CS272425B1 - Oil lubrication of rolling bearings for vertical high-speed spindles of textile machines - Google Patents
Oil lubrication of rolling bearings for vertical high-speed spindles of textile machines Download PDFInfo
- Publication number
- CS272425B1 CS272425B1 CS886593A CS659388A CS272425B1 CS 272425 B1 CS272425 B1 CS 272425B1 CS 886593 A CS886593 A CS 886593A CS 659388 A CS659388 A CS 659388A CS 272425 B1 CS272425 B1 CS 272425B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- oil
- cavity
- rolling bearings
- textile machines
- vertical high
- Prior art date
Links
Landscapes
- Rolling Contact Bearings (AREA)
Abstract
Zařízení řeší olejové mazání valivých ložisek, zejména pro svislá rychloběžná vřetena textilních strojů, jejichž dřík je uložen ve dvou valivých ložiscích. Každé valivé ložisko je uloženo nad samostatnou olejovou jímkou, do níž zasahuje sedřikem vřetene pevně spojené pomocné těleso s dutinou ve tvaru směrem vzhůru se rozšiřujícího komolého kužele, přičemž horní část dutiny je spojena s prostorem příslušného valivého ložiska.The device solves the oil lubrication of rolling bearings, especially for vertical high-speed spindles of textile machines, the shaft of which is mounted in two rolling bearings. Each rolling bearing is mounted above a separate oil sump, into which an auxiliary body, firmly connected to the spindle shaft, with a cavity in the shape of an upwardly expanding truncated cone, extends, the upper part of the cavity being connected to the space of the respective rolling bearing.
Description
Vynález řeší olejové mazání valivých, ložisek, zejména pro svislá rychloběžná vřetena textilních, strojů, jejichž dřík je uložen na dvou valivých ložiscích.The invention relates to the oil lubrication of rolling bearings, in particular for vertical high-speed spindles of textile machines, the shaft of which is mounted on two rolling bearings.
Jsou známa svislá vřetena textilních strojů, u nichž je .dřík vřetene uložen ve dvou valivých ložiscích, která jsou mazána olejovou mlhou. Nádoba s olejem je uložena pod dolním valivým ložiskem a olej je k ložiskům dopravován souosou dutou trubkou, ponořenou dolním koncem v nádobce s olejem.Vertical spindles of textile machines are known in which the spindle shaft is mounted in two roller bearings which are lubricated with oil mist. The oil container is placed under the lower roller bearing and the oil is conveyed to the bearings by a coaxial hollow tube immersed in the lower end in the oil container.
. U takto uspořádaných vřeten je při nižších otáčkách vřetene nedostatečné mazání obou ložisek a i při vyšších otáčkách je mazání ložisek problematické, což se projevuje snížením životnosti zejména horního valivého ložiska.. With spindles arranged in this way, the lubrication of both bearings is insufficient at lower spindle speeds, and even at higher speeds, bearing lubrication is problematic, which is reflected in a reduction in the service life, especially of the upper rolling bearing.
Výše uvedené nevýhody jsou odstraněny olejovým mazáním ložisek podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že každé valivé ložisko je uloženo nad samostatnou olejovou jímkou, do níž zasahuje s dříkem vřetene pevně spojené pomocné těleso s dutinou ve tvaru směrem vzhůru se rozšiřujícího komolého kužele, přičemž horní část dutiny je spojena s prostorem příslušného valivého ložiska.The above-mentioned disadvantages are eliminated by oil lubrication of the bearings according to the invention, the essence of which consists in that each rolling bearing is mounted above a separate oil sump into which an auxiliary body firmly connected to the spindle shaft with an upwardly expanding truncated cone cavity extends, the upper part of the cavity is connected to the space of the respective rolling bearing.
Výhodou olejového mazání podle vynálezu je docílení stejných pracovních podmínek obou ložisek v celém rozsahu pracovních otáček, a v důsledku toho zvýšení životnosti ložisek a tím i celého vřetene'. Vzhledem k neustálému přimazávání funkční plochy ložiska dochází také k jejímu průběžnému chlazení, což zlepšuje pracovní podmínky ložiska a také přispívá ke zvýšení jeho životnosti.The advantage of the oil lubrication according to the invention is to achieve the same operating conditions for both bearings over the entire operating speed range, and consequently to increase the service life of the bearings and thus of the entire spindle. Due to the constant lubrication of the functional surface of the bearing, it is also continuously cooled, which improves the working conditions of the bearing and also contributes to increasing its service life.
Olejové mazání valivých ložisek podle vynálezu je schematicky znázorněno na výkresech, kde značí obr. 1 řez vřetenem, obr. 2 řez uložením horního ložiska vřetene, obr. 3 řez uložením dolního ložiska vřetene a obr. 4 schéma rozkladu sil, působících na částečku oleje.The oil lubrication of the rolling bearings according to the invention is schematically shown in the drawings, in which FIG.
Svislé rychloběžné vřeteno, například prstencového skacího stroje, obsahuje dřík_l, který je v tělese 2 vřetene uložen pomocí horního valivého ložiska 3 a dolního valivého ložiska 4.A vertical high-speed spindle, for example an annular twisting machine, comprises a shaft 1, which is mounted in the spindle body 2 by means of an upper roller bearing 3 and a lower roller bearing 4.
Pod horním valivým ložiskem 3 je v tělese 2 vřetene vytvořena horní olejová jímka 5· Pod dolním valivým, ložiskem 4 je v tělese 2 vřetene vytvořena dolní olejová jímka 6. Olejové jímky 5,6 jsou známým způsobem propojeny s maznicemi 7,_8 pro doplňování oleje, přičemž maximální výška oleje v olejové jímce 5, 6 je u příkladného provedení určena horní hranou příslušné maznice 7,8.An upper oil sump 5 is formed in the spindle body 2 below the upper roller bearing 3. A lower oil sump 6 is formed in the spindle body 2. , wherein the maximum oil height in the oil sump 5, 6 is determined in the exemplary embodiment by the upper edge of the respective lubricator 7,8.
Společně s vnitřním kroužkem horního valivého ložiska 3 je na dříku 1 vřetene pevně uloženo pomocné rotační těleso 9, jehož dolní konec zasahuje do oleje v horní olejové jímce 5. V pomocném rotačním tělese 9 je vytvořena dutina 91 ve tvaru komolého kužele, rozšiřujícího se směrem vzhůru. Horní část dutiny. 91 je spojena s prostorem horního valivého ložiska 3, například pomocí otvorů 92. Prostor horního valivého ložiska 3 je spojen s horní olejovou jímkou 5 a shora uzavřen víkem 10 a proti úniku oleje utěsněn těsněním 11.Together with the inner ring of the upper roller bearing 3, an auxiliary rotary body 9 is fixedly mounted on the spindle shaft 1, the lower end of which extends into the oil in the upper oil sump 5. A truncated cone-shaped cavity 91 is formed in the auxiliary rotary body 9. . The upper part of the cavity. 91 is connected to the space of the upper roller bearing 3, for example by means of openings 92. The space of the upper roller bearing 3 is connected to the upper oil sump 5 and closed from above by a lid 10 and sealed against oil leakage by a seal 11.
Dolní konec dříku 1 vřetene je v tělese 2 vřetene uložen pomocí dolního valivého ložiska.4, pod nímž je vytvořena dolní okrajová jímka 6. Do dolní olejové jímky 6 u příkladného provedení zasahuje pomocné těleso 12, upevněné na dolním konci dříku 1 vřetene, v němž je vytvořena dutina 121 souosá s dříkem 1, která má tvar komolého kužele, rozšiřujícího se směrem vzhůru. Na horní část dutiny 121 navazuje u příkladného provedení osová dutina 122 v dříku vřetene, která je alespoň, jedním radiálním otvorem 123 spojena s ložiskovým prostorem nad dolním, valivým ložiskem 4· Prostor dolního valivého ložiska 4 je v horní části uzavřen přírubou 13, přičemž úniku oleje mezi rotujícím dříkem. 1 a přírubou 13 je zabráněno těsněním 14. Prostor dolního ložiska^ je spojen s dolní olejovou jímkou 6.The lower end of the spindle shaft 1 is mounted in the spindle body 2 by means of a lower roller bearing 4, under which a lower edge well 6 is formed. a cavity 121 is formed coaxially with the shaft 1, which has the shape of a truncated cone extending upwards. In the exemplary embodiment, the upper part of the cavity 121 is followed by an axial cavity 122 in the spindle shaft, which is connected to the bearing space above the lower rolling bearing 4 by at least one radial hole 123. oil between the rotating shaft. 1 and the flange 13 is prevented by a seal 14. The lower bearing space ^ is connected to the lower oil sump 6.
CS 2724251 Bl 2CS 272425 1 Bl 2
Olejová zásoba v dolní olejové jímce 6 je plněna přes maznici 8, jejíž horní hrana určuje maximální výšku oleje v dolní olejové jímce 6. Při rotaci dříku £vřetene se otáčí i pomocné těleso 12 s dutinou 121, v níž působí na olej odstředivá síla Os, jejímž rozkladem na kuželové ploše dutiny 121 o úhlu vzniká svislá, směrem vzhůru směřující silová složka T. jak je znázorněno na obr. 4, která vytlačuje sloupec oleje dutinami 121, 122 a radiálním otvorem 123 do prostoru dolního valivého ložiska_4_, kde je rozprašován, smáčí elementy ložiska 4 a stéká zpět do dolní olejové jímky 6.The oil supply in the lower oil sump 6 is filled via a lubricator 8, the upper edge of which determines the maximum oil height in the lower oil sump 6. When the spindle shaft 6 rotates, the auxiliary body 12 also rotates with a cavity 121 in which the centrifugal force Os acts on the oil. decomposition on the conical surface of the cavity 121 at an angle creates a vertical, upwardly directed force component T. as shown in Fig. 4, which pushes the oil column through the cavities 121, 122 and the radial hole 123 into the space of the lower roller bearing 4 where it is sprayed. bearing elements 4 and flows back into the lower oil sump 6.
Obdobně je mazáno i horní valivé ložisko .3, pouze je olej do prostoru horního valivého ložiska 3, rozstřikován otvory 92 pod ložiskem 3. Vzniklá olejová mlha maže ložisko 3 a potom stéká do horní olejové jímky 5.Similarly, the upper roller bearing 3 is lubricated, only the oil is sprayed into the space of the upper roller bearing 3 through the holes 92 under the bearing 3. The resulting oil mist lubricates the bearing 3 and then flows into the upper oil sump 5.
Claims (1)
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS886593A CS272425B1 (en) | 1988-10-04 | 1988-10-04 | Oil lubrication of rolling bearings for vertical high-speed spindles of textile machines |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS886593A CS272425B1 (en) | 1988-10-04 | 1988-10-04 | Oil lubrication of rolling bearings for vertical high-speed spindles of textile machines |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS659388A1 CS659388A1 (en) | 1990-05-14 |
| CS272425B1 true CS272425B1 (en) | 1991-01-15 |
Family
ID=5413347
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS886593A CS272425B1 (en) | 1988-10-04 | 1988-10-04 | Oil lubrication of rolling bearings for vertical high-speed spindles of textile machines |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS272425B1 (en) |
-
1988
- 1988-10-04 CS CS886593A patent/CS272425B1/en unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS659388A1 (en) | 1990-05-14 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US6988980B2 (en) | Separator with bearing lubrication arrangement | |
| US7588526B2 (en) | Lubricating system for a centrifuge drive | |
| JPS6257663A (en) | Lubricating device for bearing of centrifugal separator | |
| PL118146B1 (en) | Bearing for spinning turbine rotor | |
| JPS6237276B2 (en) | ||
| CS272425B1 (en) | Oil lubrication of rolling bearings for vertical high-speed spindles of textile machines | |
| JP2001090739A (en) | Spindle bearing lubrication device | |
| RU2076253C1 (en) | Bearing unit | |
| JPH0244091Y2 (en) | ||
| US4629197A (en) | Cone crusher labyrinth seal | |
| US2705395A (en) | Spindle for spinning and twisting machines | |
| US2492091A (en) | Textile spindle | |
| US5102240A (en) | Mounting mechanism for a member adapted to rotate at high speed around a vertical axis | |
| CZ8868U1 (en) | Device for oil lubrication of rolling contact bearings | |
| US1921842A (en) | Centrifugal machine | |
| US1357420A (en) | Self-lubricating bearing | |
| US2780049A (en) | Spindles for use in textile machinery | |
| US2118138A (en) | Lubricated axle bearing | |
| US3777851A (en) | Shaft lubricator operable at low speed | |
| US1638394A (en) | Self-oiling ball-bearing spindle | |
| CN220505587U (en) | Injection molding conical retainer | |
| US2959908A (en) | Live spindle | |
| US2595601A (en) | Bearing and lubrication thereof | |
| US2245765A (en) | Lubricating device | |
| US1680257A (en) | Gyratory centrifugal |