některé součásti bicího nebo spoušťového ústrojí. Důvodem je to, že při otáčení kohoutu 14 při jeho natahování dochází automaticky i k natáčení záchytu 19 při přeskakování hrany záchytu přes odpalovací ozub kohoutu 18.
Konstrukce a funkce vvtahovače 06 ie patrná z obrázku č.5. Vytahovač sestává z části s vodícími drážkami vytahovače 56, posuvné části spojovacího válečku vytahovače 57, opěrného čela vytahovače 05 sloužícího ke kontaktu s opěrnými plochami ovládacích tyčí 03 a uprostřed umístěného pružného nosníku vytahovače 36. Pružný nosník 36 má na své vertikální části pružného nosníku vytahovače 58 vytvořen záchytný zub vytahovače 59 sloužící k zachycení a vytažení nábojnice z nábojové komory hlavně Ol Pružný nosník vytahovače 36 slouží k odpružení při odtlačení záchytného ozubu vytahovače 59 při jeho přeskoku do drážky nábojnice při uzamykání zbraně s nábojem vloženým do nábojové komory.
Pro snadnější pochopení celkové funkce vytahovače 06 je obrázek č.5. doplněn jeho axonometrickým nákresem.
Průmyslová využitelnost
Vynálezu se využije k výrobě jednoranových sportovních a loveckých dlouhých a krátkých palných zbraní a dále k výrobě zbraní speciálního určení jako jsou odstřelovačské a antimateriálové pušky.
Τ\Ι ΰον·) - Ί-5Ψ
1 9 9 9 9 19 9*
9 9 9 9 9 9 11
111 11 191 1 111
9999 99 99 999 9 9999
9 9 9 9 9 9 9 1
1999 1 11 99 99 9
Claims (5)
- PATETOVÉ NÁROKY1. Způsob ovládání vertikálního blokového závěru (13), vytahovače nábojů (06), kohoutu (14) a pojistného segmentu (48) vyznačující se tím, že předpažbí (34) zbraně spojené s ozubenými ovládacími tyčemi (02) a ovládané rukou střelce je uváděno do vratného pohybu tam a zpět, který je převáděn přes ozubený pastorek (08) na vertikální blokový závěr (13) a přes opěrné plochy (03) ovládacích tyčí a čelo vytahovače (05) tam a pomocí spojovacího válečku (31) zpět na vytahovač (06) nábojů plní vedle této i funkci natažení kohoutu (14) a jeho automatického zajištění pojistným segmentem (38) proti pojistnému bloku (52) záchytu kohoutu (19).
- 2. Způsob uložení a fixace hlavně (01) do rámu zbraně (33) vyznačující se tím, že hlaveň (01) nebo pouzdro hlavně je opatřeno čepem hlavně, případně čepem pouzdra hlavně a závěru (35) vsunutým v otvoru rámu zbraně (33) a opatřeným příčnou drážkou s úkosem příčné drážky čepu hlavně (42) a západky (32) uložené v rámu zbraně (33), která fixuje a dotlačuje hlaveň (01) nebo pouzdro hlavně a závěru do rámu zbraně (33).
- 3. Způsob seřizování dynamické a kinematické charakteristiky spoušťového ústrojí vyznačující se tím, že spoušť (27) je opatřena seřizovacím šroubem I (28) s posuvnou maticí (25) ovládající kyvná táhla (24) a zarážka táhla bicí pružiny (20) je opatřená seřizovacím šroubem II (43) nastavujícím předpětí pružiny záchytu (44).
- 4. Způsob provedení bicího ústrojí umožňující zajištění zbraně proti nechtěnému výstřelu s vypuštěným kohoutem (14) a ostrým nábojem v nábojové komoře vyznačující setím, že kohout (14) je opatřen bezpečnostním ozubem kohoutu (17) a rám zbraně (33) zarážkou táhla bicí pružiny (20), která omezuje pohyb táhla bicí pružiny (21) tak, aby vypuštěný kohout (14) byl vždy spolehlivě zachycen záchytem kohoutu (19) na bezpečnostním ozubu kohoutu (17).
- 5. Způsob provedení pojistného ústrojí kohoutu (14), v y z n a č u j í c í se tím, že příčný čep kohoutu (48) je osazen pojistným segmentem (38) s nosem pojistného segmentu (53) a kruhovou částí pojistného segmentu (54) a součástí záchytu kohoutu (19) je pojistný blok záchytu kohoutu (52) s kruhovým výřezem, do kterého se těsně natáčí kruhová část pojistného segmentu (54) působením buď na vnější pojistnou páku (37) nebo působením tlaku vytahovače (06) na nos pojistného segmentu a zajišťujícím tak záchyt kohoutu (19) proti nežádoucímu pootočení.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20040757A CZ302097B6 (cs) | 2004-06-24 | 2004-06-24 | Zbran s vertikálním blokovým záverem |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20040757A CZ302097B6 (cs) | 2004-06-24 | 2004-06-24 | Zbran s vertikálním blokovým záverem |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2004757A3 true CZ2004757A3 (cs) | 2006-02-15 |
CZ302097B6 CZ302097B6 (cs) | 2010-10-13 |
Family
ID=36952711
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20040757A CZ302097B6 (cs) | 2004-06-24 | 2004-06-24 | Zbran s vertikálním blokovým záverem |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ302097B6 (cs) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ2013556A3 (cs) * | 2013-07-12 | 2015-08-05 | Viktor Shamray | Mechanizmus natahování kohoutku samonabíjecí pistole |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2529359A (en) * | 1946-09-28 | 1950-11-07 | Harry A Stevens | Safety device for automatic pistols |
GB1457698A (en) * | 1974-08-07 | 1976-12-08 | Izhev Mekh Z | Firing and trigger mechanism for self-loading match pistol |
US4095363A (en) * | 1976-07-26 | 1978-06-20 | James Loren Riedl | Falling breech block action for a single shot action |
CS202174B1 (cs) * | 1977-10-06 | 1980-12-31 | Augustin Necas | Samočinná pojistka proti nežádoucímu odpálení střelné zbraně, zvláště automatické pistole |
US4907362A (en) * | 1988-03-08 | 1990-03-13 | Hobbie Edward H | Sub-caliber firearm |
EP0579851A1 (en) * | 1992-07-20 | 1994-01-26 | Martin Tuma | A handgun having a decocking/safety control device |
CZ6581U1 (cs) * | 1997-06-27 | 1997-09-19 | Kroko A.S. | Zařízení pro nastavení odporu spouště střelných zbraní, zejména sportovních |
-
2004
- 2004-06-24 CZ CZ20040757A patent/CZ302097B6/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ302097B6 (cs) | 2010-10-13 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5149898A (en) | Fire control assembly | |
US7874240B2 (en) | Firearm operating mechanisms and methods | |
DK2457055T3 (en) | Bottom rail device for a hand firearm | |
US6279258B1 (en) | Short bolt rifle | |
US20090101000A1 (en) | Bolt head locking arrangement for firearm weapons | |
GB2058304A (en) | Automatic fire control means and conversion to single shot | |
US5272957A (en) | Firearm with plastic material | |
FI111752B (fi) | Kaksipiippuinen useasti laukeava lukollinen tuliase | |
US6374526B1 (en) | Firing pin block for pistol | |
KR20080096658A (ko) | 슬라이드-후퇴 레버를 구비한 휴대용 화기 | |
US11656040B2 (en) | Bolt stop with a locking device for an automatic firearm, and a grip stock and receiver equipped therewith | |
US11466951B2 (en) | Conditional locking mechanism for handguns | |
US20230124825A1 (en) | Rifle with recoil group | |
WO2007137524A2 (en) | Locking mechanism of a hand firearm | |
US7523578B2 (en) | Revolver | |
US20220146223A1 (en) | Breech and weapon system with the breechblock | |
US3109345A (en) | Firearm with disconnector operated by breech bolt lock, and other improvements | |
US11473863B2 (en) | Receivers for self-loading firearms and self-loading firearms equipped with receivers | |
CZ2015782A3 (cs) | Samonabíjecí pistole | |
US4536981A (en) | Firearm assembly | |
US20050183312A1 (en) | Gun trigger actuator | |
NO317768B1 (no) | Avfyringsmekanisme for ildvapen | |
CZ2004757A3 (cs) | Zpusob ovládání vertikálního blokového záveru a ulození hlavne do rámu zbrane | |
SK281187B6 (sk) | Uzamykací mechanizmus ručnej strelnej zbrane | |
EP1345000A1 (en) | Mechanism for loading and feeding a semi-automatic rifle and its operating method |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20150624 |