CZ10275U1 - Pomůcka pro kódování sekvence čísel - Google Patents
Pomůcka pro kódování sekvence čísel Download PDFInfo
- Publication number
- CZ10275U1 CZ10275U1 CZ995899U CZ995899U CZ10275U1 CZ 10275 U1 CZ10275 U1 CZ 10275U1 CZ 995899 U CZ995899 U CZ 995899U CZ 995899 U CZ995899 U CZ 995899U CZ 10275 U1 CZ10275 U1 CZ 10275U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- numbers
- columns
- register
- column
- rows
- Prior art date
Links
Landscapes
- Storage Device Security (AREA)
Description
Oblast techniky
Technické řešení se týká pomůcky pro kódování sekvence čísel, zejména pro identifikační čísla bankovních karet, mobilních telefonů apod., opatřené tabulkou, sestávající ze sloupců a řad čísel od nuly do devítky.
Dosavadní stav techniky
V současném moderním světě je jedinec stále častěji nucen používat a tedy si též pamatovat nejrůznější kódy, především ve formě číselných sekvencí. Příkladem takových kódů jsou osobní identifikační čísla, pro než se vžila zkratka PIN, odvozená z anglického pojmu stejného významu, Personál Identification Number. Tyto kódy, PIN, jsou používány například pro bankovní karty, mobilní telefony, telefonní hlasové schránky, pro phonebanking a homebanking, autorádia, jako hesla pro přístup do počítače či počítačové sítě aj. Jedinec je zpravidla vybaven více PIN, jejichž podobu ve většině případů nemůže sám ovlivnit. Je pro něj tedy obzvlášť těžké šije všechny pamatovat.
Je běžné, že lidé si svá PIN zapisují na papír, který je uschován doma. Je běžné, že šije ukládají do počítačů v souborech chráněných dalšími hesly nebo do osobních elektronických diářů. Takový způsob však není příliš pohodlný, neboť vybavovací rychlost takto uložené informace je poměrně nízká a je nutné vynaložit poměrně velkou námahu na její zjištění. Mohou také používat různé kódovací pomůcky, jako je například paměťová karta, tzv. Memory Card, která umožňuje pamatovat si namísto celé číselné sekvence PIN pouze dvoumístný alfanumerický klíč a základní pozici. Její velkou nevýhodou však je, že při potřebě kódování více číselných sekvencí nelze vždy pro daný klíč nalézt jakoukoli číselnou sekvenci dané délky. Jedinec je pak nucen pamatovat si pro různé číselné sekvence různé klíče. Stírá se tak výhoda menšího počtu prvků k zapamatování. Další velkou nevýhodou je rovněž nízký počet kombinací klíče, kterých je nejvýše 96.
Účelem tohoto technického řešení je vytvoření pomůcky pro jednoduchý způsob kódování sekvence čísel, případně pomocí jednoduchého kódu zpětně vyhledat podstatně složitější kód.
Podstata technického řešení
Výše uvedeného účelu je dosaženo pomůckou pro kódování sekvence čísel, zejména pro identifikační čísla bankovních karet, mobilních telefonů apod., opatřenou tabulkou s čísly od nuly do devítky, uspořádanými do řad a sloupců, provedenou podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že sestává ze záznamového registru a číselné tabulky, kde čísla tabulky jsou uspořádána do základních skupin sestávajících alespoň z jednoho sloupce s počtem pozic alespoň p+1, kde p je celé kladné číslo rovno počtu všech možných číslic, které mohou tvořit číselnou sekvenci, přičemž základní skupina obsahuje alespoň jednou každé nahodile zvolené číslo z řady čísel 0 až 9 a alespoň jednu volnou pozici, přičemž náhodně vybraná čísla z řady čísel od 0 do 9 v prvním sloupci základní skupiny jsou v nahodilém pořadí uspořádána v každém prvním sloupci všech základních skupin ave druhém a každém následujícím sloupci všech základních skupin je alespoň jednou obsaženo v nahodilém pořadí některé ze zbývajících čísel od 0 do 9, a záznamový registr obsahuje alespoň z základních skupin, kde z je počet čísel kódu a velikost rastru odpovídá plošnému rozložení čísel na číselné tabulce. Dle dalších nároků jsou v základní skupině a/nebo v záznamovém materiálu a nebo na neprůhledném materiálu. Záznamový registr je vyhotoven ve více provedeních na jediné podložce. Záznamový registr je vyhotoven na samolepicím materiálu.
- 1 CZ 10275 Ul
Výhodou tohoto technického řešení je, že umožňuje najít pro libovolný klíč jakoukoli číselnou sekvenci dané délky. To znamená, že jedinec si při použití předmětné tabulky musí pamatovat pouze dvoumístný alfanumerický klíč a základní pozici ke kódování všech svých číselných sekvencí, které ve svém životě používá. Další výhodou je počet kombinací klíče, pro který lze nalézt jakoukoli číselnou sekvenci kupř. pro čtyřmístný číselný kód - PIN. Např. v tabulce o dvaceti šesti sloupcích a dvaceti řádcích lze nalézt 2280 kombinací klíče pro jakýkoli PIN, přičemž možných kombinací je dokonce ještě více, ale neplatí pro všechny PIN. Tento počet je z praktického hlediska dostatečně vysokou ochranou k tomu, aby si uživatel pomůcky nemusel dělat starosti s prozrazením svých PIN v případě ztráty nebo odcizení pomůcky. Výhodou je tedy ío možnost uložení pomůcky v peněžence spolu s platebními kartami. Vybavovací rychlost informací uložených pomocí předmětné pomůcky je velmi vysoká.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude dále podrobněji objasněno na příkladech jeho praktického provedení, uvedených na přiložených výkresech, na nichž obr. 1 představuje možné provedení číselné karty a obr. 2 ukazuje devět záznamových registrů, uspořádaných na jediném nosiči. Na obr.3 je uvedeno všech třináct základních skupin číselné karty podle obr. 1. Obr.4 a 5 pak znázorňují postup při vytváření dalšího, sedmého řádku číselné karty, jak je popsáno v popise. Obr. 6 ukazuje jednu základní skupinu v transformované podobě, se záměnou sloupců na řádky a řádků na sloupce.
Příklad provedení
Předmětná pomůcka pro kódování sekvence čísel sestává ze dvou prvků, číselné tabulky podle obr. 1, vytvořené na průhledném materiálu a záznamových registrů podle obr. 2. Jak bude dále podrobněji popsáno, lze vzájemným nastavením obou prvků zakódovat určitou číselnou sekvenci do záznamových registrů. Číselná tabulka 1 je vytvořena pomocí určitých, pevně daných pravi25 del, která jsou následující:
Základní skupina čísel sestává minimálně z jednoho sloupce. Minimální počet pozic ve skupině je alespoň p+1. Na pozicích jsou umístěny číslice. V základní skupině se musí alespoň jednou objevit všechny číslice, z nichž je možno skládat sekvenci čísel. Na pořadí číslic a prázdných pozic v základní skupině nezáleží, naopak, pro zvýšení počtu kombinací klíče je žádoucí, aby pořadí číslic a prázdných pozic v základní skupině bylo co nejvíce promícháno. Minimálně jedna pozice zůstane zpočátku volná.
Jednoduchá náhodně vybraná čísla od nuly do devítky umístěná v prvním sloupci základní skupiny se budou vyskytovat ve všech prvních sloupcích všech základních skupin čísel tabulky a to v libovolném pořadí. Ve vícesloupcových základních skupinách se v dalších sloupcích musí alespoň jednou objevit některé ze zbývajících čísel od nuly do devítky. Pořadí číslic se v prvním ani v každém dalším sloupci základních skupin nemusí dodržovat, naopak, pro vyšší počet kombinací klíče je nutné je co nejvíce promíchat. Součet všech čísel v každé jednotlivé základní skupině musí být roven 45. Samozřejmě za dodržení výše uvedených pravidel.
Tato čísla jsou uspořádána tak, že pravidla jsou dále doložena na příkladu, uvedeném na obr. 1,
3, 4 a 5. Na obr. 1 znázorněná číselná tabulka obsahuje soustavu čísel od nuly do devítky, uspořádaných do 26 sloupců, označených písmeny A až Z, a do 20 řádků, označených pořadovými čísly jedna až dvacet.
Rozložení čísel v jednotlivých řádcích a sloupcích je prováděno postupně, vychází se ze základních skupin, jejichž příkladné výchozí uspořádání je zaznamenáno na obr. 3. Pro jednodu45 chost byla v prvním sloupci vybrána vždy čísla od 1 do 5, ve druhém sloupci se pak vyskytují čísla od 6 do 9 a 0.
-2CZ 10275 Ul
První základní skupina Sij, jakje v detailu uvedená na obr.4 se skládá z rastru, zahrnujícího řádky číslo jedna až šest ve sloupcích A a B. První sloupec, ozn. písmenem A, obsahuje čísla od jedné do pěti, uspořádaných do sekvence X-4-2-3-5-1, kde X značí volnou pozici na prvním řádku. Druhý sloupec B obsahuje čísla od šesti do nuly, uspořádaných do sekvence 7-X-6-0-8-9, kde X značí volnou pozici na druhém řádku. Obdobným způsobem jsou obsazeny ostatní základní skupiny S2J až Si3j, přičemž sekvence číslic a prázdných pozic v jednotlivých sloupcích jsou v každé ze skupin jiné.
Sedmý řádek číselné tabulky je vytvořen posunem rastru 6x2 pole, tj. rastru o šesti řádcích a dvou sloupcích, o jedno pole dolů. V této nové skupině. Si 2 nyní chybí číslice sedm, která se tak ío objeví na sedmém řádku sloupce B. Stejně tak je ale možněji místo do sedmého řádku vepsat do prázdné pozice ve druhém řádku tabulky sloupce B. Obdobně ve skupině S2>2 po posunu rastru o jeden řádek dolů chybí číslice jedna ve sloupci C, která je vepsána do řádku sedm tohoto sloupce. Stejně tak je ale možněji místo do sedmého řádku vepsat do prázdné pozice ve druhém řádku tabulky sloupce C. Stejným postupem jsou obsazeny zbývající sloupce E až Z na řádku číslo sedm.
Stejným postupem jsou obsazeny další řádky tabulky. Na prázdné pozice číselné tabulky jsou nahodile vepsána jednoduchá libovolná čísla.
Namísto posuvu o jedno pole dolů lze volit posuv o jiný počet polí.
Rozdělení čísel do levého a pravého sloupce každé základní skupiny může být též na liché 20 a sudé, nebo zcela nahodilé. Vždy ale musí platit pravidlo o rozdělení čísel v základní skupině.
Základní skupiny lze rovněž vytvořit vzájemnou záměnou sloupců za řádky, takže skupina by pak měla 6 sloupců a 2 řádky. Taková transponovaná skupina čísel je zachycena na obr. 6. Lze obecně stanovit, že ke každé variantě existuje transponovaná varianta. Každá skupina může mít libovolně vyšší počet řádků a sloupců, které jsou doplněny prázdnými pozicemi.
Minimální počet základních skupin v číselné tabulce je dán délkou číselné sekvence kódu. Pro tabulku určenou pro sekvence o délce 4, tj. pro čtyřmístné PIN, je nutné vytvořit minimálně čtyři základní skupiny. Větší než minimální počet základních skupin je žádoucí pro zvýšení počtu kombinací klíče.
Záznamový registr obsahuje alespoň z základních skupin, kde z je počet čísel kódu a velikost rastru odpovídá rozložení čísel tabulky. Minimální velikost záznamového registruje dána délkou číselné sekvence. Pro čtyřmístný PIN je minimální rozměr záznamového registru 6 řádků x 8 sloupců, jinými slovy 6 řádků x 4 základní skupiny čísel. Pro transformovanou skupinu pak je analogicky minimální rozměr záznamového registru 8 řádků x 6 sloupců, jinými slovy 4 základní skupiny x 8 sloupců. Záznamový registr pro číselnou sekvenci délky 4 v sobě musí obsáhnout 4 základní skupiny. Vzorový záznamový registr je uveden na obr. 6. Jak ukazuje obr. 6, je pro praktické účely účelné mít několik registrů na jedné kartě. Každý registr slouží pro záznam jednoho PIN.
Číselná tabulka může být s výhodou natištěna na průhledném materiálu, stejné velikosti jaké je karta se záznamovými registry.
S pomůckou se pracuje tak, že se zvolí dvoumístný alfanumerický klíč, např. K2 a základní pozice, kupř. pole v levém horním rohu záznamového registru. Na tu se pak přiloží průsečík daný souřadnicemi K2 ( K pro sloupec a 2 pro řádek) Ve sledu čtení, řádky zleva doprava, odshora dolů, se do rastrů registru zaznamená poloha kódovaného čísla. Přiložením registru stejným způsobem zpět na číselnou kartu, lze oproti označeným polím, v případě průhledné tabulky nad označenými poli registru, odečíst jednotlivá čísla hledaného kódu. Stačí tak pamatovat si pouze jediný kód, v daném případě K2, pro opětovné zjištění „zapomenutých“ kódů.
Claims (6)
- NÁROKY NA OCHRANU1. Pomůcka pro kódování sekvence čísel, zejména pro identifikační čísla bankovních karet, mobilních telefonů apod., opatřená tabulkou, sestávající ze sloupců a řad čísel od nuly do devítky, vyznačující se tím, že sestává ze záznamového registru a číselné tabulky,5 kde čísla tabulky jsou uspořádána do základních skupin sestávajících alespoň z jednoho sloupce s počtem pozic alespoň p+1, kde p je celé kladné číslo rovno počtu všech možných číslic, které mohou tvořit číselnou sekvenci, přičemž základní skupina obsahuje alespoň jednou každé nahodile zvolené číslo z řady čísel 0 až 9 a alespoň jednu volnou pozici, přičemž náhodně vybraná čísla z řady čísel od 0 do 9 v prvním sloupci základní skupiny jsou v nahodilém pořadí ío uspořádána v každém prvním sloupci všech základních skupin a ve druhém a každém následujícím sloupci všech základních skupin je alespoň jednou obsaženo v nahodilém pořadí některé ze zbývajících čísel od 0 do 9, a záznamový registr obsahuje alespoň z základních skupin, kde z je počet čísel kódu a velikost rastru odpovídá plošnému rozložení čísel na číselné tabulce.15
- 2. Pomůcka podle nároku 1, vyznačující se tím, že v základní skupině jsou řádky zaměněny za sloupce.
- 3. Pomůcka podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že v záznamovém registru jsou řádky zaměněny za sloupce.
- 4. Pomůcka podle nároku 1, vyznačující se tím, že číselná tabulka je vytvořena na20 průhledném materiálu.
- 5. Pomůcka podle nároku 1, vyznačující se tím, že číselná tabulka je vytvořena na neprůhledném materiálu.
- 6. Pomůcka podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že záznamový registr je vyhotoven ve více provedeních na jediné podložce.25 7. Pomůcka podle nároků 1 nebo 2a3, vyznačující se tím, že záznamový registr je vyhotoven na samolepicím materiálu.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ995899U CZ10275U1 (cs) | 1999-10-12 | 1999-10-12 | Pomůcka pro kódování sekvence čísel |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ995899U CZ10275U1 (cs) | 1999-10-12 | 1999-10-12 | Pomůcka pro kódování sekvence čísel |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ10275U1 true CZ10275U1 (cs) | 2000-08-14 |
Family
ID=5468827
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ995899U CZ10275U1 (cs) | 1999-10-12 | 1999-10-12 | Pomůcka pro kódování sekvence čísel |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ10275U1 (cs) |
-
1999
- 1999-10-12 CZ CZ995899U patent/CZ10275U1/cs not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6854651B2 (en) | Non-persistently displayed bar code based data input method and apparatus | |
US7036016B1 (en) | Method and apparatus for securing a list of passwords and personal identification numbers | |
US5246375A (en) | Memory aiding device | |
US6253328B1 (en) | Method and apparatus for securing passwords and personal identification numbers | |
WO1986005613A1 (en) | Ic card | |
US20030005338A1 (en) | Method for producing a data structure for use in password identification | |
EP0838789A3 (en) | IC card portable terminal apparatus | |
EP0243651A2 (en) | Personal identification encryption system and method | |
US5321755A (en) | Information-encrypting device and method | |
US6055635A (en) | Method and device for facilitating access to a multitude of alphanumeric sequences | |
CZ9903600A3 (en) | Aid for coding sequence of numbers | |
CZ10275U1 (cs) | Pomůcka pro kódování sekvence čísel | |
WO1996042075A1 (en) | System for generating a password | |
WO2000074003A3 (de) | Verfahren und vorrichtung zum abspeichern und wiederauffinden von pin-codes | |
US6826281B1 (en) | Storage-encryption-retrieval device and method with resulting business processes | |
EP0546681B1 (en) | Information-encrypting and decrypting method | |
CA1314954C (en) | Personal identification encryptor system with error-correcting code and method | |
Yang et al. | Embed additional private information into two-dimensional bar codes by the visual secret sharing scheme | |
WO2005081195A1 (en) | A memory aid device | |
WO2007023313A2 (en) | Secure data storage device | |
Moser | The number of very reduced 4× n Latin rectangles | |
US3735366A (en) | Electronic data processing system | |
Carroll et al. | Multi-dimensional security program for a generalized information retrieval system | |
WO2002071372A1 (en) | Encoding instrument for manually recording sensible personal alphanumeric codes | |
WO2019038252A1 (en) | DEVICE USING ROTARY DISCS FOR ENCRYPTING AND STORING A PASSWORD |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20031012 |