CZ2004281A3 - Větrný motor - Google Patents

Větrný motor Download PDF

Info

Publication number
CZ2004281A3
CZ2004281A3 CZ2004281A CZ2004281A CZ2004281A3 CZ 2004281 A3 CZ2004281 A3 CZ 2004281A3 CZ 2004281 A CZ2004281 A CZ 2004281A CZ 2004281 A CZ2004281 A CZ 2004281A CZ 2004281 A3 CZ2004281 A3 CZ 2004281A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
wind
blade
vertical shaft
deflector
blades
Prior art date
Application number
CZ2004281A
Other languages
English (en)
Inventor
Nina Poleacova
Mihail Poleacov
Original Assignee
Mihail Poleacov
Nina Poleacova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mihail Poleacov, Nina Poleacova filed Critical Mihail Poleacov
Publication of CZ2004281A3 publication Critical patent/CZ2004281A3/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/70Wind energy
    • Y02E10/74Wind turbines with rotation axis perpendicular to the wind direction

Landscapes

  • Wind Motors (AREA)

Abstract

Větrný motor podle první varianty zahrnuje vertikální hřídel (1) a s ním spojené nejméně dvě šroubovité, v příčném řezu obloukovité lopatky (2)· Každá lopatka (2) se skládá z horizontálně uspořádaných pásů (3), jejichž větší strany (4) jsou uspořádány tak, že se překrývají a menší strany (5)jsou pevně uloženy na bočních tvořících křivkách (6). Tyto tvořící křivky (6)jsou spojeny s vertikálním hřídelem (1) pomocí patrovitě uspořádaných radiálních příček (7), které mají aerodynamický profil. U větrného motoru podle druhé variantyje na vypotklé straně (8) podél každé lopatky (2) na centrální linii upevněn deflektor (9). Deflektor (9) má tvar tyče ohnuté podle tvaru povrchu lopatky (2) a je k ní připevněn tak, že mezi ním a povrchem lopatky (2)je vytvořena mezera (10). Výsledkem řešeníje možnost rovnoměrného rozdělení větrného zatížení, zejména při extrémně větrných zatíženích.

Description

Vynález týká se využívání větrné energie a může být využit ve větrných elektrárnách a zejména může být využíván v soustavě obsahující elektrický generátor a vytvářet s ním ekologicky čistou větrnou elektrárnu a rovněž může působit jako pohon čerpacích a kompresorových stanic, rámových pil, mlýnů, olejových mlýnů a pod.
Dosavadní stav techniky
Je znám větrný motor, který má vertikální hřídel a s ním spojené dvě šroubové, v příčném řezu obloukové lopatky. Lopatky jsou proti sobě navzájem přesunuty, čímž vytvářejí vzduchový kanál rozdělený přepážkami. Dvojice lopatek vytváří větrné kolo, opatřené horním a spodním krytem. Další větrná kola jsou umístěna v patrech ve směru výšky na vertikální ose větrného motoru a jsou rovnoměrně přesazeny navzájem jedno proti druhému v kruhovém směru. Přitom vrchní a spodní kryty sousedních větrných kol jsou mezi sebou navzájem spojeny [1],
Nevýhody známého provedení větrného motoru jsou způsobeny přítomností krytů u lopatek větrného rotoru a přepážek na vnitřní ploše každé lopatky, což při provozu větrného motoru v zimním období vyvolává hromadění sněhu uvnitř lopatek s následujícím vznikem námrazy a lomem součástí. Kromě toho, protože výkon větrného motoru je závislý na třetí mocnině rychlosti větru, vznikají v místech kde přepážky přiléhají k povrchu lopatek značná mechanická napětí, zvláště pak při extrémním větrném zatížení, například pri náhlých poryvech nebo zesílení větru, což může způsobit mechanické poškození lopatky.
·» ···· * · • · · • ···« ··» · ·
Podstata vynálezu
Úkolem, který má být vyřešen předloženým vynálezem, je zvýšení výkonu a spolehlivosti větrného motoru. Uvedený úkol je vyřešen tím, že větrný motor (varianta 1) zahrnuje vertikální hřídel a alespoň dvě s ním spojené šroubovité, v příčném řezu obloukovité lopatky. Každá lopatka se skládá z horizontálně uspořádaných pásů, jejichž větší strany jsou upraveny tak, že se překrývají a menší jsou pevně uloženy na bočních tvořících křivkách. Posledně zmíněné tvořící křivky jsou spojeny s vertikálním hřídelem patrovitě uspořádanými radiálními příčkami, které mají aerodynamický profil.
Příčný řez lopatkou může být polokruhový.
Větrný motor (varianta 2) obsahuje vertikální hřídel a alespoň dvě s ním spojené šroubovité, v příčném řezu obloukovité lopatky. Každá lopatka se skládá z horizontálně uspořádaných pásů, jejichž větší strany jsou uspořádány tak, že se překrývají a menší strany jsou pevně uloženy na bočních tvořících křivkách. Tyto zmíněné tvořící křivky jsou spojeny s vertikálním hřídelem patrovitě uspořádanými radiálními příčkami, které mají aerodynamický profil.
Podél každé lopatky je na její vypouklé straně v její střední linii je upevněn deflektor, vytvořený ve tvaru tyče ohnuté do tvaru odpovídajícího tvaru povrchu lopatek. Deflektor je upevněn tak, aby mezi ním a povrchem lopatky byla vytvořena mezera.
Tyč může mít kruhový průřez a rovněž může být dutá.
Vytvoření lopatek (varianty 1 a 2) jako šroubovitých, v příčném řezu obloukovitých, zabezpečuje minimální aerodynamický průmět při maximálním pracovním povrchu lopatky.
φ φ φφφ φ φφ· φφφ · ·
Sestava lopatek z jednotlivých z jednotlivých pásů (analogicky jako stavba ptačího křídla) umožňuje rovnoměrněji rozdělovat extrémní větrné zatížení, které zabraňuje koncentraci zatížení v jednotlivých dílech.
Zvýšení počtu lopatek zabezpečí zvýšení výkonu větrného motoru.
Připevňování lopatek k vertikálnímu hřídeli pomocí radiálních příček zvyšuje tuhost konstrukce, přičemž obtokový tvar příček snižuje aerodynamický odpor.
Přítomnost deflektoru (varianta 2), upevněného na vypouklé straně podél lopatky na její centrální linii a ohnutého souhlasně podle tvaru povrchu lopatky zajišťuje snížení čelního aerodynamického odporu, přičemž umístění deflektoru s odstupem od povrchu lopatky zabraňuje vzniku hluchých aerodynamických zón.
Výhoda spočívá v možnosti rovnoměrně rozdělit zatížení od větru, zejména při extrémních větrných podmínkách.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je objasněn za pomoci výkresů obsažených na obrázcích 1 až 4, které znázorňují:
- obr. 1, celkový pohled na větrný motor (varianta 1);
- obr. 2, řez A-A (z obr. 1);
- obr. 3, celkový pohled na větrný motor (varianta 2);
- obr. 4, řez B-B (z obr. 3).
Příklady provedení vynálezu
Větrný motor (varianta 1) obsahuje vertikální hřídel i se dvěma (nebo více) šroubovitými lopatkami 2. Příčný řez každé lopatky 2 má obloukovitý, například polokruhový tvar a samotná lopatka je sestavena z horizontálně uspořádaných pásů
3. Větší strany 4 každého pásu 3 jsou upraveny tak, že se překrývají, přičemž menší strany 5 jsou pevně uloženy na bočních tvořících křivkách 6. Zmíněné tvořící křivky 6 φ φ φ ♦ · φ φφ ® φφφφ jsou spojeny s vertikálním hřídelem 1 větrného motoru radiálními příčkami 7. Příčky 7 jsou rozmístěny patrovitě a mají aerodynamický profil.
Větrný motor (varianta 2) obsahuje vertikální hřídel 1 se dvěma (nebo více) šroubovitými lopatkami 2. Příčný řez každé lopatky 2 má obloukovitý, například polokruhový tvar a samotná lopatka je sestavena z horizontálně uspořádaných pásů
3. Přitom na vypouklé straně 8 podél lopatky 2 v její centrální linii je upevněn deflektor 9, vytvořený ve tvaru tyče ohnuté do tvaru odpovídajícího tvaru povrchu lopatky 2 tak, aby mezi deflektorem 9 a povrchem lopatky byla vytvořena mezera 10.
Deflektor může být vytvořen jako dutý a může mít kruhový příčný průřez.
Deflektor dodatečně zvyšuje tuhost konstrukce větrného motoru.
Větrný motor podle vynálezu pracuje následujícím způsobem.
Přitékající proud vzduchu nabíhá na šroubovité lopatky 2 a zatáčí se ve směru vertikály a tak vytváří kroutící moment, který je předáván prostřednictvím lopatek a příček vertikálnímu hřídeli 1 větrného motoru.
Horizontální pásy 3, ze kterých jsou sestaveny lopatky 2 vytvářejí souvislý hladký povrch, zachycující energii větru. Při nenadálých poryvech nebo extrémním větrném zatížení se mezi lopatkami 3, které jsou rozmístěny tak, že se navzájem překrývají, vytvoří průchody, kterými se „spotřebuje“ nadbytečný tlak větru. V důsledku tohoto opatření se předchází případnému zlomení lopatek. Takovýmto způsobem je zajištěno, že větrný motor pracuje spolehlivě jak při malých rychlostech větru, tak i při jeho vysokých rychlostech.
Při provozu větrného motoru podle varianty 2 je část proudu vzduchu působícího na vypouklou stranu 8 lopatky 2 odkloněna deflektorem 9 na vydutou stranu lopatky a tím se zvyšuje vytvořený kroutící moment a snižuje čelní aerodynamický odpor lopatky. Druhá část proudu vzduchu je „odříznuta“ a je nasměrována stranou. Mezera
4 » 4 4 » 4 4 · • 4 44 4 ··· · · mezi lopatkou a deflektorem 9 zabraňuje vzniku hluchých aerodynamických zón v místě upevnění deflektoru na vypouklé straně lopatky, což rovněž zvyšuje kladnou tažnou sílu lopatky.
Průmyslová využitelnost
Popsaný větrný motor je spolehlivý, ekologicky čistý a může být používán v jakýchkoliv klimatických podmínkách s libovolnými elektřinu vyžadujícími mechanizmy (elektrogenerátory, čerpadly, kompresory, mlýny, kotoučovými pilami apod.)
-i > · ·
· ·
9999 ·
··»· · · »99 · · · « 9 · ·
Joty- žf/

Claims (5)

1. Větrný motor zahrnující vertikální hřídel a s ním spojené šroubovité, v příčném řezu obloukovité lopatky, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň dvě lopatky, z nichž každá je sestavena z horizontálně uspořádaných pásů, jejichž větší strany se navzájem překrývají a menší strany jsou pevně uchyceny na bočních tvořících křivkách, které jsou spojeny s vertikálním hřídelem patrovitě uspořádanými radiálními příčkami, které mají aerodynamický profil.
2. Větrný motor podle nároku 1, vyznačující se tím, že příčný řez lopatkou je polokruhový.
3. Větrný motor zahrnující vertikální hřídel a s ním spojené šroubovité, v příčném řezu obloukovité lopatky, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň dvě lopatky, z nichž každá je sestavena z horizontálně uspořádaných pásů, jejichž větší strany sé navzájem překrývají a menší strany jsou pevně uchyceny na bočních tvořících křivkách, které jsou spojeny s vertikálním hřídelem patrovitě uspořádanými radiálními příčkami, které mají aerodynamický profil a na vypouklé straně každé lopatky podél její centrální linie je upevněn deflektor, vytvořený jako tyč zahnutá podle tvaru povrchu lopatky tak, že mezi deflektorem a povrchem lopatky je vytvořena mezera.
4. Větrný motor podle nároku 3, vyznačující se tím, že deflektor má kruhový průřez.
5.
Větrný motor podle nároku 3 a 4, vyznačující se tím, že deflektor je dutý.
CZ2004281A 2001-07-25 2002-06-24 Větrný motor CZ2004281A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
MD20000312 2001-07-25

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2004281A3 true CZ2004281A3 (cs) 2004-07-14

Family

ID=32653366

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2004281A CZ2004281A3 (cs) 2001-07-25 2002-06-24 Větrný motor

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2004281A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7362004B2 (en) Wind turbine device
KR101411057B1 (ko) 풍력 터빈 로터
US7896608B2 (en) Three-vaned drag-type wind turbine
CN102959237B (zh) 导向设备、风力涡轮机系统以及导向流体流的方法
US20060067827A1 (en) Multi-piece wind turbine rotor blades and wind turbines incorporating same
DK2836702T3 (en) ROOT RINGS OF A WINDOW ENERGY SYSTEM
AU774072B2 (en) Multiaxis turbine
US9004864B2 (en) Wind turbine
US20120201690A1 (en) Wind turbine blade having a forwardly oriented flow guiding device
US20080317599A1 (en) Blade for a horizontal-axis wind generator
EP2012007B1 (en) Vertical axis wind turbine
US20130093191A1 (en) Vertical axis wind turbine
US20120014799A1 (en) Vertical axis wind turbines
US9322392B2 (en) Enclosed vertical axis fluid rotor
KR102143165B1 (ko) 풍력 발전 설비-로터 블레이드 및 이를 포함하는 풍력 발전 설비
KR101143144B1 (ko) 다리우스형 풍력발전장치
EP2436924A1 (en) Wind turbine appartus
EP2006535A9 (en) Modular wind power generator
US20190323480A1 (en) Root segment for a segmented rotor blade of a wind turbine installation and a segmented rotor blade with the root segment
AU2010264534B2 (en) Wind turbine
CZ14967U1 (cs) Větrný motor
CZ2004281A3 (cs) Větrný motor
US8038400B2 (en) High-efficiency windmill
DE202008014838U1 (de) Freitragender Vertikalachs-H-Durchström-Auftriebs-Rotor
US20090196740A1 (en) Multi directional augmenter and diffuser