CS272556B1 - Zařízení pro měření mohutnosti kynutí droždí v těstě - Google Patents
Zařízení pro měření mohutnosti kynutí droždí v těstě Download PDFInfo
- Publication number
- CS272556B1 CS272556B1 CS289588A CS289588A CS272556B1 CS 272556 B1 CS272556 B1 CS 272556B1 CS 289588 A CS289588 A CS 289588A CS 289588 A CS289588 A CS 289588A CS 272556 B1 CS272556 B1 CS 272556B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- fermentation vessel
- dough
- lid
- measuring
- fermentation
- Prior art date
Links
Landscapes
- Manufacturing And Processing Devices For Dough (AREA)
- Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)
Abstract
Zařízení pro měření mohutnosti kynutí droždí v těstě sestává z fermentační nádoby umístěné v temperační vaně (5) vybaveně míchadlem (1). elektrickým topením (2), teploměrem (3; a regulačním obvodem (4). Těleso (7) fermentační nádoby je opatřeno víkem (8) fermentační nádoby s přesahem (11), olivkou (9) pro odvod plynů a zajišťovací západkou (10). Těleso (7) je zasunuto do víka (8) a spolu s kapalinovou náplní termostatu tvoří kapalinový uzávěr. Víko (8) fermentační nádoby je připevněno k desce (12), která je opatřena zámkem (14). Zařízení najde uplatnění při konstrukci fermentografu, to je přístroje pro měření mohutnosti kynutí droždí v těstě.
Description
Vynález se týká zařízení pro měření mohutnosti kynutí droždí v těstě, sestávající z temperační vany, ve která je umístěna fermentační nádoba, míchadlo, elektrické topení a teploměr a z obvodu pro regulaci topení.
Pro stanovení mohutnosti kynutí droždí se dosud používá velmi přibližné metody podle ČSN 560 188, při které se sleduje doba, za kterou vzorek těsta nakyne do určitého objemu a dosáhne vyznačené úrovně v’plechové nádobce stanoveného tvaru. Nevýhodou tohoto způsobu měření je jednak značná chyba při odečtu dosaženého objemu těsta a jednak to, že není k dispozici záznam o celém průběhu fermentace těsta.
Pro záznam průběhu fermentace těsta se používá fermentografů. Fermentograf se skládá z termostatované skříně, ve které jsou umístěny čtyři krychloměry, tvořené pohyblivým zvonem s vodním uzávěrem. Vzorek těsta Je umístěn v prostoru pod zvonem. Mechanickým převodem se registruje pohýb zvonu vyváženého protizávažím. Zdrojem chyb u tohoto zařízení je tření v mechanických převodech i změny vztlaku, působící na vynořující se zvon.
Množství plynu vytěsněného z uzavřené fermentační nádoby je možno měřit i tak, že se snímá počet bublin procházejících kapalinovým uzávěrem. Proteklý objem je přitom úměrný počtu bublin. Bubliny je možno indikovat například fotoelektricky. Fermentační nádoba musí být spolehlivě utěsněna a musí být umístěna v termostatu. Užití vzdušného termostatu je nevýhodné z hlediska dlouhé doby potřebné k vytemperování systému. Při umístění fermentační nádoby ve vodním termostatu působí na ni vztlak a nádobu je nutno ve vodní lázni fixovat. To se provádí například zatížením závažím. Víko fermentační nádoby se utěsňuje buď těsněním z vhodného materiálu, například gumy, nebo vodním uzávěrem. Při užití těsnění je nutno dbát na to, aby pří vkládání vzorku těsta nedošlo ke znečištění dosedacích ploch. Při užití vodního uzávěru je konstrukce fermentační nádoby komplikována jednak dvojitým pláštěm plněným vodou a jednak nutností zajištění víka proti nadzdvihování při působení přetlaku plynu uvnitř nádoby, což se provádí nejčastěji mechanickým zámkem nebo zatížením víka závažím.
Výše uvedené nedostatky jsou do značné míry odstraněny zařízením pro měření mohutnosti kynutí droždí v těstě, sestávajícím z temperační vany, ve které je umístěna fermentační nádoba, míchadlo, elektrické topení a teploměr a z obvodu pro regulaci topení. Podstata vynálezu spočívá v tom, že do temperační vany s kapalinou a přepadem je vloženo těleso fermentační nádoby, která je zasunuta do víka fermentační nádoby, opatřeného olivkou, zajištovací západkou a přesahem, přičemž víko fermentační nádoby je připevněno k desce, která je opatřena zámkem. Podle výhodného provedení je deska opatřena otočným závěsem.
Hlavní výhody zařízení pro měření mohutnosti kynutí droždí v těstě podle vynálezu spočívají v tom, že splňuje požadavky kladené na funkci celé aparatury. Užití kapalinového termostatu zajištuje rychlé ustálení teploty; při vlastním měření nedochází k mechanickému pohybu žádné Části fermentační nádoby; působení vztlakové síly na fermentační nádobu je využito k fixaci její polohy; kapalinová náplň termostatu tvoří spolu s víkem a tělesem fermentační nádoby dokonale těsnicí kapalinový uzávěr vnitřního prostoru nádoby; umístění fermentační nádoby na pohyblivé desce umožňuje snadnou manipulaci při vkládání a vyjímání vzorku těsta. .
Příklad možného uspořádání zařízení podle vynálezu je znázorněno na připojeném výkresu.
V temperační vaně 5 s přepadem 6 je umístěno těleso 7 fermentační nádoby se vzorkem 22 těsta, na které je nasazeno víko 8 fermentační nádoby. Víko 8 fermentační nádoby s přesahem 11 je opatřeno olivkou 9 a zajištovací západkou 22 a připevněno k desce £2, tvořící kryt temperační vany 5, která je opatřena zámkem £4. Deska 12 je opatřena otočným závěsem 13· V temperační vaně 5 je umístěno míchadlo £, teploměr 3 a elektrické topení 2. Součástí zařízení je obvod. 4 pro regulaci topení.
Přesah 22 víka 8 fermentační nádoby tvoří s kapalinovou náplní temperační vany 5 kapalinový uzávěr. Olivka 9 je spojena hadičkou £5 se zařízením £6 pro měření objemu vyvinutého plynu.
CS 272 556 B1 2
Před vlastním měřením mohutnosti kynutí se uvolní zámek H a deska 12 se odklopí směrem nahoru tak, jak je znázorněno na obrázku čárkovaně. Po uvolnění zajišíovací západky 10 se vyjme těleso 7 fermentační nádoby. Do tělesa 7 fermentační nádoby se vloží vzorek těsta 17, těleso 7 fermentační nádoby se zasune do víka 8 fermentační nádoby a zajistí zajišíovací západkou 10. Priklopením desky J.2 se fermentační nádoba ponoří do temperační vany 5. Při ponoření se zaplní prostor mezi tělesem 2 a víkem 8 kapalinou a vytvoří se tak bezpečně těsnicí kapalinový uzávěr J.I.. Poloha desky T_2 se zajistí zámkem 14. Vnitřní prostor fermentační nádoby je propojen hadičkou 1.5 připojenou k olivce 9 se zařízením 1'6 pro měření objemu vyvinutého plynu. K měření objemu plynu lze s výhodou použít fotoelektrického snímače bublin. Po skončení měření se uvolní zámek 14, zvedne se deska 12, fermentační nádoba se vynoří, kapalina z kapalinového uzávěru samočinně vyteče a po uvolnění zajišíovací západky 10 se vyjme těleso 7 s vykynutým vzorkem těsta. Temperační vana 5 je vytvořena z nádoby naplněné kapalinou a opatřená přepadem o, který zajišťuje konstantní úroveň hladiny kapaliny. Deska J.2 je uchycena výkyvně, například prostřednictvím otočného závěsu J.3 nebo je opatřena vedením, umožňujícím svislý přímočarý pohyb.
Zařízení podle vynálezu najde uplatnění při konstrukci fermentografu, to je přístroje pro měření mohutnosti kynutí droždí v těstě. Fermentografy se využívají v drožňárnách a pekárnách i ve výzkumných laboratořích pro zjištění průběhu fermentace těsta a dále pro provádění kontroly jakosti vyráběného i používaného droždí.
Claims (2)
1. Zařízení pro měření mohutnosti kynutí droždí v těstě, sestávající z temperační .vany, ve které je umístěna fermentační nádoba, míchadlo, elektrické topení a teploměr a z obvodu pro regulaci topení, vyznačující se tím, že do temperační vany (5) s kapalinou a přepadem (6), je vloženo těleso (7) fermentační nádoby, které je zasunuto do víka (8) fermentační nádoby, opatřeného olivkou (9), zajištovací západkou (10) a přesahem (11), přičemž víko (8) fermentační nádoby je připevněno k desce (12), která je opatřena zámkem (14) a tvoří kryt fermentační vany (5).
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že deska (12) je opatřena otočným závě sem (13).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS289588A CS272556B1 (cs) | 1988-04-29 | 1988-04-29 | Zařízení pro měření mohutnosti kynutí droždí v těstě |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS289588A CS272556B1 (cs) | 1988-04-29 | 1988-04-29 | Zařízení pro měření mohutnosti kynutí droždí v těstě |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS289588A1 CS289588A1 (en) | 1990-05-14 |
| CS272556B1 true CS272556B1 (cs) | 1991-02-12 |
Family
ID=5367406
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS289588A CS272556B1 (cs) | 1988-04-29 | 1988-04-29 | Zařízení pro měření mohutnosti kynutí droždí v těstě |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS272556B1 (cs) |
-
1988
- 1988-04-29 CS CS289588A patent/CS272556B1/cs unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS289588A1 (en) | 1990-05-14 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| Kumaran et al. | An improved dilution dilatometer for measurements of excess volumes | |
| CN109932271B (zh) | 一种用于测量物体体积和体膨胀系数的装置及方法 | |
| US5322360A (en) | Isothermal calorimeter | |
| EP4148405B1 (en) | System and method for calibrating a sensor | |
| US4928514A (en) | Calibration container | |
| US4196618A (en) | Specific volume determining method and apparatus | |
| US4379775A (en) | Apparatus for thermochemical quantitative analysis | |
| CS272556B1 (cs) | Zařízení pro měření mohutnosti kynutí droždí v těstě | |
| RU2708714C1 (ru) | Способ определения плотности твердых тел и устройство для его осуществления | |
| Harangus et al. | Mass-Measurement-based Automatization of the Engler-Viscometer | |
| CN218271831U (zh) | 一种用于提高密度测量准确性的比重杯及测量装置 | |
| US4075770A (en) | Metric system teaching and measuring device | |
| US3182487A (en) | Testing for volume of soluble gases | |
| CN211043031U (zh) | 一种液体密度计 | |
| GB2365982A (en) | Liquid density measurement apparatus | |
| SU940000A1 (ru) | Устройство дл измерени объемного веса пористых сыпучих материалов | |
| CN1325900C (zh) | 数显式液化石油气密度计装置 | |
| RU108621U1 (ru) | Денсиметр | |
| US3392588A (en) | Differential hydrometer | |
| KR200414759Y1 (ko) | 줄열 실험장치 | |
| RU2311629C1 (ru) | Балансировочный определитель плавучести твердого тела | |
| SU624145A1 (ru) | Вискозиметр | |
| US4987778A (en) | Comparative temperature compensating specific gravity test apparatus | |
| US4186608A (en) | Method and apparatus for verifying declared contents of contents of certain solids | |
| KLEKOWSKI et al. | AMPULLA (, RADIENT DIVER, MI ('R () RESPIR () METRY |