CS277103B6 - Vypínací mechanismus spojky motorových vozidel, zejména traktorů - Google Patents
Vypínací mechanismus spojky motorových vozidel, zejména traktorů Download PDFInfo
- Publication number
- CS277103B6 CS277103B6 CS902791A CS279190A CS277103B6 CS 277103 B6 CS277103 B6 CS 277103B6 CS 902791 A CS902791 A CS 902791A CS 279190 A CS279190 A CS 279190A CS 277103 B6 CS277103 B6 CS 277103B6
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- clutch
- sliding sleeve
- protrusions
- electrically non
- fixed housing
- Prior art date
Links
Landscapes
- Mechanical Operated Clutches (AREA)
Abstract
Vypínací mechanismus spojky motorových vozidel a traktorů je tvořen z přesouvaoí objímky /3/ s vypínacím ložiskem /2/ a se dvěma protilehle orientovanými dvojicemi výstupků /13,14/ na vnějším obvodě, pro napojení výklopné vidlice /7/. Vnitřním průměrem je přesouvaoí objímka /3/ suvné uložena na pevném pouzdru /4/, které upevňuje tento celek přes izolační vložku /5/ ke spojkové skříni /6/. Přesouvaoí objímka /3/ je oddělena na vnějším povrchu mezi každou z dvojice výstupků /13,14/ od zakončení /10/ výklopné vidlice /7/ elektricky nevodivou podložkou /8/. Na vnitřní ploše každého prvého výstupku /14/ je umístěna elektricky nevodivá podložka /8/. Výklopná vidlice /7/ nasunutá zakončeními /10/ mezi obě protilehle orientované dvojice výstupků /13,14/ je v klidovém stavu prostřednictvím pružného elementu /18/ dotlačena zakončeními /10/ k elektricky nevodivé podložce /8/ na prvých výstupcích /14/. Druhé výstupky /13/ jsou od zakončení /10/ oddáleny o mezeru /15/. Ustavovací kroužek /17/ uložený v přesouvaoí objímce /3/ udržuje polohu vypínacího ložiska /2/ přesouvaoí objímky /3/ o vůli /11/ od vypínacích páček /1/. Přesouvaoí objímka /3/ a/nebo pevné pouzdro /4/ jsou spojeny vodičem /9/ přes kontrolní svítilnu s jedním z pólů zdroje elektrické energie.
Description
Oblast techniky
Vynález se týká vypínacího mechanismu spojky motorových vozidel, zejména traktorů, k plynulému rozpojování přenášeného kroutícího momentu a spolehlivému signalizování vypínání hlavní motorové spojky.
Dosavadní stav techniky
Dosud známý vypínací mechanismus spojky, zejména u traktorů, je umístěn ve spojkové skříni, k níž je vypínací mechanismus spojky upevněn jako celek prostřednictvím svého pevného pouzdra. Na vnější povrch pevného pouzdra je suvně uložena přesouvací objímka. Přesouvací objímka v blízkosti vypínacích páček je zakončena vypínacím ložiskem. Na vnějším povrchu je přesouvací objímka propojená se zakončením výklopné vidlice pákového ústrojí. Propojení přesouvací objímky s výklopnou vidlicí je uskutečněno tak, že obě zakončení výklopné vidlice jsou trvale zasunuty na vnějším povrchu přesouvací objímky mezi protilehlý prvý výstupek a mezi druhý výstupek s vytvořenou funkční mezerou. Protilehlé oba prvé výstupky a oba druhé výstupky jsou vztyčeny na vnějším povrchu přesouvací objímky. V systému signalizace při vypínání hlavní motorové spojky se používá samostatného elektrického spínače, zapojeného mechanicky k ovládací ruční páce nebo ke spojkovému pedálu vypínacího mechanismu spojky. Při zatahování ovládací ruční páky nebo při stlačování spojkového pedálu vypínacího mechanismu spojky dochází mechanicky k sepnutí samostatného elektrického spínače, který rozsvítí kontrolní svítilnu na přístrojové desce.
Nevýhody u známého vypínacího mechanismu spojky motorových vozidel a traktorů se projevují v tom, že není kontrolován skutečný okamžik vypínání při vlastním rozběhnutí vypínacího ložiska. Systém využívající samostatný elektrický spínač bývá často poruchový a navíc pořizování samostatného elektrického spínače nebývá ekonomicky výhodné. Dále pak stávající systém neoznamuje obsluze vozidla snížení vůle spojky, při jejíž nulové velikosti již nastává trvalé otáčení se vypínacího ložiska.
Podstata vynálezu .
Uvedené nevýhody jsou odstraněny vypínacím mechanismem spojky motorových vozidel, zejména traktorů podle vynálezu. Přesouvací objímka je na svém vnějším povrchu opatřena, mezi každou z dvojice prvého výstupku a druhého výstupku, elektricky nevodivou podložkou. Nevodivé podložky oddělují od vnějšího povrchu přesouvací objímky obě zakončení výklopné vidlice. Navíc je přesouvací objímka na vnitřní ploše každého prvého výstupku osazena elektricky nevodivou podložkou, přičemž výklopná vidlice má šířku každého svého zakončení menší, než je vzdálenost mezi vnitřní plochou druhého výstupku a přivrácenou plochou električky nevodivé podložky na prvých výstupcích. Výklopná vidlice je pod úchytným čepem napojena na pružný element, docilujícího v klidovém stavu přítlaku svých zakončení výklopné vidlice k elektricky nevodivým podložkám na prvých výstupcích. Mezi pevným pouzdrem a spojkovou skříní je upravena izolační vložka, přičemž přesouvací objímka nebo pevné pouzdro je vodičem spojeno přes svítilnu
CS 277103 B6 2 s pólem zdroje elektrické energie.
Výhody vypínacího mechanismu spojky podle vynálezu spočívají ve spolehlivé a přesné signalizaci bez samostatného elektrického spínače. Zapnutí kontrolní svítilny nastává vždy v okamžiku rozběhu vypínacího ložiska přesouvací objímky. Včasná signalizace zabraňuje poškození či spálení spojkové lamely nebo poškození vypínacího ložiska přesouvací objímky, jak na základě kontroly opotřebení obložení spojkové lamely, tak vlivem kontroly ustavení vůle mezi vypínacím ložiskem a vypínacími páčkami spojky.
Přehled obrázků na výkrese
Přiložené vyobrazení znázorňuje vypínací mechanismus spojky motorových vozidel a traktorů podle vynálezu, kde na obr. 1 je uveden osový řez zařízením a na obr. 2 je zachycen bokorys vypínacího mechanismu spojky s osovým řezem, vedeným přes nevodivé podložky na vnějším povrchu přesouvací objímky a přes elektricky izolační vložku, umístěnou na spojkové skříni a na vnitřním povrchu pevného pouzdra.
Příklady provedení vynálezu
Vypínací mechanismus spojky motorových vozidel je upevněný jako celek ke spojkové skříni 6 prostřednictvím pevného pouzdra 4. Mezi pevné pouzdro 4. a mezi spojkovou skříň 6. je umístěna izolační vložka 5. Na vnější povrch pevného pouzdra 4 je suvně uložena přesouvací objímka 3, zakončená v blízkosti vypínacích páček 1 vypínacím ložiskem 2. Vypínací páčky 1 od vypínacího ložiska 2 jsou vzdáleny o vůli 11. Přesouvací objímka 2 je dále opatřena na vnějším obvodě dvěma protilehle orientovanými dvojicemi výstupků 12, 14, mezi' které je zasunuto zakončení 10 výklopné vidlice 7. Přesouvací objímka 2 je opatřena jednak na svém vnějším povrchu mezi každou z dvojice výstupků 12, 14 a jednak na vnitřní ploše každého prvého výstupku 14 elektricky nevodivou podložkou 8. Výklopná vidlice 7 je spojena, pod úchytným čepem 16,, s pružným elementem 18 pro vyvození přítlaku svých zakončení 10 v klidovém stavu k elektricky nevodivým podložkám 8 na prvých výstupcích 14. Druhý konec pružného elementu 18 je uchycen k podvozku 12. Přitom zakončení 10 jsou od vnitřní plochy druhého výstupku 13 oddáleny o mezeru 15. Přesouvací objímka 2 má umístěn na své vnitřní válcové ploše ustavovací kroužek 17, jehož vnitřní plocha dosedá na pevné pouzdro 4. Přesouvací objímka 2 s pevným pouzdrem 4 jsou spojeny vodičem 9 přes kontrolní svítilnu s jedním z pólů zdroje elektrické energie.
Samovolný posuv přesouvací objímky 2 P° pevném pouzdru 4 se vylučuje při zachování mezery 15 ustavovacím kroužkem 17. Při stlačování spojkového pedálu nebo při zatahování ruční ovládací páky dochází ke zrušení mezery 15. V okamžiku dotyku zakončení 10 výklopné vidlice 7 o druhý výstupek 13 přesouvací objímky 2 dojde k rozsvícení kontrolní svítilny. Po uvolnění stlačeného spojkového pedálu nebo zatažené ruční ovládací páky vrací zpět pružný element 18 výklopnou vidlici 7, jejíž zakončení 10 opět zpětně vytváří mezeru 15 s druhým výstupkem 12. Tím dojde k zhasnutí kontrolní svítilny. V důsledku opotřebení spojkového obložení se postupně vypínací páčky 1 přibližují k vypínacímu ložisku '4 až do úplného zrušení vůle 11. Zaniknutím vůle 11 vypínací páčky 1 a dalším posunutím přesouvací objímky 2 se zruší mezera 15 a o druhý výstupek 13 se opře zakončení 10 výklopné vidlice 7. To okamžitě vyvolává rozsvícení kontrolní svítilny. Tato signalizace bezprostředně upozorňuje obsluhu vozidla na závažnou chybu v seřízení vypínacího mechanismu spojky.
Claims (2)
1. Vypínací mechanismus spojky motorových vozidel, zejména traktorů, upevněný jako celek ke spojkové skříni prostřednictvím pevného pouzdra, na jehož vnějším povrchu je suvně uložena ‘ přesouvací objímka, opatřená na straně vypínacích páček vypínacím ložiskem a na svém vnějším obvodě dvěma protilehle orientovanými dvojicemi výstupků, mezi které zasahují zakončení výklopné vidlice, vyznačující se tím, že přesouvací objímka (3) je na svém vnějším povrchu mezi každou z dvojice výstupků (13, 14) opatřena elektricky nevodivou podložkou (8), která je také umístěna na vnitřní ploše každého výstupku (14), přičemž výklopná vidlice (7) má šířku každého svého zakončení (10) menší, než je vzdálenost mezi vnitřní plochou druhého výstupku (13) a přivrácenou plochou elektricky nevodivé podložky (8) každé z dvojice výstupků (13, 14) a je spojena s pružným elementem (18), pro vyvození přítlaku svých zakončení (10) v klidovém stavu k elektricky nevodivým podložkám (8) na prvých výstupcích (14), přičemž mezi pevným pouzdrem (4) přesouvací objímky (3) a spojkovou skříní (6) je upravena izolační vložka (5) a přesouvací objímka (3) a/nebo pevné pouzdro (4) jsou spojeny vodičem (9) přes kontrolní svítilnu s jedním z pólů zdroje elektrické energie.
2. Vypínací mechanismus podle bodu 1, vyznačující se tím, že přesouvací objímka (3) má umístěn na své vnitřní válcové ploše ustavovací kroužek (17), jehož vnitřní plocha dosedá na vnější válcovou plochu pevného pouzdra (4).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS902791A CS277103B6 (cs) | 1990-06-06 | 1990-06-06 | Vypínací mechanismus spojky motorových vozidel, zejména traktorů |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS902791A CS277103B6 (cs) | 1990-06-06 | 1990-06-06 | Vypínací mechanismus spojky motorových vozidel, zejména traktorů |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS279190A3 CS279190A3 (en) | 1992-05-13 |
| CS277103B6 true CS277103B6 (cs) | 1992-11-18 |
Family
ID=5366033
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS902791A CS277103B6 (cs) | 1990-06-06 | 1990-06-06 | Vypínací mechanismus spojky motorových vozidel, zejména traktorů |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS277103B6 (cs) |
-
1990
- 1990-06-06 CS CS902791A patent/CS277103B6/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS279190A3 (en) | 1992-05-13 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| BR9801646A (pt) | Aparelho e processo de intertravamento da posição de estacionamento de um veìculo | |
| EP1164607A3 (en) | Electric switch | |
| CA1106945A (en) | Test system for trailer brake mechanism | |
| US4448090A (en) | Device for automatically taking up play in a mechanical control | |
| US4604506A (en) | Self-adjusting switch mechanism | |
| US20010013450A1 (en) | Actuator module for a vehicle brake and vehicle brake with such an actuator module | |
| CS277103B6 (cs) | Vypínací mechanismus spojky motorových vozidel, zejména traktorů | |
| US3536876A (en) | Quick disconnect battery apparatus | |
| KR900010841A (ko) | 복귀가능 작동기를 가지는 전자구분 차단기 | |
| EP0988468B1 (en) | Electrically actuated brake with automatic play adjustment | |
| US2599437A (en) | Switch | |
| ES2095538T3 (es) | Interruptor electrico con control de corriente. | |
| US3564174A (en) | Circuit breaker | |
| GB2152617A (en) | Mechanical cable control with an automatic adjustment device and an electrical actuation detector | |
| BR9815068A (pt) | Manìpulo de comutação elétrica do tipo alavanca | |
| EP0872867A3 (en) | Electrically assembly with actuating device for a switch | |
| DK167786B1 (da) | Haandbetjent ind- og udkoblingsafbryder med elektromagnetisk udloesning | |
| US4719444A (en) | Hydraulic master cylinder switch | |
| US5519367A (en) | Circuit breaker logic switch system | |
| CA1214242A (en) | Start switch mechanism | |
| US2425985A (en) | Clutch wear signal | |
| US6075218A (en) | Load-break switch | |
| EP0388823A3 (de) | Sperrvorrichtung gegen gleichzeitiges Einschalten zweier mechanisch oder elektromagnetisch betätigter Schaltorgane | |
| SU1742886A1 (ru) | Механизм ручного привода включени электрического коммутационного аппарата | |
| GB2262075A (en) | Vehicle anti-theft device |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| IF00 | In force as of 2000-06-30 in czech republic | ||
| MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20000606 |