CZ13563U1 - Brýlové sklo s IR a UV filtrem - Google Patents

Brýlové sklo s IR a UV filtrem Download PDF

Info

Publication number
CZ13563U1
CZ13563U1 CZ200314223U CZ200314223U CZ13563U1 CZ 13563 U1 CZ13563 U1 CZ 13563U1 CZ 200314223 U CZ200314223 U CZ 200314223U CZ 200314223 U CZ200314223 U CZ 200314223U CZ 13563 U1 CZ13563 U1 CZ 13563U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lens
filter
glass
radiation
spectacle
Prior art date
Application number
CZ200314223U
Other languages
English (en)
Inventor
Karel Kuběna
Original Assignee
Karel Kuběna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karel Kuběna filed Critical Karel Kuběna
Priority to CZ200314223U priority Critical patent/CZ13563U1/cs
Publication of CZ13563U1 publication Critical patent/CZ13563U1/cs

Links

Landscapes

  • Eyeglasses (AREA)
  • Optical Filters (AREA)

Description

Brýlové sklo s IR a UV filtrem
Oblast techniky
Technické řešení se týká brýlového skla s IR a UV filtrem, s neopracovaným okrajem, odpovídající požadavkům na standardní brýlová skla, zhotovená z anorganického případně organického skla a tvořená nejméně jednou čočkou.
Technické řešení se týká též použití brýlového skla.
Dosavadní stav techniky
V oblasti brýlových skel existuje široká nabídka skel s filtrem pro UV a viditelnou oblast spektra, jejichž účelem je chránit oční tkáně před účinky záření v uvedených oblastech spektra. Například v patentu USA č. 5,016,296 jsou popsány pracovní ochranné brýle z plastické hmoty, určené na ochranu proti účinku záření s vlnovou délkou odpovídající modré složce viditelné oblasti spektra a kratším vlnovým délkám. Brýle jsou vytvořeny jako celek se všemi nastavitelnými obrubami a rámečky.
Jejich nevýhodou je, že neposkytují ochranu proti infračervenému záření IR, tj. proti záření delších vlnových délek, a že nejsou vhodné pro běžné nošení a pro dioptrické brýle.
Jsou známa brýlová skla obchodního označení G-15 americké firmy Bausch & Lomb, z anorganického skla, která mají schopnost téměř 100% filtrace UV tj. ultrafialového záření a částečné filtrace IR tj. infračerveného záření. Maximální propustnost IR záření dosahuje hodnoty přibližně 25 %, a je dosažena v oblasti vlnové délky 1100 nm, přičemž od této vlnové délky se zvyšuje propustnost záření do nižších i vyšších vlnových délek.
Tato brýlová skla budou zřejmě značně snižovat intenzitu světla ve viditelné oblasti. Jejich nevýhodou je propustnost IR záření v oblasti blízké viditelnému záření, a to právě v rozmezí, kde IR záření není filtrováno očními tkáněmi, tedy v rozsahu 780 až 1400 nm. Dá se předpokládat, že brýle s těmito skly částečně propouští IR záření do sítnice oka.
Skla s IR a UV filtrem jsou známá také z produkce americké firmy CORNING pod obchodním označením BIFL
Společnou vlastností brýlových skel typu G-15 a BIFI je jejich ztmavení ve viditelné oblasti spektra, které je předurčuje k jejich použití jako protislunečních skel.
Jsou také známa skla se současnými účinky IR i UV filtru, např. skla svářečská, tmavě zbarvená, která jsou určena pro ochranu zraku pracovníka při práci se zdroji UV a IR záření. Jejich nevýhodou je, že příliš snižují intenzitu světla ve viditelné oblasti, takže se dají využívat pouze k pracovním účelům, ke kterým jsou určeny, tj. při práci s vysoce intenzivními zdroji světla. Svářečská skla nejsou vhodná jakožto běžná protisluneční skla.
Je zřejmé, že brýlová skla s IR a UV filtrem jsou k dispozici zejména jako skla tmavá, tedy v kombinaci s filtrem účinným také ve viditelné oblasti spektra. Tato skla se dají využít jako skla protisluneční, ale nedoporučuje seje používat pro stálé celodenní nošení jako skla korekční.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody odstraní nebo podstatně omezí brýlové sklo s IR a UV filtrem, s neopracovaným okrajem, odpovídající požadavkům na standardní brýlová skla, vytvořené z nejméně jedné čočky, podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že brýlové sklo je vytvořeno z materiálu, který celkově propouští záření ve viditelné oblasti spektra minimálně 3 %, s výhodou v rozmezí 75 až 95 %, a má optické vlastnosti, vykazující kombinaci účinného IR filtru a UV filtru. Přitom účinný IR filtr propouští IR záření v oblasti vlnové délky 800 nm v množství maximálně do 70 %, s postupným poklesem propustnosti v oblasti vlnové délky 1000 nm maxi-1 CZ 13563 Ul málně do 40 %. Zatímco účinný UV filtr propouští záření typu UV-A maximálně do 60 %, UV-B maximálně do 15 % a UV-C téměř vůbec nepropouští.
Hlavní předností brýlových skel podle tohoto technického řešení je snížení množství energie záření, přicházející do oka, kde se přeměňuje na energii tepelnou, a to kombinací účinného IR a UV filtru.
Teplo se vytváří a kumuluje v oblasti ohniska na oční sítnici a v její blízkosti, přičemž významným zdrojem teplaje právě UV záření, které zvláště do dětského oka proniká s plnou intenzitou až do oblasti sítnice a dále IR záření, zejména v oblasti IR-A 780 až 1400 nm, kde není očními tkáněmi významně filtrováno. Zdravé lidské oko ve svém přirozeném fyziologickém prostředí toto teplo spolehlivě odvádí. Z těchto důvodů je definována propustnost IR a UV filtru, a to pro IR filtr v oblasti vlnové délky 800 nm a 1000 nm, a pro UV filtr pro záření typu UV-A, UV-B a UV-C.
Pokud se totiž člověk dlouhodobě nachází mimo své tradiční fyziologické prostředí, jako je pobyt ve velkých nadmořských výškách, v blízkosti velkých vodních ploch, v místech s vysokou intenzitou slunečního záření, při práci a studiu před obrazovkami počítačů a při intenzivním umělém osvětlení, jemuž je člověk dlouhodobě a opakovaně vystavován i mimo přirozenou denní dobu v odpoledních a nočních směnách, je potřeba zabránit nadměrnému přívodu energie do oka a kompenzovat tak zejména vlivy nefyziologického prostředí, pro něž lidské oko není stavěno, a jemuž se za relativně velmi krátké období technicky rozvinuté civilizace nebylo schopno jako tělesný orgán přizpůsobit. Přitom je pravděpodobné, že tyto vlivy přesvětleného prostředí na tkáně zdravého lidského oka působí nepříznivě a mohou jej poškozovat,
Příkladem mohou být piloti letadel, která se pohybují ve výškách větších než 1500 m nad hladinou moře. Intenzita IR záření, zejména v oblasti 800 až 1400 nm s výškou poměrně rychle vzrůstá. Je to způsobeno tím, že obsah vodní páry v ovzduší, která je jediným absorpčním činitelem pro tuto oblast spektra záření, s výškou poměrně rychle klesá. Obsah vodní páry v nenasyceném vzduchu se v porovnání s úrovní na hladině moře snižuje na hodnotu 50 % ve výšce 1500 m, na 25 % ve výšce 3000 m, na 10 % ve výšce 4500 m a na 1 % ve výšce 9000 m. Úměrně tomu stoupá zatížení očí IR zářením, na které není lidské oko, stavěné pro život v podmínkách na zemském povrchu, přizpůsobeno a je nutno je proto chránit. Ochrana musí zahrnovat zejména oblasti vlnových délek 850 až 980 nm, 1030 až 1150nm a 1250 až 1400 nm, kde je absorpce atmosférou v podmínkách na zemském povrchu maximální, a propustnost očních tkání pravděpodobně z tohoto samého důvodu je naopak snížena. Zrak pilotů musí být chráněn rovněž před účinky UV záření a také před zářením v rozsahu vlnových délek 380 až 550 nm, kde energie záření s výškou vzrůstá.
Pokud se týká UV záření, záření typu UV-A má rozsah vlnových délek 315 až 380 nm, záření typu UV-B má rozsah 280 až 315 nm, záření typu UV-C má rozsah 100 až 280 nm. Přitom záření typu UV-A je z celé oblasti UV záření považováno za nejméně škodlivé. UV-B a UV-C záření je považováno za nežádoucí a škodlivé a proto je nutné, aby jej brýlové sklo filtrovalo.
Brýlové sklo je též vhodné pro zlepšení užitných vlastností brýlí při indikaci očních chorob a vad, při nichž je přirozená filtrace záření očními tkáněmi omezena anebo zcela chybí, jako může být například stav po vyjmutí nebo transplantaci oční čočky.
Aby se brýlové sklo podle tohoto technického řešení dalo použít do dioptrických brýlí, je optimální celková propustnost záření ve viditelné oblasti spektra v rozmezí 75 až 95 %. Pro barevná skla, fotochromická skla či dodatečný barevný filtr v brýlovém skle je vhodné, když brýlové sklo celkově propouští záření ve viditelné oblasti spektra minimálně 3 %.
Dále je výhodné, když brýlové sklo je variabilně tvořeno buď základní čočkou zhotovenou z materiálu s vlastnostmi IR filtru a optickým prvkem zhotoveným z materiálu s vlastnostmi UV filtru, nebo je brýlové sklo vytvořeno z jedné komplexní čočky zhotovené z materiálu s vlastnostmi IR i UV filtru. Základní čočku s optickým prvkem je vhodné použít v případě požadavku vysokých dioptrických hodnot, nebo pokud není k dispozici komplexní čočka, přičemž volba
-2CZ 13563 Ul záleží též na dostupnosti čoček na trhu. Lze předpokládat, že pro osoby nacházející se trvale a opakovaně v takovém exponovaném prostředí, jsou vhodné pro ochranu očí právě brýle se skly s účinným IR filtrem v kombinaci s UV filtrem. Podobně je možno na lékařské doporučení využít tyto čočky pro takové pacienty, u nichž jsou možnosti odvodu tepla z oblasti sítnice omezeny, např. u dětí s progresivní krátkozrakostí.
Přitom není důležité, jak účinný je UV filtr skleněné vysoko indexové čočky, případně čočky z fotochromického skla.
V případě, že brýlové sklo je vytvořeno ze základní čočky s vlastnostmi IR filtru a optického prvku s vlastnostmi UV filtruje výhodné, když optický prvek je zhotoven jako skleněná čočka s indexem lomu nejméně 1,52, případně je optický prvek vytvořen jako čočka s fotochromického skla, měnící ztmavení. Z toho je zřejmé, že vlastnosti optického prvku mohou významně ovlivňovat vlastnosti výsledné složené brýlového skla.
Při spojování obou částí získá brýlové sklo nižší hmotnost a tloušťku, což je vhodné zejména pro čočky s vyšším počtem dioptrií. Spojování obou částí je rovněž příznivé z toho důvodu, že základní prvek může mít téměř konstantní tloušťku po celé ploše čočky. Její prostupnost a zbarvení může potom být po průřezu téměř konstantní, protože není tolik ovlivněno základními vlastnostmi brýlové dioptrické čočky, spočívající v rozdílné tloušťce materiálu ve střední části a na okrajích čočky.
Pro komplexní brýlovou čočku vlastnostmi UV a IR filtru je výhodné, když je k ní přiřazena skleněná čočka s indexem lomu nejméně 1,52, pro účely dioptrické.
Brýlové sklo vytvořené jako komplexní čočka s vlastnostmi UV a IR filtru, může mít s výhodou ke komplexní čočce přiřazenu čočku z fotochromického skla. S druhou čočkou z fotochromického materiálu se brýlové sklo jako celek přizpůsobuje barvě intenzitě světla, přesněji řečeno intenzitě záření na rozhraní UV a viditelné oblasti spektra v okolí.
Pro další zlepšení brýlového skla v případě požadavku pro barevná nebo fotochromická skla či barevný filtr je k základní čočce nebo komplexní čočce přiřazen zvláštní barevný filtr.
Pro barevná či fotochromická skla případně barevný filtr má brýlové sklo vytvořen optický prvek s vlastnostmi UV filtru a/nebo barevný filtr jako vrstvu, film či povlak nebo případně jako další zvláštní čočku. Pokud se brýlové sklo sestává ze základní čočky a optického prvku, je vhodné, když dalším optickým prvkem filtrujícím UV záření, je vrstva a/nebo film a/nebo povlak, protože získané brýlové sklo má relativně nízkou hmotnost a jeho výroba je méně náročná. Při vhodné volbě barevného filtru lze využít brýlové sklo i jako protisluneční.
Optimální pro spojení jakýchkoliv čoček ze skla je lepidlo či pojivo, splňující požadavky na vlastnosti brýlového skla, jako je transparentnost, mechanická pevnost a odolnost k vnějším vlivům, odolnost proti vodě atp.
Podle tohoto technického řešení je výhodné použití brýlového skla pro ochranu oka ve světelně exponovaném prostředí a při indikaci progresivní myopie případně jiných očních vad Jako prostředek vedoucí k jejich zmírnění a/nebo prevenci, kombinací účinků filtrace záření IR a UV.
Na brýlovém skle podle tohoto technického řešení se ověřuje hypotéza progrese myopie zejména u dětí působením světla a tepla. Tato hypotéza předpokládá především disponované dětské oko s vrozenou, i když velmi jemnou a v raném dětském věku skrytou malformací, tj. nedokonalým uzavřením očního pohárku. V takovém oku teplo a světlo v ohnisku před sítnicí přehřívá sklivec. Teplota sklivce je zvyšována i alternativním světlem umělým, světlem reflektujícím, teplotou okolí i vlastního těla. Dlouhodobé, roky trvající zvýšení teploty intersticiální tekutiny sklivce vede ke změnám jeho metabolismu. Přibývá lysozomálních enzymů, které sklivec rozvolňují, destruují interní limitující laminu, obnažují retinální a choroideální kapiláry, pronikají přes kónus na cévnatku a bělimu, kde degradují interfibrilámi substanci, což vede ke ztenčení bělimy a její elongaci.
-3 CZ 13563 Ul
Existuje proto řešení spočívající v omezení přístupu záření, které do oka proniká, protože to je cesta, jak snížit množství tepla, ve které se toto záření v ohnisku transformuje. Nápravu vidíme v nošení brýlí s čočkami podle tohoto technického řešení, což může vést k podstatnému zmírnění progrese myopie, která se zvýšenou měrou vyskytuje hlavně u dětí.
Brýlové sklo podle technického řešení lze vyrábět v obvyklém sortimentu, jak je předepisují oční lékaři, tedy brýlové sklo nedioptrické, dioptrické sférické, torické, bifokální i multifokální atp., samozřejmě v celém rozsahu korekčních dioptrických hodnot.
Brýlové sklo podle tohoto technického řešení má neopracované okraje, a předpokládá se jako samozřejmost, že brýlové sklo při konkrétním použití je dále opracováno tj. zabroušeno do obrub brýlí běžně známým standardním způsobem, což není předmětem tohoto technického řešení. Přehled obrázků na výkresech
Různé typy brýlových skel podle tohoto technického řešení jsou podrobně popsány na příkladných provedeních, která jsou schematicky zobrazena na připojených výkresech, na nichž je v levé části zobrazeno brýlové sklo, a v pravé části lidské oko, a kde znázorňuje:
obr. 1 brýlové sklo, tvořené základní čočkou filtrující IR záření a optickým prvkem vytvořeným z povlaku s vlastnostmi UV filtru, obr. 2 brýlové sklo vytvořené jako jedna komplexní čočka filtrující IR a UV záření, obr. 3 brýlové sklo se základní čočkou filtrující IR záření, spojenou s optickým prvkem vytvořeným jako čočka filtrující UV záření a současně zhotovená z materiálu s vysokým indexem lomu, obr. 4 brýlové sklo vytvořené jako jedna komplexní čočka filtrující IR a UV záření, spojená s další čočkou s vysokým indexem lomu, obr. 5 brýlové sklo se základní čočkou filtrující IR záření, spojenou s optickým prvkem vytvořeným jako čočka filtrující UV záření a současně zhotovená z fotochromického materiálu, obr. 6 brýlové sklo vytvořené jako jedna komplexní čočka filtrující IR a UV záření, spojená s další čočkou z fotochromického skla, obr. 7 brýlové sklo dle provedení obr. 3, kde optický prvek je současně barevný filtr, obr. 8 brýlové sklo, kde ke komplexní čočce je přiřazena čočka zhotovená z barevného filtru, obr. 9 brýlové sklo tvořené základní čočkou filtrující IR záření a optickým prvkem vytvořeným z povlaku s vlastnostmi UV filtru na vnitřní straně a na vnější straně opatřené povlakem z barevného filtru, a obr. 10 brýlové sklo tvořené komplexní čočkou na vnější straně opatřenou povlakem z barevného filtru.
Příklady provedení technického řešení
Příklad 1 (obr. 1)
Na obr. 1 je schematicky znázorněno v levé části brýlové sklo, určené zejména pro dospělé pacienty, kde tak určí lékař, a obecně pro osoby, které se pohybují v prostředí s normálním slunečním zářením s intenzitou odpovídající nižším nadmořským výškám, a jsou dlouhodobě vystaveny intenzivnímu záření z umělých zdrojů a obrazovek. Tyto čočky jsou zejména vhodné pro nižší dioptrické hodnoty.
Brýlové sklo sestává ze základní čočky 1 zhotovené z anorganického skla s neopracovanými okraji, avšak obroušené do konečného požadovaného optického tvaru, která má vlastnosti IR
-4CZ 13563 Ul filtru. Základní čočka i má vlastnosti, splňující platnou normu pro brýlové čočky, např. normu ČSN EN č. 14889.
Základní čočka i je na celém vnitřním povrchu opatřena dalším optickým prvkem 2, zhotoveným ve formě povlaku s vlastnostmi UV filtru, který se získá nanesením na povrch základní čočky 2. Základní čočka i i optický prvek 2 jsou bezbarvé nebo lehce zbarvené tak, aby výsledné brýlové sklo propouštělo záření ve viditelné oblasti. Takto vytvořené brýlové sklo je velmi vhodné pro dioptrické brýle.
Výsledná kombinace základní čočky i a optického prvku 2 vytváří konečné brýlové sklo, které ve viditelné oblasti spektra od vlnové délky 450 nm do 650 nm má celkovou propustnost v rozmezí 75 % až 95 %, přitom vykazuje následující vlastnosti prostupnosti IR a UV záření.
Brýlové sklo propouští v oblasti IR-A záření vlnové délky
800 nm maximálně 70 %,
900 nm maximálně 50 %,
1000 nm maximálně 40 %,
1100 nm maximálně 30 %.
Brýlové sklo propouští v oblasti UV záření typu
UV-A maximálně do 60 %,
UV-B maximálně do 15 %,
UV-C, které je nežádoucí téměř vůbec nepropouští, respekt, nepropouští vůbec.
Záření typu UV-A nemá obecně tak škodlivé účinky jako záření typu UV-B a UV- C.
Konkrétní hodnoty těchto vlastností záleží na mnoha dalších aspektech, jako je druh skla či filtru, tloušťka skla nebo použitý druh povlaku.
Způsob léčení pomocí brýlového skla podle tohoto technického řešení je následující:
K lékaři, který zde popsaný způsob léčení provádí, se dostaví pacient, nejčastěji dítě v raném školním věku, které má indikovánu progresivní myopii. Jedná se o krátkozrakost, která s věkem roste intenzitou cca jedné dioptrie ročně. Jeho oční lékař dosud zpravidla postupoval obvyklou metodou, tj. s progresí vady předepisoval stále silnější brýle. Lékař, který tento zde popsaný způsob léčení provádí, předepíše brýle s čočkami podle tohoto technického řešení, s dioptrickou hodnotou odpovídající aktuálnímu stavu. Do ohniska v oblasti sítnice se tak dostává záření se sníženou energetickou hodnotou. Tímto postupem na základě výše popsaného mechanismu dochází k nápravě samotné příčiny této oční vady, nikoliv k pasivnímu řešení jejich následků.
Důsledkem tohoto způsobu řešení je v převládajícím počtu případů zmírnění progrese krátkozrakosti. Pacient je dále sledován při pravidelných kontrolách v šestiměsíčních intervalech. Výsledky objektivně hodnotí speciální počítačový program, který srovnává progresi krátkozrakosti v období po aplikaci čoček podle tohoto technického řešení se stejně dlouhým obdobím před ní. Průběh je navíc porovnáván s obdobnými známými případy progresivní krátkozrakosti, např. pro obdobný věk dítěte a průběh vady, s případy ze stejného regionu, léčenými výše popsanou pasivní metodou, a to z toho důvodu, aby se na minimální míru omezil vliv případného přirozeného zmírnění progrese ve starším školním věku, které by mohlo být mylně připisováno účinkům použitých brýlí.
Příklad 2 (obr. 2)
Vlevo na obr. 2 je zobrazeno brýlové sklo zejména s nižší dioptrickou hodnotou, určené pro pacienty nebo osoby uvedené v předchozím příkladu provedení.
Brýlové sklo sestává z jedné komplexní čočky 3 zhotovené z anorganického skla vcelku, s neopracovanými okraji a obroušené do konečného požadovaného optického tvaru, která vykazuje
-5CZ 13563 Ul vlastnosti IR a UV filtru a současně splňuje vlastnosti, odpovídající brýlovým čočkám dle normy ČSNENČ. 14889.
Ve viditelné oblasti spektra od vlnové délky 450 nm do 650 nm se brýlové sklo vyznačuje celkovou propustností v rozmezí 75 % až 95 %.
V oblasti IR-A záření propouští brýlové sklo záření vlnové délky
800 nm maximálně 70 %,
900 nm maximálně 50 %,
1000 nm maximálně 40 %,
1100 nm maximálně 30 %.
V oblasti UV záření brýlové sklo nepropouští téměř vůbec nežádoucí UV záření typu UV-C, a propouští záření typu
UV-A maximálně 60 %, a
UV-B maximálně 15 %.
I pro toto brýlové sklo platí, že konkrétní hodnoty vlastností propustnosti jednotlivých typů záření záleží na mnoha dalších okolnostech, jako je druh materiálu čočky či filtru, nebo tloušťka materiálu.
Příklad 3 (obr. 3)
Brýlové sklo znázorněné na obr. 3 je určeno především do brýlí vyšších dioptrických korekcí a je vhodné mimo dospělé populace zejména pro děti do 15 let, kde se podle všeobecně užívaných pravidel používají optické materiály se zvýšenou tvrdostí, která je v tomto případě dosažena vrstvením dvou skel.
Brýlové sklo obsahuje základní čočku i z anorganického skla, broušenou do příslušného tvaru, a s vlastnostmi IR filtru. Základní čočka 1 tvoří přední stranu výsledné kombinace brýlového skla, jehož zadní stranu, přivrácenou lidskému oku tvoří další optický prvek 2, tvořený druhou čočkou, zhotovenou ze skla s vysokým indexem lomu i vlastnostmi UV filtru. Optický prvek 2 ve formě čočky je rovněž broušený do korespondujícího tvaru se základní čočkou 1 tak, aby výsledná kombinace tvořila optickou soustavu, splňující jako celek vlastnosti korekčního brýlového skla dle lékařského předpisu. Čočka optického prvku 2 je vytvořena ze skla s indexem lomu 1,70, vhodného pro brýlové čočky vyšších dioptrických korekcí. Obě části brýlového skla, tj. základní čočka i a druhá čočka optického prvku 2, jsou spojeny vrstvou 7 lepidla či pojivá, běžně používaného pro spojení skla pro optické účely. Takto vzniklé vrstvené brýlové sklo má vyšší pevnost ve srovnání se samotnou základní čočkou χ.
Výsledné brýlové sklo může být bezbarvé nebo s lehkým barevným odstínem, propouštějící 85 % záření ve viditelné oblasti spektra.
V oblasti IR-A záření propouští toto brýlové sklo jako celek záření vlnové délky
800 nm maximálně 40 %,
900 nm maximálně 20 %,
1000 nm maximálně 10 %,
1100 nm maximálně 5 %.
V oblasti UV záření brýlové sklo nepropouští téměř vůbec nežádoucí UV záření typu UV-C a UV-A maximálně 30 % a UV-B maximálně 5 %.
Příklad 4 (obr. 4)
Brýlové sklo znázorněné na obr. 4 je určeno především do brýlí vyšších dioptrických korekcí, a je vhodné pro osoby a pacienty uvedené v předchozím příkladu 3. Brýlové sklo v tomto prove-6CZ 13563 Ul dění obsahuje komplexní čočku 3 broušenou do požadovaného tvaru, která má vlastnosti IR a UV filtru. Komplexní čočka 3 tvoří přední stranu výsledné kombinace brýlového skla, jehož zadní stranu, přivrácenou lidskému oku tvoří další čočka 4, zhotovená z materiálu s vysokým indexem lomu, která je rovněž zabroušená do odpovídajícího tvaru s výslednou kombinací optické soustavy, splňující jako celek vlastnosti korekčního brýlového skla dle lékařského předpisu. Další čočka 4 je zhotovená ze skla s indexem lomu 1,70 pro vyšší dioptrické korekce. Obě části brýlového skla, tj. komplexní čočka 3 a další čočka 4 s vysokým indexem lomu, jsou spojeny vrstvou 7 vhodného lepidla či pojivá pro optické účely.
Výsledné brýlové sklo propouští záření ve viditelné oblasti spektra z 85 %.
V oblasti IR-A záření propouští tato brýlové sklo jako celek záření vlnové délky
800 nm maximálně 40 %,
900 nm maximálně 10 %,
1000 nm maximálně 5 %,
1100 nm maximálně 1 %.
V oblasti UV záření brýlové sklo nepropouští téměř vůbec nežádoucí UV záření typu UV-C a UV-A maximálně 40 % a UV-B maximálně 5 %.
Příklad 5 (obr. 5)
Brýlové sklo znázorněné na obr. 5 tmavne v závislosti na intenzitě světla, přesněji řečeno v závislosti na intenzitě záření na rozhraní UV a viditelné oblasti spektra v okolí. Brýlové sklo sestává ze základní čočky 1 s vlastnostmi IR filtru, spojené vrstvou 7 lepidla s dalším optickým prvkem 2, který v tomto případě představuje druhá skleněná čočka s vlastnostmi UV filtru, zhotovená z fotochromického skla běžných a známých vlastností, které může mít navíc i optické vysokoindexové vlastnosti, např. index lomu 1,6. Výsledné brýlové sklo propouští 15 až 85 % záření ve viditelné oblasti spektra, v závislosti na intenzitě světla, a na řadě dalších okolnostech ovlivňujících fotochromické vlastnosti, jako je teplo, chlad, tloušťka fotochromické vrstvy atp. Tento typ dioptrického brýlového skla je vhodný zejména pro střední a nižší korekce, a využití může být zcela shodné nebo obdobné příkladu 3 nebo 4, s tím, že tato skla měnící svoji barvu v závislosti na intenzitě dopadajícího záření jsou určena pro populaci, požadující toto zlepšení brýlových skel.
Příklad 6 (obr. 6)
Brýlové sklo znázorněné na obr. 6 je rovněž určeno pro sklo, tmavnoucí v závislosti na intenzitě světla. Brýlové sklo je tvořeno jednou komplexní čočkou 3 s vlastnostmi IR a UV filtru, spojenou vrstvou 7 lepidla s čočkou 5 z fotochromického skla, s indexem lomu 1,6. Výsledné brýlové sklo propouští kolem 15 až 85 % záření ve viditelné oblasti spektra. Využití tohoto brýlového skla může být potom zcela shodné jako v předchozím uvedeném příkladu 5, přičemž jako dioptrická čočka bude vhodná zejména pro střední a nižší korekce.
Následující příklady provedení zahrnují možné kombinace brýlových skel protislunečních, které obsahují barevný filtr, takže brýlové sklo propouští záření ve viditelné oblastí spektra v závislosti hlavně na barevném filtru, např. v rozmezí 50 až 75 %.
Příklad 7 (obr. 7)
Příkladné provedení brýlového skla dle obr. 7, odpovídajících vlastnostmi příkladu 3, je určeno pro ty osoby, které vyžadují dioptrické brýlové sklo, určené zároveň jako protisluneční s trvalým ztmavením. Brýlové sklo je tvořeno optickou soustavou základní čočky i s vlastnostmi IR filtru, spojené vrstvou 7 lepidla s dalším optickým prvkem 2, vytvořeným jako druhá čočka z vysoko-7CZ 13563 Ul indexového materiálu s vlastnostmi UV filtru, navíc z tmavě zbarveného skla, tedy obsahující barevný filtr ve viditelné části spektra.
Příklad 8 (obr. 8)
Konkrétní provedení brýlového skla dle obr. 8 je vhodné pro dioptrické brýlové sklo, určené zároveň jako čočky protisluneční s trvalým ztmavením. Brýlové sklo je tvořeno optickou soustavou komplexní čočky 3 s vlastnostmi IR a UV filtru, spojené vrstvou 7 lepidla s barevným filtrem 6 vytvořeným z tmavě zbarveného skla propouštějícího záření ve viditelné části spektra, které navíc může být vytvořeno z vysokoindexového materiálu.
Příklad 9 (obr. 9)
Brýlové sklo znázorněné na obr. 9 je určeno do protisluneěních brýlí, a sestává ze základní čočky i z materiálu představujícího IR filtr, která je na jedné své kruhové ploše přivrácené lidskému oku opatřena dalším optickým prvkem 2 představovaným povlakem či filmem s vlastnostmi UV filtru. Na opačné vnější kruhové straně základní čočky I je celá její plocha opatřena tenkou vrstvou barevného filtru 6, omezujícího prostup záření ve viditelné části spektra do lidského oka. Vlastnosti takto získaného brýlového skla odpovídají propustnosti IR a UV záření obdobně jako v příkladu 1, navíc v tomto případě bude výsledné vlastnosti ovlivňovat intenzita ztmavení použitého barevného filtru.
Příklad 10 (obr. 10)
Brýlové sklo znázorněné na obr. 10 je určeno především do protisluneěních brýlí, a sestává z komplexní čočky 3 z materiálu představujícího IR a UV filtr. Na jedné kruhové straně komplexní čočky 3 je celá její plocha opatřena tenkou vrstvou barevného filtru 6, např. na vnitřní straně přivrácené lidskému oku. Barevný filtr 6 omezuje prostup záření ve viditelné části spektra do lidského oka. Vlastnosti takto získaného brýlového skla odpovídají propustnosti IR a UV záření obdobně jako v příkladu 2, navíc v tomto případě bude 'výsledné vlastnosti ovlivňovat intenzita ztmavení použitého barevného filtru.
Průmyslová využitelnost
Řešení je určeno zejména pro zlepšení užitných vlastností brýlí v exponovaném prostředí, ve specifických případech myopie a jiných očních chorob, a případně pro protisluneční skla.

Claims (10)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Brýlové sklo s IR a UV filtrem, s neopracovaným okrajem, odpovídající požadavkům na standardní brýlové sklo, zhotovené z anorganického případně organického skla, je tvořeno nejméně jednou čočkou, vyznačující se tím, že je vytvořeno z materiálu propouštějícího záření ve viditelné oblasti spektra minimálně 3 % s optickými vlastnostmi, vykazující kombinaci účinného IR filtru a UV filtru, přitom IR filtr propouští IR záření v oblasti vlnové délky 800 nm v množství maximálně do 70 %, s postupným poklesem propustnosti v oblasti vlnové délky 1000 nm maximálně do 40 %, zatímco UV filtr propouští záření typu UV-A maximálně do 60 %, typu UV-B maximálně do 15 % a UV-C téměř vůbec nepropouští.
  2. 2. Brýlové sklo podle nároku 1, vyznačující se tím, že je vytvořeno z materiálu celkově propouštějícího záření ve viditelné oblasti spektra v rozmezí 75 až 95 %.
    -8CZ 13563 Ul
  3. 3. Brýlové sklo podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že je tvořeno základní čočkou (1) zhotovenou z materiálu s vlastnostmi IR filtru a optickým prvkem (2) zhotoveným z materiálu s vlastnostmi UV filtru.
  4. 4. Brýlové sklo podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že je vytvořeno z jedné komplexní čočky (3) zhotovené z materiálu s vlastnostmi IR i UV filtru.
  5. 5. Brýlové sklo podle nároku 3, vyznačující setím, že optický prvek (2) je zhotoven jako skleněná čočka (4) s indexem lomu nejméně 1.52.
  6. 6. Brýlové sklo podle nároku 3, vyznačující se tím, že optický prvek (2) je vytvořen jako čočka z fotochromického skla.
  7. 7. Brýlové sklo podle nároku 4, vyznačující se tím, že ke komplexní čočce (3) je přiřazena skleněná čočka (4) s indexem lomu nejméně 1,52.
  8. 8. Brýlové sklo podle nároku 4, vyznačující se tí m, že ke komplexní čočce (3) je přiřazena čočka (5) z fotochromického skla.
  9. 9. Brýlové sklo podle alespoň jednoho z nároků 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, vyznačující se tím, že k základní čočce (1) nebo komplexní čočce (3) je přiřazen barevný filtr (6).
  10. 10. Brýlové sklo podle alespoň jednoho z nároků 3, 5. 9, vyznačující se tím, že optický prvek (2) s vlastnostmi UV filtru a/nebo barevný filtr (6) je tvořen vrstvou, filmem či povlakem neboje vytvořen jako čočka.
CZ200314223U 2000-06-09 2000-06-09 Brýlové sklo s IR a UV filtrem CZ13563U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200314223U CZ13563U1 (cs) 2000-06-09 2000-06-09 Brýlové sklo s IR a UV filtrem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200314223U CZ13563U1 (cs) 2000-06-09 2000-06-09 Brýlové sklo s IR a UV filtrem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ13563U1 true CZ13563U1 (cs) 2003-08-08

Family

ID=28684576

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200314223U CZ13563U1 (cs) 2000-06-09 2000-06-09 Brýlové sklo s IR a UV filtrem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ13563U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11022821B2 (en) Materials and methods for mitigating the harmful effects of blue light
US7255435B2 (en) Blue blocking tens
ES2944911T3 (es) Filtrado selectivo de longitudes de onda de luz de alto rendimiento que proporciona una mayor sensibilidad al contraste
US8113651B2 (en) High performance corneal inlay
EP2312377B1 (en) Eyeglass lens
CN102439512B (zh) 选择性过滤特定的蓝光波长的光色眼科系统
US7524060B2 (en) Therapeutic contact lens for pseudo-aphakic eyes and/or eyes with retinal neuro-degeneration
ES2668994T3 (es) Sistema oftálmico equilibrado en color con inhibición de luz selectiva
US6874888B1 (en) Polarized contact lenses with a clear peripheral portion
CN111292615B (zh) 提供改进的对比灵敏度的高性能选择性光波长过滤
US20030193643A1 (en) Blue blocking lens
CN101443694A (zh) 将眼科部件与蓝光波长阻断和色彩平衡功能相结合的眼科系统
WO2008106449A1 (en) High performance corneal inlay
Davey et al. Eye protection in psoralen photochemotherapy
PITTS Ultraviolet-absorbing spectacle lenses, contact lenses, and intraocular lenses
CZ13563U1 (cs) Brýlové sklo s IR a UV filtrem
US20240036357A1 (en) Ophthalmic article in particular for sunglasses
CN103941422B (zh) 一种多功能生理光学防护眼镜
Reichow et al. Ultraviolet and short wavelength visible light exposure: why ultraviolet protection alone is not adequate
CZ8002U1 (cs) Brýlová čočka s IR a UV filtrem a použití
WO2009145668A1 (en) The sunglasses with peripheral darkening
Megla Selectively absorbing glasses for the potential prevention of ocular disorders
CN204855975U (zh) 一种绿膜变色防紫外线眼镜
LUNGU et al. Some considerations regarding the use of protective lenses in computer activities
Heil Eye protection for use in mountaineering

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20030808

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20040511

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20070209

MK1K Utility model expired

Effective date: 20100609