CZ13053U1 - Device for mineralizing exposed surface of metal bearing devices - Google Patents
Device for mineralizing exposed surface of metal bearing devices Download PDFInfo
- Publication number
- CZ13053U1 CZ13053U1 CZ200213628U CZ200213628U CZ13053U1 CZ 13053 U1 CZ13053 U1 CZ 13053U1 CZ 200213628 U CZ200213628 U CZ 200213628U CZ 200213628 U CZ200213628 U CZ 200213628U CZ 13053 U1 CZ13053 U1 CZ 13053U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- metal
- insulated
- mineralization
- exposed
- cycler
- Prior art date
Links
Landscapes
- Prevention Of Electric Corrosion (AREA)
Description
Užitný vzor se týká nového řešení oprav izolace pomocí zařízení pro mineralizaci obnaženého povrchu kovových úložných zařízení, zejména ocelových potrubí uložených v půdě nebo ve vodě. Je vhodné jak pro liniová, tak i pro neliniová zařízení, která jsou opatřena povlaky proti korozi, jejichž poškození vyžaduje nákladné opravy spojené se zemními pracemi.The utility model relates to a new insulation repair solution by means of a device for mineralizing a exposed surface of metal storage devices, in particular steel pipes embedded in soil or water. It is suitable for both line and non-line installations that are provided with corrosion-resistant coatings, the damage of which requires expensive earthwork repairs.
Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION
Je známo mnoho způsobů oprav izolací kovových úložných zařízení. Všechny předpokládají odstranění zeminy v místě, kde je nutné izolaci opravit, včetně odstranění zbytků povlaku. Je také známo, že katodicky ochranný systém vytváří, v důsledku svého procesu, podmínky pro postupnou mineralizaci povrchu kovu v místech, kde došlo k poškození ochranného povlaku. To se v praxi využívá tím, že se na příklad v úsecích potrubí s nalezeným poškozeným povlakem trvale udržuje úroveň hodnoty alespoň minimálního polarizačního potenciálu. V praxi byla prokázána přítomnost minerálních látek na rozhraní kovu katodickou ochranou opatřeného potrubí v místech s porušenou izolací. Pokud mají poškození izolace plochu jen několika cm2 dokáže je vzniklá minerální vrstva během několika měsíců zacelit. Větší poškození izolace však nelze běžně používanou katodickou ochranou odstranit.Many methods of repairing insulations of metal storage devices are known. All assume removal of soil at the point where the insulation needs to be repaired, including removal of coating residues. It is also known that the cathodic protective system creates, as a result of its process, conditions for gradual mineralization of the metal surface at the places where the protective coating has been damaged. This is used in practice by keeping the value of at least the minimum polarization potential permanently in the sections of the pipe with the damaged coating found. In practice, the presence of minerals at the metal boundary has been proven by cathodic protection of pipelines in areas with damaged insulation. If the insulation damage is only a few cm 2 , the mineral layer formed can heal within a few months. However, major insulation damage cannot be removed by conventional cathodic protection.
Podstata technického řešeníThe essence of the technical solution
Uvedené nevýhody dosavadního stavu techniky odstraňuje zařízení pro mineralizaci obnaženého povrchu kovového úložného zařízení, k jehož obnaženým místům kovu daného úložného zařízení byla předem vpravena vhodná mineralizační směs a elektroda, podle užitného vzoru, jehož podstata spočívá vtom, že ke kovové elektrodě, na jedné straně zahrocené, sestávající z tyče délky 500 až 800 mm o průměru 20 až 50 mm, je elektricky vodivě připojen izolovaný vodič, který je přiveden ke kladnému pólu zdroje stejnosměrného proudu, s výhodou akumulátoru, přičemž je od záporného pólu izolovaný vodič elektricky vodivě propojen přes regulační odpor a cyklovač s kovem úložného zařízení, zejména s ocelovým potrubím. Z povrchu elektrody, tvořící anodu, vytéká z instalovaného zdroje stejnosměrný proud, jehož velikost je regulována a dávkována regulačním odporem a cyklovačem. Velikost proudu je v prvé řadě dána velikostí nalezené obnažené plochy kovu úložného zařízení. Musí umožnit pohyb kationtů a aniontů obsažených v půdě, upravené mineralizační směsi, k povrchu kovu společně s ionty [H3O]+, vytvářejících alkalické prostředí nezbytné pro mineralizaci a zabraňující oxidaci povrchu kovu úložného zařízení. Zařízení podle užitného vzoru bude značným technickým i ekonomickým přínosem při zajišťování provozu kovových úložných konstrukcí, především izolovaných ocelových potrubí.These disadvantages of the prior art are eliminated by a device for the mineralization of the exposed surface of a metal storage device, to whose exposed places of the metal of the given storage device a suitable mineralization mixture and an electrode have been introduced in advance. consisting of a rod of length 500 to 800 mm with a diameter of 20 to 50 mm, the insulated conductor is electrically conductively connected and is connected to the positive pole of a direct current source, preferably a battery, the insulated conductor being electrically conductively connected from the negative pole and a cycler with a metal storage device, especially a steel pipe. A direct current, the magnitude of which is controlled and dosed by a control resistor and a cycler, flows from the anode surface forming the anode. The amount of current is primarily determined by the size of the exposed metal surface of the storage device found. It must allow the cations and anions contained in the treated mineralization mixture to move to the metal surface together with the [H 3 O] + ions, creating the alkaline environment necessary for mineralization and preventing oxidation of the metal surface of the storage device. The utility model will be of considerable technical and economic benefit in ensuring the operation of metal bearing structures, especially insulated steel pipelines.
Obrázek na výkresePicture in the drawing
Řešení podle užitného vzoru je blíže objasněno na připojeném výkresu, kde je na obr. 1 znázorněno schéma zařízení pro mineralizaci obnaženého povrchu kovového úložného zařízení. Příklady provedeníThe solution according to the utility model is explained in more detail in the accompanying drawing, in which Fig. 1 shows a schematic of a device for mineralizing a exposed surface of a metal storage device. Examples
Na obr. 1 znázorněný plynovod 1, zhotovený z ocelových svařovaných trubek opatřený asfalto40 vou izolací 2 je propojený kabelem 3 přes propojovací objekt 4, v němž je vodivě propojený propojkou 5 s cyklovačem 6, regulačním odporem 7 a s akumulátorem 8, jehož kladný pól je propojen s kovovou elektrodou 9, tvořící anodu. Plynovod J_, tvořící katodu, je uložen v hloubceThe gas pipeline 1, made of welded steel pipes, provided with asphalt insulation 40, is interconnected by a cable 3 through a connecting object 4, in which it is conductively connected by a jumper 5 with a cycler 6, a regulating resistor 7 and a accumulator 8. with a metal electrode 9 forming an anode. The cathode gas pipeline 1 is embedded in a depth
0,8 m a je obklopen zeminou o zdánlivé rezistivitě 24,87 Ωιτι. Do místa, v němž byla nalezena vada v izolačním povlaku o velikosti cca 100 cm2, byla injektována mineralizační směs sestáva-1 CZ 13053 Ul jící z20g hašeného vápna, 50 g krystalického CaHPO4-2H2O a200g sodného vodního skla.0.8 mA is surrounded by soil with an apparent resistivity of 24.87 Ωιτι. A mineralization mixture consisting of 20 g of slaked lime, 50 g of crystalline CaHPO 4 -2H2O and 200 g of sodium water glass was injected into the spot where the defect was found in the insulating coating of approximately 100 cm 2 .
Anoda 9 byla zhotovena z hliníku tvaru válce délky 300 mm a průměru 20 mm. Počáteční stejnosměrné napětí zdroje 8 bylo 6,3 V a polarizační proud 15 mA. V průběhu 103 denní polarizace se napětí ustálilo na 3,2 V při proudu 2,1 raA. Po uvedené době došlo k úplné mineralizaci původně nalezené vady v izolačním povlaku.The anode 9 was made of cylindrical aluminum of 300 mm length and 20 mm diameter. The initial DC voltage of source 8 was 6.3 V and the polarization current was 15 mA. During 103 day polarization, the voltage stabilized at 3.2 V at a current of 2.1 raA. After this time, the originally found defect in the insulating coating was fully mineralized.
Z popsaného příkladu provedení vyplývá, že je možné zařízení podle užitného vzoru použít k odstraňování poškození izolačního povlaku prakticky u všech potrubí uložených v zemi, pokud mají souvislý kontakt s půdou nebo jsou uložená ve vodě.It follows from the described exemplary embodiment that the utility model can be used to remove damage to the insulating coating on virtually all buried pipes if they have continuous contact with the soil or are stored in water.
Průmyslová využitelnostIndustrial applicability
Zařízení pro mineralizaci obnaženého povrchu kovových úložných zařízení je možné použít ve všech případech, kdy je nutné opravit nalezená poškození izolačních systémů, u nichž již došlo k obnažení povrchu kovu ajeho kontaktu s půdním elektrolytem, akde je ještě možné nalezená poškození odstranit bez nutnosti úložné zařízení odkopat. Zařízení podle užitného vzoru je možné využít u všech vodovodních a plynových potrubí, ropovodů ajiných produktovodů zhoto15 vených z oceli a opatřených izolacemi, jakož i u nádrží na chemikálie a pohonné hmoty včetně železobetonových základů mostů a budov.The equipment for mineralization of exposed surfaces of metal storage devices can be used in all cases where it is necessary to repair found damages of insulation systems, which have already exposed the metal surface and its contact with soil electrolyte, where it is still possible to remove found damages without . The utility model can be used for all water and gas pipelines, oil and other pipelines made of steel and insulated, as well as chemical and fuel tanks, including reinforced concrete foundations for bridges and buildings.
Claims (2)
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ200213628U CZ13053U1 (en) | 2002-11-05 | 2002-11-05 | Device for mineralizing exposed surface of metal bearing devices |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ200213628U CZ13053U1 (en) | 2002-11-05 | 2002-11-05 | Device for mineralizing exposed surface of metal bearing devices |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ13053U1 true CZ13053U1 (en) | 2003-03-03 |
Family
ID=5476749
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ200213628U CZ13053U1 (en) | 2002-11-05 | 2002-11-05 | Device for mineralizing exposed surface of metal bearing devices |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ13053U1 (en) |
-
2002
- 2002-11-05 CZ CZ200213628U patent/CZ13053U1/en not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA2423116C (en) | Doubly-protected reinforcing members in concrete | |
KR100625953B1 (en) | Cathodic protection of reinforced concrete with impregnated corrosion inhibitor | |
CZ13053U1 (en) | Device for mineralizing exposed surface of metal bearing devices | |
Sergi et al. | Long term control of corrosion of steel reinforcement by a two-stage cathodic protection method | |
RU2331737C2 (en) | Method for strengthening and protection of old reinforced concrete foundations, piles and stands of electric installations from environmental impacts | |
Whitmore | Extending the Service Life of Existing Concrete Structures to Last Beyond 100 Years | |
Webb | Cathodic protection of reinforced concrete | |
Bennett | Corrosion of reinforcing steel in concrete and its prevention by cathodic protection | |
Solomon et al. | An economic solution for the cathodic protection of concrete columns using a conductive tape system | |
Whitmore et al. | Two-Stage, Self-Powered, Corrosion Protection System Extends the Life of Reinforced Concrete Structures | |
JP2017014567A (en) | Monitoring method for sacrificial anode construction method in concrete structure | |
Byrne et al. | Cathodic Protection for Reinforced Concrete Structures: Present Practice and Moves Toward using Renewable Energy | |
Nguyen et al. | Dual function carbon fibre reinforced anode system for concrete structures | |
Harahap et al. | Comparison between sacrificial anode cathodic protection and impress current cathodic protection in concrete structures: A review | |
ElSafty et al. | CONCRETE REPAIR AND CATHODIC PROTECTION OF CORRODED REINFORCED CONCRETE STRUCTURE | |
Broomfield | A Historical Review of Impressed Current Cathodic Protection of Steel in Concrete. Constr. Mater. 2021, 1, 1–21 | |
Gummow et al. | Corrosion Control of Municipal Infrastructure Using Cathodic Protection | |
Whitmore | Intermittent impressed current corrosion protection of reinforced concrete using solar power to mitigate corrosion of reinforced concrete | |
Jeong et al. | Characteristic of CP potential for concrete pile specimen with hybrid CP | |
Esteves et al. | Case studies of cathodic protection installations | |
Arito | Discrete sacrificial anodes and their use in service life extension of chloride contaminated reinforced concrete structures | |
Broomfield | 4 Cathodic protection of structures | |
David Whitmore et al. | Two-Stage, Self-Powered, Corrosion Protection System Extends the Life of Reinforced Concrete Structures | |
Whitmore et al. | Galvanic Corrosion Protection of Prestressed/Post-Tensioned Structures | |
Sadeghi-Pouya et al. | Electrochemical Performance of Organic Zinc-Rich Coating as an Impressed Current Anode System |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
FG1K | Utility model registered |
Effective date: 20030303 |
|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20061105 |