CZ20001043A3 - Ampoules filled in advance and apparatus for producing them - Google Patents

Ampoules filled in advance and apparatus for producing them Download PDF

Info

Publication number
CZ20001043A3
CZ20001043A3 CZ20001043A CZ20001043A CZ20001043A3 CZ 20001043 A3 CZ20001043 A3 CZ 20001043A3 CZ 20001043 A CZ20001043 A CZ 20001043A CZ 20001043 A CZ20001043 A CZ 20001043A CZ 20001043 A3 CZ20001043 A3 CZ 20001043A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
vial
container
channel
unit
seal
Prior art date
Application number
CZ20001043A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Mikael Forsberg
Birger Hjertman
Original Assignee
Pharmacia & Upjohn Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pharmacia & Upjohn Ab filed Critical Pharmacia & Upjohn Ab
Priority to CZ20001043A priority Critical patent/CZ20001043A3/en
Publication of CZ20001043A3 publication Critical patent/CZ20001043A3/en

Links

Abstract

Ampulka pro injekční stříkačky, sestává z nádobky (1) s předním čelem a zadním čelem, které mezi sebou vymezují osu. Nádobka (1) má v podstatě konstatní průřez mezi předním a zadním čelem, přičemž alespoň přední čelo končí otvorem. Dále sestává z těsnění tvořeného zátkou (21), připevněného k přednímu čelu a utěsňujícího otvor, alespoň z jednoho pístu (3) posuvně a utěsněné uspořádaného v nádobce (1), a z objímky (7), procházející alespoň podél části nádobky (1). Objímka (7) má přední část a zadní část, přičemž přední část je připojena k těsnění tvořenému zátkou (21). Nádobka (1) má přední čelo ukončené okrajem obklopujícím otvor, přičemž okraj má vnější obvod, který je v podstatě stejný jako vnější obvod nádobky (1). Vynález se dále týká způsobu výroby naplněné ampulky ajednotek k provádění tohoto způsobu výroby.A syringe ampoule consists of a container (1) s front and rear faces that define each other axis. The container (1) has a substantially constant cross section between front and rear, at least the front face ends through the hole. It further comprises a seal formed by a stopper (21), attached to the front face and sealing the aperture, at least from one piston (3) slidably and sealed arranged in the container (1), and a sleeve (7) extending at least along a portion of the container (1). The sleeve (7) has a front section and a rear section with a front section the part is connected to the seal formed by the stopper (21). Container (1) has a front face terminated by an edge surrounding the opening, wherein the edge has an outer circumference that is substantially the same as the outer circumference of the container (1). The invention further relates to a process producing a filled ampoule and units to perform this production method.

Description

Oblast techniky

Vynález se týká ampulky pro injekční stříkačky, sestávající z nádobky s předním čelem a zadním čelem, které mezi sebou vymezují osu, kde nádobka má v podstatě konstantní průřez mezi předním a zadním čelem, přičemž alespoň přední čelo končí otvorem, z těsnění připevněného k přednímu čelu a utěsňujícího otvor, alespoň z jednoho pístu posuvně a utěsněné uspořádaného v nádobce, a z objímky, procházející alespoň podél části nádobky, přičemž objímka má přední část a zadní část, kde přední část je připojena k těsnění. Vynález se dále týká způsobu a prostředků na výrobu předem naplněných ampulek.

Dosavadní stav techniky

Ampulky předem naplněné různými složkami se vyrábějí k různým účelům. Tento vynález se hlavně týká výrobků tohoto druhu, pro taková použití, na něž jsou kladeny obzvláště vysoké požadavky. Representativní příklad tvoří předem naplněné ampulky pro lékařská vyšetření nebo pro lékařská použití, na něž jsou kladeny přísné požadavky, hlavně na jejich celistvost, těsnost, sterilitu, čistotu, množství, tuhost, atd. Ampulky mohou být plně rozbitné ampulky, utěsněné nádobky, atd. Stále se zvyšují požadavky na

složitější ampulky. Ampulky pro injekční stříkačky například zvyšují důležitost tření pístu a těsnění a omezují výběr utěsnění předního čela. Dvou nebo vícekomůrkové ampulky dodatečně vyžadují otvíratelná těsnění mezi komůrkami, pro míšení nebo pro spolehlivé postupné dodávání. I když má tento vynález obecnější užitnou hodnotu, bude hlavně popsán podle těchto požadovaných použití.

Každý požadavek na jakost a tolerance výrobku se přenáší do výrobních problémů. Obecně se vyžaduje u mnoha součástí a výrobních operací bezprostřední kontrola. Součásti jako takové, mohou tvořit zdroj znečištění, když se z ampulek, těsnění a respektive z uzávěrů uvolňují částice skla, gumy nebo hliníku. Většina operací se musí provádět v čisté nebo dokonce sterilní oblasti, s výjimkou některých počátečních nebo koncových operací. Použití lidské obsluhy ve sterilním prostředí je obtížné a plně mechanizovaná alternativa se stává složitou, když se zvyšuje počet příslušných operací a součástí. Manipulace s volně loženými součástmi je jednoduchá, ale má sklon ke zvýšení problémů spojených s jejich poškozením, zničením nebo s uvolňováním částic. Individuální manipulace na druhé straně komplikuje strojní vybavení a snižuje kapacitu. Použití kazet nebo nosičů pro vícenásobné součásti představuje jenom výměnu extrémů. Když mají ampulky obsahovat lyofilizovanou sloučeninu, nastávají další omezení použitého vybavení, protože operace, jako je uzavírání ampulek, se musí provádět uvnitř uzavřené lyofilizační (vymrazovací) komory, a měly by zajistit například převod páry a stejnoměrnou výměnu tepla a měly by být kompatibilní s nezbytnými příslušnými teplotními a tlakovými změnami. Ampulky pro injekční stříkačky mají obvykle omezený přístup do svého vnitřního prostoru, protože • · ······ · 0 00 ·0 00 · 0·00

0 00 0 000« • 000 00 00 00 0 0 0 *00 0000

000 000 00 · * · 00

-3 otvory jsou hlavně uzpůsobeny pro písty a pro připevnění jehly, a teplotní a tlakové změny mohou přemístit zasunutý píst. Vícekomůrkové ampulky dále zvyšují pracnost a mohou vyžadovat otáčení a dvoustranný přístup, a přídavné význaky, jako jsou obtokové konstrukce, ztěžují manipulaci.

Typická dvoukomůrková injekční stříkačka a způsob automatické výroby takové předem naplněné injekční stříkačky jsou uvedeny v časopise Neue Verpackung, č. 3, 1988. Str. 5052; Drugs Made in Germany, sv. 30, str. 136-140 (1987) ;

Pharm.Ind. 46, č.10 (1984) str. 1045-1048 a Pharm.Ind. 46,

č.3 (1984), str. 317-318. Ampulka pro injekční stříkačky je dvoukomůrkové ústrojí s předním otvorem jako u lahvičky, pro připojení jehly, se dvěma písty a s vnějším obtokem pro míšení lyofilizovaného prášku v přední komůrce, a s ředící kapalinou v zadní komůrce. Popsaný způsob zahrnuje dvě operace promývání a křemíkování (sycení povrchu křemíkem), zasunutí vícenásobných nádobek do podpěrných drah, sterilizaci, zavedení prostředního pístu zadním čelem nádobky, otočení drah do obrácené polohy, přivedení práškového roztoku předním otvorem, lyofilizaci (vymrazování) na suchý prášek, uzavření předního otvoru během přítomnosti prášku v lyofilizační (vymrazovací) komoře, otočení drah, přivedení ředící kapaliny zadním koncem nádobky, zasunutí zadního pístu, odebrání výrobku z drah, a konečnou kontrolu a balení. Tento známý způsob vykazuje většinu obecných problémů, které byly shora naznačeny. Je vysoce omezen na specifické vyráběné výrobky, například při požadavku speciální uzavírací soustavy, a nádobek založených na vnější obtokové konstrukci v drahách.

Všeobecným problémem u zařízení podle dosavadního stavu techniky je omezené uvažování o spojení jednoduchosti výroby a konstrukce. V patentu US 5,453,076 je uvedena konstrukce injekční stříkačky s dvojitou komůrkou, se sníženými požadavky na připojovací a přidržovací konstrukce na vlastní ampulce, stále s význaky, které usnadňují výrobu. Ve znázorněných provedeních je centrální nádobka obklopena objímkou, procházející od otvoru k zadnímu čelu nádobky, což činí zbytečnými jakékoliv a všechny upevňovací konstrukce na vlastní nádobce. U otvoru působí objímka tak, že zajišťuje těsnění v těsnící poloze a eliminuje potřebu samostatného uzávěru. U zadního čela mohou být připevněny k části objímky držátko pro prst, píst nebo přívodní mechanismus. Přes jednoduchost nádobky mohou být těsnění a objímka spojeny do jedné uzavírací součásti, dovolující utěsnění jednoduchým axiálním pohybem, také u lyofilizační (vymrazovací) komory. Kdykoliv se ve výrobním procesu vyskytuje tato objímka, chrání také centrální nádobku, a například v případě poškození, omezuje rozptýlení úlomků nádobky na ostatní výrobky nebo do vlastního výrobního závodu. Je zde však stále prostor pro zlepšení, zejména pro přizpůsobení vysoce automatizovaným výrobním způsobům.

Proto zde vyvstává potřeba, aby jak konstrukce ampulek, tak způsoby plnění ampulek a příslušná zařízení, lépe vyhovovaly vysokým požadavkům na výrobu předem naplněných ampulek.

-5• · ······ toto toto to· ·· ·· · · · · · • · ··· ···· • ····· ·· ·· · • · ··· ···· ······ ·· · ·· ··

Podstata vynálezu

Hlavním cílem tohoto vynálezu je nabídnout systém konstrukcí ampulek, výrobních způsobů, a výrobních zařízení, které lépe splňují uvedené požadavky, a které se vyhnou popsaným problémům. Specifičtějším cílem je nabídnout systém, jehož všechny součásti jsou zjednodušené, v porovnání se známým stavem techniky. Dalším cílem je nabídnout systém, který je snadno přizpůsobitelný změnám výrobku. Ještě dalším cílem je vytvořit systém, který je vhodný k použití ve vysoce automatizované výrobě. Ještě dalším cílem je vytvořit systém, který je vhodný k použití s lyofilizačními operacemi. Dalším cílem je vytvořit systém, který je vhodný k výrobě ampulek pro injekční stříkačky, a zejména dvou nebo vícekomůrkových ampulek. A ještě dalším cílem je vytvořit systém, umožňující spolehlivější výrobu, jejímž výsledkem je méně špatných funkcí a lepší opakovatelnost.

Těchto cílů se dosáhne podle charakteristických vlastností vyznačených v připojených nárocích.

Vynález může být použit u již popsaného zdokonaleného typu ústrojí injekční stříkačky, mající objímku kolem centrální nádobky. Podle vynálezu může být takové ústrojí ještě více zjednodušeno, použitím nádobky, která má v podstatě průměr svého předního otvoru stejný, jako je její celkový průměr, což umožňuje použití například rovného válce. Tato konstrukce dále usnadňuje plnící operace předním otvorem, ale především umožňuje zasunutí pístu předním otvorem, a ne jenom zadním otvorem, což se může použít ke snížení nezbytných výrobních kroků, a usnadňuje to konstrukci zařízení, protože více kroků může být provedeno z téže

•4 4444

4 4 · ♦

-6udržovaným v rozmezí průměru nádobky, dále strany. Tato konstrukce také usnadňuje použití těsnění nebo zátky pro přední otvor, vystupující z průměru a přes průměr nádobky. Tato vlastnost umožní u tohoto výrobku lepší vystředění těsnění a vyrovnání vnější objímky, a stejná vlastnost při výrobě umožní zachytit a udržovat těsnění v dutině zařízení, která je přizpůsobená průměru nádobky, a která zase může být použita k eliminaci používání objímky při manipulaci s těsněním, což vytváří volnější konstrukci objímky, například vzhledem ke vzdálenosti nádobky od objímky, a umožňuje vyjmutí objímky alespoň ze sterilní výrobní oblasti a umožňuje nezávislou kontrolu polotovaru nádobky ampulky. Použití nádobky s okrajem předního otvoru, obklopeným materiálem okraje, nominálního vnitřního a vnějšího zvyšuje tyto výhody. Tato vlastnost dále přináší obecné výhody při manipulaci s volně loženými nádobkami nebo při individuální manipulaci s nádobkami, jako takovými, například vyšší přesnost a silně zmenšené nebezpečí poškození výrobku a uvolnění částic. Těsnění a zátky mohou být připojeny mechanickými prostředky k otvoru, snadněji a bez nebezpečí otlučení, také při nepřítomnosti objímky jako manipulačního prostředku pro těsnění, a vyrobené zátky, jako takové, mohou být méně složité, a s menší dutinou tvořící části v nádobce. Vynález dále vytváří nosič ampulky, přinášející podstatně obecné výhody ve výrobě předem naplněných ampulek. Nosič může být využit ve většině manipulačních operací tím, že snižuje manipulaci s volně loženými nádobkami a odpovídající nebezpečí poškození nádobek. Nosič je opatřen jednám nebo několika kanálky pro jednotlivé ampulky. Kanálky vytvořené jako dutiny v tělese nosiče a v podstatě obklopující ampulku, přinášejí ochranu a omezení kontaminace, podobně jako známé objímky. Bylo zjištěno, že tato dutina pomáhá při

0 ···· 0 0 00 0 0 0 0 · 0 0 0 0 0 0 0 0 ·

0 0 0 0 0 0

0 0 0 0 0 0

-Ίstejnoměrném vedení tepla a při ochraně proti záření, mající obzvláštní důležitost v procesech lyofilizace (vymrazování). Pokud se to vyžaduje, může být dutina vyrobena k radiálnímu podepření ampulky v její podstatné délce, a tato konstrukce může být provedena například pomocí rozpěrek nebo jinak, pro uložení ampulek různé délky nebo šířky, čímž se vytváří cenná víceúčelovost. I když není omezena na jakýkoliv speciální tvar ampulky, tato konstrukce s výhodou spolupracuje s ampulkami obecně popsaného válcového tvaru. Může se použít kanálek, vyrobený ve větší délce než ampulka, pro udržování těsnění v plovoucí, a ještě chráněné poloze nad ampulkou, ale vystředěné s otvorem ampulky, pro pozdější individuálně vystředěný a axiálně vedený posuv do uzavřené polohy, pro výběr jednotlivých hodnot pro lyofilizaci (vymrazování), pro umožnění prvního průchodu páry těsněním a později uzávěrem prachové komůrky, umístěným přímo na místě. Při použití těsnění mírně většího rozměru, s typem ampulky s válcovou nádobkou, jak bylo popsáno, může se těchto výhod dosáhnout při udržování možností pro zavádění ampulky do kanálku od dosedací strany nosiče pro těsnění, bez přídavných vodících konstrukcí. K omezení axiálního posouvání ampulky se mohou použít horní a dolní blokovací plochy zasahující do kanálku. Povrchové oddělení alespoň výšky ampulky umožňuje, aby ampulka zůstala mezi těmito plochami. První výhodou tohoto význaku je, že čela ampulky se používají pro axiální upevnění, což činí nadbytečné jakékoliv pomocné konstrukce, jako jsou příruby, zahloubení, otvory hrdla nádobky, obtokové konstrukce, atd., a tím se stává tento nosič kompatibilní s většinou popsaných konstrukcí vlastních ampulek. Další výhodou je, že všechny síly působící na ampulku během její výroby, jako při zasouvání, plnění, zavádění pístu, utěsňování a vyjímání, jsou pohlcován s výhodou v axiálním • fe fefe fefefefe fefe • fe · · » fe · fefe fe fe · · · • fefe • fe fe • · fefe

-8směru, čímž se silně omezuje nebezpečí poškození ampulky a kontaminace výrobního závodu. Uvolnitelné blokování může ještě zpřístupnit obě strany kanálku pro pracovní operace, jak pro přímé výrobní operace, ale také pro nepřímé operace, jako je zkoušení a vážení ampulek, což vytváří podstatnou flexibilitu při využití, zejména v kombinaci s otočným uspořádáním nosiče, hodnoty výrobního závodu pro typy vícenásobných ampulek nebo vícenásobných komůrek v ampulkách. Posuvné blokovací plochy mohou být doplněny dorazovými plochami, upevněnými ke každému kanálku, pro další snížení nebezpečí neúmyslného stlačení nebo snížení nadměrných sil, což má význam například, když nemohou být zaručeny přesné tolerance rozměru nebo podpěry.

Další cíle a výhody tohoto vynálezu budou patrné z následujícího podrobného popisu.

Podrobný popis

Jak bylo naznačeno v úvodní části, popsaná injekční stříkačka se může použít k celé řadě účelů, v rámci a mimo lékařskou oblast, a pro jakýkoliv typ přípravků, jako jsou chemikálie, chemické sloučeniny nebo směsi, v jakékoliv nádobce a při použití k jakémukoliv účelu. Z naznačených důvodů má tento sytém určité speciální hodnoty v souvislosti s přívodním ústrojím léčebných prostředků, kde jsou přísnější konstrukční omezení než u většiny jiných použití.

Principy tohoto vynálezu se mohou použít k ústroj ím nebo systémům pro ampulky v širokém významu. Je možné, použít principy tohoto vynálezu pro výrobu ampulek, jako takových,

-9• · ·· ···· ·* ·* • · 9 9 9 9 9 9 9 9 9 • · · · 9 9 9 9 9

9 9 9 9 9 9 9 9 9 9

9 9 9 9 9 9 9 9

999 999 9 9 9 9 9 9 9

t.j. prázdných ampulek, například pro pozdější naplnění nebo pro použití jako míchacích nebo přípravných komůrek, ale dává se přednost, použít tento vynález v souvislosti s předem naplněnými ampulkami a způsobem jejich výroby, t.j. včetně operací plnění. Druh materiálu předem nebo dodatečně plněného do ampulek není kritický, a rozumí se, že zahrnuje plyny, kapaliny nebo tuhé látky. Materiálem může být prášek, například prášek, koláč nebo tableta. Materiálem může být fluidní medium, jako je kapalina, včetně materiálů, které se chovají jako kapaliny, jako jsou emulse nebo suspenze. Materiál může být podroben transformaci, kdy například pevná látka se rozpustí nebo roztok se vysuší, což může nastat při výrobě nebo jako konečná přípravná nebo mísící operace, bezprostředně před použitím. Rozumí se, že druh léčebných prostředků obsahuje léčebné prostředky v širokém smyslu, a že zahrnuje například přírodní složky a tělní tekutiny, předem naplněné nebo přivedené do nádobky, i když jsou léčebné prostředky nej častěji továrně vyrobené. Vynález může pomáhat při řešení speciálních problémů, v souvislosti s citlivými chemickými sloučeninami, které jsou náchylné k degradování nebo denaturování působením mechanických sil, jako jsou vysoké smykové síly. Chemickými sloučeninami tohoto typu mohou být sloučeniny o vysoké molekulové hmotnosti, hormony o vysoké molekulové hmotnosti, například růstové hormony nebo hormony prostaglandins. Vynález může také pomáhat při řešení speciálních problémů, v souvislosti s lékařsky vyžadovanými lyofilizačními kroky, ve výrobních nebo přípravných krocích, bezprostředně před infuzí, typicky pro míšení dvou nebo více složek, které mohou být všechny kapalné nebo mohou obsahovat pevné látky, jako při rozpouštění lyofilizovaného prášku v rozpouštědle, jako jsou hormony nebo prostaglandins.

·· ···· • · · »*· • · · 9 9 9

-10Ampulka

Pojem „ampulka by měl být chápán v širokém smyslu, a mělo by být všeobecně řečeno, že zahrnuje část nádobky a alespoň jeden otvor pro přístup do jejího vnitřku. I když jinak označeno, jako otvor by mělo být považováno, že vymezuje osu ampulky, která je kolmá a vystředěná s povrchem otvoru, ve volném výkladu je rovnoběžná a vystředěná s hypotetickým průtokem celým otvorem. Směr podél této osy tímto otvorem z vnitřku a dovnitř nádobky by měl být považován za dopředný směr, respektive za zpětný směr. Když je ampulka opatřena dvěma nebo více otvory, potom uvedeným alespoň jedním otvorem nebo referenčním otvorem bude otvor, který má být utěsněn při tomto procesu, a jestliže ampulka obsahuje dva nebo více takových otvorů, které mají být utěsněny, potom referenčním otvorem bude otvor pro konečné použití, určený pro průchod předem naplněného materiálu zevnitř ampulky tímto otvorem směrem ven. Vzdálenost mezi nejpřednějším a nejzadnějším čelem ampulky bude považována za výšku nebo délku ampulky. Polohová a směrová ustanovení budou dána podle uvedených vztahů, pokud není stanoveno jinak.

Nádobka má alespoň jeden otvor, jímž může procházet obsah nádobky během používání ampulky, buď zevnitř nádobky do okolí, například pro podávání léčebného přípravku pacientovi, anebo do nádobky, v případě nasávání tělních tekutin nebo během přípravných kroků, jako jsou plnění, míšení nebo rozpouštění v nádobce. Nádobka může mít několik otvorů, obzvláště přední a zadní otvor, u nádobky typu trubice. Tentýž otvor nebo tytéž otvory mohou být použity pro spojení jak při výrobě, tak při podávání, nebo mohou být použity různé otvory, například při plnění a utěsňování jednoho

9

9

-11 9 99 9 9

999 99

99 • 9 9 9

9 9 9

9 9 9 • 9« 9

9 99 otvoru a dodávání druhým otvorem, který může být uzavřen uvolnitelným nebo rozlomitelným těsněním.

Fyzikální struktura otvoru může vyžadovat úpravu k tomuto účelu. Plunžrový konec ampulky pro injekční stříkačky může vyžadovat otvor umožňující zasunutí pístu, s možností koncové konstrukce pro spojení s držátkem pro prst, dále plunžrový nebo přívodní mechanismus. Druhý konec, stejně jako otvor nádobky, může vyžadovat uspořádání pro uzavření těsnění. K tomuto účelu zde může být uspořádán nějaký druh tělesného připevnění pro uzavírací prostředek, například vystupující nebo zapuštěné konstrukce pro záběr s doplňkově tvarovanými částmi uzávěru. Tyto konstrukce mohou být umístěny na vnitřní části otvoru, na vnější části otvoru nebo na obou částech. I když jsou přijatelné konstrukce závitového nebo bajonetového typu, dává se přednost konstrukcím umožňujícím záběr s jednoduchým axiálním relativním přesouváním mezi nádobkou a uzávěrem, bez požadavku na podstatné úhlové pohyby. Takové konstrukce mohou zahrnovat příruby, drážky, podříznutí, atd., průběžné nebo přerušované, umístěné kolem otvoru, zahrnující běžný typ jako u lahvičky, s obrubou otvoru, částmi hrdla a nákružku. Může se použít několik takových konstrukcí, například osově přemístěných, na příklad pro pomoc při polohování částí uzávěru v otevřené poloze, umožňující výměnu plynů, a v uzavřené poloze, i když se k tomuto účelu s výhodou používá i jiných uspořádání, jak bude vysvětleno. K podobným účelům, jak bude vysvětleno, existují výhody při používání otvoru pro tvar rovné trubice, bez shora uvedených konstrukcí, který může být uzavřen zasunutím jednoduchého těsnění ve tvaru kolíčku nebo zátky, nebo jakýmkoliv druhem uzávěru, jako je ploché dosedající těsnění, v kombinaci se shora uvedeným objímkovým upevněním.

99 9

- 1299 ··

Je jasné, že ampulka ve všeobecném smyslu je kompatibilní s různými provedeními otvoru, a také s různými provedeními uzávěru, zahrnujícími známé běžné typy, jako jsou pružná těsnění s víčkem nebo bez víčka, pro trvalé utěsnění nebo pro prostupné nebo rozlomitelné uspořádání.

Část nádobky může zaujímat nej různější tvary, jako je jakýkoliv druh trubice, nádoby, pružného vaku, lahvičky, pouzdra, kazety, polokoule, tělesa injekční stříkačky, a podobně.

Existují určité výhody při použití nádobek, které jsou tuhé, alespoň u svého otvoru, ale s výhodou obecně tuhé, jako jsou lahvičky, tuhé trubice nebo tělesa injekční stříkačky. Dále existují určité výhody při použití zhruba symetrických částí kontejnerů, které jsou alespoň zčásti symetrické se konstantním průřezem kolem osy souměrnosti, jako jsou tělesa lahviček nebo nádobky válcového typu, přičemž ve výhodném provedení jsou osa otvoru a osa nádobky v podstatě rovnoběžné, a v nejvýhodnějším provedení jsou v podstatě souosé. Ještě výhodnější je použití téhož profilu průřezu, jak pro nádobku, tak pro otvor, což přináší podlouhlé ampulky v podstatě stejnoměrného tvaru od předního k zadnímu čelu, například válcového tvaru, s uzavřeným nebo bez uzavřeného zadního konce, jako u lahvičky. Může se s výhodou použít běžných materiálů na nádobky, jako jsou plasty nebo s výhodou sklo. Nádobka může mít integrální nebo složenou strukturu tak, že obsahuje vnější plášť nebo jakoukoliv jinou několikadílnou konstrukci pro uzávěr, upevnění, ochranu, atd., a pokud není stanoveno jinak, bude chápáno, že „nádobka obsahuje jakoukoliv pomocnou část.

• toto tototo ·· · toto · toto toto ·· · to · · · ·· · · · · · • ·· ·· to· · ··· · · to · • · · ·· ··

- 13Ampulkou může být jednoduchá nádobka, lahvička nebo vak, ale vynález má speciální význam v souvislosti s ampulkami vyspělejšího typu, a tento typ ampulky je zejména složitější a je obvykle ve tvaru kazety, tvořící část ampulky pro injekční stříkačky v systému dodávání, který může být ještě dále rozpracován v případě vícekomůrkových kazet. Kazeta k těmto účelům může obecně obsahovat nádobku s předním čelem a zadním čelem, vymezujícími obecnou osou kazety, dále výstup pro přípravu, uspořádaný u přední části, a dále alespoň jednu posuvnou stěnu uspořádanou u zadní části, kde přemístění této stěny způsobí, že připravená látka se posouvá dopředu nebo se vymršťuje tímto výstupem. Tvar nádoby a posuvná stěna musí být vzájemně přizpůsobeny. Nádobka může mít v podstatě konstantní vnitřní průřez, s podobně konstantní osou nádobky, mezi přední a zadní částí, vytvářející obecně nádobku ve tvaru trubice, a v nejvýhodnějším provedení je běžného válcového typu, představující v podstatě válcovou nádobku. Posuvná stěna má potom s výhodou v podstatě konstantní tvar, i když může tvořit pružné těleso, utěsněné přizpůsobené vnitřnímu povrchu nádobky, a zejména pístovému typu.

Dvoukomůrkové nebo vícekomůrkové typy kazet jsou známé, například pro přípravu vyžadující míšení dvou nebo více složek nebo prekurzorů před podáváním. Složky jsou udržovány vzájemně odděleně jednou nebo několika prostředními stěnami různých známých konstrukcí, kde tyto stěny rozdělují nádobku na několik komůrek, které jsou někdy rozmístěny rovnoběžně podél osy kazety, ale nej častěji jsou umístěny ve složeném uspořádání podél této osy. Unifikace složek může nastat pomocí rozlomení, průnik nebo otevření ventilové konstrukce v prostředních stěnách, například zavedením kolíčku nebo jehly skrze přední část kazety, skrze nebo poblíž zadní • » » « ·· ···· ·· • · · · · · · · · « · • · · · · · · · · • · · · · · · · · · · • · ··· ···· ······ ·· « *· ··

-14posuvné stěny nebo u vnější části kazety (porovnej například se spisem WO 93/02720). U jiné známé konstrukce prostřední stěna nebo prostřední stěna je nebo jsou plunžrového typu a průtokového spojení mezi komůrkami se dosáhne posouváním plunžru k obtokové sekci, kde vnitřní stěna má jednu nebo několik zvětšených sekcí nebo opakovaných obvodových drážek a faset, umožňujících obtok obsahu zadní komory do přední komory přesunutím zadní posuvné stěny (porovnej například se spisem US 4,968,200 nebo WO 93/20868 a WO 95/11051). Poslednímu typu obtoku se dává přednost, protože dovoluje konstrukci ampulky v podstatě konstantního průřezu. Komůrky mohou obsahovat plyn, kapaliny nebo pevné látky. Obvykle je přítomna alespoň jedna kapalina. U farmaceutických použití jsou zde nej častěji dvě komůrky, a obvykle obsahují jednu kapalinu a jednu pevnou látku, kde se tato látka rozpouští a přeměňuje během operace míšení.

Jako běžné opatření ve stavu techniky mohou být popsané ampulky, kazety nebo injekční stříkačky upraveny k připojení k přívodnímu potrubí. Přívodním potrubím může být infúzní kanálek nebo jakýkoliv vedení, jako je trubice nebo katétr, jehla nebo kanyla nebo bezjehlový systém, založený na vstřikování kapaliny nebo pistole na částice poháněné plynem. Potrubí bude připojitelné k vnitřku nádobky, zejména prostřednictvím otvoru v ampulce, připojením k otvíratelnému, rozlomitelnému nebo prostupnému těsnění.

Přednostní provedení ampulky pro injekční stříkačky

-1599 444 9 4 9

9 4 4 4 9

9 4 9 4 4

I když systém podle vynálezu zahrnuje výrobní způsoby a prostředky prospěšné pro všechny popsané typy ampulek, tento systém také zahrnuje jeden typ ampulky, který má v tomto systému speciální hodnotu. Jak bylo vyznačeno v úvodní části, přednostní typ injekční stříkačky, sestává z nádobky s předním čelem a zadním čelem, které mezi sebou vymezují osu, kde nádobka má v podstatě konstantní průřez mezi předním a zadním čelem, přičemž alespoň přední čelo končí otvorem, z těsnění připevněného k přednímu čelu a utěsňujícího otvor, alespoň z jednoho pístu posuvně a utěsněné uspořádaného v nádobce, a z objímky, procházející alespoň podél části nádobky, přičemž objímka má přední část a zadní část, kde přední část je připojena k těsnění.

U takového ústrojí, při požadavku v podstatě na konstantní průřez, není možno vyloučit malé odchylky, pokud jde o příklad připevňovacích konstrukcí na předním a zadním čele nebo na prostřední obtokové konstrukci, i když je výhodné, provádět takové odchylky co nejmenší, například vyjádřeno u maximálního k minimálnímu průměru hodnotou menší než 2 mm, ve výhodném provedení menší než 1 mm, ve výhodnějším provedení menší než 0,5 mm, a v nejvýhodnějším provedení v podstatě nulovou hodnotou. Když se zde používá výraz „průměr, neznamená to omezení na profily s kruhovým průřezem, ale bude to obecně znamenat protilehlé body na vnějším obvodu u nekruhových profilů. Ještě je výhodné, aby průřez nádobky byl v podstatě kruhový, což vytváří v podstatě i kruhový tvar nádobky. Nádobka může být s výhodou dvoukomůrkového nebo vícekomůrkového typu, alespoň s jedním zabudovaným obtokovým uspořádáním. U dříve uvedených příkladů obtokového uspořádání je výhodné použití takových uspořádání,

-16• ♦ fefe fefefefe fefe fefe • fe ·· · · · fefefefe • · fefefe fefefefe • fefefefefe fefe fefefe • · fefefe fefefefe • fefe fefefe ·« · fefe fefe která v podstatě neovlivňují vnější průměr nádobky, jako jsou vnitřní uspořádání nebo uvedený příklad konstrukce rozdělených faset a drážek. Podobně je výhodné, aby plocha průřezu mezi předním a zadním čelem byla v podstatě konstantní, protože jakákoliv odchylka činí nádobku silnější nebo slabší, než je potřeba, takovému uspořádání, kde

Proto se také dává přednost jsou vynechány připojovací konstrukce, kanálky, obtokové výřezy, a tak dále, nebo jsou udržovány v minimálním rozsahu, například aby odchylky plochy průřezu na kterémkoliv místě podél axiální délky nádobky byly udržovány na hodnotě menší než 20 %, ve výhodnějším provedení menší než 10 % a v nejvýhodnějším provedení menší než 5 %.

Také je výhodné, když má otvor v podstatě tentýž profil průřezu jako nádobka, takže otvor v podstatě tvoří pokračování nebo ukončení nádobky, a okraj otvoru zhruba vhodně odpovídá průřezu nádobky, kolmo na její osu. Také je výhodné, když je část otvoru zahrnuta ve shora uvedených podmínkách konstantní plochy průřezu, stanovených pro nádobku jako celek. Tento celkový tvar okraje nevylučuje, aby tvar vlastního ukončení okraje, například při pohledu v axiálním průřezu, nebyl upraven na vhodný tvar k tomuto účelu. Je například běžné provádět okraje jako hladké, pro zabránění nebezpečí prasknutí, uvolňování částic, pořezání, deformování zátky, atd. Dává se přednost zaoblenému tvaru pro vnitřní nebo vnější část průřezu okraje, a zejména pro obě části, kde tohoto zaoblení se může dosáhnout broušením, ale u tavitelných materiálů se s výhodou provádí ohřevem. Tavení může však způsobit, že tavený materiál se smrští do kapkovitého tvaru, při pohledu v axiálním průřezu, kde průměr největších kapek přesáhne tloušťku materiálu před ohřevem, t.j. částečná kapka je větší než půlkruh. Při použití na • 9 • · *

• β ·» toto to* · · « € · · · * *·«· • * « to · · • ···« • ····

- 17současnou nádobku, může okraj přesahovat do vnitřku nádobky a/nebo přes vnější část nádobky. Je výhodné, například pro udržování stejnoměrné vnější části nádobky a pro usnadnění manipulace, vytvořit tvar okraje tak, aby v podstatě všechen materiál okraje byl udržován v rozsahu vnějšího průměru nádobky. Podobně je výhodné vytvářet tvar okraje tak, aby v podstatě všechen materiál okraje byl udržován mimo vnitřní průměr nádobky, což usnadní přístup do otvoru během výroby, například při plnění nebo při zasouvání pístu nebo těsnění. Tím se také usnadní konstrukce těsnění, protože se vyžaduje méně výrazný úhel zešikmení a délka pro jakoukoliv součást, přicházející do otvoru, což zase usnadňuje záběr a zmenšuje mrtvé a zakryté prostory v utěsněné komůrce.

Zjednodušeně vyjádřeno, je výhodné, když zakřivení okraje odpovídá asi půlkruhu, nebo je poněkud menší. Podle výhodného způsobu výroby hladkého a ještě úzkého okraje se ohřeje polotovar nádobky kolem požadovaného profilu okraje a obě části se oddělí axiálním tahem, zatímco ohřáté okraje jsou stále horké, přičemž se může udržovat ohřev. Ohřev se může provádět běžnými prostředky, jako je plamen, ale výhodně se provádí laserem, zejména laserem v oxidu uhličitém na sklo, pro nejužší oblast ohřevu a nej lepší celkové řízení, nebo kombinací způsobů ohřevu. Tento způsob ohřevu a oddělení tahem je znám, jako takový, pro jiná použití, a je uveden například ve spisech WO 86/05172, US 4,682, 003 a DE 44 44 547. I když otvor může být opatřen jinými konstrukcemi, jako jsou výřezy nebo kanálky na vnitřním povrchu nádobky, těsně u otvoru, pro umožnění výměny plynu s okolním prostředím, například při lyofilizaci (vymrazování), také s částečně zasunutým těsněním, je výhodné, když se pro to použijí jiné způsoby a prostředky, a provede se tato část nádobky těsně u • ·

• · · · ·

J · · · · · · • · · · · ··· ··· *· ·

-18otvoru v podstatě stejnoměrná, například pro jednoduchost a pro nej lepší těsnící vlastnosti. Shora uvedené úvahy se zejména hodí na otvor, který má být alespoň částečně dočasně uzavřen nebo utěsněn, zejména přední otvor ampulky pro injekční stříkačky, t.j. na straně pro přípravu výstupu, ale mohou se s výhodou také použít na zadní otvor, který se normálně používá pro ovlivnění zadního pístu.

Těsnění použité k utěsnění předního otvoru může být jakékoliv popsaného druhu. Může mít již vytvořený otvor pro kapalinové spojení s vnitřkem nádobky a/nebo již připojené potrubí nebo připojovací prvky pro toto potrubí. Je však výhodné, použít těsnění vytvářející úplné utěsnění pro pozdější otvor nebo připojení pro potrubí, zejména jakékoliv těsnění, vhodné pro průnik. Dále je výhodné, použít těsnění, které může být uvedeno z netěsnící polohy do těsnícího kontaktu s otvorem, pomocí jednoduchého axiálního přemístění. Těsnění může být takového typu, který vytváří utěsnění axiálním tlakem proti okraji otvoru, například s plochou nebo přírubovou částí odpovídající okraji, ale je výhodné použít těsnící zátku, jejíž jedna část je vložena do otvoru a vytváří utěsnění pomocí radiálního kontaktu nebo tlaku proti vnitřku nádobky, s možností a zejména v kombinaci s přírubovou částí pro axiální kontakt s okrajem. Část vložená do nádobky může být obecně válcová, a může mít obvyklým způsobem centrální dutinu, výřez nebo zahloubení, ke zvýšení pružnosti nebo k omezení potřebné délky k proniknutí jehly nebo jiného druhu ostří. Vložená zátka může mít s výhodou zešikmený tvar k napomáhání vlastního vedení spodního okraje zátky v radiálním směru vzhledem k ose, když je zasunuta do otvoru. Zešikmená část může být výhodně omezena na nej spodnější prostupnou část zátky, přičemž úhel

• · · • · · ·

-19mezi osou a spodní plochou se zejména dělá co největší, pro zamezení mrtvých prostorů, vzhledem k nezbytnému vedení. Nezávisle na výběru typu těsnění, například plochého, přírubového a/nebo na typu zátky, je výhodné, aby alespoň část těsnění, dále uvedená jako „přírubová část, .měla rozšíření v radiálním směru, t.j. kolmo na svou osu, když je nainstalováno těsnění, které je větší než vnější průměr nádobky. Je výhodné, když má tato část alespoň větší průměr nádobky u otvoru, což mezi jiným vytváří radiální přístup k této části u otvoru, která tak s výhodou zabírá s objímkou, alespoň u otvoru. Je výhodné, aby přírubová část těsnění byla také větší než největší průměr nádobky, když nádobka není úplně stejnoměrná, jako na shora uvedeném příkladě, což potom vytváří z průměru příruby největší průměr jednotky nádobky a těsnění, což zvyšuje shora uvedené výhody. Takové rozšíření také umožňuje, aby bylo těsnění drženo třením nebo jinak, bez kontaktu s nádobkou, v kanálku stejného průměru jako vnější průměr nádobky, což usnadňuje automatické vytlačení těsnění z klidové polohy v takovém kanálku nad nádobkou do těsnící polohy, v kontaktu s otvorem v nádobce. Kanálek takového průměru také umožňuje, aby se nádobka posouvala, nebo zasouvala, přes klidovou polohu pro těsnění. Jestliže je průměr kanálku výrazně větší než největší průměr nádobky, je výhodné, když je příruba těsnění větší než průměr kanálku. Stupeň rozšíření „větší než průměr nádobky u otvoru, její větší průměr nebo respektive průměr kanálku, by měly být upraveny pro stanovené účely, a mohly by záviset na napětí požadovaného držadla a na pružnosti nebo materiálu těsnění, atd. Například pro přidržení těsnění v kanálku, by měl být průměr funkčně upraven pro vytváření dostatečného tření tak, aby je udržoval během operací provádění způsobu, ale aby nebránil jeho axiálnímu posouvání během těsnící

operace. Stupeň rozšíření může být typicky alespoň o 0,05 mm, ve výhodnějším provedení alespoň o 0,1 mm a v nejvýhodnějším provedení alespoň o 0,2 mm větší než příslušný průměr. Může být také udržován menší než 10 mm, ve výhodnějším provedení menší než 5 mm a v ne j výhodněj ším provedení menší než 2 mm, ve srovnání s příslušným průměrem. Je postačující, aby příruba měla stanovené rozšíření alespoň někde kolem svého obvodu, například alespoň ve dvou protilehlých polohách, v lepším případě alespoň ve třech nebo více bodech, ve výhodnějším provedení symetricky rozložené kolem obvodu pro nej lepší vystředění, a v nejvýhodnějším provedení v podstatě kolem celého svého obvodu. I když taková zvětšená část může být dost stlačitelná, pro zasunutí do otvoru, je výhodné, aby tato příruba byla konstruována tak, aby byla umístěna ve své těsnící poloze vně nádobky, a v nejvýhodnějším provedení v ploché části, určené k axiálnímu kontaktu s okrajem otvoru. Těsnící části, stále více vzdálené od okraje otvoru, nejsou příliš kritické. Toto axiálně vzdálené čelo by však mělo být zejména v souladu s účelem v záběru s objímkou, pro zamezení axiálního přemístění těsnění směrem ven z otvoru, když je objímka v blokovací poloze, a zejména by mělo být také v souladu s účelem pro umožnění axiálního zpětného posunutí objímky do uvedené blokovací polohy, když je těsnění nainstalováno. Pro tyto účely má těsnění s výhodou kontaktní plochu, alespoň s povrchovou složkou, která je kolmá k ose, na niž může dosedat objímka, například kontaktní plochu ve tvaru ploché obruby, proti níž může být umístěna příruba objímky. Jinak může mít distální konec těsnění obvyklý tvar, například centrální část vystavenou průniku, s výhodou ve tvaru konkávní misky, pro omezení potřebné délky průniku. Popsané těsnění se s výhodou vyrábí z pružného materiálu, jako je běžná pryž nebo elastomerní materiály. Je možné, • ·

-21pokud je to požadováno, že těsnění obvykle nemusí být doplněno běžným uzávěrem pro přidržování pružného těsnění, protože popsaná objímka výhodně plní tuto funkci.

Ampulka obsahuje alespoň jeden píst, axiálně posuvný v nádobce, a působící jako čerpadlo, například při nasávání materiálu do nádobky a/nebo vytlačování jejího obsahu z nádobky, přičemž posledně uvedené uspořádání se zejména používá u předem naplněných injekčních stříkaček. V případě dvojité komůrky se zde mohou uspořádat ústrojí a přídavný píst, který rozděluje první komůrku, mezi zadním pístem a předním otvorem nádobky, na přední a zadní komůrku. V tomto případě zde může být uspořádán obtok, jak bylo popsáno, umístěný buď ve střední poloze podél nádobky, pro umožnění přetékání ze zadní komůrky do přední komůrky, například pro míšení nebo rozpouštění, anebo umístěný těsně u otvoru, nejdříve pro umožnění vytlačení obsahu přední komůrky a potom vytlačení obsahu zadní komůrky obtokem za prostředním pístem. Takovými přídavnými konstrukcemi může být nádobka rozdělena na tři nebo více komůrek. Píst může být běžného typu, vyrobený z pružného materiálu, podobného jako je materiál těsnění, a má obvykle válcový tvar.

Pod pojmem objímka se rozumí v širším slova smyslu jakákoliv konstrukce, která přemosťuje přední a zadní čelo nádobky. Hlavním cílem objímky je udržovat těsnění proti dopřednému přemístění vzhledem k nádobce, kde pro tento účel by objímka měla jednak upnout těsnění, a jednak by měla být připevněna k nádobce tak, aby se zabránilo alespoň jejímu dopřednému posunutí vzhledem k nádobce. Toto připevnění k nádobce je s výhodou provedeno u zadní části nádobky, a může být provedeno bočně pomocí lepidla nebo pomocí speciální

-22upínací konstrukce, jako je příruba nebo vybrání v nádobce, ale dává se přednost připevnění objímky k nádobce použitím zadního čela nádobky jako dorazové plochy pro dopředný pohyb objímky, kde tento princip umožňuje použití nádobky typu hladké trubice, bez jakýchkoliv upínacích konstrukcí. Připojení může být provedeno například konstrukcí, která tvoří součást, nebo je upevněna k objímce, která prochází radiálně dovnitř od hlavní části objímky pro kontakt se zadním čelem, například zadní přírubou na objímce nebo zadní destičkou nebo držátkem pístu, k němuž je připevněna zadní část objímky. Podobně u zadního konce objímky může být těsnění upnuto bočními prostředky, ale je s výhodou upnuto v axiálním směru kontaktem mezi přední plochou těsnění,. jak bylo dříve popsáno, a mezi zpět obrácenou plochou objímky, jako je zadní plocha příruby objímky, procházející radiálně dovnitř od hlavní axiální části objímky. Je jasné, že u těchto výhodných uspořádání jsou síly mezi objímkou a nádobkou zcela axiální jak v nádobce, tak v hlavní části objímky. Hlavní část objímky, t.j. část vně od vnější části nádobky, procházející mezi předním a zadním čelem, může vytvářet jakýkoliv distanční prostředek, jako je jediná tyčka nebo rameno, dvě nebo více takových ramen, rozdělených po obvodu nádobky v konstrukci klečového typu, nebo jedna nebo několik částí trubice. Je však výhodné, například z důvodů ochrany, aby objímka procházela v podstatě kolem celé nádobky tak, aby obklopovala nádobku, mající například tvar trubice. Objímka může být tvořena jedinou vnitřní konstrukcí, ale je s výhodou vyrobena alespoň ze dvou částí, z důvodů montáže, například ze samostatné přední nebo zadní části, nebo dvou částí trubic s přírubou, pro záběr s předním a zadním čelem nádobky, kde tyto části jsou spojeny v prostřední poloze. Na objímce mohou být s výhodou uspořádány pomocné konstrukce, • · • ·· · • ·

-23spíše než na nádobce, jako jsou upínací konstrukce, vodící konstrukce, konstrukce plunžru a držátka, dávkovači mechanismus a konstrukce připevnění jehly, například pro upravení kombinované jednotky kazetového typu nádobky a objímky pro ruční nebo mechanizované a automatizované ovládání a řízení v přívodním ústrojí. V radiálním směru se může objímka dotýkat nádobky, ale obecně se dává přednost, aby mezi těmito součástmi byla udržována určitá vzdálenost z důvodů tolerance a bezpečnosti. Skutečná vzdálenost závisí na tvaru nádobky, například jestli je opatřena externím obtokem, ale pro přednostní nádobky, v podstatě stejnoměrného průřezu po celé délce, se tato vzdálenost udržuje s výhodou malá, například menší než 2 mm, ve výhodnějším provedení menší než 1 mm a v nejvýhodnějším provedení menší než 0,5 mm. Těsnění, které má mírně větší rozměr v radiálním směru, jak zde bylo dříve popsáno, může znamenat přínos s přídavnou výhodou vystředění, vedení a vyrovnání objímky s nádobkou.

Popsaná konstrukce ampulky pro injekční stříkačky, kromě toho, že umožňuje dosažení mimořádně jednoduchých a hladkých tvarů nádobky, má prospěšnou výrobní výhodu ve svém širokém předním otvoru. Tento význak se může například využít k zavádění pístu předním okrajem, spíše než zadním čelem nádobky, kde tato možnost může být dále využita k provádění několika kroků výrobního způsobu z téže strany nádobky, například zasouvání pístu, plnění a utěsňování, s opakovanou možností u ampulek s více komůrkami, například k usnadnění strojní konstrukce, vynechání kroků otáčení a ponechání druhého čela nádobky pro upevnění, zkoušení nebo další plnící operace. V kombinaci s vysvětlenými dodatečnými význaky se dosáhne dalších výrobních výhod, jak již bylo vyznačeno.

• · · · vynálezu k účelu předem naplněných

-24Nosič ampulky

Nosič ampulky je vytvořen podle usnadnění a zdokonalení výroby a jakosti ampulek. Nosič se může použít pro jakýkoliv popsaný typ ampulky, i když se dosáhne výhod při použití ampulek se stanovenými výhodnými význaky. Obecně se může říci, že nosič sestává z jednoho nebo několika sedel pro ampulku, kde sedlo vytváří kanálek pro axiální zasunutí, ale radiální zachycení ampulky.

Pod pojmem „nosič, jak je zde použit, se rozumí ústrojí, které je vhodné pro nesení nebo uložení alespoň jedné, a zejména několika ampulek, a které je vhodné, aby se s ním nakládalo jako s jednotkou ve výrobním závodě. Nosič může být monolitní, ale je výhodné, když tvoří agregát jednotlivých částí, považovaných za jednotku. Nosič může obsahovat pomocné znaky, t.j. znaky týkající se nosiče jako takového, například usnadňující jeho manipulaci ve výrobním procesu, jako jsou jednotlivé části vhodné pro mechanické uchopení, otočení a přepravování, a rovněž prostředky usnadňující montáž, demontáž a čištění. Při použití výrazu „horní a „dolní strana nosiče bude míněna strana u předního, respektive zadního čela ampulky, když je zasunuta do nosiče.

Nosič bude obsahovat alespoň jedno „sedlo pro každou uloženou ampulku, t.j. jedno nebo s výhodou několik sedel, a bude samozřejmé, že zahrnuje jakoukoliv jednotlivou část na nosiči, upravenou pro jednotlivé ampulky, jako jsou • *

-25jednotlivé prostředky pro přidržování a manipulaci. Každé sedlo je s výhodou upraveno pro uložení pouze jedné ampulky.

Sedlo obsahuje alespoň jeden „kanálek pro ampulku, jímž se rozumí jakýkoliv technický znak, upravený pro umožnění axiálního zasunutí nebo posouvání, ale radiálního přidržování ampulky. Kanálek může například obsahovat jednu nebo několik destiček nebo jiných rozpěrných konstrukcí, vytvářejících radiální podpěru ampulky v oddělených místech podél její osy. Kanálek je však ve výhodnějším provedení tvořen „dutinou, ve smyslu komůrky, obklopující ampulku přes podstatnou část její délky, a v nejvýhodnějším provedení přes celou její délku. Dutina může být například vytvořena jako „díra v monolitní části tělesa nosiče.

Sedlo může být také opatřeno jedním nebo několika blokovacími prostředky, čímž je míněna jakákoliv konstrukce pro přidržování ampulky v axiálním směru. Blokovací prostředek může sevřít ampulku v jakékoliv části, například v prostřední části, a zamezit posouvání v obou axiálních směrech. Blokovací prostředek však zejména působí jako dorazová plocha u čela ampulky, čímž zamezí posouvání ampulky v jednom směru. Sedlo je s výhodou opatřeno dvěma blokovacími prostředky, jedním na každém konci kanálku, zejména ve vzdálenosti alespoň výšky ampulky, ale s možností větší vzdálenosti. Dále je výhodné, když alespoň jeden, a zejména všechny blokovací prostředky jsou uspořádány uvolnitelně, pro umožnění přístupu k ampulce a pro zasouvání a odebírání ampulky.

* ’ - · 0 0 · · · »

000 00 » ·♦ ··

-26Sedlo může být opatřeno dalšími pomocnými jednotlivými částmi, jako jsou vodící konstrukce pro nástroje, polohování pro těsnění, větrací kanálky pro plyny, a tak dále.

Konstrukčně může být nosič s výhodou uspořádán jako prostřední část tělesa, obklopující větší část výšky ampulky a délky kanálku, jako horní část, například s horním blokovacím zařízením a pomocnými jednotlivými částmi, a jako dolní, patní část, například s dolním blokovacím zařízením a možnými pomocnými jednotlivými částmi. Výška části tělesa může být uzpůsobena délce zpracovávaných ampulek. Část tělesa může být rámového typu nebo rámové konstrukce, například ve tvaru dvou nebo více destiček s otvory, tvořícími kanálky, kde destičky jsou odděleny rozpěrnými prostředky, a možnými stěnami pro uzavření rámu. Taková otevřená konstrukce může být lehká a snadno přizpůsobitelná měnícím se délkám ampulek. Je však výhodné, když je tato část tělesa tvořena jako jednotná konstrukce, zejména monolitní, v níž jsou kanálky vytvořeny jako podélné dutiny, například jako vrtání, alespoň částečně otevřené na horním a dolním konci této části tělesa nosiče. Taková jednotná konstrukce usnadňuje uspořádání dutiny obklopující ampulku, což je výhodné z důvodů, které byly stanoveny v úvodní části, přičemž tato dutina má s výhodou stejnou výšku, jako je délka ampulky.

Obecně je výhodné, když délka kanálku alespoň odpovídá délce ampulky tak, aby například neodkrývala její žádný konec při manipulaci s nosičem, ale je výhodné, když je kanálek delší, zejména u horního konce, alespoň pro přidržování, ale zejména také pro uzavírání těsnění v netěsnící poloze vzhledem k otvoru ampulky, například jako příprava pro zatlačení těsnění do těsnící polohy, a zejména také za účelem ·· ····

-27umožnění lyofilizace (vymrazování) . Jak je samo o sobě známé, těsnící poloha může být v částečně zasunuté poloze vzhledem k otvoru, když jsou uspořádány parní kanálky v těsnění nebo v ampulce, ale ve výhodnějším provedení je těsnící poloha dále vpředu, a jenom zůstává na okraji otvoru, ale v nejvýhodnějším provedení je těsnící poloha ještě déle vpředu, v plovoucí poloze nad a bez kontaktu s otvorem ampulky, například umožňující dobré plynové spojení dokonce i u jednoduché konstrukce ampulky a těsnění, což se snadno dosáhne použitím kanálku pro přidržování těsnění. Šířka kanálku v podpěrných bodech pro ampulky je zejména asi stejná jako největší šířka ampulky, dovolující určitou přídavnou vůli nebo toleranci. Podobně je profil průřezu kanálku zejména přibližně shodný s profilem průřezu ampulky, s možností určité odchylky, například umožňující průchod vyčnívající konstrukce, jako je externí obtok, pokud je přítomen. Je výhodné, aby kanálek měl v podstatě konstantní průřez alespoň podél výšky ampulky, a zejména aby profil průřezu nebo obvod vytvářel uzavřenou smyčku. Když je kanálek delší, než je délka ampulky, je výhodné, když také délka přídavného kanálku má v podstatě stejnou šířku a stejný profil, umožňující axiální přesouvání ampulky v kanálku. Proto, i když může být těsnění udržováno v této části kanálku zasahováním do kanálku, je výhodné, aby bylo těsnění udržováno třením proti stěnám kanálku, kde za tímto účelem může mít těsnění větší rozměr, jak bylo popsáno.

Blokovací prostředek pro omezení axiálního posouvání, působící na zadní čelo ampulky, jak bylo popsáno, vytváří plochu přecházející do části kanálku, osazené ampulkou, v takovém rozsahu, aby mohl podepřít jednu koncovou část ampulky. Blokovací prostředek by měl být také připevněn • · ♦···

·· ·· • ♦ · · • · · » • * · · · • « · · ·· ··

-28k nosiči, například u jeho horní nebo dolní části nebo u horního nebo dolního konce kanálku. Připevnění může být trvalé, jako když je blokovací prostředek součástí nosiče, nebo může být k nosiči připevněn jinak. Trvalý blokovací prostředek může být například použit u jednoho konce kanálku, když je ampulka zasouvána a vyjímána druhým koncem, což by mělo být postačující, jestliže všechny výrobní kroky mohou být prováděny z jedné strany, a není potřeba otáčet nosič do obrácené polohy. Uvolnitelný blokovací prostředek může být použit jako trvalý blokovací prostředek, ale přináší vyšší flexibilitu, a může být použit k blokování strany kanálku, ze které se přivádí ampulka, a v případě použití takových dvou blokovacích prostředků, jsou obě strany kanálku přístupné pro výrobní kroky nebo pro zasouvání a odebírání ampulek. Uvolnitelný blokovací prostředek může být připevněn jakýmkoliv typem připevnění, například pro úplné odstranění nebo odklopné uvolnění. I když může být uvolnitelný blokovací prostředek konstruován jako řada jednotlivě uvolnitelných konstrukcí, jedna pro každý kanálek pro ampulky, je výhodné, aby se jediná blokovací konstrukce používala pro blokování několika, a zejména všech kanálků, například jako destička nebo mřížka, jejichž připevnění k nosiči blokuje všechny jednotlivé kanálky. Přesný typ zbývající plochy se může měnit. Blokovací plocha může úplně uzavřít konec kanálku, k němuž je připevněna, například destičkou nebo konstrukcí mnohonásobné zátky, ale je výhodné, aby celá plocha zakrývala jenom částečně otvor kanálku, čímž se umožní přístupu k ampulce i s nainstalovaným blokovacím prostředkem. Blokovací prostředek může s výhodou částečně zakrývat kanálek tak, aby. touto nezakrytou částí mohl být zasunut nástroj, pro axiální zdvihnutí nebo odtlačení ampulky od blokovacího prostředku. V případě ampulky typu lahvičky se • to ··

-29♦ to toho může dosáhnout skrze téměř jakoukoliv nezakrytou část, ale v případě ampulky typu trubičky, například válcovité nádobky, může být vyžadováno, aby alespoň část okraje byla odkryta, například použitím blokovací plochy ve tvaru kruhové tyče přes konec kanálku, nebo příruby, zakrývající pouze část okraje nádobky. V případě, že ampulka má otvor u blokovacího prostředku, ať už přední nebo zadní otvor nádobky, je rovněž výhodné, aby otvor byl přístupný, a zejména úplně přístupný, například pro zasunutí pístu nebo těsnění, což opět může vyžadovat, aby blokovací prostředek zakrýval jenom její okraj nebo část.

Je výhodné, vybavit sedla alespoň jedním blokovacím prostředkem, například u dolního konce kanálku, na němž ampulka spočívá, když se provádějí operace u druhého konce kanálku, například u horního konce, například operace, jako je zasouvání pístu, plnění, zasouvání plovoucího těsnění, lyofilizace (vymrazování) a konečné těsnění. Může být vyžadováno, vybavit také horní konec blokovacími prostředky, například pro umožnění operací na dolním konci nebo u dolního konce, po provedení operací u horního konce, přičemž operace u dolního mohou vyžadovat zadržení ampulky nebo otočení nosiče do obrácené polohy, například operace, jako zadní plnění komůrky nebo zadní zasouvání pístu.

U všech operací, podle uvedených příkladů, se mohou použít samostatné nástroje, jiné než blokovací konstrukce, například běžné lisovací čepy pro zasouvání nebo posouvání pístu, těsnění nebo samotných ampulek a mohou se použít plnící trysky k provádění plnících operací. Takové jednotlivé nástroje pro každý kanálek se mohou s výhodou uspořádat na společném suportu pro společnou manipulaci, s prostředky nebo ·· ····

-30bez prostředků pro vyrovnávání tlaku. Je však výhodné, když se blokovací prostředky použijí také alespoň pro jeden výrobní krok. Za tím účelem se může blokovací konstrukce s výhodou kombinovat s ostatními pomocnými jednotlivými částmi u příslušného konce kanálku. Jak bylo popsáno, mohou se uspořádat pro zadržování těsnění u otvoru ampulky, které se může následně zatlačovat do záběru s tímto otvorem. Zde může být s výhodou uspořádán blokovací prostředek na horní části těsnění, když je zatlačováno do záběru. Dále je výhodné, používat stejnou konstrukci pro stlačování těsnění do záběru, a pro následné působení jako blokovací prostředek pro kanálek. Stlačovací pohyb s blokovací konstrukcí může být zejména veden, například vybráními v tělese nosiče, a tato vybrání mohou také působit pro omezení zpětného pohybu této konstrukce, proti požadovanému pohybu pro záběr těsnění, aby již nedošlo k poškození vlastních ampulek, ale tato vybrání se mohou dodatečně použít jako parní kanálky v kroku lyofilizace nebo sterilizace. Podobné vodící konstrukce mohou být uspořádány u dolního konce, jestliže se alternativně provádí záběr s těsněním stlačením ampulky zespoda směrem k těsnění použitím dolního blokovacího prostředku, pod nímž může být těsnění udržováno ve statickém stavu, použitím horního blokovacího prostředku nebo destičky. Pro kombinované účely může mít blokovací prostředek stejnou konstrukci nástrojů, jak bylo uvedeno, ale s tím, že se dává přednost tvaru vhodnému pro oba účely. Blokovací konstrukce ve tvaru dlouhých „nožů nebo tuhých pásů, umístěných svým ostřím nebo užší hranou směrem ke konci kanálku, a tím svou širokou plochou umístěnou axiálně, a přemosťující protilehle několik kanálků v řadě, byla shledána jako vhodná pro kombinovaný účel, mezi jiným, udržováním částečného přístupu ke kanálkům, snadným axiálním vedením v podélných vybráních podél ploch ♦ » ····

-31nosiče, kde. tato vybrání jsou s výhodou provedena v každém kanálku, s výběrem spojení s větracími průchody, s jednoduchým uvolněním a upnutím, s možností uložení uvnitř tělesa nosiče, atd. I když zahloubení pro vedení takových blokovacích konstrukcí mohou splňovat několik účelů, jak omezení pohybu, tak průchod plynů, je možné použít k takovým účelům různá zahloubení, například prodloužená zahloubení pro blokovací konstrukce a jiná zahloubení pro průchod plynů, jako jsou díry nebo prodloužená zahloubení procházející rovnoběžně, nebo s výhodou pod určitým úhlem k původně uvedeným zahloubením, jako například kolmo.

Způsob použití

Způsob použití nosičů by měl být zřejmý z daného popisu konstrukce, logicky pro každý význak a pracovní krok, podle uvedených příkladů. Víceúčelovost a flexibilita, zajištěná stanovenými charakteristickými vlastnostmi umožňuje provádění celé řady výrobních schémat, a to jako běžných výrobních způsobů, tak zdokonalených způsobů podle vynálezu. Všeobecně lze říci, že přednostní způsob použití zahrnuje kroky zasouvání ampulky do kanálku, plnění materiálu do ampulky, utěsňování otvoru ampulky těsněním a odebrání ampulky z kanálku.

Výhodou vynálezu je možnost provádění řady kroků z každé strany nosiče. Možnost podepření ampulek u jejich čel umožňuje zasouvání ampulek z jednoho konce nosiče, s výhodou z horního a vztyčeného konce, a provádění plnění stejným koncem, s výhodou bez jakéhokoliv otáčení ampulek nebo nosiče. Také je možné, zasouvat těsnění ze stejného konce,

99

9 9 9

9 9 9

9 9 9

9 9 9

99 *· 99*9

-32volitelně provádět krok lyofilizace v téže poloze, a provádět skutečný krok utěsňování stlačením ze stejného konce kanálku, a pokud je to použitelné, odebírat ampulku zpětným pohybem proti kroku zasouvání ampulky. Tyto kroky mohou ukončit plnící operace typu jednokomůrkové ampulky, například nádobky, lahvičky nebo injekční stříkačky s jedinou komůrkou. Druhá strana nosiče a druhé strany kanálku jsou stále dostupné pro přídavné nebo dodatečné kroky. Když se například vyrábí předem naplněné dvoukomůrkové nebo vícekomůrkové ústrojí, bez počáteční stěny pro oddělení komůrek, může se nejdříve zasunout prostřední píst, pro vytvoření dvou komůrek. Může se to provádět z předního nebo horního konce, jak již bylo popsáno pro jednokomůrkové ústrojí, jestliže má ampulka předem popsanou výhodnou konstrukci, nebo ze druhé strany nosiče, v případě konstrukce jakékoliv nádobky. Po skončení shora popsaných plnících operací pro první komůrku, může se ampulka, utěsněná z přední strany, otočit do obrácené polohy, zejména s blokovacím prostředkem, nainstalovaným na uvedeném konci, a může se provádět podobná plnící operace ze druhého konce, s možností ukončení zasunutím zadního pístu, v případě ampulky pro injekční stříkačky. Tento způsob plnění z různých konců má speciální význam, když jednotlivé složky nesmí přijít během výroby do kontaktu, ani v nepatrném rozsahu, nebo když první složka nesmí být přítomna při prvním souboru kroků, jako je krok lyofilizace nebo sterilizace kapalin citlivých na tlak. Bez takových omezení umožňuje vynález plnění několika komůrek ze stejného konce, bez ohledu na to, o který z obou konců jde, kde tato vlastnost má také význam ve výrobě předem naplněných vícekomůrkových ampulek.

Je výhodné používat nosič u způsobů, zahrnujících krok výměny plynu mezi vnitřkem ampulky a okolním prostředrm, mezi • « · 4#· ·

-33 jiným proto, že to umožňuje jak chránit ampulky, tak uspořádat plynové kanálky. Také je vhodné, použít tento vynález ve spojení s kroky způsobu, zahrnujícími přestup tepla, mezi jiným z důvodu vhodných vlastností nosiče pro vedení a vyrovnávání tepla. Dále je vhodné, použít tento vynález ve spojení se způsoby zahrnujícími změnu tlaku, mezi jiným proto, že shora uvedené plynové kanálky slouží k umožnění požadované úpravy tlaku, a protože flexibilita plnění umožňuje, odložit přivádění materiálu citlivého na tlak, například materiálu těkavého, expandujícího nebo kondenzujícího vlivem rozdílů tlaku nebo materiálu, který se znehodnocuje za určitých tlakových nebo teplotních podmínek. Typickými výrobními kroky, zahrnujícími tyto problémy v souvislosti s léčebnými prostředky, jsou sterilizace a lyofilizace.

Výhodné použití je při průchodu plynu ampulkou typu trubice, jako jsou nádobky, od jednoho konce ke druhému konci, což je usnadněno výběrem nosiče, kde jsou alespoň částečně odkrytá čela ampulek. V takovém kroku jsou kanálky nosiče s výhodou v podstatě nezakryté, například jsou bez těsnění. Plyn může procházet ampulkami za jakýmkoliv účelem, jako je promývání, sušení, atd., ale výhodné použití je při sterilizaci ampulek plynem. Plyn může působit chemicky, ale je výhodné používat horký plyn, s využitím výhod vedení tepla v nosiči, jak bylo popsáno, například ve sterilizačním zařízení s oběhem horkého plynu.

Další výhodou tohoto vynálezu je výběr ponechání těsnění v plovoucí poloze nad otvorem ampulky, mezi jiným proto, že se tím usnadní vedený a chráněný záběr těsnění, například jednoduchým axiálním pohybem mezi těsněním a ampulkou, a ·· i to · <

» · to ř ·« 1 ► · · ’ • to »<

• to to··· • · · • to ·<

-34protože je možné provádět krok způsobu mezi zaváděním těsnění v klidové poloze a jeho záběrem v otvoru ampulky. Proto je výhodné použít vynález ve spojení se způsoby, zahrnujícími jakoukoliv takovou operaci nebo obecně krok utěsňování z klidové polohy těsnění. Typickým příkladem je krok lyofilizace, kde se může těsnění zasunout do klidové polohy a může se provádět sušení za zmrazeného stavu, následované záběrem těsnění, kde tento poslední krok se může snadno provádět v lyofilizační komůrce, v důsledku jednoduchého potřebného axiálního pohybu těsnění.

Je také výhodné, používat nosič ve způsobu utěsňování s pružným těsněním, mezi jiným proto, že takové těsnění může být snadno udržováno v klidové poloze třením, při lehkém tlaku, protože takové samotné těsnění se může snadno uvést alespoň do předběžného utěsnění, které je postačující pro většinu výrobních kroků, a protože jakékoliv uzavírání uzávěrem může být odloženo na jakékoliv pozdější stádium, z nosiče. Jak bylo již dříve typ uzávěru objímkový typ, který se může když byly ampulky uvolněny vyznačeno, je přednostní procházející od předního k zadnímu čelu, použít, například po jakémkoliv samostatném kroku v tomto způsobu.

Nosiče se mohou použít k dosažení jakékoliv uvedené výhody, bez ohledu na vlastnosti výrobního závodu. Nosiče se například mohou použít k usnadnění ruční manipulace s ampulkami v nej různějších krocích. Nosiče se mohou také s výhodou použít v automatizovaných a mechanizovaných výrobních provozech, kde se manipulace, přeprava a zpracování provádí vyznačeným strojním zařízením, v němž může být optimálně využita jednoduchost a flexibilita nosiče.

• » toto toto·· ·· toto • A · « ·· · to ♦ to ·

A · to to · « to to · • · · · · to ·· ·· · • · ··· ···· •to···· ·· · ·· ··

-35Ze stanovených důvodů mají výrobky, vyrobené způsobem v souladu se systémem podle vynálezu, výhody jako takové, a tvoří součást tohoto systému.

Přehled obrázků na výkrese

Vynález bude blíže osvětlen podle vynálezu, kde na obr. 1 je znázorněna kazeta s dvojitou komůrkou, s externí objímkou, podle dosavadního stavu techniky.

Na obr. 2 je znázorněno přední čelo alternativní konstrukce kazety podle vynálezu.

Na obr. 3A až 3D jsou v řezu stěnou jediné nádobky schematicky znázorněny různé tvary okrajů otvoru, popsané podle tohoto vynálezu.

Na obr. 4 jsou schematicky znázorněny hlavní kroky způsobu výroby předem naplněných dvoukomůrkových kazet.

Na obr. 5A až 5F je znázorněn v půdorysu, v pohledu na krátkou stranu, v pohledu na dlouhou stranu, v řezu, v částečném zvětšení a v perspektivním pohledu, nosič ampulek podle vynálezu.

Na obr. 6A až 6C je znázorněno v půdorysu a v bokorysech horní blokovací uspořádání pro nosič ampulek podle obr. 5, na obr. 6D je znázorněn jednotlivý blokovací prostředek pro sloupec kanálků.

• · « fc · · · · · · · • · fcfcfc · ♦ · · • fcfcfc · · · · · · · • · e 9 · «··· ·»···· ·· · * fc *·

-36Na obr. 7 je znázorněn v půdorysu alternativní nosič ampulek, s jiným rozdělením kanálků.

Příklady provedení vynálezu

Na obr. 1 je znázorněna kazeta s dvojitou komůrkou, mající externí objímku, obecného typu, uvedeného ve shora zmíněném patentovém spisu US 5,435,076, který je zde uveden formou odkazu. Obrázek znázorňuje vztah mezi součástmi předtím, než těsnění a objímka byly axiálně přemístěné do těsnícího spojení s otvorem nádobky, a před provedením kroku lyofilizace. Nádobka 1. injekční stříkačky má krk 2_ s předním otvorem. Do nádobky 1_ je zasunut píst 3 k zadní části obtoku 4, a rozděluje nádobku 1 na přední komůrku 5 a zadní komůrku

6. Nádobka _1 je obklopena objímkou 7, mající přibližně stejnou délku jako nádobka 1_. Přední konec _8 objímky Ί_ odpovídá krku 2 nádobky 1 a prochází dál do závitové části 9, opatřené vnějšími závity, pro připojení držáku jehly, a končí vnitřní přírubou 10. Uvnitř závitové části _9 je uspořádána zátka 11, s vnější přírubou 12. Vnitřní příruba 10 objímky 7 a vnější příruba 12 zátky 11 jsou vzájemně upraveny k zabránění dopředného posunutí zátky 11 vzhledem k objímce

7. Zátka 11 je dále opatřena zhruba válcovou částí 13, určenou k utěsněnému zavedení do otvoru nádobky 3^, a dutina 14 v této části, vytvářející tenkou membránu 15, je určena k proniknutí jehlou. Mezi objímkou 7 a nádobkou 1. je vytvořen prostor 16, umožňující zpětný únik páry z otvoru během lyofilizace. Připevňovací prostředky 17 uspořádané na objímce 7 umožňují připojení k ovládacímu prostředku a ukotvení objímky 7 za koncem nádobky 1_. Přední komůrka 5 se nejdříve plní roztokem 18, který má být lyofilizován (vymrazován) do ?

• · 0 0 0 0 0 « 0 0 0 0 0 • 0 0 9 0 · 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0* 0 0 ·

-37suchého stavu. Otvor nádobky 1. se potom uzavře axiálním zpětným posuvem objímky 2 a zátky 11. Nakonec (což není znázorněno) se zadní komůrka 6 plní rozpouštědlem, zasune se zadní píst pro uzavření zadní komůrky 6 a ovládací mechanismus se připevní k zadnímu konci kazetové jednotky.

Na obr. 2 je znázorněna výhodná alternativní konstrukce předního čela kazety, kde tato kazeta může být v ostatních ohledech podobná konstrukci znázorněné na obr. 1. Kazeta je obecně označena vztahovou značkou 20 a obsahuje těsněňí tvořené zátkou 21, mající přírubu 22, zhruba válcovou část 23 pro zasunutí do otvoru nádobky, dutinu 24 v této válcové části 23, horní plochu 25, ve tvaru misky a vybrání 2 6 v přední části příruby 22. Kazeta 20 dále obsahuje obecně válcovou nádobku 27 a objímku 28, procházející od předního konce zátky 21 k zadnímu čelu válcové nádobky 27 a vnitřní přírubu 29, pro záběr s přírubou 22 a vybráním 2 6 zátky 21. Válcová část 23 zátky 21 je zasunuta do předního čela nádobky 27, jejíž otvor prostě tvoří ukončení válcové nádobky 27 a v tomto provedení tvoří plochý okraj. Příruba 22 spočívá na plochém okraji otvoru nádobky 27, ale má větší průměr než válcová nádobka 27, takže radiálně přesahuje přes vnější rozměry nádobky 27, a alespoň částečně do prostoru mezi nádobku 27 a objímku 28. Jak je dále znázorněno, příruba 22 má větší průměr než jakákoliv část zátky 21 před ní, takže příruba 22 může dosednout axiálním zpětným pohybem zadržovací plochy. Vnitřní příruba 29 objímky 28 je určena k vytvoření takové zadržovací plochy pro dosednutí proti přírubě 22 zátky 21, a je jasné, že vnitřní příruba 29 může přijít do styku s přírubou 22 zpětným pohybem objímky 28, také po zasunutí zátky 21 do otvoru. Vybrání 26 zátky 21 zabírá s nejvnitřnějším vystupujícím tvarem vnitřní příruby 29 ·· «»·· ·» ·· • · · · · · « • · * · · · »

-38objímky 28 pro vytvoření slabého zaskakovacího mechanismu, který nebrání zpětnému pohybu objímky 28 vzhledem k zátce 21. Horní plocha 25 zátky 21 ve tvaru misky, kromě dutiny 24, dále omezuje potřebnou délku průniku, například pro ostří nebo jehlu centrální částí zátky 21. Zadní části kazety 20 (nejsou znázorněny) mohou být vyznačeny jako na obr. 1, t.j. prostřední píst rozdělující nádobku na přední komůrku a zadní komůrku, obtokové uspořádání, zadní píst a ukotvení objímky k zadnímu čelu nádobky, s možností integrálního spojení s konstrukcí pro ovládací mechanismus zadního pístu. Podle principů tohoto vynálezu, tato konstrukce může být s výhodou použita v kroku lyofilizace, kdy je příruba 22 zátky 21 udržována třením nad otvorem nádobky 27 . Může to být provedeno bez přítomnosti objímky 28, a prostor mezi nádobkou 27 a objímkou 28 může být vytvořen pro další úvahy, než je vytvoření parního kanálku, jak je vyžadováno v dosavadním stavu techniky.

Na obr. 3A až 3D jsou v řezu stěnou jediné nádobky schematicky znázorněny různé tvary okrajů otvoru, popsané podle tohoto vynálezu. Okraj na obr. 3A má pravoúhlý průřez a vytváří přímé ukončení stěny ampulky. Tento tvar okraje se nevyrábí snadno bez tvorby úlomků, a není optimální vzhledem k zasouvání zátky, k bezpečnosti a pevnosti. Na obr. 3B je znázorněn okraj mající v průřezu kapkovitý tvar, přičemž rozměry kapky v bočním směru vzhledem k ose ampulky jsou větší než tloušťka stěny ampulky, takže materiál okraje přesahuje nominální průměry ampulky, jak dovnitř, tak vně. Kapkovitý tvar je často důsledkem smrštění tekutého materiálu po částečném roztavení okraje, například při zarovnání nebo odříznutí skleněného polotovaru. I když zaoblený tvar, jako takový, je výhodný, není důvodu popisovat • ·

-39I · · ’ » · · ’ » · · 4 • * ·· materiál kapkovitého tvaru vně nominální tloušťky stěny ampulky. Na obr. 3C je znázorněn výhodný tvar okraje, který je stále zaoblený, ale na jedné straně průřezu, kde na levé straně podle obrázku se nevyskytuje žádný materiál vně nominálního povrchu stěny ampulky. Povrch stěny bez vyčnívajícího materiálu může být uspořádán na vnější straně ampulky nebo na vnitřní straně ampulky, podle toho, kde mají být odstraněny popsané problémy. Na obr. 3D je znázorněn ještě výhodnější profil okraje, který je zaoblen v podstatě ve tvaru půlkruhu, kde žádný materiál nepřesahuje přes nominální tloušťku stěny na žádné z obou stran. Touto konstrukcí mohou být odstraněny všechny popsané problémy. Výhodou je největší význam pro zhruba válcové ampulky a pro případ, kdy otvor má přibližně stejný průměr jako vnitřní průměr válcové ampulky. Tyto výhodné tvary okraje se zejména používají kolem otvoru u předního čela ampulky, ale mohou se také s výhodou používat u ostatních otvorů ampulky, jako je zadní otvor ampulky typu nádobky. Na obrázcích jsou vyznačeny čárkovaně nominální povrchy stěny pod okrajovou oblastí.

Na obr. 4 je schematicky znázorněno pořadí hlavních kroků výhodného způsobu výroby předem naplněných dvoukomůrkových kazet pro injekční stříkačky. Některé kroky se provádějí ve sterilní oblasti 40, vyznačené čárkovaně. V prvním kroku 41 se nádobky pro injekční stříkačky promývají a jejich povrch se sytí křemíkem. Takto zpracované nádobky se přepravují skrze sterilizační zařízení 42, na jehož výstupu vstupují do sterilní oblasti 40. V zaváděcím kroku 43 probíhá zasouvání prostředního pístu do nádobky pro oddělování přední a zadní komůrky.

-40fe · ······ fefe · · fefe · · fefe · ···· • fe · · · ···· • fefe fefe · fe···· • · ··· · · · · ···«·· fefe · fefe ♦·

V plnícím kroku 44 se do přední komůrky plní roztok, který se má lyofilizovat, a roztok se lyofilizuje v kroku 45. V příštím kroku 46 se utěsňuje přední čelo nádobky, přímo na místě v lyofílizační komůrce. Rozpouštědlo pro lyofilizovaný (vymrazený) prášek se plní do zadní komůrky v dalším plnícím kroku 47. V dalším zaváděcím kroku 48 se zasouvá zadní píst do zadního čela nádobky, pro uzavření rozpouštědla v zadní komůrce. Přípravky v nádobce se nyní utěsní proti okolnímu prostředí a předem naplněná nádobka může opustit sterilní oblast 40. V konečném montážním kroku 49 se mohou přidat další součásti, jako uzávěr těsnění a zadní ovládací prostředek, zejména použitím objímky, jako pomocné součásti, jak bylo popsáno. Je jasné, že všechny součásti a složky přiváděné do nádobky, zejména prostřední píst a zadní píst, a rovněž roztok a rozpouštědlo, musí být přiváděny do sterilní oblasti 40 ve sterilních podmínkách.

U shora uvedeného způsobu je výhodné, používat nosič ampulek podle vynálezu, ve všech krocích 43 až 48, prováděných uvnitř sterilní oblasti 40. Vlivem víceúčelovosti nosiče je také možné a výhodné, používat nosič v kroku 42 ve sterilizačním zařízení, a nosič se také může použít v prvním kroku 41, kde se nádobky pro injekční stříkačky promývají a jejich povrch se sytí křemíkem, i když se tyto kroky mohou také provádět s volně loženými ampulkami nebo umístěným v obalu typu blister. Obecně je výhodné, odebírat ampulky z nosiče před prováděním montážního kroku 49. Také je obecně výhodné, otočit ampulky s nosičem do obrácené polohy mezi kroky 46 a 47, a s výhodou je to tento jediný krok otáčení, dokud se ampulka neodebere z nosiče. V případě, že jde o popsané výhodné ampulky pro injekční stříkačky, mohou se všechny kroky až do kroku 46 včetně, provádět z horní strany · 000000 00 ·· • 0 0 · 0 0 · ···« • 0 ··· · 9 · * • 0 0 0 0 0 ····· • 0 0 · 0000

000000 «0 · * * ·*

-41 nosiče. Také je možné, odložit montáž těsnění, dokud není montážní krok 49 mimo sterilní oblast, což omezuje počet součástí přiváděných do této oblasti. Podle vynálezu je možné a výhodné, přivádět těsnění do klidové polohy nosiče, s umožněním úniku páry, což se zejména provádí mezi kroky 44 a 45. Krok 4 6 pro utěsňování přímo na místě, se zejména provádí axiálním posuvem přiváděných těsnění z klidové polohy do těsnícího záběru s předním otvorem nádobky.

Na obr. 5A až 5E je v různých pohledech, v řezu a ve zvětšeném měřítku znázorněno těleso nosiče ampulek podle vynálezu. Na obr. 5F je v mírně zvětšeném měřítku znázorněno těleso nosiče ampulek v perspektivním pohledu. Zhruba obdélníkové těleso 50 nosiče je monolitní díl, zejména vyrobený z hliníkového bloku, a má horní nebo přední stranu 51 a dolní nebo zadní stranu 52. Četné kanálky 53 pro ampulky jsou uspořádány ve formě 29 sloupců a 18 řad, které jsou proloženém uspořádání, pro vytvoření 261 kanálků. Jak je nejlépe patrné z obr. 5E, kanálky obsahují díru 531 v tělese 50 nosiče, kde tato díra 531 je vymezena vnitřní stěnou 532 a nejhořejší částí 533, která je mírně kónická pro usnadnění zasouvání ampulky a těsnění. Na horní straně 51 tělesa 50 je uspořádáno 29 lineárních vodících výřezů 54, které všechny procházejí horními částmi všech kanálků ve sloupcích, a jak je nejlépe patrné na obr. 5B a 5D, jenom do částečné hloubky kanálků. Výřezy 54 působí jako vodící konstrukce pro horní blokovací uspořádání, jak bude dále popsáno podle obr. 6, a jsou také použity pro posouvání těsnění z klidové polohy do těsnící polohy. Na horní straně 51 tělesa 50 je podobně uspořádáno 18 lineárních výřezů tvořících parní kanálky 55, které všechny procházejí horními částmi všech kanálků v řadách, jak je nejlépe patrné na obr. 5B a 5D, jenom do

-42částečné hloubky kanálků. Tyto parní kanálky 55 slouží jako přídavná vedení pro únik páry během lyofilizace, když se těsnění zasouvalo do klidové polohy v horní části kanálku. Jak je nejlépe patrné z obr. 5D a 5E, pro každý kanálek 53 jsou vytvořeny dolní blokovací prostředky na dolní straně 52 bloku tělesa 50, ve tvaru osazení 56, procházejícího radiálně dovnitř od vnitřní stěny 532 díry 531, kde tato osazení 56 jsou určena k uložení obruby ampulek. Jak je nejlépe patrné z obr. 5C, vodící výřezy 54 procházejí dolů v jedné z delších stran tělesa 50 nosiče, v bočních štěrbinách 57 a žlábek 58 prochází podél stejné strany tělesa příčně k uvedeným bočním štěrbinám 57, a to vše za účelem podepření kombinovaného blokovacího nástroje a stlačování těsnění. Podélná zahloubení 59 jsou uspořádána za účelem manipulace s nosiči v mechanizovaném výrobním závodě. Při používání mohou být ampulky zasouvány od horní strany 51 tělesa 50 do kanálků 53 k uložení na dolních blokovacích osazeních 56. Těsnění mohou být zasouvána ze stejné strany tělesa do klidové polohy, umístěné v částech výřezů 54 nebo 55 kanálků, a zajištěna proti vytažení horními blokovacími prostředky v první axiální poloze, a mohou být dále přivedena do těsnící polohy posouvání horních blokovacích prostředků do spodnější druhé polohy.

Na obr. 6A až 6C je znázorněno v půdorysu a v bokorysech horní blokovací uspořádání 60 pro nosič ampulek podle obr. 5, přičemž obr. 5F je přibližně ve stejném měřítku. Na obr. 6D je znázorněn jednotlivý blokovací prostředek 61 pro sloupec kanálků. Jak je nejlépe patrné z obr. 6D, jednotlivý blokovací prostředek pro sloupec kanálků je obecně tvarován jako pásek ve tvaru písmene „L, mající delší přímou blokovací část 62 a kratší závěsnou část 63. Blokovací

9

9

9 * » · · • · 9 • · · · · 9 9 9 9

999 999 99 9 9 9 9 9

-43 prostředek pro sloupce kanálků dále obsahuje díry 64 a 64z pro spojení několika blokovacích prostředků 61 do rovnoběžného uspořádání, a podlouhlé závěsné vybrání 65, umožňující určitý posuv podél závěsné části 63, když je osa umístěna v závěsném vybrání 65. Rádius zakřivení 66 má střed v nejbližší části závěsného vybrání 65, a zakřivení přechází do přímé části 69 závěsné části 63. Jak je nejlépe patrné z obr. 6A, 6B a 6C, je z blokovacích prostředků 61 pro 29 sloupců vytvořeno jednotkové blokovací uspořádání, rovnoběžně uspořádané a vzájemně přidržované tyčemi 67 a 67', které procházejí děrami 64, respektive 64' . Závěsná osa 68 prochází podlouhlým závěsným vybráním 65 všech blokovacích prostředků 61 pro sloupce.

V kombinaci s tělesem nosiče z obr. 5, je závěsná osa 68 umístěna a s výhodou upevněna ve žlábku 58 tak, aby každá závěsná část 63 blokovacích prostředků 61 sloupců byla umístěna v odpovídajících bočních štěrbinách 57. Jestliže je každá přímá blokovací část 62 blokovacího prostředku 61 zasunuta do odpovídajícího vodícího výřezu 54 na horní straně 51 tělesa 50, může se celé blokovací uspořádání 60 axiálně posouvat vzhledem ke kanálkům 53 v rozsahu, který umožňuje podlouhlé závěsné vybrání 65. To zejména umožňuje, aby blokovací uspořádání 60 zaujímalo nejhořejší polohu, přičemž je stále vedeno vodícími výřezy 54, a podpírá zátky v klidové poloze nad otvory ampulek, a dále nejnižší polohu, kde posuv do této polohy způsobí stlačení těsnění do těsnícího spojení s otvory ampulek. V nejhořejší poloze je závěsná osa 68 vystředěna se zakřivením 66 závěsné části 63 a zakřivení 66 zabírá se spodními částmi bočních štěrbin 57, porovnej s obr. 5D, pro umožnění vykývnutí blokovacího uspořádání 6 0 kolem závěsné osy 68, směrem od horní strany 51 tělesa 50.

-44·· «··* · · • · * · * · • · t · * ·

V nejnižší poloze zabírá přímá část 69 závěsné části 63 se spodními částmi bočních štěrbin 57, pro zabránění otáčení blokovacího uspořádání 60 kolem závěsné osy 68, přičemž jsou zde uspořádány (neznázorněné) prostředky k uvolnitelnému upevnění blokovacího uspořádání 60 v této poloze.

Na obr. 7 je znázorněna v půdorysu horní strana jiného provedení tělesa 70 nosiče ampulek podle vynálezu. Těleso nosiče má obecně stejné význaky jako provedení podle obr. 5, ale má poněkud odlišné půdorysné uspořádání kanálků. Kanálky 71 jsou uspořádány do sloupců po deseti řadách 73, které mají mírně menší rozteče, jejichž důsledkem je obecně obdélníkové půdorysné uspořádání. Mezi každý sloupec a každou řadu jsou vloženy další sloupce a další řady s hladkými děrami 74, které hlavně slouží ke snížení hmotnosti nosiče a ke zvětšení stykové plochy v kroku výměny tepla, zejména při sterilizaci horkým plynem. Kanálky 71 mají stejnou konstrukci, jak bylo popsáno podle obr. 5E. Horní povrch tělesa 70 nosiče má podobně vodící výřezy 75, pro kombinované horní blokovací a stlačovací uspořádání, podobné jako na obr. 6. Těleso nosiče má také příčné větrací výřezy 7 6, zajišťující cestu pro únik páry během lyofilizace. Výřezy 75 a 7 6 pronikají jenom do části axiální délky kanálku. Díry 77 tvoří pomocnou manipulační konstrukci v mechanizovaném výrobním závodě.

V tomto provedení není vytvořen žádný závěs pro horní blokovací uspořádání. Místo toho je deset blokovacích pásů přímých sloupců spojeno do hladké mříže. Jako v provedení podle obr. 5 a 6 může být tato mříž umístěna s blokovacími prostředky pro sloupce ve vodících výřezech 75 nad těsněními v klidové poloze, pro pozdější axiální posuv, k přivedení těchto těsnění do záběru s otvory ampulek. Mříž však může být také umístěna do přídavných výřezů 78, přecházející přes • ♦ · · · ♦ «· · « • · to · • · · to * · ♦ to · · *

MN • toto • to 9 to · díry 74, pro odkrytí děr 71, například pro krok plnícího postupu, a mříž bude stále držena v mezích horního povrchu tělesa nosiče. Mříž může být opatřena (neznázorněnými) upínacími prostředky, k přidržování mříže v různých polohách.

Vynález není omezen na popsaná provedení, ale může být obměňován v rámci rozsahu patentových nároků.

\ patentové nároky/ \

\

1. Ampulka pro injekční stříkačky, sestávající z nádobky s předním čelem a zadním čelem, které mezi sebou vymezují osu, kde nádobka ‘‘njá v podstatě konstantní průřez mezi předním a zadním čelem, přičemž alespoň přední čelo končí otvorem, z těsnění připevněnéhó-, k přednímu čelu a utěsňujícího otvor, alespoň z jednoho pístů posuvně a utěsněné uspořádaného v nádobce, a z objímky, (procházející alespoň podél části nádobky, přičemž objímka má/přední část a zadní část, kde přední část je připojena k těs/ění, vyznačuj í c í se t í m, že nádobka má přední čelo ukončené okrajem obklopujícím otvor, přičemž okraj m1^ vnější obvod, který je v podstatě stejný'jako vnější obvodu nádobky.

/ \ \

\

2. Ampulka podle nároku 1, vyznač u\j ící se \

tím, žez nádobka je v podstatě válcová, a žé^ vnější obvod okraje a/nádobky je v podstatě kruhový. \

Technical field

BACKGROUND OF THE INVENTION 1. Field of the Invention The invention relates to a syringe vial comprising a container with a front face and a rear face defining an axis therebetween, the container having a substantially constant cross section between the front and rear faces, at least the front face ending in an opening from the seal attached to the front face. and sealing the opening, at least one piston slidably and sealingly disposed in the container, and a sleeve extending at least along a portion of the container, the sleeve having a front portion and a rear portion, wherein the front portion is attached to the seal. The invention further relates to a method and compositions for making pre-filled ampoules.

Background Art

Ampoules pre-filled with different components are produced for various purposes. In particular, the present invention relates to articles of this kind, for those applications which are particularly demanding. A representative example consists of pre-filled ampoules for medical examinations or for medical applications that are subject to stringent requirements, in particular their integrity, tightness, sterility, purity, amount, stiffness, etc. The ampoules may be fully breakable ampoules, sealed containers, etc. There are still increasing demands for

more complex ampoules. For example, syringe syringes increase the importance of piston and seal friction and limit the choice of front face seal. In addition, two- or multi-chamber vials require openable seals between the chambers, for mixing, or for reliable sequential delivery. Although the present invention has a more general utility value, it will mainly be described by these desired uses.

Every requirement for quality and tolerance of the product is transferred to production problems. In general, many components and manufacturing operations require immediate control. As such, the components may constitute a source of contamination when particles of glass, rubber or aluminum are released from the vials, seals and shutters, respectively. Most operations must be carried out in a clean or even sterile area, with the exception of some initial or end operations. The use of human operators in a sterile environment is difficult and a fully mechanized alternative becomes complex when the number of relevant operations and components increases. Bulk handling is simple but tends to increase the problems associated with damage, destruction, or particle release. On the other hand, individual handling complicates machinery and reduces capacity. The use of cartridges or carriers for multiple components is merely an exchange of extremes. When the ampoules are to contain a lyophilized compound, further limitations of the equipment used occur, as operations such as ampoule closure must be performed within a closed lyophilization (freeze-drying) chamber and should provide for example steam transfer and uniform heat exchange and be compatible with the necessary appropriate temperature and pressure changes. Syringe ampoules usually have limited access to their inner space, because • 0 00 · 0 00 · 0 · 00

0 00 0 000 «• 000 00 00 00 0 0 0 * 00 0000

000 000 00 · * 00

The apertures are mainly adapted to the pistons and to attach the needle, and the temperature and pressure changes may displace the retracted piston. Furthermore, multi-chamber vials increase labor and may require rotation and bilateral access, and additional features such as bypass structures make handling difficult.

A typical two-chamber syringe and method of automatic manufacture of such a pre-filled syringe are disclosed in Neue Verpackung, No. 3, 1988. Str. 5052; Drugs Made in Germany, Vol. 30, pp. 136-140 (1987);

Pharm.Ind. 46, No. 10 (1984) pp. 1045-1048 and Pharm.Ind. 46,

No. 3 (1984), pp. 317-318. The syringe ampoule is a two-chamber device with a front opening as for a vial, a needle attachment, a two-piston, and an external bypass for mixing the lyophilized powder in the anterior chamber and a dilution fluid in the posterior chamber. The described method comprises two washing and siliconing operations (silicon surface saturation), inserting multiple containers into support paths, sterilizing, introducing the middle piston through the rear face of the container, rotating the paths to the inverted position, feeding the powder solution through the front opening, freeze-drying to dry powder, closing the front opening during the presence of the powder in the freeze-drying chamber, rotating the tracks, bringing the diluent liquid through the rear end of the container, inserting the rear piston, removing the product from the tracks, and final inspection and packaging. This known method exhibits most of the general problems outlined above. It is highly limited to specific manufactured products, for example, when a special sealing system is required, and containers based on the outer bypass structure in the tracks.

A general problem with prior art devices is the limited consideration of combining manufacturing simplicity and construction. U.S. Pat. No. 5,453,076 discloses a double chamber syringe design with reduced attachment and holding structure requirements on its own ampoule, still with features that facilitate manufacture. In the illustrated embodiments, the central receptacle is surrounded by a sleeve extending from the aperture to the rear face of the receptacle, making it unnecessary for any and all fastening structures on the receptacle itself. At the opening, the sleeve acts to provide a seal in the sealing position and eliminates the need for a separate closure. A finger holder, a piston or a feed mechanism may be attached to the sleeve portion at the rear face. Despite the simplicity of the container, the seal and sleeve can be joined into one closure member, allowing sealing by simple axial movement, also in a freeze-drying chamber. Whenever this collar is present in the manufacturing process, it also protects the central container and, for example, in case of damage, reduces the dispersion of the container fragments to other products or to the manufacturing plant itself. However, there is still room for improvement, especially for adaptation to highly automated manufacturing methods.

Therefore, there is a need for both the vial design and the vial filling methods and associated devices to better meet the high requirements for the production of pre-filled vials.

-5 • · ······ this one this · ·· ·· · · · · · · ··· ···· · ····· ·· ·· · ·· ······ ·· ·· ··

SUMMARY OF THE INVENTION

The main object of the present invention is to provide a system of vial designs, manufacturing methods, and manufacturing devices that better meet the requirements and avoid the problems described. A more specific goal is to offer a system whose components are all simplified compared to the prior art. Another aim is to offer a system that is easily adaptable to product changes. Yet another object is to provide a system that is suitable for use in highly automated manufacturing. Yet another object is to provide a system that is suitable for use with lyophilization operations. A further object is to provide a system that is suitable for the manufacture of syringe ampoules, and in particular two or multi-chamber ampoules. Yet another goal is to create a system that allows for more reliable production, resulting in fewer malfunctions and better repeatability.

These objectives are achieved in accordance with the characteristics indicated in the appended claims.

The invention can be applied to the already described improved type of syringe device having a collar around the central container. According to the invention, such a device can be further simplified by using a container which has substantially the diameter of its front opening the same as its overall diameter, allowing for example the use of a straight cylinder. This construction further facilitates the front opening filling operation, but above all allows the piston to be inserted through the front opening and not just the rear opening, which can be used to reduce the necessary manufacturing steps, and facilitates the construction of the apparatus, since multiple steps can be performed from the same

• 4 4444

4 4 · ♦

6 maintained within the diameter of the container, further on the side. This design also facilitates the use of a seal or plug for the front opening extending from the diameter and through the container diameter. This feature will allow this product to center the seal and align the outer sleeve, and the same manufacturing feature will allow the seal to be retained and maintained in the device cavity, which is adapted to the container diameter, and which in turn can be used to eliminate the use of the sleeve when handling the seal. it creates a looser construction of the sleeve, for example relative to the distance of the container from the sleeve, and allows the sleeve to be removed from the sterile manufacturing area and allows independent inspection of the container container blank. The use of a container with an edge of the front opening surrounded by the edge material, the nominal inner and the outer increases these advantages. Furthermore, this feature provides general advantages in handling bulk containers or in the individual handling of containers, such as higher accuracy and greatly reduced risk of product damage and particulate release. Seals and plugs can be attached by mechanical means to the aperture, more easily and without risk of knocking, also in the absence of a sleeve as a seal handling means, and manufactured plugs as such may be less complex, and with a smaller cavity forming portions in the container. The invention further provides an ampoule carrier, providing substantially general advantages in the manufacture of pre-filled ampoules. The carrier can be used in most handling operations by reducing bulk container handling and the corresponding risk of container damage. The carrier is provided with one or more individual vial channels. The channels formed as cavities in the carrier body and substantially surrounding the vial provide protection and containment, similar to known sockets. It has been found that this cavity helps in

0 ···· 0 0 00 0 0 0 0 · 0 0 0 0 0 0 0 0 ·

0 0 0 0 0 0

0 0 0 0 0 0

- uniform heat conduction and radiation protection, of particular importance in freeze-drying processes. If desired, the cavity can be made to radially support the ampoule at its substantial length, and this structure can be made, for example, by spacers or otherwise, to accommodate vials of varying length or width, thereby providing valuable multi-purpose. While not limited to any special ampoule shape, this construction preferably cooperates with ampoules of generally described cylindrical shape. A channel made in a length greater than that of the vial may be used to maintain the seal in a floating and still protected position above the vial, but centered with the vial opening, for later individually centered and axially guided displacement to the closed position to select individual values for lyophilization ( freeze-drying), to allow the first vapor passage through the seal and later on the dust chamber closure located on the spot. With the use of a slightly larger size seal, with a vial type with a cylindrical container as described, these advantages can be achieved by maintaining the possibilities of introducing the vial into the channel from the abutment side of the seal carrier, without additional guiding structures. Upper and lower locking surfaces extending into the channel may be used to limit axial displacement of the ampoule. The surface separation of at least the height of the vial allows the vial to remain between the surfaces. The first advantage of this feature is that the ampoule faces are used for axial mounting, making any auxiliary structures such as flanges, recesses, container neck openings, bypass construction, etc., superfluous, and thus make the carrier compatible with most of the custom designs described herein. ampoules. A further advantage is that all forces acting on the vial during its manufacture, such as insertion, filling, insertion, sealing and removal, are preferably absorbed in the axial fefefefefe fefe • fe · fefe fe fe · · Fefe • fe fe • fefe

-8 direction, thereby greatly reducing the risk of damage to the ampoule and contamination of the factory. The releasable locking may still make both sides of the workflow channel accessible, both for direct manufacturing operations but also for indirect operations such as ampoule testing and weighing, creating substantial flexibility in use, particularly in combination with a rotatable carrier arrangement, factory plant values for types of multiple ampoules or multiple chambers in ampoules. The sliding locking surfaces may be supplemented by stop surfaces fixed to each channel to further reduce the risk of inadvertent compression or reduction of excessive forces, which is important, for example, when precise dimensional or support tolerances cannot be guaranteed.

Other objects and advantages of the present invention will become apparent from the following detailed description.

Detailed description

As indicated in the introduction, the described syringe can be used for a variety of purposes, within and outside the medical field, and for any type of formulation, such as chemicals, chemical compounds or mixtures, in any container and when used for any purpose. For the reasons outlined, this system has some special values in relation to the delivery device of the medical devices, where design constraints are more stringent than most other uses.

The principles of the present invention may be applied to ampoule devices or systems in wide scope. It is possible to use the principles of this invention for the manufacture of ampoules per se,

-9 • · ·· ···· · 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9

9 9 9 9 9 9 9 9 9

9 9 9 9 9 9 9

999 999 9 9 9 9 9 9 9

ie empty ampoules, for example for later filling or for use as mixing or preparation chambers, but it is preferred to use the present invention in connection with pre-filled ampoules and the method of their manufacture, ie including filling operations. The type of material pre-filled or additionally filled into the vials is not critical and is understood to include gases, liquids, or solids. The material may be a powder, such as a powder, cake or tablet. The material may be a fluid medium such as a liquid, including materials that act as liquids, such as emulsions or suspensions. The material may be subjected to a transformation wherein, for example, the solid is dissolved or the solution is dried, which may occur during manufacture or as a final preparation or mixing operation, immediately prior to use. It is to be understood that the nature of the therapeutic compositions includes therapeutic agents in a broad sense, and includes, for example, natural ingredients and body fluids, pre-filled or introduced into the container, even when the therapeutic agents are most often manufactured by the factory. The invention can assist in solving special problems in connection with sensitive chemical compounds that are susceptible to degradation or denaturation by mechanical forces such as high shear forces. Chemical compounds of this type can be high molecular weight compounds, high molecular weight hormones such as growth hormones or prostaglandins hormones. The invention may also assist in solving special problems in connection with medically required lyophilization steps, in production or preparation steps, immediately prior to infusion, typically for mixing two or more components which may all be liquid or may contain solids such as lyophilized powder in a solvent such as hormones or prostaglandins.

·· ···· 9 9 9

-10Ampulka

The term "ampoule should be understood in a broad sense, and it should be generally understood that it includes a portion of the container and at least one aperture for access to its interior. Although otherwise indicated, the aperture should be considered to define an ampoule axis that is perpendicular and centered with the aperture surface, in a free exposition is parallel and centered with a hypothetical flow through the entire aperture. The direction along this axis through this hole from the inside and inside the container should be considered a forward direction and a reverse direction, respectively. When the vial is provided with two or more apertures, then the at least one aperture or reference aperture will be the aperture to be sealed in the process, and if the vial contains two or more such apertures to be sealed, the aperture will be the aperture for the final aperture. a use for passing a pre-filled material from the inside of the vial through the opening to the outside. The distance between the foremost and rearmost face of the vial will be considered the height or length of the vial. The positioning and directional provisions will be given according to the stated relationships, unless otherwise specified.

The container has at least one opening through which the contents of the container may pass during use of the ampoule, either from inside the container to the environment, for example, to deliver the medicament to the patient, or to the container, in the case of body fluid intake or during preparatory steps such as filling, mixing or dissolving in container. The container may have a plurality of apertures, in particular a front and a rear aperture, in the tube-type container. The same opening or the same openings may be used for both manufacturing and feeding connections, or different openings may be used, e.g.

9

9

-11 9 99 9 9

999 99

99 • 9 9 9

9 9 9

9 9 9 • 9 «9

9 99 through a second opening which can be closed by a releasable or breakable seal.

The physical structure of the opening may require adjustment for this purpose. The plunger end of the syringe vial may require an aperture to accommodate the plunger, with the possibility of an end structure for engagement with the finger holder, as well as a plunger or feed mechanism. The other end, as well as the container opening, may require an arrangement to seal the seal. For this purpose, some kind of body attachment may be provided for the closure means, for example, protruding or recessed structures for engagement with additionally shaped closure portions. These structures can be placed on the inside of the hole, on the outside of the hole, or on both parts. Although threaded or bayonet-type designs are acceptable, it is preferred to provide engagement with simple axial relative displacement between the container and the closure, without requiring substantial angular movements. Such constructions may include flanges, grooves, undercuts, etc., continuous or intermittent, positioned around the aperture, including a conventional vial type, with an aperture, aperture portions, and collar. Several such structures may be used, for example axially displaced, for example to assist in positioning the closure portions in an open position allowing gas exchange, and in a closed position, although other arrangements are preferably used for this purpose, as will be explained. For similar purposes, as will be explained, there are advantages in using a straight tube shape hole, without the aforementioned designs, which can be closed by inserting a simple pin-shaped seal or plug, or any kind of closure such as a flat engaging seal in combination with the aforementioned sleeve mounting.

99 9

- 1299 ··

It is clear that the ampoule in general is compatible with different embodiments of the aperture, as well as with different embodiments of the closure, including known conventional types, such as resilient seals with or without a lid, for permanent sealing or for a permeable or breakable configuration.

The container portion may assume a variety of shapes, such as any kind of tube, container, flexible bag, vial, capsule, cartridge, hemisphere, syringe body, and the like.

There are some advantages in using containers that are rigid, at least at their aperture, but preferably generally rigid, such as vials, rigid tubes, or syringe bodies. Further, there are some advantages when using roughly symmetrical container portions that are at least partially symmetrical with a constant cross section about a symmetry axis, such as vial bodies or cylindrical containers, with the aperture axis and container axis being substantially parallel, and most preferably they are essentially coaxial. Even more preferred is the use of the same cross-sectional profile for both the container and the aperture, providing elongated ampoules of substantially uniform shape from front to back face, for example, cylindrical, with or without closed back end, as in a vial. Conventional container materials such as plastics or, preferably, glass may be used. The container may have an integral or folded structure such that it includes an outer shell or any other multi-part structure for closure, attachment, protection, etc., and unless otherwise stated, it will be understood that "the container includes any auxiliary portion.

• this · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · ·

The ampoule may be a single container, a vial or a bag, but the invention is of particular importance in connection with more advanced type ampoules, and this type of ampoule is particularly complex and is usually in the form of a cartridge forming part of a syringe vial in a delivery system that may be further developed in the case of multi-chamber cartridges. For this purpose, the cartridge may generally comprise a container with a front face and a rear face defining a general cartridge axis, a preparation outlet arranged at the front portion, and at least one sliding wall disposed at the rear portion, where displacement of the wall causes the prepared fabric moves forward or ejects with this output. The shape of the container and the sliding wall must be matched to each other. The container may have a substantially constant internal cross section, with a similarly constant container axis, between the front and rear portions generally forming the tube-shaped container, and most preferably is of the conventional cylindrical type, representing a substantially cylindrical container. The sliding wall then preferably has a substantially constant shape, although it may form a resilient body sealed to the inner surface of the container, and in particular the piston type.

Double-chamber or multi-chamber types of cassettes are known, for example, for requiring mixing of two or more components or precursors prior to administration. The components are held apart by one or more intermediate walls of various known designs, wherein the walls divide the container into a plurality of chambers, which are sometimes spaced parallel to the axis of the cassette, but most often are located in a folded configuration along this axis. Unification of components can occur by breaking, penetrating or opening a valve structure in the middle walls, for example, by inserting a pin or needle through the front of the cassette, through or near the rear of the cassette • · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · ·

-14 sliding walls or at the outer part of the cassette (compare, for example, with WO 93/02720). In another known construction, the middle wall or middle wall is or is of the plunger type, and the flow connection between the chambers is achieved by moving the plunger to the bypass section, wherein the inner wall has one or more enlarged sections or repeated circumferential grooves and facets allowing bypassing of the rear chamber content to the front the chamber by moving the rear sliding wall (compare, for example, US 4,968,200 or WO 93/20868 and WO 95/11051). The last type of bypass is preferred because it permits the construction of a vial of substantially constant cross-section. The chambers may contain gas, liquids or solids. Usually at least one liquid is present. In pharmaceutical uses, there are more often two chambers, and usually contain one liquid and one solid where the substance dissolves and converts during the mixing operation.

As a conventional measure in the prior art, the described vials, cartridges or syringes can be adapted to be connected to a supply line. The feed line may be an infusion channel or any conduit, such as a tube or catheter, a needle or cannula, or a needle-free system based on injection of a gas or gas-driven liquid or gun. The conduit will be connectable to the interior of the container, particularly through the aperture in the ampoule, by attaching it to an openable, breakable or permeable seal.

A preferred embodiment of a syringe vial

-1599 444 9 4 9

9 4 4 4 9

9 4 9 4 4

While the system of the invention includes manufacturing methods and means beneficial to all of the described types of vials, the system also includes one type of vial that has a special value in this system. As indicated in the preamble, a preferred type of syringe consists of a container with a front face and a rear face defining an axis therebetween, the container having a substantially constant cross-section between the front and rear faces, at least the front face ending in the opening from the seal attached to the front face and sealing the aperture, at least one piston slidably and sealingly disposed in the receptacle, and a sleeve extending at least along a portion of the receptacle, the receptacle having a front portion and a rear portion, wherein the front portion is attached to the seal.

In such a device, when a substantially constant cross-section is desired, small deviations in the example of the fastening structures on the front and rear faces or the middle bypass structure cannot be excluded, although it is preferable to make such deviations as small as possible, e.g. to a minimum diameter of less than 2 mm, preferably less than 1 mm, more preferably less than 0.5 mm, and most preferably substantially zero. As used herein, the term "diameter" does not imply a restriction on the circular cross-section, but will generally mean opposing points on the outer circumference of the non-circular profiles. It is still preferred that the container cross-section is substantially circular, which is essentially a circular container shape. The container may preferably be a two-chamber or multi-chamber type, with at least one built-in bypass arrangement. In the foregoing examples of bypass arrangement, the use of such arrangements is preferred,

• fefefefefeefefefefefefeefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefefe an example of the construction of divided facets and grooves. Similarly, it is preferred that the cross-sectional area between the front and rear faces be substantially constant, since any deviation makes the container stronger or weaker than needed, such that the arrangement where

Therefore, it is also preferred to omit connecting structures, ducts, bypass cutouts, and so on, or are kept to a minimum extent, for example, so that cross-sectional variations at any point along the axial length of the container are maintained at less than 20%, more preferably less than 10% and most preferably less than 5%.

Also, it is preferred that the opening has substantially the same cross-sectional profile as the container, so that the aperture substantially constitutes a continuation or termination of the container, and the aperture edge roughly corresponds to the cross section of the container perpendicular to its axis. Also, it is preferred that a portion of the opening is included in the above conditions of constant cross-sectional area determined for the container as a whole. This overall edge shape does not preclude the shape of the actual end of the edge, for example when viewed in an axial cross-section, to a suitable shape for this purpose. For example, it is common to make the edges smooth, to avoid the risk of rupture, loosening of particles, cuts, deformation of the stopper, etc. A rounded shape is preferred for the inner or outer portion of the edge of the edge, and in particular for both portions where this rounding can be achieved by grinding. but in the case of meltable materials it is preferably carried out by heating. However, the melting may cause the molten material to shrink into a drop shape, seen in an axial cross section where the diameter of the largest drops exceeds the material thickness before heating, ie a partial drop is larger than the semicircle. When used on • 9 • · *

Β β to to to € € € € € € * · · · · · · · · · · · · · · ·

- a current container, the edge may extend into the interior of the container and / or over the outside of the container. It is advantageous, for example, to shape the edge so as to maintain a uniform outer portion of the container and to facilitate handling, so that substantially all of the edge material is maintained within the outer diameter of the container. Similarly, it is advantageous to form an edge shape such that substantially all of the edge material is kept out of the inner diameter of the receptacle, facilitating access to the opening during manufacture, for example when filling or retracting the piston or seal. This also facilitates the construction of the seal, since a less pronounced bevel angle and length is required for any component coming into the bore, which in turn facilitates engagement and reduces dead and covered spaces in the sealed chamber.

To put it simply, it is advantageous if the curvature of the edge corresponds to about half a circle or is somewhat smaller. According to a preferred method of producing a smooth and still narrow edge, the container blank is heated around the desired edge profile and the two parts are separated by axial pull, while the heated edges are still hot, while heating can be maintained. The heating can be carried out by conventional means such as flame, but preferably is carried out by laser, in particular by carbon dioxide laser on glass, for the narrowest area of heating and better overall control, or by a combination of heating methods. This method of heating and tensile separation is known per se for other uses, and is disclosed, for example, in WO 86/05172, US 4,682,003 and DE 44 44 547. Although the aperture may be provided with other structures such as cutouts or the channels on the inner surface of the container, close to the opening, to allow gas to be exchanged with the environment, such as freeze-drying, also with the gasket retracted, it is preferred to use other methods and means to do this close to • ·

• · · · ·

· · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · ·

The hole is substantially uniform, for example for simplicity and better sealing properties. In particular, the above considerations are suitable for an opening that is to be at least partially temporarily closed or sealed, particularly a front opening of the syringe vial, ie, on the outlet preparation side, but may also preferably be applied to the rear opening normally used for affecting the rear piston.

The seal used to seal the front opening may be of any kind described. It may have already formed an opening for fluid communication with the interior of the container and / or the already connected conduit or fittings for this conduit. However, it is preferred to use a seal to form a complete seal for later opening or connection for the pipe, in particular any seal suitable for penetration. Furthermore, it is advantageous to use a seal that can be brought from a leak-free position into a sealing contact with the opening by a simple axial displacement. The seal may be of a type that creates a seal by axial pressure against the edge of the opening, for example with a surface or flange portion corresponding to the edge, but it is preferable to use a sealing plug, one part of which is inserted into the opening and forms a seal by radial contact or pressure against the interior of the container, with and in particular in combination with a flange portion for axial contact with the rim. The portion inserted into the container may be generally cylindrical, and may in the usual manner have a central cavity, cut-out or recess, to increase flexibility or reduce the length required to penetrate the needle or other kind of blade. The intermediate stopper may preferably have a slanted shape to assist in self-guiding the lower edge of the stopper in a radial direction relative to the axis when inserted into the opening. The bevelled portion may advantageously be limited to the lower permeable portion of the plug, with the angle

• · · ·

In particular, as large as possible is avoided between the axis and the lower surface, in order to avoid dead spaces due to the necessary guidance. Independently of the choice of seal type, e.g. flat, flange and / or plug type, it is preferred that at least a portion of the gasket, hereinafter referred to as "flange portion, be widened in a radial direction, ie perpendicular to its axis when the gasket is installed, which is larger than the outer diameter of the container. It is preferred that this portion has at least a larger container diameter at the opening, which, among other things, creates radial access to this portion at the opening, which preferably engages the sleeve, at least at the opening. It is preferred that the flange portion of the seal is also larger than the largest container diameter when the container is not completely uniform, as in the above example, which then makes the diameter of the flange the largest diameter of the container and seal unit, which increases the above benefits. Such an extension also allows the seal to be held by friction or otherwise, without contact with the container, in a channel of the same diameter as the outer diameter of the container, thereby facilitating automatic displacement of the seal from the rest position in such a channel above the container to the sealing position, in contact with the opening in the container . A channel of this diameter also allows the container to be moved or retracted over the resting position for the seal. If the channel diameter is significantly greater than the largest container diameter, it is preferred that the seal flange is larger than the channel diameter. The degree of expansion "greater than the diameter of the container at the aperture, its larger diameter, or the diameter of the channel, respectively, should be adapted for the intended purpose, and may depend on the tension of the desired handle and the flexibility or material of the seal, etc. For example, to hold the seal in the channel, the diameter should be functionally adapted to generate sufficient friction to maintain it during the method execution operations, but not to prevent its axial displacement during sealing

operation. Typically, the degree of expansion may be at least 0.05 mm, more preferably at least 0.1 mm, and most preferably at least 0.2 mm greater than the respective diameter. It may also be kept less than 10 mm, more preferably less than 5 mm, and more preferably less than 2 mm compared to the respective diameter. It is sufficient for the flange to have a predetermined extension at least somewhere around its periphery, for example at at least two opposing positions, preferably at least three or more points, more preferably symmetrically distributed around the periphery for better centering, and most preferably substantially around your entire circuit. While such an enlarged portion may be compressible enough to be inserted into the aperture, it is preferred that the flange be designed to be positioned in its sealing position outside the container, and most preferably in a flat portion intended to axially contact the aperture edge . Sealing parts, increasingly remote from the opening edge, are not critical. However, this axially distal face should in particular be designed to engage with the sleeve to prevent axial displacement of the seal out of the opening when the sleeve is in the locking position, and in particular should also be consistent with the purpose of allowing axial re-displacement the sleeve to said locking position when the seal is installed. For this purpose, the seal preferably has a contact surface, at least with a surface component that is perpendicular to the axis on which the sleeve can abut, for example a flat flange-like contact surface against which the sleeve flange can be positioned. Otherwise, the distal end of the seal may have a conventional shape, for example a central portion exposed to the penetration, preferably in the form of a concave dish, to reduce the necessary length of the penetration. The described seal is preferably made of a resilient material such as conventional rubber or elastomeric materials. Is possible, • ·

If desired, the seal typically does not need to be supplemented with a conventional closure to hold the resilient seal, since the sleeve described herein preferably performs this function.

The vial contains at least one piston, axially displaceable in the vial, and acts as a pump, for example, when sucking material into the vial and / or displacing its contents from the vial, the latter being particularly used with pre-filled syringes. In the case of a double chamber, there may be arranged a device and an additional piston which divides the first chamber, between the rear piston and the front opening of the container, on the front and rear chambers. In this case, a bypass may be provided, as described, positioned either centrally along the container to allow overflow from the back chamber to the front chamber, for example, to mix or dissolve, or located close to the opening, first to allow the contents of the front chamber to be displaced and then expelling the back chamber contents by bypassing the center piston. Such additional structures can be divided into three or more chambers. The piston may be of a conventional type, made of a resilient material, similar to the seal material, and is typically cylindrical in shape.

As used herein, the term "sleeve" means any structure that bridges the front and rear faces of the container. The main objective of the sleeve is to maintain the seal against forward displacement relative to the container, whereby the sleeve should both clamp the seal for this purpose and be attached to the container so as to prevent at least its forward displacement with respect to the container. This attachment to the container is preferably provided at the rear of the container, and can be performed laterally by means of an adhesive or a special one

A clamping structure, such as a flange or recess in the container, but preference is given to attaching the sleeve to the container using the rear face of the container as a stop surface for the forward movement of the sleeve, wherein the principle allows the use of a smooth tube type container without any clamping structures. The connection may be made, for example, by a structure that forms a part, or is attached to a sleeve that extends radially inwardly from a main portion of the sleeve for contact with the rear face, for example, a rear flange on the sleeve or a rear plate or piston holder to which the rear sleeve portion is attached . Similarly, at the rear end of the sleeve, the seal may be clamped by the side means, but is preferably clamped in the axial direction by contact between the front face of the seal. as previously described, and between the backward facing surface of the sleeve, such as the rear surface of the sleeve flange, extending radially inwardly from the main axial portion of the sleeve. Clearly, in these preferred configurations, the forces between the sleeve and the container are completely axial in both the container and the main sleeve portion. The main part of the sleeve, ie the part outside of the outer part of the container, extending between the front and rear faces, can form any spacer, such as a single rod or arm, two or more such arms, distributed around the perimeter of the container in a crimp type design, or one or several tube parts. However, it is preferred, for example, for reasons of protection, that the sleeve extends substantially around the entire container so as to surround the container having, for example, a tube shape. The sleeve may be a single internal structure, but is preferably made of at least two parts, for mounting, for example, from a separate front or rear portion, or two portions of flange tubes, to engage the front and rear faces of the receptacle where the portions are in the middle position. Auxiliary constructions may advantageously be arranged on the sleeve.

Rather than on a container, such as a clamping structure, a guide structure, a plunger and handle structure, a dispensing mechanism, and a needle attachment structure, for example, to accommodate a combined cartridge-type cartridge and sleeve for manual or mechanized and automated control and control in the feed device. In the radial direction, the sleeve may be in contact with the container, but it is generally preferred that a certain distance be maintained between the components for reasons of tolerance and safety. The actual distance depends on the shape of the container, for example if it is provided with an external bypass, but for preferred containers of substantially uniform cross-section, this distance is preferably small, for example less than 2 mm, more preferably less than 1 mm, and v most preferably less than 0.5 mm. The seal, which has a slightly larger radial dimension, as described hereinbefore, may be of benefit with the additional advantage of centering, guiding and aligning the sleeve with the container.

The described syringe ampoule construction, in addition to providing extremely simple and smooth container shapes, has a beneficial manufacturing advantage in its wide front opening. This feature may, for example, be used to introduce the piston through the leading edge rather than the rear face of the canister, which may be further utilized to perform several steps of the manufacturing process from the same side of the canister, e.g. multiple chambers, for example, to facilitate machine construction, omission of rotation steps, and leaving the second container face for attachment, testing, or other filling operation. In combination with the explained additional features, additional manufacturing advantages are achieved, as already indicated.

The invention for a pre-filled purpose

-24 Ampoule carrier

The vial carrier is formed to facilitate and improve the manufacture and quality of the vials. The carrier can be used for any of the described type of ampoules, although the advantages of using the vials with the preferred features are achieved. In general, the carrier consists of one or more ampoule seats, where the seat forms a channel for axial insertion, but radially engages the ampoule.

As used herein, the term "carrier" refers to a device that is suitable for supporting or storing at least one, and in particular a plurality of, ampoules, and is desirable to be treated as a unit in a manufacturing plant. The carrier may be monolithic, but it is preferred that it form an aggregate of the individual parts considered as a unit. The carrier may comprise auxiliary features, ie, features relating to the carrier as such, for example, facilitating its handling in the manufacturing process, such as individual parts suitable for mechanical gripping, turning and transporting, as well as means for facilitating assembly, disassembly and cleaning. By using the term &quot; upper and &quot; lower side of the carrier, it will be meant the side at the front and rear ends of the vial when inserted into the carrier.

The carrier will comprise at least one "seat" for each stored vial, ie one or more of several saddles, and it will be understood that it will include any individual portion on the carrier adapted for the individual vials, such as the vial.

-25 individual means for holding and handling. Preferably, each seat is adapted to accommodate only one vial.

The saddle comprises at least one vial channel, which means any technical feature adapted to allow axial insertion or translation but radial retention of the vial. For example, the channel may include one or more pads or other spacers forming a radial support of the vial at separate locations along its axis. However, the channel is more preferably formed by a "cavity, in the sense of a chamber surrounding the vial over a substantial portion of its length, and most preferably over its entire length. For example, the cavity may be formed as a "hole in the monolithic portion of the carrier body."

The seat may also be provided with one or more locking means, meaning any structure for holding the vial in the axial direction. The locking means may clamp the vial in any part, for example, in the middle portion, and prevent displacement in both axial directions. In particular, the locking means acts as a stop surface at the vial face, thereby preventing the vial from sliding in one direction. The seat is preferably provided with two locking means, one at each end of the channel, in particular at a distance of at least the height of the vial, but with the possibility of a greater distance. Furthermore, it is preferred that at least one, and in particular all of the locking means, are releasably arranged to allow access to the ampoule and to insert and withdraw the ampoule.

* '- 0 0 · · · »

000 00 »· ♦ ··

The seat may be provided with additional auxiliary individual parts, such as guiding structures for tools, positioning for seals, ventilation ducts for gases, and so on.

Structurally, the carrier may preferably be arranged as an intermediate body portion surrounding a larger portion of the vial height and channel length, such as an upper portion, for example, with an upper locking device and auxiliary individual portions, and as a lower, heel portion, e.g. individual parts. The height of the body portion may be adapted to the length of the ampoules being processed. The body portion may be of the frame type or of the frame structure, for example in the form of two or more plates with holes forming channels where the plates are separated by spacer means and possible walls for closing the frame. Such an open structure can be lightweight and easily adaptable to varying ampoule lengths. However, it is preferred that this body part is formed as a unitary structure, in particular monolithic, in which the channels are formed as longitudinal cavities, for example as bores, at least partially open at the upper and lower ends of this part of the carrier body. Such a uniform structure facilitates the arrangement of the cavity surrounding the vial, which is advantageous for reasons that have been determined in the preamble, the cavity preferably having the same height as the vial length.

Generally, it is preferred that the length of the channel at least corresponds to the length of the ampoule so that, for example, it does not expose any end thereof when handling the carrier, but it is preferred that the channel is longer, especially at the upper end, at least for holding, but especially also for sealing the seal in the leak. position relative to the vial opening, for example, as a preparation for pushing the seal into the sealing position, and in particular for

- 27 allowing freeze-drying. As is known per se, the sealing position may be in a partially retracted position with respect to the opening when the steam channels are arranged in the seal or in the vial, but in a more preferred embodiment the sealing position is further forward and only remains at the opening edge, but most preferably the embodiment is a sealing position even longer in front, in a floating position above and without contact with the vial opening, for example allowing a good gas connection even with a simple vial design and seal, which is easily achieved by using a seal retaining channel. In particular, the width of the channel at the support points for the vials is about the same as the largest vial width, allowing some additional clearance or tolerance. Similarly, the cross-sectional profile of the channel is particularly approximately equal to the cross-sectional profile of the vial, with the possibility of some variation, for example allowing a projecting structure such as an external bypass to pass if present. It is preferred that the channel has a substantially constant cross section at least along the height of the vial, and in particular that the cross-sectional profile or circumference forms a closed loop. When the channel is longer than the length of the vial, it is preferred that the length of the additional channel also has substantially the same width and the same profile, allowing axial displacement of the vial in the channel. Therefore, although the seal may be held in this portion of the channel by interfering with the channel, it is preferred that the seal be maintained by friction against the channel walls where the seal may have a larger dimension as described herein.

A locking means for limiting axial displacement acting on the rear face of the ampoule, as described, forms a surface extending into a portion of the canal fitted with the ampoule to such an extent as to support one end portion of the ampoule. The locking means should also be attached • • ♦ ···

·· ·· · · · · · · · · · · · · · · ·

The carrier, for example, at its top or bottom or at the top or bottom end of the channel. The attachment may be permanent, such as when the locking means is part of the carrier, or otherwise attached to the carrier. For example, a permanent locking means may be used at one end of the channel when the ampoule is retracted and withdrawn by the other end, which should be sufficient if all of the manufacturing steps can be performed from one side, and there is no need to rotate the carrier to the inverted position. The releasable locking means can be used as a permanent locking means, but provides greater flexibility, and can be used to block the side of the ampoule feed channel and, when such two locking means are used, both sides of the channel are accessible for manufacturing steps or for inserting and withdrawing ampoules. The releasable locking means may be attached by any type of attachment, for example, for complete removal or detachment. While the releasable locking means may be designed as a series of individually releasable structures, one for each ampoule channel, it is preferred that a single locking structure be used to block several, and in particular all, channels such as a plate or grid, the attachment of which to the carrier blocks all individual channels. The exact type of remaining area may vary. The locking surface can completely close the end of the channel to which it is attached, for example by a plate or multiple plug construction, but it is preferred that the entire area only partially covers the opening of the channel, thereby allowing access to the ampoule with the locking means installed. Advantageously, the locking means may partially cover the channel such that the channel means may be partially closed. with this uncovered part, a tool could be inserted to axially lift or push the vial away from the locking means. In the case of a vial type vial,

This can be accomplished through almost any uncovered portion, but in the case of a tube-type vial, for example a cylindrical container, at least a portion of the edge may be required to be exposed, for example by using a circular bar-shaped locking surface over the end of the channel or flange. covering only a portion of the container edge. In the case where the vial has an opening in the locking means, whether the front or rear opening of the container, it is also preferred that the opening be accessible and, in particular, completely accessible, for example for insertion of the piston or seal, which again may require that the locking means only cover its edge or part.

It is preferable to provide the seats with at least one locking means, for example at the lower end of the channel on which the vial rests when performing operations at the other end of the channel, for example at the upper end, for example operations such as retracting the piston, filling, retracting the floating seal, lyophilizing (freeze-drying) and final seal. It may also be desirable to provide the upper end with locking means, for example, to allow operations at the lower end or at the lower end, after operations at the upper end, wherein operations at the lower end may require retention of the vial or rotation of the carrier to an inverted position, e.g. filling the chamber or retracting the piston.

In all operations, according to the examples, separate tools, other than blocking structures, such as conventional press pins for insertion or displacement of the piston, gaskets or the vials themselves, may be used, and filling nozzles may be used to perform filling operations. Such individual tools for each channel may advantageously be arranged on a common support for joint manipulation, means or means.

-30 without pressure-equalizing means. However, it is preferred that the locking means also be used for at least one manufacturing step. For this purpose, the locking structure can advantageously be combined with the other auxiliary individual parts at the respective end of the channel. As described, they may be configured to retain the seal at the opening of the vial, which may then be pushed into engagement with the opening. Here, a locking means can be advantageously arranged on the upper part of the seal when pressed into engagement. Further, it is preferred to use the same structure to compress the seal into engagement and to act as a blocking means for the channel. In particular, the compression movement with the blocking structure may be guided, for example, by recesses in the carrier body, and these recesses may also act to limit the backward movement of the structure, against the desired movement to engage the seal, so as not to damage the actual ampoules, but these recesses may additionally used as vapor channels in the lyophilization or sterilization step. Similar guide structures may be provided at the lower end, if alternatively, engagement with the seal is performed by compressing the vial from below towards the seal using a lower locking means, under which the seal may be kept static, using an upper locking means or plate. For combined purposes, the locking means may have the same tooling design as mentioned but with the preferred shape for both purposes. The long "knives" or "rigid strips" locking structure placed by their edge or narrower edge towards the end of the channel, and thus by its wide surface positioned axially and bridging opposite several channels in a row, have been found to be suitable for the combined purpose, inter alia, of maintaining partial access to channels, easy axial guidance in longitudinal recesses along surfaces ♦ »····

-31carriers where. these recesses are preferably provided in each channel, with a choice of connection with the ventilation passages, with simple release and clamping, with the possibility of being housed inside the carrier body, etc. Although the recesses for guiding such locking structures may fulfill several purposes, both movement limitation and gas passage, it is possible to use different recesses for such purposes, such as elongated recesses for blocking structures and other gas passage recesses, such as holes or elongated recesses extending parallel, or preferably at an angle to the initially mentioned recesses, such as perpendicularly.

Method of use

The method of using carriers should be apparent from the given description of the structure, logically for each feature and step, according to the examples. The versatility and flexibility provided by the established characteristics allows for a variety of manufacturing schemes to be carried out, both in conventional manufacturing methods and in improved methods of the invention. In general, the preferred method of use includes the steps of inserting the vial into the channel, filling the material into the vial, sealing the vial opening with the seal, and removing the vial from the channel.

An advantage of the invention is the possibility of carrying out a series of steps from each side of the carrier. The possibility of supporting the vials at their faces allows the vials to be inserted from one end of the carrier, preferably from the upper and erect ends, and to perform filling with the same end, preferably without any rotation of the vials or carrier. It is also possible to insert gaskets from the same end,

99

9 9 9

9 9 9

9 9 9

9 9 9

99 * 99 * 9

To optionally perform a lyophilization step in the same position, and perform a real compression step from the same end of the channel and, if applicable, withdraw the vial by backward movement against the insertion step of the vial. These steps can terminate single-chamber vial type filling operations, such as single chamber vials, vials or syringes. The second side of the carrier and the second side of the channel are still available for additional or additional steps. For example, when a pre-filled two-chamber or multi-chamber device is produced, without the initial compartment for separating the cells, the middle piston may first be inserted to form the two chambers. This can be done from the front or top end, as already described for a single-shell device, if the vial has a previously described preferred construction, or from the other side of the carrier, in the case of any container construction. Upon completion of the above-described filling operations for the first chamber, the vial sealed from the front may be turned to an inverted position, in particular with the locking means installed at said end, and a similar filling operation from the other end may be performed, with the possibility of retracting the rear piston, in the case of a syringe vial. This method of filling from different ends is of particular importance when the individual components must not come into contact during production, even to a small extent, or when the first component must not be present in the first set of steps, such as the lyophilization or sterilization step of pressure sensitive liquids. Without such limitations, the invention allows the filling of several chambers from the same end, regardless of which end, where this is also of importance in the manufacture of pre-filled multi-chamber ampoules.

It is preferred to use the carrier in methods including a gas exchange step between the interior of the vial and the surrounding medium between the vials.

Another is because it allows both the protection of the vials and the arrangement of the gas channels. It is also desirable to use the present invention in conjunction with process steps including heat transfer, inter alia, due to the appropriate properties of the heat carrier and heat equalizer. Furthermore, it is desirable to use the present invention in conjunction with methods involving varying the pressure, inter alia because the aforementioned gas passages serve to allow the desired pressure adjustment, and because the filling flexibility allows for postponing the delivery of the pressure-sensitive material, e.g. condensing due to differences in pressure or material that degrades under certain pressure or temperature conditions. Typical manufacturing steps involving such treatment-related problems are sterilization and lyophilization.

A preferred use is when passing gas through a tube type tube, such as containers, from one end to the other end, which is facilitated by selecting a carrier where the vial fronts are at least partially exposed. In such a step, the carrier channels are preferably substantially uncovered, e.g. The gas may pass through the vials for any purpose, such as washing, drying, etc., but a preferred use is for gas sterilization of the vials. The gas can act chemically, but it is preferable to use hot gas, taking advantage of the heat conduction in the carrier as described, for example, in a hot gas circulating apparatus.

Another advantage of the present invention is the choice of leaving the seal in floating position above the vial opening, inter alia because it facilitates guided and protected engagement of the seal, for example by simple axial movement between the seal and the vial, and <

»· To · 1 ► · · '• to » <

• to · · · · · to · <

Because it is possible to perform a method step between introducing the seal in the rest position and engaging it in the opening of the vial. Therefore, it is advantageous to use the invention in conjunction with methods comprising any such operation or generally a sealing step from a resting seal position. A typical example is the freeze-drying step, where the seal can be inserted into a rest position and freeze-drying can be performed, followed by a seal engagement, where this last step can be easily performed in the lyophilization chamber due to the simple axial movement of the seal.

It is also advantageous to use the carrier in a sealing method with a resilient seal, inter alia because such a seal can be easily maintained in a rest position by friction, at light pressure, since such a seal alone can easily be brought into a pre-seal that is sufficient for most manufacturing steps, and since any closure closure can be postponed to any later stage, from the carrier. As previously the type of closure has a sleeve type which, when the vials have been released, is preferred to be passed from the front to the rear face, for example, after any separate step in the method.

Carriers can be used to achieve any of the above advantages, regardless of the characteristics of the manufacturing plant. For example, the carriers may be used to facilitate manual handling of the vials in the various steps thereof. The carriers can also be advantageously used in automated and mechanized manufacturing plants where handling, transportation and processing are carried out by means of a marked machine in which the simplicity and flexibility of the carrier can be optimally utilized.

• »this · · · · · · · · · · · · · · · · ·

· · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · ·

For the stated reasons, the products produced by the method according to the system of the invention have advantages as such and form part of the system.

List of drawings in the drawing

BRIEF DESCRIPTION OF THE DRAWINGS The invention will now be explained in more detail with reference to the invention, wherein FIG. 1 shows a dual-chamber cartridge with an external sleeve according to the prior art.

Figure 2 shows a front face of an alternative cassette construction according to the invention.

FIGS. 3A-3D show various cross-sectional shapes of the aperture described in the present invention in a cross-section of a single container.

FIG. 4 is a schematic representation of the main steps of a method for producing pre-filled dual-chamber cartridges.

Figures 5A-5F are plan view, short side view, long side view, sectional view, partial magnification, and perspective view of the ampoule carrier of the invention.

FIGS. 6A-6C are top and side elevational views of the ampoule carrier of FIG. 5; FIG. 6D illustrates a single channel column locking means; FIG.

· Fcfcfc · • · fcfcfc · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · fc * · · · · · · · · · · fcfcfc ·

Figure 7 is a top plan view of an alternative vial carrier with a different channel distribution.

EXAMPLES OF THE INVENTION

FIG. 1 shows a double chamber cassette having an external sleeve of the general type disclosed in U.S. Pat. No. 5,435,076, which is incorporated herein by reference. The figure shows the relationship between the components before the seal and the sleeve have been axially displaced into the seal connection with the container opening, and before the lyophilization step is performed. The syringe container 1 has a neck 2 with a front opening. A piston 3 is inserted into the container 7 towards the rear of the bypass 4, and divides the container 1 into the front chamber 5 and the rear chamber.

6. The container 1 is surrounded by a sleeve 7 having approximately the same length as the container 7. The front end 8 of the sleeve 7 corresponds to the neck 2 of the container 1 and extends further into the threaded portion 9 provided with external threads for connecting the needle holder and ends with the inner flange 10. Inside the threaded portion 9 there is a plug 11, with an outer flange 12. the sleeves 7 and the outer flange 12 of the plug 11 are mutually adapted to prevent the forward movement of the plug 11 relative to the sleeve

Further, the stopper 11 is provided with a roughly cylindrical portion 13 intended to be sealed into the aperture of the receptacle 3, and the cavity 14 in this portion forming the thin membrane 15 is intended to penetrate the needle. A space 16 is formed between the sleeve 7 and the container 1, allowing the steam to escape from the opening during lyophilization. The fastening means 17 provided on the sleeve 7 allow attachment to the actuating means and anchoring of the sleeve 7 behind the end of the receptacle 7. The front chamber 5 is first filled with the solution 18 to be lyophilized into?

• 0 0 0 0 0 « 0 0 0 0 0 • 0 0 9 0 · 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 * 0 0 ·

-37 dry state. The opening of the container 1 is then closed by axially shifting the sleeve 2 and Finally, (not shown), the rear chamber 6 is filled with solvent, the rear piston is inserted to close the rear chamber 6, and the operating mechanism is attached to the rear end of the cartridge unit.

FIG. 2 shows a preferred alternative design of the front face of the cartridge, wherein the cassette may in other respects be similar to that shown in FIG. 1. The cassette is generally designated by the reference numeral 20 and includes a gasket 21 having a flange 22, a roughly cylindrical portion 23 for insertion into the receptacle opening, cavity 24 in the cylindrical portion 23, top surface 25, cup-shaped recess and recess 26 in the front portion of the flange 22. The cassette 20 further comprises a generally cylindrical receptacle 27 and a sleeve 28 extending from the front end of the plug 21 to the rear face of the cylindrical container 27 and the inner flange 29, to engage the flange 22 and the recess 26 of the stopper 21. The cylindrical portion 23 of the stopper 21 is inserted into the front face of the container 27, whose opening simply forms the end of the cylindrical container 27 and in this embodiment forms a flat fringe. The flange 22 rests on the flat edge of the container opening 27 but has a larger diameter than the cylindrical container 27 so that it extends radially over the outer dimensions of the container 27, and at least partially into the space between the container 27 and the sleeve 28. As further shown, the flange 22 has a larger diameter than any part of the stopper 21 in front of it, so that the flange 22 can abut by the axial backward movement of the retention surface. The inner flange 29 of the sleeve 28 is intended to provide a retention surface for abutment against the flange 22 of the plug 21, and it is clear that the inner flange 29 may come into contact with the flange 22 by retracting the sleeve 28, also after inserting the plug 21 into the opening. The recess 26 of the stopper 21 engages with the innermost protruding shape of the inner flange 29 ·· · · · · · · · · · · ·

The upper surface 25 of the cup-shaped plug 21, in addition to the cavity 24, further limits the necessary penetration length, for example, for the blade or needle through the central portion of the plug 21. Rear the portions of the cassette 20 (not shown) may be indicated as in Figure 1, ie the middle piston dividing the container into the front chamber and the rear chamber, the bypass arrangement, the rear piston and the sleeve anchorage to the rear face of the container, with integral connection to the control mechanism structure rear piston. According to the principles of the present invention, this construction can be advantageously used in the lyophilization step, wherein the flange 22 of the plug 21 is maintained by friction above the opening of the container 27. This may be done without the presence of the sleeve 28, and the space between the container 27 and the sleeve 28 may be provided for further considerations than the formation of a steam channel as required in the prior art.

FIGS. 3A-3D show various cross-sectional shapes of the aperture described in the present invention in a cross-section of a single container. The edge of Fig. 3A has a rectangular cross-section and forms a straight end of the ampoule wall. This edge shape is not easy to produce without debris, and is not optimal due to the plug insertion, safety and strength. Fig. 3B shows a droplet-shaped edge, wherein the droplet dimensions in the lateral direction relative to the ampoule axis are greater than the ampoule wall thickness, so that the edge material exceeds the nominal ampoule diameters, both in and out. The teardrop shape is often the result of shrinkage of the liquid material after partial melting of the edge, for example when aligning or cutting the glass blank. Even though the rounded shape, as such, is beneficial, there is no reason to describe it.

A teardrop-shaped material outside the nominal wall thickness of the ampoule. Fig. 3C shows a preferred edge shape which is still rounded but on one side of the cross-section where no material outside the nominal surface of the ampoule wall is present on the left side of the figure. The wall surface without protruding material may be provided on the outside of the vial or on the inside of the vial, depending on where the problems described are to be eliminated. FIG. 3D shows an even more advantageous edge profile which is substantially round-shaped, where no material exceeds the nominal wall thickness on either side. This problem can eliminate all the problems described. An advantage is most important for roughly cylindrical vials and when the aperture has approximately the same diameter as the inner diameter of the cylindrical vial. In particular, these preferred edge shapes are used around the aperture at the front of the vial, but may also be advantageously used at the other vial apertures, such as the back of the vial type vial. In the figures, the dashed face surfaces of the wall below the marginal area are indicated.

FIG. 4 is a schematic representation of the order of the main steps of a preferred method of making a pre-filled two-chamber syringe cartridge. Some steps are performed in the sterile region 40, indicated by dashed lines. In the first step 41, the syringe containers are washed and the silicon surface is saturated. The containers thus processed are transported through the sterilization device 42, at the exit of which they enter the sterile region 40. At the insertion step 43, the middle piston is inserted into the container for separating the front and rear compartments.

-40fe · ······ fefe · fefe · f · f · f · f · f · f · · · · · · · · ·· · · · · Fefe · fefe · ·

In the filling step 44, the solution to be lyophilized is charged into the front chamber and the solution is lyophilized in step 45. In the next step 46, the front face of the container is sealed in place in the lyophilization chamber. The solvent for the lyophilized (frozen) powder is fed into the back chamber at the next filling step 47. At the next feed step 48, the rear piston is inserted into the rear face of the canister to seal the solvent in the back chamber. Formulations in the container are now sealed against the environment and the pre-filled container may leave the sterile region 40. In the final assembly step 49, other components, such as the seal cap and the rear actuator, may be added as an auxiliary component as described. It is clear that all components and components supplied to the container, especially the intermediate piston and the rear piston, as well as the solution and solvent, must be fed into the sterile region 40 under sterile conditions.

In the above method, it is preferable to use the vial carrier of the invention, in all steps 43 to 48, carried out within the sterile region 40. Due to the versatility of the carrier, it is also possible and advantageous to use the carrier in step 42 in a sterilization device, and the carrier can also be used in the first step 41, where the syringe containers are washed and their siliconized surface, although these steps may also be performed with bulk vials or in a blister pack. In general, it is preferable to take the ampoules out of the carrier prior to performing the assembly step 49. It is also generally preferred to turn the carrier ampoules into an inverted position between steps 46 and 47, and preferably this is the only rotation step until the vial is removed from the support. If the preferred syringe vials are described, all steps up to and including step 46 may be performed from the top side. 000000 00 ·· · 0 0 · 0 0 · ··· · * • 0 0 0 0 0 ······ • 0 0 · 0000

000000 «0 · * * *

-41 carriers. It is also possible to postpone the assembly of the seal until the assembly step 49 is outside the sterile area, limiting the number of components supplied to the area. According to the invention, it is possible and advantageous to bring the seal into the rest position of the carrier, allowing for the escape of steam, which is in particular carried out between steps 44 and 45. Step 4 6 for sealing directly in place, in particular by axially moving the gaskets supplied from the rest position to the sealing with the front opening of the container.

FIGS. 5A-5E show various views, in cross-section and on an enlarged scale, of the body of the vial carrier according to the invention. FIG. 5F is a perspective view of a vial carrier body in a slightly enlarged scale. Roughly, the rectangular carrier body 50 is a monolithic part, especially made of an aluminum block, and has an upper or front side 51 and a lower or rear side 52. Numerous vial channels 53 are arranged in the form of 29 columns and 18 rows interspersed with an arrangement for creating 261 channels. As best seen in FIG. 5E, the channels comprise a hole 531 in the carrier body 50, wherein the hole 531 is delimited by an inner wall 532 and a uppermost portion 533 that is slightly conical to facilitate insertion of the vial and seal. On the upper side 51 of the body 50 there are 29 linear guide slots 54, all of which extend through the upper portions of all the channels in the columns, and as best seen in FIGS. The cutouts 54 act as a guide structure for the upper locking arrangement as further described in FIG. 6, and are also used to move the seal from the rest position to the sealing position. Similarly, 18 linear slits forming vapor channels 55 are arranged on top 51 of body 50, all of which pass through the upper portions of all channels in rows, as best seen in FIGS.

-42 partial depth of channels. These steam ducts 55 serve as additional conduits to escape the steam during lyophilization when the seal is pushed into the rest position at the top of the duct. As best seen in FIGS. 5D and 5E, for each channel 53, lower locking means are provided on the lower side 52 of the body block 50, in the form of a shoulder 56 extending radially inwardly from the inner wall 532 of the hole 531, where the shoulder 56 is intended for storing the vial flange. As best seen in FIG. 5C, the guide slots 54 extend downwardly in one of the longer sides of the carrier body 50, in the side slots 57, and the groove 58 extends along the same side of the body transversely to said side slots 57, all in order to support the combined locking tools and compression seals. The longitudinal recesses 59 are configured to handle the carriers in the mechanized manufacturing plant. In use, the vials can be pushed from the top 51 of the body 50 into the channels 53 to receive the lower locking shoulder 56. The seals can be inserted from the same side of the body to a rest position located in the portions 54 or 55 of the channels, and secured against being pulled up by the upper locking means in the first axial position, and may be further brought into the sealing position by moving the upper locking means to the lower second position.

FIGS. 6A-6C are top and side elevational views of the upper ampoule locking arrangement 60 of FIG. 5, and FIG. 5F is about the same scale. FIG. 6D illustrates a single channel column locking means 61. As best seen in FIG. 6D, a single channel column locking means is generally formed as an "L" strip having a longer straight locking portion 62 and a shorter hinge portion 63.

9

9

9 * »· 9 9 9 9

999 999 99 9 9 9 9 9

The channel column means 43 further comprises holes 64 and 64 from to couple several locking means 61 into a parallel arrangement, and an elongate suspension recess 65 allowing a certain movement along the hinge portion 63 when the axis is positioned in the hinge recess 65. The radius of curvature 66 has a center at the nearest portion of the hinge recess 65, and the curvature goes straight 6A, 6B and 6C, a unit locking arrangement is provided from the column locking means 61, parallel to and held by the rods 67 and 67 &apos;, which extend through the holes 64 and 64, respectively. '. The hinge axis 68 extends through the elongate hinge recess 65 of all the locking means 61 for the columns.

In combination with the carrier body of FIG. 5, the hinge axis 68 is positioned and preferably mounted in the groove 58 such that each hinge portion 63 of the locking means 61 is disposed in corresponding side slots 57. If each straight locking portion 62 of the locking means 61 inserted into the corresponding guide slot 54 on the upper side 51 of the body 50, the entire locking arrangement 60 can be displaced axially with respect to the channels 53 to the extent allowed by the elongate suspension recess 65. This in particular allows the locking arrangement 60 to occupy the uppermost position while still being is guided by guide slots 54, and supports the stoppers in a rest position above the vial openings, and the lowest position where the sliding to this position causes the seal to be compressed into a sealing connection with the vial openings. In the uppermost position, the hinge axis 68 is centered with the curvature 66 of the hinge portion 63 and the curvature 66 engages the lower portions of the side slots 57, compare to Figure 5D, to allow the locking arrangement 60 to pivot about the hinge axis 68, away from the top 51 of the body 50 .

-44 ·· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

At its lowest position, the straight portion 69 of the hinge portion 63 engages the lower portions of the side slots 57 to prevent rotation of the locking arrangement 60 about the hinge axis 68, with means (not shown) for releasably securing the locking arrangement 60 in this position.

Fig. 7 is a top plan view of another embodiment of the vial support body 70 of the present invention. The carrier body generally has the same features as the embodiment of Figure 5 but has a somewhat different channel layout. The channels 71 are arranged in columns of ten rows 73 which have slightly smaller spacings resulting in a generally rectangular plan view. Additional columns and other rows with smooth holes 74 are inserted between each column and row, mainly to reduce the weight of the carrier and to increase the interface in the heat exchange step, especially hot gas sterilization. The channels 71 have the same structure as described in FIG. 5E. The upper surface of the carrier body 70 has similarly guided cutouts 75, for a combined upper locking and compression arrangement similar to Figure 6. The carrier body also has transverse ventilation slits 76 providing a vapor escape path during lyophilization. The notches 75 and 76 penetrate only to a portion of the axial length of the channel. Holes 77 form an auxiliary handling structure in a mechanized manufacturing plant.

In this embodiment, no hinge is provided for the upper locking arrangement. Instead, ten straight bar locking strips are connected to a smooth grid. As in the embodiment of FIGS. 5 and 6, the lattice may be positioned with the locking means for the columns in the guide slits 75 above the seals in the rest position for lateral axial movement to engage the seals with the vial openings. However, the lattice can also be placed in additional cut-outs 78, passing through the ů · * to to ♦ ♦ · · · * * * * * *

MN this hole 74 for exposing holes 71, for example, to a filling process step, and the grid will still be held within the upper surface of the carrier body. The grating may be provided with clamping means (not shown) to hold the grille at different positions.

The invention is not limited to the embodiments described, but may be varied within the scope of the claims.

patent claims /

\ T

A syringe ampule consisting of a container with a front face and a rear face defining an axis therebetween, the container having a substantially constant cross-section between the front and rear faces, wherein at least the front face terminates in an opening from a gasket attached thereto. to the front face and sealing the aperture, at least one of the pistons slidably and sealingly disposed in the container, and of the sleeve (extending at least along a portion of the container, the sleeve having / front and rear portions where the front portion is attached to the seal, characterized by characterized in that the container has a front end terminated by an edge surrounding the opening, wherein the edge m 1 an outer circumference which is substantially the same as the outer periphery of the container.

/

\ T

2. An ampoule according to claim 1, characterized by \ t

that from the container is substantially cylindrical, and the outer periphery of the edge and / or container is substantially circular. \ T

Claims (85)

PATENTOVÉ NÁROKYPATENT CLAIMS 1. Ampulka pro injekční stříkačky, sestávající z nádobky s předním čelem a zadním čelem, které mezi sebou vymezují osu, kde nádobka má v podstatě konstantní průřez mezi předním a zadním čelem, přičemž alespoň přední čelo končí otvorem, z těsnění připevněného k přednímu čelu a utěsňujícího otvor, alespoň z jednoho pístu posuvně a utěsněné uspořádaného v nádobce, a z objímky, procházející alespoň podél části nádobky, přičemž objímka má přední část a zadní část, kde přední část je připojena k těsnění, vyznačuj ící se t í m, že nádobka má přední čelo ukončené okrajem obklopujícím otvor, přičemž okraj má vnější obvod, který je v podstatě stejný jako vnější obvodu nádobky.A vial for syringes, comprising a receptacle having a front face and a rear face defining an axis therebetween, wherein the receptacle has a substantially constant cross-section between the front face and the rear face, wherein at least the front face ends with an aperture; a sealing bore, from at least one piston slidably and sealed disposed in the container, and from a sleeve extending along at least a portion of the container, the sleeve having a front portion and a rear portion, the front portion being attached to the seal; a front face terminated by an edge surrounding the opening, the edge having an outer periphery that is substantially the same as the outer periphery of the container. 2. Ampulka podle nároku 1, vyznačující se tím, že nádobka je v podstatě válcová, a že vnější obvod okraje a nádobky jev podstatě kruhový.The vial of claim 1, wherein the container is substantially cylindrical, and wherein the outer periphery of the rim and the container is substantially circular. -46• · · · * to * • to · to · to ♦ • toto * · ·· * • · · · · · · ••to to· ·*-46 · to · ♦ toto toto toto toto toto toto toto toto toto toto toto toto toto toto toto toto toto toto toto 3. Ampulka podle nároku 1, vyznačující se tím, že průřez nádobky je konstantní, s odchylkou menší než 2 mm, ve výhodném provedení menší než 1 mm a v nejvýhodnějším provedení menší než 0,5 mm, při měření od maximálního do minimálního vnějšího průměru nebo obecně mezi protilehlými body na vnějším obvodu.Ampoule according to claim 1, characterized in that the cross-section of the container is constant, with a deviation of less than 2 mm, preferably less than 1 mm and most preferably less than 0.5 mm, measured from maximum to minimum external diameter or generally between opposite points on the outer circumference. 4. Ampulka podle nároku 1, vyznačující se tím, že těsnění alespoň částečně přesahuje vnější průměr předního čela a vnější průměr nádobky.The vial of claim 1, wherein the seal at least partially exceeds the outer diameter of the front face and the outer diameter of the container. 5. Ampulka podle nároku 1, vyznačující se tím, že nádobka je dvoukomůrkového nebo vícekomůrkového typu, zahrnující alespoň jedno mísící uspořádání mezi komůrkami.The vial of claim 1, wherein the container is of a two or multi-chamber type comprising at least one mixing arrangement between the chambers. 6. Ampulka podle nároku 5, vyznačující se tím, že tímto mísícím uspořádáním je netěsnící sekce pro píst, rozdělená v podstatě kolem obvodu nádobky.The ampoule of claim 5, wherein the mixing arrangement is a leaking section for the plunger substantially distributed around the periphery of the container. 7. Ampulka podle nároku 1, vyznačující se tím, že nádobka má zadní čelo ukončené zadním okrajem obklopujícím zadní otvor, přičemž zadní okraj má vnější obvod, který jev podstatě stejný jako vnější obvod nádobky.The vial of claim 1, wherein the container has a rear face terminated by a rear edge surrounding the rear opening, the rear edge having an outer periphery that is substantially the same as the outer periphery of the container. jící »· ·* ( » » « » * » ’»* · · · · · · · -4ΊS. Ampulka podle nároku 1 nebo 7, se t í m, že okraj je zaoblený.-4ΊS. The vial of claim 1 or 7, wherein the rim is rounded. 9. Ampulka podle nároku 1 nebo 7, vyznačuj ící se t í m, že celý materiál okraje je v podstatě udržován v rámci vnějšího obvodu nádobky.The vial of claim 1 or 7, wherein the entire edge material is substantially maintained within the outer periphery of the container. 10. Ampulka podle nároku 1 nebo 7, vyznačuj ící se t í m, že celý materiál okraje je v podstatě udržován vně od vnitřního obvodu nádobky.The vial of claim 1 or 7, wherein the entire material of the rim is substantially maintained outside of the inner periphery of the container. 11. Ampulka podle nároku 1, vyznačující se tím, že těsnění má část pronikající do otvoru a mající radiální kontakt s vnitřním povrchem nádobky.The vial of claim 1, wherein the seal has a portion penetrating into the opening and having radial contact with the inner surface of the container. 12. Ampulka podle nároku 1, vyznačuj ící se tím, že těsnění má přírubovou část, jejíž rozšíření je větší než obvod nádobky u otvoru a/nebo větší než největší obvod nádobky.The vial of claim 1, wherein the seal has a flange portion whose extension is greater than the circumference of the container at the aperture and / or greater than the largest circumference of the container. 13. Ampulka podle nároku 12, vyznačující se tím, že rozšíření je alespoň o 0,05 mm, ve výhodnějším provedení alespoň o 0,1 mm a v nej výhodně j ším provedení alespoň o 0,2 mm větší, ale je menší než 10 mm, ve výhodnějším provedení menší než 5 mm a v nej výhodnějším provedení menší než 2 mm.The ampoule of claim 12, wherein the extension is at least 0.05 mm, more preferably at least 0.1 mm, and most preferably at least 0.2 mm larger, but less than 10 mm. mm, more preferably less than 5 mm, and most preferably less than 2 mm. 9 4 44 449 44 44 44 4*44 4 * 4 4 4 ·4 4 4 · 4 4 4 · • · · *4 4 4 4 4 4 44 4 4 4 4 * 4 4 » · 4 4 4 4 * • · · · ·4 * 4 4 4 4 4 4 4 4 4 » · · *4 4 » 4 4 4 4 4 • •4 444 4 » *4 4 4 4 4 • • 4,444 4 »* -4814. Ampulka podle nároku 12, vyznačující se tím, že příruba má toto rozšíření v podstatě kolem svého celého obvodu.-4814. The ampoule of claim 12, wherein the flange extends substantially around its entire circumference. 15. Ampulka podle nároku 1, vyznačující se tím, že těsnění je pružné.15. The vial of claim 1, wherein the seal is resilient. 16. Ampulka podle nároku 1, vyznačující se tím, že objímka je připevněna k nádobce.The vial of claim 1, wherein the sleeve is secured to the container. 17. Ampulka podle nároku 16, vyznačující se tím, že připevnění je provedeno k zadní části nádobky.The vial of claim 16, wherein the attachment is to the rear of the container. 18. Ampulka podle nároku 16, vyznačující se tím, že připevnění sestává alespoň z jedné konstrukce, procházející radiálně dovnitř za zadním čelem nádobky.The vial of claim 16, wherein the attachment comprises at least one structure extending radially inwardly beyond the rear face of the container. 19. Ampulka podle nároku 1, vyznačující se tím, že přední část objímky je připojena k těsnění alespoň jednou konstrukcí procházející radiálně dovnitř před částí těsnění.The vial of claim 1, wherein the front portion of the sleeve is attached to the seal by at least one structure extending radially inwardly in front of the portion of the seal. 20. Ampulka podle nároku 1, vyznačující se tím, že objímka obsahuje pomocné konstrukce vybrané ze skupiny, sestávající z upínacích konstrukcí, vodícíchThe ampoule of claim 1, wherein the sleeve comprises auxiliary structures selected from the group consisting of clamping structures guiding 99 999999 9999 9 9 * • · «9 9 -49konstrukcí jehly, nebo-49 needle construction, or 0 · ·0 · · 99 ·99 · 9 ·9 49 · 9 4 4 9 4 9. 4 9 4 9 9 9 9 9 konstrukcí, konstrukcí dávkovacího mechanismu, z jejich kombinací.9 9 9 9 constructions, dosing mechanism constructions, combinations thereof. plunžru konstrukcí a držátka, připevněníplunger structures and handles, attachment 21. Způsob výroby předem naplněné ampulky pro injekční stříkačky, sestávající z nádobky s předním čelem a zadním čelem, které mezi sebou vymezují osu, kde nádobka má v podstatě konstantní průřez mezi předním a zadním čelem, přičemž alespoň přední čelo končí otvorem, z těsnění připevněného k přednímu čelu a utěsňujícího otvor, alespoň z jednoho pístu posuvně a utěsněné uspořádaného v nádobce, a z objímky, procházející alespoň podél části nádobky, přičemž objímka má přední část a zadní část, kde přední část je připojena k těsnění, vyznačující se tím, že obsahuje následující kroky, kdy se nejdříve zasouvá píst otvorem v předním čele v odstupu od tohoto otvoru do těsnícího záběru s vnitřní částí nádobky, pro vytvoření komůrky mezi pístem a otvorem, dále se plní materiál do této komůrky a potom se utěsňuje otvor těsněním.A method of manufacturing a pre-filled syringe vial, comprising a container with a front face and a rear face which define an axis therebetween, wherein the container has a substantially constant cross-section between the front and rear face, wherein at least the front face ends with an aperture to a front face and a sealing bore, at least one piston slidably and sealed disposed in the container, and a sleeve extending along at least a portion of the container, the sleeve having a front portion and a rear portion, the front portion being attached to the seal, comprising following the steps of first inserting the piston through the aperture in the front face at a distance from the aperture into sealing engagement with the inner portion of the container to form a chamber between the piston and the aperture, filling the chamber with the material and then sealing the aperture with the seal. 22. Způsob podle nároku 21, vyznačující se tím, že před krokem utěsňování se provádí krok lyofilizace.22. The method of claim 21, wherein a lyophilization step is performed prior to the sealing step. 23. Způsob podle nároku 21, vyznačující se tím, že krok lyofilizace zahrnuje krok zasouvání části těsnění do otvoru a uvedení této části do kontaktu s vnitřním povrchem otvoru.The method of claim 21, wherein the lyophilization step comprises the step of sliding a portion of the seal into the opening and contacting the portion with the inner surface of the opening. 9 9 9 · · · * fefe fe fe 9 9 · fefefe fefefe· fefe fe ·· ·♦9 9 9 · · · fefe fe 9 9 · fefe fefe · fefe fe ·· · ♦ -5024. Způsob podle nároku 21 nebo 23, vyznačující se t í m, že po kroku utěsňování se připojuje objímka k těsnění.-5024. Method according to claim 21 or 23, characterized in that after the sealing step the sleeve is attached to the seal. 25. Způsob podle nároku 24, vyznačující se tím, že se objímka připevňuje k zadnímu čelu nádobky.25. The method of claim 24, wherein the sleeve is attached to the rear face of the container. 26. Způsob podle nároku 21, vyznačující se tím, že se zadním otvorem nádobky zasouvá druhý píst.26. The method of claim 21, wherein a second piston is inserted through the rear opening of the container. 27. Způsob podle nároku 21, vyznačující se tím, že se před zasunutím druhého pístu provádí operace plnění zadním otvorem.A method according to claim 21, characterized in that a back-filling filling operation is performed before the second piston is inserted. 28. Předem naplněná ampulka pro injekční stříkačky, vyznačující se tím, že je vyrobená způsobem podle nároků 21 až 28.A pre-filled syringe ampoule, characterized in that it is manufactured by the method of claims 21 to 28. 29. Jednotka nosiče pro ampulky k použití při výrobě předem naplněných ampulek, sestávající alespoň z jedné ampulky, a z nosiče opatřeného jedním nebo několika sedly pro ampulku, kde sedlo vytváří kanálek pro axiální zasunutí, ale radiální přidržování ampulky, přičemž ampulka sestává z nádobky s předním nebo horním čelem a zadním nebo dolním čelem, vymezující mezi sebou osu ampulky, vymezující radiální směry kolmo k této ose a vymezující výšku ampulky, a dále sestává z otvoru do nádobky, alespoň na předním čele, vyzn aču00 0*00 00 ·♦An ampoule carrier unit for use in the manufacture of pre-filled ampoules, comprising at least one ampoule, and a carrier provided with one or more ampoule seats, wherein the seat forms a channel for axial insertion but radial retention of the ampoule, the ampoule consisting of a receptacle with a front or an upper face and a rear face or a bottom face defining a vial axis therebetween defining radial directions perpendicular to this axis and defining the vial height, and further comprising a receptacle opening, at least at the front face, denoted by 0 0 00 00 · ♦ 0 0 0 0 · 0 ·0 0 0 0 · 1 · 0 0 0 0 0 0 00 0 0 0 0 0 0 000 00000 0 0 0 0 0 0 0000 00000 0 0 0 0 0 0 0 00 · ·· ··00 · ·· ·· -51jící se tím, že kanálek je vytvořen jako dutina, kde stěny dutiny mají alespoň stejnou výšku podél osy ampulky, jako je výška ampulky, a že stěny dutiny jsou v podstatě souvislé kolem uvedené osy a podél uvedené výšky.Characterized in that the channel is formed as a cavity, wherein the walls of the cavity have at least the same height along the vial axis as the height of the vial, and that the walls of the cavity are substantially continuous about said axis and along said height. 30. Jednotka podle nároku 29, vyznačující se tím, že nádobkou ampulky je nádobka ze skupiny sestávající z trubice, nádoby, vaku, lahvičky, pouzdra, kopule, nádobky injekční stříkačky, a jejich kombinací.The unit of claim 29, wherein the vial container is a container selected from the group consisting of a tube, container, bag, vial, holster, dome, syringe container, and combinations thereof. 31. Jednotka podle nároku 30, vyznačující se tím, že nádobka je alespoň částečně symetrická, s konstantním průřezem, podél osy souměrnosti.The unit of claim 30, wherein the container is at least partially symmetrical, with a constant cross section, along an axis of symmetry. 32. 32. Jednotka podle Unit by nároku 31, vyzná claim 31, confess č u j í č u j í c í c í s e s e t x t x m, že nádobka má m that the container has trubicový tvar. Tube shape. 33. 33. Jednotka podle Unit by nároku 29, vyzná of Claim 29 Č U j X X J X c i c i s e s e t x t x m, že ampulka m that ampoule sestává z nádobky consists of a container inj ekční injection stříkačky, syringes,
mající přední a zadní otvor.having front and rear apertures. 34. t X 34. t X Jednotka podle nároku 33, m, že ampulka je v podstatě The unit of claim 33, m that the ampoule is basically v y z n a č u válcová. ..... cylindrical. z 3 1  of 3 1 c i c i s e s e 35. 35. Jednotka podle nároku 33, The unit of claim 33, vyzná č u confess j í her c i c i s e s e t X t X m, že nádobka je dvoukomůrkového nebo wherein the container is a two-chamber or a vícekomůrkového multi - chamber
-52to ·· ♦ ··· ·· ·· toto toto · ♦ · · * • · to » >··♦ • · · · · · · · · · • ··· »··· »····· ·· t · * ·* typu, opatřeného alespoň jedním ventilovým nebo obtokovým uspořádáním.-52to · · · toto · toto toto toto toto toto toto to to to to to to to to to to to to to to to to to to to to to Of the type provided with at least one valve or bypass arrangement.
36. Jednotka podle nároku 29, vyznačující se tím, že dutina je vytvořena jako vrtání v části tělesa nosiče, zejména v monolitní části tělesa nosiče.Unit according to claim 29, characterized in that the cavity is formed as a bore in a part of the carrier body, in particular in a monolithic part of the carrier body. 37. Jednotka podle nároku 29, vyznačující se tím, že šířka kanálku je přibližně stejná jako největší šířka ampulky.The unit of claim 29, wherein the width of the channel is approximately equal to the largest width of the vial. 38. Jednotka podle nároku 29, vyznačující se tím, že profil průřezu kanálku je přibližně shodný s profilem průřezu ampulky.38. The unit of claim 29, wherein the channel cross-sectional profile is approximately equal to that of the vial. 39. Jednotka podle nároku 29, vyznačující se tím, že kanálek má délku alespoň odpovídající délce ampulky.The unit of claim 29, wherein the channel has a length at least corresponding to the length of the vial. 40. Jednotka podle nároku 39, vyznačující se tím, že kanálek je delší než ampulka.The unit of claim 39, wherein the channel is longer than the vial. 41. Jednotka podle nároku 40, vyznačující se tím, že je opatřena těsněním uspořádaným v kanálku u předního čela ampulky.41. The unit of claim 40, having a seal disposed in the channel at the front face of the vial. -53• 0 00 ·0 · 0 0 0 0 φ 0 000 000· φ 000 00 00 00 ·-53 • 0 00 · 0 · 0 0 0 0 φ 0 000 000 · φ 000 00 00 00 · 0 0 000 00000 0 0 000 0000 000 000 ·· · ·· ·*000 000 ·· · ·· · 42. Jednotka podle nároku 41, vyznačující se tím, že těsnění je v kanálku udržováno třením.42. The unit of claim 41, wherein the seal is held in the channel by friction. 43. Jednotka podle nároku 29, vyznačující se tím, že sedlo sestává alespoň z jednoho blokovacího prostředku, připevněného k nosiči a uspořádaného s možností omezení axiálního posuvu ampulky.43. The unit of claim 29, wherein the seat comprises at least one locking means attached to the carrier and configured to limit the axial displacement of the vial. 44. Jednotka podle nároku 43, vyznačující se tím, že blokovací prostředek má plochu zasahující do kanálku u předního a/nebo zadního čela ampulky.The unit of claim 43, wherein the blocking means has a surface extending into the channel at the front and / or rear face of the vial. 45. Jednotka podle nároku 44, vyznačující se tím, že průřez kanálku je jenom částečně zakryt touto blokovací plochou.45. The unit of claim 44, wherein the channel cross section is only partially covered by said blocking surface. 46. Jednotka podle nároku 45, vyznačující se tím, že plocha čela ampulky je jenom částečně zakryta blokovací plochou.46. The unit of claim 45, wherein the face of the vial face is only partially covered by a blocking surface. 47. Jednotka podle nároku 43, vyznačující se tím, že jediná blokovací konstrukce vytváří blokovací plochy pro více než jedno sedlo.47. The unit of claim 43, wherein the single locking structure provides locking surfaces for more than one seat. • · ·♦ ·♦*· fcfc ·· · · · · * · * • fc · · · · · · · • · · · · ···· ··· ··· fc· · fcfc ··Fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc -5448. Jednotka podle nároku 47, vyznačující se tím, že blokovací plocha je opatřena alespoň jednou tyčí nebo jedním pásem, přemosťujícím více než jeden kanálek.-5448. A unit according to claim 47, characterized in that the blocking surface is provided with at least one rod or one belt bridging more than one channel. 49. Jednotka 49. Unit podle nároku 43, v y according to claim 43; z n z n a č u a č u j j í and c í c í s e s e tím, že that blokovací prostředek blocking means je Yippee uvolnitelně releasably připevněn attached k nosiči. to the carrier. 50. Jednotka 50. Unit podle nároku 43, v y according to claim 43; z n z n a č u a č u j j í and c í c í s e s e
tím, že sedlo sestává ze dvou blokovacích prostředků, které mají rozteč alespoň stejnou jako výška ampulky.in that the seat consists of two locking means having a pitch at least equal to the height of the vial.
51. Jednotka podle nároku 50, vyznačující se tím, že tato rozteč je větší než výška ampulky.51. The unit of claim 50, wherein the pitch is greater than the height of the vial. 52. Jednotka podle nároku 51, vyznačující se tím, že ampulka a těsnění jsou uspořádány mezi těmito blokovacími prostředky.52. The unit of claim 51, wherein the vial and the seal are disposed between the locking means. 53. Jednotka podle nároku 29, vyznačující se tím, že je opatřena nástrojem uspořádaným axiálně posuvně vzhledem alespoň k jednomu kanálku, a majícím část pro zavedení do kanálku.53. The unit of claim 29, wherein the unit is provided with a tool disposed axially displaceably with respect to at least one channel and having a portion for introduction into the channel. -55• 0 ··«· ·· ·* • · · 9 9 9 ·-55 • 0 ·· · · 9 9 9 · 9 9 9 9 9 9 ·9 9 9 9 9 9 · 9 9 9 9 9 9 9 9 9 999 999 99 9 99 999 9 9 9 9 9 9 9 9 999 999 99 99 99 99 54. Jednotka podle nároku 53, vyznačující se tím, že tento nástroj je uspořádán alespoň u horního konce nosiče.54. The unit of claim 53, wherein the tool is disposed at least at the upper end of the carrier. 55. Jednotka podle nároku 53, vyznačující se tím, že tento nástroj je použit jako blokovací zařízení.55. The unit of claim 53, wherein the tool is used as a locking device. 56. Jednotka podle nároku 53, vyznačující se tím, že tento nástroj má několik částí pro zavedení do několika kanálků axiálním posuvem.56. The unit of claim 53, wherein the tool has a plurality of portions for introduction into a plurality of channels by axial displacement. 57. Jednotka podle 57. Unit according to nároku 53, vyzná má vodící konstrukce of Claim 53 has a guide structure č u j ící learning s e posuv s e feed tím, že : nástroj e. that : Tools. nosič carrier pro for axiální axial 58. Jednotka 58. Unit podle according to nároku 57, vyzná of Claim 57 č u č u jící .mu.Ci s e s e
tím, že každý kanálek je opatřen samostatnými vodícími konstrukcemi.in that each channel is provided with separate guide structures.
59. Jednotka podle nároku 57, vyznačující se tím, že vodící konstrukce jsou opatřeny dorazovou plochou pro axiální posuv nástroje směrem ke kanálku.59. The unit of claim 57, wherein the guide structures are provided with a stop surface for axially moving the tool toward the channel. 60. Jednotka podle nároku 57, vyznačující se tím, že vodící konstrukce sestávají ze zahloubení v tělese nosiče.60. The unit of claim 57, wherein the guide structures consist of recesses in the carrier body. -56• to toto ···· ·· ·* ·· ·· ·· * ·· · · • · **·*·»··· • · ··· <··· ··· ··· ·· · ·♦ **-56 • this this ···································· · ** 61. Jednotka podle nároku 60, vyznačující se tím, že .......A unit according to claim 60, characterized in that ....... 62. Jednotka podle nároku 29, vyznačující se tím, že nosič je opatřen větracími žlábky alespoň mezi předním čelem ampulky a vnější částí nosiče.62. The unit of claim 29, wherein the carrier is provided with ventilation troughs at least between the front face of the vial and the outer portion of the carrier. 63. Jednotka podle nároku 62, vyznačující se tím, že tyto žlábky jsou vytvořeny jako zahloubení v tělese nosiče.63. The unit of claim 62, wherein said grooves are formed as recesses in the carrier body. 64. Jednotka nosiče pro ampulky k použití při výrobě předem naplněných ampulek, sestávající alespoň z jedné ampulky, a z nosiče opatřeného jedním nebo několika sedly pro ampulku, kde sedlo vytváří kanálek pro axiální zasunutí, ale radiální přidržování ampulky, přičemž ampulka sestává z nádobky s předním nebo horním čelem a zadním nebo dolním čelem, vymezující mezi sebou osu ampulky, vymezující radiální směry kolmo k této ose a vymezující výšku ampulky, a dále sestává z otvoru do nádobky, alespoň na předním čele, vyznačující se tím, že délka kanálku je větší než výška ampulky, a že část kanálku za ampulkou obsahuje vnitřní povrch, rozdělený kolem obvodu kanálku.64. A vial carrier unit for use in the manufacture of pre-filled vials, comprising at least one vial, and a carrier provided with one or more vial seats, wherein the seat forms a channel for axial insertion but radial retention of the vial, the vial consisting of a vial with a front or an upper face and a rear face or a bottom face defining a vial axis therebetween defining radial directions perpendicular to said axis and defining a vial height, and further comprising a receptacle opening, at least at the front face, characterized in that the channel length is greater than the height of the vial, and that the portion of the channel downstream of the vial comprises an inner surface distributed around the circumference of the channel. -57• · 0 0 0 0 0 0 0 • 00 0 · 0 00 * · · 0 0-57 • · 0 0 0 0 0 0 0 • 00 0 · 0 00 * · · 0 0 65. Jednotka podle nároku 64, vyznačující se tím, že uvedený povrch má obecně trubicový tvar, alespoň v axiální části.65. The unit of claim 64, wherein said surface has a generally tubular shape, at least in the axial portion. 66. Jednotka podle nároku 64, vyznačující se tím, že uvedený povrch má v podstatě stejný profil průřezu jako část kanálku, osazená ampulkou.66. The unit of claim 64, wherein said surface has substantially the same cross-sectional profile as the vial portion of the channel. 67. Jednotka podle nároku 64, vyznačující se tím, že u tohoto povrchu je uspořádáno těsnění.67. The unit of claim 64 wherein said surface is provided with a seal. 68. Jednotka podle nároku 67, vyznačující se tím, že těsnění je přidržováno k tomuto povrchu třením.68. The unit of claim 67, wherein the seal is held to this surface by friction. 69. Jednotka podle nároku 67, vyznačující se tím, že těsnění je umístěno nad předním otvorem ampulky.69. The unit of claim 67, wherein the seal is located above the front opening of the vial. 70. Jednotka podle nároku 64, vyznačující se tím, že nosič má několik kanálků, a že každý kanálek má uvedený vnitřní povrch.70. The unit of claim 64, wherein the carrier has a plurality of channels, and wherein each channel has said inner surface. 71. Jednotka podle nároku 64, vyznačující se tím, že obsahuje význaky stanovené v nárocích 29 až 63.A unit according to claim 64, characterized in that it comprises the features set forth in claims 29 to 63. «4 »»··«3» »·· -58• ·-58 • · 4 *4 * A · 9A · 9 9 99 9 99 9999 99 9 9 9 9 99 9 9 9 9 99 9 9 9 9 9 99 9 9 9 9 9 9 9 9 99 9 99 999 99 99 72. Jednotka nosiče pro ampulky k použití při výrobě předem naplněných ampulek, sestávající alespoň z jedné ampulky, a z nosiče opatřeného jedním nebo několika sedly pro ampulku, kde sedlo vytváří kanálek pro axiální zasunutí, ale radiální přidržování ampulky, přičemž ampulka sestává z nádobky s předním nebo horním čelem a zadním nebo dolním čelem, vymezující mezi sebou osu ampulky, vymezující radiální směry kolmo k této ose a vymezující výšku ampulky, a dále sestává z otvoru do nádobky, alespoň na předním čele, vyznačující se tím, že sestává z dolní blokovací plochy, připevněné ke kanálku a zasahující alespoň částečně do kanálku, z horní blokovací plochy, připevněné ke kanálku a zasahující alespoň částečně do kanálku, z horní blokovací plochy a z dolní blokovací plochy, které jsou axiálně oddělené v rozteči, odpovídající alespoň výšce ampulky a alespoň z jednoho dolního blokovacího prostředku a horního blokovacího prostředku, uvolnitelně připojených ke kanálku.72. A vial carrier unit for use in the manufacture of pre-filled vials, comprising at least one vial, and a carrier provided with one or more vial seats, wherein the seat forms a channel for axial insertion but radial retention of the vial, the vial consisting of a vial with a front or an upper face and a rear face or a bottom face defining a vial axis therebetween defining radial directions perpendicular to said axis and defining a vial height, and further comprising a receptacle opening at least on the front face, characterized in that it consists of a lower locking surface attached to the channel and extending at least partially into the channel, from an upper blocking surface attached to the channel and extending at least partially into the channel, from the upper blocking surface and from the lower blocking surface axially spaced at a pitch corresponding at least to the vial height and at least low a locking means and an upper locking means releasably connected to the channel. 73. Jednotka podle nároku 72, vyznačující se tím, že dolní blokovací prostředek a/nebo horní blokovací prostředek jsou axiálně posuvně připevněny ke kanálku.A unit according to claim 72, characterized in that the lower locking means and / or the upper locking means are axially displaceably attached to the channel. 74. Jednotka podle nároku 72, vyznačující se tím, že obsahuje význaky stanovené v nárocích 29 až 63.A unit according to claim 72, characterized in that it comprises the features set forth in claims 29 to 63. 75. Jednotka nosiče pro ampulky k použití při výrobě předem naplněných ampulek, sestávající alespoň z jedné ampulky, a z nosiče opatřeného jedním nebo několika sedly pro ampulku, kde sedlo vytváří kanálek pro axiální zasunutí, ale radiální • · · ·75. A vial carrier unit for use in the manufacture of pre-filled vials, comprising at least one vial, and a carrier provided with one or more vial seats, wherein the seat forms a channel for axial insertion but radial. -59přidržování ampulky, přičemž ampulka sestává z nádobky s předním nebo horním čelem a zadním nebo dolním čelem, vymezující mezi sebou osu ampulky, vymezující radiální směry kolmo k této ose a vymezující výšku ampulky, a dále sestává z otvoru do nádobky, alespoň na předním čele, vyznačující se tím, že sestává z několika sedel uspořádaných v nosiči, z dolní blokovací plochy, připevněné ke každému kanálku a zasahující alespoň částečně do kanálku, z horní blokovací plochy, připevněné ke každému kanálku a zasahující alespoň částečně do kanálku, alespoň z jednoho dolního blokovacího prostředku a horního blokovacího prostředku, uvolnitelně připojených ke kanálku, z vodících konstrukcí, pro alespoň uvedený blokovací prostředek, uspořádaných na nosiči kanálku.Holding the vial, the vial consisting of a container with a front or upper face and a rear or a lower face defining a vial axis therebetween defining radial directions perpendicular to this axis and defining a vial height, and further comprising a vial opening at least on the front face characterized in that it comprises a plurality of seats arranged in a carrier, a lower locking surface attached to each channel and extending at least partially into the channel, an upper locking surface attached to each channel and extending at least partially into the channel, at least one lower a blocking means and an upper blocking means releasably connected to the channel from the guide structures for at least said blocking means arranged on the channel support. uvolnitelný u každéhoreleasable for everyone 76. Jednotka podle nároku 75, vyznačující se tím, že alespoň jeden blokovací prostředek je axiálně posuvný vzhledem ke kanálku.The unit of claim 75, wherein the at least one locking means is axially displaceable relative to the channel. 77. Jednotka podle nároku 76, vyznačující se tím, že vodící konstrukce jsou opatřeny alespoň jednou dorazovou plochou, omezující axiální posuv posuvného horního nebo dolního blokovacího prostředku směrem ke kanálku.77. The unit of claim 76, wherein the guide structures are provided with at least one stop surface limiting the axial displacement of the sliding upper or lower locking means toward the channel. 78. Jednotka podle nároku 75, vyznačující se tím, že obsahuje význaky stanovené v nárocích 29 až 63.A unit according to claim 75, characterized in that it comprises the features set forth in claims 29 to 63. • · · ·• · · · -6079. Způsob výroby předem naplněných ampulek za použití jednotky nosiče pro ampulky, sestávající alespoň z jedné ampulky, a z nosiče opatřeného jedním nebo několika sedly pro ampulku, kde sedlo vytváří kanálek pro axiální zasunutí, ale radiální přidržování ampulky, přičemž ampulka sestává z nádobky s předním nebo horním čelem a zadním nebo dolním čelem, vymezující mezi sebou osu ampulky, vymezující radiální směry kolmo k této ose a vymezující výšku ampulky, a dále sestává z otvoru do nádobky, alespoň na předním čele, vyznačující se tím, že obsahuje následující kroky, kdy se nejdříve zasouvá ampulka do kanálku, dále se plní materiál do ampulky, potom se utěsňuje otvor ampulky těsněním a nakonec se odebírá ampulka z kanálku.-6079. A method for producing pre-filled ampoules using an ampoule carrier unit comprising at least one ampoule and a carrier having one or more ampoule seats, wherein the seat forms a channel for axial insertion but radial holding of the ampoule, wherein the ampoule consists of a container with a front or top a face and a back or a bottom face defining a vial axis therebetween defining radial directions perpendicular to this axis and defining a vial height, and further comprising a receptacle opening, at least on the front face, comprising the steps of: inserting the ampoule into the channel, filling the ampoule with the material, then sealing the opening of the ampoule with a seal and finally removing the ampoule from the channel. 80. Způsob podle nároku 79, vyznačující se tím, že se ampulka zasouvá prvním koncem kanálku a dále se stejným koncem kanálku provádí dodatečná operace vybraná ze skupiny kroků, sestávající ze zasouvání pístu do nádobky ampulky, plnění substance do nádobky ampulky, odpařování složky z nádobky, zasouvání těsnění do kanálku, odebírání ampulky z kanálku a z kombinací těchto kroků.80. The method of claim 79, wherein the vial is retracted at the first end of the channel and further, at the same end of the channel, an additional operation is selected from the group of steps consisting of inserting the plunger into the vial. inserting the seal into the channel, removing the ampoule from the channel, and a combination of these steps. 81. Způsob podle nároku 80, vyznačující se tim, že se první konec udržuje ve vztyčené poloze během kroků zasouvání a plnění.81. The method of claim 80, wherein the first end is held up during the insertion and filling steps. 82. Způsob podle nároku 80, vyznačující se tím, že první konec je horní konec nosiče.82. The method of claim 80, wherein the first end is an upper end of the carrier. -6183. Způsob podle nároku tím, že krok odpařování-6183. The method of claim 1, wherein the evaporation step 80, vyznačující zahrnuje krok lyofilizace.80, characterized by a lyophilization step. 84. Způsob podle nároku 80, vyzná č u tím, že se druhým koncem kanálku provádí vybraný z uvedené skupiny kroků.84. The method of claim 80, wherein the second end of the channel is selected from said set of steps. jící dodatečný s e krok,additional network step, 85. Způsob podle nároku 84, vyznačující se tím, že se před prováděním dodatečného kroku otáčí nosič do obrácené polohy.85. The method of claim 84 wherein the carrier is rotated to the inverted position prior to performing the additional step. 86. působ podle nároku 79, vyznačující se tím, že se mezi vnitřní částí ampulky a vnější částí nosiče provádí krok výměny, vybraný ze skupiny kroků, sestávající z výměny plynu, výměny tepla, výměny tlaku a z jejich kombinací.86. The method of claim 79, wherein an interchange step selected from the group consisting of gas exchange, heat exchange, pressure exchange, and combinations thereof is performed between the inner portion of the vial and the outer portion of the carrier. 87. Způsob podle nároku 8 6, vyznačující se tím, že krok výměny sestává z kroku sterilizace a/nebo lyofilizace.87. The method of claim 86, wherein the exchange step comprises a sterilization and / or lyophilization step. 88. Způsob podle nároku 79, vyznačující se tím, že ampulka má přední otvor a zadní otvor, přičemž ampulkou prochází plyn.88. The method of claim 79, wherein the vial has a front opening and a rear opening wherein gas is passed through the vial. -6289. Způsob podle nároku 87, vyznačující se tím, že tímto plynem je horký sterilizační plyn.-6289. 8. The method of claim 87 wherein the gas is hot sterilizing gas. 90. Způsob podle nároku 79, vyznačující se tím, že se provádí krok zasouvání těsnění do kanálku do klidové polohy v netěsnícím vztahu k otvoru ampulky.90. The method of claim 79, wherein the step of sliding the seal into the channel into a rest position in a non-sealing relationship to the vial opening is performed. 91. Způsob podle nároku 90, vyznačující se tím, že se po zasunutí těsnění provádí krok lyofilizace.91. The method of claim 90, wherein a lyophilization step is performed after insertion of the seal. «« 92. Způsob podle nároku 90, vyznačující se tím, že se posouvá těsnění v kanálku z klidové polohy do těsnícího záběru s otvorem ampulky.92. The method of claim 90, wherein the seal in the channel is moved from the rest position to the sealing engagement with the vial opening. 93. Způsob podle nároku 90, vyznačující se tím, že se těsnění udržuje v klidové poloze třením mezi těsněním a vnitřní stěnou kanálku.93. The method of claim 90, wherein the seal is held in a rest position by friction between the seal and the inner wall of the channel. 94. Způsob podle nároku 92, vyznačující se tím, že se těsnění upevní uzávěrem.94. The method of claim 92, wherein the seal is secured by a closure. fF 95. Způsob podle nároku 94, vyznačující se tím, že se před krokem upevnění odebírá ampulka z nosiče.95. The method of claim 94 wherein an ampoule is removed from the carrier prior to the attachment step. ·· ♦··· • ··· ♦ ··· • · • · · · • · • · • · ··· ··· *63- • · · · • · • · • · ··· ··· * 63- • · · · · · : • · · · ; í i ···· · · í I i • · · · · · · '· 4 44 ·· • · · · · · • · · ·; í i ···· · · í I i • · · · · · · · '4 44 ·· 96. Ampulka, vyznačuj í cí vyrobena podle nároků 79 až 95. 96. Ampoule, characterized manufactured according to claims 79 to 95. se t í m, že je is that it is 97. Ampulka, sestávající z 97. An ampoule consisting of nádobky s containers with předním čelem a zadním front and rear čelem, které mezi sebou facing each other vymezuj í defines osu, kde nádobka má the axis where the container has
v podstatě konstantní průřez mezi předním a zadním čelem, přičemž alespoň přední čelo končí otvorem se zaobleným okrajem, vyznačující se tím, že v podstatě celý materiál okraje je udržován v rámci vnějšího obvodu nádobky, a/nebo vně od vnitřního obvodu nádobky, obvodu týkajícího se části otvoru nádobky, těsně u okraje.a substantially constant cross-section between the front and rear faces, at least the front face ending with a rounded edge opening, characterized in that substantially all of the edge material is maintained within the outer perimeter of the container, and / or outside the inner perimeter of the container, a portion of the container opening, close to the rim.
98. Ampulka podle nároku 97, vyznačující se tím, že zadní čelo nádobky má zadní otvor se zaobleným okrajem, majícím stanovené rozdělení materiálu.98. The vial of claim 97, wherein the rear face of the container has a rear opening with a rounded edge having a predetermined material distribution. 99. Ampulka podle nároku 97, vyznačující se tím, že alespoň jeden otvor je vybaven těsněním.99. The vial of claim 97, wherein at least one opening is provided with a seal. 100. Ampulka podle nároku 97, vyznačuj ící se t í m, že nádobka je opatřena obtokovým uspořádáním nebo pístem nebo jejich kombinacemi.100. The ampoule of claim 97, wherein the receptacle is provided with a bypass arrangement or a piston or combinations thereof. 101. Způsob výroby ampulky, sestávající z nádobky s předním čelem a zadním čelem, které mezi sebou vymezují osu, přičemž alespoň přední čelo končí otvorem se zaobleným okrajem, kde v podstatě celý materiál okraje je udržován na • ·101. A method for manufacturing an ampoule comprising a container with a front face and a rear face that define an axis therebetween, wherein at least the front face terminates in a rounded edge opening wherein substantially all of the edge material is maintained at the edge. 0 0 0 0 00 0 0 0 0 0 • · • 0 00 0 0 0 0 0 • · • 0 000 0· ·· 0 0 · · · 0 0 0 0 « 0 0 0 0 0 · 0 0 0 0 · 000 0 · ·· 0 0 · · · 0 0 0 0 0 0 0 0 0 · 0 0 0 0 · 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 · ♦· 0 0 · ♦ · -64- -64- vněj ším outside obvodu circuit nádobky, containers a/nebo or vně outside od from vnitřního obvodu internal circuit nádobky, containers obvodu circuit týkaj ícího concerning se části parts otvoru hole nádobky, těsně u cans, close to okraje, Margins v y z n v y z n a č u j í and more c í c í s with e E t í t í m, že se ohřívá m that warms up
polotovar trubicového materiálu pro nádobku kolem obvodu, a části se oddělí axiálním tahem, zatímco ohřátý obvod je stále horký.the tubular material blank for the container around the perimeter, and the portions separated by axial pull while the heated perimeter is still hot.
102. Způsob podle nároku 101, vyznačující se t í m, že ohřívání se provádí laserem.102. The method of claim 101, wherein the heating is performed by a laser.
CZ20001043A 1998-09-22 1998-09-22 Ampoules filled in advance and apparatus for producing them CZ20001043A3 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20001043A CZ20001043A3 (en) 1998-09-22 1998-09-22 Ampoules filled in advance and apparatus for producing them

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20001043A CZ20001043A3 (en) 1998-09-22 1998-09-22 Ampoules filled in advance and apparatus for producing them

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20001043A3 true CZ20001043A3 (en) 2001-05-16

Family

ID=5470043

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20001043A CZ20001043A3 (en) 1998-09-22 1998-09-22 Ampoules filled in advance and apparatus for producing them

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20001043A3 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1019120B1 (en) Syringe type ampoule
US20200061292A1 (en) Pressurized Gas Powered Medicament Transfer And Re-Suspension Apparatus And Method
CA2116031C (en) Dual-chamber injection cartridge
JP5062639B2 (en) Transfer system for forming a drug solution from a lyophilized drug
JP4829243B2 (en) Method and apparatus for lyophilizing a drug, replacing it, and administering the replaced drug
EP2603189B1 (en) Device for sealing a vessel and method of manufacturing a sealed vessel
EP0240144A1 (en) Drug handling apparatus and method
US5817055A (en) Dual-chamber injection cartridge
CZ280895B6 (en) Plastic syringe filled in advance with a liquid sterilizabe substance
DE102008035835A1 (en) Method and device for transferring a substance between closed systems
KR20170100626A (en) A container for mixing and dispensing the ingredients
KR20170101282A (en) Containers for mixing and dispensing the two components
CZ20001043A3 (en) Ampoules filled in advance and apparatus for producing them
AU2003255202B2 (en) Prefilled ampoules and manufacture thereof
TWI574707B (en) Syringe devices and syringe piston
AU2006225269A1 (en) Prefilled ampoules and manufacture thereof
KR20210069674A (en) Deformable Cartridges for Injection Devices

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic