CZ20001212A3 - Optický disk a zařízení pro záznam na disk a čtení disku - Google Patents
Optický disk a zařízení pro záznam na disk a čtení disku Download PDFInfo
- Publication number
- CZ20001212A3 CZ20001212A3 CZ20001212A CZ20001212A CZ20001212A3 CZ 20001212 A3 CZ20001212 A3 CZ 20001212A3 CZ 20001212 A CZ20001212 A CZ 20001212A CZ 20001212 A CZ20001212 A CZ 20001212A CZ 20001212 A3 CZ20001212 A3 CZ 20001212A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- data
- track
- recording
- header
- headers
- Prior art date
Links
Landscapes
- Optical Recording Or Reproduction (AREA)
- Signal Processing For Digital Recording And Reproducing (AREA)
Abstract
Optický disk má záznamovou plochu (31). Záznamová plocha
(31)je opatřena kruhovými nebo spirálovými stopami, které
jsou přerušovány záhlavími (34). Zařízení je opatřeno
detektorem (30) pro detekci záhlaví (34).
Description
Vynález se týká optického disku, obsahujícího záznamovou plochu pro zaznamenávání dat s v podstatě konstantní hustotou, přičemž záznamová plocha obsahuje kruhové nebo spirálové stopy, opatřené servokombinací (servopattern, servovzorkem - dále: servokombinací), obsahující záhlaví, střídající se se stopovými částmi, přičemž záhlaví jsou v radiálně uspořádaných polohách a obsahují polohovou informaci, a stopové části jsou uspořádány pro ukládání množství dat, které je v podstatě úměrné radiální poloze příslušné stopové části .
Dále se vynález týká záznamového zařízení pro záznam dat s v podstatě konstantní hustotou na optickém disku, obsahujícím záznamovou oblast, která obsahuje kruhové nebo spirálové stopy, opatřené servokombinací obsahující záhlaví střídající se se stopovými částmi, přičemž záhlaví jsou v radiálně uspořádaných polohách a obsahují polohovou informaci, a stopové části jsou uspořádány pro záznam množství dat, v podstatě úměrného radiální poloze příslušné stopové části, přičemž zařízení obsahuje záznamovou hlavu, prostředky pro řízení záznamu, a polohovací prostředky pro ustavování polohy záznamové hlavy na stopě v poloze, do níž se má provádět záznam, přičemž polohovací prostředky obsahují obsahují detekční prostředky záhlaví pro získávání polohové informace ze záhlaví.
Vynález se také týká čtecího zařízení pro čtení dat z optického disku, zaznamenaných s v podstatě konstantní • ·
-2hustotou, přičemž optický disk obsahuje záznamovou oblast, která obsahuje kruhové nebo spirálové stopy, opatřené servokombinací obsahující záhlaví střídající se se stopovými částmi, přičemž záhlaví jsou v radiálně uspořádaných polohách a obsahují polohovou informaci, a stopové části obsahují množství dat, v podstatě úměrné radiální poloze příslušné stopové části, přičemž zařízení obsahuje čtecí hlavu, prostředky pro řízení čtení, a polohovací prostředky pro ustavování polohy čtecí hlavy na stopě v poloze, která se má číst, přičemž polohovací prostředky obsahují detekční prostředky záhlaví pro získávání polohové informace ze záhlaví.
Dosavadní stav techniky
Takový nosič záznamu a zařízení jsou známé z evropské patentové přihlášky EP 0 587 019. Spis popisuje nosič záznamu ve formě optického disku, mající záznamovou plochu obsahující uspořádání drážek na substrátu, tvořící strukturu kruhových nebo spirálových stop se servokombinací. Záznamové stopy jsou rozděleny v podélném směru do stopových částí, střídajících se se záhlavími. Záhlaví obsahují polohovou informaci, například adresovou oblast, obsahující předzaznamenané adresové značky. Záhlaví jsou vytvořena během výroby, například ve formě tak zvaných předvytvořených prohlubní, které jsou v disku vytlačeny. Adresové značky představují polohovou informaci pro polohové ustavování záznamové hlavy na požadované stopě, a udávají adresu záznamové oblasti, následující adresovou oblast.
Ve směru příčném k ke stopám jsou uspořádána záhlaví. Disk obsahuje jednu stopovou adresu a pevný počet radiálně vůči sobě uspořádaných servoprohlubní v každé otočce, tvoří·· · ·· ·· • · · · · ·
9 9 · · · · ·····«· · · fe
-3cích tak zvanou vzorkovanou servokombinací. Servokombinace, obsahující radiálně vůči sobě uspořádané prvky, je nazývána servokombinace s konstantní úhlovou rychlostí CAV (Constant Angular Velocity), a má být skenována servostystémem, majícím fázový závěs pro generování servofrekvence se zachycením na frekvenci otáčení disku.
Adresové značky jsou dimenzovány tak, aby byly čteny s taktováním uvedenou servofrekvencí. Dále je použit fázový závěs (t.j. smyčka fázového závěsu PPL) pro generování datového hodinového signálu, zachyceného na rychlosti operací čtení a záznamu dat, které se vykonávají s v podstatě konstantní lineární hustotou. Každá stopová část je uspořádána pro zaznamenávání množství dat, které je v podstatě úměrné radiální poloze příslušné stopové části. Napříč celé záznamové plochy je tak hustota v podstatě konstantní, což odpovídá dobře známému systému s konstantní lineární rychlostí CLV (Constant Linear Velocity). Když dochází ke skoku k nové radiální poloze, je bod nastavování frekvence otáčení nebo bod nastavování taktování datového hodinového signálu seřízen na novou polohu, ale fázový závěs servořízení zůstává zachycený na CAV servokombinací. Adresy v záhlavích tak mohou být vždy čteny se servofrekvencí.
Záznamové zařízení obsahuje optický systém pro záznam nebo čtení informace vytvářením skenovacího místa na stopě nosiče záznamu prostřednictvím svazku záření. Optický disk se otáčí a skenovaci místo je polohově ustavováno v radiálním směru na střed stopy, a to pomocí servoprostředků pro skenování stopy. Během skenování je fázový závěs servoovládání zachycen na frekvenci otáčení disku pro čtení CAV ser• 4
-4vokombinace. Fázový závěs pro čtení nebo záznam dat je zachycen na CLV rychlosti dat. Známý nosič záznamu a zařízení mají ten problém, že pro spolehlivou operaci musí být první fázový závěs zachycen na CAV servokombinaci a druhý fázový závěs musí být zachycen na CLV datové hustotě.
Vynález si klade za úkol vytvořit optický disk a záznamové a čtecí zařízení, uzpůsobené pro spolehlivější záznam a/nebo čtení, přičemž by data byla zaznamenána s v podstatě konstantní hustotou.
Podstata vynálezu
Vynález navrhuje pro výše uvedený účel optický disk, obsahující záznamovou plochu pro zaznamenávání dat s v podstatě konstantní hustotou, přičemž záznamová plocha obsahuje kruhové nebo spirálové stopy, opatřené servokombinaci (servopattern), obsahující záhlaví, střídající se se stopovými částmi, přičemž záhlaví jsou v radiálně uspořádaných polohách a obsahují polohovou informaci, a stopové části jsou uspořádány pro ukládání množství dat, které je v podstatě úměrné radiální poloze příslušné stopové části, jehož podstata spočívá v tom, že polohová informace je vytvořena v podstatě s uvedenou konstantní hustotou.
To má ten účinek, že záhlaví jsou uložena v místech odpovídajících CAV uspořádání, ale mají informační obsah, který se dá číst s datovým taktováním. Není potřeba druhé smyčky fázového závěsu a stačí jedna smyčka fázového závěsu (jeden fázový závěs PPL), zachycená na datové frekvenci. Zaznamenávání je proto méně složité a je spolehlivější. To je také výhodné v tom, že se zmenší prostor potřebný pro CLV • 9 9
-599 9 9 9 9 9
9 9 9 · 9 · ···· · · · · • ······· · · · uspořádání záhlaví, jak je znázorněné například na obr.2 a je popsáno níže. Nároky na ukládací kapacitu pro záhlaví se tak sníží, což zvyšuje efektivní ukládací kapacitu disku pro data.
Podle dalšího znaku optického disku podle vynálezu je záznamová plocha rozdělena do více souosých prstencových zón, přičemž každá stopová část v jedné ze zón je pro záznam stejného předem určeného množství dat s hustotou stopové části, přičemž průměrné hustoty stopové části v jedné zóně jsou v podstatě rovné uvedené konstantní hustotě. To má výhodu v tom, že množství dat v každé stopové části v jedné ze zón je konstantní. Polohová informace je s výhodou vytvořena s uvedenou hustotou stopové části.
Podle dalšího znaku vynálezu obsahuje otočka stopy několik záhlaví, přičemž záhlaví v každé ze zón jsou uspořádána radiálně proti odpovídajícím záhlavím v radiálně vnější přilehlé zóně. Každá otočka obsahuje například osm záhlaví.
Další provedení optického disku se vyznačuje tím, že stopové části obsahují periodické charakteristické znaky, udávající hustotu pro příslušnou stopovou část. To má výhodu v tom, hodinový (taktovací) signál požadované frekvence může být generován fázovým závěsem, zachyceným na uvedených periodických znacích. Je třeba poznamenat, že periodické charakteristické znaky jsou k dispozici pro části záznamové plochy opatřené záznamem i bez záznamu, takže záhlaví mohou být spolehlivě čtena také v oblastech bez záznamu. Periodické charakteristické znaky s výhodou obsahují radiální zvlnění stopy, přičemž mohou být v každé ze zón uspořádány v radiál-6«0 00 ·· · «· 00 000 090 0·«0
0000 0 000 · 90 ·
0 000 0000000 90 9
0090 99 00 ně si odpovídajících polohách.
Data mohou být rozdělena do adresovatelných bloků předem určené velikosti, která se liší od množství dat zaznamenatelných do stopové části, přičemž polohová informace obsahuje blokovou adresu, udávající blok přiřaditelný k záhlaví a indikátor příštího bloku, udávající vzdálenost začátku příštího bloku od záhlaví.
Polohová informace obsahuje podle dalšího znaku vynálezu číslo stopy, udávající radiální polohu stopy, a číslo záhlaví, udávající úhlovou polohu záhlaví.
Záznamová oblast disku může obsahovat zaznamenaná data. Optický disk může být typu pouze pro čtení.
Vynález dále navrhuje záznamové zařízení pro záznam dat s v podstatě konstantní hustotou na optickém disku, obsahujícím záznamovou plochu, která obsahuje kruhové nebo spirálové stopy, opatřené servokombinací obsahující záhlaví střídající se se stopovými částmi, přičemž záhlaví jsou v radiálně uspořádaných polohách a obsahují polohovou informaci, a stopové části jsou uspořádány pro záznam množství dat, v podstatě úměrného radiální poloze příslušné stopové části, přičemž zařízení obsahuje záznamovou hlavu, prostředky pro řízení záznamu, a polohovací prostředky pro ustavování polohy záznamové hlavy na stopě v poloze, do níž se má provádět záznam, přičemž polohovací prostředky obsahují detekční prostředky záhlaví pro získávání polohové informace ze záhlaví, přičemž zařízení se pro výše uvedené účely vyznačuje tím, že detekční prostředky záhlaví jsou uspořádány • · ·
-7pro čtení polohové informace v podstatě při uvedené konstantní hustotě.
To má účinek v tom, že záhlaví, i když jsou uložena v souladu s CAV uspořádáním servoinformace, mohou být čtena čtecím prostředkem synchronizovaným se stejným datovým hodinovým signálem (taktováním), jaký byl použit pro data zaznamenaná ve stopové části přilehlé k záhlaví. To je výhodné v tom, že je zapotřebí pouze jeden fázový závěs pro generování datového hodinového signálu, zachyceného na datovou rychlost.
Vynález je také založen na seznání následujících skutečností, týkajících se nároků na ukládací kapacitu a problémů se snižováním ukládací kapacity, vyplývajícím z ukládání záhlaví. Záhlaví jsou v servokombinaci použita k udávání polohy dat, která se mají zaznamenávat, přičemž data jsou obvykle dělena do logických jednotek, nazývaných sektory. Například výše uvedený spis EP 0 587 019 popisuje zónovaný disk, mající v každé zóně pevný počet datových sektorů, připadající na jednu otočku stopy a jedno záhlaví na otočku, přičemž první sektor začíná u uvedeného záhlaví. Podle vynálezu je požadováno na jednu otočku více záhlaví pro rychlý přístup k datům po skoku do nové radiální polohy, neboť zařízení by jinak muselo čekat maximálně téměř celou plnou otočku disku, než se dá záhlaví použít.
Ve známých diskových formátech, jako je DVD-RAM a jak je znázorněno na obr.2, je více záhlaví na otočku použito v CLV uspořádání, t.j. jsou rozmístěna se sektory a proto i s radiálně se zvyšujícím počtem záhlaví na otočku stopy.
• · • fe • fe
I fefe <
» fe· 1 » fefe « • · » ·
-8Relativně velké nároky na kapacitu záhlaví vyplývají z umístění záhlaví v CLV uspořádání. Podle vynálezu je více záhlaví v každé otočce uspořádáno radiálně v CAV servokombinaci, aby se umístilo rychlé získání radiální a úhlové polohy skenovací jednotky z disku. Vysoká průměrná hustota záznamu dat je dosahována tím, že se do každé stopové části zaznamenává množství dat, úměrné radiální poloze příslušné stopové části, což vede k CLV datové hustotě.
Zejména autoři shledali, že formát disku může být použit pro záznam datových bloků v logických sektorech následujícím způsobem. Velikost logických sektorů se zvolí nezávisle na vzdálenosti mezi záhlavími a začátek sektorů není nutně u záhlaví. Na rozdíl od CAV systému leží začátek sektoru v libovolné poloze vzhledem k začátku záznamové oblasti, a je vypočítaný ze známých množství dat v každé předcházející stopové části. Záhlaví jsou použita pouze pro určování polohy skenovací jednotky a začátek sektoru leží například m kanálových bitů po záhlaví η. V novém diskovém formátu tak záhlaví mohou sektor přerušovat v jedné nebo více libovolných polohách. Jelikož jsou však záhlaví vytvořena se stejnou hustotou, jako data sektorů, mohou být čtena prostředky pro čtení dat, mohou být rozpoznána jako záhlaví a mohou být vyloučena z čtených dat. Počet záhlaví je tak relativně nízký aje přitom přizpůsobený požadavkům na rychlé ustavování polohy. Nízké nároky na ukládací kapacitu pro záhlaví jsou výhodné z hlediska celkové ukládací kapacity disku, jaká je k dispozici, a proto z hlediska průměrné hustoty.
Podle dalšího znaku záznamového zařízení podle vynáφφ φφ • φ φ φφφφ φφφ φφφφ φφφφ φφ • φ φφφφ • ·
-9φφ φφ « · φ ♦
Φ Μ · φ Φ Φ Φ Φ φ «φφφ φ Φ·Φ« lezu je záznamová plocha na disku je rozdělena do více souosých prstencových zón, přičemž řídicí prostředky záznamu jsou uzpůsobeny pro zaznamenávání, do jedné ze stopových částí v jedné ze zón, stejného předem určené množství dat s hustotou stopové části, přičemž průměrné hustoty stopové části v jedné zóně jsou v podstatě rovné uvedené konstantní hustotě.
Stopové části obsahují periodické charakteristické znaky, udávající hustotu pro příslušnou stopovou část, přičemž řídicí prostředky záznamu jsou s výhodou uzpůsobeny pro řízení rychlosti zaznamenávání v závislosti na uvedených periodických charakteristických znacích.
Podle dalšího znaku záznamového zařízení podle vynálezu jsou řídicí prostředky záznamu uzpůsobeny pro záznam dat, rozdělených do adresovatelných bloků předem určené velikosti, která se liší od množství dat zaznamenatelného do stopové části a pro začínání zaznamenávání jednoho z bloků ve spojovací poloze v odstupu od předchozího záhlaví v závislosti na polohové informaci.
Vynález dále navrhuje čtecí zařízení pro čtení dat z optického disku, zaznamenaných s v podstatě konstantní hustotou, přičemž optický disk obsahuje záznamovou plochu, která obsahuje kruhové nebo spirálové stopy, opatřené servokombinací obsahující záhlaví střídající se se stopovými částmi, přičemž záhlaví jsou v radiálně uspořádaných polohách a obsahují polohovou informaci, a stopové části obsahují množství dat, v podstatě úměrné radiální poloze příslušné stopové části, přičemž zařízení obsahuje čtecí hlavu, pro« to • · * ·
-10• to toto • t · • · ·« «to · «··· ·· • · · • W · · • to to « • to toto · • ···« • toto toto středky pro řízení čtení, a polohovací prostředky pro ustavování polohy čtecí hlavy na stopě v poloze, která se má číst, přičemž polohovací prostředky obsahují detekční prostředky záhlaví pro získávání polohové informace ze záhlaví, přičemž podstata zařízení spočívá v tom, že detekční prostředky záhlaví jsou uspořádány pro čtení polohové informace v podstatě s uvedenou konstantní hustotou.
Řídicí prostředky čtení jsou s výhodou uzpůsobeny pro čtení dat v adresovatelných blocích předem určené velikosti, která se liší od množství dat, které lze číst ze stopové části, a čtení jednoho z bloků zahrnuje v čtení prvního množství dat, začínajícího ve spojovací poloze ležící v odstupu od záhlaví, předcházejícího příslušnou stopovou část, přičemž uvedená stopová část obsahuje další množství dat, náležející předchozímu bloku mezi záhlavím a spojovací polohou.
Čtení může zahrnovat kombinování uvedeného prvního množství dat s nejméně jedním dalším množstvím dat čteným z následující stopové části, které tvoří poslední množství dat, čtených ze stopové části až k příští spojovací poloze.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr.l schéma nosiče záznamu, obr.2 schéma optického disku podle stavu techniky s CLV uspořádáním záhlaví, obr.3 schéma zónovaného optického disku, obr.4 schéma uspořádání záhlaví a sektoru, obr.5 blokové schéma zařízení pro záznam na nosič záznamu, obr.6 blokové schéma zařízení pro
00 • 0 0 * • 0 0 0
0 • 0 ·
-110 0 · · « * 0 • 0 00
0 0 0000 00
0 0 0 0« 0 0 záznam na nosič záznamu a čtení z nosiče záznamu a obr.7 schéma uspořádání servokombinace s plošinami a drážkami na rozhraní mezi zónami.
Odpovídající prvky v různých výkresech mají shodné vztahové značky.
Příklady provedení vynálezu
Obr.la znázorňuje diskovitý nosič i záznamu, mající stopu 9, určenou pro záznam, a střední otvor 10. Stopa 9 je uspořádána do soustavy otoček, tvořící v podstatě souběžné spirálovité závity. Stopa 9 nosiči záznamu je vyznačena předem vytlačenou stopovou strukturou, jíž je opatřen při výrobě nenahraný nosič záznamu. Stopová struktura je například tvořena předem vytvořenou drážkou 4, která umožňuje čtecí a záznamové hlavě sledovat stopu 9 během čtecího ne záznamového skenování. Vynález je použitelný odpovídajícím způsobem pro jiné stopové struktury, mající v podstatě souběžné stopy, v nichž jsou otočky soustředné místo uspořádání do spirálovitých závitů.
Obr.lb znázorňuje řez nosičem 1 záznamu, vedený rovinou b-b, v němž je transparentní substrát 5 opatřen záznamovou vrstvou 6 a ochrannou vrstvou 7. Předem vytvořená drážka 5 je opatřena záznamovou vrstvou 6 a ochrannou vrstvou 7. Předem vytvořená drážka 4 může být realizována jak ustupující útvar nebo ve vyvýšeném útvaru, nebo jako materiálová vlastnost, lišící se od okolí. Záznamová vrstva 6 může být opticky nebo magnetoopticky (MO) popisovátelná prostřednictvím zařízení pro záznam informace, například známým systémem pro záznam na kompaktní disk. Během zápisu se záznamová vrstva lokálně zahřívá svazkem elektromagnetického záření, jako • 0 « 0 •
90 · • 00
-12·« 9 90 90
0 0 0 0 0 9 • · © 0 0 0« O
0090000 00 0
9 0 0 0 0 0
0 09 09 laserového světla. Záznamová vrstva v případě přepisovatelného nosiče záznamu je tvořena například materiálem s fázovou změnou, který se dostává do amorfního nebo krystalizovaného stavu, když je zahřátý ve správné míře.
Obr.lc znázorňuje alternativní stopovou strukturu, sestávající z prostřídaných vyvýšených a prohloubených stop, nazývaných plošiny 11 a drážky 12. Je třeba poznamenat, že jak plošiny 11, tak i drážky 12 slouží jako záznamové stopy. Každá otočka má nejméně jednu plochu, přerušující plošiny a drážky, tvořící oblast záhlaví. V případě spirálové stopy mohou drážky pokračovat jako drážky v každé otočce po oblasti záhlaví, a tvořit spojenými plošinami a spojenými drážkami dvojitou spirálu. Alternativně je přepnutím po oblasti záhlaví na druhý typ alespoň jednou na otočku vytvořen přechod z plošiny do drážky nebo naopak.
Podle vynálezu jsou stopy rozděleny do stopových částí 2f schopných přijmout záznam, radiálně uspořádanými záhlavími 2. Stopové části 2 jsou pro čtení nebo záznam optických značek, reprezentujících uživatelskou informaci, a předchází jim záhlaví pro jednotlivý přístup do každé stopové části. Záhlaví obsahují polohovou informaci, udávající polohu záhlaví a přilehlé stopové části vzhledem k začátku stopy, nebo radiální a úhlové parametry, například adresové značky, reprezentující adresovou informaci. Adresové značky na nenahraném nosiči pro záznam jsou obvykle vytlačeny při výrobě, aby se umožnilo polohování čtecí a záznamové hlavy kdekoli na dosud nepopsaném nosiči záznamu.
Záhlaví jsou umístěna v několika, v daném příkladě ·· 0* ·* · 0· 0·
000 000 0000 • •00 · · 0 0 0 · · 0
0 0 0 0 0 0000 0 0 «0 t
00 00 0 · 0 0 0
0000 00 00 · 00 00
-13čtyřech úhlových polohách na každou otočku, což odpovídá polohám záhlaví, použitým v systému s konstantní úhlovou rychlostí (CAV). Polohová informace v záhlavích v těchto CAV polohách je však zaznamenaná s CLV hustotou, t.j. značky kódují polohovou informaci při konstantní hustotě. To je schematicky vyznačeno obdélníkovými oblastmi 2 záhlaví na obr.la. Vzhledem k CAV poloze záhlaví mají stopové části délku úměrnou radiální poloze, t.j. vzdálenosti od středu středního otvoru .10. Stopové části jsou zaznamenávány s konstantní hustotou a proto je množství dat ve stopové části úměrné radiální poloze, což se nazývá CLV formát.
Data ve stopových částech a polohová informace v přilehlém záhlaví jsou zaznamenávána se stejnou hustotou a mohou být čtena stejným záznamovým prostředkem. Data, která mají být zaznamenávána, jsou dělena do sektorů pevné délky, které jsou zaznamenávány od první libovolné úhlové polohy a radiální polohy do druhé libovolné polohy, přičemž tyto polohy jsou mezi záhlavími. Ve formátu disku podle vynálezu není požadavek mít počet sektorů, přesně připadající na otočku, což poskytuje přídavné výhody v průměrné hustotě dat, protože může být používáno buď žádné zónování nebo malé zóny. Uvedené libovolné polohy mohou být vypočítány podle několika vzorců na základě znalosti množství dat, zapisovatelných do každé stopové části. Dosáhnou se tak snížené nároky na kapacitu záhlaví při použití několika záhlaví s CAV uspořádáním na otočku, a při použití zápisových sektorů s CLV datovou hustotou, které nejsou polohově uspořádány souhlasně se záhlavími.
Obr.2 znázorňuje optický disk 21 podle stavu techni«0 «0 ·· * ·· ·· 000 000 000* • 000 0000 0000
000 0 00·· 00 00 0
00 00 0 0000
000« 00 0< 0 ·* ·«
-14ky, jako DVD-RAM, používající zónovaný CLV formát (CLV = Constant Linear Velocity, konstantní lineární rychlost, t.j. konstantní hustotu záznamu nezávislou na radiální poloze). Pro každý sektor jsou použita záhlaví 22, 23 . 24 a záznamová plocha disku je rozdělena na souosé prstencové zóny. Každá stopová část v jedné ze zón obsahuje jeden sektor a přiřazené záhlaví obsahuje fyzickou adresu tohoto sektoru. Každá zóna má pevný počet sektorů na otočku a počet zón se zvyšuje pro každou radiálně vnější zónu o jednu. Záhlaví 24 prvního sektoru v každé otočce jsou v radiálně souhlasných polohách (radiálně vyřízena proti sobě). V zóně jsou radiálně uspořádána další záhlaví 22, 23 a v uvedené zóně zůstává množství dat zaznamenaných v otočce konstantní podle systému CAV (Constant Angular Velocity, konstantní úhlová rychlost). Formát disku se nazývá ZCLV (Zoned CLV, zónovaný CLV). Disk s formátem ZCLV však vykazuje významnou ztrátu ukládací kapacity dat vzhledem k velkému množství záhlaví. Tato ztráta je označovaná jako kapacitní nároky (overhead) na záhlaví, které se podle vynálezu snižují.
Obr.3 znázorňuje zónovaný optický disk podle vynálezu. Disk má záznamovou plochu 31 od vnitřního průměru 32 k vnějšímu průměru 22· Záznamová plocha obsahuje kruhové nebo spirálové stopy (jak je znázorněno na obr.l) a stopy jsou přerušovány záhlavími 34. vymezujícími stopové části. Záhlaví jsou umístěna v radiálně souhlasných polohách, zejména začátky záhlaví jsou vzájemně vyřízeny podle radiálních přímek 36. Záznamová plocha 31 disku je rozdělena do souosých prstencových zón a v každé zóně jsou uspořádány stopové části pro zaznamenávání stejného množství dat. V zóně začíná hustota na jmenovité úrovni, kterou budeme nazývat CLV hus4 · 4 · *44 4 · 4 4 • 44 44* *444
44 4 444 4 4 4 4 4 4 44* 4 4 · »* · 4 44 4
44 44 4 4444 4444 44 ·· 4 44 44 — 15— tota, a klesá úměrně k radiální poloze příslušné stopové části, a na začátku příští zóny je hustota nastavena na jmenovitou úroveň. Hustota v každé zóně je proto v souladu se systémem CAV.
Průměrná hustota celé záznamové oblasti je o něco nižší, než jmenovitá CLV úroveň, přičemž taková ztráta ze zónování je závislá na počtu zón, například větší s jen malým počtem velkých zón. Každá stopová část v jedné ze zón je tak uspořádána pro záznam stejného předem určeného množství dat při hustotě stopové části, a průměr hustot stopové části v jedné zóně je v podstatě rovný uvedené CLV hustotě. Záhlaví jsou zaznamenávána s datovou hustotou, která v zóně klesá směrem ven v souladu s CAV systémem, přičemž koncové části 35 záhlaví jsou uspořádány na radiálních úsečkách s odlišným úhlem, takže na každém paprsku vytvářejí pilovitou strukturu.
V jednom provedení disku jsou stopové části opatřeny periodickými charakteristickými znaky, udávajícími hustotu pro příslušnou stopovou část. Během skenování čtecím zařízením generují tyto periodické charakteristické znaky ve skenovací jednotce periodický signál, například servosignály nebo datový čtecí signál. Periodické signály mohou být použity pro synchronizování záznamu nebo čtení dat, například obvodem fázového závěsu, zavěšeným na periodický signál.
Periodické charakteristické znaky mohou být výchylka polohy stopy ve směru příčném ke stopě, nazývaná zvlnění, nebo jiné výchylky šířky nebo hloubky stopy. Zvlnění stopy pro CLV disk mez záhlaví, například CD-R, je popsáno v pa-16• fe fefe fefe · fefe fefe fefefe fefefe fefefefe • fefefe fefefefe fefefefe fe · fefefe · fefefefe · · fefe · • fefe fefe · fefefefe • fefefe fefe fefe · fefe fefe tentovém spisu US 4 901 300. V provedení zónovaného disku podle vynálezu jsou stopová zvlnění v zóně uložena v radiálně uspořádaných polohách. Počet zvlnění ve stopové části je konstantní a jednomu zvlnění odpovídá pevné množství dat, například jedno zvlněni odpovídá 324 kanálovým bitům a jeden rámec odpovídá šesti zvlněním nebo 1944 kanálovým bitům nebo 155 datových bajtů pro daný kanálový kód.
Obr.4 znázorňuje uspořádání záhlaví a sektoru. Obr.4a ukazuje strukturu s plošinami a drážkami, přerušovanou záhlavími, ve zvětšeném a schematickém znázornění. První drážka 41 je přerušena oblastí 40 záhlaví. K první drážce 41 radiálně přiléhá první plošina 42 a dále následují další drážky a plošiny. Drážky jsou opatřeny příčnou výchylkou polohy, tak zvaným zvlněním, které je mezi drážkami vzájemně polohově souhlasně uspořádáno. Oblast záhlaví je rozdělena na první část 43., použitou pro drážková záhlaví, a druhou část 44., použitou pro plošinová záhlaví. Čtení adresových značek 45, reprezentujících polohovou informaci, tak není rušeno interferencí s adresovými značkami v radiálně přilehlé oblasti.
Obr.4b znázorňuje uspořádání záhlaví a stopové části, udávající logické přiřazení uložené informace. Jednotka délky je perioda zvlnění, která odpovídá pevnému množství kanálových bitů, jak bylo vysvětleno výše. Nejprve je udáváno záhlaví 40, rozdělené do první části s drážkovým záhlavím 43 a druhé části s plošinovým záhlavím 44. Po té následuje řídicí část 46 s pěti zvlněními (wobbles) pro řízení čtení uložených dat. Řídicí část 46 je rozdělena do mezerového úseku (GAP), t.j. nepopsané oblasti, přímo přiléhající k ob·· ·* ·· · ·· 99
9 9 9 9 9 9 9 9 9
999 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9999 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9
9999 99 99 9 99 99
-17lasti záhlaví, hlídacího úseku (GUARD) pro zahajování záznamové operace, přičemž je umožňována určitá výchylka v počátečním bodě pro zabránění opotřebení, úseku (VFO) pro závěs oscilátoru s průměrnou frekvencí (Variable Frequency Oscillator) a snychronizační kombinace (SYNC) pro logickou synchronizaci kanálového kódu. Po řídicí části 46 následuje datový úsek 47 (DATA) pro ukládání uživatelských dat, který má délku v závislosti na radiální poloze stopové části. Poslední část 48 stopové části před příští oblastí záhlaví je rozdělen na úsek PA (Post Ambule, postambule) pro uzavírání kanálového kódování, a druhé úseky GAP a GUARD s podobnou funkci, jakou mají stejnojmenné úseky v řídicí části 46.
Obr.4c znázorňuje formát logických dat. Uživatelská data jsou rozdělena do sektorů 142 pevné délky 2 kilobajtů, z nichž každý vyžaduje při záznamu například 98 zvlnění. Více sektorů, například 32, je spojeno dohromady do ECC bloku, v němž jsou zahrnuty protichybové opravné kódy pro opravu chyb kdekoli v ECC bloku. Takový dlouhý ECC blok poskytuje lepší ochranu proti burstovým chybám a vede k minimálnímu množství dat, které se mají zaznamenávat. Také jestliže se musí změnit pouze jeden sektor, přepisuje se plný ECC blok, obsahující nově vypočítané chybové kódy.
Spojovací sektor 141, který má délku pouze několika zvlnění, tvoří rezervu jako nárazníkový prostor mezi ECC kódy, aby umožňoval v takových blocích nezávislé zaznamenávání. Obvykle je spojovací sektor popsán fiktivními daty, aby se zajistilo, že nezůstanou žádné prázdné oblasti. ECC blok se zjevně délkově neshoduje s délkou stopové části a může být delší nebo kratší než datový úsek 47 DATA ve stopové • fe fefe fefe · *· fefe • fefe fefefe fefefefe • fefefe · fefefe · fefe · • fe fefefe · fefe·· fefe fefe fe • fefe fefe · fefefefe • fefefe fe* fefe fe fe* fefe
-18části. Aktuální začátek ECC bloku může být snadno vypočítán z délky bloku, adresy bloku a velikosti stopových částí, a liší se předem určeným způsobem v závislosti na radiální poloze. Uvedený výpočet poskytuje číslo stopy, číslo záhlaví v této stopě a vzdálenost od uvedeného záhlaví, vyjádřené například v počtu zvlnění.
V příkladném provedení optického disku obsahuje polohová informace v záhlaví číslo stopy, udávající radiální polohu stopy, a číslo záhlaví, udávající úhlovou polohu záhlaví. Je třeba poznamenat, že konkrétní záhlaví bude vždy uvnitř bloku s konkrétní adresou, a že ve známé vzdálenosti od uvedeného záhlaví bude vždy ležet příští blok. V jiném provedení optického disku obsahuje polohová informace v záhlaví blokovou adresu, udávající blok, který lze nalézt v záhlaví, a indikátor příštího bloku, reprezentující vzdálenost od záhlaví k začátku příštího bloku. Bloková adresa může být blok, začínající před záhlavím a obsahující uvedené záhlaví, nebo může být adresa příštího začínajícího bloku.
Obr.5 a 6 znázorňují zařízení podle vynálezu pro skenování nosiče 1 záznamu. Zařízení z obr.5 je uzpůsobeno pro čtení nosiče 1 záznamu, který je shodný s nosiči záznamu znázorněnými na obr.l nebo 3. Zařízení je opatřeno hnacím prostředkem 55 pro otáčení nosiče 1 záznamu, a čtecí hlavou 52 pro skenování stopy na nosiči záznamu. Čtecí hlava obsahuje optický systém známého typu pro vytváření ozařovacího místa (bodu) 66 zaostřeného na stopu záznamové vrstvy nosiče záznamu prostřednictvím svazku 65 záření, vedeného skrz optické prvky. Svazek 64 záření je vytvářen zdrojem záření, například laserovou diodou. Čtecí hlava dále obsahuje za-19·· ·· ·· · ·· ·· · · · ·· ···· • ··· · · · · · ·· · • · · · · · ···· · · · · · • · · · · · · · · · ···· ·< φ* * ·· ·· ostřovací ovladač pro zaostřování svazku 65 záření na záznamovou vrstvu, a sledovací ovladač 59 pro jemné ustavování polohy ozařovacího místa 66 v radiálním směru vzhledem ke středu stopy. Sledovací ovladač 59 může obsahovat cívky pro radiální pohybování optickým prvkem, nebo může být uzpůsoben pro měnění úhlu odrážecího prvku na pohyblivé části čtecí hlavy nebo na části v pevné poloze v případě, že část optického systému je uložena v pevné poloze.
Záření, odrážené záznamovou vrstvou, je detekováno detektorem obvyklého typu, například čtyřkvadrantovou diodou, pro generování detekčních signálů 57, zahrnujících čtecí signál, signál chyby sledování a signál chyby zaostřování. Zařízení je opatřeno sledovacím prostředkem 51, připojeným je čtecí hlavě, pro přijímání signálu chyby sledování z čtecí hlavy, a pro ovládání ovladače 59 sledování. Během čtení se čtecí signál převádí na výstupní informaci, udávanou šipkou 64., v čtecím prostředku 53., obsahujícím například kanálový dekodér a korektor chyb.
Zařízení je opatřeno detektorem 50 záhlaví pro detekci oblastí záhlaví a pro získávání adresové informace z detekčních signálů 57., když se na stopách nosiče záznamu skenují oblasti záhlaví. Detekční prostředek záhlaví je uzpůsoben pro čtení polohové informace ze záhlaví v podstatě při datové hustotě, která v podstatě odpovídá konstantní hustotě použité v systému CLV.
Zařízení má polohovací prostředek 54 pro hrubé polohování čtecí hlavy 52 v radiálním směru na stopě, přičemž jemné ustavování polohy je zajišťováno ovladačem 59 sledová• · 0 · • · ·
0 00 • · · • · • · · • · · • · ·
-20ní. Zařízení je dále opatřeno systémovou řídicí jednotkou 56 pro příjem povelů z řídicího počítačového systému nebo od uživatele a pro ovládání zařízení přes ovládací vedení 58, například systémovou sběrnici připojenou k hnacímu prostředku 55, polohovacímu prostředku 54, detektoru 50 záhlaví, sledovacímu prostředku 51 a čtecímu prostředku 53.. K tomuto účelu obsahuje systémová řídicí jednotka řídicí obvodovou sestavu, například mikroprocesor, programovou parně € a řídicí hradla, pro provádění výše popsaných postupů.
Systémová řídicí jednotka 56 může být také realizována jako stavový stroj v logických obvodech. Je třeba poznamenat, že záhlaví jsou umístěna v polohách CAV a množství dat ve stopových částech je proto závislé na radiální poloze. Čtecí prostředek 53 je uzpůsoben tak, že eliminuje z čtených dat záhlaví, přičemž toto eliminování může být řízeno prostřednictvím řídicích vedení 58 detektorem 50 záhlaví. Alternativně jsou čtecí prostředky opatřeny deformátovacími prostředky, které rozpoznávají a odstraňují z datového proudu záhlaví a další řídicí informaci.
Systémová řídicí jednotka 56 je uzpůsobena pro vyvolání vyhledávání polohové informace a vykonávání polohovacího procesu následovně. Z povelu, obdrženého od uživatele nebo z řídicího počítače, se odvozuje požadovaná bloková adresa. Na základě známých množství dat, uložených v každé stopové části, se vypočítá poloha bloku, vyjádřená v čísle stopy, čísle záhlaví a vzdálenosti od uvedeného záhlaví. Pro zónovaný formát může být použita tabulka, poskytující pro každou zónu první blokovou adresu a délku stopových částí, která je během zóny pevná. Určuje se radiální vzdálenost od
-21aktuální polohy k požadovanému číslu stopy a generuje se řídicí signál pro polohovací prostředek 54 pro radiální pohybování čtecí hlavy 52 k požadované stopě. Když je radiální pohyb dokončen, záhlaví se čte detektorem 50 záhlaví.
Čtecí signál záhlaví se zpracovává pro detekci, zda se čte požadovaná stopa. Je-li tomu tak, čeká systémová řídicí jednotka až do příchodu požadovaného záhlaví. Po tomto záhlaví se jakákoli data před vypočítanou vzdáleností od záhlaví odstraní a data z požadovaného bloku se čtou od spojovací polohy ve spojovacím sektoru, popsaném s odvoláním na obr.4c. V praxi se budou číst všechna data, počínající záhlavím, a jakákoli data před začátkem požadovaného bloku se vyloučí, a čtení spojovací polohy tak v podstatě odpovídá začátku bloku.
S výhodou je systémová řídicí jednotka uzpůsobena pro kombinování prvního množství data z první stopové části s nejméně jedním dalším množstvím dat, čteným z následující stopové části, přičemž uvedené nejméně jedno další množství dat obsahuje poslední množství dat, získávané ze stopové části až do příští spojovací polohy. Celý ECC blok tak obsahuje první množství z čtené první stopové části, poslední množství z části poslední čtené stopové části, jakož i mezilehlá množství ze stopových částí mezi první a poslední stopovou částí.
Obr.6 znázorňuje zařízení pro záznam informace na nosič záznamu podle vynálezu popisovatelného nebo přepisovatelného typu, například magnetooptickým nebo optickým způsobem (změnou fáze nebo barvy) pomocí svazku 65 elektromagne-22·· 0 0 0 0 0 ·· ·· • 00 0·· 0 0 0 0
0 0 0 · ··· 0 0 0 « • · 0·· 0000000 00 0 tického záření. Zařízení je také uzpůsobeno pro čtení a obsahuje stejné prvky, jako zařízení pro čtení, popsané výše s odvoláním na obr.5, až na to, že má záznamovou a čtecí hlavu 62. Záznamová a čtecí hlava 62 má stejnou funkci, jako čtecí hlava 52, spolu se záznamovou funkcí, a je připojena k záznamovému prostředku 60, obsahujícím například formátovač, protichybový kodér a kanálový kodér.
Informace, předkládaná na vstup záznamového prostředku 60, jak je vyznačeno šipkou 63., je rozdělována přes logické a fyzické sektory podle formátovacích a kódovacích pravidel a je převáděna na záznamový signál 61 pro záznamovou a čtecí hlavu 62.· Systémová řídicí jednotka 56 je uzpůsobena pro řízení záznamového prostředku 60 a pro snímání polohové informace a pro polohovací proces čtecího zařízení, jak je uvedeno výše. Během záznamové informace jsou na nosiči záznamu vytvářeny značky, reprezentující informaci.
Zápis a čtení informace v souvislosti se záznamem na optických discích, a použitelná formátovací pravidla, pravidla pro opravu chyb a pro kanálové kódování, jsou v oboru běžně známá, například ze systému kompaktního disku. Zejména jsou detekční prostředky 50 pro detekci záhlaví uzpůsobeny pro čtení polohové informace ze záhlaví v podstatě při datové hustotě, která v podstatě odpovídá konstantní hustotě, použité v souladu se systémem CLV. V záznamovém zařízení nebo čtecím zařízení jsou prostředky pro detekci záhlaví synchronizovány s taktováním datového hodinového signálu, který je generován generovacími prostředky hodinového signálu. Datový hodinový signál je také použit pro řízení záznamového prostředku 60 a/nebo čtecího prostředku 53.
• ··· • · · · • · · · · · · • · · · · • · · · • · · · · ·
-23Generovací prostředky hod.inového signálu mohou být řízeny systémovou řídicí jednotkou 56 na základě radiální polohy, zóny a rychlosti otáčení disku. V příkladném provedení zařízení obsahují generovací prostředky hodinového signálu smyčku fázového závěsu, například umístěnou v detekčním prostředku záhlaví, která je během skenování zachycována na periodické charakteristické znaky stopy, jako je zvlnění. Po skoku hlavy 52, 62 do nové skenovací polohy mohou být generovací prostředky hodinového signálu přednastavovány na hodnotu taktování datového hodinového signálu v nové poloze, nebo se může šířka pásma smyčky fázového závěsu zvětšovat pro rychlé zachycení na nové frekvenci zvlnění.
Obr.7 znázorňuje servokombinaci jako kombinaci plošin a drážek na hranici zón. Stopy, označené L (land - plošina) a G (groove - drážka) mají být skenovány zleva doprava a jsou spojeny prostřednictvím neznázorněné spirály k navazující levé části obrázku. Stopy jsou opatřeny zvlněními nebo jinými předtvarovanými výchylkami, udávajícími ukládací hustotu stopové části. První drážková stopa 71 je poslední stopa první zóny a má zvlnění odpovídájící datové hustotě v této zóně, přičemž na levé straně obrázku je znázorněna poslední část uvedené první drážkové stopy. Po přerušení oblastí 70 záhlaví první drážková stopa 71 pokračuje jako druhá drážková stopa 73 patřící do příští zóny, která je opatřena zvlněním podle této zóny. Mezilehlá plošinová stopa 72 tak tvoří hranici 74 mezi zónami. Od zóny k zóně se může počet zvlnění ve stopové části zvyšovat, například o jedno zvlnění nebo o rámec šesti zvlnění.
• 9 ·
* 9 0 0 «9 «
0 9 0
-240 9 · 0 · • · · 0 · 0
9999 · 990
0 000 00000
0 9 9 9 0
9090 90 00 0
9 ·0
Ve formátu plošin a drážek je zvlnění realizováno drážkou, a na plošině jsou v servosignálu zvlnění obou sousedních drážek. Na k interferenci mezi periodou, například plošině 72 mezi dvěma zónami dochází dvěma sériemi zvlnění s lehce odlišnou když se počet zvlnění ve stopové části zvětší o jeden rámec (šest zvlnění) na hranici mezi zónami, takže servosignál se šestkrát vynuluje. Výhoda zvýšení počtu zvlnění na stopovou část pouze o jedno zvlnění na hranici mezi zónami spočívá v tom, že dojde k pouze jednomu vynulovávání servosignálu. Dojde-li k pouze jednomu nebo k malému počtu vynulování na hraniční stopovou část, vznikne dostatečně dlouhá oblast před záhlavím, kde je servosignál přítomný s dostatečnou amplitudou, aby se udrželo zachycení uvedeného fázového závěsu. Čtení záhlaví je tak možné i v hraničních stopových částech a je tak možné i v takových stopových částech zaznamenávat data.
Alternativně se mohou uvedené hraniční stopové části přeskočit, včetně alespoň jednoho záhlaví, přímo následující hraniční otočku. Servosignál plošinové stopy 72 má interferenci dvou různých zvlnění a není snadno použitelný pro ukládání dat. Pro vzdorování účinkům interference je možné v záznamovém a čtecím zařízení učinit přídavná opatření, ale v praktickém provedení se plošinová stopa 72 nepoužije v plné otočce pro ukládání dat, přičemž nepoužitá otočka tvoří hranici 74 mezi zónami.
Je třeba poznamenat, že na hranici 74 nemohou být první plošinové záhlaví 76, druhé plošinové záhlaví 77, atd., až po poslední plošinové záhlaví 78, spolehlivě čteny vzhledem k uvedené interferenci. V příkladném provedení dis• · • · • · •« · • · · · · · « · « ♦ • · ·· · · · · * 9 · 9 • · · · · 9 9 9 · · · 9 · « 9 ··· »99 · 9 · ·
999999 · · · · · ··
-25ku nejsou pro spolehlivý provoz použita dvě další záhlaví, což vede k 1,25 nevyužité plošinové stopy na osmi záhlavích v otočce. V praktickém provedení disku je z důvodů symetrie, t.j. použití stejné celkové ukládací kapacity pro plošinu a drážku, omezena také kapacita drážkových stop tím, že se na každé hranici mezi zónami přeskočí stejná délka drážkové stopy, jak je znázorněno na obr.7 pro drážkovou stopu 73.
I když vynález byl vysvětlen na provedeních používajících čtyři nebo osm záhlaví v každé otočce, bude zřejmé, že v rámci vynálezu mohou být použity jiné počty nebo kombinace počtů. Například byl popsán disk popisovátelného typu, ale vynález lze aplikovat také na disky obsahující zaznamenaná data, nebo disky typu pouze pro čtení. Vynález dále spočívá v každém jednotlivém znaku nebo nové kombinaci takových znaků.
Claims (19)
1. Optický disk, obsahující záznamovou plochu pro zaznamenávání dat s v podstatě konstantní hustotou, přičemž záznamová plocha obsahuje kruhové nebo spirálové stopy, opatřené servokombinaci, obsahující záhlaví, střídající se se stopovými částmi, přičemž záhlaví jsou v radiálně uspořádaných polohách a obsahují polohovou informaci, a stopové části jsou uspořádány pro ukládání množství dat, které je v podstatě úměrné radiální poloze příslušné stopové části, vyznačený tím, že polohová informace je vytvořena v podstatě s uvedenou konstantní hustotou.
2. Optický disk podle nároku 1, vyznačený tím, že záznamová plocha je rozdělena do více souosých prstencových zón, přičemž každá stopová část v jedné ze zón je pro záznam stejného předem určeného množství dat s hustotou stopové části, přičemž průměrné hustoty stopové části v jedné zóně jsou v podstatě rovné uvedené konstantní hustotě.
3. Optický disk podle nároku 2, vyznačený tím, že polohová informace je vytvořena s uvedenou hustotou stopové části.
4. Optický disk podle nároku 2 nebo 3, vyznačený tím, že otočka stopy obsahuje několik záhlaví, přičemž záhlaví v každé ze zón jsou uspořádána radiálně proti odpovídajícím záhlavím v radiálně vnější přilehlé zóně.
• · fefe • fe · fefefefe • · • · fe · • fe ·
-27• fe fefefe • fefefefe • fefefe fefe
5. Optický disk podle nároku 4, vyznačený tím, že každá otočka obsahuje osm záhlaví.
6. Optický disk podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, vyznačený tím, že stopové části obsahují periodické charakteristické znaky, udávající hustotu pro příslušnou stopovou část.
7. Optický disk podle nároku 6, vyznačený tím, že periodické charakteristické znaky obsahují radiální zvlnění stopy.
8. Optický disk podle nároku 6 nebo 7, vyznačený tím, že periodické charakteristické znaky jsou v každé ze zón uspořádány v radiálně si odpovídajících polohách.
9. Optický disk podle kteréhokoli z nároků 1 až 8, vyznačený tím, že data jsou rozdělena do adresovatelných bloků předem určené velikosti, která se liší od množství dat zaznamenatelných do stopové části, přičemž polohová informace obsahuje blokovou adresu, udávající blok přiřaditelný k záhlaví a indikátor příštího bloku, udávající vzdálenost začátku příštího bloku od záhlaví.
10. Optický disk podle kteréhokoli z nároků 1 až 8, vyznačený tím, že polohová informace obsahuje číslo stopy, udávající radiální polohu stopy, a číslo záhlaví, udávající úhlovou polohu záhlaví.
11. Optický disk podle kteréhokoli z nároků 1 až 10, vyznačený tím, že záznamová oblast obsahuje zaznamenaná da• 4 4
4 4 4«
4 4 4
4 4 4
4444 44
4 4 4
44 ·
-284 4 • 444
44 44 ta.
12. Optický disk podle optický disk je typu pouze pro nároku 11, čtení.
vyznačený tím, že
13. Záznamové zařízení pro záznam dat s v podstatě konstantní hustotou na optickém disku, obsahujícím záznamovou plochu, která obsahuje kruhové nebo spirálové stopy, opatřené servokombinaci obsahující záhlaví střídající se se stopovými částmi, přičemž záhlaví jsou v radiálně uspořádaných polohách a obsahují polohovou informaci, a stopové části jsou uspořádány pro záznam množství dat, v podstatě úměrného radiální poloze příslušné stopové části, přičemž zařízení obsahuje záznamovou hlavu, prostředky pro řízení záznamu, a polohovací prostředky pro ustavování polohy záznamové hlavy na stopě v poloze, do níž se má provádět záznam, přičemž polohovací prostředky obsahují detekční prostředky záhlaví pro získávání polohové informace ze záhlaví , vyznačené tím, že detekční prostředky záhlaví jsou uspořádány pro čtení polohové informace v podstatě při uvedené konstantní hustotě.
14. Záznamové zařízení podle nároku 13, vyznačené tím, že záznamová plocha na disku je rozdělena do více souosých prstencových zón, přičemž řídicí prostředky záznamu jsou uzpůsobeny pro zaznamenávání, do jedné ze stopových částí v jedné ze zón, stejného předem určeného množství dat s hustotou stopové části, přičemž průměrné hustoty stopové části v jedné zóně jsou v podstatě rovné uvedené konstantní hustotě.
• ·
-29• 4 4· • 4 4
4 4 44 • 4 4
4 4 4 ••44 44
4·4 » 4 4 ·
4 444 4 44 4 • ······· 44 4
4 4 4 4 4 4 4 • 4 4 ·· 44
15. Záznamové zařízení podle nároku 13 nebo 14, vyznačené tím, že stopové části obsahují periodické charakteristické znaky, udávající hustotu pro příslušnou stopovou část, přičemž řídicí prostředky záznamu jsou uzpůsobeny pro řízení rychlosti zaznamenávání v závislosti na uvedených periodických charakteristických znacích.
16. Záznamové zařízení podle kteréhokoli z nároků 13 až 15, vyznačené tím, že řídicí prostředky záznamu jsou uzpůsobeny pro záznam dat, rozdělených do adresovatelných bloků předem určené velikosti, která se liší od množství dat zaznamenátelného do stopové části a pro začínání zaznamenávání jednoho z bloků ve spojovací poloze v odstupu od předchozího záhlaví v závislosti na polohové informaci.
17. Čtecí zařízení pro čtení dat z optického disku, zaznamenaných s v podstatě konstatní hustotou, přičemž optický disk obsahuje záznamovou plochu, která obsahuje kruhové nebo spirálové stopy, opatřené servokombinací obsahující záhlaví střídající se se stopovými částmi, přičemž záhlaví jsou v radiálně uspořádaných polohách a obsahují polohovou informaci, a stopové části obsahují množství dat, v podstatě úměrné radiální poloze příslušné stopové části, přičemž zařízení obsahuje čtecí hlavu, prostředky pro řízení čtení, a polohovací prostředky pro ustavování polohy čtecí hlavy na stopě v poloze, která se má číst, přičemž polohovací prostředky obsahují detekční prostředky záhlaví pro získávání polohové informace ze záhlaví, vyznačené tím, že detekční prostředky záhlaví jsou uspořádány pro čtení polohové informace v podstatě s uvedenou kon·»· · · « ·»»» «··· · **· » « » · * · · · · «»····· «· · ··*·»· ♦··· *··» ·· ·♦ · ·· ··
-30stantní hustotou.
18. Čtecí zařízení podle nároku 17, vyznačené tím, že řídicí prostředky čtení jsou uzpůsobeny pro čtení dat v adresovatelných blocích předem určené velikosti, která se liší od množství dat, které lze číst ze stopové části, a čtení jednoho z bloků zahrnuje čtení prvního množství dat, začínajícího ve spojovací poloze, ležící v odstupu od záhlaví, předcházejícího příslušnou stopovou část, přičemž uvedená stopová část obsahuje další množství dat, náležející předchozímu bloku mezi záhlavím a spojovací polohou.
19. Čtecí zařízení podle nároku 18, vyznačené tím, že čtení zahrnuje kombinování uvedeného prvního množství dat s nejméně jedním dalším množstvím dat čteným z následující stopové části, které tvoří poslední množství dat, čtených ze stopové části až k příští spojovací poloze.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20001212A CZ20001212A3 (cs) | 1999-08-03 | 1999-08-03 | Optický disk a zařízení pro záznam na disk a čtení disku |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20001212A CZ20001212A3 (cs) | 1999-08-03 | 1999-08-03 | Optický disk a zařízení pro záznam na disk a čtení disku |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ20001212A3 true CZ20001212A3 (cs) | 2000-10-11 |
Family
ID=5470183
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20001212A CZ20001212A3 (cs) | 1999-08-03 | 1999-08-03 | Optický disk a zařízení pro záznam na disk a čtení disku |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ20001212A3 (cs) |
-
1999
- 1999-08-03 CZ CZ20001212A patent/CZ20001212A3/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6850477B2 (en) | Optical disc and apparatus for scanning the optical disc | |
JP4226079B2 (ja) | 書込装置及び書込方法 | |
US6603729B1 (en) | Optical disc having plural zones of constant density | |
US6310838B1 (en) | Record carrier and apparatus for scanning the record carrier | |
US6700861B2 (en) | Optical disc and apparatus for scanning the optical disc | |
CZ20001212A3 (cs) | Optický disk a zařízení pro záznam na disk a čtení disku | |
US20050018580A1 (en) | Method and apparatus for rapidly accessing a physical position on an optical disc | |
MXPA00003248A (en) | Optical disc and apparatus for scanning the optical disc | |
MXPA00003188A (en) | Optical disc and apparatus for scanning the optical disc | |
MXPA00003187A (en) | Optical disc and apparatus for scanning the optical disc | |
MXPA98010734A (en) | Opt disc |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic |