CZ101097A3 - Tavný vodič pro elektrické tavné pojistky - Google Patents

Tavný vodič pro elektrické tavné pojistky Download PDF

Info

Publication number
CZ101097A3
CZ101097A3 CZ971010A CZ101097A CZ101097A3 CZ 101097 A3 CZ101097 A3 CZ 101097A3 CZ 971010 A CZ971010 A CZ 971010A CZ 101097 A CZ101097 A CZ 101097A CZ 101097 A3 CZ101097 A3 CZ 101097A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fusible
conductor
bridges
fuse
melt
Prior art date
Application number
CZ971010A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ285311B6 (cs
Inventor
Petr Ing. Felcman
Original Assignee
Oez Letohrad S. R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Oez Letohrad S. R. O. filed Critical Oez Letohrad S. R. O.
Priority to CZ971010A priority Critical patent/CZ285311B6/cs
Publication of CZ101097A3 publication Critical patent/CZ101097A3/cs
Publication of CZ285311B6 publication Critical patent/CZ285311B6/cs

Links

Landscapes

  • Fuses (AREA)

Description

Oblast techniky ' I |
Vynález se týká tavného vodiče tvaru pásku z elektrovodného kovu pro elektrické tavné pojistky, který na své délce obsahuje alespoň jednu příčnou řadu tavných můstků, tvořenou zúženými místy mezi řadou otvorů, zeslabujícími na příslušnou stanovenou velikost průřez tavného vodiče. Tavný vodič je oboustraně připojen k elektrovodným kontaktům a je uspořádán uvnitř v podélné dutině mechanicky pevného a tepelně odolného izolačního tělesa tavné pojistky, kde je obklopen vhodným hasivem.
Dosavadní stav techniky
U tavných pojistek jsou vnější rozměry jejich izolačních těles zpravidla normalizovány mezinárodními normami a člení se na množství typových velikostí. V jednotlivých typových velikostech roste vždy jmenovitý proud po stupních daných smluvenou řadou až do maximální hodnoty, pro níž je ještě možné zkouškami prokázat funkčnost výrobku. Větší jmenovité proudy pro danou typovou velikost tavné pojistky nelze obvyklými způsoby vyvinout z důvodu nebezpečného porušení izolačního, nejčastěji keramického tělesa tavné pojistky, které se poruší v důsledku kombinace tlakového a šokotepelného namáhání při vypínání zkratových proudů a nadproudů.
Tavné vodiče tavných pojistek určených pro přenášení větších výkonů, jsou obvykle tvořeny alespoň jedním, častěji však několika tavnými pásky, vyrobenými z elektrovodného kovu, u nichž je z důvodu předávání tepla volena co nejmenší tlouštka pásku při co jen možné největší šířce. Uvedený pásek je elektricky spojen s proudovodnými kontakty a dokonale uzavřen uvnitř izolačního tělesa tavné pojistky. Z důvodu dobrého odvodu tepla a zejména co nej lepšího vypínání elektrického oblouku, vzniklého na tavném vodiči při vypínání zkratů nebo nadproudů, je páskový tavný vodič obklopen hasivem.
V délce tavného vodiče je obvykle vytvořena alespoň jedna řada kruhových otvorů, vyděrovaných v pásku napříč k jeho podélné ose. Zbytky materiálu mezi jednotlivými otvory tvoří tavné můstky, jejichž součet definuje ve spojitosti se zvolenou šířkou a tloušťkou pásku tzv. celkový zkratový průřez tavného vodiče. Ten se stupňovitě zvětšuje od nejmenších hodnot u malých jmenovitých proudů až po největší dosažitelný u největších jmenovitých proudů v dané typové velikosti tavné pojistky. Uvedené řady otvorů, resp. tavných můstků jsou u tavných pojistek, určených pro vyšší napětí, uspořádávány na délce tavného vodiče také ve větším počtu v sérii. Mezi sousedními řadami tavných můstků zbývá v páskovém tavném vodiči úsek neporušeného elektrovodného kovu.
U tavných pojistek s tavnými vodiči s charakteristikou čas-proud, například typu pro jištění polovodičů nebo pro jištění motorů a podobně, jsou na základě dlouhodobých empirických zkušeností otvory v páskovém tavném vodiči kruhového tvaru. Průměry kruhových otvorů tvarujících pak tavné můstky, jsou voleny v rozmezí hodnot 0,5 až 3 mm se vzniklými tavnými můstky o nejmenší šířce 0,15 až 0,5 mm. Tavný vodič s uvedeným dimenzováním má při malé tloušťce ještě dost dobré mechanické vlastnosti potřebné pro jeho montáž do izolačního tělesa tavné pojistky, jakož elektrické vlastnosti, když při nízkých ztrátách vyniká zejména vysokou omezovači i vyhovující elektrických schopností při nízkém vypínacím přepětí
Působením elektrických oblouků, zapálených v místech tavných můstků tavného vodiče, dochází při vypínání nejnepříznivějších zkratových proudů k rozšiřování hoření oblouků směrem od tavných můstků do plných průřezů tavného vodiče mezi jednotlivými řadami otvorů v tavném vodiči. Izolační těleso tavné pojistky je při tom namáháno enormním přetlakem a tepelnými účinky od elektrických oblouků zapálených na tavném vodiči v místech tavných můstků a rozšiřujících se pak po délce tavného vodiče do jeho nezeslabených úseků. Absolutní velikost namáhání izolačního tělesa roste s objemem materiálu tavného vodiče, přeměněného elektrickým obloukem, zejména na páry kovu.
Při pevně daných vnějších rozměrech izolačního tělesa, zpravidla keramického, lze pro zvýšení jeho odolnosti proti účinkům elektrického oblouku zvýšit tlouštku stěny. Pro přenesení proudu a zachování elektrických vlastností tavné pojistky lze zvyšovat její jmenovité proudy u navržené řady pouze zvyšováním tlouštky páskového tavného vodiče, který svou šířkou už tak zaujímá bezezbytku maximální využitelný prostor dutiny izolačního tělesa vyplněné hasivem.
Při tomto zdánlivě logickém zvětšování tlouštky tavného vodiče, tedy při jeho rostoucím objemu, limituje další zvyšování jmenovitých proudů v dané typové velikosti tavné pojistky ta skutečnost, že při vypínání zkratových proudů a nadproudů izolační těleso nevydrží absolutní hodnoty namáhání od elektrických oblouků a poruší svou kompaktnost, nejčastěji prasklinou nebo lomem.
Tento jev je pro funkci tavné pojistky nepřijatelný a představuje hlavní nevýhodu známých řešení. Další nevýhodou se jeví stav, kdy zvětšovaná tlouštka tavného vodiče po překročení jisté hranice, neumožňuje u tavné pojistky dosažení požadovaných elektrických parametrů, zejména elektrických ztrát, omezovači schopnosti a hodnot propuštěné energie v optimálních mezích a zvyšuje významně materiálové náklady. Ty jsou zvyšovány neúměrně také nutností předimenzování izolačního tělesa a volbou velmi odolných, ale drahých materiálů pro jeho zhotovení, například speciálních keramických hmot na bázi prokorundů, slinutých korundů a podobně.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je dosažení zlepšených technických parametrů, zejména vyšší vypínací schopnosti nebo vyššího maximálního jmenovitého proudu u známých elektrických tavných pojistek s tavným vodičem, který na své délce obsahuje alespoň jednu příčnou řadu tavných můstků, tvořených zúženými místy mezi řečenými otvory, zeslabujícími průřez tavného vodiče uspořádáného uvnitř v podélné dutině mechanicky pevného a tepelně odolného izolačního tělesa tavné pojistky, kde je obklopen vhodným hasivem, přičemž tohoto cíle je dosaženo řešením podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že otvory jsou eliptického tvaru s delší osou probíhající v podélném směru tavného vodiče, přičemž poměr delší osy ke kratší ose každého eliptického otvoru je v intervalu 1,2 až 2,2..
Tavný vodič umožňuje při dosažení obdobných parametrů, jako u tavného vodiče se známými kruhovými otvory, tvořícími tavné můstky, umístit napříč jeho podélné osy více tavných můstků požadovaných elektrických vlastností. Po zvýšení jejich počtu lze pro dosažení shodného jmenovitého proudu tavné pojistky použít menší tlouštky tavného pásku. Kromě snížení materiálových nákladů tavného vodiče je tak v dutině izolačního tělesa významně menší objem materiálu, který je při vypínání zkratových proudů a nadproudů pojistkou po zapálení elektrických oblouků v místech tavných můstků odpařen a vytvoří menší množství par kovu. Zatížení izolačního tělesa se při vypínání zkratových proudů nebo nadproudů významně sníží, takže lze použít izolační těleso vyrobené z levnějších materiálů nebo lze při použití již existujících kvalitnějších izolačních těles umístit do tavné pojistky zvolené typové velikosti jmenovité proudy i o několik stupňů vyšší, než jaké byly až dosud obvyké při použití známých páskových tavných vodičů.
Přehled obrázků na výkresech
Další výhody a účinky vynálezu jsou patrny z připojeného výkresu, kde značí obr. 1 nárysný pohled na tavný vodič s příčnými řadami eliptických otvorů, mezi nimiž jsou vytvořené tavné můstky, obr. 2 detail B z obr. 1, značící provedení jedné příčné řady eliptických otvorů s tavnými můstky mezi nimi.
Příklad provedeni vynálezu
Neznázorněná tavná pojistka je tvořena izolačním tělesem opatřeným proudovodnými kontakty, k nimž je galvanicky připevněn alespoň jeden tavný vodič 1 tvaru pásku z elektrovodného kovu zcela v dutině izolačního tělesa obklopený hasivem. V délce tavného vodiče 1 je vytvořena nejméně jedna řada tavných můstků 2 ohraničených eliptickými otvory 3, které jsou podle vynálezu s délkou hlavní osy 1 až 3 mm a délkou vedlejší osy 1,2 až 2,2 krát menší než délka hlavní osy, přičemž šířka každého tavného můstku 2 je v nejužším místě v rozmezí 0,1 až 0,5 mm a jejich počet v jedné řadě je minimálně dva.
Dosahované účinky řešení tavného vodiče 1 podle vynálezu nejlépe vyniknou následujícím srovnáním technických parametrů tavných vodičů 1 s tavnými můstky tvořenými řadami známých kruhových otvorů v porovnání s tavnými vodiči, kde jsou tavné můstky tvořeny řadami eliptických otvorů 3.·
Známý stav: Tavný vodič 1 je o šířce cca 5 mm s pěti řadami dvojic tavných můstků 2. velikosti 0,17 mm v nejužším místě mezi kruhovými otvory o průměru 2,3 mm a je umístěný v dutině keramického izolačního tělesa válcového tvaru s průměrem vnitřní dutiny 6 mm. Dále je opatřený kontaktními víky nalisovanými na konce řečeného izolačního tělesa z vysoce odolné keramické hmoty a je zcela obklopen hasivem na bázi křemičitého písku. Při dimenzování tloušťky tavného vodiče 1 dle následující tabulky, lze v tavné pojistce umístit například následující jmenovité proudy.
TAB. 1
Jmenovitý proud 25A 3 2A 40A 50A 63A
Tlouštka (mm) 0,05 0,07 0,09 0,14 0,18
Objem (mm3) 14,7 20,58 26,46 41,16 52,92
Elektrické ztráty (W) 10 11 12 16 18
Propuštěná energie (A2s) 110 340 710 1150 2600
Zkouškami tohoto známého řešení dle tabulky 1. bylo zjištěno, že u jmenovitých proudů 50 A a 63 A dochází při vypínání zkratových proudů k tepelnému přetížení keramického izolačního tělesa parami kovu, vzniklými při hoření oblouku na páskovém tavném vodiči a toto izolační těleso v důsledku tepelného šoku praskne. Tento výsledek zcela vyloučil oba navržené jmenovité proudy z výroby dodávané na trh.
Nový stav: Tavný vodič 1 podle vynálezu je opatřen eliptickými otvory 3, jak je zvláště patrné v detailu B na obr.2, které při zachování velikosti síře 0,17 mm jednotlivých tavných můstků 2 dovolují na páskový tavný vodič 1 šíře 5 mm umístit tři paralelní tavné můstky 2 v každé řadě eliptických otvorů 3. Eliptické otvory 3, ohraničující tavné můstky 2 na tavném vodiči 1, mají délku hlavní osy přibližně rovnu 2,3 mm a délku vedlejší osy 1,5 mm. Uvedené dimenze eliptických otvorů 3. poskytují shodné elektrické parametry výsledného tavného vodiče 1 co do velikosti elektrických ztrát, omezovači schopnosti, propuštěné energie a tavné charakteristiky tavné pojistky, která je vytvořena s použitím shodného keramického tělesa a kontaktních vík jako v případě popsaného známého stavu. Dosažené mechanické a elektrické parametry jsou uvedeny v následující tabulce 2.
TAB. 2
Jmenovitý proud 25A 3 2A 40A 50A 63A
Tlouštka (mm) 0,033 0,05 0,07 0,09 0,14
Obj em (mm3) 9,7 14,7 20,58 26,46 41,16
Elektrické ztráty (W) 9 10 11,5 15,8 17
Propuštěná energie (A2s) 100 250 600 950 2400
Zkouškami nového řešení, jak vyplývá z tabulky 2, bylo zjištěno, že u všech jmenovitých proudů byly dosaženy shodné elektrické parametry výrobku při nižším objemu použitého materiálu. U jmenovitých proudů 50 A a 63 A při vypínání zkratových proudů nedošlo k tepelnému přetížení keramického izolačního tělesa parami kovu, vzniklými při hoření oblouku, neboť objem tavného vodiče 1 je jednak účinně snížen a zvětšený počet tavných můstků 2 paralelně v každé řadě zkratových eliptických otvorů 2 zvyšuje jeho schopnost omezovat poruchový zkratový proud. Keramické izolační těleso po zkratu neprasklo. To umožňuje zařadit oba uvedené proudy do produkce tavných pojistek realizovaných na trhu a zvýšit tak v dané typové velikosti tavné pojistky dosud dosahované hodnoty maximálního jmenovitého proudu.

Claims (2)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Páskový tavný vodič pro elektrické tavné pojistky, který obsahuje alespoň jednu příčnou řadu tavných můstků, tvořenou zúženými místy mezi řadou otvorů, zeslabujícími průřez páskového tavného vodiče, vyznačuj ící se tím, že otvory (3) jsou eliptického tvaru s delší osou probíháj ící v podélném směru tavného vodiče (1).
2. Páskový tavný vodič podle nároku 1, vyznačující se tím, že poměr delší osy ke kratší ose každého eliptického otvoru (3) je v intervalu 1,2 až 2,2.
CZ971010A 1997-04-03 1997-04-03 Tavný vodič pro elektrické tavné pojistky CZ285311B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ971010A CZ285311B6 (cs) 1997-04-03 1997-04-03 Tavný vodič pro elektrické tavné pojistky

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ971010A CZ285311B6 (cs) 1997-04-03 1997-04-03 Tavný vodič pro elektrické tavné pojistky

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ101097A3 true CZ101097A3 (cs) 1998-12-16
CZ285311B6 CZ285311B6 (cs) 1999-07-14

Family

ID=5462612

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ971010A CZ285311B6 (cs) 1997-04-03 1997-04-03 Tavný vodič pro elektrické tavné pojistky

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ285311B6 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ300786B6 (cs) * 2002-03-28 2009-08-12 Oez S.R.O. Tavný vodic, zejména pro vložky tavných elektrických pojistek
CZ300689B6 (cs) * 2002-04-05 2009-07-15 Oez S.R.O. Tavný vodic, zejména pro tavné elektrické pojistky

Also Published As

Publication number Publication date
CZ285311B6 (cs) 1999-07-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4357588A (en) High voltage fuse for interrupting a wide range of currents and especially suited for low current interruption
US6614340B2 (en) Full-range high voltage current limiting fuse
US4374371A (en) Cadmium electric fuse
CA1173087A (en) Time delay fuse
US9805897B2 (en) Fuse with carbon fiber fusible element
US4114128A (en) Composite sectionalized protective indicating-type fuse
US4123738A (en) High voltage current limiting fuse
US3835431A (en) Electrical fuse
US3213242A (en) Current limiting fuse
KR910003658B1 (ko) 고전압회로용 휴즈
US4731600A (en) Fuse
US4523172A (en) High voltage quick-break fuse
US3849755A (en) Current limiting fuse with fuse element with a diamond shaped cutout
US3735317A (en) Electric multibreak forming cartridge fuse
US3291942A (en) Electric fuse with separate quartz fillers having different grain sizes
CZ101097A3 (cs) Tavný vodič pro elektrické tavné pojistky
US4001749A (en) Electric fuse for elevated circuit voltages
GB2126808A (en) Fusible element assembly and a high voltage current limiting fuselink incorporating same
US3611238A (en) High-voltage fuse having high speed ratio
CA1133547A (en) Current limiting fuse with auxiliary element
US3513424A (en) Electric cartridge fuse having high operating temperature when carrying load current
US20220044903A1 (en) Arc-mitigating fuse with gas evolving microbeads
CZ37360U1 (cs) Tavná elektrická pojistka
RU2112298C1 (ru) Заменяемый элемент
US2295828A (en) Protector for electric circuits

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030403