CZ20013923A3 - Rozbuška pro speciální použití - Google Patents

Rozbuška pro speciální použití Download PDF

Info

Publication number
CZ20013923A3
CZ20013923A3 CZ20013923A CZ20013923A CZ20013923A3 CZ 20013923 A3 CZ20013923 A3 CZ 20013923A3 CZ 20013923 A CZ20013923 A CZ 20013923A CZ 20013923 A CZ20013923 A CZ 20013923A CZ 20013923 A3 CZ20013923 A3 CZ 20013923A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
detonator
explosive
fuse
charge
sleeve
Prior art date
Application number
CZ20013923A
Other languages
English (en)
Inventor
Václav Ing. Csc. Svachouček
Original Assignee
Sellier & Bellot A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sellier & Bellot A. S. filed Critical Sellier & Bellot A. S.
Priority to CZ20013923A priority Critical patent/CZ20013923A3/cs
Publication of CZ20013923A3 publication Critical patent/CZ20013923A3/cs

Links

Landscapes

  • Air Bags (AREA)

Abstract

Rozbuška pro speciální použití sestává z objímky (1) rozbušky s pevným nebo vloženým dnem (11), ve kteréjsou umístěnyjedna nebo více vrstev sekundární náplně (2) trhaviny, z pojistky (3) naplněné iniciační tfaskavinou, ve které je umístěna vnitřní pojistka (5), a z vnitřní pojistky (5) naplněné výkonovou (6) traskavinou, přiléhajících přímo k sekundární náplni (2) trhavin.

Description

Rozbuška pro speciální použití Oblast techniky
Technické řešení se týká konstrukčního řešení speciální rozbušky, která je určená pro kompletaci dělostřeleckých a minometných zapalovačů, tj. od ráže 10 mm až po 300 mm.
Dosavadní stav techniky
Známé speciální rozbušky iniciované plamenem - zážehové, nápichem - nápichové, nebo elektrické jiskrové, odporové apod. se sestávají z vnějšího pouzdra, vnitřních náplní výbušnin a pojistky, která uzavírá danou sestavu rozbušky. Vnitřní náplně jsou tvořeny brizantní trhavinou ze skupiny pentrit, hexogen, oktogen, tetryl. Dalšími náplněmi jsou náplně třaskavinové a to zejména trinitroresorcinát olovnatý - TNRO, azid olovnatý - Pb/Nj/2, dinitrodiazofenol - DDNP, případně jiné známé třaskaviny nebo látky či pyrotechnické sloze se snadnou možností přechodu hoření v detonaci.
Podstata konstrukce takových speciálních rozbušek, které se v principu skládají z objímky a pojistky, spočívá v uložení vhodné sestavy primárních třaskavinových náplní a na ně navazujících sekundárních výkonových náplní - trhavin.
Známé speciální rozbušky, popsaných typů, fungují tak, že při iniciaci primární náplně vnějším podnětem mechanicky, tepelně, světelně, elektricky Či rázem, dojde k iniciaci primánu náplně obvykle uložené v pojistce, která je v miste pro přivedeni vnějšího iniciačního impulsu otevřena nebo materiál pojistky je v tomto místě zeslaben. Při iniciaci dojde k aktivaci primární náplně a tato následně iniciuje sekundární náplň rozbušky. Konečným projevem je úplná detonace rozbušky a odpovídající detonační tlak, nutný pro následnou iniciaci navazujícího prvku zapalovače.
Vzhledem k miniaturním nebo malým rozměrům rozbušek a tím i malým nebo minimálním dávkám náplni v rozbušce, může dojít k efektu, že po iniciaci primární náplně dojde k deformaci pláště, nebo k otevření pojistky a část zplodin hoření a tlaku unikne do volného prostoru. Následná iniciace sekundární náplně pak není úplná, respektive neproběhne v ideálním režimu. Výsledkem je nedefinovatelně snížení iniciační mohutnosti vlastni rozbušky takže každá rozbuška detonuje jinak. Následkem toho může dojít k nedostatečné iniciaci další Části zapalovače nebo v řadě případů k ní nedojde vůbec, což způsobí selhání funkce celého objektu /miny, granátu atd./.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody řeší a odstraňuje nové konstrukční řešení rozbušky pro speciální použití, jehož podstata spočívá v tom, že v plášti rozbušky, jsou podle typu její konstrukce uloženy v pojistkách za sebou minimálně dvě třaskavinové náplně. První třaskavinová náplň, iniciační je uložena v pojistce a obsahuje třaskavinu iniciovatelnou systémem zapalovače. Iniciuje druhou třaskavinovou náplň, výkonovou, uloženou v samostatné vnitřní pojistce určenou k vlastni iniciaci sekundární trhavinové náplně rozbušky Při tomto konstrukčním řešení nemůže dojít k odvětráni zplodin a úniku tlaku otevřením pojistky a iniciace sekundární trhavinové náplně probíhá vždy ve standartním režimu. Rozbuška pro speciální použití se podle tohoto technického řešení sestává z objímky rozbušky, ve které je umístěna jedna nebo více vrstev náplní sekundární trhaviny, vybrané ze skupiny pentrit, hexogen, oktogen, přiléhajících primo k vnitřní pojistce naplněné výkonovou třaskavinou vybranou ze skupiny azid olovnatý nebo směs azidu olovnatého s trinitroresorcinátem olovnatým. Vnitřní pojistka s výkonovou náplní je uložena v pojistce s iniciační třaskavinovou náplní vybranou podle systému iniciováni ze skupiny třaskavin azid olovnatý, trinitrorezorcinát olovnatý, azid olovnatý ve směsi s trinitroresorcinátem olovnatým nebo dinitrodiazofenol.
Konstrukční provedení rozbušky může být v souladu s technickým řešeťuín realizováno ve zjednodušené podobě tak, že nad vnitřní pojistkou s výkonovou náplní je umístěna iniciační náplň a to přímo v objímce rozbušky, zakryta folií a zajištěna zalemováním objímky. Tato konstrukce je používána zejména pro miniaturní rozbušky.
Při použití pyrotechnické zpožďovací sloze je možno docílit zpoždění funkce rozbušky. Při tomto řešení je mezi iniciační a výkonovou třaskavinu vložena do vnitřní pojistky pyrotechnická zpožďovací slož a tím dosaženo požadované funkce rozbušky.
* · · ·· ·· • · ··
Objasnění obrázků na výkrese
Na obr. 1 je znázorněna rozbuška s jednou vrstvou sekundární trhaviny přiléhající přímo k vnitřní pojistce s výkonovou třaskavinou, která je nalisována v pojistce naplněné iniciační třaskavinou a to vše uspořádáno v objímce rozbušky s pevným dnem. Na obr. 2 je znázorněna rozbuška se dvěma vrstvami sekundární náplně trhaviny přiléhajících přímo k vnitřní pojistce s výkonovou třaskavinou, nad kterou je umístěna iniciační třaskavina a to vše uspořádáno v objímce rozbušky s vloženým dnem, které je uzavřeno lemováním. Na obr.3 je stejná konstrukce rozbušky jako na obr.2, ale v provedení se zpožďovací složí.
Příklady provedení
Přikladl
Rozbuška pro speciální použití iniciovaná plamenem - rozbuška zážehová je podle obr. 1 tvořena objímkou 1 s uzavřeným uceleným dnem ii, ve které je umístěna jedna vrstva sekundární trhavinové náplně 2 pentntu nebo hexogenu nebo oktogenu, přičemž sekundární náplň 2 přiléhá přímo k vnitřní pojistce 5 s výkonovou třaskavinou 6, kterou je s výhodou azid olovnatý nebo směs azidu olovnatého s trínitroresorcinátem olovnatým. Vnitřní pojistka 5 je nalisována v pojistce 3 naplněné iniciační třaskavinou 4, kterou je v daném případě trínitroresorcinát olovnatý. Podmínky pro rozvoj detonace u této rozbušky jsou náročnější.
Příklad 2
Rozbuška pro speciální použití, miniaturní - zážehová je podle obr. 2 tvořena objímkou i s vloženým dnem Π. uzavřeným lemováním 12 , ve které je sekundární trhavinová náplň 2 pentritu vytvořená lisováním ve dvou vrstvách. Horní vrstva sekundární náplně 2 přiléhá přímo k vnitřní pojistce 5 vyplněnou výkonovou třaskavinou 6, kterou je s výhodu azid olovnatý nebo kombinace azidu olovnatého s trínitroresorcinátem olovnatým. Nad vnitřní pojistkou 5 je umístěna přímo v objímce rozbušky iniciační třaskavina 4, kterou je trínitroresorcinát olovnatý, zajištěna folií a zalemováním objímky. Toto zjednodušené konstrukční řešení rozbušky má výhodu v tom, že oproti provedení podle příkladu 1 odpadá složitá laborace vnitřní pojistky 5 do pojistky 3. Rovněž podmínky pro rozvoj detonace jsou u miniaturních rozbušek příznivější.
Příklad 3
Rozbuška pro speciální použití - zážehová se zpožďovací složí je podle obr. 3 tvořena objímkou 1 s vloženým dnem JJ uzavřeným lemováním 12 , ve které ve které je umístěna jedna vrstva sekundární trhavinové náplně 2 pentritu nebo hexogenu nebo oktogenu, přičemž sekundární náplň 2 přiléhá přímo k vnitrní pojistce ^naplněné primární výkonovou třaskavinou 6, kterou je s výhodou azid olovnatý nebo směs azidu olovnatého s trínitroresorcinátem olovnatým nad kterou je umístněna zpožďovací slož 7, kterou je v daném případě směs zirkonu a oxidu olovnato-olovičitého. Nad vnitrní pojistkou 5 je umístěna iniciační třaskavina 4, trínitroresorcinát olovnatý, který v tomto příklade zažehuje zpožďovací slož. Zpoždění detonace je využíváno pro řešení zpoždění systému zapalovače.
Průmyslová využitelnost
Rozbušku pro speciální použití, zejména pro zapalovače dělostřelecké a minometné munice v souladu s tímto technickým řešením je možno vyrábět v laboračních závodech na běžném technologickém zařízení z běžně dostupných materiálů. Použitelnost takto konstruovaných rozbušek je odvislá od konstrukce zapalovače pro středorážovou nebo velkorážovou munici, případně požadavků kladených na zapalovače.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Rozbuška pro speciální použití, vyznačuj ící se tím, že sestává z objímky /1/ rozbušky $ pevným nebo vloženým dnem /11/, ve které jsou umístěny jedna nebo více vrstev sekundární náplně /2/ trhaviny, z pojistky /3/ naplněné iniciační traskavinou ve které je umístněna vnitřní pojistka /5/ a z vnitřní pojistky /5/ naplněné výkonovou /6/ traskavinou přiléhajících přímo k sekundární náplní /2/ trhavin.
  2. 2. Rozbuška pro speciální použití, vyznačující se tím, že sekundární náplň /2/ trhaviny přiléhá přímo k vnitřní pojistce /5/ naplněné výkonovou /6/ třaskavinou, nad kterou je umístěna iniciační /4/ třaskavina přímo v objímce /1/ rozbušky a zajištěna folií a zalemováním objímky.
  3. 3. Rozbuška pro speciální použití podle nároku 2, vyznačující se tím, že mezi iniciační a výkonovou třaskavinou je ve vnitřní pojistce umístněna pyrotechnická zpožďovací slož zabezpečující zpoždění funkce rozbušky.
CZ20013923A 2001-11-01 2001-11-01 Rozbuška pro speciální použití CZ20013923A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20013923A CZ20013923A3 (cs) 2001-11-01 2001-11-01 Rozbuška pro speciální použití

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20013923A CZ20013923A3 (cs) 2001-11-01 2001-11-01 Rozbuška pro speciální použití

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20013923A3 true CZ20013923A3 (cs) 2003-06-18

Family

ID=5473609

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20013923A CZ20013923A3 (cs) 2001-11-01 2001-11-01 Rozbuška pro speciální použití

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20013923A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6708621B1 (en) Igniting device for a propellant charge
US6539869B2 (en) Heat transfer initiator
AU586983B2 (en) Non-primary explosive detonator and initiating element therefor
US4722279A (en) Non-electric detonators without a percussion element
US4429632A (en) Delay detonator
US3709149A (en) Detonator assembly, and booster and blasting system containing same
US8776689B2 (en) Energetics train reaction and method of making an intensive munitions detonator
US7712419B1 (en) Hand grenade fuze
US3306201A (en) Explosive composition and waterhammer-resistant delay device containing same
US4402269A (en) Electric delay detonator
SK3192002A3 (en) Detonator
US2400103A (en) Detonator or blasting cap
US2857845A (en) Explosive device
EP2933598A2 (en) Multi-action separator fitted to a munition for separating the fuze and the warhead of the munition
US8025011B1 (en) Stun grenade
US7980178B1 (en) Environmentally friendly percussion primer
US7055437B1 (en) Micro-scale firetrain for ultra-miniature electro-mechanical safety and arming device
US3158097A (en) Explosive initiator
US4497251A (en) Liquid-disabled blasting cap
US10605576B1 (en) Dual mode initiator system
CZ20013923A3 (cs) Rozbuška pro speciální použití
JP2004010386A (ja) 火薬組成物、この火薬組成物を用いる雷管
US3587466A (en) Relay charge with a fuse of weakened explosive power
CA1331935C (en) Multi-directional initiator for explosives
WO2018029248A1 (en) A method of and a cartridge for disarming an unexploded blasting charge in a drill hole