CZ11656U1 - Násypka vibračního třídiče - Google Patents

Násypka vibračního třídiče Download PDF

Info

Publication number
CZ11656U1
CZ11656U1 CZ200112034U CZ200112034U CZ11656U1 CZ 11656 U1 CZ11656 U1 CZ 11656U1 CZ 200112034 U CZ200112034 U CZ 200112034U CZ 200112034 U CZ200112034 U CZ 200112034U CZ 11656 U1 CZ11656 U1 CZ 11656U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
hopper
vibratory
bars
hopper according
sorter
Prior art date
Application number
CZ200112034U
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Ing. ©Mehlík
Original Assignee
Psp Engineering A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Psp Engineering A.S. filed Critical Psp Engineering A.S.
Priority to CZ200112034U priority Critical patent/CZ11656U1/cs
Publication of CZ11656U1 publication Critical patent/CZ11656U1/cs

Links

Landscapes

  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká násypky vibračního třídiče pro přívod tříděného materiálu ksítu vibračního třídiče, která je tvořena dnem, dvojicí bočních stěn a zadní stěnou a jejíž část dna s výstupní hranou je otevřená směrem pohybu tříděného materiálu a umístěna nad počátek třídicí plochy třídiče.
Dosavadní stav techniky
Vstupní části vibračních třídičů jsou v oblasti přívodu tříděného materiálu tvořeny násypkami, které slouží jednak k uklidňování přiváděného materiálu, tedy k zachycení převážné části jeho kinetické energie, jednak k jeho převedení na třídicí plochu.
V současné době existují konstrukce, u kterých jsou násypky umístěny mimo vlastní skříň, a to tak, že dno násypky se v podstatě nachází v rovině třídicí plochy, respektive první třídicí plochy u konstrukcí s několika třídicími plochami, uloženými nad sebou. Veškerý tříděný materiál přechází v tomto případě na vstupní část příslušné třídicí plochy, což způsobuje její nežádoucí nadměrné místní opotřebení.
Jsou také známy konstrukce, u kterých je násypka, nebo alespoň její podstatná část, umístěna nad třídicí plochou a přiváděný tříděný materiál na ni padá z jisté výšky, dané konstrukci třídiče.
V tomto případě dochází ke snížení účinné plochy třídiče o celou délku plného dna násypky, o kterou je pak zmenšena funkční plocha třídicí plochy, což zmenšuje výkonnost třídiče.
Vzhledem k posledně uvedenému je u některých známých třídičů část dna násypky opatřena otvory, kterými propadá drobnější tříděný materiál již na počátek třídicí plochy a účastní se tak třídicího procesu dříve. Vzhledem ktomu, že však pro dno násypky s otvory v jejím dnu nelze použít dostatečně tvrdého a tedy otěruvzdomého materiálu, snižuje se nežádoucím způsobem její životnost.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody dosavadních konstrukcí násypek vibračních třídičů jsou podstatnou měrou sníženy konstrukcí podle předloženého technického řešení, kterým je násypka vibračního třídiče pro přívod tříděného materiálu k sítu vibračního třídiče, která je tvořena dnem, dvojicí bočních stěn a zadní stěnou a jejíž část dna s výstupní hranou je otevřená směrem pohybu tříděného materiálu a umístěna nad počátek třídicí plochy třídiče.
Podstatou technického řešení je, že alespoň ke střední části výstupní hrany násypky je v prostoru nad třídicí plochou připojen hřeben se soustavou tyčí, jejichž jednotlivé osy svírají se směrem postupu tříděného materiálu úhel 0° až 20°, případně, že tyče hřebene jsou uspořádány v základní rovině, která je odkloněna od směru postupu materiálu o úhel 0° až 20°.
Další podstatou předmětu technického řešení je, že hodnota úhlu sklonu os vždy alespoň jedné dvojice tyčí, které jsou ve vztahu ke středu hřebene vzájemně protilehlé, se od hodnoty úhlu sklonu os sousedící dvojice tyčí plynule mění, nebo, že hřeben je tvořen alespoň dvěma řadami tyčí - základní řadou a druhou řadou, které leží ve dvou rovinách základní rovině a druhé rovině, které vzájemně svírají úhel až 20°.
Podstatou technického řešení také je, že tyče hřebene jsou uloženy tak, že v řezu, kolmém ke směru postupu tříděného materiálu jsou uspořádány v oblouku, případně, že oblouk je vzhledem k rovině přilehlé třídicí plochy vibračního třídiče vydutý.
-1 CZ 11656 Ul
Jinou podstatou technického řešení je, že tyče hřebenu jsou vytvořeny z plochého materiálu tak, že jejich profil je v průmětu do roviny třídicí plochy vibračního třídiče klínový a jejich vrcholy jsou orientovány ve směru postupu tříděného materiálu, případně, že hřeben je vytvořen z kruhových tyčí.
Další podstatou technického řešení je, že šířka hřebene je menší, než šířka výstupní hrany násypky.
Podstatou technického řešení konečně je, že pod dnem násypky je podél její výstupní hrany uložen nosič pro rozpojitelné připojení tyčí hřebene, že nosič je k násypce připojen rozpojitelně, případně, že násypka je ke skříni třídiče připojena rozpojitelně.
Vzhledem ktomu, zeje možno při využití konstrukce podle předloženého technického řešení, při kterém může být plné dno násypky umístěno mimo třídič a nad vlastní třídicí plochu zasahuje jen její následná část s hřebenem, je počáteční část třídicí plochy, vzhledem k působení hřebenu, chráněna před dopadem větších a tedy hmotnějších kusů tříděného materiálu. Ty dopadají na třídicí plochu až v místě, kdy se na ní již nachází vrstva jemnějšího, dříve propadlého materiálu, která dopad těžších částí tlumí.
Další výhodou je možnost jednoduché výměny přídavného hřebene, nebo jeho jednotlivých tyčí v oblasti, kde jsou více opotřebovávány. Vzájemné výškové odklonění sousedních tyčí hřebene, tedy jejich rozdělení do dvou rovin, které jsou ve vztahu ke směru postupu tříděného materiálu skloněny pod různými úhly, umožňuje jednoduchým způsobem vytřídit na počátku hřebene menší a tedy i lehčí zrna tříděného materiálu, k čemuž napomáhá i případný sklon alespoň jedné z řad tyčí hřebene tak, že jejich koncové části leží nad třídicí plochou výše, než počáteční, případně uspořádání řady tyčí do tvaru oblouku, který je výhodně vzhledem k rovině přilehlé třídicí plochy vydutý.
Výhodou předloženého technického řešení je také to, že násypka může být k třídiči připojena rozpojitelně, což zvýší mobilitu oprav této jeho části a tedy sníží dobu odstávky, nutnou k opravě této exponované části třídiče. K tomu přispívá i možnost rychlé výměny jednotlivých tyčí hřebene.
Přehled obrázků na výkresech
Příkladná provedení předmětu technického řešení jsou schematicky znázorněna na připojených výkresech, kde je na obr. 1 znázorněn zjednodušený pohled na vibrační třídič, na obr. 2 část půdorysného pohledu na násypku s hřebenem se samostatnými tyčemi, na obr. 3 je zjednodušený řez A-A podle obr. 2, na obr. 4 zjednodušený řez B-B podle obr. 2, na obr. 5 zjednodušený řez B-B podle obr. 2 ve variantním provedení se dvěma řadami tyčí, na obr. 6 a 7 jsou znázorněny řezy A-A podle obr. 2 variantními provedeními násypky, na obr. 8 je znázorněn příčný řez násypkou a hřebenem se dvěma řadami tyčí, na obr. 9 je znázorněn řez B-B podle obr.2 variantou hřebene s prostorovým uspořádáním tyčí a na obr. 10 je půdorysný pohled na násypku s variantním provedením hřebene.
Příklady provedení
Vibrační třídič je podle obr. 1 tvořen skříní 1, ve které je nad sebou uložena trojice třídicích ploch, třídicí plocha 12, druhá třídicí plocha 121 a třetí třídicí plocha 122. Počátku třídicí plochy 12 je přiřazena násypka 2 s hřebenem 3 podle technického řešení. Vibrační třídič je vzhledem k terénu 14 uložen prostřednictvím pružného uložení 13 známé konstrukce as jeho skříní I je spojen alespoň jeden budič 11 vibrací.
Násypka 2, znázorněná na obr. 2 a 3, má šířku 20 aje tvořena bočními stěnami 21, zadní stěnou 22 a dnem 23 s výstupní hranou 230 na otevřené straně násypky 2. K výstupní hraně 230 je
-2 CZ 11656 Ul připojen hřeben 3, který je tvořen soustavou tyčí 30 klínového tvaru s vrcholy 302 a s osami 300, které jsou souběžné se směrem S postupu tříděného materiálu.
Jak je znázorněno na obr. 6, může být základní rovina 310 řady tyčí 30 hřebene 3 podle předmětu technického řešení odkloněna ve svislém směru, tedy ve směru, kolmém ke směru S postupu tříděného materiálu, o úhel β, který výhodně leží v intervalu 0° až 20°.
Tyče 30 hřebene 3 mohou být uspořádány v jediné - základní řadě 31, která leží v základní rovině 310, jak je znázorněno na obr. 3 a 4, nebo jsou příkladně vytvořeny tak, že každá druhá tyč 30 je vzhledem k sousední střídavě odkloněna ve směru kolmém ke směru S postupu tříděného materiálu o určitý úhel a, jak je kupříkladu znázorněno na obr. 8, čímž je na hřebenu 3 vytvořena druhá řada 32 tyčí 30, které leží ve druhé rovině 320. Druhá rovina 320 je od základní roviny 310 odkloněna o úhel a, jak je znázorněno na obr. 7 a 8, přičemž tento úhel je podle technického řešení výhodně volen v rozmezí 0,5° až 20°.
Jak je zřejmé z obr. 3 a 4, mohou být jednotlivé tyče 30 vytvořeny jako samostatné díly, které jsou jednotlivě připojeny ke společnému nosiči 330, a to buď prostřednictvím rozpojitelného, kupříkladu šroubového spoje, nebo, jak je znázorněno na obr. 8, přivařením. Také nosič 330 tyčí 30 může být k násypce 2 připojen pevně nebo rozpojitelně. Výhodou rozpoj itelného připojení je možnost nezávislé výměny pouze jednotlivých, poškozených nebo nadměrně opotřebených tyčí 30. Předmět technického řešení ovšem nevylučuje vytvoření hřebene 3 včetně jeho tyčí 30 jako celku, který je pak jako celek připojen k výstupní hraně 230 násypky 2.
Průřez tyče 30 může být buď hranatý, např. čtyř- nebo vícehranný, nebo oblý, např. kruhový. Na obr. 8 je znázorněno výhodné konstrukční provedení hřebene 3, který je tvořen kruhovými tyčemi 33, které jsou uloženy jednotlivě, kupříkladu zasunuty do jim odpovídajících otvorů nosiče 330 a k němu přivařeny, nebo přišroubovány, přičemž každá kruhová tyč 33 je vyhnuta tak, že tyče 33 jsou uloženy ve dvou rovinách - základní rovině 310 a druhé rovině 320, které vzájemně svírají úhel a. Vzájemný úhel a rovin 310, 320 řad tyčí 30 může být definován nezávisle na odklonu β základní roviny 310 od směru S postupu tříděného materiálu.
Jak je znázorněno u dalšího příkladného provedení podle obr. 9, nemusí být tyče 30 hřebene 3 uspořádány v jedné, nebo více přímých řadách, jak je tomu u předchozích příkladných provedeních, ale mohou být kupříkladu uspořádány tak, že osy 300 tyčí 30 jsou vzájemně rovnoběžné a leží na válcové ploše, jak je znázorněno na obr. 9.
Variantně a výhodněji mohou být tyče 30 uspořádány tak, že jejich osy 30 jsou ve vztahu ke směru S postupu tříděného materiálu skloněny pod úhlem β, a to tak, že tento úhel je shodný vždy pro dvojici tyčí 30, která leží souměrně vzhledem ke střední tyči hřebene 3, aleje vzhledem k úhlu β sklonu os 300 jim přilehlé dvojice tyčí 30 větší, případně menší. Vznikne tak opět soustava tyčí 30, které vychází v podstatě z přímé řady podél výstupní hrany 230 dna 23 násypky 2, ale jejichž osy 300 v libovolném příčném řezu B-B hřebenem 3 podle obr. 2 leží na oblouku 34 podle obr. 9. Toto řešení je s ohledem na možnost jednoduššího připojení hřebene 3 k násypce 2 výhodnější.
Jak je dále zřejmé z obr. 10, nemusí být hřeben 3 uspořádán po celé šířce výstupní hrany 230 násypky 2. S výhodou může být jeho šířka 35 menší, než je šířka výstupní hrany 230 násypky 2, a tedy i menší, než šířka 120 třídicí plochy 12.
Předmět předloženého technického řešení se samozřejmě neomezuje jen na konstrukční úpravy podle uvedených příkladných provedení, ale může být tvořen i jinou kombinací uvedených technických prvků.

Claims (12)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Násypka vibračního třídiče pro přívod tříděného materiálu k sítu vibračního třídiče, která je tvořena dnem, dvojicí bočních stěn a zadní stěnou a jejíž část dna s výstupní hranou je otevřená směrem pohybu tříděného materiálu a umístěna nad počátek třídicí plochy třídiče, vyzná5 čujícísetím,že alespoň ke střední části výstupní hrany (230) násypky (2) je v prostoru nad třídicí plochou (12) připojen hřeben (3) se soustavou tyčí (30), jejichž jednotlivé osy (300) svírají se směrem (S) postupu tříděného materiálu úhel (β) v rozmezí 0° až 20°.
  2. 2. Násypka vibračního třídiče podle nároku 1, vyznačující se tím, že tyče (30) hřebene (3) jsou uspořádány v základní rovině (310), která je odkloněna od směru (S) postupu
    10 materiálu o úhel (β) v rozmezí 0° až 20°.
  3. 3. Násypka vibračního třídiče podle nároku 1, vyznačující se tím, že hodnota úhlu (β) sklonu os (300) vždy alespoň jedné dvojice tyčí (30), které jsou ve vztahu ke středu hřebene (3) vzájemně protilehlé, se od hodnoty úhlu (β) sklonu os (300) sousedící dvojice tyčí (30) plynule mění.
    15
  4. 4. Násypka vibračního třídiče podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že hřeben (3) je tvořen alespoň dvěma řadami tyčí (30), a to základní řadou (31) a druhou řadou (32), které leží ve dvou rovinách, základní rovině (310) a druhé rovině (320), které vzájemně svírají úhel (a) o velikosti do 20°.
  5. 5. Násypka vibračního třídiče podle nároku 1, vyznačující se tím, že tyče (30)
    20 hřebene (3) jsou uloženy tak, že v řezu, kolmém ke směru (S) postupu tříděného materiálu jsou uspořádány v oblouku (34).
  6. 6. Násypka vibračního třídiče podle nároku 5, vyznačující se tím, že oblouk (34) je vzhledem k rovině přilehlé třídicí plochy (12) vibračního třídiče vydutý.
  7. 7. Násypka vibračního třídiče podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se
    25 tím, že tyče (30) hřebenu (3) jsou vytvořeny z plochého materiálu tak, že jejich profil je v průmětu do roviny třídicí plochy (12) vibračního třídiče klínový a jejich vrcholy (302) jsou orientovány ve směru (S) postupu tříděného materiálu.
  8. 8. Násypka vibračního třídiče podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že hřeben (3) je vytvořen z kruhových tyčí (33).
    30
  9. 9. Násypka vibračního třídiče podle některého z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že šířka (35) hřebene (3) je menší, než šířka (20) výstupní hrany (230) násypky (2).
  10. 10. Násypka vibračního třídiče podle některého z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že pod dnem (23) násypky (2) je podél její výstupní hrany (230) uložen nosič (330) pro rozpojitelné připojení tyčí (30) hřebene (3).
    35
  11. 11. Násypka vibračního třídiče podle nároku 10, vyznačující se tím, že nosič (330) je k násypce (2) připojen rozpojitelně.
  12. 12. Násypka vibračního třídiče podle některého z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že násypka (2) je ke skříni (1) třídiče připojena rozpojitelně.
CZ200112034U 2001-05-28 2001-05-28 Násypka vibračního třídiče CZ11656U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200112034U CZ11656U1 (cs) 2001-05-28 2001-05-28 Násypka vibračního třídiče

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200112034U CZ11656U1 (cs) 2001-05-28 2001-05-28 Násypka vibračního třídiče

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ11656U1 true CZ11656U1 (cs) 2001-11-01

Family

ID=5475328

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200112034U CZ11656U1 (cs) 2001-05-28 2001-05-28 Násypka vibračního třídiče

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ11656U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4265742A (en) Screen element
RU2432214C2 (ru) Просеивающее устройство
TWI440511B (zh) 預篩濾的方法與裝置
EP1735114B1 (en) Screening deck
CA2625688C (en) Screening arrangement
US11020768B2 (en) Vibratory classifiers
CA2590643C (en) Rider bar for screening element or wear-resistant lining
US2974795A (en) Grizzly feeders
US6953121B2 (en) Vibrating screen
US4278535A (en) Screen decks
AU2020227061A1 (en) Polyurethane screen
US7011217B2 (en) Apparatus for separating coarse grain and fine grain
WO2002098584A1 (en) Bar screen module of a vibratory feeder
US7527138B1 (en) Roll away chute with no-tool liners and gates
CZ11656U1 (cs) Násypka vibračního třídiče
US1832518A (en) Shaking screen
EP3520908B1 (en) Screening bar assembly for a screen
CZ287004B6 (en) Anvil for centrifugal impact pulverizer and a ring of such anvils
US5524767A (en) Dry fluidized bed sorting device
RU2259241C1 (ru) Полотно вибрационного грохота
RU2234989C1 (ru) Грохот щебнеочистительной машины
RU208964U1 (ru) Вибрационный сепаратор для сортировки твердых коммунальных отходов
WO1992010312A1 (en) Material sizing apparatus with rod-vibrating decks
WO1990004466A1 (en) Screening device for particulate material
CZ10086U1 (cs) Vibrační třídič

Legal Events

Date Code Title Description
MK1K Utility model expired

Effective date: 20050528