CZ20001144A3 - Přístroj a způsob rozptylování činidla pro upravování vzduchu - Google Patents

Přístroj a způsob rozptylování činidla pro upravování vzduchu Download PDF

Info

Publication number
CZ20001144A3
CZ20001144A3 CZ20001144A CZ20001144A CZ20001144A3 CZ 20001144 A3 CZ20001144 A3 CZ 20001144A3 CZ 20001144 A CZ20001144 A CZ 20001144A CZ 20001144 A CZ20001144 A CZ 20001144A CZ 20001144 A3 CZ20001144 A3 CZ 20001144A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
liquid carrier
station
combustion
air
flammable liquid
Prior art date
Application number
CZ20001144A
Other languages
English (en)
Inventor
Nigel Peter Smith
Original Assignee
Globol Chemicals (Uk) Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Globol Chemicals (Uk) Limited filed Critical Globol Chemicals (Uk) Limited
Priority to CZ20001144A priority Critical patent/CZ20001144A3/cs
Publication of CZ20001144A3 publication Critical patent/CZ20001144A3/cs

Links

Landscapes

  • Disinfection, Sterilisation Or Deodorisation Of Air (AREA)

Abstract

Přístroj a způsob umožňuje rozptylování činidla pro upravování vzduchu, jako jsou chemické prostředky pro ničení hmyzu, pesticidy, prostředky pro odpuzování hmyzu, činidla pro čištění vzduchu, činidla pro osvěžování vzduchu, vůně, parfémy atd., do ovzduší. Hořlavý kapalný nosič (2), který je méně těkavý než činidlo pro upravování vzduchu a který se udržuje v nádobě (1) unáší činidlo pro upravování vzduchu. Knot (3) odvádí směs činidla pro upravování vzduchu a hořlavého kapalného nosiče (2) směrem vzhůru do spalovací stanice vytvořené u okraje (5) kovové objímky (4), která těsně obklopuje knot (3). Na opačných stranách objímky (4)jsou vytvořeny dvě podlouhlé štěrbiny (8), které vystavují část knotu (3) okolnímu ovzduší a tím vytvářejí vypařovací stanici, jež se nachází v rozsahu určité vzdálenosti pod spalovací stanicí aje umístěna v dráze hořlavého kapalného nosiče (2). V podmínkách používání se horko z plamene (6) rozvádí po objímce (4) a ohřívá knot (3) ve vypařovací stanici, což napomáhá výhodnému vypařování činidla pro upravování vzduchu z hořlavého kapalného nosiče (2) ve vypařovací stanici ještě před tím, než hořlavý kapalný nosič (2) začne hořet plamenem (6). Rovněž se uplatňuje odkláněcí destička (10), kteráje umístěna v určitém úhlu, aby odkláněla vypařované činidlo pro upravování vzduchu dále od plamene (ve směru šipky A.).

Description

Přístroj a způsob rozptylování činidla pro upravování vzduchu
Oblast techniky
Přihlašovaný vynález se týká přístroje a způsobu rozptylováni činidla pro upravování vzduchu do okolního ovzduší.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že činidla pro upravování vzduchu, která se vypařují při poměrně nízké teplotě jako například vůně nebo kadidlo, se mohou vypařovat do okolního ovzduší v důsledku ohřívání činidla a možnosti rozptylování takto vytvořených výparů do okolí.
Bylo však zjištěno, že tento známý způsob má v praxi velmi omezené úplatném. Například v kadidelnicích používaných při církevních obřadech se činidlo klade rukou na ohřátou kovovou destičku, což je pracné a časově náročné. Navíc vertikální pohyb proudu vzduchu nad destičkou má malou účinnost a tudíž je často potřebné uvádět kadidlo do kyvadlového pohybu, aby se dosahovalo požadované rozptylování činidla. V případě vonných svíček se činidlo (vůně) obsažené v palivu (svíčkový vosk) dostává do styku se zdrojem horka (plamenem svíčky), výsledkem čehož je skutečnost, že většina činidla se spaluje v plamenu a účinek takto spáleného činidla jde vniveč.
Z těchto důvodů nejsou známé systémy uplatňovatelné pro širokou škálu činidel a okolností jejich používání.
Podstata vynálezu
Cílem přihlašovaného vynálezu je postoupit přinejmenším dílčím způsobem k překonám výše zmiňovaných nevýhod na základě sestavení zdokonaleného a přinejmenším alternativního zařízení a způsobu rozptylování činidla pro upravování vzduchu do okolního ovzduší.
Podle prvního znaku přihlašovaného vynálezu je tudíž vyvinuto zařízení provádějící rozptylování činidla pro upravování vzduchu do okolního ovzduší, kdy takové činidlo je • · · · · · • · ···· ·· ·· • · · · · · ···· · ·· · • ······
·..··..·
-2obsaženo (například rozpuštěno nebo řádně přimícháno) v hořlavém kapalném nosiči, kteiý je méně těkavý než řečené činidlo, přičemž toto zařízení má :
(a) nádržkové prostředky pro udržování zásoby hořlavého kapalného nosiče;
(b) spalovací stanici nacházející se v určité vzdálenosti od nádržkových prostředků, ve které se může tvořit plamen na základě spalování hořlavého kapalného nosiče;
(c) přiváděči prostředky (například prostředky knotu) pro přivádění hořlavého kapalného nosiče do spalovací stanice;
(d) vypařovací stanici nacházející se v určité vzdáleností od spalovací stanice a umístěnou v dráze hořlavého kapalného nosiče, takže poměrně těkavé činidlo pro upravování vzduchu se může výhodně vypařovat do ovzduší z hořlavého kapalného nosiče před spalováním hořlavého kapalného nosiče; a (e) prostředky pro ohřívání hořlavého kapalného nosiče ve vypařovací stanici, které napomáhají výhodnému vypařování činidla pro upravování vzduchu do ovzduší ve vypařovací stanici.
Nádržkové prostředky (a) mohou mít podobu použitelné konvenční láhve, baňky nebo jiné nádoby. Taková nádobu může mít přiměřené hrdlo, k němuž se mohou připevňovat další součásti zařízení, a to například způsobem uvolftovatelného připevňování. Při používání budou nádržové prostředky vpodstatě vzduchotěsné, aby znemožňovaly odpařování hořlavého kapalného nosiče z vnitřku nádržky.
Předpokládá se, že součásti (b) až (e) by mohly být zhotovovány zvlášť jako samostatná jednotka pro použití s nádržkovými prostředky (a), které uživatel již vlastní. Jako příklad lze uvést to, že uživatel by nejdříve koupil zařízení podle prvního znaku přihlašovaného vynálezu, které je popsáno v předcházejícím textu. Následně hy si uživatel mohl zakoupit náhradní součásti (b) až (e) v podobě jednotky pro použití s původními nádržkovými prostředky (a), jestliže například prostředky knotu začínají být neúčinné nebo došlo k jejich poškození. Dále je možné, aby se jednotka obsahující součásti (b) až (e) přizpůsobila uživatelově vlastní nádobě (a), kterou může být například stará láhev od vína něho jiná dekorativní nádoba.
Podle druhého znaku přihlašovaného vynálezu je tudíž vyvinuto zařízení pro použití s nádržkovými prostředky udržujícími hořlavý kapalný nosič, v němž je činidlo pro upravování vzduchu obsaženo (například rozpuštěno nebo řádně přimícháno), a tímto zařízením pro použití s nádržkovými prostředky je zařízení podle prvního znaku přihlašovaného vynálezu, ve • · • 0
0000 00 · ·
0 0 · 0 ·
0000 · ·· *
0 0 0 0 0 · • 0 0 0 0 0
000 0· ··
-3kterém se součásti (b) až (e) uvolňovatelně připevňují k součásti (a), přičemž toto zařízení obsahuje:
(a') připojovací díl pro připojování zařízení k nádržkovým prostředkům;
(b') spalovací stanici, která se nachází v určité vzdálenosti od připojovacího dílu a ve které se může vytvářet plamen na základě spalování hořlavého kapalného nosiče;
(c') přiváděči prostředky (například prostředky knotu) pro přivádění hořlavého kapalného nosiče do spalovací stanice;
(ď) vypařovací stanici nacházející se v určité vzdálenosti od spalovací stanice a umístěnou v dráze hořlavého kapalného nosiče, takže poměrně těkavé činidlo pro upravování vzduchu se může výhodně vypařovat do ovzduší z hořlavého kapalného nosiče před spalováním hořlavého kapalného nosiče; a (e') prostředky pro ohřívání hořlavého kapalného nosiče ve vypařovací stanici, které napomáhají výhodnému vypařování činidla pro upravování vzduchu do ovzduší ve vypařovací stanici.
Přístroj nebo zařízení podle přihlašovaného vynálezu se může podle případného technického a komerčního záměru připravovat v podobě stavebnice 8 příslušnými pokyny pro sestavování. Taková podoba vynálezu je považována za modifikaci, kterou pokrývá tato patentová přihláška a následující patent (patenty).
Přiváděcími prostředky (c) nebo (c') mohou být použitelná provedení běžně známého knotu. Knot se může výhodně zhotovovat z obvyklého knotového materiálu, jako jsou například nasávací umělá a/nebo přírodní vlákna jako bavlna a podobně. Taková vlákna se potřebně oplétají nebo tkají do podoby podlouhlého proužku. První konec přívodních prostředků je ve styku s hořlavým kapalným nosičem v nádržce a drahý konec je ve styku se spalovací stanicí (b) nebo (b'), v níž se hořlavý kapalný nosič spaluje. Tloušťka přiváděčích prostředků se bude volit podle požadovaného poměru rozptylování činidla pro upravování vzduchu do ovzduší takovými způsoby, které osoby s běžnými znalostmi v této oblasti techniky dobře znají a ovládají.
Spalovací stanice (b) nebo (b') může přijatelně obsahovat obroubenou oblast v podobě běžně známé kovové objímky, u níž se může tvořit plamen. V případě, kdy přiváděči prostředky (c) nebo (c') mají podobu běžného knotu, bude objímka potřebně těsně obklopovat
9 • •99 • · • 9 99
-4knot, aby se znemožnilo postupování plamene zpět po knotu směrem k nádržce. Další obdobná provedení spalovací stanice jsou osobám s běžnými znalostmi v této oblasti techniky dobře známé.
Vypařovací stanice (d) nebo (ď) může obsahovat vhodný otvor nebo otvory, které jsou vytvořeny v boční stěně kovové objímky spalovací stanice a které se nacházejí v určité vzdálenosti pod obrubou objímky. Tímto způsobem se část knotu vystavuje přímému styku s okolním ovzduším před tím, než hořlavý kapalný nosič dospěje do spalovací stanice, takže poměrně těkavé činidlo pro upravování vzduchu se může výhodně vypařovat do ovzduší ještě před spalováním. Toto významně potlačuje nevýhody, které byty zmiňovány v předcházejícím textu v souvislosti s dosavadním stavem v toto oblasti techniky, podle něhož se vlastní činidlo spaluje v plamenu. Počet, velikost a tvarové řešeni otvoru (otvorů) se bude volit podle požadovaného poměru rozptylování činidla pro upravování vzduchu do ovzduší takovými způsoby, které osoby s běžnými znalostmi v této oblasti techniky dobře znají a ovládají. Jako příklad lze uvést, že otvor (otvory) může mít (mohou mít) podobu podlouhlé štěrbiny (štěrbin), čímž se delší část knotu vystavuje styku s okolním ovzduším, než by tomu bylo v takovém případě, kdy by otvor (otvory) měl (měly) podobu kruhové díry (děr); z tohoto důvodu bylo zjištěno, že podlouhlý otvor (otvory) představuje (představují) upřednostňované konstrukční řešení, které vede k účinnému rozptylování činidla pro upravování vzduchu do okolního ovzduší.
Konečně lze dodat, že k prostředkům (e) nebo (e') pro ohřívání hořlavého kapalného nosiče ve vypařovací stanici může výhodně patřit boční stěna vlastní kovové objímky, neboť tepelná vodivost kovu postačuje k rozvádění tepla podle boční stěny od okraje objímky (který je ve styku s plamenem) do vypařovací stanice, výsledkem čehož je výhodné dosahování požadovaného vypařování činidla pro upravování vzduchu do okolního ovzduší. V této souvislosti je důležité poznamenat, že teplota ve vypařovací stanici by neměla být natolik vysoká, aby způsobovala hoření hořlavého kapalného nosiče ve vypařovací stanici. Jako výhodné se rovněž jeví to, že teplota ve vypařovací stanici by neměla být natolik vysoká, aby způsobovala nežádoucí vypařování hořlavého kapalného nosiče, neboť je určitě zcela nežádoucí, aby se nadměrné množství výparů neshořeného paliva rozptylovalo do okolního ovzduší.
-5Kovová objímka by měla být výhodně poněkud delší než vytvářený plamen, a to například jedenkrát až pětkrát delší než délka plamene. Rozměr vzdáleností mezi spalovací stanicí a vypařovací stanicí (otvorem) se může volit podle vlastností použitého kovu a povahy činidla pro upravování vzduchu a hořlavého kapalného nosiče. Kovová objímka se výhodně zhotovuje z kovové slitiny, a to výhodně ze slitiny na bázi hliníku nebo mosazi. V alternativních případech lze používat měď.
Prostředky (e) nebo (e') pro ohřívání hořlavého kapalného nosiče ve vypařovací stanici mohou mít i jiné podoby za předpokladu, že mezi plamenem a vypařovací stanicí se umisťuje tepelně vodivá součást (například z kovu), která končí v blízkostí hořlavého kapalného nosiče. Ohřívací prostředky mohou mít například podobu pružiny nebo tyčinky vedené uvnitř nebo na vnějšku knotu.
Velikost plamene lze volit podle požadovaného poměru rozptylování činidla pro upravování vzduchu do ovzduší takovými způsoby, které osoby s běžnými znalostmi v této oblastí techniky dobře znají a ovládají.
Malé, pro účely domova sloužící zařízení podle přihlašovaného vynálezu může výhodně obsahovat dutý hliníkový válec od přibližně 20 mm do přibližně 50 mm ( například od přibližně 35 mm do přibližně 40 mm) mající vnější průměr od přibližně 6 mm do přibližně 10 mm (například přibližně 8 mm) a vnitřní průměr od přibližně 3 mm do přibližně 5 mm (například přibližně 4 mm). Otvor (otvory) mají výhodně podobu jedné nebo více než jedné podlouhlé štěrbiny s délkou od přibližně 15 mm do přibližně 40 mm (například přibližně 25 mm až přibližně 30 mm) a šířkou od přibližně 2 mm do přibližně 4 mm (například přibližně 3 mm), přičemž tato štěrbina (štěrbiny) je vedena (jsou vedeny) od toho konce objímky, který se nachází na opačné straně ve vztahu ke spalovací stanice, a končí ve vzdáleností více než přibližně 5 mm (například ve vzdálenosti přibližně 9 mm až přibližně 10 mm) od toho konce, jenž se nachází ve spalovací stanici.
Rozměiy větších nebo menších zařízení se budou seřizovat podle daných možností a účelů, čemuž osoby s běžnými znalostmi v této oblasti techniky dobře rozumějí.
Kovová objímka vytvářející spalovací stanici a vypařovací stanici se výhodně připojuje k nádržkovým prostředkům prostřednictvím připojovacího dílu, který má upřednostňované [v provedení, v němž jsou součásti (b) až (e) jsou oddělitelné od součásti (a)] podobu duté, tvarované, vůči účinkům tepla odolné, plastové, nosné hrdlové trubky nebo jiné trubky, která • ·
-600 00 ♦ · ·· · 0 0 · · ♦ ·
0 · · · ·
0 · · · ·
0 0 · 00 00 ·· ·· · vstupuje do nádržky (například do jakéhokoli existujícího hrdla), a do ní samotné vstupuje kovová objímka, jež se zapouzdřuje v řečené trubce v rozsahu části délky této trubky. Je typické, že okraj kovové objímky, který vymezuje spalovací stanici zařízení, bude vyčnívat z nosné hrdlové trubky, takže plastový materiál nosné hrdlové trubky se nebude tavit účinkem horka pocházejícího ze spalovací stanice. Taková nosná hrdlová trubka vytváří výhodnou podobu připojovací části (a'), která byla zmiňována v předchozím textu. Plastovým materiálem, který je odolný vůči účinkům tepla, může například být polykarbonát, polypropylen nebo nylon. Takové plastové materiály budou obsahovat vhodnou samozhášecí přísadu.
V podmínkách používání se horko vyvíjené plamenem ve spalovací stanici přenáší na kovovou objímku a rozvádí se ve struktuře kovové objímky v důsledku přirozené tepelné vodivosti, kterou kovy vykazují. Na základě volby (s použitím způsobů, které osoby s běžnými znalostmi v této oblasti techniky dobře znají a ovládají) použitelných materiálů a tvarových úprav kovové objímky a nosné hrdlové trubky (jež zde bude účinkovat jako izolující vnější pouzdro pro kovovou objímku) se bude potřebné množství horka přenášet do vypařovací stanice, výsledkem čehož bude rozptylování vypařovaného činidla pro upravování vzduchu do ovzduší z řečené vypařovací stanice.
Bude naprosto jasné, že připojovací díl (například nosná hrdlový trubka) bude mít takové tvarové řešení, aby žádná jeho část nezakrývala otvor (otvory) nacházející se ve vypařovací stanici. Konkrétněji lze uvést, že v boční stěně nosné hrdlové trubky je vytvořen (jsou vytvořeny) odpovídající otvor (otvory), který (které) navazuje (navazují) na otvor (otvory) v kovové objímce po vstupu řečené kovové objímky do řečené nosné hrdlové trubky.
Nejvýhodnější je to, když přístroj nebo zařízení podle přihlašovaného vynálezu dále obsahuje:
(f) odkláněcí prostředky, které odklánějí proudění činidla pro upravování vzduchu vypařujícího se do okolního ovzduší z vypařovací stanice od plamene ve spalovací stanici.
Odkláněcí prostředky (i) mohou mít účelnou podobu destičkové součásti, která se připevňuje k přístroji nebo zařízení (taková destička může například tvořit celistvou, vnější, tvarovanou součást jediného celku nosné hrdlové trubky) nad vypařovací stanicí, avšak pod spalovací stanicí. Odkláněcí destička vystupuje ze zařízení jako baldachýn a odklání do stran vzhůru stoupající proudění (mírně ohřátého) vypařovaného činidla pro upravování vzduchu, které se tímto způsobem účinně rozptyluje.
-7Způsob, jehož provádění umožňuje nové zařízení podle přihlašovaného vynálezu poprvé, je sám o sobě nový a vytváří další znak přihlašovaného vynálezu.
Podle třetího znaku přihlašovaného vynálezu je tudíž vyvinut způsob rozptylování činidla pro upravování vzduchu do okolního ovzduší, kdy tento způsob obsahuje kroky:
(a) unášení (například jako výsledek rozpouštění nebo důkladného míchání) činidla pro upravování vzduchu v hořlavém kapalném nosiči, ktetý je méně těkavý než řečené činidlo pro upravováni vzduchu;
(b) tvoření plamene v důsledku hoření hořlavého tekutého nosiče;
(c) vedení proudu hořlavého, ještě nehořícího kapalného nosiče do vypařovací stanice, v níž se poměrně těkavé činidlo pro upravování vzduchu může výhodně vypařovat do ovzduší z hořlavého kapalného nosiče před spalováním hořlavého kapalného nosiče, a následné vedení proudu hořlavého kapalného nosiče do plamene; a (d) vedení horka od plamene do vypařovací stanice pro účely ohřívání hořlavého kapalného nosiče ve vypařovací stanici, kde toto horko napomáhá výhodnému vypařování činidla pro upravování vzduchu z vypařovací stanice do ovzduší.
Uvedený způsob se výhodně provádí s použitím zařízení podle prvního znaku přihlašovaného vynálezu. Zvláště je třeba zdůraznit, že je nejvýhodnější, když vynalezený způsob dále obsahuje krok :
(e) odklánění proudu vypařovaného činidla pro upravování vzduchu od plamene.
Činidlo pro upravování vzduchu, které se rozptyluje do okolního ovzduší podle vynalezeného způsobu, se může vybírat z široké škály činidel, jako jsou například chemické prostředky pro ničení hmyzu, pesticidy, prostředky pro odpuzování hmyzu, činidla pro čištění vzduchu, činidla pro osvěžování vzduchu, vůně, parfémy, kadidla atd. Hořlavý kapalný nosíc se může vybírat ze široké škály hořlavých kapalných nosičů, jako jsou například oleje, uhlovodíková paliva a podobně. Obzvláště se upřednostňuje používání parafinového oleje.
V procentech vyjádřený podíl činidla pro upravování vuduchu v hořlavém kapalném nosiči z hlediska celkové hmotnosti je v rozsahu od přibližně 1% do přibližně 15%, výhodněji pak v rozsahu od přibližně 3% do přibližně 10% celkové hmotnosti a jako příklad lze uvést podíl činidla pro upravování vzduchu v hořlavém kapalném nosiči z hlediska celkové hmotnosti v rozsahu od přibližně 5% do přibližně 10%.
toto to to · · ••to· ·· to· « toto ·· to · « • · · · · · 4 • to · ♦ · 4 • · · · 4 •toto ·· ·to
Jak již bylo uvedeno v předcházejícím textu, poměrná těkavost činidla pro upravování vzduchu a hořlavého kapalného nosiče se musí volit tak, aby hořlavý kapalný nosič byl méně těkavý než činidlo pro upravování vzduchu, neboť větší těkavost činidla pro upravování vzduchu umožňuje požadované vypařování činidla pro upravování vzduchu ve vypařovací stanici zařízení. Je výhodné, je-li teplota, při níž se koná podstatné odpařování činidla pro upravování vzduchu do okolního ovzduší, významně nižší (například nižší o přinejmenším 30°C a výhodněji nižší o přinejmenším 50°C) než bod vzplanutí hořlavého kapalného nosiče, a je-li vypařovací stanice ohřívána na teplotu v souladu s uvedeným teplotním rozdílem.
Volbu všech různě měnitelných faktorů, které jsou uplatnitelné v přihlašovaném vynálezu, mohou snadno provádět osoby s běžnými zkušenostmi v této oblasti techniky, přičemž bude třeba brát v úvahu například vlastnosti činidla pro upravování vzduchu rozptylovaného do okolního ovzduší, vlastnosti hořlavého tekutého nosiče, požadovaný účel použití zařízení, rozměry zařízení, tvarové řešení zařízení a materiály, ze kterých se takové zařízení zhotovuje, a velikost plamene.
V této souvislosti lze například uvést, že typická vůně (například vůně jablka, květinová vůně nebo vůně růže) se podstatně vypařuje při teplotě v rozsahu od přibližně 50°C do přibližně 80°C. Bod vzplanutí parafinového oleje je od přibližně 170°C do přibližně 180°C. Zařízení se tudíž typicky konstruuje tak, aby teplota vypařovací stanice v blízkém okolí hořlavého kapalného nosiče byla v rozsahu od přibližně 50°C do přibližně 170°C, výhodněji pak v rozsahu od přibližně 60°C do přibližně 130°C a nejvýhodněji v rozsahu od přibližně 60°C do přibližně 90°C.
Přehled obrázků na výkrese
Pro účely snadnějšího porozumění smyslu přihlašovaného vynálezu a v zájmu předvedení toho, jakým způsobem se přihlašovaný vynález uvádí do činnosti, bude nyní proveden popis příkladu provedení, který však nepředstavuje jakéhokoli výhradního omezení přihlašovaného vynálezu, s odkazem na připojená vyobrazení, na nichž :
obr. 1 předvádí částečný, svislý, příčný řez zařízení pro rozptylování činidla pro upravování vzduchu do okolního ovzduší;
obr. 2 předvádí půdoiys zařízení nakresleného na obr. 1;
·*·· ·· • · • ·
to ·
-9obr. 3 je pohled zleva na zařízení nakreslené na obr. 1;
obr. 4 předvádí částečný, svislý, příčný řez zařízení nakresleného na obr. 1, přičemž v tomto případě je tento příčný řez vyobrazen v podobě rozložených součástí (z důvodu jasností je vynechán knot a také směs hořlavého kapalného paliva/činidla pro upravování vzduchu);
obr. 5 je pohled odspodu na odkláněcí součást zařízení nakresleného na obr. 1 až 4; obr. 6 je příčný řez vedený ve vodorovném směru podle přímky 6-6 nakreslené na obr. 4, přičemž pohled na tento příčný řez odpovídá směru příslušných šipek;
obr. 7 je příčný řez vedený ve vodorovném směru podle přímky 7-7 nakreslené na ohr. 4, přičemž pohled na tento příčný řez odpovídá směru příslušných šípek; a obr. 8 je příčný řez vedený ve vodorovném směru podle přímky 8-8 nakreslené na obr. 4, přičemž pohled na tento příčný řez odpovídá směni příslušných šipek.
Příklady provedení vynálezu
S odkazem na obr. 1 až 8 lze uvést, že na těchto vyobrazeních je předvedeno zařízeni pro rozptylování činidla pro upravování vzduchu do okolního ovzduší. Toto činidlo pro upravování vzduchu je unášeno v hořlavém kapalném nosiči, kletý je méně těkavý než řečené činidlo pro upravování vzduchu. Typickým příkladem takového systému je parfém nebo vůně unášená v parafinovém oleji.
Toto zařízení obsahuje nádržkové prostředky v podobě skleněné nebo plastové nádoby L, která udržuje parafinový olej a ptufém 2; přiváděči prostředky v podobě textilového knotu 3 nacházejícího se ve styku se směsí parafinového oleje/parfému uvnitř nádoby; podlouhlou objímku ze slitiny kovu (například hliníku) , které těsně obklopuje knot 3 a vytváří spalovací stanici u okraje 5 objímky, kde se generuje plamen v důsledku spalování parafinového oleje; a dutou, tvarovanou, vůči účinkům tepla odolnou, plastovou, nosnou hrdlovou trubku 7, která uvolňovatelně vstupuje do hrdla nádoby 1, a do části délky této hrdlové trubky 7 vstupuje takto zapouzdřená objímka 4, takže nosná hrdlová trubka 7 slouží jako spojovací díl, který spojuje uvedené součásti dohromady. Plastovým materiálem, který je odolný vůči účinkům tepla, může například být polykarbonát, polypropylen nebo nylon v kombinaci s použitelnou samozhášecí přísadou.
4444
4
444
44·· ·· • 4
-10Na opačných stranách slitinové objímky 4 jsou vytvořeny dvě podlouhlé štěrbiny 8 (na vyobrazeních je předvedena pouze jedna), jejichž umístění odpovídá tvarovým úpravám nosné hrdlové trubky 7 v oblasti, kde tato trubka pokrývá štěrbiny v vytvořené v objímce. Tímto způsobem je vytvořena vypařovací stanice, která se nachází v rozsahu určité vzdálenosti pod spalovací stanicí a ve které je knot 3 vystaven okolnímu ovzduší. Význam tohoto konstrukčního řešení spočívá v tom, že vypařovací stanice se nachází v takovém úseku dráhy proudění směsi parafinového oleje a parfému, v němž řečená směs parafinového oleje a parfému stoupající v knotu 3 ještě nehoří. Za této situace se může poměrně těkavý parfém výhodně vypařovat z parafinového oleje před spalováním parafinového oleje ve spalovací stanici.
Slitinová objímka 4 je ve styku s plamenem 6 v bezprostřední blízkosti okraje 5 objímky
4. V této souvislosti se horko rozvádí po slitinové objímce 4 a tím i do vypařovací stanice, ve které dochází k ohřívání směsi parafinového oleje a činidla pro upravování vzduchu, což významně napomáhá výhodnému vypařování parfému tak, jak to již bylo vysvětleno v předcházejícím textu.
Nosná hrdlová trubka 7 zapouzdřuje objímku 4 pouze v rozsahu části délky nosné hrdlové truhly. V oblasti okraje 5 objímky je nosná hrdlová trubka kratší než objímka, takže okraj 5 objímky poněkud vyčnívá z konce nosné hrdlové trably 7 ( vyčnívá například do vzdálenosti přibližně 3 mm). Tímto způsobem lze zabezpečit to, že se plastová hrdlová trubka nebude ve spalovací stanici tavit účinkem horka. Drahý konec objímky 4, který se nachází nejblíže k nádobě 1, spočívá pod štěrbinou 8 na vnitřním opěrném stupni 9 hrdlové trably. Ve stěně nosné hrdlové trubky jsou vytvořeny štěrbiny, jejíž velikost a umístění celkově odpovídá velikosti a umístění štěrbin 8 kovové objímky 4. Tímto způsobem je knot 3 procházející vedle drážek 8 vystaven okolní atmosféře skrze štěrbiny ve stěnách kovové objímky 4 a nosné hrdlové trubky 7.
Přístroj nebo zařízení podle přihlašovaného vynálezu je rovněž vybaveno odkláněcími prostředky v podobě odkláněeí destičky 10, která odklání proudění (do určité mhy ohřátého) parfému vystupujícího v důsledku vypařování ze štěrbin 8 od plamene 6 a tím se znemožňuje nebo omezuje spalování parfémových výparů v plamenu 6.
Podrobněji je možné uvést, že nosná hrdlová trubka 7 se zhotovuje v podobě dvou oddělitelných dílů 7a, 7b, kdy v podmínkách používání horní díl 7a spočívá na spodním dílu 7b
9900
-1100 ·· t · · ·
0 0 ·
0 0 · ·
0 0 ·
09 a je na tomto spodním dílu 7b usazen pomocí běžně známých, vnitřních, vzájemně spolupracujících opěr lla, 11b. Horní díl 7a nosné hrdlové trubky tvoří jeden celek s odkláněcí destičkou v podobě jediné, celistvé jednotky a součástí celé sestavy, k níž patří horní díl 7a, dolní díl 7b a kovová objímka 4, jsou udržovány ve vzájemném osovém vyrovnání pomocí dvojice běžně známých zamykacích, podélných hřebenů 12 a štěrbiny 13.
Odkláněcí destička 10 vyčnívá ze zařízení podle přihlašovaného vynálezu jako baldachýn a odklání do stran vzhůru stoupající výpary parfému, které vystupují ze štěrbin 8 ve vypařovací stanici. Odkláněcí destička 10 je vedena šikmo v určitém úhlu ve vztahu ke svislici a má poněkud vydutý spodní povrch. Na základě této tvarové úpravy má zařízení podle přihlašovaného vynálezu přitažlivý vzhled a k tomu lze navíc uvést, že podstatně větší podíl proudění koncentrovaných výparů parfému se řízené odklání od plamene 6 vpravo, jak je to předvedeno na obr. 1 (ve směru šipky A).
Postup výroby, sestavování a rozebírání součástí zařízení podle přihlašovaného vynálezu je jednoduchý a pro osoby s běžnými znalostmi v této oblasti bude snadno zvládnutelný. Pro účely ovládání zařízeni a tím i provádění způsobu podle přihlašovaného vynálezu je především důležité mít jistotu, že se na okraji 5 kovové objímky nachází taková výstupní část knotu 3, která postačuje pro vytvoření plamene 6. Na základě zapálení knotu 3 a vytvoření plamene 6 proudí parafinový olej v knotu vzhůru z nádržkové nádoby 1 a bere sebou parfém, který se ve štěrbinách 8 vypařovací stanice vypařuje do okolního ovzduší. Po uplynutí časového úseku počátečního ohřívání se slitinová objímka 4 ohřívá v důsledku hoření natolik, že se parfém snadno vypařuje skrze drážky 8, odkud se účinně rozptyluje do okolního ovzduší vlivem tepla a funkce odkláněcí destičky 10.
Předcházející text široce popisuje přihlašovaný vynález vez výhradního omezení na konkrétní provedení. Je pochopitelné, že existuje možnost provádění změn a úprav, které budou pro osoby s běžnými znalostmi v této oblastí techniky víceméně zřejmé a které jsou zahrnuty v rozsahu patentové ochrany této přihlášky a výsledného patentu (patentů).

Claims (19)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Přístroj provádějící rozptylování činidla pro upravování vzduchu do okolního ovzduší, kdy hořlavý kapalný nosič, který je méně těkavý než činidlo pro upravování vzduchu, unáší řečené činidlo pro upravování vzduchu, vyznačující se tím , že obsahuje :
    (a) nádržkové prostředky pro udržování zásoby hořlavého kapalného nosiče;
    (b) spalovací stanici nacházející se v určité vzdálenosti od nádržkových prostředků, ve které se může tvořit plamen na základě spalováni hořlavého kapalného nosiče;
    (c) přiváděči prostředky (například prostředky knotu) pro přivádění hořlavého kapalného nosiče do spalovací stanice;
    (d) vypařovací stanici nacházející se v určité vzdálenosti od spalovací stanice a umístěnou v dráze hořlavého kapalného nosiče, takže poměrně těkavé činidlo pro upravování vzduchu se může výhodně vypařovat do ovzduší z hořlavého kapalného nosiče před spalováním hořlavého kapalného nosiče; a (e) prostředky pro ohřívání hořlavého kapalného nosiče ve vypařovací stanici, které napomáhají výhodnému vypařování činidla pro upravování vzduchu do ovzduší ve vypařovací stanici.
  2. 2. Přístroj provádějící rozptylování činidla pro upravování vzduchu do okolního ovzduší podle nároku 1, vyznačující se tím , že řečené nádržkové prostředky (a) mají podobu láhve nebo baňky.
  3. 3. Přístroj provádějící rozptylování činidla pro upravování vzduchu do okolního ovzduší podle nároku la 2, vyznačující se tím , že nádržkové prostředky (a) mají hrdlo, k němuž se mohou připevňovat další součásti zařízení.
  4. 4. Přístroj provádějící rozptylování činidla pro upravování vzduchu do okolního ovzduší podle kteréhokoli z předcházejících nároků 1 až 3, vyznačující se tím , že v nádržkové prostředky jsou v podmínkách používání v podstatě vzduchotěsné.
    »000 00 ♦· ···' • 0 0 · * ·
    0 0 0 · ♦ ··*
    0 0 0 0 · · « ► 0 0 0 0 · «
    00 00 0· ···
    00 00
    0 0 0 <
    0 0 · «
    0 0 0 0 <
    0 0 0 <
    00 00
    135. Zařízení pro použití s nádržkovými prostředky udržujícími hořlavý kapalný nosič, jenž unáší činidlo pro upravování vzduchu, kdy toto zařízení se používá pro sestavování přístroje podle kteréhokoli z předchozích nároků, v němž se součásti (b) až (e) uvolňovatelně připevňují k součásti (a), vyznačující se tím ,žeobsahuje:
    (a') připojovací díl pro připojování zařízení k nádržkovým prostředkům;
    (b') spalovací stanici, která se nachází v určité vzdáleností od připojovacího dílu a ve které se může vytvářet plamen na základě spalování hořlavého kapalného nosiče;
    (c) přiváděči prostředky (například prostředky knotu) pro přivádění hořlavého kapalného nosiče do spalovací stanice;
    (ď) vypařovací stanici nacházející se v určité vzdálenosti od spalovací stanice a umístěnou v dráze hořlavého kapalného nosiče, takže poměrně těkavé činidlo pro upravování vzduchu se může výhodně vypařovat do ovzduší z hořlavého kapalného nosiče před spalováním hořlavého kapalného nosiče; a (e') prostředky pro ohřívání hořlavého kapalného nosiče ve vypařovací stanici, které napomáhají výhodnému vypařování činidla pro upravování vzduchu do ovzduší ve vypařovací stanici.
  5. 6. Přístroj nebo zařízení podle kteréhokoli z předchozích nároků 1 až 5, vyznačující se tím , že přiváděči prostředky (c) nebo (c') mají podobu knotu.
  6. 7. Přístroj nebo zařízení podle kteréhokoli z předchozích nároků laž6, vyznačující se tím , že spalovací stanice (b) nebo (h') má okrajovou oblast objímky pro přiváděči prostředky (c) nebo (c'), v jejíž bezprostřední blízkosti se vytváří plamen.
  7. 8. Přístroj nebo zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím , že objímka je kovová.
  8. 9. Přístroj nebo zařízení podle nároku 7 nebo 8, vyznačující se tím , že vypařovací stanice (d) nebo (ď) má otvor nebo otvoiy, které jsou vytvořeny v boční stěně objímky a které jsou umístěny v rozsahu určité vzdálenosti pod okrajem objímky spalovací stanice.
    fefe fefefefe • · • ··· ··»· tt
    -14♦ · · • fefe • · · • · · · • fe fefe • fe fefe • fefe · • fefe · • fefe · • fefe · fefe fefe
  9. 10. Přístroj nebo zařízení podle kteréhokoli z předchozích nároků 7 až 9, vyznačující se tím , že prostředky (e) nebo (e') pro ohřívání hořlavého kapalného nosiče ve vypařovací stanici obsahují tepelně vodivou část mající první konec ve styku s plamenem a druhý konec ve styku s hořlavým kapalným nosičem ve vypařovací stanici, přičemž tepelná vodivost řečené části vykazuje takové hodnoty, které postačuji k rozvádění tepla po vodivé části od plamene do vypařovací stanice pro účely podpory výhodného vypařování činidla pro upravování vzduchu do ovzduší, avšak nezpůsobují hoření hořlavého kapalného nosiče ve vypařovací stanici.
  10. 11. Přístroj nebo zařízení podle nároků 10 v závislosti na nároku 9, vyznačující se tím , že objímka spalovací stanice (b) nebo (h') je tepelně vodivá a tepelně vodivou část tvoří boční stěna objímky.
  11. 12. Přístroj nebo zařízení podle nároku 10, vyznačující se tim , že tepelně vodivá část má podobu pružiny nebo tyčinky procházející uvnitř nebo na vnějšku přiváděčích prostředků (c) nebo (c').
  12. 13. Přístroj nebo zařízení podle kteréhokoli z předchozích nároků 10 až 12, vyznačující se tím, že tepelně vodivá část je kovová.
  13. 14. Zařízeni podle nároku 5, vyznačující se tím , že řečený připojovací díl má podobu duté, vůči účinkům horka odolné, nosné hrdlové trubky, která vstupuje do hrdla nádržky.
  14. 15. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím , že spalovací stanice (b) nebo (br) obsahuje okrajovou oblast objímky pro přiváděči prostředky (c) nebo (c') a do nosné hrdlové trubky vstupuje kovová objímka, jež se zapouzdřuje v řečené trubce v rozsahu části délky této trubky.
  15. 16. Přístroj nebo zařízení podle kteréhokoli z předchozích nároků lažl5, vyznačující se tím , že je dále má
    00 ·0
    0 0 0 0
    0 0 0 ·
    0 0 0 0 0
    0 ·· ·
    0 0 00 • 000 0 0 00 0* 00 ··*
    -15(f) odkláněcí prostředky, které odklánějí proudění činidla pro upravování vzduchu vypařujícího se do okolního ovzduší z vypařovací stanice od plamene ve spalovací stanici.
  16. 17. Přístroj nebo zařízení podle nároku 16, vyznačující se tím , že odkláněcí prostředky (f) mají podobu destičkové součásti, která je připevněna k přístroji nebo zařízení nad odpařovací stanicí, avšak pod spalovací stanicí, přičemž řečená destičková součást vyčnívá z přístroje nebo zařízení jako baldachýn a odklání do stran vzhůru stoupající proud ohřátého, vypařeného činidla pro upravování vzduchu rozptylujícího se do ovzduší.
  17. 18. Přístroj nebo zařízení podle nároku 17, vyznačující se tím , že destičková součást směřuje šikmo v určitém úhlu ve vztahu ke svislicí a/nebo má vydutý spodní povrch, vlivem čehož se může proud vypařovaného činidla pro upravování vzduchu odklánět od zařízení do okolního ovzduší.
  18. 19. Způsob rozptylování činidla pro upravování vzduchu do okolního ovzduší, vyznačující se tím , že obsahuje kroky :
    (a) unášení činidla pro upravování vzduchu v hořlavém kapalném nosiči, který je méně těkavý než řečené činidlo pro upravování vzduchu;
    (b) tvoření plamene v důsledku hoření hořlavého tekutého nosiče;
    (c) vedeni proudu hořlavého, ještě nehořícího kapalného nosiče do vypařovací stanice, v niž se poměrně těkavé činidlo pro upravování vzduchu může výhodně vypařovat do ovzduší z hořlavého kapalného nosiče před spalováním hořlavého kapalného nosiče, a následné vedení proudu hořlavého kapalného nosiče do plamene; a (d) vedení horka od plamene do vypařovací stanice pro účely ohřívání hořlavého kapalného nosiče ve vypařovací stanici, kde toto horko napomáhá výhodnému vypařování činidla pro upravování vzduchu z vypařovací stanice do ovzduší.
  19. 20. Způsob podle nároku 19, vyznačující se tím , že dále obsahuje krok :
    (e) odklánění vypařovaného činidla pro upravování vzduchu dále od plamene.
CZ20001144A 1998-10-26 1998-10-26 Přístroj a způsob rozptylování činidla pro upravování vzduchu CZ20001144A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20001144A CZ20001144A3 (cs) 1998-10-26 1998-10-26 Přístroj a způsob rozptylování činidla pro upravování vzduchu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20001144A CZ20001144A3 (cs) 1998-10-26 1998-10-26 Přístroj a způsob rozptylování činidla pro upravování vzduchu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20001144A3 true CZ20001144A3 (cs) 2000-09-13

Family

ID=5470130

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20001144A CZ20001144A3 (cs) 1998-10-26 1998-10-26 Přístroj a způsob rozptylování činidla pro upravování vzduchu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20001144A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6849240B2 (en) Method for improving the delivery of volatiles from a burning candle and a system for the same
US6697571B2 (en) Method and apparatus for selective positioning a wick material in a vapor-dispensing device
US6503459B1 (en) Heated volatile dispenser
US7734159B2 (en) Dispersion device for dispersing multiple volatile materials
US7234268B2 (en) Bug killing device
US6328935B1 (en) Aroma dispenser for candle
US6780382B2 (en) Simmer plate dispenser for volatile active materials
US6482365B1 (en) Volatile dispenser lamp
ES2324562T3 (es) Dispositivo de tratamiento del aire con dispensador de productos volatiles calentados.
EP1834653A2 (en) Wick-based delivery system incorporating a capillary member
JPH11197226A (ja) 芳香器
EP1217888B1 (en) Heated volatile dispenser
US6667006B2 (en) Emanator and lamp for dispersing volatiles
US6562294B1 (en) Apparatus and method for disseminating an air modifying agent
US20140370450A1 (en) Candle Dispenser
WO2003061716A1 (en) Method and apparatus for positioning a wick material in a vapor-dispensing device
CZ20001144A3 (cs) Přístroj a způsob rozptylování činidla pro upravování vzduchu
US3055144A (en) Vaporizer for preventing frost damage to agricultural crops
CZ2002926A3 (cs) Osvěžovač vzduchu
US20060088500A1 (en) Animal lure candle
CN207126142U (zh) 易挥发物质蒸发器和易挥发物质蒸发装置
US20150147707A1 (en) Candle scent device
US20060198768A1 (en) Diffuser
US20150250159A1 (en) Multiple scent delivery device
JPH01209067A (ja) 芳香発生装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic