CZ20001801A3 - Způsob zpracování černobílých fotografických materiálů s nízkým obsahem stříbra - Google Patents

Způsob zpracování černobílých fotografických materiálů s nízkým obsahem stříbra Download PDF

Info

Publication number
CZ20001801A3
CZ20001801A3 CZ20001801A CZ20001801A CZ20001801A3 CZ 20001801 A3 CZ20001801 A3 CZ 20001801A3 CZ 20001801 A CZ20001801 A CZ 20001801A CZ 20001801 A CZ20001801 A CZ 20001801A CZ 20001801 A3 CZ20001801 A3 CZ 20001801A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
mmol
silver halide
silver
black
white
Prior art date
Application number
CZ20001801A
Other languages
English (en)
Inventor
Alan S. Fitterman
Robert E. Dickerson
Original Assignee
Eastman Kodak Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eastman Kodak Company filed Critical Eastman Kodak Company
Priority to CZ20001801A priority Critical patent/CZ20001801A3/cs
Publication of CZ20001801A3 publication Critical patent/CZ20001801A3/cs

Links

Landscapes

  • Silver Salt Photography Or Processing Solution Therefor (AREA)

Abstract

Černobílé fotografické materiály na bázi halogenidu stříbrného, materiály s nízkým obsahem stříbra, jako jsou radiografické filmy jsou rychlým způsobem zpracovány pomocí černobílé vývojky a ustalovače, které mají sníženou vyvolávací a/nebo ustalovací aktivitu vzhledem k nižším koncentracím účinných látek ve vývojce a ustalovači. Vývojka má pH 9 až 12 a obsahuje 25 až 200 mmol/1 černobílé dihydroxybenzenové vyvolávací složky, 100 až 600 mmol/1 siřičitanových iontů a 2 až 12 mmol/1 pomocné vyvolávací přísady. Ustalovač má pH 4 až 6 a obsahuje 250 až 950 mmol/1 ustalovací složky jiné než siřičitan a 40 až 120 mmol/1 siřičitanových iontů.

Description

Oblast techniky
Vynález se obecně týká fotografie a konkrétně způsobu zpracování černobílých fotografických prvků. Ještě přesněji se vynález týká způsobu zpracování filmů s nízkým obsahem pomocí vhodných vyvolávacích a ustalovacích kroků a soupravy, vhodné k jeho provádění.
Dosavadní stav techniky
Rentgen objevil neviditelné záření bezděčnou expozicí citlivého fotografického materiálu na bázi halogenidu stříbra. V r. 1913 uvedla na trh firma Eastman Kodak Company první výrobek určený specificky k tomu, aby byl exponován Rentgenovým zářením. Radiografické filmy na bázi halogenidu stříbrného převažují drtivou většinu materiálů pro získání diagnostických obrazů pro lékařské účely. Bylo téměř ihned zjištěno, že vysoká energetická ionizace, způsobovaná Rentgenovými paprsky, je potenciálně škodlivá a byly hledány cesty, jak se zbavit nutnosti vysokých expozic pacientů. Radiografické filmy poskytují viditelné obrazy na bázi stříbra, pokud jsou materiály ihned po expozici zpracovány.
Jeden z přístupů k řešení tohoto problému, který je stále široce rozšířený, spočívá v tom, že je emulse na bázi halogenidu stříbrného obsažená v radiografických filmech na obou stranách nosné fólie. Tak se dosahuje toho, že podíl Rentgenového záření, které se pohlcuje a využívá k zobrazení, je dvojnásobně zvýšený a to poskytuje vyšší citlivost. Duálně povlečené radiografické filmy prodává Eastman Kodak Company pod ochrannou známkou DUPLITIZED. Filmy, které jsou určeny výhradně k zobrazování pohlcováním jsou v oboru označovány jako přímé radiografické materiály, zatímco ty, které fungují jako intenzifikační materiály pro světlo, vyzařované stínítkem, se označují jako nepřímé radiografické materiály.
- 2 Pro přímé radiografické filmy existují i jiné oblasti použití, jako jsou například různé průmyslové aplikace, při kterých je třeba zachytit rentgenové záření pro získání obrazu, ale intenzifikace záření stínítka při nich z různých důvodů není použitelná (například při kontrole svárů u produktovodů a listů turbin).
Je běžnou praxí zpracovávat radiografické filmy pomocí černobílé vyvolávání, ustalování, oplachování a sušení. Filmy zpracovávané tímto způsobem jsou pak připraveny k prohlížení.
Lázně pro vyvolávání černobílých fotografických materiálů na bázi halogenidu stříbrného jsou v oboru fotografie velmi dobře známé, a obsahují činidla pro redukci vrstvy halogenidu stříbrného, obsahující latentní obraz, čímž se dosáhne jeho zviditelnění. K tomuto účelu je v oboru je známo mnoho vývojek, z nichž ta nejznámější obsahuje hydrochinon, jemu podobné dihydroxybenzenové sloučeniny a kyselinu askorbovou (a deriváty). Takovéto směsi obvykle obsahují další složky jako jsou siřičitany, pufry, látky proti závoji, halogenidy a tvrdící přísady.
Ustalovače pro radiografické filmy jsou také dobře známé a obsahují jedno či více ustalovacích činidel, z nichž jsou nejznámější thiosírany. Tyto směsi obvykle obsahují jako antioxidanty také siřičitany.
US-A-5,800,976 (Dickerson et al) popisují radiografické materiály , které mají povlak s nižším obsahem stříbra a obsahují v emulzi na bázi halogenidu stříbrného práškové sloučeniny, které podporují proces vyvolávání. Takovéto materiály jsou zpracovávány běžnými vývojkami, které obsahují hydrochinon nebo jiné dihydroxybenzenové sloučeniny.
Nicméně existuje potřeba nalézt směsi pro zpracování uvedených materiálů, které obsahují méně reaktivní složky, zejména pokud jde o materiály, které mají nižší obsah stříbra. Kromě toho, průmysl potřebuje takový způsob, při kterém se získají černobílé obrazy co nejrychleji.
- 3 • · ·
Podstata vynálezu
Zmíněné problémy jsou překonány způsobem zpracování černobílého fotografického obrazu, který zahrnuje:
A) vyvolání obrazem exponovaného černobílého fotografického materiálu na bázi halogenidu stříbrného působením černobílé vývojky, která má pH do asi 9 do asi 12 a obsahuje:
od asi 25 do asi 200 mmol/1 dihydroxybenzenové účinné látky pro černobílé vyvolávání, od asi 100 do asi 600 mmol/1 siřičitanových iontů, a od asi 2 do asi 12 mmol/1 pomocné látky pro vyvolávání agent, a
B) ustalování vyvolaného černobílého fotografického materiálu na bázi halogenidu stříbrného působením ustalovače, který má pH od asi 4 do asi 6 a obsahuje od asi 40 do asi 120 mmol/1 siřičitanových iontů, a od asi 250 do asi 950 mmol/1 fotografické ustalovací látky jiné než siřičitan, přičemž tento způsob se provádí nejméně po dobu 60 sekund a před krokem A obsahuje uvedený černobílý fotografický materiál na bázi halogenidu stříbrného obsahuje nosič, který má na obou stranách nanesenu emulzní jednotku na bázi halogenidu stříbrného, která obsahuje halogenid stříbrný a želatinové pojivo, přičemž uvedená zrna halogenidu stříbrného obsahují stříbro nejméně z 95 mol % ve formě bromidu, alespoň 50 % plochy s nanesenými zrny halogenidu stříbrného je tvořeno plošnými zrny, které mají střední stranový poměr větší než 8, nemají tloušťku větší než 0,10 pm a mají střední průměr zrna od asi 1,5 do asi 3 pm, a přičemž • ·
- 4 ··· *
Pokrytí stříbrem u každé emulzní jednotky na bázi halogenidu stříbrného není větší než 11 mg/dm2, a pokrytí želatinovým pojivém u každé emulzní jednotky na bázi halogenidu stříbrného není větší než 11 mg/dm2.
Tento vynález také řeší soupravu k provádění uvedeného způsobu, která obsahuje:
a) černobílou vývojku, která má pH od asi 9 do asi 12 a obsahuje:
od asi 25 do asi 200 mmol/1 černobílé dihydroxybenzenové vyvolávací složky, od asi 100 do asi 600 mmol/1 siřičitanových iontů, a od asi 2 do asi 12 mmol/1 pomocné vyvolávací složky,
b) ustalovač, který má pH od asi 4 do asi 6 a obsahuje od asi 40 do asi 120 mmol/1 siřičitanových iontů a od asi 250 do asi 950 mmol/1 fotografické ustalovací složky jiné než siřičitan a
c) černobílý fotografický materiál na bázi halogenidu stříbrného obsahující nosič, který má na každé straně nanesenou jednotku z emulze bázi halogenidu stříbrného, která obsahuje zrna na bázi halogenidu stříbrného a želatinové pojivo, přičemž uvedená zrna na bázi halogenidu stříbrného obsahují stříbro alespoň z 95 mol % ve formě bromidu a alespoň 50% plochy s nanesenými zrny halogenidu stříbrného je tvořeno plošnými zrny, které mají střední stranový poměr větší než 8, nemají tloušťku větší než 0,10 pm a mají střední průměr zrna od asi 1,5 do asi 3 pm
Pokrytí stříbrem u každé emulzní jednotky na bázi halogenidu stříbrného není větší než 11 mg/dm2, a pokrytí želatinovým pojivém u každ é emulzní jednotky na bázi halogenidu stříbrného není větší než 11 mg/dm
Vynález řeší prostředky pro efektivní účinné zpracování černobílých fotografických materiálů na bázi halogenidu stříbrného s nízkým obsahe=m stříbra
- 5 • · pomocí levných černobílých vývojek a ustalovačů. Tyto přípravky mají snížené obsahy fotografických účinných látek.
Zpracování se dá provést relativně rychlým způsobem proto, že se využije kombinace použití materiálu s nízkým obsahem stříbra a specifického složení používaných lázní. Materiál má nižší obsah stříbra a menší pokrytí pojivém ve srovnání s obvyklými materiály, což umožňuje rychlé pronikání činidel do materiálu, které umožňuje požadované chemické reakce a odstraňování nežádoucího stříbra pomocí menšího množství fotografických reakčních složek než normálně. To částečně platí i pro ustalování, při kterém nižší obsah stříbra také umožňuje rychlejší reakce mezi ustalovacími látkami a stříbrem. Vzhledem k tomu, že se doba zpracování prodlouží, je možné další zředění aplikovaných lázní. Tato výhoda se dá využít rychlejším zpracováním nebo zpracováním pomocí méně koncentrovaných lázní. Směsi pro vývojky a ustalovače se mohou také produkovat jako prášky, které se snadno rozpustí a mají další výhody.
Podrobný popis vynálezu
Vynález je použitelný pro získávání černobílých fotografických obrazů na materiálu s obsahem halogenidu stříbrného, výhodně na radiografickém filmu s nízkým obsahem halogenidu stříbra. Mezi jiné typy materiálů, které se dají zpracovávat s pomocí vynálezu patří, ne však výlučně, letecké filmy, černobílé filmy pro pohyblivé obrazy, duplikační a kopírovací filmy, amatérské a profesionální spojitě tónované černobílé filmy, pokud mají nízký obsah halogenidu stříbrného v citlivé vrstvě. Obecně jsou směsi pro vyvolávání takovýchto materiálů v oboru velmi dobře známé, ale specifické znaky, které umožňují alespoň částečné využití vynálezu jsou v následujícím textu popsány v dalších podrobnostech.
Černobílé vývojky podle vynálezu obsahují jednu nebo více černobílých dihydroxybenzenových vyvolávacích složek, mezi které mohou patřit hydrochinonové deriváty, které jsou pro odborníka v oboru zřejmé (viz např. US-A4,269,929 - Nothnagle - a US-A-5,457,011 - Lehr et al). Hydrochinon je výhodným
- 6 ·· ·· ·· • · · · · · • · · · · · • « · · · · · • · · · · · ·· ·· ·· černobílým vyvolávacím prostředkem. Pokud je to žádoucí.dají se použít směsi takovýchto vyvolávacích přísad.
Černobílé vývojky také zahrnují jednu nebo více pomocných vyvolávacích přísad, které jsou také dobře známé (například, Mason, Photographic Processing Chemistry, Focal Press, London, 1975). Dá se použít jakákoliv pomocná vyvolávací přísada, ale 3-pyrazolidonové vyvolávací přísady jsou výhodné (také známé jako fenidonový typ vývojek). Takovéto sloučeniny jsou popsány například v US-A-5,236,816 (zmíněn shora). Nej používanější mi sloučeninami této třídy jsou l-fenyl-3-pyrazolidon, lfenyl-4,4-dimethyl-3-pyrazolidon, 4-hydroxymethyl-4methyl-1 -fenyl-3 pyrazolidon, 5 -fenyl-3 -pyrazolidon, 1 -/?-aminofenyl-4,4- dimethyl3pyrazolidon, l-/?-tolyl-4,4-dimethyl-3 pyrazolidon, l-/?-tolyl-4hydroxymethyl-4methyl-3-pyrazolidon, a l-fenyl-4.,4-dihydroxymethyl-3pyrazolidon. Jinou pomocnou vyvolávací přísadou může tvořit některá látka z jedné nebo několika skupin rozpouštědel jako jsou sulfosloučeniny, karboxy nebo hydroxyskupinou substituované alifatické řetězce nebo aromatické kruhy, a výhodně připojené k hydroxymethylové funkční skupině pyrazolidonu, jak je popsáno například v US-A5,837,434 (Roussihle et al). Nejvýhodnější pomocnou vyvolávací přísadou je 4hydroxy-methyl-4-methyl-1 -fenyl-3 -pyrazolidon.
Méně výhodnou pomocnou vyvolávací přísadou může být aminofenol jako je paminofenol, o-aminofenol, N-methylaminofenol, 2,4-diaminofenol hydrochlorid, N(4-hydroxyfenyl)glycin, p-benzylaminofenol hydrochlorid, 2,4-di-amino-6methylfenol, 2,4diaminoresorcin a N-(B-hydroxyethyl) p-aminofenol.
Lze také použít směsi s jinými typy pomocných vyvolávacích přísad, pokud je to požadováno.
Výhodně je v černobílé vývojce přítomno organické činidlo proti závoji, a to buď samostatně, nebo ve směsi. Tyto sloučeniny omezují vytvoření závoje na zpracovávaném materiálu. Přísady proti závoji jsou, mimo jiné, benzimidazoly, benzotriazoly, merkaptotetrazoly, indazoly a merkaptoth iadiazoly.
- 7 ·« ·· ·· • · · · · · • · · · · · • · · · · · · • · · · · · ·· »· ··
Reprezentativními přísadami pro potlačení závoje jsou, mimo jiné, 5nitroindazol, 5-p-nitrobenzoylaminoimidazol, 1-methyl-5-nitroindazol, 6-nitroindazol, 3-methyl-5- nitroindazol, 5-nitrobenzimidazol, 2-isopropyl-5-nitrobenzimidazol, 5-nitrobenzotriazole, 4-(2-merkapto-l,3,4-thiadiazol-2-yl-thio)butansulfonát sodný, 5-amino-l,3,4-thiadiazol-2-thiol, 5methylbenzotriazol, benzotriazol a l-fenyl-5merkaptotetrazol. Benzotriazol je nejvýhodnější.
Vývojky také obsahují jeden nebo více stabilizátorů nebo antioxidantů. Dají se použít různé konvenční černobílé stabilizační prostředky včetně siřičitanů. Termín siřičitanový stabilizátor, který se zde používá, znamená jakoukoliv sloučeninu, obsahující síru, která je schopna vytvořit nebo poskytnout siřičitanové ionty ve vodném alkalickém roztoku. Příklady takovýchto sloučenin jsou, mimo jiné, siřičitany alkalických kovů, hydrogensiřičitany alkalických kovů, di siřičitany alkalických kovů, aminové komplexy s oxidem siřičitým, kyselina siřičitá a karbonyl-bisulfitové adiční sloučeniny. Lze také použít směsi takovýchto materiálů.
Příklad výhodných siřičitanů jsou siřičitan sodný, siřičitan draselný, siřičitan lithný, hydrogensiřičitan sodný, hydrogensiřičitan draselný, disiřičitan sodný, disiřičitan draselný a disiřičitan lithný. Použitelné jsou také karbonylbisulfitové adiční sloučeniny, včetně siřičitanů alkalických kovů a amonia, bisulfítových adičních sloučenin aldehydů a bisulfítových adičních sloučenin ketonů. Příklady těchto sloučenin jsou natrium formaldehyd bisulfit, natrium acetaldehyd bisulfit, sukcinaldehyd bis-natrium bisulfit, natrium aceton bisulfit, Bmethyl glutaraldehyd bis-natrium bisulfit, natrium butanon bisulfit a 2,4-pentandion bis-natrium bisulfit.
Ve směsi pro vývojku mohou být také známé pufry, například boritany, uhličitany a fosforečnany, aby udržovaly vhodné pH. Hodnota pH se dá upravit vhodnou zásadou (jako je hydroxid) nebo kyselinou. pH vyvolávací/ustalovací lázně je obecně od asi 9 do asi 12 a výhodněji od asi 10 do asi 11.
- 8 t · * · · * · · • · · · ♦ t ♦ t · · · · · t e « ♦ · · ♦ · · r ·♦· t·· r<· ·« r« »«
Je také možné, že černobílá vývojka obsahuje jedno či více sekvestračních činidel, jejichž obvyklou funkcí je vytvářet v roztoku stabilní komplexy s volnými kovovými ionty (jako jsou stříbrné ionty), v obvyklém množství. Mnoho vhodných sekvestračních činidel je v oboru známých, ale nejvíce používanou třídou jsou, aniž bychom chtěli výčet na tyto sloučeniny omezovat, jsou vícesytné karboxylové kyseliny, jak jsou popsány US-A-5,389,502 (Fitterman et al), aminopolykarboxylové kyseliny, polysíranové ligandy, ketokarboxylové kyseliny a alkanolaminy. Representativní sekvesterační činidla jsou ethylendiamintetraoctová kyselina, diethylentriaminpentaoctová kyselina, 1,3-propylendiamintetraoctová kyselina, l,3-diamino-2-propanoltetraoctová kyselina, ethylendiamindijantarová kyselina a ethylendiaminmonojantarová kyselina.
Černobílé vývojky mohou obsahovat další aditiva včetně různých vyvolávacích zpomalovačů, urychlovačů vyvolávání, látek ovlivňujících bobtnání a stabilizačních přísad, přičemž každé takové aditivum může být přidáváno v obvyklém množství. Příklady takovýchto fakultativních složek jsou popsány v US-A-5,236,816 (zmíněn shora), US-A-5,474,879-(Fitterman et al), Japonské Kokai 7-56286 a EP-A-0 585 792.
Ve druhém kroku způsobu podle vynálezu se používá ustalovací směs, obsahující fotografickou ustalovací složku, pomocí které se odstraňuje stříbro. Přestože siřičitanové ionty jsou přítomny a někdy působí jako ustalovací látka, hlavní fotografické ustalovací složky, používané v ustalovači, nejsou siřičitany. Pro fotografické ustalování se volí účinné látky spíše z thiosíranů (včetně thiosíranu sodného, thiosíranu amonného, thiosíranu draselného a jiných podobných látek, dobře v oboru známých, cysteinu (podobných thiolových sloučenin), merkaptosubstituovaných sloučenin (jako jsou popsány v publikaci Haist: Modern Photographic Processing. John Wiley & Sons, N.Y., 1979), thiokyanátů (jako je thiokyanát sodný, thiokyanát draselný, thiokyanát amonný a jiné podobné sloučeniny, dobře v oboru známé), aminů a halogenidů. Dají se také použít směsi jedné nebo několika těchto tříd ustalovacích činidel, pokud je to žádoucí Thiosírany a thiokyanáty jsou výhodné. V některých provedeních se používají směsi
• • · • . • 3 • • • · · • · • · • ♦ • · » « • · • · • · • ·
• · • · • ·
·· · • · · • · · • · • ·
thiokyanátu (jako je například thiokyanát sodný) a thiosíranu (jako je například thiosíran sodný). V těchto směsích je molární poměr thiosíranu ku thiokyanátu od as1' 1:1 do asi 1:10, výhodně od asi 1:1 do asi 1:2.
Ustalovače také mohou obsahovat dodatkové látky, jaké je obecně známo pro tento účel používat, jako jsou pufry, urychlovače ustalování, sekvestrační činidla, přísady pro ovlivnění bobtnání a stabilizátory, vždy v obvyklém množství. Ve vodné firmě má ustalovač obecně pH nejméně 4, výhodně nejméně 4,5 a obecně nejvýše 6 a výhodně nejvýše 5,5.
Podstatné (a některé fakultativní) složky popsané shora jsou přítomny ve vodných vyvolávacích a ustalovacích lázních v koncentracích obecně uvedených v tabulce I, přičemž veškerá tam uváděná minima a maxima těchto množství jsou aproximativní (tedy asi). Jestliže se připravuje směs pro vývojku v suché formě, je
hlavní složka v množství poučenou osobou. odpovídajícím dosažení požadovaných koncentrací
TABULKA I
Složení vvvoikv Obecné množství Výhodné množství
Dihydroxybenzenová vyvolávací složka Pomocná vyvolávací složka Siřičitanové ionty Bromidové ionty Pufr, například uhličitan Tetraboritan 25 až 200 mmol/1 2 až 12 mmol/1 100 až 600 mmol/1 10 až 50 mmol/1 100 až 500 mmol/1 0 až 20 mmol/1 30 až 90 mmol/1 2,5 až 7,5 mmol/1 160 až 460 mmol/1 15 až 45 mmol/1 100 až 300 mmol/1 6,2 až 17,2 mmol/1
• · ··(*···· ··· 4 · · ··· ·· ·· ··
TABULKA I - pokračování
Složení ustalovače Obecné množství Výhodné množství
Ustalovací složka,
jiná než siřičitan 250 až 950 mmol/1 300 až 750 mmol/1
Siřičitanové ionty 40 až 120 mmol/1 50 až 100 mmol/1
Pufr, například octan 80 až 250 mmol/1 120 až 180 mmol/1
Tetraboritan 2,5 až 7 mmol/1 3 až 5 mmol/1
Síran amonný 20 až 70 mmol/1 20 až 50 mmol/1
Černobílé vývojky a ustalovače, používané v praktickém provedení tohoto vynálezu, se připravují rozpuštěním nebo dispergací složek ve vodě a úpravou pH na žádanou hodnotu. Směsi se také mohou dodávat v koncentrované formě a ředit na pracovní koncentraci lázně až těsně před použitím nebo v jeho průběhu. Složky těchto směsí se také mohou dodávat jako souprava dvou nebo více čá^tí, které se pak spojí a zředí vodou na požadovanou koncentraci a umístí se do zařízení, které se ke zpracování daného materiálu používá. Směsi i samostatné roztoky se dají použít jako doplňovací.
Zpracování se dá provádět v jakémkoliv vhodném zařízení nebo v tanku pro vyvolávání daného fotografického materiálu. Například, pro radiografické filmy, se dá použít způsob se dvěma nebo více tanky nebo nádobami, ve kterých může probíhat současně vyvolávání a ustalování.
Ve většině případů je zpracovávaným materiálem vrstva na filmu, ale může to také být materiál spojitý. Každý materiál se koupe v určené lázni pro každý stupeň po přesně stanovenou dobu.
Vyvolávání a ustalování jsou výhodně, ale ne nutně, následovány odpovídajícím oplachovacím stupněm, aby se odstranilo stříbro, které bylo
- 11 rozpuštěno při ustalování a zbytky ustalovacích činidel a aby se omezilo bobtnání zpracovávaného materiálu. Oplachovací lázeň může tvořit vodný roztok, ale výhodně je tento roztok kyselý. Výhodněji je pH = 7 nebo méně a výhodně od asi
4,5 do asi 7, což se docílí vhodnou chemickou přísadou, kyselinou nebo pufr.
Po oplachování se zpracovávané materiály mohou sušit po vhodnou dobu a při vhodné teplotě, ale v některých případech se černobílé obrazy mohou prohlížet ve vlhkém stavu.
Doby zpracování a podmínky provedení vynálezu jsou uvedeny v následující tabulce II, přičemž minimální a maximální hodnoty jsou aproximativní (tedy, asi). Celková doba, kterou zabere způsob podle tohoto vynálezu je nejméně 60, a výhodně 90 sekund, a obecně méně než 180 a výhodně méně než 150 sekund.
TABULKA II
KROK_TEPLOTA (°C)_DOBA (s)
Vyvolávání 15-30 30 - 60
Ustalování 15-30 30 - 60
Oplachování 15-30 30 - 60
Černobílé fotografické materiály na bázi halogenidu stříbrného zpracovávané pomocí vynálezu se obecně skládají z běžných ohebných průhledných filmů jako podkladů (polyester, acetát celulózy nebo polykarbonát), na které se nanese z každé strany jedna nebo více fotografických vrstev na bázi emulze halogenidu stříbrného. Pro radiografické filmy se obvykle používá modře zabarvených podkladových materiálů, což přinese po plném zpracování černomodře tónovaný obraz na filmu. Výhodnými materiály pro podkladové filmy jsou polyethylen tereftalát a polyethylen naftalenát.
• «
- 12 • · · · · ·· » • · · · · · « • · · · · · · · • · * · · · · ··· «· «· ·«
Obecně jsou tyto materiály, emulze a vrstvy popsány v řadě publikací, například Research Disclosure, publikace 36544, September 1994. Research Disclosure je publikace Kenneth Mason Publications, Ltd., Dudley House, 12 Forth Street, Emsworth, Hampshire PO 10 7DQ England.
Emulzní vrstvy obsahují vysoce světlocitlivý bromid stříbrný, na kterém se vytvoří latentní obraz. Aby se dosáhlo rychlého přístupu ke zpracování, obsahují zrna výhodně méně než 2 mol % (molární procenta) jodidu, počítáno na celkové stříbro. Zrna halogenidu stříbrného jsou tvořena převážně bromidem stříbrným. Zrna mohou obsahovat bromid stříbrný, jodbromid stříbrný, chlorbromid stříbrný, jodchlorbromid stříbrný, chlorjodbromid nebo jodchlorbromid stříbrný, pokud je bromid přítomen v množství alespoň 95 mol% (výhodně alespoň 98 mol%) počítáno na celkový obsah stříbra.
Další výhodou, která se získá volbou shora popsané kompozice je specificky při předpokládaném použití zrn bázi halogenidu stříbrného, je to, že se dosahuje koeficientu variace (COV) zrn ECD menšího než 20% a výhodně menšího než 10%. Je výhodné použít takové šarže zrn, která je vysoce monodisperzní, a to co nejvíce se dá známými způsoby dosáhnout.
Dále, alespoň 50% ( výhodně alespoň 70%) plochy s nanesenými zrny halogenidu stříbrného je tvořeno plošnými zrny, které mají střední stranový poměr větší než 8 a výhodně větší než 12. Průměrná tloušťka zrn je alespoň 0,06 a ne větší než 0,10 gm, a výhodně alespoň 0,07 a ne větší než 0,09 gm. Střední průměr zrn je od asi 1,5 do asi 3 gm a výhodně od asi 1,8 do asi 2,4 gm.
Emulze s plošnými zrny musí splňovat vysoké požadavky na bromidová zrna a na želatinové pojivo, kromě toho, že želatinové pojivo je předtvrzeno. Tyto emulze a požadavky jsou popsány do detailů v patentech, jejichž obsah se tímto odkazem začleňuje do popisu:
Dickerson Abbott et al Abbott et al Kofron et al Wilgus et al Maskasky Maskasky Dickerson et al Dickerson et al Dickerson et al Dickerson et al Bunch et al Tsaur et al Tsaur et al T saur et al T saur et al Dickerson et al Dickerson Dickerson et al Maskasky Maskasky Daubendiek et al Olm et al Wen et al King et al Fenton et al Daubendiek et al Dickerson Daubendiek et al Olm et al Deaton et al
US-A-4,414,310, US-A-4,425,425, US-A-4,425,426, US-A 4,439,20, US-A-4,434,226, US-A-4,435,501, US-A-4,713,320, US-A-4,803,150, US-A-4,900,355, US-A-4,994,3», US-A-4,997,70, US-A-5,021,327, US-A-5,147,771, US-A-5,147, 7 72, US-A-5,147,773, US-A-S,171,659, US-A-5,252,442, US-A-5,391,469, US-A-5,399,470, US-A-5,411,853, US-A-5,418,125, US-A-5,494, 7 89, US-A-5,503,970, US-A-5,536,632, US-A-5,518,8'2, US-A 5,567,580, US-A-5,573,902, US-A-5,576,156, US-A-5,576,168, US-A-5,576,171, a US-A-5,582,965.
- 14 Patenty Abbotta et al, Fentona et al, Dickersona a Dickersona et al jsou citacemi zahrnuty do popisu aby ukázaly obvyklé znaky světlocitlivých materiálů na bázi želatinového pojivá, které obvykle tvoří vysoké bromidové plošné emulze plošných zrn a další důležité znaky vynálezu.
Kontrast materiálu se dá zvýšit přidáním jednoho či více kontrast podporujících dopantů. Rhodium, kadmium, olovo a bismut jsou všechny dobře známé zvyšovače kontrastu zpomalováním vyvolávání. Dalšímu používání kadmia však brání jeho toxicita. Rhodium se ke zvyšování kontrastu používá častěji a je specificky výhodné. Koncentrace, které zvyšují kontrast, jsou známé a jsou tak malé, že se pohybují až od 10'9 mol/mol Ag. Lze předpokládat konkrétně koncentrace rhodia 5 x 10' mol/mol Ag. Specificky výhodná hladina rhodia je od 1 x 10' až 1 x 10'4 mol/mol Ag.
Je známá řada dalších dopantů, používaných jednotlivě nebo v kombinaci, které zlepšují kontrast a další parametry, jako je rychlost a vyrovnanost vlastností. Specificky lze také předpokládat použití dopantů schopných vytvořit místa schopná zachycovat pomalé elektrony (shallow electron trapping) obecně označovaná SET dopanty. Tyto přísady jsou popsány v Research Disclosure, Vol. 367, Nov. 1994, Item 36736. Velmi známé jsou iridiové dopanty, které se obecně používají ke snížení nerovnoměrnosti. Sumárně jsou běžné dopanty ke zlepšení, rychlosti, rovnoměrnosti a jiných obrazových charkteristik popsány publikací Research Disclosure, Item 36544, citovanou shora, Sekce I. Emulsní zrna a jejich příprava jsou popsány v podsekci D. Podmínky modifikace zrn a úprava, viz paragrafy (3), (4) a (5).
Z e známých technik přípravy double jet lze vybrat emulze s nízkým COV. Obecný přehled emulzí na bázi halogenidu stříbrného a jejich přípravy je uveden v publikaci Research Disclosure, Item 36544, citované shora, Sekce I. Emulsní zrna a jejich příprava. Po vysrážení a před chemickou senzibilací se emulze dá oplachovat jakoukoliv známou technikou, kterou uvádí Research Disclosure, Item 36544, citovaná shora, Sekce III. Emulsion washing.
- 15 Emulze se dá chemicky senzibilovat jakoukoliv známou běžnou technikou, jak je uvedeno v Research Disclosure, Item 36544, Sekce II, Chemical sensitization. Jako senzibilátory se specificky používají síra a zlato.
Bromid stříbrný i jodid stříbrný mají signifikantní přirozenou citlivost v modré části viditelného spektra. Z toho plyne, že pokud emulzní zrna obsahují vysoké koncentrace (>50 mol%, počítáno na celkové stříbro) bromidu, spektrální sensibilace zrn není důležitá, ale je ještě výhodná. Ve specifických případech se dá použít jednoho nebo několika spektrálních senzibilačních barviv, absorbovaných na povrchu zrn, aby se dodala nebo zvýšila citlivost vůči světlu. Ideálně se maximum absorpce spektrální senzibilačních barviv blíží (například je v rozmezí ± 10 nm) hlavnímu emisnímu pásmu nebo fluorescenčním pásům intenzifikačního stínítka. V praxi se dá použít jakékoliv senzibilační barvivo, které po nanesení vykazuje absorpční pík, který zachycuje polovinu pásma, které je v hlavní spektrální oblasti emise fluorescenčního intenzifikačního, které se používá pro daný radiografický film.
Je známá řada spektrálních senzibilačních barviv, která mají absorpční maxima zasahující do ultrafialových (300 až 400 nm), viditelných (400 až 700 nm) a infračervených (700 až 1000 nm) oblastí spektra. Specifické příklady známých senzibilačních barviv jsou uvedeny v Research Disclosure, Item 18431, Sekce X. Spectral Sensitization, a Item 36544, Sekce V. Spectral sensitization a desensitization, A) Sensitizing dyes.
Proti nestabilitě, která zvyšuje minimální hustotu krytí u negativu s emulzním povlakem (t.j. vytváří závoj) se dá chránit zapracováním stabilizátorů, přísad proti závoji, přísad proti tvoření smyček, stabilizátorů latentního obrazu a podobných aditiv do emulze a přiléhajících vrstev, nanášených před emulzí. Tato aditiva jsou ilustrativně uvedena v Research Disclosure, Item 36544, Sekce VII. Antifoggants a stabilizers, a Item 18431, Sekce II. Emulsion Stabilizers, Antifoggants a Antikinking Agents.
- 16 » 9 · · · · » · * · · *· <
• 9 · t » · I
Je také výhodné, když emulze na bázi halogenidu stříbrného obsahuej také jednu či více povlakových zesilovacích sloučenin, adsorbovaných na povrchu zrn halogenidu stříbrného. Je známo mnoho takových látek, ale výhodné zesilovací sloučeniny obsahují alespoň jeden dvojvazný atom síry, který může tvořit -S- nebo =£ skupinu. Mezi tyto sloučeniny patří, mimo jiné, 5-merkapotetrazoly, dithioxotriazoly, merkapto substituované tetraazaindeny a další sloučeniny, které jsou popsány v US-A-5,800,976 (zmíněn již shora), který je začleněn do popisu formou odkazu pro objasnění, o jaké jde sloučeniny síry, které mohou působit jako povrchové zesilovače. Tyto sloučeniny jsou obecně přítomny v koncentrcích nejméně 20 mg/mol stříbra a výhodně alespoň 30 mg/mol stříbra. Tyto koncentrace mohou obecně být 2000 mg/mol stříbra a výhodně až 700 mg/mol stříbra.
Dále je také výhodné, když v emulzi na bázi halogenidu stříbrného je na obou stranách podkladu přítomna přísada dextranu nebo polyakrylamidu ve formě vodorozpustných polymerů, které také mohou zvýšit sílu povlaku. Tyto polymery jsou obecně přítomny v množstvích 0,1:1 hmotnostně počítáno na hmotnost želatinového pojivá (popsáno dále) a výhodně v množstvích od asi 0,3:1 do asi 0,5:1 hmotnostních procent, počítáno opět na želatinové pojivo. Dextran nebo polyakrylamid se dá přidat v množstvích až mg/dm2, a výhodně od asi 2 do asi a 4 mg/dm2. Množství podpůrných sloučeninm tvořících povrchové povlaky z jednotlivých stran nosiče může být stejné na obou stranách, nebo se může na jednotlivých stranách lišit.
Emulze na bázi halogenidu stříbrného další vrstvy, tvořící zobrazovací jednotku na opačných stranách nosiče radiografického materiálu obsahují hydrofilní coloidní vehikulum (peptizéry a pojivá), což bývá obvykle želatina nebo její derivát (označoovaný zde jako želatinové pojivo). Obvyklá želatinová pojivá a podobné přísady vrstev jsou popsána v Research Disclosure, Item 36544, Sekce II. Vehicles, vehicle extenders, vehicle-like addenda a vehicle related addenda. Emulze jako takové mohou obsahovat peptizéry typu, uvedeného v Sekci II, zmíněné shora, paragraf A. Želatinové a hydrofilní koloidní peptizéry. Hydrofilní koloidní
- 17 peotizéry jsou také používány jako pojivá, neboť jsou obecně přítomny v mnohem vyšších koncentracích než by odpovídalo samotné peptizační funkci. Želatinové pojivo také může zahrnovat látky, které nejsou samy použitelné jako peptizéry. Výhodným želatinovým pojivém jsou alkalicky zpracovaná želatina, kysele zpracovaná želatina nebo želatinové deriváty (jako je acetylovaná želatina a fthalátovaná želatina).
Aby se dosáhlo maximální hustoty krytí při malém obsahu stříbra, je nutno omezit předběžné vytvrzování želatinového pojivá. Zatímco je dosud běžné plně vytvrdit radiografické materiály obsahující plošné emulze zrn, radiografické materiály podle tohoto vynálezu jsou pouze částečně vytvrzeny. Tudíž množství vytvrzovacích činidel v jednotce obsahující emulzi na bázi halogenidu stříbrného je obecně nejméně 0,1 % a je menší než 0,8% a výhodně alespoň 0,3% a menší než 0,(%, počítáno na celkovou sušinu želatinového pojivá.
K tomuto účelu se dají použít obvyklé vytvrzovací prostředky, včetně formaldehydu a volných dialdehydů jako je sukcinaldehyd a glutaraldehyd, blokové dialdehyda α-diketony, aktivní estery, estery sulfonátů, aktivní halogenové sloučeniny, s-triaziny a diaziny, epoxidy, aziridiny, aktivní olefiny, které mají dvě nebo více aktivních vazeb, blokové aktivní olefiny, karbodiimidy, isoxazoliové soli, nesubstituované na 3-poloze, estery 2-alkoxy-N-karboxydihydrochinolinu, N-karbamoyl pyridiniové soli, karbamoyl oxypyridiniové soli, bis(imoniomethyl) etherové soli, zejména bis(amidino)etherové soli, povrchově aplikované karboxylaktivující vytvrzovací činidla v kombinaci s komplexotvornými solemi, karbamoyloniové soli, karbamoylpyridiniové a karbamoyloxypyridiniové soli v kombinaci s určitými aldehyd pohlcujícími sloučeninami, dikationtové ethery, hyiroxylaminové estery, soli imidových kysečlin a chloroformamidiniové soli, vytvrzovací činidla s více funkcemi jako jsou halogen-substituované aldehyd kyseliny (například chlormukonová a brommukonová kyselina), oniemsubstituované akroleiny, vinylsulfony obsahující další vytvrzovací funkční skupiny, polymerní tvrdidla jakomj sou dialdehydické škroby a kopoly(akrolein-methakrylové kyseliny).
- 18 • 9 · 9 9»
V každé jednotce obsahujíc emulzi na bázi halogenidu stříbrného emulsion na radiografickém materiálu, je hladina stříbra obecně 8 a ne více než 11 mg/dm2, a výhodně nejméně 9 a ne více než 10 mg/dm2. Kromě toho, pokrytí želatinovým pojivém je obecně nejméně 6 a ne více než 11 mg/dm2 a výhodně nejméně 7,5 a ne více než 9,5 mg/dm2. Množství stříbra a želatinového pojivá na jednotlivých stranách nosiče se dá nanést stejné nebo různé.
Radiografické materiály obecně obsahují na každé straně nosiče povrchový povlak, který se obvykle vytváří kvůli mechanické ochraně emulzních vrstev. Kromě znaků složení pojivá, které byly shora uvedeny, může obsahovat povlak různá aditiva k modifikaci fyzikálních vlastností. Takováto aditiva jsou ilustrována v Research Disclosure, Item 36544, Sekce IX. Coating physical property modifying addenda, A. Coating aids, B. Plasticizers a lubricants, C. Antistats, a D. Matting agents. Mezivrstvy, které se obvykle nanášejí velmi tenké a mají hydrofilní koloidní charakter se dají také použít, čímž se oddělí emulzní vrstvy a povrchový povlak. Je zcela známo také nanášet přísady kompatibilní s emulzí jako překrývací povlaky, například protimaskové částice, v mezivrstvách.
Výhodně se způsob zpracování podle vynálezu dá provádět pomocí soupravy, která obsahuje směsi a materiály, jak byly zde popsány. Minimálně, by souprava ke zpracování uvedených materiálů měla obsahovat černobílou vývojku, ustalovač a černobílý fotografický materiál na bázi halogenidu stříbrného (jeden nebo více kusů). Tato souprava také může obsahovat instrukce k použití a oplachovací lázeň, odměřivací zařízení na kapaliny a/nebo na směsi nebo jakoukoliv běžnou součíst fotografických souprav ke zpracovávání fotografických materiálů. Veškeré tyto složky se dají vhodně zabalit v suché nebo kapalné formě le skleněných nebo plastových lahvích, nepropustných nádobách nebo ampulích.
Následující příklad je uváděn jen pro ilustrativní účely a není v žádném smyslu míněn jako omezení rozsahu vynálezu.
- 19 » ·» ·« · · ··· · · «· ♦ • · · · » · * » · · · « · * · • 9 · · · · · ··· · · ·* ··
Př .klady provedení vynálezu
Materiály a způsoby:
Rádio grafický film (materiál A) spadající do rozsahu vynálezu byl
připraven tak, aby měl uspořádání vrstev tereftalátového nosiče; a kompozic na každé straně polyethylen
Složení horní vrstvy Pokrytí ídm2)
Želatinové pojivo 3,4
Methylmethakrylátové maskovací prvky 0,14
Karboxymethylkasein 0,57
Koloidní oxid křemičitý 0,57
Polyakrylamid 0,57
Chrom alum 0,025
Resorcin 0,058
Lubrikant z velrybího oleje 0,15
Složení mezivrstvy_Pokrytí (dm2)
v Želatinové pojivo 3,4
Emulze Agl Lippmann (0,08 pm) 0,11
Karboxymethylkasein 0,57
Coloidní oxid křemičitý 0,57
Polyakrylamid 0,57
Chrom alum 0,025
Resorcin 0,058
Nitron 0,044
- 20 v » · · · * · ♦ · • · · · ··«· » · · · • « ·»·«·#♦ • · » »»··«··« • ♦ * * · · « · « • * · · · > ··· ·· * » · »
Složení emulze_Pokrytí (dm2)
Emulze s T-zrn (Agar 2,0 x 0,07 gm) 10,6
Želatina 7,5
4-hydroxy-6-methyl-l,3,3x,7-tetraazainden 2,1 g/mol Ag
4-hydroxy-6-methyl-2-methylmerkapto tetraazainden
2-merkapto-1,3 -benzothiazol
Dusičnan draselný
Hexachloropaladičitan amonný
Hydrazid kyseliny maleinové
Sorbitol
Glycerin
Bromid draselný
Resorcin
Dcxtran P
Polyakrylamid
Karboxymethylkasein
Bis-vinylsulfonylmethylether
1,3,3a,7400 mg/mol Ag 30 mg/Ag mole
1,8
0,0022
0,0087
0,53
0,57
0,14
0,44
2,5
2,69
1,61
0,4 % počítáno na celkovou želatinu ve všech vrstvách
Kontrolní radiografický materiál (materiál B) byl také hodnocen vyvoláním pomocí kompozic a způsobů podle vynálezu. Tímto materiálem byl obchodně dostupný radiografícký film KODAK T-MAT G.
Černobílé vyvolávání a ustalování bylo v příkladu prováděno v lázních, jejichž složení uvádí tabulka III. Hodnoty pH byly u jednotlivých lázní upravovány pomocí různých kyselin, zásad nebo pufrů.
• · • « • · # • * • « · · · ·
9 9
9 9
9 9
9·9 99
9 9 9
9 9 9
9 9 9
9 9 9
TABULKA III
1 ea —' 9 S « O >N > ® S 2 ® *-* S S=> CG g o o o <N TT o o Γ*γ n o 332 Γ*Ί CS «X VO 00 •Zj UÝ 1 ir>
®-5 S « a »N a o K > s* s ρ K ^g o o o o\ V) o o o 475 m cn 00 t> 123 4,5-5,5
05 £ « S Jn a O W '58 o M 8 K> > ~ g p c/5 £( o o o o O\ o o t“—1 t-Y o 711 o 04 i—< 00 1“í 4,5-5,5
> « - ® — j* 25 5 ‘ββ o “ a te > — 5 i=3 O) g o o o [ 120 o o tr> o< o 950 © © 15,6 245 4,5-5,5
1 _ λ c; o 0 >s o > -s g > a >í > —; g 5> CZ2 g 182 v© T—H T—( o 714 j <N 500 o «η o O o o 10-11
á« s s 1 £ i > > 55 £ 31,8 o cf 200 ΜΊ r—H 106 V) txf A5 o o o o 10-11
1 2 — 5 S o a >n K 2 s § > 02 3 45,5 o σί 285 cs —'-I ir> K) c4 © o o o o n-oi
2-5 S O o >N H o > cc g 68,2 o CO urf Ϊ 428 CN m 226 00 t—H C\ o o o o ll-oi
;Š5 S ► *§ ‘o M g > n g_ T—í o\ o m ! 571 42 302 un <N 125 o o o o ll-oi
SLOŽKA Hydrochínon ,ELON 4-Hydroxy-methyl-4-methyl- -l-fenyI-3-pyrazolidon I Siřičitan sodný I Bromid draselný | Uhličitan sodný I Tetraboritan sodný | Hydroxid sodný | Thiosíran sodný I Síran hlinito-amonný Kyselina citrónová I Octan sodný ffl a
• »
- 22 • « · * » # « · · · · · * « · · · · · » · ♦ ♦ · ♦ ·· · · ··
Příklad:
Tento příklad byl použit pro doloženi účinnosti různých černobílých vývojek a ustalovačů při praktickém provedení vynálezu.
Vzorky radiografických materiálů A a B, popsané shora, byly exponovány 500 Luxy fluorescenčního záření po dobu 60 sekund, a pak zpracovávány pomocí různých černobílých vývojek a ustalovačů při pokojové teplotě, jak je uvedeno v tabulce IV, uvedené dále. Jednotlivé výsledky sensitometrických měření [závoj, rychlost, kontrast, LDC a UDP] byly získány obvyklými metodami a mají běžně používaný význam. Tyto výsledky jsou uvedeny v tabulce IV.
·· ·· • · » ♦ • · · · ♦ · · · · • * » · • · · »
TABULKA IV
w O u 2,69 2,34 2,38 2,31 3,62 3,24 2,89 1,96
ú !Z3 o 1 cí o r“< 1,98 Ch T~4 Ch rí ! 2,08 2,12 00
Kontrast 2,26 tT O 00 1,48 Cl 2,57 2,47 1 1 1
Rychlost 440 430 Cl *r 410 427 419 424 369
Závoj 0,21 0,22 0,20 0,21 0,27 0,25 0,20 0,52
Doba ustalování (s) o \o o Ό o O cn o Ό o Ό o O
Ustalování Směs I—< 1—1 > μ-Η > 1—( l—l l—l b-M ►—1 > l—l > l—l
Doba vyvolávání (s) o o so o O C^i o vO o Ό o •sO o rc
Vyvolávání Směs 1—1 HH h—1 Η-1 > b—( > t-H 1—t 1—1 1—t H-< > l—l b—1
Materiál <3 < < « pa P5 «
- 24 • * * ·» · * ·» ·· ·· ·· · t · * * * • · ······· • ·· *····«♦· • · ··♦···· ·· · ·· · ·· · ·· ·· · f
Tyto výsledky ukazují, že slabší použité chemikálie a kratší doby zpracování měly u materiálu A za následek menší závoj (lepší ustalování) a vyšší rychlosti. Kontrast a horní hustota krytí byly u tohoto materiálu A horší, neboť je v něm méně stříbra. Část lepší hustoty krytí u vyššího Dmax a kontrastu u materiálu B může být však také na vrub nedokonalému ustalování.
Vynález byl podrobně popsán s konkrétními odkazy na výhodná provedení, je třeba tomu rozumět tak, že obměny a modifikace spadají do rámce a myšlenky vynálezu.

Claims (10)

PATENTOVÉ NÁROKY
1,5 do asi 3 gm, a přičemž pokrytí stříbrem v každé jednotlivé jednotce obsahující emulzi bázi halogenidu stříbrného není větší než 11 mg/dm2 a pokrytí želatinovým pojivém v každé jednotlivé jednotce obsahující emulzi na bázi halogenidu stříbrného není větší než 11 mg/dm2.
- 26 • · • · ·· • 9
Ί · • · • •e »·· ·* • · • · »· ·· • * * · • < » » • · · 9 • · · · • · · ·
1. Způsob získávání černobílého obrazu zahrnující:
A) vyvolávání obrazově exponovaného černobílého fotografického materiálu na bázi halogenidu stříbrného působením černobílé vývojky, která má pH od asi 9 do asi 12 a obsahuje:
od asi 25 do asi 200 mmol/1 černobílé dihydroxybenzenové vyvolávací složky, od asi 100 do asi 600 mmol/1 siřičitanových iontů, a od asi 2 do asi 12 mmol/1 pomocné vyvolávací přísady, a
B) ustalování uvedeného černobílého fotografického materiálu na bázi halogenidu stříbrného působením ustalovače, který má pH od asi 4 do asi 6 a obsahuje od asi 250 do asi 950 mmol/1 fotografické ustalovací složky jiné než siřičitan a od asi 40 do asi 120 mmol/1 siřičitanových iontů, přičemž tento způsob se provádí po dobu alespoň 60 sekund, a přičemž před krokem A obsahuje uvedený fotografický materiál na bázi halogenidu stříbra nosič, který na každé straně nanesenou jednotku na bázi emulze halogenidu stříbrného, která obsahuje zrna halogenidu stříbrného a želatinové pojivo, přičemž zrna halogenidu stříbrného obsahují alespoň 95 mol % bromidu, počítáno na celkové stříbro a nejméně 50% nanesené plochy zrn halogenidu stříbrného je tvořeno plošnými zrny, které mají střední stranový poměr větší než 8, jejich tloušťka není větší než 0,10 pm a jejich střední průměr je od asi
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že v uvedené černobílé vývojce, je přítomna pomocná vyvolávací přísada v koncentraci od asi 2,5 do asi 7,5 mmol/1, přičemž uvedená vyvolávací složka je přítomna v koncentraci od asi 30 do asi 90 mmol/1 a uvedené siřičitanové ionty jsou přítomny v koncentraci od asi 160 do asi 460 mmol/1.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že uvedenou ustalovací složka jiná než siřičitan je přítomna v koncentraci od asi 300 do asi 750 mmol/1, a siřičitanové ionty jsou přítomny v koncentraci od asi 50 do asi 100.
4 · · • · ·
4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že ustalovač dále obsahuje síran hlinitý v koncentraci od asi 20 do asi 70 mmol/1.
5. Způsob podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že uvedenou ustalovací složkou, jinou než siřičitan, je cystein, thiosíran thiokyanát nebo jakákoliv kombinace těchto látek.
6. Způsob podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že jak vývojka tak ustalovač obsahují boritanové ionty.
7. Způsob podle nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že každá z jednotek obsahujících emulzi na bázi halogenidu stříbrného obsahuje od asi 0,1 do asi 0,8% tvrdidla, počítáno na celkovou sušinu želatinového pojivá.
8. Způsob podle nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že pokrytí stříbrem u každé z jednotek obsahujících emulzi na bázi halogenidu stříbrného je od asi 8 do asi 11 mg/dm2 a každá z jednotek obsahujících emulzi na bázi halogenidu stříbrného na bázi halogenidu stříbrného obsahuje od asi 6 do asi 11 mg/dm2.
«·
- 27 ··♦ ··· • ·· ·· · · · • · · 4 • · · · 4 • · · 4 »·* »· • · 4
9. Způsob podle nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že že krok A se provádí po dobu asi 30 do asi 60 sekund a krok B se provádí po dobu od asi 30 do asi 60 sekund.
9 4 9 <4
10. Souprava k provádění způsobu, zahrnující:
a) černobílou vývojku, která má pH od asi 9 do asi 12, a která obsahuje:
od asi 25 do asi 200 mmol/1 černobílé vyvolávací dihydroxybenzenové složky, od asi 100 do asi 600 mmol/1 siřičitanových iontů, od asi 2 do asi 12 mmol/1 pomocné vyvolávací přísady,
b) ustalovač, který má pH od asi 4 do asi 6, a který obsahuje:
od asi 250 do asi 950 mmol/1 fotografické ustalovací složky jiné než siřičitan a od asi 40 do asi 120 mmol/1 siřičitanových iontů a
c) černobílý fotografický materiál na bázi halogenidu stříbrného obsahuje, který má na každé straně nanesenou jednotku z emulze bázi halogenidu stříbrného, která obsahuje zrna na bázi halogenidu stříbrného a želatinové pojivo, přičemž uvedená zrna na bázi halogenidu stříbrného obsahují stříbro alespoň z 95 mol % ve formě bromidu a alespoň 50% plochy s nanesenými zrny halogenidu stříbrného je tvořeno plošnými zrny, které mají střední stranový poměr větší než 8, nemají tloušťku větší než 0,10 pm a mají střední průměr zrna od asi 1,5 do asi 3 pm přičemž pokrytí stříbrem u každé emulzní jednotky na bázi halogenidu stříbrného není větší než 11 mg/dm2, a pokrytí želatinovým pojivém u každé emulzní jednotky na bázi halogenidu stříbrného není větší než 11 mg/dm2.
CZ20001801A 2000-05-16 2000-05-16 Způsob zpracování černobílých fotografických materiálů s nízkým obsahem stříbra CZ20001801A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20001801A CZ20001801A3 (cs) 2000-05-16 2000-05-16 Způsob zpracování černobílých fotografických materiálů s nízkým obsahem stříbra

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20001801A CZ20001801A3 (cs) 2000-05-16 2000-05-16 Způsob zpracování černobílých fotografických materiálů s nízkým obsahem stříbra

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20001801A3 true CZ20001801A3 (cs) 2001-01-17

Family

ID=5470665

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20001801A CZ20001801A3 (cs) 2000-05-16 2000-05-16 Způsob zpracování černobílých fotografických materiálů s nízkým obsahem stříbra

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20001801A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5871890A (en) Method for processing roomlight handleable radiographic films using two-stage development
US6033836A (en) Processing of low silver black-and-white photographic elements
US5738979A (en) Black-and-white development processing method with replenishment
US5866309A (en) Method for processing roomlight handleable photographic elements
EP0916998B1 (en) Method for processing roomlight handleable radiographic films using two-stage development
CZ20001801A3 (cs) Způsob zpracování černobílých fotografických materiálů s nízkým obsahem stříbra
US5994039A (en) Black-and-white photographic developing composition and a method for its use
US6033835A (en) Developing/fixing monobath and its use for processing low silver black-and-white photographic elements
US6033838A (en) Yellow dye-containing developing composition and its use in two-stage processing of roomlight handleable black-and-white photographic elements
EP1054294B1 (en) Two-stage processing of low silver black-and-white photographic elements
US6602655B2 (en) Black-and-white developing compositions and methods of use
US6489090B1 (en) Stabilized ascorbic acid developing compositions and methods of use
US6110655A (en) Processing low silver black-and-white photographic elements with environmentally sensitive compositions
US6686135B2 (en) Stabilized black-and-white developing compositions and methods of use
US5908737A (en) Opaque developing composition and its use to process roomlight handleable black-and-white photographic elements
US6673528B2 (en) Ascorbic acid developing compositions containing sugar and methods of use
US6444414B1 (en) Ascorbic acid developing compositions stabilized with sulfo compound and methods of use
EP1182497A1 (en) Ascorbic acid developing compositions containing hydrazide and methods of use
EP1191395A1 (en) Ascorbic acid developing compositions and methods of use

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic