CZ20001557A3 - Způsob třídění a kategorizace semen - Google Patents

Způsob třídění a kategorizace semen Download PDF

Info

Publication number
CZ20001557A3
CZ20001557A3 CZ20001557A CZ20001557A CZ20001557A3 CZ 20001557 A3 CZ20001557 A3 CZ 20001557A3 CZ 20001557 A CZ20001557 A CZ 20001557A CZ 20001557 A CZ20001557 A CZ 20001557A CZ 20001557 A3 CZ20001557 A3 CZ 20001557A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
seeds
seed
sorting
categories
primarily
Prior art date
Application number
CZ20001557A
Other languages
English (en)
Inventor
Louis Mailloux
Original Assignee
Pioneer Hi-Bred International, Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pioneer Hi-Bred International, Inc. filed Critical Pioneer Hi-Bred International, Inc.
Priority to CZ20001557A priority Critical patent/CZ20001557A3/cs
Publication of CZ20001557A3 publication Critical patent/CZ20001557A3/cs

Links

Landscapes

  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)

Abstract

Řešení se týká způsobu třídění a kategorizace semen, které je odlišné od tradičních způsobů třídění založených primárně na velikosti semen a které je založeno primárně na tvaru semen. Kategorie tříděné primárně podle tvaru semen mohou snižovat počet kategorií stejného typu semen, které musí být baleny a skladovány. Způsob zjednodušuje skladování, selekci a setí semen. Popřípadě může způsob obsahovat třídění významné části typu semen primárně podle velikosti a třídění alespoň části zbývajících semen tradičním způsobem, který zahrnuje velikostjako faktor.

Description

Způsob třídění a kategorizace semen
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká semen. Přesněji, nikoliv výlučně, se předkládaný vynález týká způsobu třídění a kategorizace hybridních semen na jednotlivé podtypy.
Dosavadní stav techniky
V oblasti hybridních semen kukuřice jsou semena obvykle tříděna a kategorizována na podtypy podle velikosti semen. Při sklizni semen jsou tato semena tříděna podle velikosti a jsou balena pro prodej v jednotlivých baleních podle velikosti.
Když si zákazník zakoupí semena pro pěstování, obsahuje balení semena jedné velikostní kategorie, podle potřeb nebo preferencí farmáře. Nicméně, v různých oblastech a rocích sklizně semen jsou podmínky růstu dostatečně odlišné, aby způsobily značnou variabilitu velikosti pro daná hybridní semena. V důsledku toho jsou během životního cyklu většiny hybridů produkována semena různé velikosti. Obvykle, pro většinu hybridů, tvoří celkový vzorek přibližně 7 podtypů. Někdy je pro ty hybridy, které mají značnou závislost velikosti na růstových podmínkách, produkováno 8 nebo 9 velikostí semen pro daný hybrid. Každý z těchto velikostí a podtypů musí být společností pro výrobu semen zachycen a balen zvlášť. Každý typ musí být v celém procesu zpracováván samostatně, což klade nároky na počítačové vybavení, sklady, transport, účtování a nakonec podrobné informování zákazníka, pro dosažení požadovaného setí na poli.
Dalším aspektem přispívajícím ke komplexnosti předkládaného vynálezu v oblasti obchodu s kukuřičnými semeny jsou takzvané wwauuum
Ρ *
Ρ (Ρ * technologické produkty, nebo produkty biotechnolologie a jiných vědeckých disciplin, které rychle pronikají do oblasti prodeje kukuřičných semen.
Protože různí zákazníci mají různé preference, může společnost zabývající se prodejem semen prodat přibližně jednu polovinu svých semen v nepreferovaných podtypech. Toto procento může být významně vyšší pro hybridní semena na obou okrajích spektra velikosti. Pro zákazníky, kteří jsou adaptabilní, to neznamená velký problém. Nicméně, mnoho zákazníků trvá na určité velikosti semen. Pro některé zákazníky je velikost semen významnější než hybridní vlastnosti.
Existuje proto potřeba systému pro třídění a kategorizaci semen, který lépe uspokojí potřeby zákazníka a který zlepší výnosy společností zabývajících se prodejem semen.
Podstata vynálezu
Obecným předmětem předkládaného vynálezu je způsob pro třídění a kategorizaci semen, který řeší problémy přítomné v oboru.
Dalším předmětem předkládaného vynálezu je způsob pro třídění a kategorizaci semen, který spočívá v třídění a kategorizaci semen podle tvaru semen.
Mezi další rysy, předměty a výhody předkládaného vynálezu patří:
Způsob pro třídění a kategorizaci semen, který dělí semena na dvě základní skupiny: na ploché a na oblé.
«*®Miwa»B5tsaawe»eeeew>r
Způsob pro třídění a kategorizaci semen, který snižuje celkový počet podtypů, což vede ke snadnějšímu použití, protože pěstitelé upřednostňují jednotnost podtypů hybridů.
Způsob pro třídění a kategorizaci semen, který zjednodušuje skladování semen.
Způsob pro třídění a kategorizaci semen, který usnadňuje splnění preferencí zákazníka týkajících se podtypů.
Způsob pro třídění a kategorizaci semen, který zjednodušuje zpracování, včetně podmínek, balení, skladování, počáteční transport a transport mezi podniky.
Způsob pro třídění a kategorizaci semen, lepší setí pro všechny typy secích strojů.
Způsob náklady a pro třídění a kategorizaci semen, přípravu a uchovávání podtypů.
Způsob pro třídění a kategorizaci semen, nežádoucí kategorie podle velikosti.
který umožňuje který snižuje který eliminuje
Způsob pro třídění a kategorizaci semen, který zjednodušuje systém podtypů, což usnadňuje další pronikání nových technologií.
Všechny tyto a další rysy, předměty a výhody předkládaného vynálezu budou zřejmé z následujícího popisu a připojených patentových nároků.
«WWW Μ,ΊΜΒΜΙ υ ι. u^!1W!WWe'WWWWAA.».«IJWU·*
Β.>.Α.·1Λ.^4Λ i. JULMAAAM^WAWWHWM^IW^^ wMgwwmwBaasjďÍ?
·· *·** r-S r rr • · * í- a- - r # ř f ►* * * - '. c
Způsob pro třídění a kategorizaci semen podle předkládaného vynálezu je pokročilým systémem pro děleni semen, například kukuřice, do logických podtypů pro efektivní pěstování. Systém má mnoho výhod, protože využívá tvaru semen, spíše než velikosti semen, jako primárního rozlišovacího znaku. Tyto výhody se týkají mnoha složek procesu zpracování semen a mají význam pro zákazníka, prodejce a společnosti vyrábějící semena.
Popis obrázků na připojených výkresech
Obr. 1 je diagram znázorňující jeden příklad systému pro třídění podle velikosti, který využívá tvaru semen.
Obr. 2 ilustruje analýzu procenta vypouštění semen při použití Case-IH 800 Early Riser, při tlaku v bubnu 9 oz pro všechny vzorky s výjimkou CD2 a CD4, u kterých byl tlak v bubnu 11 oz.
Obr. 3 ilustruje analýzu vlivu rychlosti na vypouštění semen při použití John Deere 7000 secího stroje.
Obr. 4 ilustruje test srovnávající John Deere 7000 (JD 700) a Kinze secí stroje pro setí v jemných kartáčových jednotkách.
Obr. 5 ukazuje analýzu procenta vypouštění semen za různých uncí vakua pro různou velikost semen.
Předkládaný vynález bude popsán ve svých výhodných provedeních. Je třeba si uvědomit, že předkládaný vynález není omezen na popsaná provedení. Vynález zahrnuje všechny swwss alternativy, modifikace a ekvivalentní provedení, která spadají do rozsahu předkládaného vynálezu.
Jak bylo uvedeno výše, v části dosavadní stav techniky, jsou hybridní semena kukuřice tříděna a balena podle velikosti. Zákazníci jsou často zklamáni, když je velikost hybridních semen nutí měnit jejich přednostní volbu. Mnoho různých velikostí semen představuje také problém při účtování a skladování pro prodejce, dealery a spotřebitele. Předkládaný vynález napomáhá snížení počtu podtypů (tříděných podle velikosti) pro jakýkoliv konkrétní hybrid z přibližně 9, které jsou dosahovány při použití současných systémů, na 4 podtypy, kdy 75% - 90% jednotkového objemu spadá do dvou podtypů. Tyto dva podtypy zahrnují pokusný tvar plochý (PDF) a pokusný tvar oblý (PDR). PDF/PDR systém podle předkládaného vynálezu +,/ umožňuje zákazníkům dosáhnou/stejné nebo podobné přesnosti jako předchozí systémy, se zlepšením v některých kategoriích.
Jak je v oboru dobře známo, některá semena jsou tříděna podle velikosti a potom jsou kategorizována podle dobře známých parametrů. Například, hybridní semena kukuřice jsou tříděna podle velikosti na následující kategorie: F12, F13, F14, F15, F16, F17, R22, R23, R24, R25, R26, CD2, CD4, CD5.
Písmeno F označuje, že semeno má relativně plochý tvar.
Písmeno R označuje, že semeno má relativně oblý tvar. Písmena CD označují, že semena jsou směsí relativně oblých a relativně plochých semen. Ve všech případech je, nicméně, každá kategorie stanovena primárně na základě velikosti semen. Číslo za písmenem F, R nebo CD označuje velikost semen v každé kategorii. Například, F12 jsou největší plochá semena, zatímco F17 jsou nejmenší plochá semena pro tyto uvedené kategorie.
R22 jsou největší oblá semena, zatímco R26 jsou nejmenší oblá semena pro tyto uvedené kategorie. I v CD kategoriích, ačkoliv
Χ-··- ywffgR se jedná o směsi plochých a oblých semen, ukazuje číslo průměrnou velikost semen v kategorii; konkrétně, průměrná velikost semen v CD2 je největší, zatímco průměrná velikost semen v CD5 je nejmenší z výše uvedených kategorií. Přesná kriteria pro třídění podle velikosti pro všechny tyto kategorie jsou v oboru známá.
Většina hybridních semen spadá do kategorií CD4, CD5, F14, F15, R23 a R24 (obyčejně více než 70% semen, mnohokrát 85-95% semen). Většina zbylých semen patří do kategorií CD2, F13 a R22 (například, většina ze zbývajících 5% až 15%). Jak je známo v oboru, kategorie CD2, F13 a R22 jsou na největší straně spektra velikosti takových semen a proto jsou obyčejně výhodné pro mechanizované secí stroje, které využívají kotouč nebo disk pro třídění semen před jejich transportem do země.
V současnosti je méně než 10% používaných mechanizovaných secích strojů těchto typů využívajících kotouč nebo disk. Zbývající secí stroje obyčejně pracují na principu vzduchu nebo vakua nebo využívají ramena pro třídění semen.
Tabulky 3-6 uvádějí tyto základní parametry pro kategorie velikosti semen v souvislosti se srovnáním výkonnosti secích strojů při použití semen tradičně tříděných podle velikosti versus semen tříděných podle předkládaného vynálezu.
Jak bude vysvětleno podrobněji, může. předkládaný vynález volitelně využít několika tradičních kategorií (například F13 a R22), ale také parametrů PDF a PDR. Důležité je, že předkládaný vynález může být použit pro třídění semen, která jsou nejlépe vhodná nebo výhodná pro farmáře se secími stroji vybavenými diskem nebo kotoučem. Proto mohou být kategorie F13 a R22 použity v předkládaném vynálezu pro dodání takových semen pro diskové nebo kotoučové secí stroje, protože pro tyto secí stroje farmáři obvykle vyžadují větší semena. Nicméně, tyto kategorie nejsou tříděny pouze podle velikosti (tj. semena jsou relativně největší v tradičních kategoriích), ale jsou také tříděny podle tvaru (plochá versus oblá).
Kategorie PDF a PDR jsou, nicméně, primárně tříděny podle tvaru a nakonec jsou směsí semen různých velikostí, obvykle v rozsahu střední až menší velikosti. Bylo zjištěno, že vzduchové (nebo vakuové) nebo prstové secí stroje mohou účinně pracovat s takovou směsí, která je primárně roztříděna podle tvaru, nikoliv podle velikosti.
Obr. 1 ilustruje, že dřívější třídění semen (označované jako tradiční) je primárně založeno na velikosti. Levá strana diagramu na obr. 1 ilustruje rozmezí velikostí semen (malé až střední). Rámečky 10 a 12 ukazují kategorie CD5 a CD4 při třídění. I když každá kategorie CD5 a CD4 obsahuje semena různých tvarů (například plochá a oblá), je kategorie CD5 (rámeček 10) primárně charakterizována tím, že je složena ze semen stejné velikosti (relativně malých). Kategorie CD4 (rámeček 12) je primárně tím, že je složena ze semen stejné velikosti (větších než CD5; a obvykle střední průměrné velikosti).
Třídění semen podle předkládaného vynálezu, které je v diagramu na obr. 1 označeno jako pokus, také třídí uvedená semena, ale jak je uvedeno v rámečkách 14 a 16, třídění je primárně založeno na tvaru semen. Kategorie PDF (rámeček 14) obsahuje semena která mají absolutně nebo relativně plochý tvar, ale která mají různou velikost (tj. malou až střední). Kategorie PRF (rámeček 16) obsahuje semena která mají absolutně nebo relativně oblý tvar, ale která mají různou velikost.
♦ ♦
I * ι»
Obr. 1 proto ilustruje na několika příkladech rozdíl mezi tradičním tříděním semen (založeným primárně na velikosti) a tříděním semen podle předkládaného vynálezu (založeným primárně na tvaru semen).
Tabulka 1 ilustruje to, že semena tříděná na PDF a PRF jsou vhodná z hlediska standardního počtu, zdvojování a vynechání, jak obecně, tak s ohledem na různé typy secích strojů (kotoučové, vzduchové nebo prstové). Tabulka 1 také uvádí totéž pro další dvě kategorie tříděných semen, které mohou být použity ve způsobu podle předkládaného vynálezu, jmenovitě kategorie F14 a R23. Pokud jsou použity PDF a PDR, spolu s tříděním na F14 a R23, tak jsou získány celkem čtyři kategorie. To snižuje počet kategorií ze sedmi, osmi nebo někdy i devíti na čtyři. Jak bylo vysvětleno výše, F14 a R23 mohou být použity pro dodání relativně velkých semen, tříděných podle tvaru, která jsou vhodná zejména pro použití v kotoučových secích strojích. Tabulka 1 ukazuje, nicméně, že PDF a PDR jsou vhodné pro použití v kotoučových secích strojích.
Tabulka 2 ilustruje účinnost PDF versus PDR tím, že uvádí srovnání semen zasetých na akr a standardního počtu, zdvojování a vynechání.
Tabulka 3 ilustruje účinnost PDF a PDR, stejně jako F14 a R23, vzhledem k tradičním kategoriím založeným primárně na velikosti semen (například CD2, CD4, CD5, F13, F15, F16, R22, R24, R25, R26) pro daný typ secího stroje (John Deere 7200) a různé disky, a ukazuje, že všechna srovnání jsou příznivá. Tabulka 4 ukazuje to samé pro secí stroj John Deere 7000.
Tabulky 5 a 6 ukazují to samé pro secí stroje Kinze a IH, v příslušném pořadí.
Obr. 2-5 ukazují stejné hodnoty pro různé secí stroje.
• Obr. 2 ilustruje analýzu procenta vypuštěných semen při použití Case-IH 800 Early Riser, při tlaku v bubnu 9 oz. Pro všechny vzorky s výjimkou CD2 a CD4, u kterých byl tlak v bubnu 11 oz.
• Obr. 3 ilustruje analýzu vlivu rychlosti na vypouštění semen při použití John Deere 7000 secího stroje.
• Obr. 4 ilustruje test srovnávající John Deere 7000 (JD 700) a Kinze secí stroje pro setí v jemných kartáčových jednotkách.
• Obr. 5 ukazuje analýzu procenta vypouštění semen za různých uncí vakua pro různou velikost semen.
Tabulky 7 a 8 uvádějí stejné hodnoty pro různé secí stroje, ale uvádějí data omezená na semena tříděná na PDF a PDR. Neukazují přímá srovnání se semeny tříděnými do tradičních kategorií podle velikosti.
V souvislosti s vývojem nových typů secích strojů pro kukuřici se vyvíjejí potřeby spotřebitelů. U uživatelů se během doby vyvinuly relativně silné preference pro určité typy semen. Větší semena jsou relativně méně žádaná, protože jsou balena v počtu 60000 semen na jednotku (na pytel), oproti 80000 semen na jednotku, což je standard. Kromě toho, větší velikost semen znamená více práce, protože na akr je potřeba více pytlů a větší celková hmotnost. Na druhou stranu, menší semena se podle pěstitelů hůře pěstují právě z důvodu jejich menší velikosti. Menší semena jsou obvykle pěstiteli považována za semena horší kvality.
wuAiuuuuiwu.
Plochá a oblá semena jsou vhodná pro starší typy secích kotoučových strojů. Nicméně, plochá a oblá semena jsou také vhodná pro bezkotoučové secí stroje, jako jsou vzduchové secí stroje nebo prstové secí stroje.
Pokusné třídění semen (PDS) podle předkládaného vynálezu dělí semena podle tvaru a klade malý důraz na velikost semen. Obr. 1 ukazuje diagram ilustrující jeden takový systém. Předkládaný vynález má několik rysů, které jsou významně odlišné od předchozích systémů. Jak bylo uvedeno výše, semena jsou tříděna a kategorizována v systému podle předkládaného vynálezu na dva hlavní podtypy, na semena z plochá (PDF) a oblá (PDR). Tyto dva podtypy tvoří přibližně.75-95% semen většiny hybridních semen. Je samozřejmé, že toto procento může být různé. Zbývajících 10-25% vzorku může být děleno do tradičních podtypů. PDF a PDR produkty mají vynikající zaměnitelnost. Jinými slovy, secí stroj nastavený pro setí PDF může být po malé nebo žádné úpravě použit pro setí PDR podtypu. Tyto podtypy dělené podle tvaru jsou sety s dobrou přesností všemi kotoučovými secími stroji i přesto, že jsou tvořeny směsí semen střední až malé velikosti. Dále, zaměnitelnost hybridů zlepší techniku setí, protože sníží počet nutných změn disku.
Testování systému podle předkládaného vynálezu ukázalo několik neočekávaných skutečností.
Za prvé, všechny hybridy neodpovídají tomuto systému bezchybně. Hybridy s malými semeny a které jsou tříděny na PDF v počtu 2000 nebo více semen na libru, nemohou být sety s dostatečnou přesností jako PDF.
«mwBWMjwwmi num·mmioLMuuaiuu.iii.L. j n i
Za druhé, dosáhne-li počet semen 2000 na libru, nemusí být tolerovány nadměrné rychlosti setí. Pěstitelé musí přísněji dodržovat rychlosti doporučené výrobcem secího stroje.
Za třetí, v životním cyklu většiny hybridů bude při použití způsobu podle předkládaného vynálezu nej častější počet podtypů na hybrid čtyři. Některé hybridy mohou být nabízeny pouze ve dvou podtypech. Teoreticky, hybridy s úzkým rozsahem střední velikosti semen (žádná velmi malá semena a žádná velmi velká semena) mohou být prodávány jako jeden podtyp pro celý hybrid.
Testování systému podle předkládaného vynálezu bylo provedeno na značkách a typech secích strojů, včetně kotoučových, prstových a vzduchových secích strojů. Na žádném secím stroji nebyly provedeny úpravy čehokoliv pro přechod z tradičních velikostí na pokusná semena podle předkládaného vynálezu. Při testování na poli nebyly při setí zjištěny žádné obtíže. Nebyly zjištěny žádné problémy při třídění semen v boxech na semena nebo při vypouštění semen. Také bylo provedeno testování získaných plodin. Podrobné standardní počty srovnávaly celkovou populaci rostlin s cílovým počtem zasetých semen, frekvenci mezer a frekvenci dvojitých a trojitých rostlin. Tabulky 1 a 2 ilustrují data pro získané rostliny.
Stručně, PDS semena podle předkládaného vynálezu fungovala velmi dobře. PDS semena byla zaseta stejně dobře nebo lépe než tradiční velikosti semen. PDF semena se jevila stejně dobrá jako PDR semena. Nebyly zjištěny žádné rozdíly ve výsledcích při použití kotoučových, prstových nebo vzduchových secích strojů.
'sssswsre
Dále byly provedeny laboratorní testy kvality semen pro různé hybridy. Tyto testy byly provedeny pro kotoučové secí stroje, stejně jako pro prstové a vzduchové secí stroje. Hybridy byly testovány na různých značkách secích strojů a byly sledovány různé parametry nastavení a rychlosti pro secí stroje. Tabulky 3 - 6 a obr. 2-5 ilustrují výsledky testů na různých secích strojích. Ve většině případů byly semena kategorie PDF funkční stejně nebo lépe než tradiční velikosti. Pro PDR bylo srovnání rovněž příznivé. Tabulky 7 a 8 ilustrují setí PDF a PDR při použití různých secích strojů. Na závěr lze říci, že setí PDF a PDR za použití kotoučových secích strojů je uspokojivé. Tyto dva podtypy splňují potřeby všech typů secích strojů a umožňují přesné setí.
Základní množství odpadu v době kondicionování (prosévání/přesypávání) je v podstatě nezměněné pro PDR systém podle předkládaného vynálezu ve srovnání s tradičními postupy. Významnější je, že - z důvodů charakteru PDS postupu - je procento nežádoucích velikostí značně sníženo nebo eliminováno.
Při realizaci PDS třídění podle předkládaného vynálezu budou lépe využity sklady společností vyrábějících semena. Využití skladů bude zlepšeno tím, že bude skladováno méně velikostí semen a tím bude dosaženo většího prostoru pro skladování. Účinnost skladování pro systém podle předkládaného vynálezu je značně ovlivněna celkovým počtem podtypů v systému, ve srovnání se systémy podle stavu techniky. Při existenci více kategorií velikosti - jak tomu bylo v oboru existuje potřeba více předem určených řad a je více pravděpodobné, že některé řady budou neúplné a že bude tedy existovat neobsazený prostor. Při použití tradičních systémů je průměrný počet podtypů na hybrid 6,55. Naopak, při použití předkládaného vynálezu je tento průměrný počet 4,0. Rozdíl 2,55 podtypů na hybrid pro 100 hlavních hybridů, například, sníží celkový počet podtypů o 459. Předkládaný vynález proto významně zvyšuje efektivitu skladování.
Systém podle předkládaného vynálezu zjednodušuje v důsledku sníženého počtu podtypů na hybrid v mnoha ohledem transport.
Za prvé, může být redukován mezipodnikový transport, tj. transport mezi dvěma různými podniky stejné společnosti pro výrobu semen. Například, při použití dřívějšího systému třídění semen může jeden podnik společnosti vyrábět některé podtypy hybridu, ale musí prodávat jiné podtypy (například semena jiné velikosti), které jsou produkovány jiným podnikem společnosti. V tomto scénáři být podtypy přivezeny z druhého podniku společnosti. Při použití PDS systému podle předkládaného vynálezu budou tyto jednotky dostupné buď jako PDF, nebo jako PDR, což eliminuje tuto mezipodnikovou situaci. Toto bude důsledkem skutečnosti, že PDR a PDF tvoří značné procento celkového objemu semen. V důsledku toho budou oba podtypy produkovány ve všech oblastech produkce.
Předkládaný vynález také významně zjednodušuje řízení zásobování ve srovnání s předešlými systémy. Toto zjednodušení je způsobeno primárně konsolidací velikosti semen na PDS.
Pro provedení předkládaného vynálezu může být nutný proces modifikace kondicionování pro použití PDS. Při použití systému podle předkládaného vynálezu je až 95% celkového objemu semen rozděleno do jednoho ze dvou podtypů. Kondicionovací sila musí být opatřena novým potrubím pro umožnění distribuce tohoto vysokého procenta semen ve všech segmentech sila.
Ve výhodném provedení jsou všechna PDF a PDR semena balena v jednotkách o 80000 semenech. Všechna PDF semena jsou ukládána na paletách v počtu 66 jednotek na paletu. Všechna PDR semena jsou ukládána na paletách v počtu 54 jednotek na paletu. Jakékoliv jiné podtypy nespadající do podtypů PDR nebo PDF budou balena v jednotkách o 60000 semenech v počtu 66 na paletu.
Výhodná provedení vynálezu byla uvedena v souvislosti s obrázky a specifickými provedeními a ačkoliv jsou použity specifické termíny, jsou tyto termíny použity pouze ve smyslu generickém nebo popisném a nejsou použity za účelem omezení předkládaného vynálezu. Změny formy a poměrů dílů, stejně jako substituce ekvivalentů spadají do rozsahu předkládaného vynálezu.
O <0
ΓΊ cn
Φ
Φ «Η
Ή υ
dP
O (0
Φ
CO >—I
Ή υ o
íl o>p o
(0
Φ (0 H 3 υ
o .n, .dg.
>1 μ
Sd řO bfi
Φ (0
Φ β
Φ ω
•<o •Φ
-P >co
Q e<
Cp
Q
CU
P4 >
Q
CU
Tabulka2: Test tříděných semen 3751 polní test ctí o
CM
4fc
Q
CU <1 ω
>
IU
Q
CM c
'tú >
O
Ll ω
100.7% 97.5% 99.2% 1
100.6% 95.9% 98.4%
100.0% | 98.4% 99.2%
29,193 1 29,623 29,393
29,393 28,879 29,154
28,929
28,409
29,380
15 13 t 28
P ω
>υ o
Q.
Ή
C
Ό
U <0 u
c (0
P ω
« «
1 1
79.5% 78.4% 79.1%
« «
1,897 1,621 1,769
1,399
1,271
1,509
15 13 28
108.0% 101.8% 105.4%
< 1
1,248 1,095 1,177
| 1,240
1,115
00 Tl< CO rH
m F-t ! 13 28
Ή
C <σ >
o •o o
>
T3
CQ xrH c
'í0 .yÍ^tiTtr
Tabulka 1: Test tříděných semen +->
to tu
P>
H
O.
Lf) r— ro
# sady 10 % reg. 102.7% Sp σ' C4 04 00 98.9% 26,524 2,041 OS -^r co
z φ *“4 Ή 4.9% 1 ,700
υ o 00
os
dP
> W
0
>CJ
no ctí CO 00 r-4
+J Q t- co
Ko Om £; Q 04 l> 04 CO r—H co r—<
Ou
ί>Ί CP Φ sp SP θ'* co irs M
Ό o r-i •s· o co •cť
M 00 ó ib rH t- tP
dP os O- os o“ F-< τ—1
% co
φ co
eS
Ή OS co
o I IO
dP 1 ai os os os
>
o
Λ O Ďí Q 90 37 74
Ό N 0-( Ě r 9,5 OS r—{ 1,3
> Q os
Cu
>, Ό CP Sp θ'* sP OS Sp CD rH 00
Φ 1—( o os OS o 00
(0 cn ° O lF ib os’ fH co
dP os 00 t*» fH
=ífc »-( co
Φ
sP os
cS
0 o o
'>1 dP ó o 1 1 0,0
> i-4 co
o
P
w $4 IO o fH
cu Q os w o
£h os os co
tei o~ r-H
Q >1 co co co co
Om 04 co eq
# sad čet £
rr sr T?
28 26 ! 26 0 tt u. P φ •o fH Cp fH fp
P Φ dní
>u M 0
0 Φ Os
Φ u, t)
•o O i-l Ή d Ή G Ή c Φ JJ c D Ή c
P Ό '<Ú d ω G
w M > '03 (0 'f0 .G
Φ 0 x: Ό > υ
0 G Ό G ΤΊ 0 u φ > o 0 ffl 0 •o ne
Ή u Φ Sta: P> Ό N Vyn cíli P ω dvo
w N .
Eh
JD7200 Tabulka Vakuum
KS Disk
F14 R 6,0 • 8,0
R
R 10,0 12 0
R S S s
6 0 8,0 10,0
s s 12,0 14,0
F15 R 40 6 0 8,0 100 120 6,0 8,0 10,0 12,0 14,0
R
R
R
R
S
S
S
s
s
F1G R . 60 80 10 0 60 8,0 10,0 12,0
R
R
S
s
s s
PDF R GO 8,0 10 0 12,0 6,0 8,0 10,0 12,0
R
R
R
S
S s
s
PDR R 6,0 8,0 10,0 12 0
R
R
R
(pokračování) . testu
-- - Maximum Minimum 2G J921 looo 13 1090 1000 3 1020 1010 G 10G0 1030
1006 978 22 1026 993
1G I0G0 ago 7 1040 1007
1040 1034
1000 1000 41 1046 820 5 1070 1008 10 1060 960 3 1050 980 22 1011 985
-33 1031 950
1060 970 14 1060 1000
1040 1030 15 1104 1000
1070 1040 1 1060 1060 10 1045 986 3 1031 1000
1060 1010 4 1080 1020
1° 1083 980 9 1070 1010 2 1030 1030 3 1090 1040 12 1016 985 11 1028 970
1050 970
1070 1040
1020 970 7 1001 980 2 1010 1001
1030 980 průměr
101.6 101.9 1017 1045
996
1007
1009
1022
1037
1000
1005
102G
1022
1020
998
1003
1012
1024
1035
1039
1057
1060
1016
1014
1033
1045
1024
1039
1030
1070
1003
1006 1019 1053
1001
997 1006 ΊΟ05 «TOWW·-—«ÍWSW^τ,-.'ΐ·Β^<ί^Α.ιι.^^^ιίυυ^Μ,ΐΑ^^ίιι|ΛΛΙ1Λ)1χΐυυί«!ΐ».Ι!ΒΛ»;.!ίω^ί.^ί.ΙίΜΒ888ΒΒΒ8·
Tabulka
JD7200
ICS
3:. Maxim-zpracované serie
Disk Vakuum č. testu
Cl)2
CD4
CD5
F13
R ' ΰ 0 30
R 8 0 45
R íoo 15
R 12 0 21
R HO 3
S G\o 4 s 80 15 s 10.0 20
12,0 17
S 14,0 . 1]
R 6,0 43
R 8,0 30
R 10,0 7
R 12,0 ]5
S 6,0 , 27
S 8,0 30
S 10 0 31
S 12,0 18
S 14,0 , 3
R 40 1
R 6,0 22
R 10 0 6
S 6,0 18
S 8 0 li
S 10 0 2
S 12,0 7
S 14,0 i
R 6,0 4
R Sfi 8
R ιο,ο j s 12,0 3
S 14,0 3
axiruum Minimum průměr
1024 980 1001
101G 930 997
1030 960 1003
1030 990 1012
1010 1000 1003
992 981 987
1008 983 997
1024 977 1000
1008 994 1000
1008 994 1002
1028 980 1010
1060 990 1011
1030 1009 1015
1060 1018 1030
1015 993 1001
1015 980 1001
1020 980 1004
1060 1000 1017
1020 1010 1014
1000 1000 1000
1133 970 1040
1110 1020 1063
1080 1000 1014
1050 930 1007
1040 1010 1025
1070 1010 1036
1030 1030 1030
1010 994 1000
1030 997 1009
1004 1004 1004
999 996 997
1004 1004 1004
r r průměr
JD7200
Tabulka 3 (pokračování)
KS Disk Vakuum č. testu, '——---s___Maximum Minimum
PDR R 8 s s s s
R22 R R R R S S
R23 R R R R R S S S 8
R24 R R R R R S 8 S 8 S
R25 R S s
R26 R R R R
14,0 ' G,() 80 10 0 12 0 14,0 1 1 4 9 5 2 980 990 100« 1007 1000 1001 980 990 994 950 990 990 980 990 998 993 996 996
GO O* Λ 1 1010 1010 1010
8,0 7 1050 980 999
10,0 5 1000 980 993
12 0 1 η λ 3 1005 990 998
12,0 1 991 · 991 991
14,0 3 996 989 993
6,0 11 1008 994 991
8,0 30 1003 950 996
10,0 , 13 1014 980 999
12,0 15 1010 990 1005
14,0 16 1044 1002 1019
8,0 1 991 991 991
10,0 26 1004 930 988
12,0 27 1010 960 997
14,0 16 1010 970 998
6,0 19 1012 989 999
8,0 28 1018 960 1000
10,0 5 1005 1000 1002
12,0 13 1028 990 1010
14,0 3 1020 1010 1013
6,0 1 994 994 994
8,0 9 1001 963 993
10,0 24 1007 950 994
12,0 21 1010 970 1001
14,0 14 1013 977 999
6,0 1 1009 1009 1009
8,0 1 979 979 979
10,0 1 1006 1006 1006
6,0 13 1050 990 1013
8,0 2 1010 1002 1006
10,0 2 1020 1010 ΊΟ 15
12,0 2 1050 1020 1035
JD7200
Tabulka 3 (pokračování)
K<; Disk Vakuum č. testu.
Maximum Minimum průměr
6,0 5 1007 980 992
8,0 12 1010 9G0 993
10,0 12,0 4 1005 990 1000
4 1020 1000 1010
14 0 1 1004 1004 1004
Tabulka 4: Maxim-zpracované serie JD7OOQ
KS RPM č. testu
(11)2 '65 22
75 53
80 3
85 28
CD4 G5 23
75 5G
80 3
85 2G
CD5 G5 11
75 20
85 10
F13 G5 4
75 ,8
80 2
85 7
F14 65 10
75 31
80 4
85 15
F15 G5 1G
75 39
85 19
FIG G5 7
75 13
85 5
PDF G5 2
75 10
80 3
85 5
Maximum_Minimum průměr
988 895 956
1019 893 950
973 951 959
1053 . 960 996
997 930 976
•1025 951 990
1017 1008 1011
1045 986 1017
1014 . 966 986
1069 992
1141 1016 1060
961 899 938
985 919 952
938 933 936
1021 927 982
972 929 956
988 926 958
9G5 934 955
1011 . 957 990
988 929 958
101G 919 964
1104 98) 1014
1009 957 981
1068 951 987
1129 993 1043
972 957 965
991 952 967
970 962 965
1037 973 1000
JlXIUHlXflfl U IÍ^aiKaW?ttUBlBÍMilÍU.tUlÍULÍIMyUÍWUBW
JD7000 KS Disk Tabulka 4 (pokračování) průměr
Vakuum č. testu Maximum Minimum
PDR 65 3 998 982 990
75 11 1019 988 1004
80 3 1005 992 998
85 6 1045 993 1018
R22 65 4 996 958 981
75 8 1008 953 985
80 2 967 ‘960 964
85 6 1039 960 996
R23 65 15 1003 958 988
75 34 1016 962 993
80 4 ' 988 993 995
85 19 1046 990 1014
R24 65 11 1008 981 991
75 34 1014 964 989
85 12 1035 1002 1017
R25 75 1 1010 1010 1010
R26 65 7 1007 999 1003
75 9 1032 989 1012
85 4 1065 1037 1051
nw
Tabulka 5: Maxim-zpracované serie
K1NZE
KS Disk č. testu Maximum Minimum průměr
CD2 37 988 805 889
CD-I 3G 1003 917 9G8
CD5 9 993 949 971
Fl3 7 890 847 873
F14 28 9G2 848 897
F15 18 1000 . 817 896
FIG 7 1003 927 950
PDF 13 950 913 931
PDR 13 987 954 972
R22 7 953 932 943
R23 ' 26 985 933 9G3
R24 19 1001 931 952
R25 1 1012 1012 1012
R2G 5 988 971 979
• ·
Tabulka 6: Maxim-zpracované serie
IHtiOtí Disk JKS Tlak č. testu Maximum Minimum průměr
Cl)2 I 10 24 1050 990 101!)
CD4 90 ujo 25 1 1050 996 975 99G 1010 99G
CD5 9,0 11 1020 980 1004
F13 9,0 4 1010 1000 1005
F14 9,0 11 1050 1000 1018
F15 9,0 20 1050 991 1009
FIG 9,0 7 1020 991 1006
PDF 9,0 1 2 1030 1000 1015
PDR 9,0 3 1000 999 999
R22 9,0 4 1010 993 1001
R23 9,0 15 1020 1000 1006
R24 9,0 1G 1020 996 1007
R26 9,0 7 1020 1000 1003
Tabulka 7: Výsledky testu kotoučového secího stroje pro PDF a PDR třídění
JD JD IH IH
Typ hybridu KS kotoučový výsledky kotoučový výsledky
3162 C52JEA PDF 1755 B9-24X 1001 C9-24 999
PDR 1603 B2-24 1047 C2X-24 1014
3223 P20JAC PDF 2012 B9-24 1038 C9-24 1032
PDR 1820 B25-24 1025 C25-24 1027
3335 P222JBGG PDF 2088 B190-24 1052 C9-24 1060
PDR 1912 B3-24 1013 C3-24 1013
3489 P24JBE PDF 1636 B6-24 1002 C697-24 1020
PDR 1476 B150-24 1014 C2X-24 992
3496P13JAC PDF > 2132 B9-24 1044 C9-24 1038
PDR 1732 B150-24 1083* C2X-24 1014
3559 P24JBK PDF 2192 B19-24 1030 C190-24 989
PDR 1946 B3-24 1001 C3-24 1021
3563 P87JDN PDF 1944 B9-24 1025 C9-24 1016
PDR 1756 B25-24 1004 C25-24 1016
3573 PDF 2249 B6-24X 1041 C697-24 1050
B9-24X 972 C9-24 963
PDR 2085 B150-24 1037 C2X-24 1010
(2)3751 PllJGC PDF 2003 B6-24 1002 C697-24 1023
PDR 1696 B150-24 1013 C150-24 1035
3893 C11JGF PDF 2047 B9-24X 1006 C9-24 1032
PDR 1824 B25-24 1004 C2X-24 1020
* nej lepší zjištěný kotouč, třídění získané s menším kotoučem (1) Maxim. + Apron zpracování, s výjimkou (1) (2) Captan + Apron zpracování
Tabulka 8: Výsledky testu kotoučového secího stroje pro PDF a PDR třídění
Kanadské výsledky - všechny zpracované Captan/Apron
Typ hybridu
KS
JD
K/LB kotoučový
JD výsledky
IH IH kotoučový výsledky
3752 PDF 1897 B6-24 1049 C697-24 1023
C51JBE PDR 1609 B150-24 1015 C150-24 1048
3984 PDF 1713 B6-24 989 C697-24 1016
C5JBY PDR 1612 B1-24X • 995 C1X-24 1021
3515 PDF 1748 B7-24X 1040 C7-24X 1050
C51JBA PDR 1587 3 B1-24X 1045 C2X-24 1045
3820 PDF 2066 B9-24 1002 C9-24 1004
C87JEX PDR 1834 B25-24 1021 C25-24 1003
3860 PDF 1909 B6-24 1020 C697-24 1056
C51JBK PDR 1713 B150-24 1045 C2X-24 1040
3893
C51JBN PDF 1938 B6-24 1035 C697-24 1060
C51JCN PDR 1711 B150-24 1035 C2X-24 1006
3970 PDF 1833 B7-24X 1020 C7-24X 1057
C51JBX PDR 1664 B1-24X 1030 C150-24 1050
Zoo- j

Claims (21)

1. Způsob třídění a kategorizace semen vyznačuj ící se t í m, že spočívá v získání množství semen; a v rozdělení alespoň významné části tohoto množství primárně podle tvaru semen.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že semena jsou semena zemědělských rostlin.
3. Způsob podle nároku 2,vyznačující se tím, že semena jsou hybridní semena.
4. Způsob podle nároku 2,vyznačující se tím, že semena je možno sít mechanizovanými secími stroji.
5. Způsob podle nároku 4,vyznačující se tím, že mechanizovaný secí stroj obsahuje způsob pro oddělování semen a jejich přenos využívající kotouč nebo disk, vzduch nebo vakuum nebo prstový mechanismus.
6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že třídění je založeno na tom, zda je semeno relativně ploché nebo oblé.
7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že významná část obsahuje významnou většinu a významná většina je tříděna primárně podle tvaru a obsahuje směs semen různých velikostí.
• ·
8. Způsob podle nároku 7,vyznačující se tím, že některá semena jsou tříděna primárně podle tvaru, ale také podle velikosti.
9. Způsob podle nároku 8,vyznačující se tím, že třídění podle velikosti je omezeno na relativně velká semena v uvedeném množství.
10. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že dále obsahuje odstranění alespoň některých nejmenších semen.
11. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že třídění je založeno na tom, zda je semeno relativně ploché nebo relativně oblé a na tom, zda je semeno relativně velké nebo relativně střední až malé velikosti.
12. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že dělení uvedeného množství je do méně než sedmi kategorií.
13. Způsob podle nároku 12,vyznačující se tím, že dělení uvedeného množství je do čtyř nebo méně kategorií.
14. Způsob podle nároku 13, vyznačující se tím, že uvedené množství je rozděleno do dvou kategorií, které obsahují směs semen různé velikosti.
15. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že roztříděná významná část je balena.
• ♦
21 ......
16. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že uvedená významná část tvoří více než 70% balených semen.
17. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že jednotné balení vede ke stejnému počtu semen pro různé kategorie.
18. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že jednotné počty jsou stejné pro různé kategorie.
19. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že balení jsou skladována podle roztříděných kategorií.
20. Způsob podle nároku 19, vyznačující se tím, že uvedené skladování spočívá v poskytnutí skladu s definovaným skladovacím prostorem; určení více označených oblastí ve skladu; umístění pytlů obsahující semena stejného typu, počtu a tvaru, do každé oblasti.
21. Způsob podle nároku 1 pro třídění, kategorizaci a/nebo distribuci semen pro setí, vyznačující se t ím že obsahuje: získání množství semen; vytřídění, primárně podle tvaru, relativně větších semen z uvedeného množství do první kategorie; vytřídění semen ze zbytku, primárně podle tvaru, do jedné nebo více kategorií semen různých velikostí; odstranění alespoň některých relativně malých semen; balení každé vytříděné kategorie semen v jednotném počtu; takže některá největší balená semena jsou kategorizována a mohou skladována primárně podle tvaru semen a zbylá balená semena, různých velikostí, jsou kategorizována a mohou skladována primárně podle tvaru semen.
1/5
CZ20001557A 1998-10-30 1998-10-30 Způsob třídění a kategorizace semen CZ20001557A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20001557A CZ20001557A3 (cs) 1998-10-30 1998-10-30 Způsob třídění a kategorizace semen

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20001557A CZ20001557A3 (cs) 1998-10-30 1998-10-30 Způsob třídění a kategorizace semen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20001557A3 true CZ20001557A3 (cs) 2000-12-13

Family

ID=5470465

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20001557A CZ20001557A3 (cs) 1998-10-30 1998-10-30 Způsob třídění a kategorizace semen

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20001557A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Halmer Commercial seed treatment technology
EP2279657B1 (en) Automated seed sampler and methods of sampling and testing seeds
Wych Production of hybrid seed corn
US20100023430A1 (en) System and method for coordinating the production and processing of seed supplies, and the preparation and utilization of seed samples
WO2000048454B1 (en) Method of creating and preserving the identity of non-genetically modified seeds and grains
US20230296530A1 (en) Automated Systems For Removing Tissue Samples From Seeds, And Related Methods
Oladejo et al. Interrelationships between grain yield and other physiological traits of cowpea cultivars
CA2306132C (en) Method of sorting and categorizing seed
Akbar et al. Agronomic and drought tolerance evaluation of doubled haploid rice breeding lines derived from anther culture.
CZ20001557A3 (cs) Způsob třídění a kategorizace semen
Silva et al. Physical and physiological attributes of saved cowpea seeds used in the brazilian semi-arid region
Wheatley et al. Viability of endemic endophyte (Neotyphodium lolii) and perennial ryegrass (Lolium perenne) seed at retail and wholesale outlets in south-eastern Australia
Wilson et al. Inheritance of Cotyledon Color in Lens Culinaris (Medic.) 1
Rogers et al. Food plant selection by the migratory grasshopper (Melanoplus sanguinipes) within a cheatgrass community
Costa et al. Chlorophyll fluorescence and X-ray analyses to characterise and improve paddy rice seed quality
Beltrame et al. Physiological quality of Syagrus schizophylla (Arecaceae) seeds during storage
Akter et al. Correlation between Morphological Architecture of Rice Seed and Transmission of Fungal Pathogens
Radić et al. Interdependence of yield and soybean yield components: Међузависност приноса и компоненти приноса соје
Ezueh et al. Field resistance in cowpea, Vigna unguiculata to the cowpea moth, Cydia ptychora
McManus et al. Rootworm larval management using traited corn hybrids near Colman, SD, 2023
WO2024081200A1 (en) Automated systems for processing seeds, and related methods
Muthee Seed processing, plant-level sampling, testing for quality control and process management
Songyikhangsuthor et al. Participatory varietal selection: Lessons learned from the Lao upland programme
Ca et al. Application of
Delouche et al. Strategies for improving physiological seed quality

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic