CZ2001854A3 - Injekční zásobník bez jehly - Google Patents
Injekční zásobník bez jehly Download PDFInfo
- Publication number
- CZ2001854A3 CZ2001854A3 CZ2001854A CZ2001854A CZ2001854A3 CZ 2001854 A3 CZ2001854 A3 CZ 2001854A3 CZ 2001854 A CZ2001854 A CZ 2001854A CZ 2001854 A CZ2001854 A CZ 2001854A CZ 2001854 A3 CZ2001854 A3 CZ 2001854A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- reservoir
- fluid
- cavity
- injection
- cartridge according
- Prior art date
Links
Landscapes
- Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)
Abstract
Injekční zásobník bez jehly obsahuje injekční komponentu (1), definující dutinu (17) pro aplikaci léku a mající injekční odtokový otvor (9), komunikující s dutinou (17). Zásobník dále obsahuje přenosové zařízení (2) obsahující rezervoár (4), obsahující tekutinu a přenosový prostředek způsobující odtok tekutiny z rezervoáru (4) přes výtokový otvor rezervoáru (4) do dutiny (17) v injekční komponentě (1).
Description
Oblast techniky
Vynález se týká injekčních zásobníků bez jehly
Dosavadní stav techniky
Injekční zařízení bez jehly jsou používány jako alternativa ke konvenčním hypodermním jehlám pro injekční aplikaci tekutých léků do tkání pacienta. Obvyklým principem činnosti je pístová pumpa s vysokým tlakem, která pohání proud tekutiny dostatečnou silou, aby došlo k penetraci epidermis a k depozici v níže uložených tkáních. Taková zařízení jsou k dispozici více než padesát let a většinou se jedná o zařízení pro aplikaci více dávek, což znamená, že následné dávky mohou být čerpány z rezervoáru, kdy každá dávka je uvolňována z integrální tlakové komory. Hybná síla může pocházet z uložené elektrické, manuální, pyrotechnické nebo stlačené plynové energie.
V osmdesátých letech se objevily určité zprávy o kontaminaci při použití injekčních zařízení pro aplikaci více dávek, které podpořily hledání bezpečnějších cest. Byla vynalezena celá řada injekčních zařízení obsahujících hnací jednotku nebo ovladač pro aplikaci více dávek, ke kterým může být připevněn injekční zásobník na jedno použití. Tyto zásobníky byly obvykle zamýšleny k naplnění uživatelem za pomoci přenosového zařízení, jehož prostřednictvím může být lék odčerpán z lahvičky a přenesen do zásobníku. Ve spojení s tímto přístupem se objevila celá řada problémů: je prakticky nemožné dosáhnout aseptického přenosu léku; existuje pravděpodobnost vniknutí významného množství vzduchových bublin do zásobníku, které snižují účinnost injekce a existuje také nebezpečí přípravy nesprávného množství léku k injekci. Bylo učiněno několik pokusů poskytnout předplněné zásobníky, ale většina • · 4 · • 4 • · · 444 44 • 4 4 4444 44 • * 444 4444444 4 materiálů navržených pro přípravu zásobníků byla nevhodná pro dlouhodobý kontakt s lékem, nebo alespoň vyžadovala rozsáhlou a drahou validaci pro každou aplikaci.
Ideálním materiálem pro většinu aplikací je borosilikátové sklo, protože vykazuje požadovanou inertnost, průsvitnost a bariérové vlastnosti. Avšak tlaky používané v injekčních zařízeních bez jehly mohou dosáhnout velmi vysokých hodnot v řádu 600 barů a zásobník vyrobený ze skla vyžaduje velmi pečlivou konstrukci a zpracování, aby se vyloučila možnost prasknutí. Naše spolu-probíhající přihláška publikovaná pod č. WO 98/13086 popisuje způsob výroby injekčních zásobníků bez jehly, ale postup vyžaduje velké investice ve specializované továrně, aby bylo možno dosáhnout nízké ceny komponent nezbytných pro mnoho aplikací.
Některé léky však nemohou být skladovány ve skle po dlouhou dobu, a proto musí být skladovány v jiném materiálu. V těchto případech je nepravděpodobné, že tento jiný materiál vydrží vysoké injekční tlaky.
Popis vynálezu
Předkládaný vynález hledá možnosti překonání nedostatků dosavadních zařízení, a to poskytnutím injekčního zásobníku bez jehly, který obsahuje rezervoár pro kapalný lék ve formě připojené části rezervoáru s prostředkem zajišťujícím přestup tekutiny z rezervoáru do části zásobníku, z které se uskutečňuje injekční aplikace.
Ve shodě s vynálezem je poskytnut injekční zásobník bez jehly obsahuj ící:
Injekční komponentu definující uvnitř dutinu pro aplikaci léku a mající injekční odtokový otvor komunikující s dutinou; a • · 9 přenosové zařízení obsahující rezervoár s tekutinou a přenosový prostředek způsobující odtok tekutiny z rezervoáru přes výtokový otvor rezervoáru do řečené dutiny.
Rezervoár je přednostně vyroben ze skla, ale mohou být použity i jiné materiály, pokud je sklo nevhodné pro dlouhodobý kontakt s lékem během skladování. Injekční komponenta může být z materiálu vhodného ke krátkodobému kontaktu s lékem a vhodného pro extrémně vysoké injekční tlaky. Dvěmi rozdílnými materiály, které jsou vhodné, jsou nerezivějící ocel nebo tekutý krystalový polymer, nebo může být použita kombinace materiálů pro optimalizaci požadavků ceny, účinnosti a velikosti. Například může být umístěn do ocelového pouzdra levný polypropylenový zásobník, kde pouzdro poskytuje podporu pro plast během injekční aplikace.
V první přednostní formě vynálezu je poskytnuta plastová injekční komponenta, která je přednostně válcem obsahujícím píst, a která má malý výtokový otvor na jednom konci. K injekční komponentě je na výtokovém konci připevněn přednostně koaxiálně otevřený válec, do kterého je umístěn rezervoár vyrobený z materiálu kompatibilním s lékem uloženým uvnitř. Rezervoár má ostrou výtokovou trubičku na jednom konci a pístem na konci druhém, s lékem umístěným mezi píst a výtokovou trubičku. Elastické těsnění obklopuje a utěsňuje výtokovou trubičku a také výtokový otvor injekční komponenty. Těsnění zajišťuje průchod mezi rezervoárem a injekční komponentou, ale je dočasně blokováno šeptem. Píst v injekční komponentě je umístěn tak, že umožňuje, aby se do injekční komponenty dostal požadovaný objem tekutiny, a dutina mezi pístem a šeptem je evakuována. Šroubovací uzávěr na držáku rezervoáru působí na píst v rezervoáru, takže je-li uzávěr otočen, tlačí píst rezervoár kupředu, až dojde k perforaci septa výtokovou trubičkou rezervoáru. Pokračující pohyb • · · · · ·····«· · • · ·· · · · a · t uzávěru uvolňuje požadovaný objem léku z rezervoáru do injekční komponenty. Držák rezervoáru, rezervoár, píst a uzávěr jsou poté společně odděleny a naplněná injekční komponenta je připravena k použití. Použití šroubovacího uzávěru umožňuje uživateli pohybovat pístem rovnoměrně způsobem, který zamezuje vznik náhlých nárazů, čímž se snižuje možnost tvorby nežádoucího pěnění tekutiny. Také to znamená, že na píst může být vyvíjena větší síla, což umožňuje použití pístu o větším průměru, než by jinak bylo možné. To poté znamená, že rezervoár může být kratší, což pomáhá udržet krátkou celkovou délku přenosového zařízení. Zásobník může být připevněn k ovladači pro opakované použití nebo k zařízení pro jedno použití, nebo může být předem sestaven ještě před naplněním.
Druhá přednostní forma vynálezu poskytuje zařízení pro přenos tekutiny, jak je popsáno v první přednostní formě vynálezu, kde lyofilizovaný (mrazově sublimovaný) lék nebo jiný suchý materiál je udržován v evakuované injekční komponentě, a přenos tekutiny popsaným způsobem rozpouští materiál, takže může být injekčně aplikován.
Třetí přednostní forma vynálezu je podobná první formě, s výjimkou, že rezervoár je opatřen dvěmi písty, oddělenými od sebe a obsahujícími tekutinu v prostoru. Dopředný pohyb pístů přináší tekutinu do jedné nebo více obchvatných drážek ve stěně rezervoáru, takže tekutina prochází přes drážky do injekční komponenty.
Ve všech formách vynálezu popsaných výše je v zásobníku vakuum, takže je sníženo nebezpečí zachycení velké plynové bubliny při přenosu tekutiny. Píst v injekční komponentě je udržován ve své pozici pomocí dostatečného tření, aby se zabránilo jeho pohybu vlivem rozdílu tlaků. Pokud není • · · · · · • · • · · · « · * · · · · · · • · ··· ····· • · · · · · · • · · · · · · obzvláště důležitá přítomnost bublin, pak má čtvrtá forma vynálezu píst umístěný původně v blízkosti injekčního odtokového otvoru v injekční komponentě, a pokud je obsah rezervoáru přenesen, pohybuje se píst v závislosti na hydraulickém tlaku vytvořeném přenosovým mechanismem. Tato forma nevyžaduje evakuaci lékové komory před naplněním, ale pokud je nezbytné snížit zachycený vzduch na velmi malý objem, je možné toho dosáhnout evakuací dutiny před naplněním.
Příklady provedení vynálezu
Vynález je popsán detailněji s odkazem na doprovodné obrázky, které jsou všechny řezy válcových zařízení ve střední linii.
Na Obrázku 1 je zobrazen oddělitelný rezervoár;
Na Obrázku 2 je zobrazena sestava rezervoáru a injekční komponenty, která je vhodná pro hydraulické posunutí pístu;
Na Obrázku 3 je zobrazeno zařízení s peletou lyofilizovaného léku;
Na Obrázku 4 je zobrazena sestava rezervoáru a injekční komponenty, a na Obrázku 5 je zobrazena podobná sestava s oddělenou vložkou v těle injekční komponenty;
Na Obrázku 6 je zobrazen zásobník po přenesení léku z rezervoáru;
Na Obrázku 7 jsou zobrazeny komponenty rezervoáru oddělené od injekční komponenty;
Na Obrázcích 8 a 9 jsou zobrazeny obchvatné formy vynálezu.
V zájmu jasnosti jsou podobné části, pokud je to možné, uvedeny jako anotace.
Co se týká Obrázku 1, má injekční komponenta 1_ držák rezervoáru 2 připevněný lomivým spojením 3. V posuvné poloze v držáku rezervoáru 2 je rezervoár 4 léku obsahující tekutý • · ···♦··· ·· ·· ·♦ ·· · ·· lék _5. K rezervoáru 4_ je připevněna, nebo je jeho součástí, odtoková trubička 6, kterýžto rezervoár £ komunikuje s lékem 5 a je ukončen ostrým zešikmením 7. Trubicovité těsnění í3 chrání před průnikem baktérií k léku 5 a také do odtokového otvoru 9 injekční komponenty 1. Píst 10 utěsňuje a je posuvně umístěn do otvoru rezervoáru £ a je v kontaktu s lékem 5; přednostně není v léku 5 (nebo jen ve velmi malém množství) zachycen žádný vzduch. Šroubovací uzávěr 11 je sestaven k držáku 2 rezervoáru a má centrální tyčinku, která je připevněna k pístu
10. Těsnění 8. má septum 13, které po propíchnutí zabraňuje obsahu rezervoáru 4, aby byl přenesen do injekční komponenty
1.
Co se týká Obrázku 4, má injekční komponenta 1 píst 14, který utěsňuje a je zde posuvně umístěn, má šroubovací závit 15 pro přichycení k injekčnímu ovladači bez jehly nebo pro přichycení k pohonné jednotce. Alternativně může prostředkem k přichycení západka, oddělený klip nebo jiný vyhovující prostředek k usnadnění konstrukce a aplikace tohoto zařízení, nebo může být zásobník integrální součástí pohonné jednotky. Obrázek 5 je podobný Obrázku 4 s výjimkou, že injekční komponenta^ _1 obsahuje upevněnou oddělenou vložku 16, aby byly zajištěny vlastnosti specifické pro lék a aplikaci. U Obrázku 4 i Obrázku 5 je dutina 17 mezi pístem 14 a šeptem 13 evakuována k řekněme 0,1 baru.
Na Obrázku 6 je uveden šroubovitý uzávěr 11, který pracuje tak, že tyčinka 12 stlačuje pist 10 směrem k injekční komponentě 1. Lék 5 nemůže uniknout a celý rezervoár _4 se proto pohybuje uzávěrem 11 a tyčinkou 12. Dosáhne-li ostré zešikmení ý septa 13, proniká přes něj a umožňuje průtok léku 5 přes otvor odtokové trubičky 6 do dutiny 17 v injekční komponentě 1_ ve vložce 16 na Obrázku 3. Většina tekutiny je přenesena v důsledku rozdílu tlaku mezi dutinou 17 a • · · ·♦ · · * · · · ·· V··· · · • 9 · · · · * · · η ί Σ · ϊ · Ϊ i ί* * Σ Σ · · · · ··· ·· rezervoárem ·4 a pokračující pohyb pístu 10 dokončuje přestup léku 5. Přenesené množství může být kontrolováno nastavením šroubovacího uzávěru 11 podle objemových značek (není zobrazeno) na vnějšku držáku 4, nebo píst 14 může dosáhnout konečné pozice určené ryskou v otvoru injekční komponenty _1 nebo v pohonné jednotce.
Poté, co uživatel naplnil injekční komponentu přenesením tekutiny z přenosového zařízení, jsou celý rezervoár a přidružené komponenty odděleny od injekční komponenty v místě lomivého spojení 3, jak je uvedeno na Obrázku 7, a naplněná injekční komponenta je připravena pro připevnění k pohonné jednotce. Alternativně může být zásobník připevněn k pohonné jednotce výrobcem (jak je uvedeno výše mohou být obě součásti spojeny integrálně v jednu část). Lomivé spojení 3 může být výsledkem slisování injekční komponenty _1 a držáku 2, nebo může být odděleným spojujícím prostředkem, jehož účelem je poskytnout zařízení na jedno použití s důkazem porušení tohoto spojení, aby se zabránilo chybnému použití a zneužití celého zařízení.
Na Obrázku 2 je uvedená podobná sestava, jako sestavy již popsané, s výjimkou, že píst 14 je původně lokalizován na odtokovém konci injekční komponenty 1. Pokud je lék ,5 přenesen z rezervoáru, stlačuje hydraulická síla píst 14 do otvoru v injekční komponentě JL, až dojde k přenosu dostatečného množství léku.
Některé aplikace vyžadují, aby byl lyofilizovaný lék rekonstituován před injekční aplikací a na Obrázku 3 je uvedena sestava podobná sestavě uvedené na Obrázku 4, ale s peletou lyofilizovaného materiálu 18 umístěnou v dutině 17. Zde vakuum slouží ke konzervaci lyofilizovaného materiálu prostřednictví zabránění hydratace.
·· ····
Alternativní způsob přenosu léku je uveden na Obrázcích 8 a 9. Dodatečný píst 20 je připojen k rezervoáru 4a s lékem 5, který má být přenesen, a který je obsažen mezi písty 20 a 10. Těsnění 8a nemusí obsahovat septum, protože píst zabraňuje léku 5, aby odtékal do injekční komponenty jL, ačkoli dutina 17a prostřednictvím vakua komunikuje s dutinou 17. Pokud je to nezbytné, může být pohybu pístu 20 zbráněno prostřednictvím rozdílu tlaku za pomoci zastavení nebo blokování.
Co se týká Obrázku 9, pracuje šroubovací uzávěr 11 tak, že pohybuje tyčinkou 12 a pístem 10 směrem k injekční komponentě. Lék 5 je zachycen mezi písty 10 a 20 a pohybuje se s písty, až smočený povrch pístu 20 dosáhne jedné nebo více drážek 19 ve stěně rezervoáru 4a. Píst 20 se poté zastavuje, protože chybí dostatečný hydraulický tlak k jeho pohybu a lék 5 protéká přes drážky 19 do injekční komponenty JL. Rezervoár a přidružené části jsou poté odděleny, .jak je popsáno výše a injekční komponenta je připravena k použití.
Claims (17)
1. Injekční zásobník bez jehly obsahující:
Injekční komponentu definující uvnitř dutinu pro aplikaci léku a mající injekční odtokový otvor komunikující s dutinou; a přenosové zařízení obsahující rezervoár s tekutinou a přenosový prostředek způsobující odtok tekutiny z rezervoáru přes výtokový otvor rezervoáru do řečené dutiny.
2. Zásobník podle patentového nároku 1, kde řečený přenosový prostředek je upraven, tak, aby způsobil tok tekutiny do řečené dutiny přes odtokový otvor.
3. Zásobník podle patentového nároku 2, kde přenosové zařízení obsahuje držák připojený k řečené injekční komponentě, rezervoár je pohyblivě instalován k držáku pro pohyb směrem k injekční komponentě a řečený přenosový prostředek obsahuje píst instalovaný pro pohyb směrem k výtokovému vývodu rezervoáru.
4. Zásobník podle patentového nároku 3 obsahující septum, které v nepropíchnutém stavu poskytuje bariéru toku tekutiny do řečené dutiny, a kde výtokový vývod rezervoáru je definován prostředkem opatřeným součástí k propíchnutí septa.
5. Zásobník podle patentového nároku 3, kde řečený přenosový prostředek dále obsahuje druhý píst, s tekutinou původně udržovanou mezi dvěmi písty a alespoň jednou cestou pro tekutinu umožňující tekutině uniknout z prostoru mezi dvěmi písty do výtokového vývodu rezervoáru poté, co písty dosáhnou předem určené pozice.
6. Zásobník podle jakéhokoli z patentových nároků 3 až 5, kde řečený přenosový prostředek obsahuje šroubovací uzávěr, který může být otáčen uživatelem, aby způsobil posuvný pohyb pístu.
·· ·»·· * · · · « >·«« · ·
7. Zásobník podle patentového nároku 6, kde šroubovací uzávěr má vnitřní šroubovací závit, který pasuje k zevnímu šroubovacímu závitu vytvořenému na držáku.
8. Zásobník podle jakéhokoli z patentových nároků 2 až 7, kde řečená dutina je do značné míry evakuována před vtokem tekutiny.
9. Zásobník podle jakéhokoli z patentových nároků 2 až 8, kde řečená dutina původně obsahuje lék v lyofilizované formě a řečená tekutina je tekutina vhodná pro rekonstituci léku z jeho lyofilizované formy do formy injekční.
10. Zásobník podle jakéhokoli z patentových nároků 2 až 9, kde řečená injekční komponenta obsahuje píst, který je původně umístěn blízkosti odtokového otvoru, a kde píst je adaptován, aby se pohyboval od otvoru v závislosti na toku tekutiny přes výtokový vývod rezervoáru.
11. Zásobník podle jakéhokoli z patentových nároků 2 až 8, nebo patentového nároku 10, kde řečená tekutina je tekutý lék v injekční formě.
12. Zásobník podle jakéhokoli z patentových nároků 2 až 10, kde řečená injekční komponenta a řečené přenosové zařízení jsou spojeny lomivým spojením.
13. Zásobník podle jakéhokoli z předcházejících patentových nároků, kde řečený rezervoár je ze skla.
14. Zásobník podle jakéhokoli z předcházejících patentových nároků, kde řečená dutina je definována plastovým prvkem.
15. Zásobník podle jakéhokoli z patentových nároků 1 až 13, kde řečená dutina je definovaná vložkou obklopenou vnějším prvkem.
16. Injekční zařízení bez jehly obsahující zásobník podle jakéhokoli z předcházejících patentových nároků připevněný na ovládací zařízení.
17. Injekční zařízení podle patentového nároku 16, kde zásobník a ovládací zařízení jsou integrálně spolu spojené.
1/5
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2001854A CZ2001854A3 (cs) | 1999-09-01 | 1999-09-01 | Injekční zásobník bez jehly |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2001854A CZ2001854A3 (cs) | 1999-09-01 | 1999-09-01 | Injekční zásobník bez jehly |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2001854A3 true CZ2001854A3 (cs) | 2001-06-13 |
Family
ID=5473254
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2001854A CZ2001854A3 (cs) | 1999-09-01 | 1999-09-01 | Injekční zásobník bez jehly |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ2001854A3 (cs) |
-
1999
- 1999-09-01 CZ CZ2001854A patent/CZ2001854A3/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SK3492001A3 (en) | Needleless injector cartridge | |
US9700682B2 (en) | Device for retaining and storing liquid media and method of expelling the liquid media | |
US7740607B2 (en) | Modular units for use in an injection device | |
US7255684B2 (en) | Medical injection system | |
US8372043B2 (en) | Devices and methods for fluid administration | |
US20090247955A1 (en) | Microliter injector | |
US7419484B2 (en) | Administering device with an osmotic drive | |
US20060100590A1 (en) | Multi-chamber, sequential dose dispensing syringe | |
US20040035491A1 (en) | Method and apparatus for needle-less injection with a degassed fluid | |
CZ20023823A3 (cs) | Lékařská sestava | |
KR20030001536A (ko) | 주사기 기구, 압력 챔버 및 액체 약물 주입 실행 방법 | |
EP1144031B1 (en) | Injection devices | |
CN106390237B (zh) | 注射器 | |
WO2018136699A1 (en) | Cartridge hold-up volume reduction | |
CZ2001854A3 (cs) | Injekční zásobník bez jehly | |
CA2665697A1 (en) | Multi-chamber, sequential dose dispensing syringe | |
EP2898910A1 (en) | Elastic band powered fluid delivery apparatus | |
MXPA01002620A (en) | Needleless injector cartridge | |
WO2001087385A1 (en) | Liquid transfer device for drug reconstitution or liquid drug transfer | |
CN111330115B (zh) | 注射器及其制造方法 | |
HU226720B1 (en) | Device and method for storing and blending two-component substances | |
CZ9803161A3 (cs) | Způsob plnění kapsle léčivem a takto vyrobený výrobek |