CZ20002631A3 - Universální systém distribuce signálů - Google Patents

Universální systém distribuce signálů Download PDF

Info

Publication number
CZ20002631A3
CZ20002631A3 CZ20002631A CZ20002631A CZ20002631A3 CZ 20002631 A3 CZ20002631 A3 CZ 20002631A3 CZ 20002631 A CZ20002631 A CZ 20002631A CZ 20002631 A CZ20002631 A CZ 20002631A CZ 20002631 A3 CZ20002631 A3 CZ 20002631A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
residential
signals
distribution
neighborhood
channel
Prior art date
Application number
CZ20002631A
Other languages
English (en)
Inventor
Filisan Andrea Polo
Original Assignee
Fracarro Radioindustrie S. P. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fracarro Radioindustrie S. P. A. filed Critical Fracarro Radioindustrie S. P. A.
Priority to CZ20002631A priority Critical patent/CZ20002631A3/cs
Publication of CZ20002631A3 publication Critical patent/CZ20002631A3/cs

Links

Landscapes

  • Two-Way Televisions, Distribution Of Moving Picture Or The Like (AREA)
  • Details Of Television Systems (AREA)

Abstract

Předmětem vynálezu je zařízení pro distribuci více televizních či zvukových signálů nebo digitálních zvukových signálů či videosignálů v prostřed! obytného domu nebo čtvrti přenášených pomocí různých standardů. Podle tohoto vynálezu může jednotlivý uživatel tohoto zařízení přijímat jeden nebo více digitálních signálů pomocí přeměny jejich kmitočtu do předem daného kanálu, k němuž má přístup pouze uvedený uživatel. Navíc má digitální signál přenášený uvedeným kanálem vždy stejnou modulaci a může být vybrán uvedeným uživatelem pomoci řídících prostředků, které zašlou signál prostředkům volby. Blok (14) přijímá přes axiální kabel (14') digitální signál CATV s modulací QAM v kanálech širokých 8 MHc. Anténa (4) přijímá satelitní signály s modulací QPSK, přičemž přívod do každého bytu obsahuje zařazenou pásmovou zádrž pro pásmo S, představovanou filtrem (15),

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká distribučního systému pro množství televizních a zvukových signálů zejména v případě různých standardů v prostředí obytného domu nebo čtvrti. Obytným domem se myslí dům s nájemnými byty a čtvrtí blok jedné nebo více budov.
Dosavadní stav techniky
Rozvoj digitální techniky a zejména metod komprese signálu vedl k zavedení digitální televize s terestriálním, kabelovým a satelitním přenosem. Digitální televize přináší výhodu širší nabídky programů (například ve frekvenčním pásmu pro jeden analogový program může být umístěno 4 až 6 digitálních programů) a zavedení nových, tak zvaných interaktivních služeb, jako je video na objednávku, označované VOD (Video On Demand) nebo NVOD (Near Video On Demand).
K příjmu takových nových digitálních signálů jsou samozřejmě zapotřebí jiná zařízení než k příjmu analogových signálů, což může vést ke střetu zájmů, například mezi obyvateli obytného domu nebo čtvrti.
V praxi si mnozí uživatelé přejí mít přístup k nove dostupným programům a službám, zatímco jiní - až už z nezájmu o novinky nebo z finančních důvodů - sahají k ustanovením domovního řádu, která vyžadují pro zavedení takových novinek schválení většinou obyvatel, také vzhledem k tomu, že stále přetrvává značná nejistota ohledně skutečného poměru mezi jejich cenou a přínosem. Další komplikace vznikají z toho, že uvedené interaktivní služby také vyžadují, aby distribuční systém dokázal nejenom přijímat signály od provozovatele, tedy tak zvané downstream signály, ale také přenášet signály od uživatele k provozovateli, tedy tak zvané upstream signály.
ft ft « • ft <
ftft ·· *
ftftftft ftft · · · «*« ·
V mnoha případech se navíc jak programy tak i interaktivní služby poskytují za úplatu prostřednictvím systému pro podmíněný přístup spravovaného příslušnou rozhlasovou nebo televizní organizací na základě takzvaných chytrých karet (smart cards), přičemž by každý uživatel měl mit možnost pracovat s distribučním systémem pomocí chytré karty, aby si mohl dekódovat exkluzivně zakoupené programy.
V důsledku všech těchto dodatečných funkcí požadovaných od distribučního systému se samozřejmě do značné míry zvyšuje instalační složitost dosud známých systémů.
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález si klade za cíl poskytnout distribuční systém, který vyřešením výše uvedených potíží umožní distribuovat množství služeb v prostředí obytného domu nebo čtvrti nezávisle na typu standardů přijímaných signálů a čase, kdy budou takové signály dostupné, a který rovněž implementovat postupně na základě každého individuálního uživatele a na služby, které již systém umožní tento systém svobodného rozhodnutí samozřejmě bez vlivu poskytuj e.
Dalším cílem předkládaného vynálezu je poskytnout systém distribuce digitálních signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti, který umožní každému uživateli používat uvedené digitální signály obousměrně bez vlivu na služby, které již systém poskytuje.
- í 1 Λ w J.C1U
OO^kvínout rychlou instalaci systému spojeného s využitím chytrých karet se současnou ochranou zájmů rozhlasové nebo televizní organizace i soukromí uživatele.
V zájmu dosažení těchto cílů je předmětem předkládaného vynálezu distribuční systém v prostředí obytného domu nebo čtvrti, jenž zahrnuje rysy uvedené v připojených nárocích, které tvoří integrální součást předkládaného popisu.
• to · to to ·
Přehled obrázků na výkresech
Další předměty a výhody předkládaného vynálezu budou zřejmé z následujícího podrobného popisu a připojených výkresů, které jsou poskytnuty pouze jako neomezující příklad, a na nichž:
• obr. 1 znázorňuje rozdělení frekvenčního pásma používaného k distribuci signálů, • obr. 2 znázorňuje známý distribuční systém pro více signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti, • obr. 3 znázorňuje distribuční systém pro více signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle tohoto vynálezu, • obr. 4 znázorňuje první variantu distribučního systému pro více signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle obr. 3, • obr. 5 znázorňuje detail první varianty provedení vynálezu zobrazené na obr. 4, • obr. 6 znázorňuje druhou variantu distribučního systému pro více signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti zobrazeného na obr. 3, • obr. 7 znázorňuje možné rozdělení frekvencí signálů pro použití ve druhé variantě provedení vynálezu zobrazené na obr. 6, • obr. 8 znázorňuje třetí variantu provedení distribučního systému pro více signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti zobrazeného na obr. 3.
Příklady provedení vynálezu
Obrázek IA schematicky znázorňuje frekvenční spektrum používané k distribuci signálů. Pásmo do 40 MHz se konkrétně používá pro zpětné kanály CATV (Cable TV) ke komunikaci mezi uživatelem a poskytovatelem služby, pásma 47-68 MHz a 174230 MHz obsahují televizní kanály prvního a třetího pásma VHF a televizní kanály UHF jsou umístěny v pásmu 470-862 MHz. Jak titi titi ti • ti ti ti • ti ti tititi • ti ti tititi titi • · • ti * ti tititi titi titi ti· pásmo 110—174 MHz tak i pásmo 230-445 MHz se částečně používají k distribuci kanálů CATV a konvertovaných satelitních kanálů. Pásmo 230-445 MHz je také známo jako rozšířené pásmo
S. Pásma VHF jsou dále rozdělena na kanály šířky 7 MHz, zatímco kanály CATV a UHF mají šířku 8 MHz, jak je to schematicky znázorněno na obr. 1C. Obrázek 1B schematicky znázorňuje konkrétní využití spektra v rozsahu 41-46,5 MHz, jež bude dále popsáno.
Obrázek 2 znázorňuje známý systém pro příjem a distribuci signálů. Číslo 1 označuje soubor antén k příjmu signálů VHF a UHF zesilovaných v kanálových zesilovačích, představovaných blokem 2, následně předávaných slučovači 3 a poté distribuovaných. Číslo 4 označuje anténu pro příjem satelitních signálů, které jsou běžně šířeny v pásmu kolem 12 GHz v kanálech širokých 27 MHz s FM modulací nosné vlny. Blok 5 představuje tak zvaný LNB (Low Noise Block, blok s nízkým šumem) univerzálního typu, jenž zesiluje a konvertuje do první mezifrekvence 0,950-2,050 GHz jak analogové signály v kanálech širokých 27 MHz tak i digitální signály v kanálech širokých 36 MHz. Blok 6 odhaluje FM signály, které se pak v bloku 7 remodulují do AM a konvertují do kanálů pásma VHF, UHF nebo rozšířeného pásma S.
Signály se poté předávají do slučovače 3 a následně distribuují. Čáry označené číslem 8 představují přívody do jednotlivých bytů tvořené koaxiálním kabelem, číslo 9 označuje rozváděči zásuvky v těchto bytech, zatímco číslo 10 označuje uživatelský terminál,v tomto konkrétním případě televizní přijímač vyoaveiiy osikovým ovladačem 11.
Obrázek 3 představuje distribuční systém pro více signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle tohoto vynálezu se zamýšlenou možností distribuce jak analogových televizních signálů, tak i nových digitálních signálů. Je důležité zmínit, že bloky označené na obr. 2 a obr. 3 stejnými vztahovými čísly vykonávají stejné funkce. Bloky 4 a 5 se tudíž používají k příjmu jak analogových tak i digitálních signálů ze satelitu. Na obr. 3 jsou pro přehlednost vynechány bloky 6 a 7 z obr. 2, které se specificky týkají analogových signálů.
Ve schématu na obr. 3 jsou naznačené tři různé typy přijímaných signálů digitální televize, avšak následující popis platí stejně pro jakékoli digitální signály, jako je např. signál DAB (Digital Audio Broadcasting) pro digitální rozhlasové vysílání, datový signál nebo videosignál obecně. Souborem antén 19 jsou přijímány signály terestriální digitální televize, jež mají podle specifikace DVB (Digital Video Broadcasting) modulaci COFDM (Coded Orthogonal Frequency Division Multiplexing) a jsou přenášeny tímtéž kanálovým systémem jako analogové signály VHF a UHF.
Blok 14 přijímá přes koaxiální kabel 14' digitální signál CATV s modulací QAM (Quadrature Amplitudě Modulation) v kanálech širokých 8 MHz, zatímco anténa 4 přijímá, jak bylo uvedeno výše, satelitní digitální signály s modulací QPSK (Quadrature Phase Shift Keying), Je nutno mít na paměti, že výše uvedené digitální, terestriální, satelitní a kabelové signály jsou modulovány různými metodami (COFDM, QPSK a QAM), takže jsou k jejich využití potřeba tři různé typy demodulátorů. Vysílání digitálních signálů s modulací QAM nebo QPSK typicky probíhá metodou SCPC (Single Channel Per Carrier, jeden kanál na nosnou), zatímco vysílání digitálních televizních signálů podle standardu DVB (Digital Video Broadcasting) probíhá metodou MCPC {Multí Channel Per Carrier, více kanálů na nosnou).
Přívod do každého bytu nebo budovy obsahuje na distribučním kabelu zařazenou pásmovou zádrž pro pásmo S, představovanou bloky 15, t.j. filtr blokující průchod signálů umístěných v jistém pásmu, čímž se zabrání jejich přijímání v daném bytě nebo budově. Toto pásmo je tudíž vyhrazeným pásmem v daném prostředí obytného domu nebo čtvrti, které je potlačené u všech uživatelů, kteří si nepřejí přijímat nové signály. Samozřejmě v zájmu zachování dosavadních služeb musí být všechny analogové signály distribuovány v kanálech mimo výše uvedeného vyhrazeného pásma, čehož může být snadno dosaženo pomocí známé
0 ·
0· 0 0 0
Φ·· ·
000 00 0· • 0 • 0 ···· 00 metody přeměny kmitočtu. Je zřejmé, že výše uvedené vyhrazené pásmo může sestávat z několika částí a v takovém případě filtr 15 potlačuje průchod signálů v několika pásmech, například v rozšířeném pásmu S a v pásmu 110-174 MHz. Aby se předešlo možným interferencím, je vhodné zařadit pásmovou zádrž i na výstup bloku 2. Takto modifikovaný systém představuje základní strukturu pro další implementace.
Pokud by se jeden nebo více uživatelů časem opravdu rozhodlo mít přístup k novým digitálním signálům, musela by být pro každého uživatele instalována tato zařízení, která lze přidat bez úprav stávajícího systému:
1. Obvod předvolby transponderu, označený na obr. 3 blokem 12, sloužící k volbě jednoho ze čtyř pásem na výstupu LNB (vyšší pásmo, nižší pásmo, horizontální polarizace a Jak je známo, transponder je konvertor polarizace). zesilovač a vertikální frekvenční satelitu.
2. Převodník QPSK/QAM označený blokem 13, jenž vybírá digitální satelitní signál, demoduluje jej, remoduluje jej do QAM a konvertuje jej do předem daného kanálu k výhradnému použití jedním z uživatelů, jenž si zvolil tuto implementaci systému (jde prakticky o jeho osobní kanál umístěný v uvedeném vyhrazeném pásmu). Tento kanál má přednostně šířku pásma 8 MHz. Signál se dále předává do slučovače 3. Podstatné je, že vyhrazené pásmo je rozděleno na několik kanálů dostupných uživatelům, kteří si přejí přijímat nové signály.
3. Převodník QPSK/QAM označený blokem 20, jenž vybírá vysílající signály ze terestriami digitainr televizní signál, demoduluje jej, remoduluje jej do QAM, konvertuje jej do uvedeného vyhrazeného kanálu a předává do slučovače 3.
4. Blok 14, jenž vybírá digitální signál CATV, převádí jej do uvedeného osobního kanálu a předává do slučovače 3.
5.Selektivní kanálová propusť označená blokem 16, která v paralelním uspořádání s pásmovou zádrží dovoluje uživateli přijímat jeho vlastní osobní kanál. Symbol + označuje sčítačku signálů.
···· ·· • · · · · · · · • · · · · · · ··· · ·· *·
6.Demodulátor QAM, jenž může být umístěn ve vhodném modulu nebo patřit k integrovanému přijímači a dekodéru IRD 18 (Integrated Receiver Decoder), jak je vidět na obr. 3.
7.Uživatelský terminál označený blokem 17, jenž představuje rozhraní mezi distribučním systémem a uživatelem. Pomocí uvedeného terminálu si může uživatel ovládáním modulů 12, 13, a 20 vybrat zdroj a požadovaný kanál· pro přenos osobním kanálem a nastavovat různé parametry, jako je typ satelitu, polarizace signálu, úroveň signálu QAM, přičemž odesílá zpětným kanálem vhodné příkazy tak, jak bude dále popsáno. Pokud si uživatel například přeje přijímat určitý digitální kanál ze satelitu, vybere si pomocí selektoru 12 příslušné pásmo a povolí výstup signálu z bloku 13 do slučovače 3, zatímco výstupy bloků 14 a 20 směrem ke slučovači jsou blokovány.
Uživatelský terminál 17 může být buď nezávislým blokem, nebo může, jak je tomu na obr. 3, komunikovat s přijímačem IRD označeným blokem 18, jenž demoduluje digitální signál QAM, dekóduje jej a předává jej televiznímu přijímači, jenž na obrázku není uveden. V tomto případě mohou být uživatelský terminál a přijímač IRD ovládány pomocí jediného dálkového ovladače 11.
8.Modul zpětného kanálu, jenž může být součástí uživatelského terminálu 17, jak je tomu na obr. 3, a dovoluje uživateli ovládat bloky 12, 13, 14 a 20. V případě nízkých přenosových rychlostí, t.j. 9,6 Kbit/s a příslušných násobků do 48 Kbit/s, lze použít buď modulaci PSK (Frequency Shift
Keying)
PSK (Phasc Shift Keying) na kanálu širokém
128 KHz, čímž se dosáhne stejné minimální šířky pásma, jakou nabízí standard DVB-RC pro zpětný kanál. Pokud by byly zapotřebí vyšší přenosové rychlosti, lze použít šířky pásma v násobcích 18 KHz podle uvedeného standardu, a to v rozsahu od rychlosti 256 Kbit/s s pásmem 128 KHz až do rychlosti 3,088 Mbit/s s pásmem 1,544 MHz pomocí modulace QPSK a až do
12,8 Mbit/s s pásmem 3,2 MHz pomocí modulace QAM 16. Informace zasílané zpětným kanálem mohou nakonec pokračovat až za « · ♦ Φ·Φ· ·» • * φ «φφ ·Φ φ φ φ φ* φφ příslušný převodník a mohou být odesílány z budovy mnoha způsoby (telefonní linkou, satelitní cestou atd.). Řídící instrukce pro převodník mohou využívat paketů, jak je uvedeno ve standardu DVB-RC. Zpětný frekvenčním pásmu těsně pod kanál může být umístěn ve pásmem televizních kanálů, aome něco clvrui například v rozsahu 41-46,5 MHz jak uvádí Evropský standard B a znázorňuje obr. 1B. Uvedený zpětný kanál může být obousměrný, t.j. převodník může na přijetí řídícího signálu z uživatelského terminálu 17 odpovědět potvrzením prováděné operace uživatelskému terminálu 17 nebo poskytnutím dalších požadovaných dat. V každém případě je rovněž možné, aby převodník sám začal komunikaci na zpětném kanálu, například pokud se instalující technik nachází v podkroví a chce změnit některé parametry přijímače IRD 18. Obousměrná komunikace probíhá metodou TDMA (Time Division Multiplexing Access). Každý uživatel bude mít samozřejmě svůj osobní zpětný kanál. Tento signál lze výhodně přenášet společným distribučním koaxiálním kabelem systému.
Díky výše popsanému systému může mít každý jednotlivý uživatel spolu s analogovými signály ve svém bytě také digitální signál dle vlastního výběru obsahující 4 až 6 programů, které lze všechny přijímat z IRD v nezávislém režimu. K tomu, aby bylo možné přijímat dva digitální kanály současně, musí být instalován druhý osobní kanál s příslušnými převodníky a kanálovou propustí, a samozřejmě musí být k dispozici alespoň dva IRD.
Výše popsaný systém distribuce více signálů v obytném může být bez — 1» ί .—.4 t»i τ η 1, ι~ι i i v\ ν' i i r-ι λ -¼ liciU-LZ-j. v _y o u n v u p íw Z Γ1C S L omezení postupně rozšiřován bez toho, aby způsobil jakékoli konflikty s řádem samosprávy daného domu nebo čtvrti.
Distribuční systém pro více signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle tohoto vynálezu poskytuje další výhodu tím, že stávající systém kabeláže pro analogové signály může být použit i pro distribuci nových signálů, t.j. bez potřeby pokládání nové kabeláže.
• · · « » - - y - «· · » · · ·»· »· · « .· · » · ··· ···· ·· ··· ·· »· ··
Navíc potřebuje jednotlivý uživatel pouze jeden demodulátor digitálních signálů, jelikož jsou všechny tyto signály remodulovány do QAM ještě před distribucí. Přitom taková remodulace drasticky omezuje potíže s interferencemi, vyrovnáváním signálů a intermodulací, které se obvykle vyskytují při distribuci více standardů signálů.
Systém distribuce signálů znázorněný na obr. 3 vyžaduje pro každého nového uživatele, jenž požaduje přístup k novým digitálním signálům (například k signálům přenášeným satelitem), instalaci vhodného převodníku 13 pro každý signál podle odlišného standardu, přičemž uvedený převodník 13 obsahuje alespoň volič kanálu k výběru signálu, demodulátor, modulátor QAM a měnič kmitočtu.
Z hlediska ceny je nutno poznamenat, že pro každého uživatele je vyžadován stejný počet převodníků daný počtem přijímaných digitálních signálů různých standardů.
Obr. 4 proto znázorňuje schéma alternativního provedení distribučního systému pro více signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti, obsahující modifikovaný převodník.
V provedení z obr. 4 se digitální signály vedou do jednoho univerzálního převodníku, představovaného blokem 29, namísto různých převodníků 13, 14 a 20 pro každý digitální signál. Zbývající bloky znázorněné na obr. 4 mají stejnou funkci jako bloky se stejným vztahovým číslem znázorněné již na obr. 3.
Jak je vidět, obr. 4 uvádí tři různé typy přijímaných digitálních televizních signálů. Následující popis však lze aplikovat na jukýkoIi digitální signál, jako je signál DAB (Digital Audio Broadcasting) pro digitální rozhlasové vysílání, datový signál či videosignál obecně.
Jakmile jsou převodníky 13, 14 a 20 z obr. 3 nahrazeny převodníkem 29 z obr. 4, pracují zbývající části distribučního systému pro více signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti stejným způsobem.
Způsob sestavení bloku 29 je podrobněji rozebrán na obr. 5, kde blok 30 představuje volič kanálu pro rozsah QPSK fcfcfcfc fcfc « · fcfc · fc*
950-2150 MHz k volbě satelitních digitálních kanálů modulovaných pomocí QPSK a vhodně vybraných blokem 12. Digitální kanál zvolený na pokyn uživatele v bloku 30 se posléze demoduluje demodulátorem QPSK znázorněným blokem 31.
Blok 32 představuje volič kanálu pro výběr digitálních kanálu s modulací QAM přijatých kabelem v rozsahu 5-862 MHz. Digitální kanál naladěný na pokyn uživatele v bloku 32 se posléze demoduluje demodulátorem QAM znázorněným blokem 33.
Blok 34 představuje volič kanálu pro rozsah 47-862 MHz k volbě terestriálních digitálních kanálů modulovaných pomocí COFDM. Digitální kanál naladěný na pokyn uživatele v bloku 34 se posléze demoduluje demodulátorem COFDM znázorněným blokem
35.
Blok 36 představuje komutátor, jenž přijímá digitální signály demodulované demodulátory 31, 33 a 35. Jeden z těchto signálů si uživatel vybírá pomocí bloku 17 a ten je pak přítomen na výstupu bloku 36. Signál je remodulován do QAM modulátorem QAM, jenž představuje blok 37, a poté je pomocí konvertoru představovaného blokem 38 konvertován do výše uvedeného osobního kanálu výlučně používaného jedním uživatelem, kterýžto kanál se nachází ve frekvenčním pásmu v rozmezí 47 až 862 MHz, přednostně 230 až 445 MHz. Každý uživatel tudíž vlastní univerzální převodník 29, obsahující konvertor s pevnou frekvencí výstupního kanálu pro své osobní použití. Signál se poté přenáší do slučovače 3 a je distribuován výše popsaným způsobem.
Je zřejmé, že demodulace a remodulace signálu QAM, což r? -i it/ί T, 7+-c c, c* o t*> vatt 6 rl η r^. □ νηιΤΊ j c? o
J U να £. J v v 11V l/'-' f ‘-J’’— jVJ. α V ααχ X. 'V L-í '-H z toku přenosových chyb (bit error rate) způsobených v konečném důsledku kabelovou distribucí.
Je nutno rovněž poznamenat, že systém nadále pamatuje na modul zpětného kanálu, který může být součástí rozhraní nebo uživatelského terminálu 17 a umožňuje samotnému uživateli vysílat řídící signály k blokům 12, 30, 32, 34 a 36 pomocí signálu přednostně ve formátu FSK nebo PSK přenášeného kanálem » · • ·« «··· ·· například v rozsahu 41-46,5 MHz. Tento signál lze s výhodou přenášet společným distribučním koaxiálním kabelem systému.
Jak lze předpokládat na základě předchozího popisu s odkazem na obr. 5, lze tedy vhodným sloučením několika specifických funkcí do jednoho zařízení, t.j. převodníku 29, dosáhnout použití pouze jednoho modulátoru 37 a jednoho konvertoru 38 pro každého jednotlivého uživatele namísto tří modulátorů a tří konvertorů popsaných s odkazem na obr. 3.
Je rovněž nutno poznamenat, že výše uvedený převodník 29 lze s výhodou použít jak pro systém distribuce signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti tak i pro jeden individuální systém.
Různé časti univerzálního převodníku 29, t.j. voliče 30, 32, 34 a 36, demodulátory 31, 33 a 35, modulátor 37 a konvertor 38 lze zjevně umístit do jedné skříňky se zřejmými praktickými výhodami, mimo jiné také vzhledem k instalaci systému a snížení počtu jeho součástí.
Distribuční systém pro více signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti znázorněný na obr. 3 a obr. 4 pracuje pouze s tak zvaným downstream signálem, t.j. signálem přijímaným od provozovatele, rozhlasové nebo televizní organizace, avšak neumožňuje uživateli vysílat upstream signál směrem k poskytovateli .
Obr. 6 tudíž zobrazuje schéma dalšího alternativního provedení distribučního systému pro více signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti znázorněného na obr. 3. Na tomto obrázku jsou vypuštěny bloky týkající se analogových i digitHlriíchi tθs12Γí5.Xn5-ch tslsvizPiich signálů 3 nsvíc mziji ostst ní bloky na obr. 6 stejnou funkci jako bloky uvedené již na obr. 3 se stejnými vztahovými čísly.
Ve srovnání s obr. 3 je na obr. 6 znázorněných pět nových bloků označených čísly 40, 41, 42, 43 a ££, které budou nyní podrobně popsány.
Blok 40 představuje terminál používaný uživatelem k vysílání signálů US typu upstream a k příjmu signálů DS typu down12
0·> 000 0000 0000 ·0 «00 00 00 0· stream, který je přímo připojen k rozhraní 17 popsanému výše s odkazem na obr. 3.
Uvedený terminál 40 vykonává následující známé funkce:
• funkci osobního počítače, jenž připravuje signály US typu upstream a zpracovává přijaté signály PS typu downstream, • funkci kodéru, jenž kóduje signály US typu upstream před vysíláním, • funkci modulátoru QAM, jenž moduluje signály US typu upstream před vysíláním, • funkci kanálového voliče QAM typu SCPC, jenž přijímá signály PS typu downstream, • funkci modulátoru QAM, jenž demoduluje signály PS typu downstream, • funkci dekodéru, jenž dekóduje přijaté signály PS typu downstream.
Přijaté signály PS typu downstream a vysílané signály US typu upstream přenášené blokem 40 jsou umístěny ve výše uvedeném osobním kanálu používaném výlučně daným uživatelem, jak bude dále vysvětleno.
Pistríbuční systém pro více signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti využívá k přenosu signálů zpátky k poskytovateli satelit. Proto je signál US typu upstream veden rozhraním 17, filtrem 16, kabelem £3 a slučovačem 3 z bloku 4 0 do převodníku SCPC označeného blokem 40. Tento převodník demoduluje uvedený signál US typu upstream z kódování QAM, remoduluje jej do QPSK metodou SCPC, poté uvedený signál US typu upstream převede na kmitočet kompatibilní s frekvencemi dostupnými na satelitním kanálu a nakonec jej předává do antény 4, která jej vysílá k satelitu. Signál PS typu downstream přijímaný anténou 4_ je veden do převodníku 42, jenž vedle funkcí týkajících se bloku 13 z obr. 3 pracuje rovněž jako kanálový volič pro multimediální signály s modulací QPSK podle metody SCPC přijímané ze satelitního kanálu. Signál PS typu downstream přijímaný v bloku 42 je tudíž na základě příslušného příkazu vyslaného blokem 40 demodulován z QPSK metodou to to «··« toto to to to · *« *· e *
SCPC, remodulován do kódování QAM a převeden do frekvenčního pásma daného výše uvedeným osobním kanálem. Signál PS typu downstream tedy přichází přes slučovač 3, kabel £, filtr 16 a rozhraní 17 do bloku 40.
Pokud distribuční systém pro více signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti využívá kabelového přenosu, je signál US typu upstream vysílaný blokem 40 vedený bloky 17, 16 a 8 do slučovače 3 a poté do převodníku SCPC označeného blokem
43. Zde se signál US typu upstream převede na kmitočet kompatibilní s frekvencemi příslušného kabelového kanálu a následně se signál US typu upstream odesílá k poskytovateli služby přes koaxiální kabel 14'. Naproti tomu signál PS typu downstream je vybrán převodníkem 44, jenž vedle funkcí týkajících se výše popsaného bloku 14 pracuje rovněž jako kanálový volič pro signál PS typu downstream s modulací QAM podle metody SCPC a převádí jej do frekvenčního pásma odpovídajícího pásmu výše uvedeného osobního kanálu. Signál PS typu downstream tedy přichází přes bloky 3, 8_, 16 a 17 do bloku 40.
Bloky 41 a 42 mohou být výhodně umístěny do společného zařízení a totéž se týče bloků 43 a 44, jež mohou být také součástí jednoho zařízení. Ještě výhodněji mohou být do jednoho zařízení umístěny společně všechny bloky 41, 42, 43 a
44.
Rozdělení osobního kanálu mezí signály US typu upstream a signály PS typu downstream je znázorněno na obr. 7, kde čárkovaná čára SI označuje frekvenční pásmo osobního kanálu, široké obvykle 8 MHz, souvislá čára S2 představuje pásmo n lr-\ ν'Λ.ΙΛΛ r. Ί ί I Γλ C* αΰι cmc oiyuaiciu bc typu ÓGWfiSt χβαΓΓι SpGjGPiG zatímco čára S3 představuje pásmo zabrané signálem US typu upstream spojené s nosnou fg.
Obr. 7 znázorňuje i některé možné kmitočtové polohy zpětného kanálu s modulací FSK nebo PSK, používaného, jak bylo uvedeno výše, k řízení bloků distribučního systému přes rozhraní 17. Uvedený zpětný kanál může být umístěn zejména v oblasti nepokryté signály US typu upstream a signály PS typu downstream, jak je naznačeno vztahovým číslem S5, nebo v oblasti, φφφ · φφφφ «φ φφ* φ φ φ φφ φφ kde kmitočtová charakteristika osobního kanálu postupně klesá k nule, t.j. v tak zvané roll-off (prolínací) zóně, označené vztahovým číslem S4.
Pokud jsou signály US typu upstream a signály DS typu downstream přítomné na osobním kanálu současně, t.j. pokud systém pracuje s frekvenčním multiplexem (metoda FDMA, t.j. Frequency Division Multiplexing Access), je zřejmé, že pásma S2 a S3 by se neměla překrývat. Pokud jsou však signály US typu upstream a signály DS typu downstream přítomné na osobním kanálu v různých okamžicích, potom se použije časový multiplex (metoda TDMA, t.j. Time Division Multiplexing Access).
Když je osobní kanál využíván k příjmu digitálních televizních signálů, zvukových signálů nebo dat, uživatel samozřejmě pomocí rozhraní 17 a zpětného kanálu vyřadí bloky 40, 41 a 43 a přepne bloky 42 a 44 do režimu popsaného již u bloků 13 a 14.
Obr. 8 zobrazuje schéma dalšího alternativního provedeni distribučního systému pro více signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle tohoto vynálezu. Na obr. 8 mají bloky se stejným vztahovým číslem stejnou funkci jako bloky zobrazené již na obr. 3.
Na obr. 8 je znázorněn nový blok označený číslem 51, nahrazující blok 18 z obr. 3, jenž představuje přijímač IRD s možností číst jednu nebo více chytrých karet 52, jak bude dále popsáno.
Každá rozhlasová či televizní organizace a každý poskytovatel používá pro placené kanály svůj vlastní systém podmíněného přístupu a tudíž je ke sledování Lakových pořadů zapotřebí i zvláštní zařízení (set top box) s přijímačem 51 a chytrou kartou 52, které obvykle poskytuje samotná firma.
Podle tohoto vynálezu bude obyvatel domu, jenž se rozhodne předplatit si například placené kanály přenášené satelitem, potřebovat jako doplněk ke stávajícím zařízením pro příjem digitálních kanálů ze satelitu (t.j. obvodu předvolby transponderu 12 a převodníku QPSK/QAM 13, jenž generuje jeho exkluzivně používaný osobní kanál) také přijímač 51. Uvedený přijí0 0
000 00 • « *·«· 00
00 mač musí kromě demodulace z QAM a dekódování signálu provádět i dešifrování potřebné ke zpřístupnění samotného předplaceného signálu. K dešifrování musí být přijímač 51 vybaven čtečkou pro čtení informací spojených s chytrou kartou 52, které zahrnují elektronický klíč, jenž umožní po dešifrování používat interaktivní služby. Vedle informací potřebných k dešifrování v přijímači 51 obsahuje chytrá karta 52 i informace pro převodník QPSK/QAM 13 a předvolbu transponderu 12, které umožní naladit kanál s předplaceným programem.
Uvedené informace pro naladění zahrnují zejména frekvence kanálů, které mají být převedeny do osobního kanálu, přičemž tyto informace se musí zaslat převodníku 13. Uvedené informace zahrnují i typ polarizace (horizontální nebo vertikální), přenosovou rychlost a frekvenční pásmo (vyšší nebo nižší) přijímaných signálů, což se zasílá obvodu předvolby transponderu 12. Přijímač 51 předává výše uvedené informace zpětným kanálem předvolbě transponderu 12 a převodníku QPSK/QAM 13, které se tak mohou naladit na kanály zpřístupněné chytrou kartou 52. Samozřejmě musí být umožněna vzájemná interakce přijímače 51, příslušné chytré karty 52, předvolby transponderu 12 a převodníku QPSK/QAM 13, čehož se dosahuje vhodným naprogramováním mikroprocesorů, které tato zařízení řídí. Z tohoto důvodu jsou obvykle přijímač 51, příslušná chytrá karta 52, předvolba transponderu 12 a převodník QPSK/QAM 13 vyráběny a dodávány jako celek, obyčejně formou pronájmu, organizací, která placené programy vysílá. Aby se předešlo tomu, že by uživatel mohl nakonec využívat uvedený převodník QPSK/QAM 13 i k příjmu placených kanálů vysílaných jinými organizacemi, instalující technik zavádí do převodníku QPSK/QAM 13 další softwarový elektronický klíč, takže po vložení chytré karty 52 do přijímače 51 lze převodník QPSK/QAM 13 naladit pouze na kanály zpřístupněné chytrou kartou 52 příslušné organizace, která tato zařízení dodala. Jinými slovy, pokud je do převodníku 13 vložena jiná chytrá karta 52, která neobsahuje stejný softwarový elektronický klíč, převodník 13 nebude pracovat. Zavedení uvedeného softwarového elektronického klíče, t.j. příftft · ftftft ft ftft • ftft ftft·· ftft ftftft • ftft ftft « ftft · « ftft ft ·· ftft slušného digitálního signálu, může probíhat pomocí sériového portu řídícího mikroprocesoru převodníku QPSK/QAM 13, který je přístupný přes konektor na vnější straně převodníku QPSK/QAM
13. Samozřejmě, pokud není do přijímače 52 vložena žádná chytrá karta 52, systém lze naladit na jakýkoli kanál s volným přístupem.
S ohledem na ochranu soukromí více obyvatelů domu, kteří si předplatí stejný program, musí systém podle tohoto vynálezu dále umožňovat zavedení frekvence osobního kanálu do chytré karty 52 každého uživatele například instalujícím technikem tak, aby přijímač 51 přijímal pouze signál uvedeného osobního kanálu. Tudíž ačkoliv by kterýkoliv uživatel mohl na svém vlastním přijímači 51 přijímat osobní kanál jiného uživatele například zásahem do selektivní kanálové propusti 16, uvedený přijímač 51 řízený chytrou kartou 52 nebude moci tyto signály dešifrovat a dekódovat.
Výše uvedená situace může být snadno rozšířena o případ kabelového přenosu placených signálů, t.j. příjem digitálních signálů CATV (CAble TV) s modulací QAM přes koaxiální kabel 14' nebo příjem digitálních terestriálních televizních signálů s modulací COFDM (Coded Orthogonal Frequency Division Multiplexing) pomocí antény 19. V takovém případě obsahuje chytrá karta 52 ladící informace pro příslušné převodníky 14 a 20.
Je zřejmé, že systém podle tohoto vynálezu lze různě modifikovat bez toho, aby se ztratil novátorský duch inovativní myšlenky.
Například zpětný kanál může být místo kabelu přenášen rádiovými vlnami. V takovém případě musí být bloky 12, 13, 14 a 20 opatřeny vhodnými zařízeními k příjmu rádiových signálů.
Blok 14 může navíc poskytovat možnost demodulace a remodulace signálu v QAM pro zotavení se z toku přenosových chyb (bit error rate) způsobených kabelovou distribucí.
Rovněž distribuce do budov a jednotlivých bytů může probíhat v bezdrátové” konfiguraci, t.j. bez kabelů, pomocí » v
0 0 0··0 «0
0 0 0 ··· ·· 00 00 sítí známých jako MMDS (Multi-channel Multipoint Distríbution System) a LMDS (Local Multipoint Distribution System).
I v tomto případě jsou signály z různých zdrojů přijímány jedním zařízením, sestávajícím například z bloků JL, 7 2» 4, 12, 13, 14, 19 a 20 z obr. 3. Výstupní signál slučovače je potom konvertován do vysokých kmitočtů (až do 40 GHz) a následně vysílán. Tento signál přijímají známé přijímače v různých budovách a nebo i v jednotlivých bytech, konvertují ho zpět do rozsahu 47-862 MHz a potom distribuují kabelem jako na výstupu slučovače 3 z obr. 3.
Přítomnosti pásmové zádrže 15 lze využít nejenom k filtrování signálů distribuovaných systémem, ale také k odfiltrování signálů, které mohou pocházet z distribuční sítě uvnitř bytu. V praxi jsou známé domácí distribuční sítě rozhlasových, televizních, informačních, pracovních a řídících signálů, které často využívají společných fyzických prostředků i pro distribuci rozhlasových a televizních signálů přijatých ze satelitu, kabelem nebo anténou. Proto může vhodné nastavení pásmové zádrže 15 zabránit pronikání signálů zevnitř bytu do systému a jejich zachycení jinými uživateli.
Pokud má navíc signál CATV nízký podíl přenosových chyb (bit error rate), lze vypustit blok 33 univerzálního demodulátoru 29. V tomto případě signál přechází přímo z kanálového voliče QAM do komutátoru 36. Komutátor 36 musí mít v takovém případě další výstup přímo do konvertoru 28, který je nutno použít v případě, že si uživatel vybere kanál QAM.
Kanálové voliče 30, 32 a 34 nebo alespoň dva z nich mohou být navíc integrovány do jednoho voliče s rozšířeným pásmem, například od 5 do 2150 MHz, obsahujícího v sobě vhodné filtry a spínací zařízení pro výběr vstupního signálu.
Demodulátory 31, 33 a 35 nebo alespoň dva z nich lze získat v jednom integrovaném obvodu a podobně i bloky 31, 33,
35, 36 a 37 lze umístit do jednoho integrovaného obvodu.
Uživatelský terminál 17 může být nezávislým blokem nebo může být součástí kanálového voliče QAM přijímače IRD 18.
• tititi titi ti ti • titi titi • ti ti * ti «·
Dále lze namísto výše popsaného využití buď kabelu nebo satelitu pro signály upstream i downstream vysílat kanál upstream pomocí kabelu a signál downstream přijímat přes satelit nebo obráceně. Signál upstream, který se obvykle přenáší nízkými přenosovými rychlostmi, lze také přenášet telefonem obecně známými metodami pomocí modemu připojeného k bloku 40.
Převodníky SCPC mohou také zahrnovat zařízení k ukládání procházejících dat, obvykle nazývané vyrovnávací paměť (buffer), v němž se uchovávají příchozí signály upstream. Tyto signály se odesílají až poté, co je vyrovnávací paměť v podstatě úplně zaplněná signály. V takovém případě mohou signály upstream pocházet z více osobních kanálů, například když se nějaká skupina uživatelů domluví na používání jednoho společného převodníku SCPC k odesílání signálů např. přes satelit. Rozhlasová nebo televizní organizace může například změnit ladící informace uložené na chytré kartě, protože se změní frekvence transponderu, nebo si uživatel zakoupí nové služby a nebo se změní režim přenosu služeb např. z MCPC na SCPC nebo obráceně. V takovém případě se přijímající zařízení automaticky přizpůsobí nové situaci prostřednictvím instrukcí přijatých z chytré karty. Nová data lze vysílat modemem, obvykle začleněným do přijímače, nebo pomocí tak zvaných Servisních informací (SI), t.j. informací o službě specificky zařazených do vysílaného digitálního signálu.
Je zřejmé, že přijímač musí být opatřen některým ze zapisovacích zařízení známých v digitální technice k zápisu dat do paměti EEPROM na chytré kartě.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro distribuci více televizních či zvukových signálů nebo signálů digitálního zvuku a videa v prostředí obytného domu nebo čtvrti, zejména při přenosu signálů podle různých standardů, obsahující prostředky (1, 4, 14', 19) pro příjem uvedených signálů přenášených vzduchem, satelity a nebo kabelem, prostředky (2, 5, 7) k zesílení a kmitočtové přeměně uvedených signálů a prostředky (3,8) pro distribuci uvedených signálů, vyznačující se tím, že jednotlivý uživatel tohoto zařízení může přijímat jeden nebo více digitálních signálů pomocí přeměny kmitočtu do předem daného kanálu, k němuž má přístup pouze uvedený uživatel, a dále tím, že si uvedený uživatel může zvolit digitální signál přenášený uvedeným kanálem pomocí řídících prostředků (11, 17, 18, 40, 51), které zasílají řídící signály prostředkům volby (12, 13, 14, 20, 29, 41, 42, 43, 44).
  2. 2. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 1, vyznačující se tím, že digitální signál přenášený uvedeným kanálem má vždy stejný typ modulace (QAM).
  3. 3. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostředky (3, 8) pro distribuci uvedených signálů zahrnují distribuční nosič (8) v provedení koaxiálního kabelu,
    4.Zařízeni pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 1, vyzná č u j í c í s e tím, že prostředky (3, 8) pro distribuci uvedených signálů zahrnují sítě MMDS a nebo LMDS. 5.Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 1, vyzná č u j í c í s e tím, že uvedený předem daný kanál má šířku 8 MHz. 6. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 1, vyzná č u j í c í s e
    φφφφ «··· ·· • · ΦΦΦ I tím, že digitální signál přenášený uvedeným předem daným kanálem má modulaci QAM.
    7. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedený předem daný kanál je umístěn ve frekvenčním pásmu v rozsahu 47 až 862 MHz.
    8. Zářízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 7, vyznačující se tím, že uvedené frekvenční pásmo je přednostně v rozsahu 230 až 445 MHz.
    9. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 1, vyznačující se tím, že jsou poskytnuty filtrovací prostředky (15, 16), které ovlivňují to, kam až prostředky distribuce signálu (3, 8) distribuují signál jednotlivým uživatelům.
    10. Zářízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 1, vyznačující se tím, že signály před distribucí k jednotlivým uživatelům procházejí pásmovou zádrží (15), čímž je přijímači (18) patřícímu jednotlivému uživateli zabráněno v příjmu signálů obsažených v uvedeném pásmu.
    11. Září zení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrtí podle nároku 10, vyznačující se tím, že paralelně s uvedenou pásmovou zádrží je uspořádána pásmová propusť (16), která umožňuje průchod předem daného kanálu k jednotlivému uživateli.
    12. Září zeni pro distribuci v prostředí obytného domu nebo
    -í v·, i--', r-1 7 v γ č. ϋ a c u j _L c tím, že volba digitálního signálu, jenž má být konvertován do uvedeného předem daného kanálu, se provádí zpětným kanálem.
    13.Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 12, vyznačující se tím, že uvedený zpětný kanál používá modulaci FSK.
    ·««· · ··© ·· • v
    14. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 12, vyznačující se tím, že uvedený zpětný kanál používá modulaci PSK.
    15. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 12, vyznačující se tím, že uvedený zpětný kanál používá modulaci QPSK.
    16. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 12, vyznačující se tím, že uvedený zpětný kanál používá modulaci QAM.
    17. Září zení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 12, vyznačující se tím, že uvedený zpětný kanál je obousměrný pomocí metody TDMA.
    18. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 12, vyznačující se tím, že uvedený zpětný kanál má šířku pásma 128 KHz nebo jejího násobku.
    19. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 12, vyznačující se tím, že uvedený zpětný kanál je umístěn mezi 41 a 46 MHz.
    20. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 12, vyznačující se tím, že uvedený zpětný kanál používá společný koaxiální kabel tohoto zařízení.
    21. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 12, vyznačující se tím. že znětnv kanál nnnžívanv Ípriním uživatelem není přístupný ostatním uživatelům zařízení.
    22. Září zení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 12, vyznačující se tím, že uvedený zpětný kanál je šířen rádiovými vlnami.
    23. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 1, vyznačující se tím, že volba, modulace a přeměna kmitočtu digitálního • · • · * ·
    4444 44 signálu do předem daného kanálu se provádějí pomocí převodníku (13, 20, 29, 41, 42, 43, 44) .
    24.Zařízení pro distribucí v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje uživatelský terminál (17) a přijímačsi:
    které se ovládají společným dekodér IRD (18, 40, dálkovým ovládáním (11).
    25.Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo vyznačuj ící čtvrti podle nároku 1, tím, že zahrnuje soubor antén (1, 4, 19) k příjmu jak analogových tak i digitálních rozhlasových a televizních
    7) pro zesíleni převodníky (13, jednu pásmovou zádrž (15), slučovač signálů (3), alespoň jeden obvod předvolby transponderu (12), obvod volby digitálních kabelových signálů (14), alespoň jednu pásmovou propusť (16) uspořádanou paralelně k uvedené pásmové zádrži (15), alespoň jeden uživatelský terminál (17), k němuž jsou připojeny alespoň:
    signálů, prostředky (2, 5, přeměnu uvedených signálů, a kmitočtovou 20), alespoň zařízeni pro přijímač-dekodér - grafický displej (10).
    26.Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo dálkové
    IRD ovládání (18) n:
    čtvrti podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostředky volby (12, 13, 14, 20, 29, 41, 42,
    43, 44), prostředky pro zesilování a přeměnu kmitočtu (2, 5, 7) uvedených signálů a distribuční prostředky (3, 8) pro nvprlprip s i rrná 1 v Hpmndul U-ί ί H -i π i t í 1 η í aianálv Ξ různými přenosovými standardy a remodulují je jediným typem modulace (QAM) pro další distribuci k uživatelům tohoto zařízení prostřednictvím jediného distribučního nosiče (8).
    27.Zařízení pro distribuci více radiotelevizních signálů (1,
  4. 4, 14, 19) přenášených vzduchem, satelitem a nebo kabelem, zahrnující prostředky k výběru a zachycení uvedených signálů, prostředky pro zesilování uvedených signálů a prostředky pro distribuci uvedených signálů, vyzná23 • φ · φ φ φ φ φ φ φ »··· ·· «φ» φφ φφ φφ čující se tím, že zahrnuje filtrační prostředky (15), jež zabraňují průchodu části uvedených signálů (digitálních signálů) ke všem uživatelům zařízení, a filtrační prostředky (16), jež umožňují průchod uvedené části uvedených signálů (digitálních signálů) pouze k jednomu nebo více uživatelům.
    28.Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 1, vyzná č u j ící s e tím, že v jediném převodníkovem zařízení (29) se nacházej i dva nebo více prostředků volby (13, 14, 20) . 29.Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 28, vyzná čující s e tím, že uvedené jediné převodníkové zařízení (29) zahrnuje prostředky kanálového voliče (30, 32, 34), které umožňuj i provádět volbu uvedených digitálních signálů
    alespoň ve dvou frekvenčních rozsazích, a demodulační prostředky (31, 33, 35), jež umožňují demodulovat alespoň dva z uvedených digitálních signálů přenášených podle různých standardů.
    30. Září zení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 29, vyznačující se tím, že uvedené převodníkové zařízení (29) obsahuje alespoň dva kanálové voliče (30, 32, 34) k volbě digitálních signálů a alespoň dva demodulátory (31, 33, 35) uvedených digitálních signálů.
    31. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 29, vyznačující se tím, že uvedené převodníkové zařízení (79) rovněž obsahuje komutátor (36) do nějž mohou vstupovat digitální signály pocházející z uvedených demodulátorů (31, 33, 35).
    32. Zářízeni pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 29, vyznačující se tím, že uvedené převodníkové zařízení (29) zahrnuje také modulátor (37) k remodulaci výstupního signálu komutátoru (36) .
    • ti · tititi • tititi tititi ti·· titititi ti··· ti· tititi titi titi titi
    33. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 29, vyznačující se tím, že uvedené převodníkové zařízení (29) zahrnuje rovněž konvertor (38) k přeměně frekvence výstupního signálu uvedeného modulátoru (37) do předem daného kanálu.
    34. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedené řídící prostředky (11, 17, 18, 40) také umožňují generovat jeden nebo více digitálních signálů v přenosu nebo signálů typu upstream (US) a přeměnit jejich kmitočet do předem daného kanálu, k němuž má přístup pouze uvedený uživatel, a tím, že jsou poskytnuty další prostředky volby a zpracování (41, 43) uvedených digitálních signálů v přenosu a prostředky (4, 14') k přenosu uvedených signálů typu upstream (US) ze satelitu nebo kabelem.
    35. Zařízení pro distribucí v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 34, vyznačující se tím, že prostředky volby (42, 44) a další prostředky volby (41, 43) zpracovávají přijaté signály typu downstream (DS) a signály typu upstream (US) s modulací QAM metodou SCPC.
    36. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 34, vyznačující se tím, že uvedený předem daný kanál, k němuž má přístup pouze uvedený uživatel, se používá metodou FDMA, t.j. že jsou na něm současně přítomny signály typu upstream (US) i typu downstream (DS).
    37. Září zení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 36, vyznačující se tím, že v uvedeném předem daném kanálu, k němuž má přístup pouze uvedený uživatel, zabírají signály typu upstream (US) i signály typu downstream (DS) nepřekrývající se frekvenční pásma.
    38. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 34, vyznačující se tím, že uvedený předem daný kanál, k němuž má přístup * φ * φφφ φφφφ φφφφ φφ φφφ φφ φφ φ» pouze uvedený uživatel, se používá metodou TDMA, t.j. že na něm nejsou současně přítomny signály typu upstream (US) i typu downstream (DS).
    39. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 34, vyznačující se tím, že se uvedené prostředky volby (42, 44) a uvedené další prostředky volby a zpracování (41, 43) nacházejí v jedné skříňce.
    40. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 1, vyznačující se tím, že řídící prostředky (21) pro realizaci přístupové funkce k několika službám s podmíněným přístupem dokáží číst informace obsažené na chytré kartě (52), a tím, že uvedené informace obsažené na uvedené chytré kartě (52) řídí volbu uvedeného předem daného kanálu, k němuž má přístup pouze uvedený uživatel.
    41. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 40, vyznačující se tím, že uvedené informace obsažené na chytré kartě (52) zahrnují informace pro naladění prostředků převodníku (13, 14, 20, 29, 41, 42, 43, 44) příslušných k prostředkům volby (12, 13, 14, 20, 29, 41, 42, 43, 44).
    42. Září zení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 40, vyznačující se tím, že uvedené informace obsažené na chytré kartě (52) zahrnují informace pro naladění prostředků volby transponderu (12) příslušných k prostředkům volby (12, 13, 14, 20, 29, 41, 42, 43, 44).
    43. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 43, vyznačující se tím, že informacemi pro naladění prostředků volby transponderu (12) jsou informace volby pásma pro kanály, jež mají být naladěny.
    44.Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 41 , vyznačující s e tím , že informacemi pro naladění prostředků volby
    • « 0 0000 00 • 0 · 00· 0« transponderu (12) jsou informace určující polarizaci pro kanály, jež mají být naladěny.
    45. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 41, vyznačující se tím, že uvedené informace obsažené na chytré kartě (52) zahrnují informace o frekvencích kanálů, jež mají být naladěny.
    46. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 40, vyznačující se tím, že uvedené informace obsažené na chytré kartě (52) zahrnují také informace o frekvenci uvedeného kanálu, k němuž má přístup pouze uvedený uživatel.
    47. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 40, vyznačuj ící tím, že prostředky volby (12, 13, 14, 20, 29, 41, 42, 43, 44) a chytrá karta (52) obsahují příslušné elektronické klíče, které společně umožní provoz uvedeného zařízení pro distribuci více signálů v prostředí obytného domu nebo čtvrti.
    48. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 40, vyznačující se tím, že řídící prostředky (51) zahrnují zařízení k zápisu dat do programové paměti mikroprocesoru obsaženého v chytré kartě (52).
    49. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo nároku 48, vyznačuj ící podle čtvrti tím, že uvedenou pamětí je paměť typu EEPROM.
    50. Září zení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 48, vyznačující se tím, že zařízení k zápisu dat do programové pamětí mikroprocesoru obsaženého v chytré kartě (52) pracuje s daty dodanými kontrolním prostředkům (51) pomocí modemu.
    51. Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 48, vyznačující se tím, že zařízení k zápisu dat do programové paměti mikroprocesoru obsaženého v chytré kartě (52) pracuje s daty • · · * * · ♦ • · * * * * · • · · * ♦ · · ··· »« · ·· prostřednictvím ft «I • · · « • ftft ftftftft ftft dodanými kontrolním prostředkům (51)
    Servisních informací obsažených v přijatém digitálním signálu.
    52.Zařízení pro distribuci v prostředí obytného domu nebo čtvrti podle nároku 27, vyznačující se tím, že uvedené filtrační prostředky (15) dokáží zabránit průchodu signálů generovaných uvnitř další distribuční sítě patřící jednotlivému uživateli, zejména sítě umístěné uvnitř obydlí nebo bytu.
CZ20002631A 1999-01-18 1999-01-18 Universální systém distribuce signálů CZ20002631A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002631A CZ20002631A3 (cs) 1999-01-18 1999-01-18 Universální systém distribuce signálů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002631A CZ20002631A3 (cs) 1999-01-18 1999-01-18 Universální systém distribuce signálů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20002631A3 true CZ20002631A3 (cs) 2001-01-17

Family

ID=5471348

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20002631A CZ20002631A3 (cs) 1999-01-18 1999-01-18 Universální systém distribuce signálů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20002631A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5559808A (en) Simulcasting digital video programs
US6005605A (en) Television distribution system and method
US5666365A (en) Simulcast transmission of digital programs to shared antenna receiving systems
US7522875B1 (en) Signal selector and combiner system for broadband content distribution
US5852612A (en) Terminal for receiving simulcast digital video programs
US5563892A (en) Method of upgrading the program transport capacity of an RF broadcast channel
EP1057335B1 (en) Universal signal distribution system
US20030162546A1 (en) Digital and method for digital data transmission
CZ20002631A3 (cs) Universální systém distribuce signálů
CZ20002630A3 (cs) Univerzální systém distribuce signálů
KR20040108067A (ko) 디지털 위성 방송 수신기
CN105765888B (zh) 用于传输和接收地面数字广播类型的无线电视信号的方法和系统以及相关的发射器、接收器系统、转换调制器和接收器
WO2003017529A1 (en) Satellite tv and satellite internet for catv network
MXPA00007072A (en) Universal signal distribution system
WO1996029824A1 (en) Television distribution system and method
WO1996028909A1 (en) Simulcast transmission of digital programs to shared antenna receiving systems
WO1996028910A1 (en) Terminal for receiving simulcast digital video programs