CZ18921U1 - Zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků - Google Patents

Zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků Download PDF

Info

Publication number
CZ18921U1
CZ18921U1 CZ200820248U CZ200820248U CZ18921U1 CZ 18921 U1 CZ18921 U1 CZ 18921U1 CZ 200820248 U CZ200820248 U CZ 200820248U CZ 200820248 U CZ200820248 U CZ 200820248U CZ 18921 U1 CZ18921 U1 CZ 18921U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
shaft
driven shaft
gearbox
combined loading
test
Prior art date
Application number
CZ200820248U
Other languages
English (en)
Inventor
Fojtík@František
Fuxa@Jan
Original Assignee
Vysoká škola bánská - Technická univerzita Ostrava
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoká škola bánská - Technická univerzita Ostrava filed Critical Vysoká škola bánská - Technická univerzita Ostrava
Priority to CZ200820248U priority Critical patent/CZ18921U1/cs
Publication of CZ18921U1 publication Critical patent/CZ18921U1/cs

Links

Landscapes

  • Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)

Description

Zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků
Oblast techniky
Technické řešení se týká zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků, sestávající z rámu, v němž je uložena pohonná jednotka s výstupním hřídelem a čítačem počtu cyklů, k níž je připojena převodová skříň, ve které je umístěn čtyřkloubový mechanizmus, jehož kyvná páka je nasazena na hnací hřídel, který je uložen v převodové skříni a zároveň i v upínací hlavě, připojené k převodové skříní a skříně hnaného soustrojí, v níž je uložen hnaný hřídel, se setrvačníkem, který je souose uspořádán s hnaným hřídelem, opatřeným tenzometrickým snímačem, přičemž k hnanému hřídeli, je z opačné strany připojena pístnice, hydraulického válce, kde mezi hnací hříio del a hnaný hřídel je situován zkušební vzorek.
Dosavadní stav techniky
U dosud známých zkušebních zařízení pro namáhání vzorků především z kovového materiálu, se na vzorky působí silou, vyvozenou buď pohybovým šroubem nebo silou vyvinutou elektrohydraulickým strojem, obsahujícím tlakové čerpadlo a hydraulický válec. Tato zařízení vyvolávají ve i? zkušebních vzorcích pouze jednoosový napěťový stav. Jsou známa zkušební zařízení, která umožňují namáhat vzorek současně osovým tahem/tlakem a kroucením, ale pouze v omezeném rozsahu krutu ± 50°.
Je známo zkušební zařízení ke kombinovanému namáhání vzorků podle CZ užitného vzoru, číslo zápisu 6977, které umožňuje namáhat vzorek současně osovým tahem/tlakem a kroucením. Jeho :o podstata spočívá v tom, že sestává ze základové desky, v níž jsou vertikálně upevněny nejméně dva nosné sloupy, spojené dvěma příčníky, z nichž jeden je opatřen rotačním a druhý přímočarým hydromotorem a dále z regulační, měřicí, registrační a vyhodnocovací jednotky, přičemž horní příčník je opatřen rotačním hydromotorem, k jehož hřídeli je připojen axiálně fixovaný průběžný hřídel, zakončený horní čelistí a dolní příčník je opatřen hydromotorem a prodlouženou rotačně fixovanou pístnicí, která je zakončena dolní čelistí a mezi oběma čelistmi je umístěn zkušební vzorek.
Dalším ze známých řešení je Přípravek pro kombinované namáhání zkušebních vzorků, zejména krutém a ohybem, připojitelným k trhacímu stroji podle CZ užitného vzoru č. 16107.
Podstatou přípravku je, že je tvořen základnou, k jejíž jedné straně je připojena pevná opera pro pevné uchycení jednoho konce zkušebního vzorku a k opačné straně základny je souose připojena další opera, uložená otočné pro uchycení druhého konce zkušebního vzorku. Otočná další podpěra je pro přenos síly z opěrného trnu trhacího stroje opatřena excentrickým prvkem, který tuto sílu transformuje na silovou dvojici, která je využívána ke kombinovanému namáhání zkušebních vzorků. Otočná další opěra je tvořena deskou, určenou pro připojení zkušebního vzorku, která je spojena s hřídelí, uloženou ve dvojici ložisek umístěných v domečku, spojeném se základnou a hřídel je opatřena excentrem ve tvaru hranolu, s vybráními pro umístění opěrného tmu trhacího stroje.
Uvedené technické řešení se tedy týká přípravku, který po instalaci do klasického trhacího stroje, užívaného běžně k namáhání zkušebních vzorků tahem nebo tlakem, umožňuje podrobovat zku40 šební vzorky kombinovanému namáhání.
Mezi známá řešení patří i Kombinované zatěžování zkušebních vzorků podle CZ užitného vzoru č. 17286. Jeho podstatou je, že sestává z rámu, k němuž je připojena pohonná jednotka, s výstupním hřídelem a se snímačem otáček, z převodové skříně, v níž je situován čtyřkloubový mechanizmus, jehož kyvná páka je nasazena na hnací hřídel a skříně hnaného soustrojí, v níž je uložen hnaný hřídel se setrvačníkem, který je souose uspořádán s hnaným hřídelem, opatřeným tenzometrickým snímačem, kde mezi hnací hřídel a hnaný hřídel je uchycen zkušební vzorek, přičemž hnací hřídel, který je uložen v převodové skříni, je zároveň uložen i v upínací hlavě, připojené k převodové skříni. K hnanému hřídeli, je pak z opačné strany připojena pístnice hydraulického válce.
- 1 CZ 18921 Ul
Hnací hřídel ve výhodném uspořádání je v upínací hlavě uložen v axiálním ložisku a pístnice hydraulického válce je k hnanému hřídeli připojena pomocí vyrovnávací spojky.
Naměřené hodnoty, získané z tenzometrického snímače kroutícího momentu a ze snímače otáček jsou pak vyhodnocovány pomocí hardware a software počítače.
Nevýhody všech známých zařízení lze spatřovat především v nutnosti překonávat značné technická nároky při jejich zhotovování, v přílišné komplikovanosti, ve značné prostorové náročnosti, často i ve vysoké spotřebě elektrické energie při jejich provozu, ale zejména ve skutečnosti, že neumožňují provádět zatěžování zkušebních vzorků v kombinaci tah/tlak, cyklický kroutící moment a vnitřní přetlak.
i o Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody odstraňuje zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků, sestávající z rámu, v němž je uložena pohonná jednotka s výstupním hřídelem a čítačem počtu cyklů, k níž je připojena převodová skříň, ve které je umístěn čtyřkloubový mechanizmus, jehož kyvná páka je nasazena na hnací hřídel, který je uložen v převodové skříni a zároveň i v upínací hlavě. i5 připojené k převodové skříni a skříně hnaného soustrojí, v níž je uložen hnaný hřídel, se setrvačníkem, který je souose uspořádán s hnaným hřídelem, opatřeným tenzometrickým snímačem, přičemž k hnanému hřídeli, je z opačné strany připojena pístnice, hydraulického válce, kde mezí hnací hřídel a hnaný hřídel je situován zkušební vzorek, podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že zkušební vzorek je jedním koncem uložen v zátěžové přetlakové sou20 stavě, připojené k hnací hřídeli a napojené na hydraulický agregát a druhým koncem je uchycen v hnaném hřídeli.
Je účelné, aby zátěžová přetlaková soustava sestávala z montážní spojky, a aby k ní byla připojena hydraulická kostka, a aby ta byla opatřena pístem.
Je vhodné, aby píst byl opatřen alespoň dvěma těsnicími elementy.
Je výhodné, aby hydraulická kostka byla opatřena snímačem tlaku.
Je samozřejmě rovněž výhodné, aby výstupy z tenzometrického snímače, z čítače cyklů a ze snímače tlaku, byly propojeny a snímány do počítače,
Výhodu tohoto technického řešení lze dále spatřovat v jednoduchosti konstrukčního uspořádání, v provozní spolehlivosti, ve snadnosti manipulace při provádění testování zkušebních vzorků, při současném zajištění bezpečnosti práce, v získání přesných hodnot parametrů osové síly tah/tlak, cyklického kroutícího momentu a vnitřního přetlaku u zkoušeného vzorku a v jejich vyhodnocení prostřednictvím výpočetní techniky. V neposlední řadě je nespornou výhodou tohoto technického řešení nízká spotřeba elektrické energie najeho provoz a tím i značná úspora nákladů.
Přehled obrázku, na výkrese
Na přiloženém výkresu je schematicky znázorněno příkladné provedení zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků, kde obr. 1 představuje jeho princip.
Příklad provedení
Zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků, a to cyklickým kroutícím momentem, osovou silou tah/tlak a vnitřním přetlakem sestává z rámu 01, k němuž je připojena pohonná jed40 notka [, například asynchronní elektromotor s frekvenčním měničem a převodová skříň 2. K výstupnímu hřídeli 1J_. pohonné jednotky 1, je v převodové skříni 2 připojen čtyřkloubový mechanizmus 24, ovládaný šnekovým převodem 22 a z opačné strany je k hřídeli H připojen frekvenční měnič a čítač cyklů 12. Kyvná páka 211, čtyrkloubového mechanizmu 21, je nasazena na hnací hřídel 3. Převodová skříň 2 je opatřena upínací hlavou 23, v níž je uspořádáno axiální lo45 žisko 231, které je například provedeno jako dvouřadé, axiální, obousměrné a v němž je hnací hřídel 3 uložen. K hnacímu hřídeli 3 je na výstupu připojena zátěžová přetlaková soustava 3U
CZ 18921 Ul
Zátěžová přetlaková soustava 31_, která je napojena na hydraulický agregát LO, sestává z montážní spojky 311, k níž je připojena hydraulická kostka 312, s pístem 313, který je opatřen alespoň dvěma těsnicími elementy 314, například O-kroužky. Hydraulická kostka 312 je rovněž opatřena snímačem tlaku 315. Hnací hřídel 3 je souose situován s hnaným hřídelem 44, opatřeným setr5 vačníkem 42, uspořádaným například jako deskový, skládací. Hnaný hřídel 44 je spolu se skládacím setrvačníkem 42 uložen ve skříni 4 hnaného soustrojí, která je rovněž upevněna v rámu OL Mezi hnací hřídel 3 a hnaný hřídel 44 je uchycen zkušební vzorek 5. K hnanému hřídeli 44, v těsné blízkosti zkušebního vzorku 5, je připojen nejméně jeden tenzometrický snímač 6, osové síly a kroutícího momentu, jehož tenzometry 01 jsou rozmístěny po jeho obvodu, například v ío úhlech ± 45° vůči podélné ose tenzometrického snímače 6. K hnanému hřídeli 44, je z opačné strany připojena pístnice 74, hydraulického válce 7, a to prostřednictvím vyrovnávací spojky 8. Naměřené hodnoty z tenzometrického snímače 6, čítače cyklů 1_2 a snímače tlaku 315 jsou vyhodnocovány hardware a software počítače 9.
Zkušební vzorek 5 se uloží do zátěžové přetlakové soustavy 3_1, hnacího hřídele 3 tak, že se nasa15 dí na píst 313, hydraulické kostky 312. uložené v montážní spojce 311 a utěsní se dvěma těsnicími elementy 314. K hydraulické kostce 312 se připojí snímač tlaku 315 a hydraulický agregát 10. Druhý konec zkušebního vzorku se upevní v hnaném hřídeli 44.
Po připojení pohonné jednotky 1_, například asynchronního elektromotoru s frekvenčním měničem ke zdroji elektrické energie, (není kresleno), se pohyb kyvné páky 211 čtyřkloubového menu chanizmu 21 přenáší na hnací hřídel 3, uložený v axiálním ložisku 231, upínací hlavy 23, které zabraňuje přenosu osové síly na uložení čtyřkloubového mechanizmu 21. Kyvný pohyb hnacího hřídele 3 se přenáší na hnaný hřídel 44, se skládacím setrvačníkem 42. Hnaný hřídel 44 společné se setrvačníkem 42, jako tzv. volný člen, způsobuje vznik kroutícího momentu, přenášeného na zkušební vzorek 5, Zároveň na zkušební vzorek 5 působí osová síla, vyvinutá pomocí hydraulic25 kého válce 7, a to buď tahová či tlaková, konstantní nebo proměnná, přenášená na hnaný hřídel 44 z pístnice 71, hydraulického válce 7, přes vyrovnávací spojku 8. Nahrazením torzní tyče volně uloženým hřídelem 4J se výrazně změní charakter zatěžování zkušebního vzorku 5. Silové účinky nyní vznikají vlivem dynamických setrvačných účinků. Velikost maximálního dynamického momentu lze pak stanovit ze základní pohybové rovnice:
A' «,íu — Ψ max *7 kde J je moment setrvačnosti hnaného hřídele 44 a setrvačníku 42 a ψ max představuje maximální úhlové zrychlení kyvné páky 211 čtyřkloubového mechanizmu 2L Změny zatěžujícího kroutícího momentu se dosáhne změnou excentricity „e“ čtyřkloubového mechanizmu 21 a rovněž změnou momentu setrvačnosti skládacího setrvačníku 42. Naměřené hodnoty získané čítačem cyklů
12, tenzometrickým snímačem 6 kroutícího momentu a osové síly jsou pak přímo vyhodnocovány pomocí software počítače 9.
Řízeným tlakem tlakového média na vnitřní povrch zkušebního vzorku 5 prostřednictvím pístu 313, lze současně vyvodit konstantní nebo časově proměnnou složku obvodového normálového napětí στ Napěťový stav σ: generovaný ve stěně zkušebního vzorku 5 řízením tlaku tlakového média přivedeného pístem 313 lze kombinovat s napěťovými stavy, vyvolanými cyklickým kroutícím momentem na hnacím hřídeli 3 (kroucení, smykové napětí τ) a posunem hnaného hřídele 44 (tah/tlak ± σΛ). Naměřené hodnoty ze snímače tlaku 315, jsou pak rovněž přenášeny do počítače 9.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení může být využito pri veškerém získávání údajů o kombinovaném namáhání zkušebních vzorků osovou silou tah/tlak, cyklického kroutícího momentu a vnitřního přetlaku, v oblasti nízkocyklové a vysokocyklové únavy, pro proporcionální i neproporcionální zatížení a pro všechna průmyslová odvětví, zejména pro strojírenství, stavebnictví, automobilový a letecký průmysl.

Claims (4)

1. Zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků, sestávající z rámu (01), v němž je uložena pohonná jednotka (1) s výstupním hřídelem (11) a čítačem počtu cyklů (12), k níž je připojena převodová skříň (2), ve které je umístěn čtyřkloubový mechanizmus (21), jehož kyvná
5 páka (211) je nasazena na hnací hřídel (3), který je uložen v převodové skříni (2) a zároveň i v upínací hlavě (23), připojené k převodové skříni (2) a skříně (4) hnaného soustrojí, v níž je uložen hnaný hřídel (41), se setrvačníkem (42), který je souose uspořádán s hnaným hřídelem (41), opatřeným tenzometrickým snímačem (6), přičemž k hnanému hřídeli (41), je z opačné strany připojena pístnice (71), hydraulického válce (7), kde mezi hnací hřídel (3) a hnaný hřídel (41) je io situován zkušební vzorek (5), vyznačující se tím, že zkušební vzorek (5) je jedním koncem uložen v zátěžové přetlakové soustavě (31), připojené k hnací hřídeli (3) a napojené na hydraulický agregát (10) a druhým koncem je uchycen v hnaném hřídeli (41).
2. Zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků podle nároku 1, vyznačující se tím, že zátěžová přetlaková soustava (31) sestává z montážní spojky (311), k níž je
15 připojena hydraulická kostka (312), která je opatřena pístem (313).
3. Zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků podle nároků 1 a 2, vyznačující se t í m , že píst (313) je opatřen alespoň dvěma těsnicími elementy (314).
4. Zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že hydraulická kostka (312) je opatřena snímačem tlaku (315).
20 5. Zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že výstupy z tenzometrického snímače (6), z čítače cyklů (12) a ze snímače tlaku (315), jsou propojeny do počítače (9).
CZ200820248U 2008-08-21 2008-08-21 Zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků CZ18921U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200820248U CZ18921U1 (cs) 2008-08-21 2008-08-21 Zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200820248U CZ18921U1 (cs) 2008-08-21 2008-08-21 Zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ18921U1 true CZ18921U1 (cs) 2008-09-22

Family

ID=39777200

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200820248U CZ18921U1 (cs) 2008-08-21 2008-08-21 Zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ18921U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6900068B2 (ja) 複合材料の軸引張・圧縮、曲げ、ねじり、振動の総合性能試験台
CN204988909U (zh) 一种板材扭转弯曲复合载荷试验机
US7509882B2 (en) Multiaxial universal testing machine
JP5804469B2 (ja) 多軸負荷試験装置及び方法
CN106932264B (zh) 一种可实现拉压负荷过程中扭转的复合测试装置
CN109142090B (zh) 一种拉压弯扭多轴加载疲劳试验装置
JP2007510151A6 (ja) 多軸万能試験機
CN101655402A (zh) 一种测试发动机连杆螺栓预紧力的方法及其专用工具
CN106989988B (zh) 一种将单向压力转换为多向拉力和压力的装置
CN104729844A (zh) 衬套疲劳试验机
CN106610337A (zh) 汽车半轴及传动轴扭转疲劳试验装置
CZ18921U1 (cs) Zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků
KR20170116800A (ko) 비틀림 시험장치
CN218674242U (zh) 一种风电联轴器静扭转试验台
CN107192612A (zh) 一种拉扭疲劳试验台
JP2015132508A (ja) ステアリング装置用の試験機及びステアリング装置の試験方法
CZ17286U1 (cs) Zařízení pro kombinované zatěžování zkušebních vzorků
RU176860U1 (ru) Установка для испытания на кручение
CZ20394U1 (cs) Zařízení pro víceosé kombinované zatěžování zkušebních vzorků
JP2001033371A (ja) 2軸材料試験機
CZ2009626A3 (cs) Zarízení pro víceosé kombinované zatežování zkušebních vzorku
Yohanes et al. Performance of dynamometer with sensor type single bar for measuring drive power of rotary friction welding machine
WO2009027097A4 (en) Sample analysis system
CZ17226U1 (cs) Zařízení pro cyklické zatěžování zkušebních vzorků kroutícím momentem
CN204758182U (zh) 一种集成扭矩检测的动力驱动装置

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20080922

MK1K Utility model expired

Effective date: 20120821