CZ20003208A3 - Farmaceutické přípravky obsahující inhibitor fosfolipázy [[3-(2-amino-l,2-dioxoethyl)-2-ethyll-(fenylmethyl)-lH-indol-4-yl]oxy]acetát sodný - Google Patents

Farmaceutické přípravky obsahující inhibitor fosfolipázy [[3-(2-amino-l,2-dioxoethyl)-2-ethyll-(fenylmethyl)-lH-indol-4-yl]oxy]acetát sodný Download PDF

Info

Publication number
CZ20003208A3
CZ20003208A3 CZ20003208A CZ20003208A CZ20003208A3 CZ 20003208 A3 CZ20003208 A3 CZ 20003208A3 CZ 20003208 A CZ20003208 A CZ 20003208A CZ 20003208 A CZ20003208 A CZ 20003208A CZ 20003208 A3 CZ20003208 A3 CZ 20003208A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lyophilized
solubilizer
stabilizer
compound
amount
Prior art date
Application number
CZ20003208A
Other languages
English (en)
Inventor
William Lester Confer
Hideaki Tai
Original Assignee
Shionogi Co., Ltd.
Eli Lilly & Co.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Shionogi Co., Ltd., Eli Lilly & Co. filed Critical Shionogi Co., Ltd.
Priority to CZ20003208A priority Critical patent/CZ20003208A3/cs
Publication of CZ20003208A3 publication Critical patent/CZ20003208A3/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Abstract

Lyofilizovaný farmaceutický přípravek, který obsahuje [[3-(2- arnino-l,2-dioxoethyl)-2-ethyl-l-(fenylmethyl)-lH-indol-4- yljoxyjacetát sodný, solubilizátor a stabilizátor. Takové přípravky jsou stabilní při skladování a snadno se rozpouštějí ve vodném médiu na injekční roztoky pro léčení sepse apod.

Description

.Zooo-3?i>3
Farmaceutické přípravky obsahující inhibitor fosfolipázy [[3-(2-amino-1,2-dioxoethyl)2-ethyl-1-(fenylmethyl)-1 H-indol-4-yl]oxy]acetát sodný
Oblast techniky
Vynález se týká farmaceutických přípravků obsahujících inhibitor fosfolipázy, zejména stabilnějšího farmaceutického přípravku, který obsahuje [[3-(2-amino-1,2dioxoethyl)-2-ethyl-1-(fenylmethyl)-1H-indol-4-yl]oxy]acetát sodný jako účinnou složku.
Dosavadní stav techniky [[3-(2-Amino-1,2-dioxoethyl)-2-ethyl-1-(fenylmethyl)-1 H-indol-4-yl]oxy]acetát sodný (dále označovaný jako sloučenina (I) nebo účinná složka) je sloučenina použitelná jako inhibitor proti lidské nepankreatické sekreční fosfolipáze A2 (dále označované jako sPLA2), jak je popsáno v JP-A 7-285933, evropské patentové přihlášce č. 95302166.4 (číslo zveřejnění EP 0 675 110 A1) a v patentu US č. 5,654.226.
Injekční lékové přípravky jsou obvykle formulovány ne pouze do emulzí, suspenzí nebo roztoků, ale také do lyofilizovaných preparátů, určených k rozpuštění před použitím, které jsou stabilní, mohou být uchovávány a snadno rekonstituovány. Jak je odborníkům obecně známo, lyofilizované preparáty se snadno udržují ve sterilním stavu a snadno se z nich odstraní veškeré nerozpustné cizorodé látky.
Pokud se týká injekčních preparátů, JP-A 7-285933 popisuje isotonický fýziologický roztok sloučeniny (I) v koncentraci 0,1 g/l a způsob intravenózní infuse tohoto fyziologického roztoku, ale nepopisuje žádné přípravky podobné přípravkům podle tohoto vynálezu. Dlouhodobě je žádán stabilní farmaceutický preparát sloučeniny (I) nebo lyofilizovaný preparát sloučeniny (I) pro přípravu injekčních preparátů.
Skladování farmaceutického přípravku sloučeniny (I), připraveného známým způsobem, může vést k degradaci jeho obsahu a zbarvení a zhoršení jeho rekonstitučních vlastností, zejména v případě injekcí, určených k rozpuštění před použitím. Po dlouhém skladování při teplotě místnosti je obtížné získat farmaceutický ·· ·· • · · · « • · · · · φ · · · · · * přípravek sloučeniny (I) s dobrou stabilitou a dobrými rekonstitučními vlastnostmi, zejména pro injekce sloučeniny (I), které se mají rozpouštět před použitím. Konkrétně sloučenina (I) je těžko rozpustná a je obtížné získat její čirý roztok pouhým smísením sloučeniny (I) s rozpouštědlem, takže je žádoucí mít injekční roztok a zpracovatelský roztok.
I kdyby byl změnou podmínek, jako je teplota apod., získán čirý roztok sloučeniny (I), po dlouhém skladování by došlo kjeho degradaci a zákalu, což by vedlo k degradaci a nerovnoměrnému obsahu sloučeniny (I) v roztoku lyofilizovaného injekčního preparátu sloučeniny (I). Jedním z problémů, který má být vynálezem řešen, je udržet sloučeninu I stabilní ve vodných nosičích.
Příprava lyofilizovaných produktů dosavadními způsoby způsobuje někdy problémy s kvalitou. Tyto problémy zahrnují sublimaci některých složek současně se sublimací vody, obsah složek v lyofilizovaném produktu klesá, produkt částečně tuhne, lyofilizované preparáty jsou popraskané a svraštělé a mohou mít na povrchu koláče tenkou vrstvu, dochází k přilnutí k horní části lahviček a k potřísnění a k nejednotnému vzhledu lyofilizovaných koláčů. Lékárníci apod. vyžadují, aby se injekce před použitím rozpouštěly v infusním roztoku, například lyofilizovaná injekce by měla mít dobré rekonstituční vlastnosti.
Další problém, který má být vynálezem řešen, je poskytnout vynikající lyofilizovaný preparát sloučeniny (I) o dobré kvalitě s jednotným vzhledem, dobrou rekonstitucí a bez degradace obsahu během skladování.
Podstata vynálezu
Pro vyřešení výše uvedených problémů studovali původci vynálezu různé přísady pro preparáty sloučeniny (I). V důsledku toho zjistili, že přídavkem solubilizátoru, výhodně spolu se stabilizátorem, se získají zdokonalené preparáty sloučeniny (I) se žádoucími vlastnostmi, jako je absence degradace obsahu, dobrá stabilita, jednotný vzhled a dobré rekonstituční vlastnosti.
Předmětem vynálezu je pevný lyofilizovaný přípravek sloučeniny (I), stabilní při skladování, vhodný pro výrobu kapaliny použitelné pro léčení zánětlivých onemocnění (včetně sepse) u savců.
.'W>
Předmětem vynálezu je rovněž vodný roztok lyofilizovaného přípravku sloučeniny (I), použitelný pro léčení zánětlivých onemocnění (včetně sepse) u savců.
Předmětem vynálezu je dále způsob výroby snadno rekonstituovatelného lyofilizovaného přípravku sloučeniny (I), stabilního při skladování.
Předmětem vynálezu je rovněž zdokonalený způsob léčení zánětlivých onemocnění u savců s použitím lyofilizovaného přípravku sloučeniny (I).
Předmětem vynálezu je dále váček nebo láhev pro jednotkovou intravenózní dávku, obsahující lyofilizovaný přípravek sloučeniny (I), rozpuštěný ve vodném médiu o koncentraci vhodné pro přímou injekci savci pro léčení zánětlivých onemocnění (včetně sepse).
Předmětem vynálezu je rovněž zatavená nádoba s dávkovým koncentrátem, obsahující pevný lyofilizovaný přípravek sloučeniny (I).
Definice:
Výraz „lyofilizovaný přípravek“ se týká pevné směsi, získané sušením vymrazováním, připravené způsobem podle vynálezu a zahrnující jako podstatné složky (1) [[3-(2-amino-1,2-dioxoethyl)-2-ethyl-1 -(fenylmethyl)-l H-indol-4yljoxyjacetát sodný, (2) solubilizátor a (3) stabilizátor.
Výraz „účinná složka“ (také „sloučenina (l)‘j se vztahuje na sloučeninu [[3-(2amino-1,2-dioxoethyl)-2-ethyl-1-(fenylmethyl)-1H-indol-4-yl]oxy]acetát sodný, představovanou vzorcem
Výraz „savec“ zahrnuje člověka, stejně jako příbuzné veterinárně významné druhy savců, domestikovaných čtvernožců, jako jsou opice, psi, kočky, koně, ovce, prasata, kozy a krávy.
Výraz „zánětlivá onemocnění“ zahrnuje choroby, jako jsou střevní záněty, sepse, septický šok, syndrom respirační tísně dospělých, pankreatitis, poúrazový šok, bronchiální astma, alergická rhinitis, revmatoidní arthritis, cystická fibróza, mrtvičný záchvat, akutní bronchitida, chronická bronchitida, akutní broncholitis, chronická broncholitis, osteoarthritis, dna, spondylarthropatie, revmatická spondylitis, Reiterův syndrom, psoriatická arthropatie, enterapathrická spondylitis, juvenilní arthropatie nebo juvenilní revmatická spondylitis, reaktivní arthropatie, infekční nebo post-infekční arthritis, gonokoková arthritis, tuberkulózní arthritis, virová arthritis, plísňová arthritis, syfilitická arthritis, lymská choroba, arthritis spojená s „vaskulitickými syndromy“, polyarteritis nodosa, hypersensitivní vaskulitida, Luegenecova granulomatóza, polymyalgia rheumatica, kloubová buněčná arteritis, arthropatie s ukládáním vápníkových krystalů, nepravá dna, nekloubový revmatismus, bursitis, tenosynovitis, epikondylitis (tenisový loket), syndrom karpálního tunelu, poškození zopakované činnosti (psaní na stroji), různé formy arthritidy, neuropatické onemocnění kloubů, hemarthrosis, Schónleinův-Henochův syndrom, hypertrofická osteoarthropatie, multícentrická retikulohistiocytóza, artritida spojená s určitými chorobami, surcoilosis, hemochromatosis, srpková anemie a jiné hemoglobinopatie, hyperlipoproteinemie, hypogammaglobulinemie, hyperparathyreoidismus, akromegalie, familiální středomořská zimnice, Behatova choroba, systemický lupus erythematosus nebo recidivující polychondritis a příbuzné choroby, zahrnující uvolňování mastných kyselin zprostředkované sPLA2 a kaskádu arachidonové kyseliny a její škodlivé produkty nebo jimi podporované.
Výraz „teplota zborcení“ popisuje teplotu skelného přechodu pro amorfní látky nebo eutektickou teplotu pro krystalické látky. Teplota zborcení je teplota, nad níž produkt není úplně zmrazený. Lyofilizační mikroskopie umožňuje měření teploty, při níž zmrazené roztoky začínají během sublimačního procesu ztrácet svoji rigidní strukturu. Pro zmrazené roztoky [[3-(2-amino-1,2-dioxoethyl)-2-ethyl-1-(fenylmethyl)1H-indol-4-yl]oxy]acetátu sodného byla naměřena teplota zborcení před žíháním asi -33 °C a teplota zborcení po žíhání je asi -13 °C.
Výraz „solubilizátor“ se vztahuje na chelatační činidlo. „Účinné množství solubilizátoru“ je takové množství, které umožňuje vytvořit stabilní vodné roztoky účinné složky, vhodné pro použití v medicíně.
Výraz „stabilizátor“ se vztahuje na pevný cukr nebo cukerný alkohol. „Účinné množství stabilizátoru“ je takové množství, které umožňuje snadné rozpuštění lyofilizovaného přípravku na vodné roztoky, vhodné pro použití v medicíně.
Výraz „dávkový koncentrát“ se vztahuje na roztok farmaceutického přípravku. Dávkový koncentrát může být uchováván v nádobě, kde byl vytvořen přídavkem vodného rozpouštědla k farmaceutické formulaci, nebo může být vyjmut a uchováván vně. Dávkový koncentrát může být používán jako takový, ale obvykle se ještě dále ředí na koncentraci jednotkové dávky pro podání savci. Při přípravě jednotkových dávek pro léčení způsobem podle vynálezu je možno použít celý objem dávkového koncentrátu nebo jeho alikvoty.
Výraz „ekvivalentní kyselina účinné složky“ nebo „ekvivalentní kyselina sloučeniny (I)“ znamená kyselinu [[3-(2-amino-1 ,2-dioxoethyl)-2-ethyl-1-fenylmethyl)1H-indol-4-yl]oxy]octovou. V tomto textu se hmotnost účinné složky uvádí jako aktuální hmotnost [[3-(2-amino-1,2-dioxoethyl)-2-ethyl-1 -(fenylmethyl)-l H-indol-4yljoxyjacetátu sodného. Při uvádění poměru (hmotnostních %) účinné složky se však počítá vztaženo na ekvivalentní kyselinu účinné složky. Pro výpočet ekvivalentní hmotnosti ekvivalentní kyseliny je tedy nutno hmotnost účinné složky násobit faktorem 100/105,8.
Způsoby výroby účinné složky:
Sloučeninu (I) pro použití podle vynálezu je možno syntetizovat známým způsobem, popsaným v JP-A 7-285933, a je možno ji použít pro přípravky a preparáty podle vynálezu v jakémkoli stavu, ať už krystalickém, amorfním, hydratovaném, solvatovaném nebo jako směs takových forem. Podobně může být sloučenina (I) připravena syntetickými schématy popsanými v patentu US č. 5,654.326. Další způsob výroby sloučeniny (I) je popsán v patentové přihlášce USA č. 09/105381, podané dne 26.6.1998, o názvu „Postup přípravy 4-substituovaných 1 H-indol-3-glyoxyamidů“.
Dále je popsán příklad syntézy sloučeniny (I) ve stupních A až F.
Příprava [[3-(2-amino-1,2-dioxoethyl)-2-ethyl-1 -(fenylmethyl)-l H-indol-4yl]oxy]acetátu sodného, tj. sloučeniny vzorce
Stupeň A. Příprava 2-ethyl-4-methoxy-1H-indolu:
Roztok 140 ml (0,18 mol) 1,3M sek.butyllithia v cyklohexanu byl pomalu přidáván k N-terc.butoxykarbonyl-3-methoxy-2-methylanilinu (21,3 g, 0,09 mol) ve 250 ml THF za udržování teploty pod -40 °C pomocí lázně suchý led-ethanol. Lázeň byla odstraněna, teplota byla ponechána vystoupit na 0 °C a pak byla lázeň vrácena zpět. Poté, co teplota klesla na -60 °C, bylo po kapkách přidáno 18,5 g (0,18 mol) Nmethoxy-N-methylpropanamidu ve stejném objemu THF. Reakční směs byla míchána 5 min a pak po odstranění chladící lázně dalších 18 h. Pak byla nalita do směsi 300 ml etheru a 400 ml 0,5N HCI. Organická vrstva byla oddělena, promyta vodou, solankou, vysušena na MgSO4 a zkoncentrována za sníženého tlaku a poskytla 25,5 g surového 1-[2-(terc.butoxykarbonylamino)-6-methoxyfenyl]-2butanonu. Tato látka byla rozpuštěna ve 250 ml methylenchloridu a 50 ml kyseliny trifluoroctové a míchána celkem 17 h. Směs byla zkoncentrována za sníženého tlaku a ke zbylému oleji byl přidán ethylacetát a voda. Ethylacetát byl oddělen, promyt solankou, vysušen (MgSO4) a zkoncentrován. Zbytek byl chromatografován třikrát na silikagelu s elucí směsí 20% EtOAc/hexan a poskytl 13,9 g 2-ethyl-4-methoxy-1 Hindolu.
9 ·
• · • · ·« ·· ► 9 9 9
I · · ·
I · 9 9 9
Stupeň B. Příprava 2-ethyl-4-methoxy-1-(fenylmethyl)-1H-indolu
2-Ethyl-4-methoxy-1H-indol (4,2 g, 24 mmol) byl rozpuštěn ve 30 ml DMF a bylo přidáno 960 mg (24 mmol) 60% NaH/minerální olej. Po 1,5 h bylo přidáno 2,9 ml (24 mmol) benzylbromidu. Po 4 h byla směs zředěna vodou a extrahována dvakrát ethylacetátem. Spojený ethylacetátový extrakt byl promyt solankou, vysušen (MgSO4) a zkoncentrován za sníženého tlaku. Zbytek byl chromatografován na silikagelu s elucí směsí 20% EtOAc/hexan a poskytl 3,1 g (výtěžek 49 %) 2-ethyl-4methoxy-1-(fenylmethyl)-1H-indolu.
Stupeň C. Příprava 2-ethyl-4-hydroxy-1-(fenylmethyl)-1H-indolu
3,1 g (11,7 mmol) 2-ethyl-4-methoxy-1-(fenylmethyl)-1H-indolu bylo Odemethylováno reakcí s 48,6 ml 1M BBr3 v methylenchloridu za míchání po dobu 5 h při teplotě místnosti a pak zkoncentrováno za sníženého tlaku. Zbytek byl rozpuštěn v ethylacetátu, promyt solankou a vysušen (MgSO4). Po zkoncentrování za sníženého tlaku byl zbytek chromatografován na silikagelu s elucí směsí 20% EtOAc/hexan a poskytl 1,58 g ( výtěžek 54 %) 2-ethyl-4-hydroxy-1-(fenylmethyl)-1H-indolu.
Stupeň D. Příprava methylesteru kyseliny [[2-ethyl-1-(fenylmethyl)-1H-indol-4yljoxyjoctové
2-Ethyl-4-hydroxy-1-(fenylmethyl)-1H-indol (1,56 g, 6,2 mmol) byl přidán do směsi 248 mg (6,2 mmol) 60% NaH/minerální olej ve 20 ml DMF a míchán po dobu 0,67 h.
Pak bylo přidáno 0,6 ml (6,2 mmol) methylbromacetátu a v míchání se pokračovalo 17 h. Směs byla zředěna vodou a extrahována ethylacetátem. Roztok ethylacetátu byl promyt solankou, vysušen (MgSO4) a zkoncentrován za sníženého tlaku. Zbytek byl chromatografován na silikagelu s elucí směsí 20% EtOAc/hexan a poskytl 1,37 g (výtěžek 69 %) methylesteru kyseliny [[2-ethyl-1-(fenylmethyl)-1H- indol-4-yl]oxy]octové.
Stupeň E. Příprava methylesteru kyseliny [[3-(2-amino-1,2-dioxoethyl)-2-ethyl1 -(fenylmethyl)-l H-indol-4-yl]oxy]octové
Oxalylchlorid (0,4 ml, 4,2 mmol) byl přidán k 1,36 g (4,2 mmol) methylesteru kyseliny [[2-ethyl-1-(fenylmethyl)-1H-indol-4-yl]oxy]octové v 10 ml methylenchloridu a směs byla 1,5 h míchána. Směs byla zkoncentrována za sníženého tlaku a zbytek byl vyjmut do 10 ml methylenchloridu. Po dobu 0,25 h byl do směsi zaváděn bezvodý amoniak, směs byla 1,5 h míchána a odpařena za sníženého tlaku. Zbytek byl míchán s 20 ml ethylacetátu a směs byla zfiltrována. Filtrát byl zkoncentrován a poskytl 1,37 g směsi methylesteru kyseliny [[3-(2-amino-1,2-dioxoethyl)-2-ethyl-1(fenylmethyl)-1H-indol-4-yl]oxy]octové a chloridu amonného. Tato směs tála při 172187 °C.
Stupeň F. Příprava sodné soli kyseliny [3-(2-amino-1,2-dioxoethyl)~2-ethyl~1(fenylmethyl)-1H-indol-4-yl]oxy]octové
Směs 788 mg (2 mmol) methylesteru kyseliny [3-(2-amino-1,2-dioxoethyl)-2ethyl-1-(fenylmethyl)-1H-indol-4-yl]oxy]octové, 10 ml NaOH a 30 ml MeOH se za udržování refluxu zahřívá 0,5 h, míchá při teplotě místnosti po dobu 0,5 h a zkoncentruje za sníženého tlaku.
Identita a poměr složek farmaceutických přípravků a lyofilizovaných přípravků podle vynálezu
V jednom provedení spočívá vynález ve farmaceutickém přípravku, který obsahuje sloučeninu (I) jako účinnou složku a účinné množství solubilizátoru, působícího jako chelatační činidlo, například výhodně alespoň jednu sloučeninu vybranou z kyseliny citrónové, kyseliny edetové (například disodnou sůl EDTA), kyselinu polyfosforečnou a jejich soli, zejména citrát sodný. Příklady kyseliny polyfosforečné a jejích solí jsou polyfosfát draselný, popsaný v japonské normě pro přísady do potravin, 6. vyd., a polyfosfát sodný, popsaný v japonské normě pro přísady do potravin, 6. vyd., nebo vjaponské normě pro kosmetické složky, 2. vyd. Citrát sodný je dostupný jako bezvodý citrát trisodný, dihydrát citrátu trisodného a pentahydrát citrátu trisodného, ale nejvhodněji a nejvýhodněji se používá ve formě dihydrátu citrátu trisodného (mol. hmotnost 294,10).
Množství solubilizátoru se mění s typem solubilizátoru a koncentrací sloučeniny (I) a může činit od asi 1 % do asi 400 % hmotnostních, výhodně 1 až 200 % hmotnostních, zejména 1 až 100 % hmotnostních, z množství ekvivalentní kyseliny sloučeniny (I). Pro farmaceutické přípravky s použitím citrátu sodného je množství solubilizátoru od 10 do 150 % hmotnostních, zejména 25 až 100 % hmotnostních, z množství ekvivalentní kyseliny sloučeniny (I).
Farmaceutický přípravek, popsaný v předchozím odstavci, obsahuje výhodně ještě účinné množství stabilizátoru. Stabilizátorem je alespoň jedna farmaceuticky přijatelná sloučenina vybraná z pevných cukrů a cukerných alkoholů, výhodně alespoň jedna sloučenina vybraná ze skupiny zahrnující mannitol, xylitol, sorbitol, glukózu, fruktózu, laktózu a maltózu. Nejvýhodnější stabilizační složkou je mannitol.
Množství stabilizátoru se mění s typem stabilizátoru a koncentrací sloučeniny (I) a může činit 40 až 500 % hmotnostních, výhodně 50 až 300 % hmotnostních, zejména 50 až 250 % hmotnostních a přednostně 50 až 200 % hmotnostních, z množství ekvivalentní kyseliny sloučeniny (I).
Bez překročení rozsahu vynálezu mohou být k přípravkům podle vynálezu přidávány další farmaceuticky přijatelné přísady. Jestliže se roztok podle vynálezu' připravuje pro injekce, je možno přidávat isotonizační činidlo, prostředek zmírňující bolest nebo jiné přísady.
Výše popisované farmaceutické přípravky jsou výhodně prosté solí, s výjimkou účinné složky, solubilizátoru a stabilizátoru.
Lyofilizované přípravky podle vynálezu
Výše popisované farmaceutické přípravky jsou výhodně lyofilizované. Lyofilizovaný přípravek se výhodně připravuje ve stupni žíhání s využitím vlastností sloučeniny (I) souvisejících s teplotou zborcení.
Lyofilizovaný přípravek obsahuje solubilizátor v množství asi 1 až asi 200 % hmotnostních ekvivalentní kyseliny sloučeniny (I). Poměry solubilizátoru jsou stejné, jaké jsou uvedeny výše pro farmaceutický přípravek. Je-li solubilizátorem disodná sůl EDTA (nebo její kyselina nebo jiné soli), používá se výhodně v množství asi 1 až asi 15 % hmotnostních z množství ekvivalentní kyseliny sloučeniny (I). Je-li solubilizátorem dihydrát citrátu trisodného, používá se výhodně v množství asi 10 až asi 100 % z množství účinné složky.
• · • · • · • ·
Identita a poměry stabilizátoru jsou stejné, jaké jsou uvedeny výše pro farmaceutický přípravek. Jako stabilizační složka lyofilizovaných přípravků podle vynalezu je nejvýhodnější mannitol.
Tabulka 1 uvádí konkrétní výhodné lyofilizované přípravky podle vynálezu (všechna množství jsou v miligramech).
Tabulka 1
účinná složka citrát Na mannitol EDTA
105,8 50 200
105,8 100 200
105,8 75 200
105,8 200 1
105,8 200 8
105,8 200 15
citrát Na - dihydrát citrátu trisodného
EDTA-disodná sůl ethylendiamintetraoctové kyseliny
Pevné lyofilizované přípravky podle vynálezu jsou výhodně prosté solí, kromě v nich obsažené sloučeniny (I) a stabilizátoru a solubilizátoru.
Lyofilizovaný farmaceutický přípravek může být rozpouštěn ve farmaceuticky přijatelném nosiči, jako je sterilní voda, sterilní voda popřípadě obsahující fyziologický roztok a/nebo sterilní voda s obsahem cukrů. Například pro intravenózní injekce mohou být přípravky podle vynálezu rozpouštěny v koncentraci 2 mg/ml ve vodném roztoku 4 % dextrózy /0,5 % citrátu Na.
Výrazy „lyofilizované přípravky“, „farmaceutické přípravky“ a „farmaceutické preparáty“, jak jsou zde používány, se vztahují na přípravky uvedené v „Obecných pravidlech pro přípravu“ v japonském lékopise, výhodně na ty, které jsou roztoky a injekčními preparáty, zejména na roztoky pro injekce a lyofilizované preparáty pro injekce.
Způsob výroby lyofilizovaných přípravků podle vynálezu
Jako lyofilizované přípravky podle vynálezu se označují preparáty připravované vymrazovacím sušením roztoku obsahujícího sloučeninu (I), popřípadě
• · « · · · · · · · ♦ · · · · · · podrobeného zpracování za tepla a sušeného ve vysokém vakuu pro vysublimování vody. Takové lyofilizované preparáty zahrnují výše zmíněné lyofilizované preparáty pro injekce. Lyofilizované preparáty mohou být vyráběny běžnými metodami, zahrnujícími metody lyofilizace na patrech, rozprašováním a v nádobách. Lyofilizace v nádobách je výhodná pro přípravu dále popsaných vícedávkových jednotek podle vynálezu.
Za účelem získání roztoku sloučeniny (I) postupem podle vynálezu se smísí sloučenina (I), solubilizátor a rozpouštědlo a mícháním se vytvoří čirý roztok. Rozpouštědle je výhodně vodné rozpouštědlo, jako je voda, přečištěná voda, voda pro injekce, isotonický roztok chloridu sodného nebo glukózový injekční roztok, jak je popsán v japonském lékopisu, výhodně vodné rozpouštědlo prosté solí, jako je voda, přečištěná voda, voda pro injekce nebo glukózový roztok pro injekce.
Alternativně je vhodným rozpouštědlem pro vytvoření roztoku z přípravku podle vynálezu jakýkoli injikovatelný roztok, jejichž další příklady lze nalézt v lékopisu USA (1995, ISBN 0195-7996), například „sterilní voda pro injekce“, „injekční roztok dextrózy a chloridu sodného“, „dextrózový injekční roztok“, „mannitolový injekční roztok“ nebo „injekční roztok mannitolu v chloridu sodném“.
Za účelem získání lyofilizovaného preparátu sloučeniny (I) způsobem podle vynálezu se nejprve připraví zpracovatelský roztok před lyofilizací. Zpracovatelský roztok před lyofilizací je roztok připravený smísením a mícháním sloučeniny (I), solubilizátoru a rozpouštědla, výhodně sloučeniny (i), solubilizátoru, stabilizátoru a rozpouštědla, do té doby, než se získá čirá směs. Pokud jde o pořadí přidávání složek do rozpouštědla, je velmi výhodné nejprve rozpustit solubilizátor a stabilizátor a poté rozpustit sloučeninu (I). Rozpouštědlem je výhodně vodné rozpouštědlo, jak bylo zmíněno výše a jak je popsáno v japonském lékopisu, a přednostně vodné rozpouštědlo prosté solí, jako je voda, voda pro injekce nebo glukózový injekční roztok. Zpracovatelský roztok sloučeniny (I) před lyofilizací může sloučeninu (I) obsahovat v koncentraci asi 0,5 až 2 % hmotnostní.
Podle potřeby může být zpracovatelský roztok před lyofilizací podroben procesu filtrace. Proces filtrace zahrnuje například v případě injekčních preparátů sterilizační filtraci a/nebo ultrafiltraci zpracovatelského roztoku před lyofilizací pro odstranění mikroorganismů nebo jiných kontaminujících látek ze zpracovatelského roztoku před lyofilizací.
·· · ♦< ·· ·· 99
9 9 9 9 99 9 9 99 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 · · 99 999999 99 · • · · 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 99 9 9 9 9
Je-li to žádoucí, může být zpracovatelský roztok před lyofilizací podroben procesu distribuce. Proces distribuce zahrnuje například v případě lyofilizace ampulí distribuci zpracovatelského roztoku před lyofilizací do ampulí ve vhodném objemu s ohledem na koncentraci sloučeniny (I), aby produkty obsahovaly požadované množství sloučeniny (I).
Proces lyofilizace se provádí takto:
Lyofilizovaný přípravek se výhodně připraví procesem postupného zahřívání a chlazení. Postup přípravy lyofilizovaného přípravku zahrnuje postupně stupně:
a) rozpuštění složek lyofilizovaného přípravku, zahrnujících [[3-(2-amino-1,2d ioxoethyl )-2-ethyl-1 -(fenylmethyl)-l H-indol-4-yl]oxy]acetát sodný, solubilizátor a stabilizátor, ve vodném rozpouštědle
b) ochlazení zpracovatelského roztoku ze stupně (a) na teplotu pod -33 °C,
c) zahřátí produktu stupně (b) na teplotu nad -33 °C,
d) ochlazení produktu stupně (c) na teplotu pod -33 °C,
e) zahřátí produktu stupně (d) na teplotu nad -13 °C za tlaku nižšího než atmosférického po dobu dostatečnou k odstranění vody z vodného rozpouštědla a získání pevného lyofilizovaného produktu.
Stupeň (a) se výhodně provádí tak, že se ve vodném rozpouštědle rozpustí [[3-(2-amino-1,2-dioxoethyl)-2-ethyl-1 -(fenylmethyl)-l H-indol-4-yl]oxy]acetát sodný, solubilizátor zvolený z kyseliny citrónové, kyseliny edetové, kyseliny polyfosforečné a jejich soli, jehož množství činí 1 až 100 % hmotnostních z množství ekvivalentní kyseliny sloučeniny (I), a stabilizátor zvolený z mannitolu, xylitolu, sorbitolu, glukózy, fruktózy, laktózy a maltózy, jehož množství činí 50 až 200 % hmotnostních ekvivalentní kyseliny sloučeniny (I). Každý ze stupňů (b), (c), (d) a (e) se výhodně provádí po dobu alespoň půl hodiny a stupeň (e) se provádí za subatmosférického tlaku nižšího než asi 133 Pa (1000 militorr).
Výhodné parametry lyofílizačního procesu jsou takové, za kterých dojde ke zmrazení sloučeniny (I) ochlazením na -35 až -45 °C. Tento chladicí stupeň se provádí výhodně po dobu 2 až 4 h. Dále se tento stupeň označuje jako „proces primárního zmrazení“.
•4 ·* ·· • * · · • · · · • · · · · · • · · ·· ·· ·· *
··
Je-li to žádoucí, zmrazený roztok získaný v procesu primárního zmrazení se pak ohřeje na -5 až -25 °C, výhodně na -10 až -20 °C. Tento stupeň ohřívání se provádí po dobu přes 3 h, výhodně 5 až 10 h. Zde se tento postup označuje jako „proces tepelného zpracování“.
Směs získaná v procesu tepelného zpracování se znovu zmrazí, výhodně na -35 až -45 °C. Tento chladicí stupeň se provádí výhodně po dobu 2 až 4 h. Zde se tento postup označuje jako „proces opětného zmrazení“.
Směs získaná po provedení procesu primárního zmrazení, procesu tepelného zpracování a procesu opětného zmrazení se suší sublimací vody za vysokého vakua způsoby odborníkům známými. Tak se získá lyofilizovaný přípravek podle vynálezu. Je-li žádoucí, je možno pro úplné odstranění vody provést dvoustupňové sušení, při němž jsou teplota a stupeň vakua rozdílné. Tento postup se zde označuje jako „proces sušení“. Provádí-li se dvoustupňové sušení, označuje se jako „proces primárního sušení“ a „proces sekundárního sušení“.
Lyofilizačním procesem se odstraní většina množství původně přítomné vody, ale konečný lyofilizovaný produkt může obsahovat určité množství volné vody. Obsah vody převážně může pohybovat od 0,5 do 5,0 % hmotnostních. Častěji se pohybuje od 0,8 do 2,0 %.
Dávkový koncentrát a konfigurace jednotkové dávky podle vynálezu
Sestavu pro dávkový koncentrát formulace podle vynálezu tvoří uzavřená nádoba obsahující lyofilizovanou farmaceutickou formulaci podle vynálezu v množství aplikovaném ve standardním léčebném intervalu, například 24 nebo 48 h. Sestava se zhotovuje uložením lyofilizovaného přípravku do nádoby (například skleněné nebo plastové láhve, lahvičky nebo ampule) v množství dostačujícím k léčbě savce po dobu v rozmezí od 1 h do 1 týdne, výhodně od 4 do 48 h. Nádoba obsahuje výhodně ještě prázdný prostor o velikosti dostatečné, aby umožnila (i) přídavek vodného rozpouštědla, plus (ii) další prostor nezbytný pro promíchávání a umožňující úplné rozpuštění lyofilizovaného přípravku v přidaném vodném rozpouštědle. Nádoba může být vybavena narušitelným uzávěrem, například pryžovou zátkou, takže po porušení zátky injekční jehlou je možno přidat vodné rozpouštědlo a následně stejným způsobem odebrat koncentrát.
4· • · • · « · • · • »* 44 ·4 44 • 4 4 · · 4 9 4 · • · 4 · · 4 4 4 4
4 4 « 444 4 4 4 4 4
44 · 4*44
44 ·· ·· 44
Příkladem sestavy pro dávkový koncentrát je skleněná lahvička o objemu asi 10 až asi 100 ml, obsahující 50 až 5000 mg lyofilizovaného farmaceutického přípravku. Konkrétním příkladem je skleněná lahvička 20 s pryžovou zátkou, obsahující farmaceutický přípravek s obsahem 105,8 mg sloučeniny (I), 50 mg dihydrátu citrátu trisodného a 200 mg mannitolu. V prázdném prostoru nad pevným přípravkem je dost místa pro přídavek rozpouštědla, jako je sterilní voda pro injekce, plus místa pro promíchání celého obsahu.
Přídavek vodného rozpouštědla k sestavě dávkového koncentrátu vede ke vzniku kapalného koncentrátu, který pak může být vhodně použit k vytvoření jednotkových dávek kapalných farmaceutických formulací odebíráním alikvotních částí celého obsahu k ředění, jak je dále uvedeno.
Jednotková dávka podle vynálezu
Koncentrovaný roztok lyofilizovaného přípravku, vytvořený v nádobě s dávkovým koncentrátem (typicky jasně žluté barvy) se přidá do intravenózní nádoby, obsahující vhodné vodné rozpouštědlo. Jako rozpouštědlo jsou použitelné výše zmiňované standardní roztoky pro injekce (například 5% dextróza nebo voda pro injekce). Typickými intravenózními nádobami jsou běžné skleněné nebo plastové nádoby se vstupním a výstupním zařízením a standardním (například 250 a 500 ml) objemem. Koncentrovaný roztok lyofilizované farmaceutické formulace se do jednotkové dávkové intravenózní nádoby přidává v množství, umožňujícím dosáhnout koncentrace asi 0,05 až 2,0 mg sloučeniny (I) na ml, výhodně 0,2 až 0,8 mg/ml.
Bez opuštění myšlenky a rozsahu vynálezu mohou být k lyofilizovaným preparátům podle vynálezu přidávány jiné farmaceuticky přijatelné přísady. Má-li být lyofilizovaný preparát použit pro injekce, může být k němu přidáno isotonizační činidlo nebo utišující prostředek nebo další přísady.
Použití přípravků podle vynálezu k léčení zánětlivých onemocnění
Zdokonalený způsob léčení s použitím lyofilizovaného přípravku lze provádět takto:
Zředěné formulace podle vynálezu se podávají injekčně, buď podkožně nebo do svalové tkáně nebo injekcí do žíly. Intravenózní injekce představuje výhodný «· « ·♦ ·» »* ·· • · ·· «·»· ···· » · « ···* ··«· • · · * · « «·« · · · · » „ _ ··· «· ····· »· ··· .· .· <·· ·· způsob aplikace léčenému savci a nabízí výhodu pohotového účinku a rychlého vstupu do oběhového systému, zejména v náhlých situacích.
Lyofilizovaná farmaceutická formulace podle vynálezu se výhodně ředí vodným rozpouštědlem vhodným pro injekce a připravuje se kapalná jednotková dávková forma pro podání savci (tj. intravenózní nádoba). Intravenózní nádoba pro pediatrické použití může mít objem 100 ml.
Je nutno poznamenat, že může nastat nutnost rutinních obměn dávkování v závislosti na věku a stavu pacienta. Konkrétní dávkování sloučeniny, podávané podle vynálezu, k dosažení terapeutického nebo profylaktického účinku, je samozřejmě určováno konkrétními okolnostmi případu, zahrnujícími například podávanou sloučeninu, způsob aplikace a léčený stav. Typické denní dávky obsahují netoxickou sloučeninu (I) v množství od asi 0,01 do asi 50 mg účinné složky na 1 kg tělesné hmotnosti.
Vynález spočívá ve způsobu léčení nebo prevence sepse tím, že se savci, který to potřebuje, podává terapeuticky účinné množství roztoku, připraveného rozpuštěním farmaceutické formulace podle vynálezu. Podávání septickému pacientovi může být buď nepřetržité nebo přerušované.
Rozhodnutí zahájit terapii sepse může být založeno na vzhledu klinických projevů sepse nebo na laboratorních testech, které vykazují začátek iniciační kaskády (včetně renálních komplikací nebo koagulačních abnormalit nebo selhání více orgánů). Typickými klinickými projevy jsou horečka, zimnice, tachykardie, tachypnea, změny duševního stavu, hypotermie, hypertermie, zrychlené nebo potlačené dýchání nebo srdeční rytmus, zvýšený nebo snížený počet bílých krvinek a nízký tlak. Tyto a další příznaky jsou v oboru známy a jsou uvedeny ve standardních pracích, například Harrisoďs Principles of Internal Medicine (ISBN 0-07-032370-4), 1994, str. 511-515.
Rozhodnutí o stanovení délky terapie může být podpořeno standardními klinickými laboratorními výsledky komerčně dostupných testů nebo přístrojů, podporujících odstranění příznaků definujících sepsi. Způsob podle vynálezu může být prováděn nepřetržitě nebo přerušovaně podáváním terapeuticky účinné dávky roztoku, připraveného z lyofilizované farmaceutické formulace, po tak dlouho, jak je
považováno za účinné pro léčení septické episody. Podávání může být prováděno po dobu celkem až asi 60 dní, přičemž výhodná doba terapie trvá do 10 dní.
Rozhodnutí o ukončení terapie způsobem podle vynálezu může být podpořeno standardními klinickými laboratorními výsledky komerčně dostupných testů nebo přístrojů nebo vymizením klinických příznaků charakteristických pro sepsi. Při návratu sepse může být terapie znovu zahájena.
Pediatrické formy sepse jsou rovněž účinně léčeny způsoby a přípravky podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Vynález je konkrétněji popsán a osvětlen pomocí příkladů, které však neomezují jeho rozsah.
Příklad 1 a srovnávací příklad 1
Byly připraveny roztoky smísením látek uvedených v tabulce 2 s rozpouštědlem, jímž je buď voda pro injekce nebo isotoničký roztok chloridu sodného nebo 5% roztok glukózy v objemu 20 ml.
Tabulka 2. Příprava roztoků
srovnávací příklad 1-1 příklad 1-1 příklad 1-2 příklad 1-3 příklad 1-4 příklad 1-5
úč. složka 20 mg 20 mg 20 mg 20 mg 20 mg 20 mg
citrát Na 4 mg 8 mg 12 mg 16 mg 20 mg
citrát Na - dihydrát citrátu trisodného
Testy rozpustnosti byly prováděny pozorováním roztoků pouhým okem bezprostředně po jejich přípravě a po 24 h skladování při teplotě místnosti. Výsledky testů rozpustnosti ukazují tabulky 3 až 5. Všechny tabulky jasně ukazují, že přídavek solubilizátoru podle vynálezu zlepšuje stabilitu roztoku.
Tabulka 3. Výsledky testů rozpustnosti (přídavek 20 ml vody 1 k preparátu podle tabulky 1)
srov. př. 1-2-20W příklad 1-1-20W příklad 1-2-20W příklad 1-3-20W příklad 1-4-20W příklad 1-5-20W
původní 0-Δ 0 0 0 0 0
po 24 h Δ 0-Δ 0 0 0 0
Tabulka 4. Výsledky testů rozpustnosti (přídavek 20 ml fyziologického roztoku 2 k preparátu podle tabulky 1)
srov. př. 1-2-S příklad 1-1-20S příklad 1-2-20S příklad 1-3-20S příklad 1-4-20S příklad 1-5-20S
původní 0-Δ 0 0 0 0 0
po 24 h Δ 0 0 0 0 0
Tabulka 5. Výsledky testů rozpustnosti (přídavek 20 ml glukózového roztoku 3 k preparátu podle tabulky 1)
srov. př. 1-2-20G příklad 1-1-20G příklad 1-2-20G příklad 1-3-20G příklad 1-4-20G příklad 1-5-20G
původní Δ 0 0 0 0 0
po 24 h Δ 0-Δ 0 0 0 0
Vysvětlení symbolů v tabulkách 3 až 5:
výborná rozpustnost
Δ v roztoku se mírně vyskytují krystaly voda 1 voda pro injekce fyziologický roztok 2 isotonický roztok chloridu sodného glukózový roztok 3 5% roztok glukózy
Příklady 2 až 4 a srovnávací příklad 2
Zpracovatelský roztok před lyofilizací byl připraven rozpuštěním látek uvedených v tabulce 6 ve vodě pro injekce jako rozpouštědle, jak je popsáno v japonském lékopisu, tak, aby koncentrace sloučeniny (I) byla 10 mg/g. Zpracovatelský roztok před lyofilizací byl podroben sterilizační filtraci s použitím membránového filtru, jehož velikost pórů byla 0,22 pm, a pak rozdělen do skleněných lahviček.
Lyofilizace byla prováděna takto: Proces primárního zmrazení byl prováděn po dobu 3 h při —40 °C, proces tepelného zpracování po dobu 10 h při -10 °C a proces opětného zmrazení 3 h při -40 °C. Pak byl proveden proces primárního sušení po dobu 24 h při 0 °C, 2,0 Pa, a proces sekundárního sušení po dobu 5 h při 60 °C, 2,0 Pa. Tak byly získány lyofilizované preparáty v příkladech 2 až 4. Pro srovnání byl preparát ve srovnávacím příkladu připraven způsobem, při němž byl proces filtrace a distribuce stejný jako v příkladech 2 až 4 a lyofilizace byla v podstatě stejná jako v příkladech 2 až 4, tj. proces primárního zmrazení byl prováděn po dobu 3 h při -40 °C, proces primárního sušení po dobu 20 h při 10 °C, 10 Pa, a proces sekundárního sušení po dobu 5 h při 40 °C, 2,0 Pa.
Tabulka 6. Složení lyofilizovaných preparátů (v 1 lahvičce)
příklad 2 příklad 3 příklad 4 srovn. př. 2
účinná složka 53 mg 53 mg 53 mg 100 mg
citrát Na 20 mg 20 mg 20 mg
mannitol - 25 mg 50 mg
citrát Na - dihydrát citrátu trisodného
Tabulka 7 ukazuje vzhled lyofilizačního koláče v příkladech 2 až 4 bezprostředně po lyofilizací. Přídavek stabilizátoru podle vynálezu poskytl vynikající lyofilizované preparáty, u nichž nemá lyofilizační koláč praskliny, smrštění ani tenkou vrstvu na povrchu a u nichž koláč není příliš zbarven.
Tabulka 7. Vzhled koláče po lyofilizaci
příklad 2 příklad 3 příklad 4 srovn. př. 2
koláč na povrchu lahvičky žádný žádný žádný žádný
barva žlutá světle žlutá špinavě bílá tmavě žlutá
vzhled koláče smrštěné části na povrchu koláče smrštěné části na povrchu koláče výborný koláč1 popraskaný a smrštěný koláč
1Tento koláč nemá praskliny, smrštění ani tenkou vrstvu na povrchu koláče
Byl proveden test uniformity obsahu sloučeniny (I) v 10 lahvičkách lyofilizovaného preparátu získaného podle příkladu 4. Obsah sloučeniny (I) byl zjišťován pomocí HPLC. Obsah sloučeniny (I) v jedné lahvičce byl 99,0 až 103,4 %, vztaženo na teoretickou velikost množství sloučeniny (I), což ukazuje, že lyofilizovaný preparát podle vynálezu má uspokojivou uniformitu obsahu.
Byly měřeny doby rekonstituce 10 lahviček lyofilizovaného preparátu, získaného podle příkladu 4. Měření doby rekonstituce se provádělo uvedením vzorku do 10 ml vody pro injekce, třepáním vzniklé směsi s intenzitou 200 min'1 a měřením doby do úplného rozpuštění vzorků. Doba rekonstituce činila 7 až 18 s. Lyofilizovaný preparát podle vynálezu má uspokojivé rekonstituční vlastnosti.
Tři hermeticky uzavřené lahvičky lyofilizovaného preparátu podle příkladu 2 byly testovány s ohledem na stabilitu při skladování po dobu 2 měsíců při 60 °C. Zbytkový procentický podíl obsahu byl ve všech třech lahvičkách 99 %, vztaženo na původní hodnotu bezprostředně po lyofilizaci. Lyofilizovaný preparát podle vynálezu má uspokojivou stabilitu při skladování.
Příklad 5
Zpracovatelský roztok před lyofilizaci byl připraven rozpuštěním látek uvedených v tabulce 8 ve vodě pro injekce jako rozpouštědle, jak je popsána v japonském lékopisu, tak, že koncentrace sloučeniny (I) byla 15 mg/g. Zpracovatelský roztok před lyofilizaci byl podroben sterilizační filtraci s použitím membránového filtru s velikostí pórů 0,22 pm a pak rozdělen do skleněných lahviček.
«« · · ·· ·· • · · · · · · • · · · · · · • · «···· ·· • · · · · · ·· ·· · · ··
Tabulka 8. Složení lyofilizovaných preparátů (v 1 lahvičce)
příklad 5
účinná látka 127 mg
citrát Na 36 mg
mannitol 180 mg
citrát Na - dihydrát citrátu trisodného
Lyofilizace byla prováděna takto: proces primárního zmrazení byl prováděn po dobu 3 h při -40 °C, proces tepelného zpracování po dobu 10 h při -10 °C a proces opětného zmrazení 3 h při -40 °C. Pak byl proveden proces primárního sušení po dobu 60 h při 0 °O, 10 Pa, a proces sekundárního sušení po dobu 5 h při 60 °C, 4 Pa. Tak byl získán lyofilizovaný preparát v příkladu 5.
Byl pozorován vzhled koláče v příkladu 5 bezprostředně po lyofilizaci. Lyofilizovaný koláč neměl praskliny, smrštění ani tenkou vrstvu na povrchu koláče a barva koláče byla špinavě bílá.
Byl proveden test uniformity obsahu sloučeniny (I) v 10 lahvičkách lyofilizovaného preparátu získaného podle příkladu 5. Obsah sloučeniny (I) byl zjišťován pomocí HPLC. Obsah sloučeniny (I) v jedné lahvičce byl 99,8 až 101,3 %, vztaženo na teoretickou velikost množství sloučeniny (I), což ukazuje, že lyofilizovaný preparát podle vynálezu má uspokojivou uniformitu obsahu.
Byly měřeny doby rekonstituce 10 lahviček lyofilizovaného preparátu, získaného podle příkladu 5. Měření doby rekonstituce se provádělo přidáním 10 ml vody pro injekce do každé lahvičky, třepáním vzniklé směsi s intenzitou 200 min'1 a měřením doby do úplného rozpuštění koláče. Doba rekonstituce činila 22 až 29 s. Lyofilizovaný preparát podle vynálezu má uspokojivé rekonstituční vlastnosti.
Příklad 6
Další příklad přípravy lyofilizovaného přípravku podle vynálezu:
Příprava roztoku vhodného pro lyofilizaci (zpracovatelského roztoku):
(A) Do výrobní nádoby byl vložen objem vody, rovný přibližně 80 % konečného objemu pevného lyofilizovaného farmaceutického přípravku.
·· ·♦
(B) Do nádoby byl nejprve přidán mannitol a citrát sodný a obsah se míchal do doby, než proběhlo úplné rozpuštění.
(C) Do nádoby byl přidán [[3-(2-amino-1,2-dioxoethyl)-2-ethyl-1-(fenylmethyl)1 H-indol-4-yl]oxy]acetát sodný a obsah byl míchán do úplného rozpuštění.
(D) Byl přidán zbytek vody do dosažení konečné koncentrace účinné složky 10 mg/ml.
Postupný proces lyofilizace byl proveden takto:
1. Uzavíratelné nádobky s obsahem 10 ml zpracovatelského roztoku připraveného v předchozím stupni byly uloženy na police mrazicího boxu, předchlazeného na 0 °C.
2. Poté, co byly na police umístěny všechny nádobky, byla teplota polic snížena na -40 °C. Jakmile teplota produktu ve sledovaných nádobkách dosáhla -40 °C, byly na této teplotě udržovány 2 h.
3. Teplota polic pak byla zvýšena na -10 °C, aby došlo k žíhání zmrazeného roztoku. Tato teplota byla nad teplotou zborcení roztoku, která umožnila krystalizaci rozpuštěných látek. Na této teplotě byl produkt udržován několik hodin.
4. Teplota polic pak byla na krátkou dobu snížena opět na -40 °C pro dokončení procesu žíhání (teplotních cyklů).
5. Poté bylo zahájeno primární sušení zvýšením teploty polic na 0 °C a snížením tlaku komory na přibližně 13,3 Pa (100 militorr). Pprimární sušení trvalo více než 24 h, dokud nezačala teplota produktu stoupat, což signalizuje, že došlo k odstranění vody.
6. Sekundární sušení bylo provedeno zvýšením teploty v komoře na 28 °C, přičemž tlak zůstal na 13,3 Pa (100 militorr), po dobu několika hodin. Produktem byl pevný nepopraskaný koláč špinavě bílé barvy.
Jak je zřejmé z výše uvedených příkladů, poskytuje vynález farmaceutické přípravky sloučeniny (I), které jsou stabilní a mají dobré rekonstituční vlastnosti.
·« ΦΦ ·♦ ·· • · · Φ · * · ·
44 · · · · ♦ φ φ φ ΦΦΦΦΦ ·· ·
Φ Φ · Φ φ φ Φ
ΦΦ ΦΦ · · ··
Odborníkům je zřejmé, že přípravky a způsoby podle vynálezu lze různě obměňovat. Vynález je zamýšlen tak, aby pokrýval tyto modifikace a obměny, pokud spadají do rozsahu připojených patentových nároků a jejich ekvivalentů.

Claims (17)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Přípravek, vyznačující se tím, žezahrnuje[[3-(2-amino-1,2dioxoethyl)-2-ethyl-1-(fenylmethyl)-1H-indol-4-yljoxy]acetát sodný jako účinnou složku, solubilizátor vybraný z alespoň jedné sloučeniny vybrané ze skupiny sestávající z kyseliny citrónové, kyseliny edetové, kyseliny polyfosforečné a jejich solí a stabilizátor vybraný z alespoň jedné sloučeniny vybrané ze skupiny sestávající z mannitolu, xylitolu, sorbitolu, glukózy, fruktózy, laktózy a maltózy.
  2. 2. Přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že solubilizátorem je dihydrát citrátu sodného nebo disodná sůl EDTA a stabilizátorem je mannitol.
  3. 3. Přípravek podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m , že je lyofilizován..
  4. 4. Přípravek podle nároku 3, vyznačující se tím, že solubilizátorem je citrát sodný a stabilizátorem je mannitol.
  5. 5. Přípravek podle kteréhokoli z nároků 1,2,3 nebo 4, vyznačující se tím, že na množství ekvivalentní kyseliny účinné složky je stabilizátor přítomen v množství 1 až 100 % hmotnostních a solubilizátor v množství 50 až 200 % hmotnostních.
  6. 6. Přípravek podle kteréhokoli z nároků 1, 2, 3, 4 nebo 5, vyznačující se t í m , že je prostý solí kromě účinné složky, solubilizátoru a stabilizátoru.
  7. 7. Způsob výroby farmaceutického přípravku podle vynálezu, vyznačujíc [setím, že
    a) se směs obsahující [[3-(2-amino-1,2-dioxoethyl)-2-ethyl-1 -(fenylmethyl)-l Hindol-4-yl]oxy]acetát sodný jako účinnou složku, solubilizátor vybraný z alespoň jedné sloučeniny vybrané ze skupiny sestávající z kyseliny citrónové, kyseliny edetové, kyseliny polyfosforečné a jejich solí a
    » · · · • · · • · · • ·♦· > * · ·· ·· stabilizátor vybraný z alespoň jedné sloučeniny vybrané ze skupiny sestávající z mannitolu, xylitolu, sorbitolu, glukózy, fruktózy, laktózy a maltózy rozpustí ve vodném rozpouštědle,
    b) zpracovatelský roztok získaný ve stupni (a) se ochladí na teplotu pod asi -33 °C,
    c) produkt ze stupně (b) se zahřeje na teplotu nad asi -33 °C,
    d) produkt ze stupně (c) se ochladí na teplotu pod asi -33 °C,
    e) produkt ze stupně (d) se zahřeje na teplotu nad -13 °C za tlaku nižšího než atmosférického po dobu dostatečnou k odstranění vody z vodného rozpouštědla a získání pevného lyofilizovaného produktu.
  8. 8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že ve stupni (a) je množství solubilizátoru 1 až 100 % hmotnostních z množství ekvivalentní kyseliny účinné složky a množství stabilizátoru je 50 až 200 % hmotnostních z množství ekvivalentní kyseliny účinné složky.
  9. 9. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že každý ze stupňů (b), (c), (d) a (e) se provádí po dobu alespoň půl hodiny a stupeň (e) se provádí při subatmosférickém tlaku nižším než 133 Pa (1000 militorr).
  10. 10. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že solubilizátorem je citrát sodný a stabilizátorem je mannitol.
  11. 11. Lyofilizovaný přípravek, připravený způsobem podle nároku 7.
  12. 12. Způsob inhibice uvolňování mastných kyselin zprostředkovaného sPLA2, vyznačující se tím, že se sPLA2 uvádí do styku s terapeuticky účinným množstvím roztoku připraveného z přípravku podle nároku 1 nebo 4.
  13. 13. Způsob léčení savce, včetně člověka, ke zmírnění patologických účinků zánětlivých onemocnění, vyznačující se tím, že se savci parenterálně podává terapeuticky účinné množství roztoku připraveného z formulace podle nároku 1 nebo 4.
    ** * «« • · · · ·
    4 · · · • «444 • 4 4 4
    4« 444 44
    44 «'í ··
    4 4 4 4 4 4
    4 4 4 4 4 4 «4444 ·4 ·
    4 «444 • 4 44 44
  14. 14. Způsob léčení nebo prevence sepse, vyznačující se tím, že se podává terapeuticky účinné množství vodného roztoku zahrnujícího
    a) [[3-(2-amino-1,2-dioxoethyl)-2-ethyl-1 -(fenylmethyl)-l H-indol-4yljoxyjacetát sodný,
    b) dihydrát citrátu trisodného a
    c) mannitol.
  15. 15. Lyofilizovaný přípravek podle nároku 1 nebo 4 pro výrobu léčiva pro léčení sepse u savce, včetně člověka, postiženého nebo ohroženého sepsí.
  16. 16. Uzavřená nádoba s dávkovým koncentrátem, obsahující lyofilizovaný přípravek podle nároku 1 nebo 4, vyznačující se tím, že obsahuje dostatečný prostor pro přidání vodného rozpouštědla v objemu dostatečném k vytvoření koncentrovaného roztoku této formulace.
  17. 17. Lyofifizované přípravky pro léčení zánětlivých onemocnění, jak jsou popsány v kterémkoli z příkladů provedení.
CZ20003208A 1999-03-02 1999-03-02 Farmaceutické přípravky obsahující inhibitor fosfolipázy [[3-(2-amino-l,2-dioxoethyl)-2-ethyll-(fenylmethyl)-lH-indol-4-yl]oxy]acetát sodný CZ20003208A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003208A CZ20003208A3 (cs) 1999-03-02 1999-03-02 Farmaceutické přípravky obsahující inhibitor fosfolipázy [[3-(2-amino-l,2-dioxoethyl)-2-ethyll-(fenylmethyl)-lH-indol-4-yl]oxy]acetát sodný

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003208A CZ20003208A3 (cs) 1999-03-02 1999-03-02 Farmaceutické přípravky obsahující inhibitor fosfolipázy [[3-(2-amino-l,2-dioxoethyl)-2-ethyll-(fenylmethyl)-lH-indol-4-yl]oxy]acetát sodný

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20003208A3 true CZ20003208A3 (cs) 2001-04-11

Family

ID=5471802

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003208A CZ20003208A3 (cs) 1999-03-02 1999-03-02 Farmaceutické přípravky obsahující inhibitor fosfolipázy [[3-(2-amino-l,2-dioxoethyl)-2-ethyll-(fenylmethyl)-lH-indol-4-yl]oxy]acetát sodný

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20003208A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2011021042A (ja) ホスホリパーゼ阻害剤の[[3−(2−アミノ−1,2−ジオキソエチル)−2−エチル−1−フェニルメチル)−1h−インドール−4−イル]オキシ]酢酸ナトリウムを含む薬学的組成物
JP5406197B2 (ja) ダントロレン治療剤の送達を改善するための、共溶媒組成物および方法
US20110160261A2 (en) Co-solvent compositions and methods for improved delivery of dantrolene therapeutic agents
CH695185A5 (fr) Compositions pharmaceutiques injectables contenant de la piperacilline et du tazobactame et procede pour leur production.
US10869848B2 (en) Carmustine pharmaceutical composition
US20140142153A1 (en) Bendamustine formulations
JP6182262B2 (ja) 抗がん剤を含む安定な水溶性医薬組成物
US20080103121A1 (en) Cephalosporin derivative formulation
JP2010510311A (ja) ベンゾジアゼピン構造のrsv阻害剤を含む安定な非経腸製剤
RU2532354C1 (ru) ИНЪЕКЦИОННАЯ ФОРМА 5α АНДРОСТАН-3β,5,6β-ТРИОЛА И СПОСОБ ЕЕ ПОЛУЧЕНИЯ
CZ20003208A3 (cs) Farmaceutické přípravky obsahující inhibitor fosfolipázy [[3-(2-amino-l,2-dioxoethyl)-2-ethyll-(fenylmethyl)-lH-indol-4-yl]oxy]acetát sodný
MXPA00008596A (en) Pharmaceutical compositions containing the phospholipase inhibitor sodium [[3-(2-amino-1, 2-dioxoethyl)- 2-ethyl-1-phenylmethyl) -1h-indol-4-yl]oxy]acetate
US20130131089A1 (en) Dosage forms of elinogrel and methods of injectable administration thereof
WO2023209731A1 (en) Injectable liquid or lyophilized powder dosage forms of selexipag and their method of preparation
WO2011137459A1 (en) Dosage forms of elinogrel and methods of injectable administration thereof
WO2011061761A2 (en) Pharmaceutical composition for parenteral use
WO2005123137A2 (en) Lyophilized pharmaceutical composition comprising moxifloxacin hydrochloride