CS275937B6 - The pen for litter and rearing piglets - Google Patents
The pen for litter and rearing piglets Download PDFInfo
- Publication number
- CS275937B6 CS275937B6 CS190088A CS190088A CS275937B6 CS 275937 B6 CS275937 B6 CS 275937B6 CS 190088 A CS190088 A CS 190088A CS 190088 A CS190088 A CS 190088A CS 275937 B6 CS275937 B6 CS 275937B6
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- sow
- pen
- litter
- guide
- plates
- Prior art date
Links
Landscapes
- Housing For Livestock And Birds (AREA)
Abstract
Kotec je tvořen konstrukcí se stáním (6) pro prasnice, vymezenou nejméně jednou otvírací stěnou (68), krmným žlabem (7) pro prasnici, popřípadě krmným žlabem (73) pro selata a nádrží (91), (92) pro krmivo. K nohám (1) kovové konstrukce je připevněna nosná konstrukce podlahových prvků (30) tvořících zvýšenou podlahu (3), která obsahuje šikmé stojinové desky (41) střídavě k sobě skloněné a od sebe odkloněné vzhledem k svislé rovině, přivařené mezi spojovacími deskami (40), vzájemně rovnoběžné podélné nosníky (4) a nejméně jeden další nosník (5), umístěný uvnitř stání (6) pro prasnice v ose (69) kotce pod podlahovými prvky (30), rovněž přivařený mezi spojovacími deskami (50) a šikmými stojinovými,deskami (51). Podlahové prvky (30) tvoří destičky vyztužené podél svých kratších bočních okrajů dolů zahnutými okraji (301), které jsou spojeny se spojovací deskou (40) každého podélného' nosního (4) tak, že tvoří s čelními rámy (60) stání (6) pro prasnice pomocí alespoň jednoho spínacího prvku (62) tuhou třírozměrnou rámovou konstrukci. K odpovídajícímu podélnému nosníku (4) je připojena háčky (202) otvírací stěna (20) stání (6) pro prasnice.The pen is formed by a structure with a stand (6) for sows, defined by at least one opening wall (68), a feeding trough (7) for sows, or a feeding trough (73) for piglets and a tank (91), (92) for feed. A supporting structure of floor elements (30) forming a raised floor (3) is attached to the legs (1) of the metal structure, which comprises inclined stand plates (41) alternately inclined towards each other and deviated from each other with respect to the vertical plane, welded between connecting plates (40), mutually parallel longitudinal beams (4) and at least one other beam (5), located inside the stand (6) for sows in the axis (69) of the pen under the floor elements (30), also welded between the connecting plates (50) and the inclined stand plates (51). The floor elements (30) are plates reinforced along their shorter side edges by downwardly bent edges (301), which are connected to the connecting plate (40) of each longitudinal beam (4) so that they form a rigid three-dimensional frame structure with the end frames (60) of the sow stall (6) by means of at least one connecting element (62). The opening wall (20) of the sow stall (6) is connected to the corresponding longitudinal beam (4) by means of hooks (202).
Description
Vynález se týká kotce pro vrh a odchov selat, tvořeného kovovou konstrukční jednotkou vymezenou bočními stěnami, obsahující stání pro prasnici s nejméně jednou otvírací stěnou, krmný žlab pro prasnici, popřípadě krmný žlab pro selata, zásobní nádrže krmivá a nosnou konstrukci vzájemně spojených podlahových prvků, připevněnou k nohám kovové konstrukční jednotky a tvořící zvýšenou podlahu.The invention relates to a pen for littering and rearing piglets, comprising a metal structural unit defined by side walls, comprising a sow stand with at least one opening wall, a sow feeding trough or piglet feeding trough, feed storage tanks and a supporting structure of interconnected floor elements, attached to the legs of the metal structural unit and forming a raised floor.
Z praxe jsou známa rozmanitá stání pro odchov selat se zvýšenou podlahou, tak zvanou roštovou podlahou, v nichž stání pro prasnice dělí základní plochu stání na dvě nebo tři části. .Various stalls for raising piglets with a raised floor, the so-called slatted floor, are known from practice, in which stalls for sows divide the basic area of the stall into two or three parts. .
Stání pro prasnice jsou obvykle napojena na krátké strany stání pro odchov selat nebo jsou uspořádána v šikmé čáře (v diagonále) stání. Mimo omezení pohybu prasnice zvyšují stání pro prasnice v uzavřené poloze i pevnost vzájemně na sebe napojených prvků, avšak právě při největším namáhání, to jest pro vhánění a usazení prasnice, nemohou stání pro prasnice splnit svoji funkci, jelikož jejich jedna nebo dvě strany jsou u dosavadních konstrukcí otevřené. Vzhledem k tomu jsou na sebe se napojující konstrukční prvky za účelem omezení poškození kotce předimenzovány nebo jejich výztuž je větší než je třeba, čímž se zvyšuje hmotnost i spotřeba materiálu na kotec.The sow stalls are usually connected to the short sides of the piglet stalls or are arranged in an inclined line (diagonal) of the stall. In addition to restricting the movement of sows in the closed position, the sows 'stalls also increase the strength of the interconnected elements, but just under the greatest stress, ie for blowing and settling sows, sows' stalls cannot fulfill their function, as one or two sides are open structures. Due to this, the interconnecting structural elements are oversized in order to reduce the damage to the pen or their reinforcement is larger than necessary, which increases the weight and material consumption per pen.
Rovněž jsou známa stání pro odchov selat s odnímatelnou boční stěnou, u nichž odnímatelné strany mohou požadavek zvýšené únosnosti splnit jen použitím zvláštních, poměrně snadno se uvolňujících spojovacích prvků. Správné přimontování těchto spojovacích prvků je někdy problematické, jelikož se v důsledku své mobilní povahy často ztrácejí, čímž se ztužovací účinek odnímatelné strany snižuje, takže jiné nosné prvky jsou vystaveny zvýšenému namáhání a trvanlivosti a konečně i životnost stání se snižuje.There are also known stands for rearing piglets with a removable side wall, in which the removable sides can only meet the requirement of increased load-bearing capacity by using special, relatively easy-to-release fasteners. Proper mounting of these fasteners is sometimes problematic, as they are often lost due to their mobile nature, thus reducing the stiffening effect of the removable side, so that other load-bearing elements are exposed to increased stress and durability and ultimately reduce stand life.
Společný znak stání s nejrozmani tějšími podlahovými prvky spočívá v tom, že podlahové prvky leží na rozličných nosných konstrukcích tak, že jsou při zatížení namáhány hlavně ve svislém směru, takže se ve svislém směru též prohýbají.A common feature of standing with the most diverse floor elements is that the floor elements lie on various load-bearing structures in such a way that they are stressed mainly in the vertical direction under load, so that they also bend in the vertical direction.
Nosná konstrukce musí proto za účelem stejnosměrného zatížení vyrovnávat síly v rovině podlahy nebo v rovině rovnoběžné s podlahou v důsledku čehož však vzrůstá spotřeba materiálu, jelikož podlahové prvky musejí snášet síly rovnoběžně s podlahou.The load-bearing structure must therefore balance the forces in the floor plane or in the plane parallel to the floor in order to apply a direct load, as a result of which, however, the material consumption increases, since the floor elements have to withstand forces parallel to the floor.
BoĎní nosnost nosných prvků, na něž působí svislé břemeno, se zvyšuje buď vhodným □hybem nosného prvku nebo použitím zvláštního materiálu. Oba způsoby zvyšují spotřebu materiálu, případně náklad na práci, jíž je třeba k výrobě, nehledě k tomu, že se zvyšují celkové náklady na výrobu kotce.The lateral load-bearing capacity of load-bearing elements on which a vertical load acts is increased either by a suitable □ movement of the load-bearing element or by the use of a special material. Both methods increase the consumption of material or the cost of labor required for production, notwithstanding the fact that the total cost of producing the pen increases.
Používání vyjímatelného krmného žlabu pro prasnice je také známo. Za účelem jeho upevnění bylo dosud použito dvou řešení. Buď se krmný žlab pro prasnice vede nahoře na trubce s kruhovým průřezem a dole je zajištěn proti vyklopení na místě krmení posuvnou kolejnicí, připevněnou k podlaze, nebo se vodicí trubka nahrazuje tak zvaným uzavřeným profilem s čtvercovým nebo pravoúhlým průřezem, který zabraňuje odtažení nebo otočení okolo vodicí trubky. Tím se dosahuje výhody na místě krmení, vzniká však nevýhoda při odsouvání krmného žlabu z místa krmení, jelikož při čištění krmného žlabu není možno vylít čisticí vodu, čímž vznikají při čištění potíže a čištění se stává pracnějším.The use of a removable feeding trough for sows is also known. So far, two solutions have been used to strengthen it. Either the feeding trough for sows is guided at the top on a tube with a circular cross-section and secured at the bottom against tilting at the feeding place by a sliding rail attached to the floor, or the guide tube is replaced by a so-called closed profile with square or rectangular cross-section. guide tubes. This achieves an advantage at the feeding point, but has the disadvantage of moving the feed trough from the feeding point, since it is not possible to pour out the cleaning water when cleaning the feed trough, which causes cleaning difficulties and makes cleaning more laborious.
Odborníkům je též známo, že se průběh vrhu a odchovu selat sleduje a registruje. Za tímto účelem se používá předtištěných, tak zvaných evidenčních listů, které jsou umístěny ve chlévě nad řadou stání na speciální konstrukci nebo jsou zavěšeny na držáku nebo se používá dřevěných, případně kovových tabulek, které jsou však jednak drahé, jednak vzhledem k jejich uspořádání překážejí obsluze při práci, dokonce vyvolávají nebezpečí úrazu.It is also known to those skilled in the art that the course of the litter and rearing of piglets is monitored and registered. For this purpose, pre-printed so-called registration sheets are used, which are placed in a barn above a row of stands on a special structure or are hung on a holder or use wooden or metal boards, which are both expensive and difficult to operate due to their arrangement. at work, they even pose a risk of injury.
Úkolem vynálezu je konstrukce kotce pro vrh a odchov selat prostá nevýhod a nedostatků známých řešení z hlediska spotřeby materiálu, která by však měla i při otevření stání pro prasnice žádoucí mechanickou pevnost a tuhost. Konstrukcí kotce podle vynálezu se též zamýšlí dosáhnout různými konstrukčními obměnami ulehčení práce obsluhy, aby vytvářela příznivé podmínky pro trvalost a poskytovala možnost provedení záznamů o průběhu vrhu a odchovu selat bez potřeby používání rozmanitých pomocných prostředků mimo kotec.The object of the invention is to construct a pen for the litter and rearing of piglets free from the disadvantages and shortcomings of the known solutions from the point of view of material consumption, which, however, would have the desired mechanical strength and rigidity even when the stall is opened for sows. By designing the pen according to the invention, it is also intended to facilitate the work of the operator by various design variations in order to create favorable conditions for durability and provide the possibility to record piglets and piglets without the need for various aids outside the pen.
Vytčeného úkolu se dosahuje u kotce pro vrh a odchov selat tvořeného kovovou konstrukční jednotkou vymezenou bočními stěnami, obsahující stání pro prasnici s nejméně jednou otvírací stěnou, krmný žlab pro prasnici, popřípadě krmný žlab pro selata, zásobní nádrže krmivá a nosnou konstrukci vzájemně spojených podlahových prvků, připevněnou k nohám kovové konstrukční jednotky a tvořící zvýšenou podlahu, jehož podstata spočívá v tom, že vzájemně rovnoběžné podělné nosníky, k nimiž jsou připojeny boční otvírací stěny a které jsou tvořeny šikmými stojinovými deskami, střídavě k sobě skloněnými a od sebe odkloněnými od svislé roviny, přivařenými mezi spojovacími deskami a nejméně jeden další nosník, uspořádaný v prostoru stání pro prasnice, nejvhodněji v ose kotce pod podlahovými prvky, vytvořený rovněž ze šikmých stojinových desek střídavě skloněných a odkloněných od svislé roviny a přivařených mezi spojovacími deskami.The stated task is achieved in a pen for litter and rearing piglets consisting of a metal structural unit delimited by side walls, comprising a sow stand with at least one opening wall, a sow feeding trough or piglet feeding trough, feed storage tanks and supporting structure of interconnected floor elements. , fixed to the legs of a metal structural unit and forming a raised floor, the essence of which consists in that mutually parallel longitudinal beams, to which side opening walls are connected and which are formed by inclined web plates, alternately inclined to each other and deviated from each other , welded between the connecting plates and at least one further beam arranged in the sowing space, most suitably in the pen axis below the floor elements, also formed of inclined web plates alternately inclined and deviated from the vertical plane and welded between the connecting plates.
Podlahové prvky jsou vytvořeny z nosných vedle sebe uložených destiček, vyztužených podél okrajů dolů ohnutými hranami, přičemž dolů ohnuté hrany dvou rovnoběžných kratších vedle sebe ležících okrajů jsou spojeny spojovací deskou každého podélného nosníku a tvoří rovinu pro přenos síly, rovnoběžnou s půdou a čela rámů stání pro prasnice jsou spojena nejméně jedním pevným vrchním spínacím prvkem, s nímž tvoří tuhou třírozměrnou rámovou konstrukci. ’The floor elements are formed of supporting tiles placed side by side, reinforced along the edges by downwardly bent edges, the downwardly bent edges of two parallel shorter adjacent edges being connected by a connecting plate of each longitudinal beam and forming a force transmission plane parallel to the ground and standing frame fronts. for sows, they are connected by at least one fixed upper switching element, with which they form a rigid three-dimensional frame structure. ’
Státní pro prasnice je opatřeno v podélném směru přestavitelným omezovačem, nejméně jedním omezovačem roztažení, přestavítelně .napojeným na spínací prvky, otvíracími a odnímatelnými dveřmi, umístěnými na'jednom čele a na druhém čele druhými odnímatelnými dveřmi, boční stěnou připevněnou podél podélných stran stání a další boční otvírací stěnou, opatřenou zajišEovacím kolíkem. Boční otvírací stěna je tvořena odnímatelným stěnovým dílcem, opatřeným spojovacími háčky pro spojení spojovacími prvky s odpovídajícím podélným nosníkem nosné konstrukce podlahových prvků a po obou stranách shora s nohami a upevňovacím členem, tvořeným zajišEovacím kolíkem, procházejícím otvory provedenými v nohách a opatřeným v posuvném třmenu vačkou proti náhodnému posunutí.The sow house is provided with a longitudinally adjustable limiter, at least one expansion limiter, displaceably connected to the switching elements, an opening and removable door located on one front and a second removable door on the other front, a side wall fixed along the longitudinal sides of the stall and another side opening wall provided with a locking pin. The side opening wall consists of a removable wall panel provided with connecting hooks for connecting the connecting elements to the corresponding longitudinal beam of the floor structure supporting structure and on both sides from above with legs and a fastening member formed by a locking pin passing through holes in the legs and provided with a cam against accidental displacement.
V stání pro prasnice je umístěn krmný žlab, jehož lineární posouvání je vymezeno omezovačem mezi první koncovou polohou uvnitř stání pro prasnice a druhou koncovou polohou vně stání pro prasnice podél vedení s dvěma vodícími úseky, přičemž průřez vodícího úseku vedení uvnitř stání pro prasnice je čtvercový, kdežto průřez vodícího úseku vně stání pro prasnice je kruhový a střední část vedení mezi oběma koncovými polohami krmného žlabu je opatřena otvorem pro zasunutí zajišEovacího kolíku.A feeding trough is located in the sows 'stall, the linear displacement of which is defined by a limiter between the first end position inside the sows' stall and the second end position outside the sows 'stall along a guide with two guide sections, the cross-section of the guide section inside the sows' stall being square. whereas the cross-section of the guide section outside the sow's stall is circular and the middle part of the guide between the two end positions of the feeding trough is provided with an opening for the insertion of a locking pin.
Vedení krmného žlabu je opatřeno narážkou se zásuvným čepem.The feed trough guide is equipped with a stop with a plug-in pin.
Podlahové prvky jsou opatřeny, alespoň zčásti povlakem, zvláště pryžovým nebo z umělé hmoty, pro udržení nastavené teploty.The floor elements are provided, at least in part, with a coating, in particular rubber or plastic, to maintain the set temperature.
K jedné noze a/nebo k jedné z bočních stěn je připevněn nosný rám, vyměnitelné a/nebo sklopné registrační tabulky technologických postupů a předpisů, případně evidenčního listu postupů. .A supporting frame, replaceable and / or folding registration plates of technological procedures and regulations, or a record sheet of procedures, are attached to one leg and / or to one of the side walls. .
Takto vytvořenými nosníky se nejen ušetří materiál, nýbrž nosníky mohou snášet v podstatě bez průhybu i působení bočních sil, jelikož takovéto působení bočních sil se přeměňuje v speciální mřížovině na namáhání, jehož charakter je kombinace tahu, tlaku a střihu. Namáhání v pohybu podlahových prvků se zčásti přeměňuje na namáhání v tahu, čímž se dosahuje jeho použití při snášení vícesměrového působení sil. Skutečnost, že stání pro prasnice zachovává i při jeho otevření tuhý třírozměrný tvar, přispívá značně i v tomto kritickém provozním stavu k zajištění tuhosti konstrukce smontovaného kotce.The beams formed in this way not only save material, but the beams can withstand the action of lateral forces essentially without deflection, since such action of lateral forces is converted in a special lattice into stress, the character of which is a combination of tension, compression and shear. The tensile stress of the floor elements is partly converted into a tensile stress, thus achieving its use in withstanding the multidirectional action of forces. The fact that the sow's house retains a rigid three-dimensional shape even when it is opened contributes significantly, even in this critical operating state, to ensuring the rigidity of the assembled pen structure.
Kotec podle vynálezu má ještě řadu dalších výhod, vyplývajících z posuvného uspořádání žlabu, zajišťujícího jeho stabilitu při krmení a posuvnost při čištění. Další výhody, zejména pro usnadnění práce a bezpečnost obsluhy, vyplynou z popisu, který následuje. ...The pen according to the invention has a number of further advantages resulting from the sliding arrangement of the trough, ensuring its stability during feeding and sliding during cleaning. Further advantages, in particular for ease of work and safety of the operator, will emerge from the description which follows. ...
Vynález je dále podrobně popsán na jednom příkladu provedení, znázorněném na výkresech, kde představuje obr. 1 schematický pohled shora na příklad provedení kotce pro vrh a chov selat podle vynálezu; obr. 2 lineární řez v rovině II—II podle obr. 1; obr. 3 spojení pro přenos zatížení s podélnými nosníky a detail s přídavným?nosníkem; obr. 4 detail upevňovacího, popřípadě zajišEovacího spojení odnímatelné boční stěny kotce; obr. 5, 6 pohledy zepředu na příklad provedení kotce podle vynálezu; obr. 7, Θ detaily vedení a zajistitelné připevnění posuvného krmného žlabu pro prasnici a obr. 9, 10 detaily tabulky pro zaznamenávání průběhu vrhu v kotci, případně předpisů a příklad nosného rámu.The invention is further described in detail in one exemplary embodiment shown in the drawings, in which FIG. 1 is a schematic top view of an exemplary embodiment of a pen for litter and breeding piglets according to the invention; Fig. 2 is a linear section in the plane II-II according to Fig. 1; Fig. 3 shows a load transfer connection with longitudinal beams and a detail with an additional beam; Fig. 4 shows a detail of the fastening or securing connection of the removable side wall of the pen; Figures 5, 6 are front views of an exemplary embodiment of a pen according to the invention; Fig. 7, Θ details of the guide and secure attachment of the sliding feeding trough for the sow and Fig. 9, 10 details of the table for recording the course of the litter in the pen, or regulations and an example of a supporting frame.
0br..l a 3 znázorňují schematicky v pohledu shora, popřípadě v řezu příklad prove dení kotce podle vynálezu pro vrh a odchov selat, vytvořeného jako kovová konstrukční jednotka, sestávající ze zvýšené podlahy 3, složené z podlahových prvků 30 a vymezená bočními stěnami 2, připevněnými k nohám £. Vnitřní prostor konstrukční jednotky je rozdělen ve tři části tvořící tři stání 6 pro prasnice. Podlahové prvky 30, které mohou být, alespoň v části, v níž se chovají selata, opatřeny povlakem 303 s rozmanitými tepelnětechnickými vlastnostmi pro udržení tepla, jsou vytvořeny, jak je znázorněno v detailu na obr. 3 z nosných destiček, vyztužených po celé délce svých bočních okrajů dolů zahnutými hranami 301 Dolů zahnuté hrany 301 dvou rovnoběžných kratších bočních okrajů podlahových prvků 30 jsou spojeny s jednotlivými podélnými nosníky £ způsobem vhodným pro přenášení síly rovnoběžné s rovinou zvýšené podlahy £. Podlahové prvky 30 jsou podél podélné osy 69 kotce podepřeny dalším nosníkem £ dimenzovaným podle hmotnosti prasnice. Nosník £ a vzájemně rovnoběžné podélné nosníky £ tvoří nosnou konstrukci zvýšené podlahy £ kotce. Nosník 5 sestává ze stojinových desek 51, podélné nosníky £ ze stojinových desek ££. Stojinové desky 51 jsou přivařeny v určité vzdálenosti mezi rovnoběžnými spojovacími deskami 50 nosníku £, stojinové desky 41 jsou přivařeny mezí spojovací desky £0 nosníku 4. Stojinové desky 51 jsou přivařeny šikmo, přičemž jsou střídavě k sobě skloněny a od sebe odkloněny (od svislé roviny), čímž spojují desky 50 a se stejně uspořádanými stojinovými deskami 41 vytvářejí lehkou nosnou konstrukci se zvýšenou pevností.Figs. to the feet £. The interior of the structural unit is divided into three parts forming three stalls 6 for sows. The floor elements 30, which may, at least in the part in which the piglets are kept, be provided with a coating 303 with various thermal engineering properties to retain heat, are formed, as shown in detail in Fig. 3, from support plates reinforced along their entire length. side edges with downwardly curved edges 301 The downwardly curved edges 301 of the two parallel shorter side edges of the floor elements 30 are connected to the individual longitudinal beams 6 in a manner suitable for transmitting a force parallel to the plane of the raised floor 6. The floor elements 30 are supported along the longitudinal axis 69 of the pen by another beam 6 dimensioned according to the weight of the sow. The beam £ and the mutually parallel longitudinal beams £ form the supporting structure of the raised floor £ of the pen. Beam 5 consists of web plates 51, longitudinal beams 6 of web plates ££. The web plates 51 are welded at a certain distance between the parallel connecting plates 50 of the beam 6, the web plates 41 are welded between the connecting plates 50 of the beam 4. The web plates 51 are welded obliquely, alternately inclined and deviated from each other (from the vertical plane). ), thereby connecting the plates 50 and with the equally arranged web plates 41 forming a light supporting structure with increased strength.
Celní rámy 60 stání £ pro prasnice jsou vzájemně spojeny dvěma rovnoběžnými vrchními spínacími prvky 62 a vytvářejí tak třírozměrnou rámovou konstrukci zpevňující kotec. Stání £ pro prasnice je opatřeno v podélném směru posuvným omezovačem 61, omezovačem 63 roztažení, napojeným přestaví tělně na spínací prvky 62 roztažení, zadním omezovačem 64 roztažení, otvíracími a odnímatelnými dveřmi 65 a odnímatelnými dveřmi 68, dále pevnou boční štěnou 67 a otvírací boční stěnou 68, opatřenou zajišEovacím kolíkem 680.The front frames 60 for the sows are connected to each other by two parallel upper switching elements 62, thus forming a three-dimensional frame structure reinforcing the pen. The sow booth is provided with a sliding limiter 61 in the longitudinal direction, an expansion limiter 63 connected to the expansion switching elements 62, a rear expansion limiter 64, an opening and removable door 65 and a removable door 68, a fixed side wall 67 and an opening side wall. 68, provided with a locking pin 680.
Odnímatelná boční stěna 20 kotce podle vynálezu má tvar, jak je znázorněno na obr.4, odnímatelného stěnového dílce, připojeného spojovacími prvky 201 k odpovídajícímu podélnému- nosníku 4 nosné konstrukce zvýšené podlahy £, který není na obr. 4 znázorněn, a opatřeného z obou stran nahoře spojovacími háčky 202, připevněnými k nohám £. Uzavírací část, znázorněná na obr. 4 v rozloženém stavu, obsahuje zajišEovací kolík 204 vložený do otvoru 10 provedeného v noze £. Proti náhodnému posunutí je uzavírací část zajištěna kluzným třmenem 203 s vačkou 205.The removable side wall 20 of the pen according to the invention has the shape, as shown in Fig. 4, of a removable wall panel connected by connecting elements 201 to a corresponding longitudinal beam 4 of a raised floor support structure not shown in Fig. sides upwards by connecting hooks 202 attached to the legs £. The closing part, shown in Fig. 4 in an exploded state, comprises a locking pin 204 inserted in the opening 10 made in the leg 6. The closing part is secured against accidental displacement by a sliding yoke 203 with a cam 205.
Příklad kotce podle vynálezu pro vrh a odchov selat je opatřen mezi první koncovou polohou (obr. 1) v prostoru stání £ pro prasnice a druhou koncovou polohou vně prostoru stání £ pro prasnice krmným korytem £, uloženým posuvně na vedení 70 a zajištěným proti posunutí omezovačem 704 (obr. 7, 8). Vodicí úsek 701 vedení 70 uvnitř stání £ pro prasnice má v popisovaném příkladu průřez čtyřúhelníka, čímž je vyloučeno natáčení krmného žlabu £ okolo vedení 70.· Průřez vodícího úseku 702 vedení 70 ležícího vně stání £ pro prasnice je kruhový, čímž se umožňuje jeho otáčení až o 180° a tím i snadné vyprazdňování a čištění krmného žlabu 2· Ve střední oblasti mezi koncovými polohami je vedení 70 krmného žlabu 2 opatřeno vhodným otvorem pro zasunutí zajišEovacího kolíku 703 (obr. 7, 8). ' .An example of a pen according to the invention for the litter and rearing of piglets is provided between a first end position (Fig. 1) in the sowing area £ and a second end position outside the sowing area £ with a feeding trough slidably mounted on the guide 70 and secured against shifting by a limiter. 704 (Figs. 7, 8). The guide section 701 of the guide 70 inside the sow stall has, in the example described, a quadrangular cross-section, thus preventing the feed trough 6 from rotating around the guide 70. 180 ° and thus easy emptying and cleaning of the feed chute 2 · In the middle area between the end positions, the guide 70 of the feed chute 2 is provided with a suitable hole for inserting the locking pin 703 (Figs. 7, 8). '.
Jeden konec vedení 70 krmného žlabu 2 je přidržován narážkou 72 s vodicím úsekem 701, druhý k'onec je opatřen narážkou 71 se zásuvným čepem 710. Součástí kotce podle vynálezu je tabulka 8 zavěšena výchylně- na závěsech 802 na příčném nosníku 801. Příčný nosník 801 je při sériovém uspořádání kotců uložen v rámu 80 připevněném k společné boční stěně 2 a k noze £. Povrch tabulky £ je možno popisovat záznamy. Tabulka £ však může být vytvořena též tak, že je do ní možno vsadit předtištěné evidenční listy registrující záznamy o průběhu vrhu a odchovu selat. Uvnitř stání £ pro prasnice je v r.ohu vedle krmného žlabu 2 Pro prasnice umístěna nádrž 91 na krmivo pro prasnice, kdežto krmný žlab 73 a nádrž na krmivo 92 pro selata jsou umístěny v prostoru pro chov selat.One end of the guide 70 of the feed trough 2 is held by a stop 72 with a guide section 701, the other end is provided with a stop 71 with a plug-in pin 710. Part of the pen according to the invention in the series arrangement of the pens, it is mounted in a frame 80 fixed to the common side wall 2 and to the leg 6. The surface of table £ can be used to describe records. However, the table £ can also be created in such a way that it is possible to insert pre-printed registration sheets registering records on the course of litter and piglet rearing. Inside the sow stall, a sow feed tank 91 is located at the corner next to the sow feeding trough 2. A feed trough 73 and a piglet feed tank 92 are located in the piglet breeding space.
Za účelem vehnání prasnice, se v případě konstrukční varianty kotce s odnímatelnou boční stěnou 20 tato stěna odstraní. Za tím účelem se posune oboustranně posuvný třmen. 203, opatřený z obou stran zajišEovacím kolíkem 204, nadzvednutím nad vačku 205 zabraňující spojení a uvolní se zajišEovací kolík 204.Poté se odnímatelná boční stěna 20 zvedne, čímž se uvolní spojení spojovacích háčků 202 a noh £, dále spojovacích prvků 201 a podélných nosníků 4 a odnímatelná boční stěna 20 se odstraní. .In order to drive the sow, in the case of a design variant of the pen with a removable side wall 20, this wall is removed. For this purpose, the sliding yoke is moved on both sides. 203, provided on both sides with a locking pin 204, raised above the connection preventing cam 205, and the locking pin 204 is released. and the removable sidewall 20 is removed. .
ZajišEovací kolík 680 připevňující otvírací boční stěnu 68 stání 6 pro prasnice se uvolní, boční stěna 68 se otevře a prasnice se zažene do kotce £ pro prasnice. Boční stěna 68 se uzavře, přičemž omezovač stání 61 pro prasnice se nastaví do žádané polohy, čímž je prasnice ve svém stání £ uzavřena. Omezovače 63, 64 roztažení jsou nastaveny do polohy odpovídající velikosti prasnice. Odnímatelná boční stěna 2_0 se zasadí zpět a upevní se. ’ .The locking pin 680 securing the opening side wall 68 of the sow stall 6 is released, the side wall 68 is opened and the sow is driven into the sow pen 6. The side wall 68 is closed, and the sow limiter 61 is set to the desired position, whereby the sow is closed in its stall. The expansion limiters 63, 64 are set to a position corresponding to the size of the sow. The removable side wall 20 is replaced and secured. ’.
. CS 275937 B2. CS 275937 B2
Do krmného žlabu £ se přivádí do konce vně stání £ pro prasnice přiměřené množství krmivá a krmný žlab £ se zasune do krmné koncové polohy uvnitř stání £ pro prasnice až po omezovač 704, přičemž posunutí krmnéhožlabu £ prasnicí je vyloučeno vložením zajištovacího kolíku 703 Po skončení krmení se krmný žlab £ pro prasnice po vynětí zajišEovacího kolíku 703 vysune do koncové polohy vně stání £ pro prasnice a nutné vyčištění je ulehčeno otočením vedení 70 s kruhovým průřezem okolo vodícího úseku 702 vedení 70. Vrh prasnice, oěetření a uložení selat probíhají známým způsobem. Průběh vrhu a odchovu selat se registruje na tabulce £ nebo při odpovídajícím zařízení na evidenčním listu. V oblasti nad podlahovými prvky 30, opatřenými povlakem z vulkanizovaného pryžového materiálu, je možno umístit topné zařízení zajištující žádoucí teplotní poměry. Pro krmení slouží nádrž 91 pro krmivo pro prasnice a nádrž 82 pro krmivo selat.An appropriate amount of feed is fed into the feeding trough £ to the end outside the sow stall and the feeding trough £ is inserted into the feeding end position inside the sow stall up to the limiter 704, the displacement of the feeding trough £ by the sow being prevented by inserting a locking pin 703. after removal of the locking pin 703, the sow feeding trough £ is moved to the end position outside the sow stand and the necessary cleaning is facilitated by turning the circular guide 70 around the guide section 702 of the guide 70. The course of the litter and rearing of piglets is registered on table £ or, with the corresponding equipment, on the record sheet. In the area above the floor elements 30, provided with a coating of vulcanized rubber material, it is possible to place a heating device ensuring the desired temperature conditions. A feeding tank 91 for sows and a tank 82 for piglets are used for feeding.
U jiného provedení se na čelní straně otevřou odnímatelné dveře 66 stání £ pro prasnice, vyjme se omezovač 61 stání 6 pro prasnice a zadní omezovač 64 roztažení a prasnice pracující k vrhu se tam zažene, načež se omezovač 61 stání £ pro prasnice a zadní ome- zovač 64 roztažení připevní a zasadí se odnímatelné dveře 66 (obr. 6).In another embodiment, the removable door 66 of the sow stall is opened at the front, the sow stall 61 is removed and the rear extension limiter 64 is removed and the sows working for the litter are driven there, after which the sow stall 61 and the rear sow the extension 64 is attached and the removable door 66 is fitted (Fig. 6).
Po uvolnění je možno prasnici předními otvíracími a odnímatelnými dveřmi 65 ze stání £ vyhnat. Za tímto účelem se uvolní narážka 71 na konci vedení 70 krmného žlabu £ za odpočivným prostorem selat až do uvolnění zásuvného čepu 710 poté se vedení 70 krmného žlabu £ vyjme z druhé narážky 72 s čtvercovým průřezem na druhém konci, čímž je možno vyjmout i konec vodícího úseku 702 s kruhovým průřezem z narážky 71 , Čímž je možno vyjmout vedení 70 spolu s krmným žlabem £. Dveře 66 se otevřou a prasnice se vypustí.After release, the sow can be expelled from the stall by the front opening and removable door 65. For this purpose, the stop 71 at the end of the feed trough guide 70 behind the piglet resting area is released until the plug pin 710 is released, then the feed trough guide 70 is removed from the second stop 72 with a square cross-section at the other end, a section 702 with a circular cross-section from the stop 71, whereby the guide 70 together with the feed trough 6 can be removed. Door 66 opens and the sow is drained.
Čištění prostoru pod kotcem podle vynálezu je možno ulehčit částečným nebo úplným zvednutím podlahových prvků 30 zvýšené podlahy £. Za tímto účelem je možno děrami provedenými v zahnutých hranách 301 podlahových prvků 30 prostrčit čep určité délky, čímž je možno vytvořit komplex podlahových prvků, které je možno společně zvednout.The cleaning of the space under the pen according to the invention can be facilitated by partially or completely lifting the floor elements 30 of the raised floor 6. For this purpose, a pin of a certain length can be passed through the holes made in the curved edges 301 of the floor elements 30, whereby a complex of floor elements can be formed which can be lifted together.
Kotec pro vrh a odchov selat podle vynálezu splňuje dokonale všechny funkce. Jeho výroba je úsporná z hlediska spotřeby materiálu a přesto je celková konstrukce kotce tuhá a mechanicky pevná. Konstrukce krmného žlabu £, uspořádání a tvar tabulky 8 pro registraci průběhu vrhu a odchovu selat usnadňují maximálně práci obsluhy kotce.The pen for litter and rearing piglets according to the invention perfectly fulfills all functions. Its production is economical in terms of material consumption and yet the overall construction of the pen is rigid and mechanically strong. The construction of the feeding trough £, the arrangement and the shape of the table 8 for the registration of the course of the litter and the rearing of piglets facilitate the work of the pen operator as much as possible.
Claims (8)
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU136587A HU200880B (en) | 1987-03-31 | 1987-03-31 | EXPLORER AND MALACLE RECREATION |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS8801900A2 CS8801900A2 (en) | 1991-07-16 |
CS275937B6 true CS275937B6 (en) | 1992-03-18 |
Family
ID=10954127
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS190088A CS275937B6 (en) | 1987-03-31 | 1988-03-23 | The pen for litter and rearing piglets |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS275937B6 (en) |
HU (1) | HU200880B (en) |
-
1987
- 1987-03-31 HU HU136587A patent/HU200880B/en not_active IP Right Cessation
-
1988
- 1988-03-23 CS CS190088A patent/CS275937B6/en unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS8801900A2 (en) | 1991-07-16 |
HU200880B (en) | 1990-09-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4930449A (en) | Portable hay feeder | |
US3995594A (en) | Combination hay handler and feeder | |
US3125988A (en) | Farrowing stall | |
DE202007008820U1 (en) | Separator for boxes in animal sheds | |
CS275937B6 (en) | The pen for litter and rearing piglets | |
USRE24056E (en) | Johansen | |
US3545406A (en) | Breeder cage | |
US5749322A (en) | Animal stall | |
KR20100096724A (en) | The framework for controling the cow in the cowshed | |
DE202007003052U1 (en) | Separating element for boxes in animal stalls has tubular body at spacing from floor extending along box so that length changes under load | |
DE7541257U (en) | GRATING ELEMENT FOR AN ANIMAL STAND | |
CN213523358U (en) | Multilayer culture tank | |
DE60117833T2 (en) | BOX FOR PETS, ESPECIALLY SAW | |
US5365885A (en) | Drop stall | |
CN214793436U (en) | Passageway balance rail | |
CN218417863U (en) | Honeycomb plate and combined floor | |
DE202018100956U1 (en) | Stable floor with gutters | |
DD201626A1 (en) | UNIVERSAL KAEFIGBATTERIE | |
DE2126790C3 (en) | Pig stall with piglet protection device | |
CN220235729U (en) | Breed cage convenient to remove | |
CN214758501U (en) | Length-adjustable baby-raising fence | |
CN211064593U (en) | Cattle neck cangue | |
US1841141A (en) | Stall partition | |
CA1077555A (en) | Cabinet | |
DE3602828A1 (en) | RAUHFUTTERTROG FOR THE LIVESTOCK |