CS270669B1 - Konstrukce roštu sedacího a lehacího nábytku - Google Patents
Konstrukce roštu sedacího a lehacího nábytku Download PDFInfo
- Publication number
- CS270669B1 CS270669B1 CS871453A CS145387A CS270669B1 CS 270669 B1 CS270669 B1 CS 270669B1 CS 871453 A CS871453 A CS 871453A CS 145387 A CS145387 A CS 145387A CS 270669 B1 CS270669 B1 CS 270669B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- supporting
- frieze
- seating
- friezes
- elements
- Prior art date
Links
Landscapes
- Furniture Connections (AREA)
Abstract
Řešení se týká konstrukce pružných spodních částí funkčních ploch sedacího a lehacího nábytku pomocí univerzálního nosného prvku (1). Na nosném rámu (6) jsou na jeho dvou protilehlých stranách upevněny nosné elementy (1) s průchozími otvory (4), umístěnými naď sebou, pro vsunutí nejméně jednoho vlysu (2). Mezi průchozími otvory (4) nosného elementu je vytvořen střední průchozí otvor (5). Na alespoň jeden vlys (2) je v místě mezi protilehlými stranami nosného rámu (6) nasunut svým příslušným průchozím otvorem (4) nejméně jeden nosný element (1), který je nasunut pevně nebo posuvně. Nosný element (1) je opatřen vertikálním otvorem pro vsunutí zajišíovacího prvku k upevnění vlysu (2)
Description
Vynález feňí konstrukci roštu sedacího a lehacího nábytku, stolenou z nosného rámu, na němž jsou na dvou protilehlých stranách upevněny nosné elementy s otvory, umístěnými nad sebou, pro zasunutí nejméně jednoho vlysu.
Dosud známá řešení upevňovacích elementů a spojovacích elementů jsou vytvořena jako jednoúčelové elementy bez možnosti využití pro více účelů. Pružné upevňovací nosiče jsou řešeny jako soubory více prvků převážně charakterizované složitým náročným řešením, tvořícím jeden nosič. To znamená, že pro získání jednoho upevňovacího pružného nosiče vlysu je třeba vytvořit za použití jedné nebo více odlišných forem z jednoho nebo více odlišných materiálů jeden nebo více rozdílných prvků, z nichž se upevňovací pružný nosič vlysu zkompletuje. Pro získání spojovacího elementu vlysů nad sebou s vymezením vzdáleností vlysů je třeba pomocí dalších odlišných forem z jednoho nebo více materiálů vytvořit jeden nebo více odlišných prvků, jejichž spojením se získá spojovací element. Tím upevňovací a spojovací elementy nemají univerzální charakter použití a jsou ekonomicky i výrobně náročné. Jejich použití prodražuje konstrukce nosných pružících roštů sedacího a lehacího nábytku. Současně některé upevňovací pružné elementy svou konstrukcí umožňují vysouvání vlysů a při dynamickém namáhání vypadávání vlysů, například lamel.
Výše uvedené nedostatky odstraňuje konstrukce roštu pro sedací a lehací nábytek podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že nosný element je opatřen průchozími otvory, mezi nimiž je vytvořen střední průchozí otvor. Na alespoň jeden vlys je v místě mezi protilehlými stranami nosného rámu nasunut svým příslušným průchozím otvorem nejméně jeden nosný element, který je nasunut pevně nebo posuvně. Nosný element je opatřen vertikálním otvorem pro vsunutí zajišíovacího prvku k upevnění vlysu.
Hlavní výhodou konstrukce roštu sedacího a lehacího nábytku podle vynálezu je univerzálnost použití jednoho druhu nosného prvku, jak pro upevnění vlysů k nosnému rámu, tak i jeho nasunutí na tyto vlysy. Další výhodou je, že se dociluje stejnoměrného pružení sedacího nebo lehacího nábytku v celé jeho šíři funkční plochy s individuálním naklápěním vlysů podle místního zatěžování funkční plochy. Další výhoda spočívá v tom, že s použitím nosného elementu pro vymezení vzdáleností mezi vlysy se docílí pružné nesení dvou vlysů nad sebou, s vymezením vzdálenosti těchto vlysů nad sebou, bez vzniku hluku při užívání roštu. Použitím několika nosných elementů jako posuvných prvků na dvou nad sebou umístěných vlysech se docílí ztužování roštu sedacího nebo lehacího nábytku podle individuální potřeby uživatele v místech zvýšeného zatěžování roštu, což je důležité zejména pro uživatele s proměnlivou hmotností, například ženy v graviditě. S využitím všech výše uvedených možností nosného elementu, který má univerzální charakter, lze vytvářet rozdílné druhy nosných roštů sedacího a lehacího nábytku s rozdílnými dílčími i celkovými vlastnostmi. Další výhodou nosného elementu univerzálního charakteru je jeho jednoduchá výroba z nekonečného profilu. '
Příklad konstrukce roštu sedacího a lehacího nábytku podle vynálezu je znázorněný na výkresech, kde na obr. 1 je znázorněna konstrukce roštu s nosnými elementy, v nichž je zasunut jeden vlys. Na obr. 2 je znázorněna konstrukce roštu s nosnými elementy, v nichž jsou zasunuty dva vlysy opatřené nasunutým nosným elementem. Obr. 3 značí nárys nosného elementu, obr. 4 značí nekonečný profil, určený k dělení na nosné elementy. Obr. 5 znázorňuje pohled na celou konstrukci roštu s rozmístěním jednotlivých nosných elementů nasunutých na vlysech.
Konstrukce roštu sedacího a lehacího nábytku se skládá z nosného rámu £, na jeho dvou libovolných protilehlých stranách jsou upevněny nosné elementy J. Nosné elementy J mohou být vyrobeny z pryže nebo plastu. Každý nosný element χ je opatřen průchozími otvory 4_, umístěnými nad sebou, pro vsunutí vlysů 2_, například lamel. Mezi těmito průchozími otvory je vytvořen střední průchozí otvor J. Do průchozích otvorů £ každého nosného elementu 1^, upevněného v nosném rámu £ je zasunut buď jeden vlys 2., nebo dva vlysy 2_ nad sebou. Na každý ze dvou vlysů 2 umístěných nad sebou je v místě mezi protilehlými stranami nosného rámu 6 nasunut příslušným otvorem i nejméně jeden nosný element J, který je nasunut buď pevně,
CS 270669 Bl nebo posuvně. Každý nosný element 2 je opatřen vertikálním otvorem 2 pro vsunutí zajiSÍovacího prvku, vyrobeného například z pryže, plastu nebo kovu.
Montáž konstrukce sedacího a lehacího nábytku se provádí tak, že se na protilehlé strany nosného rámu 6 nejdříve upevní nosné elementy 2, například pomocí průmyslových spojovačů. Tyto nosné elementy 2 jsou rozmístěny po délce jednotlivých protilehlých stran nosného rámu tak, aby do nich vlysy 2 byly kolmé na jednotlivé strany nosného rámu 6. Potom se do průchozích otvorů 2 nosných elementů 2 zasune buď jeden, nebo dva vlysy 2, které se mohou k nosným elementům připevnit pomocí zajištovacího prvku. Při umístění dvou vlysů 2 nad sebou se jejich vzdálenost od sebe vymezuje nosným elementem 2, který je na nich r nasunut - a to tak, že jeden vlys 2 je vsunut do jednoho průchozího otvoru 2 nosného elementu 2 3 druhý vlys 2 je vsunut do druhého průchozího otvoru 2 téhož nosného elementu £. Pokud se použije více nasunutých nosných elementů 2 na dvou nad sebou umístěných vlysech 2, je možné jeden nosný element 2 nasunout pevně do prostřed nad sebou umístěných vlysů 2 a ostatní nosné elementy 2 mohou být nasunuty posuvně tak, aby se s nimi dalo pohybovat po vlysech 2 od nosného rámu 6 až po pevně nasunutý nosný element 2· Střední průchozí otvor 2 slouží k pružení vlysů, a tím celé konstrukce.
Claims (3)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU1. Konstrukce roštu sedacího a lehacího nábytku, složená z nosného rámu, na němž jsou na dvou protilehlých stranách upevněny nosné elementy s otvory, umístěnými nad sebou, pro zasunutí nejméně jednoho vlysu, vyznačující se tím, že nosný element (1) je opatřen průchozími otvory (4), mezi nimiž je vytvořen střední průchozí otvor (5), kde na alespoň jeden vlys (2) je v místě mezi protilehlými stranami nosného rámu (6) nasunut svým příslušným otvorem (4) nejméně jeden nosný element (1). '
- 2. Konstrukce roštu podle bodu 1, vyznačující se tím, že na každý vlys (2) je alespoň jeden nosný element (1) nasunut pevně a alespoň jeden nosný element (1) posuvně.
- 3. Konstrukce roštu podle bodu 1 a 2, vyznačující se tím, že nosný element (1) je opatřen vertikálním otvorem (3) pro vsunutí zajištovacího prvku vlysů (2).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS871453A CS270669B1 (cs) | 1987-03-05 | 1987-03-05 | Konstrukce roštu sedacího a lehacího nábytku |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS871453A CS270669B1 (cs) | 1987-03-05 | 1987-03-05 | Konstrukce roštu sedacího a lehacího nábytku |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS145387A1 CS145387A1 (en) | 1989-12-13 |
| CS270669B1 true CS270669B1 (cs) | 1990-07-12 |
Family
ID=5348945
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS871453A CS270669B1 (cs) | 1987-03-05 | 1987-03-05 | Konstrukce roštu sedacího a lehacího nábytku |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS270669B1 (cs) |
-
1987
- 1987-03-05 CS CS871453A patent/CS270669B1/cs unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS145387A1 (en) | 1989-12-13 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| KR100241819B1 (ko) | 스위칭 캐비넷용 래크골조(骨組) | |
| GB1580430A (en) | Filling drawers | |
| DE59702897D1 (de) | Regal für Lager- und Kommissionierzwecke | |
| US3176323A (en) | Couch frame | |
| PL336079A1 (en) | Prefabricated pallet | |
| US3518787A (en) | Building blocks with means for loosely connecting same | |
| ATE257881T1 (de) | Zusatzvorrichtung für ein modularelement für hohlräume und bodenstrukturen | |
| GB2116019A (en) | Shelf constructions | |
| CS270669B1 (cs) | Konstrukce roštu sedacího a lehacího nábytku | |
| JPH07163427A (ja) | 家具組立てキット | |
| US3487790A (en) | Knockdown shelving | |
| ATE115666T1 (de) | Gitter-rasterdecke. | |
| US2820552A (en) | Adjustable shelving | |
| US5174757A (en) | Interactive sculptural composition | |
| US1350633A (en) | Wall construction | |
| KR910018234A (ko) | 하중 부담 슬래트 | |
| ATE3732T1 (de) | Wand- oder deckenverkleidung. | |
| ATE47287T1 (de) | Schuhschrank mit hoehenverstellbaren fachboeden. | |
| DE3311671A1 (de) | Schwenkbare lagerung eines chassis im gehaeuseunterteil einer fernsprechteilnehmerstation | |
| FR2405046A1 (fr) | Etagere | |
| PL187739B1 (pl) | System regałowy | |
| KR200498489Y1 (ko) | 모듈식 책장 | |
| DE2658040A1 (de) | Paneelwand | |
| JPH03113107A (ja) | ラックシステム用uリングフック | |
| GB2359313A (en) | Support assembly |