CZ20033502A3 - Protihlukový panel - Google Patents

Protihlukový panel Download PDF

Info

Publication number
CZ20033502A3
CZ20033502A3 CZ20033502A CZ20033502A CZ20033502A3 CZ 20033502 A3 CZ20033502 A3 CZ 20033502A3 CZ 20033502 A CZ20033502 A CZ 20033502A CZ 20033502 A CZ20033502 A CZ 20033502A CZ 20033502 A3 CZ20033502 A3 CZ 20033502A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
resonant
panel according
sound
acoustic
retarder
Prior art date
Application number
CZ20033502A
Other languages
English (en)
Inventor
Ivo Ing. Vaněk
Original Assignee
Ivo Ing. Vaněk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ivo Ing. Vaněk filed Critical Ivo Ing. Vaněk
Priority to CZ20033502A priority Critical patent/CZ20033502A3/cs
Publication of CZ20033502A3 publication Critical patent/CZ20033502A3/cs

Links

Landscapes

  • Devices Affording Protection Of Roads Or Walls For Sound Insulation (AREA)

Abstract

Protihlukový panel, určený zejména pro protihlukovou stěnovou clonu, budovanou například podél dálnic, rychlostních silnic nebo železnic a zabraňující šíření zdraví škodlivého hluku, vznikajícího automobilovým či železničním provozem, sestává ze zvukopohltivé akustické konstrukce (1), která je ze své přední strany, přivrácené ke zdroji hluku, opatřena alespoň jedním profilovým a/nebo deskovým rezonančním retardérem (2,3).

Description

Protihlukový panel
Oblast techniky
Vynález se týká protihlukového panelu, zejména pro oblast dopravního stavitelství.
Dosavadní stav techniky
V současné době jsou kolem dálnic, železničních tratí, v blízkosti letišť a podobně pro zamezení šíření škodlivého hluku již běžně budovány nej různější protihlukové stěnové konstrukce a protihlukové clony. Například z německého patentového spisu DE-OS 42 19 946 je pro tyto protihlukové clony známý stěnový dílec, tvořený dvěma stěnovými betonovými vrstvami, opatřenými otvory a propustnými pro zvuk, mezi nimiž je upraven násyp, sestávající z 50% ze zeminy a z 50% z materiálů pohlcujících vlhkost, jako je drť z cihel a pod.. Obdobně je vytvořen i betonový stěnový díl podle českého patentového spisu č. 284240, který je opatřen na jedné straně porézní absorpční vrstvou, která sestává z vrstvy propustné pro zvuk, opatřené otvory, za níž je upraven násyp, sestávající v podstatě pouze z volných minerálních křemičitých částic. Nevýhodou těchto betonových systémů jsou však jejich vysoké výrobní náklady.
Dále existují protihlukové stěny ze dřeva a dřevěných kompozitů, jako je např. protihluková stěna dle spisu W099/24670 z rýhovaných protihlukových desek z dřevěných hoblin pojených cementem. Dřevěné protihlukové stěny mohou být dále opatřeny nejrůznějšími zvuk pohlcujícími rohožemi. Tyto rohože přitom představují základní složku hlukové pohltivosti, dřevěné konstrukce mají za úkol kromě pomocné složky hlukové pohltivosti hlavně zajistit co nejvyšší vzduchovou neprůzvučnost. Celá konstrukce musí být samozřejmě odolná proti poryvům silného větru a nesmí se zbortit vlivem vlastní hmotnosti.
Známé jsou i protihlukové stěny, zhotovené z protihlukových panelů z alternativních materiálů, jako jsou plasty, recyklovaný odpadový polyethylentereftalát (PET) a podobně.
Nevýhodou těchto dosud známých protihlukových stěn resp. protihlukových panelů, ze kterých jsou sestaveny, je, že se u nich daří, a to pouze se střídavými úspěchy, dosahovat akustických vlastností maximálně v kategorii A3 - vysoce pohltivé - v rozmezí 8 až ll dB.
Obecně jsou známé i složitější akustické konstrukce, sestávající jednak z konstrukcí základních respektive nosných a případných různých konstrukcí pomocných, v nichž jsou vytvořeny vzduchové polštáře, které mohou být vyplněny buď zcela nebo částečně kyprým materiálem, a jednak z vlastního akustického materiálu, což jsou nej různější porézní, děrované či kmitavé panely a podobně, jak je tomu např. u řešení akustické bariéry podle spisu WO98/58127.
Ze spisu EP 1 149 952 je dále známá i protihluková stěna, sestávající z masivních dřevěných desek, opatřených podélnými drážkami, otevřenými směrem ke zdroji hluku. Z dalších patentových spisů je známá např. protihluková bariéra podle EP 1 077 446, vytvořená z panelů zvuk pohlcujícího materiálu, kterým může být minerální vlna nebo skleněná vata, ve spisu W099/22075 je popsána protihluková stěna, obsahující několik vrstev minerálního vlněného rouna o různé hustotě, nebo ze spisu W001/086070 je známá konstrukce protihlukové stěny s akustickým izolačním panelem, sestávajícím v podstatě z jakékoli vlny z vhodného syntetického sklovitého vlákna.
Přes výše uvedený značný počet nej různějších známých řešení protihlukových stěn a jejich dále pokračující vývoj se však stále nedaří zajistit v co největší míře a nej širším rozsahu frekvencí zamezení šíření hluku od jeho zdroje do okolí.
Podstata vynálezu
Tyto nevýhody dosavadního stavu techniky jsou do značné míry odstraněny protihlukovým panelem, určeným zejména pro protihlukovou stěnovou clonu, budovanou například podél dálnic, rychlostních silnic nebo železnic a zabraňující síření zdraví škodlivého hluku, vznikajícího automobilovým či železničním provozem, sestávajícím ze zvukopohltivé akustické konstrukce, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že zvukopohltivá akustická konstrukce je ze své přední strany, přivrácené ke zdroji hluku, opatřena alespoň jedním profilovým a/nebo deskovým rezonančním retardérem.
Podstata vynálezu dále spočívá v tom, že profilový rezonanční retardér je tvořen profilovými lamelami, které mezi sebou vytvářejí zvuk jímající podélné vstupní štěrbiny, ústící do podélných vnitřních komor, přičemž profilové lamely jsou uspořádány do rezonanční soustavy.
Profilové lamely mohou být na protihlukovém panelu podle vynálezu uspořádány bud' svisle nebo vodorovně, případně i šikmo pod jakýmkoli úhlem od vertikálního či horizontálního směru, mohou být vzájemně rovnoběžné či různoběžné, příp. mohou být uspořádány do skupin.
Profilové lamely jsou s výhodou od zvuk jímajících podélných vstupních štěrbin opatřeny směrem ke zdroji hluku sbíhajícími se náběhovými hranami, přičemž podélné vnitřní komory za zvuk jímajícími vstupními štěrbinami jsou rovněž s výhodou tvořeny dovnitř zakřivenými bočními stranami profilových lamel.
Zakřivení bočních stran sousedních profilových lamel je obvykle souměrné podle roviny souměrnosti, procházející mezi těmito profilovými lamelami, přičemž v nejvýhodnějším provedení je zakřivení hyperboloidní, nicméně může být, zejména z výrobních důvodů, i kruhové a podobně.
V zájmu zvýšení účinnosti jsou podélné vnitřní komory profilového rezonančního retardéru na svých koncích uzavřeny akustickými uzávěry, případně jsou k zajištění maximálního účinku, a to alespoň v prostorách před nosnou konstrukcí, v níž je zvukopohltivá akustická konstrukce uložena, nebo i v celém jejich prostoru mezi akustickými uzávěry, vyplněny zvukoizolační výplní, např. výplňovou rohoží nebo expandovaným vermikulitem.
Rovněž s výhodou je profilový rezonanční retardér uložen na pohltivé rohoži, jejíž objemová hmotnost se může pohybovat v rozmezí např. 50 až 200 kg/m3.
Při dalším výhodném provedení protihlukového panelu podle vynálezu je mezi profilovými lamelami a lícovou, směrem ke zdroji hluku přivrácenou, stranou pohltivé rohože vložena anorganická mřížka, např. z křemičito-železnato-vápenato-hořečnato-hlinito-sodných vláken, a to s ohledem na jejich vysokou teplotní odolnost v rozsahu použitelnosti od - 260°C až do 1 100°C, nehořlavost, zdravotní nezávadnost, vysokou chemickou odolnost a pod.. Rovněž s výhodou je rubová strana pohltivé rohože opatřena kašírem.
Výhoda profilového rezonančního retardéru protihlukového panelu podle vynálezu spočívá v tom, že dopadá-li na tuto rezonanční soustavu zvuková vlna, uvede ji do vynuceného kmitání, přičemž amplituda kmitů bude maximální v rezonanci. Při rezonanci největší množství hlukové účinně pohlcovat soustava tlumena, je v soustavě nashromážděno energie a má-li rezonanční zvuk, musí být dostatečně aby co největší množství nashromážděné hlukové energie bylo přeměněno v teplo. Závislost činitele hlukové lamel, při níž má rozpětí 500 až 2 000 hluku. K pohlcování pohltivostí na kmitočtu přitom vykazuje u rezonančních soustav vždy maximum na vlastním kmitočtu soustavy. Toho je zde dosaženo výpočtem velikosti vstupní štěrbiny a vnitřní komory, tedy osovou vzdáleností jednotlivých profilových soustava schopnost pohlcovat hlukové Hz normalizovaného spektra silničního pak dochází přeměnou energie zvukové v energii tepelnou, přičemž se profilové lamely zahřívají, a případně k pohlcování dochází zároveň i v pohltivé rohoži resp. zvukoizolační výplni vnitřních komor.
V konkrétních příkladech provedení se osová vzdálenost mezi profilovými lamelami může pohybovat příkladně v rozmezí 0,06 až 0,35 m se šířkou vstupní štěrbiny 0,005 až 0,3 m. Záleží přitom i na dalších faktorech jako je poměr průřezu vstupní štěrbiny k průřezu vnitřní komory, na vrcholovém úhlu S, který spolu svírají náběhové hrany profilových lamel, na jejich povrchové úpravě, kdy např. jsou náběhové hrany opatřeny tvrzeným vrchním lakem a podobně. Vrcholový úhel β se tak může pohybovat v rozmezí 40° až 135°, poměr objemu vstupních štěrbin k objemu vnitřních komor v rozmezí 1 až 35%.
Místo profilového rezonančního retardéru může být protihlukový panel podle vynálezu opatřen deskovým rezonančním retardérem, který je směrem od zdroje hluku tvořen perforovanou deskou, jejíž průchozí otvory jsou zaústěny do uzavřeného rezonančního meziprostoru, přičemž každému průchozímu otvoru je v uzavřeném rezonančním meziprostoru přiřazena neohraničená dutina.
Při tomto provedení je využito pohltivých účinků na principu Helmholtzova rezonátoru, přičemž takto vytvořená konstrukční část protihlukového panelu podle vynálezu, naladěná matematicky spočteným vztahem tloušťky perforované desky, průměru průchozích otvorů, jejich vzdálenosti od sebe a tloušťky rezonančního meziprostoru, pohltí rozhodující část normalizovaného spektra silničního hluku v rozmezí frekvencí 400 až 600 Hz. Poměr ploch průřezů průchozího otvoru perforované desky k průřezu jemu přiřazené neohraničené dutiny rezonančního meziprostoru se pohybuje v rozmezí 1 až 20%, přičemž šířka rezonančního meziprostoru je v rozmezí 0,005 až 0,1 m, tlouštíka perforované desky v rozmezí 0,001 až 0,04 m, osová vzdálenost průchozích otvorů v rozmezí 0,03 až 0,35 m a průměr průchozích otvorů v rozmezí 0,015 až 0,1 m.
Rovněž tak rezonanční meziprostor deskového rezonančního retardéru může být vyplněn zvukoizolační výplní, např. expandovaným vermikulitem o frakci 1 až 3 mm a o objemové hmotnosti max. 110 kg/m3. V tomto případě je zároveň výhodné, že mezi perforovanou deskou a rezonančním meziprostorem je vložena nehořlavá síů o velikosti otvorů méně než 0,001 x 0,001 m, případně je mezi rezonančním meziprostorem a zadní krycí deskou, uzavírající rezonanční meziprostor, vložena neprodyšná fólie.
Nejúčinnějšího provedení protihlukového panelu podle vynálezu je pak samozřejmě docíleno tím, že jeho akustická konstrukce je tvořena oběma výše uvedenými rezonančními retardéry, přičemž směrem od zdroje hluku je nejdříve upraven profilový rezonanční retardér, mezi nímž a za ním upraveným deskovým rezonančním retardérem je vložena pohltivá rohož.
V tomto provedení protihlukového panelu podle vynálezu s využitím jeho dalších výše uvedených rozvíjejících znaků je docíleno maximálně možné zvukové pohltivosti 100%, dosahující na rozdíl od všech dosud známých řešení úrovně = 13 dB, čímž se tento protihlukový panel zařazuje na nejvyšší místo kategorie A4 - vysoce absorpční.
Zejména pak v tomto případě nejúčinnějšího provedení protihlukového panelu je zároveň výhodné, že celá zvukopohltivá akustická konstrukce je uložena v dělené nosné konstrukci, sestávající z přední a zadní části, které jsou rozebíratelně spojeny spojovacími prvky, např. nerezovými vruty, s antirezonančními silenbloky. V přední části jsou upevněny profilové lamely profilového rezonančního retardéru a pohltivá rohož, v zadní části deskový rezonanční retardér a další již obvyklé prvky, jako jsou různé krycí desky a pod..
S výhodou je mezi oběma částmi nosné konstrukce vložena tuhá kmitající membrána, rovněž s výhodou po okrajích obložena mikroporézními pryžovými pásky.
Protihlukový panel podle vynálezu, respektive základní pevné části jeho akustické konstrukce, jako jsou profilové lamely, perforované či jiné pomocné desky, jakož i jednotlivé části jeho nosné konstrukce mohou být vytvořeny z nej různějších materiálů, například ze dřeva, dřevotřísky, plastických hmot, kovu či betonu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn pomocí výkresů konkrétních příkladů provedení protihlukového panelu podle vynálezu, kde znázorňuje obr. 1 - řez akustickou konstrukcí protihlukového panelu v jejím nejúčinějším provedení obr. 2 - část protihlukového panelu v prostorovém pohledu, opatřeného pouze profilovým rezonančním retardérem obr. 3 - uchycení protihlukového panelu v nosném sloupku
Příklady provedení
Příklad 1
Protihlukový panel v příkladném provedení, zobrazeném na obr. l, určeném pro nejexponovanější protihlukové stěnové clony například podél dálnic, sestává ze zvukopohltivé akustické konstrukce 1, která je ze své přední strany, přivrácené ke zdroji hluku, opatřena profilovým rezonančním retardérem 2 a deskovým rezonančním retardérem £.
Profilový rezonanční retardér 2 je přitom tvořen svisle orientovanými navzájem rovnoběžnými profilovými lamelami 4, které mezi sebou vytvářejí zvuk jímající podélné vstupní štěrbiny £, ústící do podélných vnitřních komor £, přičemž profilové lamely 4 jsou uspořádány do rezonanční soustavy. Tyto profilové lamely 4 jsou od zvuk jímajících podélných vstupních štěrbin 5. opatřeny směrem ke zdroji hluku sbíhajícími se náběhovými hranami 12, přičemž podélné vnitřní komory £ za zvuk jímajícími vstupními štěrbinami £ jsou tvořeny dovnitř kruhovitě zakřivenými bočními stranami 13 profilových lamel 4.
Deskový rezonanční retardér 2 je uspořádán za profilovým rezonančním retardérem 2 a je směrem od zdroje hluku tvořen perforovanou deskou 2, jejíž průchozí otvory £ jsou zaústěny do uzavřeného rezonančního meziprostoru £, přičemž každému průchozímu otvoru £ je v uzavřeném rezonančním meziprostoru £ přiřazena neohraničená dutina 10. Jeden z průchozích otvorů £ a jemu přiřazená neohraničená dutina
10. která je odpovídající částí rezonančního meziprostoru £, jsou pouze pro větší názornost vyšrafovány. Mezi perforovanou deskou 7 a rezonančním meziprostorem £ je vložena nehořlavá síť 22- Rezonanční meziprostor £ je ze své zadní strany uzavřen neprodyšnou fólií 23 a palubkovými krycími deskami 24.
Mezi profilovým rezonančním retardérem 2. a deskovým rezonančním retardérem 3. je vložena pohltivá rohož ll.
přičemž mezi profilovými lamelami 4 a lícovou, směrem ke zdroji hluku přivrácenou, stranou pohltivé rohože ll je umístěna anorganická mřížka 21 z čedičových vláken.
Vnitřní komory & profilového rezonančního retardéru 2, jakož i neohraničené dutiny 10 resp. celý rezonanční meziprostor 2 deskového rezonančního retardéru 2. jsou opatřeny již neznázorněnou zvukoizolační výplní o objemové hmotnosti 80 kg/m3.
V tomto konkrétním příkladu provedení osová vzdálenost (A+B) mezi profilovými lamelami 4 činí 0,125 m, přičemž šířka (B) vstupní štěrbiny 5. je 0,065 m. Velikost vrcholového úhlu β, který spolu svírají náběhové hrany 12 profilových lamel 4, činí 67,5°, poměr objemu vstupních štěrbin 5. o výšce (C) , rovnající se 0,018 m, k objemu vnitřních komor £ činí 22,2%.
Jak je z obr. 1 patrno, maximální šířka vnitřní komory £ je pak zde v tomto konkrétním příkladu provedení dána vztahem 3/4A + B. Objemová hmotnost pohltivé rohože ll činí 130 kg/m3. Poměr ploch průřezů průchozího otvoru & perforované desky 7 k průřezu jemu přiřazené neohraničené dutiny 10 rezonančního meziprostoru 2. činí 11,2%, přičemž šířka rezonančního meziprostoru 2 je 0,012 m, tloušťka perforované desky 2 je 0,012 m, osová vzdálenost průchozích otvorů 2. je 0,053 m, jejich průměr 0,02 m.
Rezonanční meziprostor 2. je jako zvukoizolační výplní vyplněn expandovaným vermikulitem o frakci 1 až 3 mm a o objemové hmotnosti max. 110 kg/m3, vložená nehořlavá síť 22 má velikosti otvorů méně než 0,001 x 0,001 m.
Náběhové hrany 12 profilových lamel 4. jsou v místě svého styku z bezpečnostních důvodů zaobleny pod poloměrem R o velikosti 3 mm.
Příklad 2
Protihlukový panel podle druhého příkladného provedení, zobrazeného na obr. 2, sestává jako v prvním příkladu ze zvukopohltivé akustické konstrukce 1, která je však ze své přední strany, přivrácené ke zdroji hluku, opatřena pouze profilovým rezonančním retardérem 2., tvořeným rovněž navzájem rovnoběžnými profilovými lamelami 4 s náběhovými hranami 12, které mezi sebou vytvářejí zvuk jímající podélné vstupní štěrbiny £, ústící do podélných vnitřních komor přičemž profilové lamely 4 jsou uspořádány do rezonanční soustavy.
Jak je z obr. 2 dále patrno, podélné vnitřní komory £ profilového rezonančního retardéru 2 jsou na svých koncích uzavřeny akustickými uzávěry 14, které samozřejmě mohou být použity i u prvního příkladného provedení vynálezu.
Místo rezonančního meziprostoru £ je pod pohltivou rohoží 11 vytvořen pomocí vymezovacích lišt 26 volný prostor 27. Pohltivá rohož 11 je z tohoto důvodu na své rubové straně opatřena kašírem 25. Na své lícové straně je pohltivá rohož 11 pak opatřena rovněž anorganickou mřížkou 21 z čedičových vláken. Volný prostor 22 je ze zadní strany protihlukového panelu uzavřen přídavnou deskou 28 a rovněž krycí deskou 24, přičemž mezi oběma deskami 28.24 je vložena neprodyšná fólie 23.
Z obr. 2 je rovněž patrné uložení celé zvukopohltivé akustické konstrukce 1 v dělené nosné konstrukci 15. sestávající z přední části 16 a zadní části 17. které jsou rozebíratelně spojeny spojovacími prvky 18. v tomto případě nerezovými vruty, s antirezonančními silenbloky 19. Mezi oběma částmi 16.17 dělené nosné konstrukce 15 je vložena tuhá kmitající membrána 25, která je po okrajích obložena již neznázorněnými mikroporézními pryžovými pásky. Jak je dále z obr. 2 patrno, jsou v zájmu odvádění vody a vodního kondenzátu a zvýšení životnosti kritická místa dělené nosné konstrukce Už, zejména v případě, že je zhotovena ze dřeva, sešikmena o nejméně 6%.
Toto uložení zvukopohltivé akustické konstrukce 1 v dělené nosné konstrukci 15 je samozřejmě použitelné i pro první příklad provedení vynálezu stejně tak, jako upevnění protihlukového panelu podle vynálezu v těchto, jakož i dalších variantních provedení ve stěnovém nosném sloupku
29. jak je znázorněno na obr. 3. Dělená nosná konstrukce 15 protihlukového panelu podle vynálezu je ve stěnovém nosném sloupku 29 zasunuta a vymezena pomocí vymezovacího těsnění 30 z mikroporézní pryže, kterým je opatřena jak její přední část 16. tak i její zadní část 17. Z obr. 3 je dále patrna kotevní spona 31. která je přichycena do dělené nosné konstrukce 15., přičemž se po nasunutí protihlukového panelu před lícní pásnici nosného sloupku 29 a pod kotevní sponu 31 nasune krycí lícovka 32 nosného sloupku 29. do které se kotevní spona 31 rovněž přichytí. Lícní pásnice nosného sloupku 22 je dále opatřena reliéfovou lištou 33. přičemž zejména krycí lícovka 32 má rovněž zvukopohltivé účinky.
Průmyslová využitelnost
Protihlukový panel podle vynálezu je kromě jeho použití při budování protihlukových stěnových clon podél dálnic, silnic, železnic, případně i letišť, široce využitelný i pro protihlukové vnější obklady budov nebo vnitřní obklady interiérů nebo obecně pro protihlukové bariéry na silně hlukem zatížených místech.

Claims (13)

1. Protihlukový panel, určený stěnovou clonu, budovanou zejména pro protihlukovou například podél dálnic rychlostních silnic nebo železnic a zabraňující šíření zdraví škodlivého hluku, vznikajícího automobilovým či železničním provozem, sestávající ze zvukopohltivé akustické konstrukce (1), vyznačující se tím, že zvukopohltivá akustická konstrukce (l) je ze své přední strany, přivrácené ke zdroji hluku, opatřena alespoň jedním profilovým a/nebo deskovým rezonančním retardérem (2,3).
2. Protihlukový panel podle nároku 1, vyznačuj ící se tím, že profilový rezonanční retardér (2) je tvořen profilovými lamelami (4), které mezi sebou vytvářejí zvuk jímající podélné vstupní štěrbiny (5), ústící do podélných vnitřních komor (6) , přičemž profilové lamely (4) jsou uspořádány do rezonanční soustavy.
3. Protihlukový panel podle nároku 2, vyznačuj ící se tím, že profilové lamely (4) jsou od zvuk jímajících podélných vstupních štěrbin (5) opatřeny směrem ke zdroji hluku sbíhajícími se náběhovými hranami (12), přičemž podélné vnitřní komory (6) za zvuk jímajícími vstupními štěrbinami (5) jsou tvořeny dovnitř zakřivenými bočními stranami (13) profilových lamel (4).
4. Protihlukový panel podle nároku 3, vyznačuj ící se tím, že náběhové hrany (12) spolu svírají vrcholový úhel S o velikosti v rozmezí 40° až 135°.
>4
5. Protihlukový panel podle alespoň jednoho z předchozích nároků 2 až 4, vyznačující se tím, že podélné vnitřní komory (6) profilového rezonančního retardéru (2) jsou na svých koncích uzavřeny akustickými uzávěry (14).
6. Protihlukový panel podle alespoň jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že profilový rezonanční retardér (2) je uložen na pohltivé rohoži (11) .
7. Protihlukový panel podle nároku 6, vyznačuj ící se tím, že mezi profilovými lamelami (4) a lícovou, směrem ke zdroji hluku přivrácenou, stranou pohltivé rohože (11) je vložena anorganická mřížka (21).
8. Protihlukový panel podle nároku 1, vyznačuj ící se tím, že deskový rezonanční retardér (3) je směrem od zdroje hluku tvořen perforovanou deskou (7), jejíž průchozí otvory (8) jsou zaústěny do uzavřeného rezonančního meziprostoru (9) , přičemž každému průchozímu otvoru (8) je v uzavřeném rezonančním meziprostoru (9) přiřazena neohraničená dutina (10).
9. Protihlukový panel podle alespoň jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že vnitřní komory (6) profilového deskového rezonančního retardéru a/nebo neohraničené dutiny (10) rezonančního meziprostoru (9) deskového rezonančního retardéru (3) jsou alespoň částečně opatřeny zvukoizolační výplní.
10. Protihlukový panel podle alespoň jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že mezi perforovanou deskou (7) a rezonančním meziprostorem (9) je vložena nehořlavá síú (22).
- 4t- 15
11. Protihlukový panel podle alespoň jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zvukopohltivá akustická konstrukce (1) je uložena v dělené nosné konstrukci (15), sestávající z přední části (16) a zadní části (17), které jsou rozebíratelně spojeny spojovacími prvky (18) s antirezonančními silehbloky (19).
12. Protihlukový panel dle nároku 11, vyznačující se t í m , že mezi oběma částmi (16,17) dělené nosné konstrukce (15) je vložena tuhá kmitající membrána (20).
13. Protihlukový panel dle nároku 12, vyznačující se tím, že tuhá kmitající membrána (20) je obložena mikroporézními pryžovými pásky.
CZ20033502A 2003-12-19 2003-12-19 Protihlukový panel CZ20033502A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20033502A CZ20033502A3 (cs) 2003-12-19 2003-12-19 Protihlukový panel

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20033502A CZ20033502A3 (cs) 2003-12-19 2003-12-19 Protihlukový panel

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20033502A3 true CZ20033502A3 (cs) 2005-08-17

Family

ID=34832109

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20033502A CZ20033502A3 (cs) 2003-12-19 2003-12-19 Protihlukový panel

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20033502A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2366785C2 (ru) Акустическая конструкция для производственных помещений
RU2524730C1 (ru) Акустическая отделка производственных помещений
EP0697051B1 (de) Unterdecke
RU2341625C2 (ru) Акустический экран кочетовых
KR101960823B1 (ko) 무향실용 흡음구조체 및 이를 포함하는 무향실
EP1842977A1 (en) Sound-absorbing transparent panel
JP2012526221A (ja) 交通騒音を減衰させるための音響遮蔽デバイス
RU2490400C1 (ru) Акустическая конструкция для производственных помещений
WO2007140728A1 (en) The noise protection panel
JP2006152785A (ja) 吸音板及びその吸音方法並びに設置方法
RU2440470C1 (ru) Акустическая конструкция кочетова
CZ20033502A3 (cs) Protihlukový panel
RU172683U1 (ru) Панель резонатор
Garg et al. Design considerations of building elements for traffic and aircraft noise abatement
RU2440467C1 (ru) Акустически комфортное помещение
DK3093391T3 (en) SOUND-INSULATING DEVICE, IN PARTICULAR A SOUND-DEVICING UNIT
RU2266997C1 (ru) Шумоизолирующая и шумопоглощающая акустическая сэндвич-панель (варианты)
RU2440469C1 (ru) Акустическая конструкция кочетова для помещений
WO1994024382A1 (de) Unterdecke
RU2425931C1 (ru) Производственное помещение с низким уровнем шума
RU2646117C1 (ru) Сейсмостойкая конструкция здания
KR102152505B1 (ko) 건축물의 개방부 차폐용 방음시트
FI117209B (fi) Meluesteaita
RU159756U1 (ru) Шумозащитный экран
HU209404B (en) Wall protecting against noise