CZ19534U1 - Kapalné organominerální hnojivo - Google Patents

Kapalné organominerální hnojivo Download PDF

Info

Publication number
CZ19534U1
CZ19534U1 CZ200920952U CZ200920952U CZ19534U1 CZ 19534 U1 CZ19534 U1 CZ 19534U1 CZ 200920952 U CZ200920952 U CZ 200920952U CZ 200920952 U CZ200920952 U CZ 200920952U CZ 19534 U1 CZ19534 U1 CZ 19534U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fertilizer
nitrogen
quarter
liquid
nitrate
Prior art date
Application number
CZ200920952U
Other languages
English (en)
Inventor
Beran@Zdenek
Original Assignee
Beran@Zdenek
Zemedelský výzkum, spol. s r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Beran@Zdenek, Zemedelský výzkum, spol. s r.o. filed Critical Beran@Zdenek
Priority to CZ200920952U priority Critical patent/CZ19534U1/cs
Publication of CZ19534U1 publication Critical patent/CZ19534U1/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká kapalného hnojivá na bázi minerálního hnojivá DAM obsahujícího dusík z jedné poloviny ve formě amidické, z jedné čtvrtiny ve formě amonné a z jedné čtvrtiny ve formě dusičnanové.
Dosavadní stav techniky
Pěstování zemědělských plodin závisí především na zásobení rostlin živinami. Rostlinné živiny jsou běžné chemické prvky, které mají specifickou a nezastupitelnou funkci při rustu a vývoji rostlin. L rostlinných živin je na prvním místě dusík, ať se týká potřebného množství či významu, io Dusík tvoří podstatnou složku rostlinné hmoty. Při dostatku vláhy je množství dusíku prakticky hlavním limitujícím faktorem pro rostlinnou produkci. Dusík přiváděný průmyslovými, tzv. minerálními hnojivý je povětšině ve formě amonných solí a močoviny. Amidický a amoniakální dusík je v půdě podrobován chemické přeměně, oxidaci, na nitrátovou formu. V nitrátové formě je dusík potom přijímán kořenovými systémy rostlin. Dusík v půdě je vystaven vyluhování, jehož intenzita se mění v závislosti na čase a místních podmínkách. Močovina přivedená hnojivý do půdy, která má poměrně nízký vyluhovací potenciál, se působením enzymů půdní mikrotlóry postupně přeměňuje a oxiduje na amoniové a dále na dusičnanové ionty. Tyto produkty enzymatické oxidace, zejména dusík ve formě dusičnanu, jsou potom půdní vlhkostí intenzivně vyplavovány mimo dosah kořenových systémů rostlin. Z dusíku přivedeného průmyslovými hnojivý na
2o pole se pro výživu polních plodin využije obvykle pouhých 50 až 60 %. Velká část dusíku z hnoj i v přechází do spodních a povrchových vod a dlouhodobě působí ve vodném prostředí jako velmi nepříznivý ekologický faktor. Obohacení vody dusíkatými látkami ohrožuje lidské zdraví, poškozuje vodní zdroje a v zemích s intenzivní zemědělskou produkcí je závažným ekologickým problémem.
Minerální kapalné hnojivo, tvořené vodným roztokem močoviny a dusičnanu amonného, všeobecně známé pod označením DAM, představuje nejrozšířenější průmyslově vyráběné dusíkaté hnojivo. V poslední době byla vyvinuta řada chemických přípravků, které jako přídavná složka tohoto hnojívá omezují působení půdních enzymů, ureáz, vedoucí k oxidaci močoviny hnojivá na dusičnanové ionty, které podléhají intenzivnímu vyluhování. Tyto chemické přípravky, jejichž přídavek omezuje vyluhovací potenciál hnojivá, jednak zvyšují cenu hnojivá a jednak svojí toxicitou nepříznivé zasahují do mikrobiologické rovnováhy v půdě. Vědeckovýzkumné práce provedené v USA ukázaly, že příjem dusíku z minerálních hnojiv může být významně stimulován přítomností specifických produktů, které je možno získat ťermentací repné a třtinové melasy. Pomocí ehromatografických metod byly tyto biostimulátory izolovány a přidávány v malých množstvích k minerálním hnojivům. Při použití takto upravených hnojiv pro výživu polních plodin bylo možno snížit dávky dusíku nutné k zajištění požadované produkce polních plodin o 10 až 50 %. Rozšíření této metody do polní praxe brání vysoké náklady na průmyslovou výrobu a izolaci fermentačních biostimulátorů.
Účelem tohoto technického řešení je kapalné hnojivo s vyšší biologickou účinností a nižším vy40 luhovacím potenciálem dusíku.
Podstata technického řešení
Výše uvedeného účelu je dosaženo u kapalného hnojivá na bázi minerálního hnojivá DAM, s obsahem dusíku z jedné poloviny ve formě amidické, z jedné čtvrtiny ve formě amonné a z jedné čtvrtiny ve formě dusičnanové, v provedení podle tohoto technického řešení, jehož podstata spo45 éívá v tom, že hnojivo obsahuje nejméně 2 % hmotn. organické složky, tvořené sušinou kapalných zbytků z ťermentační výroby bioetanolu z řepné a/nebo třtinové melasy a/nebo cukroviny označovaných jako melasové výpalky, přičemž celkový obsah dusíku v hnojivu je 3 % až 32 %
-1 CZ 19534 Ul hmotn. Výchozí látka, kapalné minerální dusíkaté hnojivo, je podle tohoto technického řešení obohacena o organickou složku, která je koncentrátem biologicky aktivních přírodních aminokyselin a oligopeptidů s mikroelementy jako je železo, zinek, mangan, molybden, méď a bor a dalších rostlinných živin draslíkem, dusíkem, fosforem, hořčíkem a sírou. Organická složka uděluje hnojivu specifické vlastnosti, které se projevují v pozitivním výnosotvomém efektu dusíku, vázaného v organickém komplexu hnojivá, tj. schopnosti zajistit výživu plodiny při celkově nižší dotaci dusíku než u výchozího minerálního hnojivá. Dalším efektem je snížení vyluhovacího potenciálu dusíku, tj. schopnost udržovat potřebnou koncentraci přístupného dusíku v protnyvných půdách po delší dobu než u původního minerálního hnojivá, což resultuje ve snížení io ztrát dusíku vyluhováním. Organická složka také působí jako přírodní smáčedlo umožňující dobrý kontakt účinných složek hnojivá s povrchem rostlin, což se uplatní při foliární aplikaci hnojivá, kdy se organická složka chová jako hydrofilní adhezivum, omezující smývání roztoku s povrchu rostlin a současně díky hygroskopicitě umožňuje opětovné přecházení živin po zaschnutí na listu zpět do roztoku. Aminokyseliny organické složky hnojivá se uplatní v rostlinném metabolizmu při syntéze bílkovin a enzymů. Při vyšších dávkách organické látky hnojivá působí příznivě na revitalizaci omé půdy.
Hnojivo podle předmětného řešení vykazuje z hlediska agrochemické účinnosti podstatně lepší vlastnosti, než mají jeho výchozí složky. Je snadno aplikovatelné běžnými prostředky zemědělské techniky, je možno jej rozptýlit do formy jemného postřiku, což je významné při foliámí aplikaci. Hnojivo je fázově stabilní i při teplotách nižších než mínus 20 °C a je možno jej dlouhodobě skladovat.
Příklady provedení
Předmětné technické řešení je dále popsáno na příkladech praktického provedení.
Příklad 1
Příkladem kapalného organominerálního hnojivá podle daného řešení je hnojivo obsahující 5 % hmotn. sušiny kapalných zbytků z fermentační výroby bioetanolu a 27 % hmotn. dusíku z jedné poloviny ve formě amidické, z jedné čtvrtiny ve formě amonné a z jedné čtvrtiny ve formě dusičnanové. Hnojivo je vhodné zejména k zónové aplikaci pod osivo a mezi řádky,
Příklad 2
Příkladem kapalného organominerálního hnojivá podle užitného vzoru je hnojivo obsahující 30 % hmotn, sušiny kapalných zbytků z fermentační výroby bioetanolu a 12 % hmotn. dusíku z jedné poloviny ve formě amidické, z jedné čtvrtiny ve formě amonné a z jedné čtvrtiny ve formě dusičnanové. Hnojivo je vhodné zejména k použití jako listové hnojivo pro mimokořenovou výživu polních plodin.
Příklad 3
Organominerální kapalné dusíkaté hnojivo obsahující 18% až 20% hmotn. sušiny kapalných zbytků z fermentační výroby bioetanolu a 18 % až 20 % hmotn. dusíku z jedné poloviny ve formě amidické, z jedné čtvrtiny ve formě amonné a z jedné čtvrtiny ve formě dusičnanové. Hnojivo má univerzální použití. Je vhodné pro přípravu půdy před setím, k zónové aplikaci pod osivo a mezi řádky, listové aplikaci během vegetace i k urychlení rozkladu zorané slámy a rostlinných zbytků.
Průmyslová využitelnost
Kapalné organominerální hnojivo podle tohoto užitného vzoruje určeno k výživě polních plodin, zeleniny, vinné révy a ovocných stromů a je vhodné jak pro zemědělskou výrobu tak drobné pěstitele a zahrádkáře.

Claims (1)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Kapalné organommerální hnojivo na bázi minerálního hnojivá DAM obsahujícího dusík z jedné poloviny ve formě amidické, z jedné čtvrtiny ve formě amonné a z jedné čtvrtiny ve formě dusičnanové, vyznačující se tím, že dále obsahuje nejméně 2 % hmotn. organické
    5 složky, kterou tvoří sušina kapalných zbytků z fermentační výroby bioetanolu z řepné a/nebo třtinové melasy a/nebo cukroviny, přičemž celkový obsah dusíku v hnojivu je v rozmezí 3 až 32 % hmotn.
CZ200920952U 2009-03-06 2009-03-06 Kapalné organominerální hnojivo CZ19534U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200920952U CZ19534U1 (cs) 2009-03-06 2009-03-06 Kapalné organominerální hnojivo

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200920952U CZ19534U1 (cs) 2009-03-06 2009-03-06 Kapalné organominerální hnojivo

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ19534U1 true CZ19534U1 (cs) 2009-04-14

Family

ID=40560168

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200920952U CZ19534U1 (cs) 2009-03-06 2009-03-06 Kapalné organominerální hnojivo

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ19534U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Sharma et al. A review on the effect of organic and chemical fertilizers on plants
AU2014101391A4 (en) Multifunctional organic agricultural fertilizer composition and process for preparation thereof
CN1111932A (zh) 增强在植物中碳固定的方法及组合物
CN110240518A (zh) 一种高效多功能植物叶面喷施超浓缩肥料及其制备方法
WO2013019933A2 (en) Plant fertilizers derived from organic nitrogen and phosphorus sources
CN108117449A (zh) 一种抗病型木醋液水溶肥及其制备方法与应用
CN101544511B (zh) 生物复合肥
US11013234B2 (en) Formulations and methods for treating photosynthetic organisms and enhancing qualities and quantities of yields with glycan composite formulations
Prakash et al. Algae as a soil conditioner
KR20090057539A (ko) 해조류 구멍 갈파래를 발효하여 액체비료 제조방법
CN102173910A (zh) 海洋副产物发酵浓缩复合肥及其生产方法
CN103641541A (zh) 植物专用有机肥
CN103467153A (zh) 一种无土栽培基质
CN107827520A (zh) 一种提高小麦产量的化控制剂及化控方法
KR20090042345A (ko) 숯을 이용한 토양 개량 방법
CN102826930A (zh) 植物多元营养素发酵复合肥料
CZ19534U1 (cs) Kapalné organominerální hnojivo
CN106316662A (zh) 一种稀土腐植酸全价复合肥其制备方法
WO2006075675A1 (ja) 低栄養条件下での果菜類作物の新規栽培方法
RU2337522C1 (ru) Способ получения экологически безопасной растительной продукции
KR20060054219A (ko) 석영섬록영암 화산석을 이용한 친환경 유기질 비료
JPH04305084A (ja) 農業用機能素材活性化母液
Arachchige et al. Development of an Organic Fertilizer
CN109279979A (zh) 一种含腐植酸的桃树专用基肥
Kostadinov et al. Yield of greenhouse tomatoes in conversion to organic production.

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20090414

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20130225

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20160303

MK1K Utility model expired

Effective date: 20190306