CZ20033012A3 - Řešení se týká nového biologicky aktivního prostředku, který obsahuje biologicky aktivní činidlo, které je z něho uvolňováno. Biologicky aktivní činidlo je rozpuštěné a/nebo dispergované v přesyceném stavu najeho nosiči. Nosič obsahuje tekutou a/nebo pevnou nekrystalickou esterovou a/nebo polyesterovou základní hmotu, v níž je podstatně a/nebo zcela zabráněno precipitací tohoto biologicky aktivního činidla. Přesyceného stavu lze dosáhnout tím, že výchozí látka nebo více látek nosiče jsou podrobeny takové chemické reakci, kterou je vytvořena esterová a/nebo polyesterová základní hmota a po ukončení chemické reakce je k základní hmotě přidáno biologicky aktivní činidlo v takovém množství, že je dosaženo přesyceného stavu. - Google Patents

Řešení se týká nového biologicky aktivního prostředku, který obsahuje biologicky aktivní činidlo, které je z něho uvolňováno. Biologicky aktivní činidlo je rozpuštěné a/nebo dispergované v přesyceném stavu najeho nosiči. Nosič obsahuje tekutou a/nebo pevnou nekrystalickou esterovou a/nebo polyesterovou základní hmotu, v níž je podstatně a/nebo zcela zabráněno precipitací tohoto biologicky aktivního činidla. Přesyceného stavu lze dosáhnout tím, že výchozí látka nebo více látek nosiče jsou podrobeny takové chemické reakci, kterou je vytvořena esterová a/nebo polyesterová základní hmota a po ukončení chemické reakce je k základní hmotě přidáno biologicky aktivní činidlo v takovém množství, že je dosaženo přesyceného stavu. Download PDF

Info

Publication number
CZ20033012A3
CZ20033012A3 CZ20033012A CZ20033012A CZ20033012A3 CZ 20033012 A3 CZ20033012 A3 CZ 20033012A3 CZ 20033012 A CZ20033012 A CZ 20033012A CZ 20033012 A CZ20033012 A CZ 20033012A CZ 20033012 A3 CZ20033012 A3 CZ 20033012A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fibers
linear formations
covering
fabric according
linear
Prior art date
Application number
CZ20033012A
Other languages
English (en)
Inventor
Luboš Dr. Hes
Ludmila Mudr. Hesová
Original Assignee
Luboš Dr. Hes
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Luboš Dr. Hes filed Critical Luboš Dr. Hes
Priority to CZ20033012A priority Critical patent/CZ20033012A3/cs
Publication of CZ20033012A3 publication Critical patent/CZ20033012A3/cs

Links

Landscapes

  • Woven Fabrics (AREA)
  • Professional, Industrial, Or Sporting Protective Garments (AREA)

Abstract

Krycí plošná textilie obsahuje vlákna (1,2) a/nebo lineární útvary. Vlákna (1,2) a/nebo lineární útvary jsou převážně tvořeny transparentním polymerem bez obsahu matovacích přípravků, který vykazuje relativně vysokou propustnost slunečního a blízkého infračerveného záření, zejména v rozsahu vlnových délek cca 0,38 až 2 pm, a současně vykazuje relativně nízkou propustnost pro střední infračervené záření, zejména v rozsahu vlnových délek cca 8 až 12 pm. Distanční úplet obsahuje krycí plošnou textilii. Distanční úplet je tvořen dvojicí oddělených a navzájem rovnoběžných krycích plošných textilií, jejichž vlákna a/nebo lineární útvary jsou spojeny pletařskou vazbou, přičemž dvojice krycích plošných textiliíje navzájem spojena vlákny v podstatě kolmými na rovinu krycích plošných textilií.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká krycí plošné textilie obsahující vlákna a/nebo lineární útvary.
Vynález se dále týká distančního úpletu.
Dosavadní stav techniky
Úkolem oděvu je chránit nositele před vlivy okolí při současném zajištění komfortu nošení oděvu. Zjednodušeně tedy má oděv zajišťovat vhodný stupeň tepelné izolace a přitom má být propustný pro vodní páru vznikající odparem potu. Tato druhá podmínka je velmi důležitá, protože pocení je jediným prostředkem ochlazování organizmu při vysokých teplotách okolí.
Obecně je možno říci, že oděv vyšší tloušťky poskytuje současně vyšší tepelně izolační odpor. Současně však silnější textilie omezuje propustnost oděvního systému pro vodní páry. Konkrétní návrh oděvu resp. textilií vytvářejících oděv, je pak kompromisem mezi dostatečným tepelným odporem a únosnou mírou propustnosti oděvu pro vodní páry. Nejobtížnější je návrh ochranného oděvu pro sportovce resp. těžce pracujícího člověka, kdy je kvůli kompenzaci vysokého metabolického tepla třeba odpařovat velké množství potu. V těchto případech se řešení hledá volbou tenčího a pro páru více propustného oděvního systému, kde se nedostatek tepelné izolace kompenzuje přívodem vhodné tepelné energie z vnějšího zdroje.
Příkladem takového řešení s vnějším zdrojem je např. uspořádání, u kterého oděv obsahuje elektrické topné dráty nebo tenké trubice, kterými probíhá ohřívací medium. Nevýhodou tohoto uspořádání je přitom závislost na vnějším zdroji energie, která značně komplikuje použití oděvu a prodražuje jeho provoz.
Dále je známo řešení popsané v odborné literatuře, které využívá tzv. SOLAR vláken, což jsou vlákna naplněná práškovým karbidem zirkonu ZrC. Tento keramický materiál dobře absorbuje viditelné a blízké infračervené záření (NIR) až do vlnové délky cca 3 mikrometrů, zatímco ve střední oblasti infračerveného záření (MIR,
4444 «4 44
4 4
4 4 44
4 4 4
4 4 4
4 4 4 » 4 4 «
44
PS3396CZ
3-13 μιτι) toto záření odráží. Výrobce vláken SOLAR uvádí, že textilie s těmito vlákny vystavená slunci se díky vysoké absorpci krátkovlnného IR záření na aktivní straně textilie a nízkým radiačním tepelným ztrátám v oblasti záření o vlnové délce 8 - 13 μιτι na odvrácené straně textilie ohřívá až o 6° C více, než v případě klasické textilie, která absorbuje (a také vyzařuje) IR záření ve stejné (vysoké) míře přibližně stejně ve viditelné, blízké i střední infračervené oblasti spektra.
Nevýhodou textilií se SOLAR vlákny je však neschopnost vyhovět do značné míry protichůdným požadavkům na textilii pro oděvy, protože pokud textilie se SOLAR vlákny tvoří vnější vrstvu oděvu, pak se zvýšení teploty při solární expozici projeví jen na povrchu a dovnitř pronikne jen malá část teplotního efektu, protože v zimním či přechodném období se mezi vrchní textilii a pokožkou uživatele oděvu nachází spodní prádlo. Používání oděvů z textilie se SOLAR vlákny v létě přitom postrádá smysluplnost. Pokud textilie se SOLAR vlákny je použita jako spodní textilní vrstva, pak ktéto vrstvě pronikne skrz běžnou vrchní vrstvu oděvu pouze 10 - 20% slunečního záření a uváděný teplotní efekt je velmi nízký.
Cílem vynálezu je odstranit nebo alespoň minimalizovat nevýhody dosavadního stavu techniky.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo krycí plošnou textilií obsahující vlákna a/nebo jiné lineární útvary, jejíž podstata spočívá v tom, že vlákna a/nebo I ineární útvaryjsou převážně tvořeny transparentním polymerem bez obsahu matovacích přípravků, který vykazuje vysokou propustnost slunečního a blízkého infračerveného záření, zejména v rozsahu vlnových délek cca 0,38 až 2 μιτι, a současně vykazuje nízkou propustnost pro střední infračervené záření, zejména v rozsahu vlnových délek cca 8 až 12 μιτι.
Při použití lineárních útvarů je obzvláště výhodné, jestliže tyto obsahují nejvýše třicet pět hmotnostních procent jemnějších útvarů nebo útvarů konečné délky, přičemž podle výhodného provedení je zbývající většina tvořena nekonečnými vlákny o jemnosti nejméně 10 dtex.
·· ···· • * · ·· ·· 9 9 9
9 999 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 4 9 9
99 994 999 99 99
PS3396CZ
Zejména pro zlepšení tepelně izolačních vlastností textilie jsou vlákna a/nebo lineární útvary duté a/nebo obsahují uzavřené plynové kapsle.
Podle jednoho výhodného provedení jsou vlákna a/nebo lineární útvary spojeny tkalcovskou vazbou.
Podle dalšího výhodného provedení jsou vlákna a/nebo lineární útvary jsou spojeny pletařskou vazbou.
Pro další zlepšení tepelně izolačních vlastností a uživatelského komfortu jsou vlákna a/nebo lineární útvary spojeny pletařskou vazbou s povrchovými smyčkami.
Podstata distančního úpletu obsahujícího krycí plošnou textilii spočívá v tom, že je tvořen dvojicí oddělených a navzájem rovnoběžných krycích plošných textilií, jejichž vlákna a/nebo lineární útvary jsou spojeny pletařskou vazbou, přičemž dvojice krycích plošných textilií je navzájem spojena vlákny v podstatě kolmými na rovinu krycích plošných textilií.
Společnou výhodou řešení podle vynálezu je to, že ochranný oděv vytvořený z krycí plošné textilie a/nebo z distančního úpletu podle vynálezu zajišťuje zvýšený průchod viditelného a blízkého infračerveného tepelného záření směrem k pokožce nositele oděvu, a tím zvyšuje tepelný komfort nositele v podmínkách nízkého slunečního osvitu.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález je schematicky znázorněn na výkrese, který ukazuje příčný řez uspořádáním textilie podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Krycí plošná textilie obsahuje ve znázorněném příkladu provedení nekonečné duté osnovní vlákno 1 a nekonečné duté útkové vlákno 2. Při hrubších vláknech 1, 2 lze pro tyto útvary použít výraz „trubičky“. Tato vlákna 1, 2 jsou např. zhotovena z transparentního polyetylentereftalátu (polyesteru) bez matovacích přípravků (plniv), který velmi dobře propouští viditelné i blízké infračervené záření, zejména v rozsahu ·· ····
PS3396CZ vlnových délek cca 0,38 až 2 pm, a současně výrazně méně propouští střední infračervené záření, zejména v rozsahu vlnových délek cca 8 až 12 pm. Dalším příkladem polymeru vykazujícím výše uvedené výhodné vlastnosti, je tzv. celofán resp. viskóza. I ostatní textilní polymery jako polypropylen a polyamid bez plniv vykazují ve spektrální oblasti 8 -12 pm zvýšenou absorpci infračerveného záření, avšak jejich použití není tak výhodné jako u polyesteru a viskózy b ez m atovacích plniv. Plniva (např. práškový TiO2) nesmí být použita, protože výrazně snižují intenzitu záření procházejícího příslušným polymerem. Pokud polymer obsahuje příliš vysoký krystalický podíl, dochází na krystalech k rozptylu záření a takový polymer rovněž absorbuje více viditelného i infračerveného záření než polymer převážně amorfní. Tato okolnost musí být při výběru vhodného vlákenného materiálu zde také zohledněna a respektována.
Díky nízkému počtu průchodů polymerní stěnou sluneční paprsek 3 poměrně dobře proniká stěnami vláken 1_, 2 vytvářejících krycí plošnou textilii a dopadá na krytý povrch 4, krytý textilií podle tohoto vynálezu. Krytým povrchem je např. černé spodní prádlo nebo lidská pokožka atd.
V obou těchto případech vykazuje krytý základní povrch vysokou absorpci slunečního a blízkého krátkovlnného záření. Díky této vysoké absorpci se jen malá část primárního slunečního záření odrazí zpět ke krycí textilii a unikne do prostoru.
Absorbované sluneční záření pak zvýší teplotu krytého povrchu, tj. teplotu prádla či lidské pokožky. Teplota tohoto povrchu však v běžných případech nepřestoupí 30 50° C. Při této teplotě však vlnová délka maximální intenzity infračerveného vyzařování leží dle Wienova zákona v oblasti 8-12 pm. Při použití vhodného polymeru vláken 1, 2 s absorbcí záření v této oblasti je pak toto sekundární dlouhovlnné záření absorbováno vnitřním povrchem krycí textilie a je využito k dalšímu ohřevu krytého povrchu.
Vlákna 1, 2 nebo alespoň část z nich mohou být nahrazena lineárními útvary použitelnými pro výrobu plošné krycí textilie, např. vhodnými přízemi. Při použití lineárních útvarů je obzvláště výhodné, jestliže tyto obsahují nejvýše třicet pět hmotnostních procent jemnějších útvarů nebo útvarů konečné délky, přičemž ► · · • · • ··· • · 4
PS3396CZ zbývající většina je podle výhodného provedení tvořena nekonečnými vlákny o jemnosti nejméně 10 dtex.
Pro to, aby krycí plošná textilie vykazovala co možná nejlepší komfort nošení, je krycí textilie vytvořena pomocí vhodné textilní vazby, např. pomocí tkalcovské či pletařské vazby, takže krycí textilie má dobrou ohebnost a splývavost, což je z užitného hlediska pro oděvní textilie nezbytné. Textilní vazba také umožňuje krycí textilii propouštět vodní páry. V případě, kdy je vyžadován vysoký tepelný odpor krycí textilie, je možno použít kjejí výrobě hrubá dutá vlákna a/nebo lineární útvary, přičemž vzduch uzavřený ve vláknech 1, 2 či lineárních útvarech slouží jako teplotní izolátor. Vlákna 1, 2 a/nebo lineární útvary také mohou jako ekvivalent dutému provedení obsahovat uzavřené vzduchové kapsle, případně i kapsle plněné plynem o nízké tepelné vodivosti. Další zvýšení tepelného odporu textilie mohou zajistit vhodné povrchové smyčky na výsledné krycí textilii.
Vlákna 1, 2 a/nebo lineární útvary vytvářející krycí textilii nemusí mít v průřezu kruhový tvar. Při použití např. pásků k výrobě krycí textilie bude pokles intenzity infračerveného záření při průchodu textilií menší než při použití kruhových vláken 1, 2 či lineárních útvarů pro výrobu krycí textilie. Na druhou stranu takový útvar bude mít nižší tepelně izolační odpor, což je do jisté míry negativní důsledek.
Krycí textilie podle vynálezu může být součástí také jiných aplikací, než jen oděvních, např. může být využita u ohebných solárních tepelných výměníků nebo může vytvářet krycí vrstvu u sportovních či vojenských stanů a podobně. Zde pak dutiny vláken 1, 2 a/nebo lineárních útvarů mohou být dodatečně plněny plynem o nízké tepelné vodivosti, jako např. pentanem.
Krycí textilie dle vynálezu nemusí sestávat pouze z transparentních polymerních lineárních textilních útvarů, ale je možno tyto útvary kombinovat s klasickými syntetickými či přírodními vlákny. Jako příklad je možno uvést tkaninu s polyamidovou osnovou a s útkem z polyesterových pásků.
Výše uvedenou podmínkou transparentnosti lineárního textilního útvaru použitého při vytvoření krycí textilie podle vynálezu je co nejnižší počet odrazů • · • · · ·· ·· · · · • · ··· · · ♦ · · ····· · · · · · · ···· · · · · · · ·· ·· ······ ·· ··
PS3396CZ slunečního záření na rozhraní vzduch-polymer. Proto je nejlepší použít hrubá vlákna, ploché pásky či jim podobné útvary.
Jedním z meziproduktů vytvořitelných z krycí plošné textilie je tzv. distanční úplet, který je tvořen dvojicí oddělených a navzájem rovnoběžných krycích plošných textilií, jejichž vlákna a/nebo lineární útvary jsou spojeny pletařskou vazbou, přičemž dvojice krycích plošných textilií je navzájem spojena vlákny v podstatě kolmými na rovinu krycích plošných textilií. Takový distanční úplet má výhodné uživatelské vlastnosti.
Průmyslová využitelnost
Vynález je využitelný zejména k výrobě lehkých vrchních oděvů (bund, kombinéz, atd.) např. pro sportovce či osoby vykonávající těžkou fyzickou práci, a to zejména pro použití v období či na území se sníženým slunečním osvitem. Tepelná sluneční energie účinně absorbovaná krytou vrstvou, ať už textilní krytou vrstvou či přímo lidskou pokožkou by mohla zvýšit energetickou bilanci uživatele až o 100 W.
Použití krycí textilie však není omezeno pouze na oděvní účely. Krycí textilie podle vynálezu může být součástí ohebných solárních tepelných výměníků nebo může vytvářet krycí vrstvu u sportovních či vojenských stanů a podobně. Zde pak vlákna či lineární útvary rovněž mohou být dodatečně plněny plynem o nízké tepelné vodivosti, např. pentanem.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Krycí plošná textilie obsahující vlákna a/nebo lineární útvary, vyznačující se tím, že vlákna (1, 2) a/nebo lineární útvary jsou převážně tvořeny transparentním
    5 polymerem bez obsahu matovacích přípravků, který vykazuje relativně vysokou propustnost slunečního a blízkého infračerveného záření, zejména v rozsahu vlnových délek cca 0,38 až 2 pm, a současně vykazuje relativně nízkou propustnost pro střední infračervené záření, zejména v rozsahu vlnových délek cca 8 až 12 pm.
  2. 2. Krycí plošná textilie podle nároku 1, vyznačující se tím, že lineární útvary
    10 obsahují nejvýše třicet pět hmotnostních procent jemnějších útvarů nebo útvarů konečné délky, přičemž zbývající většina těchto útvarů je podle výhodného provedení tvořena nekonečnými vlákny o jemnosti nejméně 10 dtex.
  3. 3. Krycí plošná textilie podle kteréhokoli z nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že vlákna (1,2) a/nebo lineární útvary jsou duté.
    15
  4. 4. Krycí plošná textilie podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že vlákna (1,2) a/nebo lineární útvary obsahují uzavřené plynové kapsle.
  5. 5. Krycí plošná textilie podle kteréhokoli z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že vlákna (1,2) a/nebo lineární útvary jsou spojeny tkalcovskou vazbou.
  6. 6. Krycí plošná textilie podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, vyznačující se tím,
    20 že vlákna (1, 2) a/nebo lineární útvary jsou spojeny pletařskou vazbou
  7. 7. Krycí plošná textilie podle nároku 6, vyznačující se tím, že vlákna (1, 2) a/nebo lineární útvary jsou spojeny pletařskou vazbou s povrchovými smyčkami.
  8. 8. Distanční úplet obsahující krycí plošnou textilii podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že je tvořen dvojicí oddělených a
    25 navzájem rovnoběžných krycích plošných textilií, jejichž vlákna a/nebo lineární útvary jsou spojeny pletařskou vazbou, přičemž dvojice krycích plošných textilií je navzájem spojena vlákny v podstatě kolmými na rovinu krycích plošných textilií.
CZ20033012A 2003-11-06 2003-11-06 Řešení se týká nového biologicky aktivního prostředku, který obsahuje biologicky aktivní činidlo, které je z něho uvolňováno. Biologicky aktivní činidlo je rozpuštěné a/nebo dispergované v přesyceném stavu najeho nosiči. Nosič obsahuje tekutou a/nebo pevnou nekrystalickou esterovou a/nebo polyesterovou základní hmotu, v níž je podstatně a/nebo zcela zabráněno precipitací tohoto biologicky aktivního činidla. Přesyceného stavu lze dosáhnout tím, že výchozí látka nebo více látek nosiče jsou podrobeny takové chemické reakci, kterou je vytvořena esterová a/nebo polyesterová základní hmota a po ukončení chemické reakce je k základní hmotě přidáno biologicky aktivní činidlo v takovém množství, že je dosaženo přesyceného stavu. CZ20033012A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20033012A CZ20033012A3 (cs) 2003-11-06 2003-11-06 Řešení se týká nového biologicky aktivního prostředku, který obsahuje biologicky aktivní činidlo, které je z něho uvolňováno. Biologicky aktivní činidlo je rozpuštěné a/nebo dispergované v přesyceném stavu najeho nosiči. Nosič obsahuje tekutou a/nebo pevnou nekrystalickou esterovou a/nebo polyesterovou základní hmotu, v níž je podstatně a/nebo zcela zabráněno precipitací tohoto biologicky aktivního činidla. Přesyceného stavu lze dosáhnout tím, že výchozí látka nebo více látek nosiče jsou podrobeny takové chemické reakci, kterou je vytvořena esterová a/nebo polyesterová základní hmota a po ukončení chemické reakce je k základní hmotě přidáno biologicky aktivní činidlo v takovém množství, že je dosaženo přesyceného stavu.

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20033012A CZ20033012A3 (cs) 2003-11-06 2003-11-06 Řešení se týká nového biologicky aktivního prostředku, který obsahuje biologicky aktivní činidlo, které je z něho uvolňováno. Biologicky aktivní činidlo je rozpuštěné a/nebo dispergované v přesyceném stavu najeho nosiči. Nosič obsahuje tekutou a/nebo pevnou nekrystalickou esterovou a/nebo polyesterovou základní hmotu, v níž je podstatně a/nebo zcela zabráněno precipitací tohoto biologicky aktivního činidla. Přesyceného stavu lze dosáhnout tím, že výchozí látka nebo více látek nosiče jsou podrobeny takové chemické reakci, kterou je vytvořena esterová a/nebo polyesterová základní hmota a po ukončení chemické reakce je k základní hmotě přidáno biologicky aktivní činidlo v takovém množství, že je dosaženo přesyceného stavu.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20033012A3 true CZ20033012A3 (cs) 2005-06-15

Family

ID=34624477

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20033012A CZ20033012A3 (cs) 2003-11-06 2003-11-06 Řešení se týká nového biologicky aktivního prostředku, který obsahuje biologicky aktivní činidlo, které je z něho uvolňováno. Biologicky aktivní činidlo je rozpuštěné a/nebo dispergované v přesyceném stavu najeho nosiči. Nosič obsahuje tekutou a/nebo pevnou nekrystalickou esterovou a/nebo polyesterovou základní hmotu, v níž je podstatně a/nebo zcela zabráněno precipitací tohoto biologicky aktivního činidla. Přesyceného stavu lze dosáhnout tím, že výchozí látka nebo více látek nosiče jsou podrobeny takové chemické reakci, kterou je vytvořena esterová a/nebo polyesterová základní hmota a po ukončení chemické reakce je k základní hmotě přidáno biologicky aktivní činidlo v takovém množství, že je dosaženo přesyceného stavu.

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20033012A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2348381T3 (es) Material de cubrimiento que refleja los rayos infrarrojos.
US4530873A (en) Sweat-absorbent textile fabric
EP1514484A1 (en) Multi-layer garment system
JP2004528485A (ja) 紫外線防御用のカレンダ加工された布地
JP2010523836A (ja) 衣服
US11865810B2 (en) Radiative-heating clothing fabric with colors
JP2006308258A (ja) 偽装材および偽装製品
CZ20033012A3 (cs) Řešení se týká nového biologicky aktivního prostředku, který obsahuje biologicky aktivní činidlo, které je z něho uvolňováno. Biologicky aktivní činidlo je rozpuštěné a/nebo dispergované v přesyceném stavu najeho nosiči. Nosič obsahuje tekutou a/nebo pevnou nekrystalickou esterovou a/nebo polyesterovou základní hmotu, v níž je podstatně a/nebo zcela zabráněno precipitací tohoto biologicky aktivního činidla. Přesyceného stavu lze dosáhnout tím, že výchozí látka nebo více látek nosiče jsou podrobeny takové chemické reakci, kterou je vytvořena esterová a/nebo polyesterová základní hmota a po ukončení chemické reakce je k základní hmotě přidáno biologicky aktivní činidlo v takovém množství, že je dosaženo přesyceného stavu.
EP3684211B1 (en) Vapor-permeable insert for items of clothing and accessories, item of clothing and accessories with said insert
JP3077549B2 (ja) ウェットスーツ用布帛
JP2007001079A (ja) 遮熱シートおよび遮熱用品
KR101403675B1 (ko) 흡한속건성 다층구조 직물
JP4563773B2 (ja) 蓄熱保温性衣料
JPH09241954A (ja) 多層構造裏地
CN213383301U (zh) 一种发热功能纺织面料
JP2021534335A (ja) 自然放出を伴う繊維材料、紫外線保護方法、遮光方法、加温方法およびこれらを用いた他の用途
CN218876505U (zh) 一种便携式医用防护服用面料
CN214646509U (zh) 一种发热保温复合面料
CN215662207U (zh) 一种高强度柔性服装面料
JP2009041142A (ja) 偽装衣服
CN216183306U (zh) 一种服装制作用透气型复合面料
CN219727511U (zh) 一种防污防缩水面料
CN213295692U (zh) 抗紫外线、排汗且速干及保湿、凉感的防晒结构布
CN219856286U (zh) 一种阻燃隔热复合织物
CN216968927U (zh) 一种轻薄的防风保暖复合面料