CZ192094A3 - Surface treated material and process for producing thereof - Google Patents

Surface treated material and process for producing thereof Download PDF

Info

Publication number
CZ192094A3
CZ192094A3 CZ941920A CZ192094A CZ192094A3 CZ 192094 A3 CZ192094 A3 CZ 192094A3 CZ 941920 A CZ941920 A CZ 941920A CZ 192094 A CZ192094 A CZ 192094A CZ 192094 A3 CZ192094 A3 CZ 192094A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
coating
substrate
elements
amorphous
layer
Prior art date
Application number
CZ941920A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Jindrich Ing Csc Musil
Jaroslav Doc Rndr Csc Vlcek
Original Assignee
Zapadoceska Univerzita
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zapadoceska Univerzita filed Critical Zapadoceska Univerzita
Priority to CZ941920A priority Critical patent/CZ192094A3/en
Priority to PCT/CZ1995/000017 priority patent/WO1996005332A2/en
Publication of CZ192094A3 publication Critical patent/CZ192094A3/en

Links

Abstract

Povrchově zušlechtěný materiál má na povrchu substrátu, např. oceli, amorfní až mikrokrystalický povlak např. titanu přičemž rozhraní mezi substrátem a povlakem je difuzní a povlak obsahuje prvky substrátu a substrát obsahuje prvky povlaku. Povrch povlaku může být pokryt polykrystalickou nebo krystalickou vrstvou nitridu titanu. Při způsobu jeho výroby se nejprve nanese magnetronovým naprašováním povlak, který se pak upraví žíháním nebo působením výbojeThe surface-treated material has, at the surface of the substrate, for example, steel, amorphous to microcrystalline, e.g. wherein the interface between the substrate and the coating is diffuse and the coating comprises substrate elements and the substrate comprises elements coating. The coating surface may be polycrystalline or a crystalline titanium nitride layer. In his way production is first applied by magnetron sputtering a coating which is then treated by annealing or discharge

Description

Oblast technikyTechnical field

Vynález spadá do technické oblasti povrchové úpravy materiálů.The invention falls within the technical field of surface treatment of materials.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Při zušlechťování povrchů těles, nástrojů, mechanických součástí a konstrukcí, t.j. obecně povrchů substrátů, depozicí funkčních a ochranných povlaků hraje klíčovou úlohu rozhraní mezi substrátem a povlakem. Žádný povlak, i když má optimální fyzikální a chemické vlastnosti, neplní dobře svou úlohu, pokud se dokonale nespojí se substrátem a nezabrání se, aby se povlak během své funkce, zejména například při mechanickém zatížení nebo při vystavení působení agresivního prostředí, neodděloval od substrátu.The interface between the substrate and the coating plays a key role in the refinement of surfaces of bodies, tools, mechanical components and structures, i.e., generally substrate surfaces, by deposition of functional and protective coatings. No coating, even though it has optimal physical and chemical properties, performs well if it does not bond perfectly to the substrate and prevents the coating from becoming detached from the substrate during its function, particularly under mechanical stress or exposure to an aggressive environment.

Dokonalé spojení povlaku se substrátem se dosud nepodařilo uspokojivě vyřešit a je v současné době jedním z nejsložitějšich problémů povrchového inženýrství .The perfect bonding of the coating to the substrate has not yet been satisfactorily solved and is currently one of the most complex surface engineering problems.

K dosažení dobrého spojení povlaku se substrátem se používá standartní postup. Povrch substrátu se musí perfektně opracovat a před vlastní depozicí vrstvy perfektně očistit. Čisticí proces se ekládá z řady kroků od mechanického čištění, přes chemické čištění, odmašťování, oplachy v různých chemických roztocích různých teplot, vytlačování vody z povrchu, sušení, až po ionto-plazmatické ve výboji uvnitř depozičních zařízení v případě fyzikální a plazmaticky stimulované chemické depozice povlaků.A standard procedure is used to achieve good bonding of the coating to the substrate. The surface of the substrate must be perfectly machined and thoroughly cleaned prior to deposition. The cleaning process consists of a number of steps ranging from mechanical cleaning, chemical cleaning, degreasing, rinsing in various chemical solutions of different temperatures, displacement of water from the surface, drying, up to ion-plasma discharge in the deposition facility in the case of physical and plasma-stimulated chemical deposition coatings.

xx

-2Po provedení všech zmíněných operací povlak může dobře přilnout k substrátu, ale rozhraní mezi povlakem a substrátem je velmi ostré, což znamená, že na rozhraní nedojde k promixování prvků povlaku a substrátu. To je velký nedostatek těchto postupů. Proto adheze povlaku k substrátu není dokonalá. Pro řadu aplikací je adheze nedostatečná, velmi závislá na chemickém složení substrátu a materiálu povlaku a velmi obtížně reprodukovatelná.After performing all of the above operations, the coating may adhere well to the substrate, but the interface between the coating and the substrate is very sharp, which means that there will be no mixing of the coating and substrate elements at the interface. This is a major shortcoming of these procedures. Therefore, the adhesion of the coating to the substrate is not perfect. For many applications, adhesion is insufficient, very dependent on the chemical composition of the substrate and coating material, and very difficult to reproduce.

Proto se intenzivně hledají způsoby, jak dále zlepšit adhezi povlaku k substrátu. Dosud jsou známy dva takové způsoby.Therefore, there is an intensive search for ways to further improve the adhesion of the coating to the substrate. So far, two such methods are known.

První způsob používá pro zlepšení adheze tenkou mezivrstvu, například titanovou vrstvu mezi ocelovým substrátem a tvrdou otěruvzdornou vrstvou nitridu titanu TiN. Funkce této vrstvy, která prokazatelně zlepšuje adhezi povlaku, není plně vysvětlena. Předpokládá se, že titanová vrstva plní dvě funkce:The first method uses a thin intermediate layer, such as a titanium layer between a steel substrate and a hard abrasion-resistant titanium nitride layer, to improve adhesion. The function of this layer, which has been shown to improve the adhesion of the coating, is not fully explained. The titanium layer is believed to perform two functions:

1) Rozpouští slabé přirozené oxidové vrstvy, t.zv. getrovacím chemickým účinkem.1) Dissolves weak natural oxide layers, i.e. gettering chemical effect.

2) Díky své měkkosti snižuje střihové napětí na rozhraní povlaku a substrátu.2) Due to its softness, it reduces shear stress at the coating / substrate interface.

Rozhraní povlaku a substrátu však opět zůstává ostré a v okolí rozhraní nedochází k promixování prvků povlaku a substrátu.However, the interface of the coating and the substrate remains sharp again and there is no mixing of the coating and substrate elements around the interface.

Druhý způsob používá pro zlepšení adheze nízkoenergetickou implantaci kovových iontů povlaku do povrchu substrátu, například titanových iontů Ti* do ocelového substrátu před depozicí tvrdé otěruvzdorné vrstvy TiN. Taková implantace se provádí titanovými ionty Ti*, produkovanými například v obloukovém výboji s katodovými skvrnami a urychlenými na substrát záporným napětím cca 1 až 2 kV. Výsledkem implantace je zabudování titanu do velmi malé hloubky pod povrch substrátu, cca 1 až 10 nm. Kromě velmi malé implan-3 tační hloubky hlavní nevýhodou tohoto způsobu zlepšování adheze je kontaminace povrchu substrátu makročásticemi generovanými v obloukovém výboji spolu s titanovými ionty Ti*. Rovněž nutnost kombinace obloukového výboje, který upravuje rozhraní před depozicí povlaku, například s magnetronovým výbojem, představuje značnou komplikaci deposičniho zařízení a tím způsobuje samozřejmě i jeho vysokou cenu.The second method uses a low energy implantation of the coating metal ions into the surface of the substrate, for example titanium Ti * ions, into the steel substrate prior to deposition of the hard abrasion resistant TiN layer to improve adhesion. Such implantation is carried out with titanium ions (Ti) produced, for example, in an arc discharge with cathode spots and accelerated to the substrate by a negative voltage of about 1 to 2 kV. Implantation results in the incorporation of titanium at a very low depth below the substrate surface, about 1 to 10 nm. In addition to the very low implantation depth, the main disadvantage of this method of improving adhesion is the contamination of the substrate surface with macro particles generated in an arc discharge together with titanium ions Ti *. Also, the need to combine an arc discharge which modifies the interface prior to depositing the coating, for example with a magnetron discharge, constitutes a considerable complication of the deposition device and, of course, also causes a high cost thereof.

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Nedostatky řešení popsaných v dosavadním stavu techniky odstraňuje povrchově zušlechtěný materiál podle vynálezu, jehož podstatou je, že povlak materiálu obsahuje prvky substrátu a substrát obsahuje prvky povlaku, přičemž struktura povlaku je amorfní až mikrokrystalická, čehož se dosáhne způsobem výroby podle vynálezu. Jednou z výhodných alternativ zušlechtěného materiálu podle vynálezu je materiál, který má navíc na povrchu svého povlaku buď tenkou barierní vrstvu, například nitridu titanu, zvyšující koncentraci difundujících prvků u povrchu povlaku, nebo tenkou polykrystalickou nebo krystalickou vrstvu s mikrostrukturou, fázovým a chemickým složením, určenými požadovanými výslednými vlastnostmi této polykrystal ické nebo krystalické vrstvy.The disadvantages of the solutions described in the prior art are eliminated by the surface-treated material according to the invention, which is characterized in that the coating of the material comprises substrate elements and the substrate comprises coating elements, the coating structure being amorphous to microcrystalline. One of the preferred alternatives of the inventive refined material is a material which additionally has either a thin barrier layer, for example titanium nitride, on the surface of its coating, increasing the concentration of diffusing elements at the coating surface, or a thin polycrystalline or crystalline layer with microstructure, phase and chemical composition. the desired resulting properties of the polycrystalline or crystalline layer.

Podstatou způsobu výroby povrchově zušlechtěného materiálu podle vynálezu je postup složený ze dvou kroků. V prvním kroku se nejprve na substrátu vytvoří známým způsobem povlak, podle rtg amorfní až mikrokrystalický, například iontovým bombardem nebo iontovým plátováním. Takto upravený materiál se pak v druhém kroku povrchově zpracuje. Povrchovým zpracováním v druhém kroku je buď žíhání ve vakuu nebo v definované atmosféře, a/nebo vystavení materiálu získanéhoThe process according to the invention is based on a two-step process. In a first step, an amorphous to microcrystalline coating is first formed on the substrate in a known manner, for example by ion bombardment or ion cladding. The treated material is then surface treated in a second step. The surface treatment in the second step is either annealing under vacuum or in a defined atmosphere, and / or exposing the material obtained

-4prvním krokem působení plazmatu výboje, což je vhodné zejména pro dosažení zmíněné barierní vrstvy na povrchu povlaku, a/nebo depozice polykrystalické nebo krystalické vrstvy na povlak připravený v prvním kroku .A first step of treating the plasma with a discharge, which is particularly suitable for achieving said barrier layer on the surface of the coating, and / or depositing the polycrystalline or crystalline layer on the coating prepared in the first step.

RTG amorfní až mikrokrystalický povlak nanesený na perfektně opracovaný- a očištěný substrát, při následném zpracování známým způsobem, například žíháním ve vakuu nebo vystavením působení plazmatu výboje a/nebo depozicí polykrystalické nebo krystalické vrstvy, umožní rozvinout vzájemnou velmi silnou interdifuzi prvků povlaku a substrátu a promixovat prvky povlaku a substrátu až do hloubek řádu mikrometrů. Tím se vytvoří dokonalé spojení mezi substrátem a povlakem a široké difuzní rozhraní, které může zahrnovat i celou tlouštku rtg amorfního až mikrokrystalického povlaku.An X-ray amorphous to microcrystalline coating applied to a perfectly machined and cleaned substrate, after subsequent treatment in a known manner, for example by annealing under vacuum or by plasma treatment and / or deposition of a polycrystalline or crystalline layer, will allow very strong interdiffusion of coating and substrate elements. coating and substrate elements down to micrometers. This creates a perfect bond between the substrate and the coating and a wide diffusion interface, which may include the entire X-ray thickness of the amorphous to microcrystalline coating.

Přehled obrázků na výkresechBRIEF DESCRIPTION OF THE DRAWINGS

Na výkresech jsou čtyři diagramy vztahující se k příkladu provedení vynálezu.There are four diagrams relating to an exemplary embodiment of the invention.

Na obr.l je rtg difrakční diagram ocelového substrátu s nanesenou amorfní titanovou vrstvou.Fig. 1 is an X-ray diffraction diagram of a steel substrate coated with an amorphous titanium layer.

Na obr.2 je rtg difrakční diagram ocelového substrátu s nanesenou polykrystalickou titanovou vrstvou.Fig. 2 is an X-ray diffraction diagram of a steel substrate coated with a polycrystalline titanium layer.

Na diagramech zobrazených na obr.l a na obr.2 je na vodorovné ose difrakční úhel 2Θ a svislá osa představuje odzdola nahoru vzestupnou intensitu rtg reflexí v libovolných jednotkách Ihkifa.u.].In the diagrams shown in Fig. 1 and Fig. 2, the horizontal axis has a diffraction angle of 2Θ and the vertical axis represents the upward intensity of X-ray reflections in arbitrary units Ihkifa.u from bottom to top.].

Na obr.3 je diagram hloubkového prvkového profilu ocelového materiálu s nanesenou amorfní titanovou vrstvou po povrchovém zpracování v druhém kroku.Fig. 3 is a diagram of a depth element profile of a steel material deposited with an amorphous titanium layer after surface treatment in a second step.

-5Na obr.4 je diagram hloubkového prvkového profilu ocelového substrátu s nanesenou polykrystalickou titanovou vrstvou.Figure 4 is a diagram of a depth element profile of a steel substrate coated with a polycrystalline titanium layer.

Na diagramech zobrazených na obr.3 a na obr.4 je na vodorovné ose měřítko hloubky od povrchu zušlechtěného materiálu v pm a na svislé ose je měřítko koxicentrace prvků v % .In the diagrams shown in Fig. 3 and Fig. 4, the horizontal axis is a measure of depth from the surface of the treated material in µm, and the vertical axis is a measure of coxicentration of the elements in%.

Diagramy hloubkových prvkových profilů byly naměřeny metodou GDOS (Glow discharge optical spectroscopy) s použitím spektrometru Lečo SPD-750.The depth element profile diagrams were measured by GDOS (Glow discharge optical spectroscopy) using a Lečo SPD-750 spectrometer.

Příklad provedení vynálezuDETAILED DESCRIPTION OF THE INVENTION

Příkladem provedení vynálezu je laboratorně odzkoušený povrchově zušlechtěný ocelový materiál a způsob jeho výroby, t.j. laboratorně vyzkoušený způsob spojení oceli 15330 jako substrátu s titanovou vrstvou. Chemické složení oceli 15330 se uvádí v následující tabulce:An exemplary embodiment of the invention is a laboratory-tested surface-treated steel material and a process for its production, i.e. a laboratory-tested method of bonding steel 15330 as a substrate to a titanium layer. The chemical composition of steel 15330 is given in the following table:

Chemické složení oceli 15330Chemical composition of steel 15330

prvek element C C Mn Mn Si (wtfc) Si (wtfc) Cr Cr Mo Mo V IN min. min. 0.24 0.24 0.4 0.4 0.17 0.17 2.3 2.3 0.2 0.2 0.15 0.15 max. max. 0.34 0.34 0.8 0.8 0.37 0.37 2.7 2.7 0.3 0.3 0.30 0.30

Nejprve se na substrát z oceli 15330 ve tvaru kruhové destičky o průměru 20 mm a touštce 6 mm, jejíž povrch se očistil standartním postupem běžně používaným před fyzikální depozicí vrstev napařováním, naprašováním nebo iontovým plátováním na ocel, naprášila stejnosměrným magnetronem opatřeným titanovým terčem o průměru 60 mm titanová vrstva. Při depozici byl substrát umístěn ve vzdálenosti 45 mm od povrchuFirst, a 20 mm diameter round plate and a 6 mm thick plate of 15330 steel, the surface of which was cleaned by a standard procedure commonly used prior to physical deposition of layers by vapor deposition, sputtering, or ion cladding on steel, was sputtered with DC magnetron with a 60 mm diameter titanium target. mm titanium layer. During deposition, the substrate was placed 45 mm from the surface

-6rozprašovaného terče, ohřát na teplotu 200°C a polarizován vůči uzemněné ocelové depoziční nádobě záporným napětím -500 V. Naprašování vrstvy se provádělo v argonu při výbojovém proudu 1,34 A a tlaku 0,3 Pa po dobu 15 minut. Tato vrstva byla podle rtg difrakce amorfní, t.zn. vykazovala nulovou reflexi alfa-Ti(lOO) a téměř nulovou reflexi alfa-Ti(011), jak dokazuje diagram na obr.l.The sputtering target was heated to 200 ° C and polarized to a grounded steel deposition vessel with a negative voltage of -500 V. Sputtering was performed in argon at a discharge current of 1.34 A and a pressure of 0.3 Pa for 15 minutes. This layer was amorphous by X-ray diffraction; showed zero alpha-Ti reflection (100) and near zero alpha-Ti reflection (011), as shown in the diagram in FIG.

Na obr.2 se pro srovnání při stejné citlivosti ukazuje rtg difrakční diagram typické polykrystalické titanové vrstvy, u níž spojení podle vynálezu nelze uskutečnit. Polykrystalická titanová vrstva byla naprášena při předpětí substrátu -100 V ; ostatní depoziční parametry byly stejné jako u titanové vrstvy uvedené na obr.l. Obě titanové vrstvy měly stejnou tlouštku cca 4 pm.Figure 2 shows, for comparison, the same X-ray diffraction pattern of a typical polycrystalline titanium layer in which the bonding according to the invention cannot be made. The polycrystalline titanium layer was sputtered at a substrate bias of -100 V; the other deposition parameters were the same as the titanium layer shown in Fig. 1. Both titanium layers had the same thickness of about 4 µm.

Po depozici se ocelový substrát, pokrytý titanovým povlakem se strukturou charakterizovanou rtg difrakčním diagramem bez reflexí dle obr.l, zahřál na teplotu 550°C a vystavil působení plazmatu výboje hořícího ve směsi dusíku a vodíku N2:H2 (1:1) při tlaku 1067 Pa po dobu dvou hodin. Během tohoto procesu došlo k mimořádně silné vzájemné interdifuzi prvků substrátu a povlaku a tím k promixování prvků substrátu a povlaku. Povlak obsahoval prvky substrátu a substrát prvky povlaku, jak dokazuje hloubkový prvkový profil zobrazený na obr.3. Rozložení prvků se měří od povrchu povlaku směrem k substrátu. Rozsahy citlivosti pro jednotlivé prvky na obr.3 jsou tyto:After deposition, the steel substrate, coated with a titanium coating with a structure characterized by the X-ray diffraction pattern without reflection of FIG. 1, was heated to 550 ° C and subjected to a plasma discharge burning in a 1: 1 N2: H2 mixture at 1067 Pa for two hours. During this process, extremely strong interdiffusion of the substrate and coating elements occurred, thereby mixing the substrate and coating elements. The coating contained substrate elements and the substrate elements of the coating, as evidenced by the depth element profile shown in Fig. 3. The distribution of the elements is measured from the surface of the coating towards the substrate. The sensitivity ranges for the individual elements in Figure 3 are as follows:

Fe (100%), Ti (100%), Cr (5%), Mo (1%) a Ni (1%).Fe (100%), Ti (100%), Cr (5%), Mo (1%), and Ni (1%).

Opět pro srovnání se uvádí hloubkový prvkový profil pro polykrystalickou titanovou vrstvu na substrátu z oceli 15330 zobrazený na obr.4. Rozsahy citlivosti pro jednotlivé prvky na obr.4 jsou tyto:Again, the depth element profile for the polycrystalline titanium layer on the steel substrate 15330 shown in Fig. 4 is shown for comparison. The sensitivity ranges for the individual elements in Figure 4 are as follows:

Fe (100%), Ti (100%), Cr (2%), Mo (1%) a Ni (1%).Fe (100%), Ti (100%), Cr (2%), Mo (1%), and Ni (1%).

-ΊSrovnání hloubkových profilů na obr.3 a 4 názorně ukazuje, že rtg amorfnost titanové vrstvy je, v souladu s podstatou tohoto vynálezu, klíčovou podmínkou pro rozběhnutí vzájemné interdifuze prvků povlaku a substrátu při následném zahřátí a působení plazmatu.Comparison of the depth profiles in Figures 3 and 4 illustrates that the X-ray amorphousness of the titanium layer is, in accordance with the essence of the present invention, a key condition for starting the interdiffusion of the coating and substrate elements with subsequent heating and plasma treatment.

Průmyslová využitelnostIndustrial applicability

Povrchově zušlechtěný materiál podle vynálezu je použitelný všude tam, kde je zapotřebí dokonale spojit povlak se substrátem z nezušlechtěného materiálu a dosáhnout vyšší funkce povrchu povlakovaného substrátu ve srovnání s povrchem nezušlechtěného materiálu, například vyšší povrchové tvrdosti, vyšší otěruvzdornosti, vyšší korozivzdornosti, nižšího koeficientu tření, vyšší odolnosti vůči mechanickému nebo tepelnému namáhání, lepších elektrických, optických a magnetických vlastností, vyšší odolnosti vůči agresivnímu prostředí atd.The surface-treated material according to the invention is applicable wherever it is necessary to perfectly bond the coating to the substrate of the non-refined material and to achieve a higher surface function of the coated substrate compared to the surface of the non-refined material, eg higher surface hardness, higher abrasion resistance, higher corrosion resistance, lower coefficient of friction. higher resistance to mechanical or thermal stress, better electrical, optical and magnetic properties, higher resistance to aggressive environment, etc.

Způsob výroby podle vynálezu je použitelný v povrchovém inženýrství, elektrotechnickém průmyslu, mikroelektronice, optice, chemickém průmyslu, medicině, dekorační a obalové technice a v řadě dalších oborů.The process according to the invention is applicable in surface engineering, electrical engineering, microelectronics, optics, chemical industry, medicine, decoration and packaging, and many other fields.

Claims (6)

PATENTOVÉ NÁROKYPATENT CLAIMS 1. Povrchově zušlechtěný materiál vyznačený t í m , že povlak materiálu obsahuje prvky substrátu a substrát obsahuje prvky povlaku, přičemž povlak má strukturu amorfní až mikrokrystalickou.1. A surface-treated material, characterized in that the coating of the material comprises substrate elements and the substrate comprises coating elements, wherein the coating has an amorphous to microcrystalline structure. 2. Povrchově zušlechtěný materiál podle nároku 1 vyznačený tím, že na povrchu povlaku je tenká barierní vrstva, například nitridu titanu, zvyšující koncentraci difundujících prvků u povrchu povlaku.Surface-treated material according to claim 1, characterized in that on the surface of the coating there is a thin barrier layer, for example titanium nitride, increasing the concentration of diffusing elements at the coating surface. 3. Povrchově zušlechtěný materiál podle nároku 1 nebo 2 vyznačený tím , že amorfní až mikrokrystalický povlak je překryt polykrystalickou nebo krystalickou vrstvou, například vrstvou nitridu titanu pro zvýšení tvrdosti povrchu a jeho odolnosti proti otěru.Surface-treated material according to claim 1 or 2, characterized in that the amorphous to microcrystalline coating is covered by a polycrystalline or crystalline layer, for example a titanium nitride layer, to increase the surface hardness and its abrasion resistance. 4. Způsob výroby povrchově zušlechtěného materiálu podle nároků 1 až 3 vyznačující se t í m , že se nejprve na substrátu vytvoří povlak podle rtg amorfní až mikrokrystalický, například iontovým bombardem nebo iontovým plátováním, a pak se substrát s takto vytvořeným povlakem v druhém kroku povrchově zpracuje.4. A method according to any one of claims 1 to 3, characterized in that an amorphous to microcrystalline X-ray coating is first formed on the substrate, for example by an ion bombardment or ion cladding, and then the substrate with the thus formed coating is surface-treated in a second step. processes. 5. Způsob výroby podle nároku 4 vyznačující se tím, že povrchovým zpracováním ve druhém kroku je žíhání substrátu s povlakem, vytvořeným v prvním kroku, ve vakuu nebo v definované atmosféře.The method of claim 4, wherein the surface treatment in the second step is annealing the substrate with the coating formed in the first step, under vacuum or in a defined atmosphere. -96. Způsob výroby podle nároku 4 vyznačující se tím, že povrchovým zpracováním ve druhém kroku je vystavení substrátu s povlakem, vytvořeným v prvním kroku, působení plazmatu výboje.-96. The method of claim 4 wherein the surface treatment in the second step is exposing the substrate with the coating formed in the first step to plasma discharge. 7. Způsob výroby podlenároku 4 vyz n a č u j ící se tím, že povrchovým zpracováním ve druhém kroku se na povlak nanese polykrystalická nebo krystalická vrstva známým způsobem, například magnetronovým naprašováním.7. A method according to claim 4, characterized in that the surface treatment in a second step is applied to the coating by a polycrystalline or crystalline layer in a known manner, for example by magnetron sputtering.
CZ941920A 1994-08-09 1994-08-09 Surface treated material and process for producing thereof CZ192094A3 (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ941920A CZ192094A3 (en) 1994-08-09 1994-08-09 Surface treated material and process for producing thereof
PCT/CZ1995/000017 WO1996005332A2 (en) 1994-08-09 1995-08-07 Coated material and method of its production

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ941920A CZ192094A3 (en) 1994-08-09 1994-08-09 Surface treated material and process for producing thereof

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ192094A3 true CZ192094A3 (en) 1996-06-12

Family

ID=5464048

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ941920A CZ192094A3 (en) 1994-08-09 1994-08-09 Surface treated material and process for producing thereof

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ192094A3 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2121266C (en) Surface preparation and deposition method for titanium nitride onto carbonaceous
US20090078565A1 (en) Method and apparatus for depositing a coating onto a substrate
EP1116801B1 (en) Method of applying a coating by physical vapour deposition
FR2595572A1 (en) PROCESS FOR PRODUCING SURGICAL IMPLANTS AT LEAST PARTIALLY COATED WITH A LAYER IN A METAL COMPOUND, AND IMPLANTS CARRIED OUT IN ACCORDANCE WITH THE METHOD
Zlatanović Deposition of (Ti, Al) N coatings on plasma nitrided steel
Colligon et al. Study of nanocrystalline TiN/Si3N4 thin films deposited using a dual ion beam method
US5382471A (en) Adherent metal coating for aluminum nitride surfaces
EP0010971B1 (en) Deposition process
US20010008707A1 (en) PVD process for manufacturing a colored coating insensitive to fingerprints on articles and articles having such a coating
CN111247627A (en) Member for plasma etching apparatus having improved plasma resistance and method for manufacturing the same
KR20190056558A (en) manufacturing method of Ti-Zr alloy target and coating method of gold color thin layer using the same
CZ192094A3 (en) Surface treated material and process for producing thereof
DE102006019000A1 (en) Device and method for plasma-assisted deposition of hard material layers
JPH0784642B2 (en) Method for forming a film on the surface of an object to be treated
US5474815A (en) Production of carriers for surface plasmon resonance
EP1624087B1 (en) A method for depositing thin layers of titanium dioxide on support surfaces
JP2018048393A (en) Method for coating conductive component, and coating for conductive component
US5846610A (en) Production of carriers for surface plasmon resonance
WO1996005332A2 (en) Coated material and method of its production
JPH029104B2 (en)
KR102311423B1 (en) Hard PTFE coating layer
Musil et al. Mutual interdiffusion of elements in steel and Ti coating and aluminium and Ti coating couples during plasma nitriding
US5955153A (en) Production of carriers for surface plasmon resonance
KR20050022764A (en) Multilayer Coating Process for High Speed Machining Tools
JPH07115890B2 (en) Method for forming thin film on glass substrate surface