CS261464B1 - Process for preparing monoacylglycerols - Google Patents

Process for preparing monoacylglycerols Download PDF

Info

Publication number
CS261464B1
CS261464B1 CS864520A CS452086A CS261464B1 CS 261464 B1 CS261464 B1 CS 261464B1 CS 864520 A CS864520 A CS 864520A CS 452086 A CS452086 A CS 452086A CS 261464 B1 CS261464 B1 CS 261464B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
glycerol
reaction mixture
calcium oxide
molecular distillation
distillation
Prior art date
Application number
CS864520A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CS452086A1 (en
Inventor
Emil Ing Csc Mares
Walter Ing Schwarz
Jaroslav Ing Csc List
Jiri Ing Ruzicka
Karel Rndr Zvolsky
Original Assignee
Emil Ing Csc Mares
Schwarz Walter
List Jaroslav
Jiri Ing Ruzicka
Karel Rndr Zvolsky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Emil Ing Csc Mares, Schwarz Walter, List Jaroslav, Jiri Ing Ruzicka, Karel Rndr Zvolsky filed Critical Emil Ing Csc Mares
Priority to CS864520A priority Critical patent/CS261464B1/en
Publication of CS452086A1 publication Critical patent/CS452086A1/en
Publication of CS261464B1 publication Critical patent/CS261464B1/en

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Řešení se týká výroby potravinářských emul^átorů, a to monoacylglycerolů alifatických monokarboxylových kyselin katalytickou Éjlycerolýzou tuků při 230 °0 a desaktivaci katalyzátoru (CaO) definovaných množstvím kyseliny ortofosforečné při reak­ ční teplote, aegarací desaktivovaného katalyzátoru odstřelováním při 120 až 125 °C a izolací monoacyglycerolů molekulární destilací, Způsob umožňuje několikanásobná opakované využití nezřeagovaných a vedlej­ ších produktů glycerolýzy.The solution relates to food production emulsifiers such as monoacylglycerols aliphatic monocarboxylic acids catalytic Elycerolysis of fats at 230 ° C and deactivation catalyst (CaO) defined the amount of orthophosphoric acid in the reaction temperature, and agaration of the deactivated catalyst blasting at 120 to 125 ° C and isolating monoacyglycerols by molecular distillation, The method allows multiple reuse of non-responders and side-by-side glycerolysis products.

Description

Vynález se týká monoacylglycerolů alifatických monokarboxylových kyselin 012 C24* Ϊ3Γί;0 monoacy1S1yceroly Jsou povrchově aktivní látky, které se používají jako eraulgátory, a to zejména v potravinářském průmyslu·The invention relates to monoacylglycerols of aliphatic monocarboxylic acids 0 12 C 24 * Ϊ3Ϊ; 0 monoacyl 1 s 1 y cerols are surfactants which are used as emulsifiers, especially in the food industry.

Nejobvyklejší průmyslová výroba monoacylglycerolů alifatických monokarboxylových kyselin je založena na alkoholýze tuků glycerolem. Jedná se o vratnou reakci probíhající obvykle při teplotách 200 - 280 °C, případně i vyšších, a to většinou za přítomnosti katalyzátoru, kterým bývá hydroxid nebo oxid alkalického kovu nebo kovu alkalických zemin. Monoacylglyceroly se z reakční směsi, většinou po neutralizaci katalyzátoru, získávají např. molekulární destilací nebo extrakcí· Přitom je snahou znovu použít nezreagované nebo vedlejší produkty alkoholýzy. Výrobní postupy jsou většinou diskontinuální, popsány jsou však i postupy kontinuální, u kterých se klade důraz na intenzivní promíchávání reakční směsi.The most common industrial production of monoacylglycerols of aliphatic monocarboxylic acids is based on the glycerol fatty alcoholysis. It is a reversible reaction usually taking place at temperatures of 200 - 280 ° C or higher, mostly in the presence of a catalyst, which is an alkali metal or alkaline earth metal hydroxide or oxide. Monoacylglycerols are obtained from the reaction mixture, mostly after neutralization of the catalyst, by, for example, molecular distillation or extraction. The aim is to reuse unreacted or by-products of alcoholysis. The production processes are mostly discontinuous, but continuous processes are also described, with an emphasis on vigorous mixing of the reaction mixture.

Nevýhodou známých způsobů výroby monoacylglycerolů alifatických monokarboxylových kyselin je zejména to, že neutralizací katalyzátoru vzniká jemně rozptýlená sůl, kterou lze jen velmi obtížně odstranit, což snižuje možnost opakovaného využití nezreagovaných podílů a vedlejších produktů alkoholýzy·A disadvantage of the known processes for the production of monoacylglycerols of aliphatic monocarboxylic acids is, in particular, that the neutralization of the catalyst results in a finely divided salt which is very difficult to remove, reducing the possibility of re-use of unreacted fractions and by-products of alcoholysis.

Tyto nevýhody odstraňuje způsob výroby monoacylglycerolů ali fatických monokarboxylových kyselin 012 - 02^ podle vynálezu, při kterém reaguje tuk s glycerolem, hmotnostní poměr tuku ke glycero lu je 3 : 1, za přítomnosti 0,02 - 0,2 % hmotnostních oxidu vápenatého jako katalyzátoru (vztaženo na tuk), přičemž reakční teplota je 220 - 250 °C. Po ukončení reakce se oxid vápenatý desaktivuje přesně definovaným množstvím kyseliny ortofosforečné a od děluje se od reakční směsi, ze které se potom nejméně dvoustupňovou molekulární destilací izolují monoacylglyceroly· Postupuje se tak, že se v prvním stupni molekulární destilace, což může být i více stupňů tvořících její první fázi, odstraňuje zbytek glycerolu a tukový podíl tvořený zejména monoacylglyceroly a volnými alifatickými monokarboxylovými kyselinami a ve druhém stupni se získává finální produkt, a to jako destilát obsahující nejméně 90 % hmotnostních monoacylglycerolů. Destilační zbytek obsahuje nejméně 70 % hmotnostních diacylglycerolů· Postup se vyznačujeThese disadvantages are eliminated by a method for producing monoglycerides of monocarboxylic acids ali fatic 0 12-0 ^ 2 according to the invention, wherein the oil is reacted with glycerol, the weight ratio of glycerol to fat Lu 3: 1 in the presence of 0.02 to 0.2 wt% CaO as a catalyst (based on fat), the reaction temperature being 220-250 ° C. After completion of the reaction, the calcium oxide is deactivated by a precisely defined amount of orthophosphoric acid and separated from the reaction mixture, from which monoacylglycerols are then isolated by at least two-stage molecular distillation. In the second step, the final product is obtained as a distillate containing at least 90% by weight of monoacylglycerols. The distillation residue contains at least 70% by weight of diacylglycerols

- 2 261 464 tím, že se desaktivace oxidu vápenatého provádí při reakční teplotě 220 - 250 °C přídavkem kyseliny ortofosforečné (H^PO^), přičemž na jeden mol oxidu vápenatého připadá 0,7 molu kyseliny ortofosforečné, přičemž se s výhodou používá kyselina o koncentraci nejméně 75 % hmotnostních. Reakční směs se potom ochlazuje na 120 - 140 °0 a při této teplotě s®odstřelováním odstraňuje volný glycerol nerozpuštěný v tukové fázi a kaly, které obsahují desaktivovaný oxid vápenatý ve formě solí kyseliny ortofosforečné. Volný glycerol získaný odstřelováním a/nebo molekulární destilací a/nebo tukový podíl získaný molekulární destilací a/nebo destilační zbytek z předcházející šarže se přidávají do výchozí reakční směsi následující šarže, přičemž toto opětovné použití, s výhodou všech uvedených nezreagovaných a vedlejších produktů, je možno provést nejméně šestkrát za sebou. Gřlycerol z předcházející šarže přitom tvoří maximálně 70 hmotnostních z celkového obsahu glycerolu v čerstvé reakční směsi a tukový podíl získaný při molekulární destilaci a/nebo destilační zbytek z molekulární destilace tvoří vždy maximálně 50 % hmotnostních z celkového tukového podílu v čerstvé reakční směsi.- 2,261,464, in that the deactivation of calcium oxide is carried out at a reaction temperature of 220-250 ° C by the addition of orthophosphoric acid (H 2 PO 4), with 0.7 moles of orthophosphoric acid per mole of calcium oxide being preferred, Of a concentration of 75% or more by weight. The reaction mixture is then cooled to 120-140 ° C and at this temperature, by blasting, it removes free glycerol undissolved in the fat phase and sludges containing deactivated calcium oxide in the form of orthophosphoric acid salts. The free glycerol obtained by blasting and / or molecular distillation and / or the fat fraction obtained by molecular distillation and / or the distillation residue from the preceding batch are added to the starting reaction mixture of the following batch, which reuse, preferably all of said unreacted and by-products. at least six times in a row. The glycerol of the preceding batch constitutes at most 70% by weight of the total glycerol content of the fresh reaction mixture and the fat fraction obtained in the molecular distillation and / or the distillation residue from the molecular distillation always constitutes at most 50% by weight of the total fat fraction in the fresh reaction mixture.

Výhodou způsobu přípravy monoacylglycerolů alifatických mono^ karboxylových kyselin podle vynálezu je to, že se pracuje při nižších teplotách, je možno opakovaně využít nezreagované podíly a vedlejší produkty a snižuje se tvorba polyglycerolů i rozklad glycerolu. Tím se snižuje celková spotřeba surovin v průměru o ví ce než 10 hmotnostních. Vzhledem ke způsobu des aktivace a odstraňování oxidu vápenatého se netvoří usazeniny na destilaoním zařízení. Destilační zbytek z molekulární destilace je sám o sobě kvalitním poloproduktem k přípravě potravinářských emulgátorů.An advantage of the process of preparing the monoacylglycerols of the aliphatic monocarboxylic acids of the invention is that they are operated at lower temperatures, unreacted fractions and by-products can be reused, and polyglycerol formation and glycerol decomposition are reduced. This reduces the total consumption of raw materials by an average of more than 10% by weight. Due to the des-activation and removal of calcium oxide, deposits do not form on the distillation apparatus. The distillation residue from molecular distillation is itself a quality intermediate product for the preparation of food emulsifiers.

Způsob výroby monoacylglycerolů podle vynálezu blíže objasňu jí následující příklady.The following examples illustrate the process for preparing the monoacylglycerols of the present invention.

Příklad 1Example 1

Lo skleňené baňky o objemu 4,5 1 byly nasazeny 3 kg reakční směsi, která obsahovala 75 hmotnostních dílů (dále jen hm. d.) plně ztuženého loje (dále jen loje) a 25 hm. d. glycerolu. Po zahřátí směsi na 230 °C bylo přidáno 0,05 $ hmotnostních oxidu vápenatého (vztaženo na lůj), a to ve formě suspenze v glycerolu.A 4.5 liter lo glass flask was charged with 3 kg of a reaction mixture containing 75 parts by weight (hereinafter dw) of fully hardened tallow (hereinafter tallow) and 25 wt. d. glycerol. After the mixture was heated to 230 ° C, 0.05% by weight of calcium oxide (tallow) was added as a slurry in glycerol.

Po hodině byl oxid vápenatý desaktivován při 230 °C přídavkem 75procentní kyseliny ortofosforečné do reakční směsi, přičemž na 1 mol oxidu vápenatého připadlo 0,7 molu kyseliny ortofosforečné.After an hour, calcium oxide was deactivated at 230 ° C by adding 75 percent orthophosphoric acid to the reaction mixture, with 0.7 mol orthophosphoric acid per mole of calcium oxide.

- 3 261 464- 3,261,464

Reakční směs se potom ochladila na 120 °C a při této teplotě byl ze směsi v odstředivce oddělen nerozpuštěný glycerol a kaly obsahující oxid vápenatý desaktivovaný kyselinou ortofosforečnou (dále jen kaly). Zbylá reakční směs obsahovala 9>4 % hmotnostních volného glycerolu, 51>4 % hmotnostních monoacylglycerolůalifatických monokarboxylových kyselin (dále jen MAG), 1,3 · 10 J $ hmotnostních oxidu vápenatého a její barva byla charakterizována stupněm 8 barvoměmé stupnice podle ČSN 58 0101 (dále jen barvoměrné stupnice). Následovala dvoustupňová molekulární destilace. V prvním stupni byl při teplotě 175 - 180 °C oddestilován zbytek volného glycerolu a tukový podíl (dále jen TP) obsahující raonoacylglyceroly, volné alifatické monokarboxylové kyseliny a malé množství diacylglycerolů a triacylglycerolů. Ve druhém stupni byl při 190 - 200 °C získán destilát obsahující 96»4 % hmotnostních MAG, 1,5 · ÍO4 % hmotnostních oxidu vápenatého, 0,2 % hmotnostní glycerolu a jeho barva byla charakterizována stupněm 4 barvoměmé stupnice. Destilační zbytek obsahoval 7»3 % hmotnostních MG, 80,4 % hmotnostních diacylglycerolů (dále jen DAG), 12,3 % hmotnostních triacylglycerolů (dále jen TAG) a 2,3 · 10“^ $ hmotnostních oxidu vápenatého, přičemž barva byla charakterizována stupněm 12 barvoměmé stupnice.The reaction mixture was then cooled to 120 ° C at which temperature undissolved glycerol and sludges containing calcium phosphate deactivated by orthophosphoric acid (hereinafter referred to as sludges) were separated from the mixture in a centrifuge. The remaining reaction mixture contained 9> 4% by weight of free glycerol, 51> 4% by weight of monoacylglycerol aliphatic monocarboxylic acids (hereinafter MAG), 1.3 · 10 J $ by weight of calcium oxide and its color was characterized by grade 8 color scale according to ČSN 58 0101 ( hereinafter referred to as the "color scale"). Two-stage molecular distillation followed. In the first stage, the residue of free glycerol and the fat fraction (hereinafter referred to as TP) containing raonoacylglycerols, free aliphatic monocarboxylic acids and a small amount of diacylglycerols and triacylglycerols were distilled off at a temperature of 175-180 ° C. In the second step, a distillate containing 96.4% by weight MAG, 1.5% by weight 4 % by weight calcium oxide, 0.2% by weight glycerol was obtained at 190-200 ° C, and its color was characterized by a 4 color scale scale. The distillation residue contained 7.3% by weight of MG, 80.4% by weight of diacylglycerols (hereinafter DAG), 12.3% by weight of triacylglycerols (hereinafter TAG) and 2.3 · 10 10% by weight of calcium oxide, the color being characterized 12-color scale.

Příklad 2Example 2

Do skleněné baňky o objemu 4»5 1 byly nasazeny 3 kg reakční směsi tvořené jednak 35»7 hm. d. loje a 14»3 hm. d. glycerolu, jednak veškerými vratnými podíly z předcházející šarže zpracované postupem uvedeným v příkladu 1, tj. 7,1 hm. d. TP z prvního stupně molekulární destilace, 32,2 hm. d. destilačního zbytku, 4,3 hm. d. glycerolu z odstředivky a 7»8 hm. d. glycerolu z prvního stupně molekulární destilace. Reakční teplota a teplota desaktivace katalyzátoru (CaO) byla 220 °C, teplota při odstřelování glycerolu a kalů byla 125 °C. Jinak byl postup shodný s postupem uvedeným v příkladu 1. Destilát obsahoval 94»2 % hmotnostních (dále jen hm.) MG, 0,3 % hm. glycerolu, 1,1 ♦ 10~4 % &*· oxiáu vápenatého, barva - stupeň 4 barvoměmé stupnice.3 kg of a reaction mixture consisting of 35-7 wt. tallow and 14 »3 wt. d. glycerol, on the one hand, all the returning portions from the previous batch treated as in Example 1, i.e. 7.1 wt. d. TP from the first stage of molecular distillation, 32.2 wt. d. distillation residue, 4.3 wt. d. centrifuge glycerol; and 7 »8 wt. d. glycerol from the first stage of molecular distillation. The reaction temperature and the deactivation temperature of the catalyst (CaO) were 220 ° C, the temperature at which the glycerol and sludge were centrifuged was 125 ° C. Otherwise, the procedure was the same as that described in Example 1. The distillate contained 94.2% (w / w) MG, 0.3% w / w. glycerol, 1.1 ♦ 10 ~ 4 % & * · calcium oxide, color - grade 4 color scale.

Příklad 3Example 3

Do skleněné baňky o objemu 4»5 1 byly nasazeny 3 kg reakční směsi tvořené jednak 39»7 hm. d. loje a 8,4 hm. d. glycerolu, jednak veškerými vratnými podíly z předcházející šarže, jejížA 3 kg reaction mixture consisting of 39.7 wt. d. tallow and 8.4 wt. d. glycerol, on the one hand, all the recoverable fractions of the preceding batch, of which:

- 4 “- 4 "

261 464 zpracování je uvedeno v příkladu 2, a sice 6,7 hm. d. TP z prvního stupně molekulární destilace, 28,6 hm. d. destilačního zbytku, 8,3 hm. d. glycerolu získaného odstřelováním a 7,8 hm. d. glycerolu z molekulární destilace. Reakčni teplota a teplota při desaktivaci oxidu vápenatého byla 250 °G, teplota při odstřelování byla 140 °C. Jinak byl postup shodný s postupem v příkladu 1. Reakčni směs po odstředění obsahovala 9,6 % hm. glycerolu, 51,4 % — 7 v hm. BG, 2,0 . 10 % hm. oxidu vápenatého, barva - stupen 11 barvoměmé stupnice. Destilát obsahoval 95,6 % hm. MAS, 0,1 % hm. glycerolu, 0,7 . 10 % hm. oxidu vápenatého, barva - stupen 4 barvoměmé stupnice. Destilační zbytek obsahoval 80,3 % hm· DAS, 13,9 1» hm. TAS, 5,7 % hm. MS a 5,1 . 10~^ % hm. oxidu vápenatého, barva - stupeň 15 barvoměmé stupnice.261 464 processing is given in Example 2, namely 6.7 wt. d. TP from the first stage of molecular distillation, 28.6 wt. d. distillation residue, 8.3 wt. d. glycerol obtained by blasting and 7.8 wt. d. glycerol from molecular distillation. The reaction temperature and the deactivation temperature of the calcium oxide were 250 ° C, the blasting temperature was 140 ° C. Otherwise, the procedure was the same as in Example 1. The centrifugation reaction mixture contained 9.6 wt. glycerol, 51.4% -7 in wt. BG, 2.0. 10% wt. calcium oxide, color - grade 11 color measuring scale. The distillate contained 95.6 wt. MAS, 0.1 wt. glycerol, 0.7. 10% wt. calcium oxide, color - grade 4 color measuring scale. The distillation residue contained 80.3 wt% DAS, 13.9 wt%. TAS, 5.7 wt. MS and 5.1. 10 ~ ^ wt. calcium oxide, color - grade 15 color measuring scale.

Příklad 4Example 4

Do skleněné baňky o objemu 4,5 1 byla nasazena jednak čerstvá reakčni směs obsahující 38,2 hm. d. loje a 10,1 hm. d. glycerolu, jednak veškeré vratné podíly z předešlé šarže, jejíž zpracování je uvedeno v příkladu 3, a sice 5,5 hm. d. TP z molekulární destilace, 31,3 hm. d. destilačního zbytku, 8,1 hm. d. odstřeleného glycerolu a 6,8 hm. d. glycerolu z molekulární destilace. Reakčni směs byla zpracována postupem uvedeným v příkladu 1. Destilát obsahoval 95,1 % hm. MS, 0,2.% hm. glycerolu a 1,3 · 10^ % hm. oxidu vápenatého, barva - stupeň 4 barvoměmé stupnice.Into a 4.5 L glass flask was charged a fresh reaction mixture containing 38.2 wt. tallow and 10.1 wt. d. glycerol and, on the other hand, all the recoverable fractions of the previous batch whose treatment is given in Example 3, namely 5.5 wt. d. TP from molecular distillation, 31.3 wt. d. distillation residue, 8.1 wt. d. blasted glycerol and 6.8 wt. d. glycerol from molecular distillation. The reaction mixture was worked up as in Example 1. The distillate contained 95.1 wt. MS, 0.2% wt. glycerol and 1.3 · 10 ^ wt. calcium oxide, color - grade 4 color measuring scale.

Příklad 5Example 5

Do skleněné baňky o objemu 4,5 1 byla nasazena jednak čerstvá reakčni směs obsahující 40,8 hm. d. loje a 10,1 hm. d. glycerolu, jednak veškeré vratné podíly z předcházející šarže, jejíž zpracování uvádí příklad 4, a sice 4,0 hm. d. TP z molekulární destilace, 30,2 hm. d. destilačního zbytku, 7,5 hm. d. glycerolu získaného odstřelováním a 7,4 hm. d. glycerolu z molekulární destilace. Postup zpracování byl shodný s postupem uvedeným v příkladu 1. Reakční směs po odstředění glycerolu a kalů obsahovala 10,0 % hm. glycerolu, 52,2 % hm. MS, 2,7 · 10*”^ % hm. oxidu vápenatého a její barva odpovídala stupni 14 barvoměmé stupnice. Destilát obsahoval 94,8 % hm. MS, 0,3 % hm. glycerolu, 1,1 · 10“^ % hm. oxidu vápenatého, barva - stupeň 4 barvoměmé stupnice. Destilační zbytek obsahoval 72,7 % hm. DAG, 17,0 % hm. MAG, 10,3 % hm. TAS a 1,0 · 10 oxidu vápenatého, barva - stupen 17 barvoměmé stupnice.A fresh reaction mixture containing 40.8 wt. tallow and 10.1 wt. d. glycerol and, on the other hand, all the recoverable fractions of the preceding batch whose treatment is given in Example 4, namely 4.0 wt. d. TP from molecular distillation, 30.2 wt. d. distillation residue, 7.5 wt. d. glycerol obtained by blasting and 7.4 wt. d. glycerol from molecular distillation. The working up procedure was the same as in Example 1. The reaction mixture after centrifugation of glycerol and sludge contained 10.0 wt. glycerol, 52.2 wt. MS, 2.7 · 10 * ^% wt. the color of the calcium oxide and its color corresponded to the degree 14 of the color measuring scale. The distillate contained 94.8 wt. MS, 0.3 wt. glycerol, 1.1 · 10 "^ wt. calcium oxide, color - grade 4 color measuring scale. The distillation residue contained 72.7 wt. DAG, 17.0 wt. MAG, 10.3 wt. TAS and 1.0 · 10 calcium oxide, color - grade 17 color measuring scale.

- 5 Příklad 6 261 464- 5 Example 6 261 464

Do skleněné baňky o objemu 4»5 1 byly nasazeny 3 kg reakční směsi, která obsahovala 39,8 hm. d. loje a 10,2 hm. d. čerstvého glycerolu a veškeré vratné podíly z předcházející šarže, jejíž zpracování uvádí příklad 5, a to 3,7 hm. d. TP z molekulární destilace, 31,4 hm. d. destilačního zbytku, 6,9 hm. d. glycerolu odděleného v odstředivce a 7,9 hm. d. glycerolu z molekulární destilace. Postup zpracování byl shodný s postupem uvedeným v příkladu 1. Destilát obsahoval 93,7 % hm. MAG, 0,1 % hm. glycerolu a 1,4 · 10 % hm. oxidu vápenatého, barva - stupen 5 barvoměmé stupnice.3 kg of reaction mixture containing 39.8 wt. d. tallow and 10.2 wt. d. fresh glycerol and any recoverable fractions from the previous batch whose treatment is given in Example 5, namely 3.7 wt. d. TP from molecular distillation, 31.4 wt. d. distillation residue, 6.9 wt. d. glycerol separated in a centrifuge and 7.9 wt. d. glycerol from molecular distillation. The working procedure was identical to that described in Example 1. The distillate contained 93.7 wt. MAG, 0.1 wt. glycerol and 1.4 · 10 wt. calcium oxide, color - grade 5 color measuring scale.

Příklad 7Example 7

Do skleněné baňky o objemu 4,5 1 byly nasazeny 3 kg reakční směsi obsahující jednak 41,5 hm. d. loje a 9,7 hm. d. glycerolu, jednak veškeré vratné podíly z předcházející šarže, jejíž zprarcování je uvedeno v příkladu 6, tj. 3,0 hm. d. TP z molekulární destilace, 30,5 hm. d. destilačního zbytku, 7,5 hm. d. glycerolu odděleného v odstředivce a 7,7 hm. d. glycerolu z molekulární destilace. Postup zpracování byl shodný s postupem uvedeným v příkladu 1. Reakční směs po odstředění nerozpuštěného glycerolu a ka lů obsahovala 10,0.% hm. glycerolu, 52,0 % hm. BG, 2,7 · 10~^ % hm. oxidu vápenatého a její barva odpovídala stupni 7 barvoměmé stupnice. Destilát obsahoval 92,9 % hm. MAG, 0,1 % hm. glycerolu a 1,2 · 10 * % hm. oxidu vápenatého, barva - stupen 5 podle barvoměmé stupnice. Destilační zbytek obsahoval 80,0 % hm. DAG,In a 4.5 L glass flask 3 kg of reaction mixture containing 41.5 wt. d. tallow and 9.7 wt. d. glycerol, on the one hand, all the returning portions from the previous batch whose preparation is shown in Example 6, i.e. 3.0 wt. d. TP from molecular distillation, 30.5 wt. d. distillation residue, 7.5 wt. d. glycerol separated in a centrifuge and 7.7 wt. d. glycerol from molecular distillation. The working-up procedure was identical to that described in Example 1. After centrifuging the undissolved glycerol and the slurries, the reaction mixture contained 10.0 wt. glycerol, 52.0 wt. BG, 2.7 · 10 ~ ^ wt. the color of the calcium oxide and its color corresponded to the degree 7 of the color scale. The distillate contained 92.9 wt. MAG, 0.1 wt. glycerol and 1.2 · 10 * wt. calcium oxide, color - grade 5 according to the color scale. The distillation residue contained 80.0 wt. DAG,

6,6 % hm. MAG, 13,4 % hm. TAG a 1,6 · 102 % hm. oxidu vápenatého, barva - stupeň 18 barvoměmé stupnice.6.6% wt. MAG, 13.4 wt. TAG and 1.6 · 10 2 % wt. calcium oxide, color - grade 18 color measuring scale.

Příklad 8Example 8

Čtvrtprovozní příprava. Do kotlíku o objemu 80 1 bylo nasazeno 60 kg reakční směsi, která obsahovala 75 hm. d. loje a 25 hm. d. glycerolu. Po zahřátí směsi na 230 °C bylo ke směsi přidáno 0,05 % hm. oxidu vápenatého (vztaženo na lůj), a to ve formě suspenze v glycerolu. Po hodině byl oxid vápenatý desaktivován při 230 °C přídavkem 70procentní kyseliny ortofosforečné do reakční směsi, přičemž na 1 mol oxidu vápenatého připadlo 0,7 molu kyseliny. Reakční směs se potom ochladila na 120 °C a při této teplotě byly v talířové samočisticí odstředivce LAPX 202 odděleny kaly a nerozpuštěný glycerol se zbytkovým obsahem 0,02 % hm. oxidu vápenatého. Zbylá reakční směs obsahující 9,3 % hm. volnéhoPreparation for quarter operation. 60 kg of reaction mixture containing 75 wt. d. tallow and 25 wt. d. glycerol. After the mixture was heated to 230 ° C, 0.05 wt. calcium oxide (based on tallow) in the form of a suspension in glycerol. After one hour, the calcium oxide was deactivated at 230 ° C by adding 70 percent orthophosphoric acid to the reaction mixture, with 0.7 mol of acid per mole of calcium oxide. The reaction mixture was then cooled to 120 ° C and at this temperature sludge and undissolved glycerol with a residual content of 0.02% by weight were separated in a LAPX 202 plate self-cleaning centrifuge. calcium oxide. The remaining reaction mixture contained 9.3 wt. free

- 6 261 464 glycerolu, ·51,4 $ hm· MG a 1,5 · 10”^ % hm. oxidu vápenatého byla podrobena dvoustupňové molekulární destilaci za podmínek uvedených v příkladu 1. Destilát obsahoval 97»3 % hm. MG, 0,1 $ hm. glycerolu a. 1,3 · ÍO’2*' .% hm. oxidu vápenatého, barva - stupeň 4 barvomšmé stupnice. Destilační zbytek obsahoval 8,5 % hm. MG, 79,7 % hm. DAG, 10,8 % hm. TAG a 2,5 . 10~2 # hm. oxidu vápenatého, barva - stupeň 12 barvomšmé stupnice. Vratné podíly, tj. TP z molekulární destilace získaný v jejím prvním stupni, destilační zbytek, glycerol oddělený v odstředivce a glycerol z prvního stupně molekulární destilace se použily do násady následující šarže, a to opakovaně jako v příkladech 2 až 7·- 6,261,464 glycerol, · 51.4 $ wt. · MG and 1.5 · 10 ”^ wt. The calcium oxide was subjected to two-stage molecular distillation under the conditions set forth in Example 1. The distillate contained 97.3% wt. MG, 0.1 $ wt. and glycerol. 1.3 · Io '2 *'.% wt. Calcium oxide, color - grade 4 of the color scale. The distillation residue contained 8.5 wt. MG, 79.7 wt. DAG, 10.8 wt. TAG and 2.5. 10 ~ 2 # wt. Calcium oxide, color - grade 12, color scale. The recoverable fractions, i.e. the TP from the first distillation, the distillation residue, the centrifuged glycerol and the first from the first distillation, were used repeatedly as in Examples 2 to 7.

Způsob výroby monoacylglycerolů alifatických monokarboxylových kyselin podle vynálezu se uplatní zejména v tukovém průmyslu při výrobě emulgátorů použitelných v mnoha oblastech potravinářského průmyslu.The process for the production of the monoacylglycerols of the aliphatic monocarboxylic acids according to the invention is particularly useful in the fat industry in the production of emulsifiers useful in many areas of the food industry.

Claims (2)

PŘEDMĚT VYNÁLEZUSUBJECT OF THE INVENTION 261 464261 464 1. Způsob výroby monoacylglycerolů alifatických, monokarboxylovych kyselin 0^2 reakc^ tuku s glyoerolem při hmotnostním poměru tuku ke glycerolu 3 : 1, za teploty 220 až 250 °0 s použitím oxidu vápenatého jako katalyzátoru, desaktivací katalyzátoru a jeho odstraněním z reakční směsi společně s částí volného glycerolu, vícestupňovou molekulární destilací zbylé reakční směsi, při které se odstraňuje zbytek volného glycerolu a tukový podíl obsahující volné alifatické monokarboxylové kyseliny a získávají se monoacylglyceroly ve formě destilátu a diacylglyceroly ve formě destilačního zbytku, vyznačený tím, že se desaktivace oxidu vápenatého provádí přídavkem kyseliny orthofosforečné do reakční směsi při teplotě 220 až 250 °C, s výhodou 230 °C, přičemž na 1 mol oxidu vápenatého připadá 0,5 až 0,8 molu, výhodně 0,7 molu kyseliny orthofosforečné, s výhodou o koncentraci nejméně 75 hmotnostních, reakční směs se potom ochlazuje na 120 až 140 °C, s výhodou na 120 až 125 °C a odstře&ováním při této teplotě se odstraňuje desaktivovaný oxid vápenatý a část volného glycerolu, načež následuje molekulární destilace produktu, po které se volný glycerol získaný odstřelováním ε/nebo volný glycerol odstraněný molekulární destilací a/nebo tukový podíl obsahující volné alifatické monokarboxylové kyseliny, odstraněný molekulární destilací a/nebo destilační zbytek z jedné nebo více předcházejících šarží vracejí do výchozí reakční směsi následující šarže.1. A process for producing monoglycerides aliphatic, monocarboxylic acid reaction 2 ^ 0 ^ fat of glycerol at a weight ratio of fat to glycerol 3: 1, at a temperature of 220-250 0 ° using calcium oxide as a catalyst, deactivation of the catalyst and its removal from the reaction mixture together with a portion of the free glycerol, by multistage molecular distillation of the remaining reaction mixture, in which the free glycerol residue and the fatty portion containing free aliphatic monocarboxylic acids are removed and monoacylglycerols in the form of a distillate and diacylglycerols in the form of a distillation residue are obtained, by adding orthophosphoric acid to the reaction mixture at a temperature of 220 to 250 ° C, preferably 230 ° C, with 0.5 to 0.8 mol, preferably 0.7 mol of orthophosphoric acid, preferably at least 75 moles per mole of calcium oxide. %, react The mixture is then cooled to 120 to 140 ° C, preferably 120 to 125 ° C and centrifugation at this temperature removes inactivated calcium oxide and a portion of the free glycerol, followed by molecular distillation of the product, followed by free glycerol obtained by centrifugation ε / or the free glycerol removed by molecular distillation and / or the fatty moiety containing free aliphatic monocarboxylic acids, removed by molecular distillation and / or the distillation residue from one or more of the preceding batches returns the following batches to the starting reaction mixture. 2. Způsob výroby monoacylglycerolů podle bodu 1, vyznačený tím, že vrácený glycerol tvoří až 70 # hmotnostních celkového obsahu glycerolu v reakční směsi a vrácený tukový podíl odstraněný molekulární destilací a/nebo vrácený destilační zbytek tvoří až 50 % hmotnostních celkového tukového podílu v reakční směsi, přičemž vrácení uvedených podílů se provádí alespoň šestkrát za sebou.2. The process for producing monoacylglycerols according to claim 1, characterized in that the returned glycerol constitutes up to 70% by weight of the total glycerol content of the reaction mixture and the returned fat fraction removed by molecular distillation and / or wherein said returning of said portions is carried out at least six times in a row.
CS864520A 1986-06-19 1986-06-19 Process for preparing monoacylglycerols CS261464B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS864520A CS261464B1 (en) 1986-06-19 1986-06-19 Process for preparing monoacylglycerols

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS864520A CS261464B1 (en) 1986-06-19 1986-06-19 Process for preparing monoacylglycerols

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS452086A1 CS452086A1 (en) 1988-07-15
CS261464B1 true CS261464B1 (en) 1989-02-10

Family

ID=5388115

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS864520A CS261464B1 (en) 1986-06-19 1986-06-19 Process for preparing monoacylglycerols

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS261464B1 (en)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7368603B2 (en) 2003-03-28 2008-05-06 Lonza Ltd Method for purifying compounds containing functional groups

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7368603B2 (en) 2003-03-28 2008-05-06 Lonza Ltd Method for purifying compounds containing functional groups

Also Published As

Publication number Publication date
CS452086A1 (en) 1988-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1223881A (en) Synthesis of hydrophilic phenol ester derivatives
US3551480A (en) Process for the manufacture of crystallizable phosphonic acids
JPS63201194A (en) Production and separation of monoalkylphosphoric ester
KR100389971B1 (en) A mixture for animal feed additives comprising 2-hydroxy-4-methylthiobutyric acid (MHA) conidia water method and MHA
TWI415835B (en) Conversion of terephthalic acid to di-n-butyl terephthalate
CS261464B1 (en) Process for preparing monoacylglycerols
CZ2002852A3 (en) Process for preparing carbonyl chlorides
US5359127A (en) Process for the preparation of acyloxyalkanesulfonates
US3022336A (en) Process for dehydrating alpha-hydroxyisobutyric acid esters
US3074983A (en) Process for manufacture of phenolated fatty acids
EP0085277B1 (en) Process for the production of ethylenediamine tetraacetic acid
US2494310A (en) Purification of alkyl and substituted alkyl phosphates
US2818420A (en) Separation of alkali metal salts of mono-and dialkyl acid phosphates
US3205229A (en) Novel chlorocyanurate compositions and processes of preparing same
US2813878A (en) Method of preparing epoxidized oils and the like
JPH035491A (en) Production of tris(2-chloro(iso)propyl) phosphate
US5777140A (en) Process for the preparation of acyloxyalkanesulfonates having improved properties
CN1044466A (en) The preparation method of alkyl glucoside
EP0278570A2 (en) Purification of diaryl alkylphosphonate reaction mixture
US2791607A (en) Preparation of dicarboxylic acids
JP4132256B2 (en) Method for producing halogen-containing phosphate ester
US3125596A (en) Process for the production of x
KR100235749B1 (en) Method of separating diakylmalonate
SU1625892A1 (en) Method of processing of sodium or sodium-calcium plastic lubricant waste
SU1754702A1 (en) Method of 2-tert-butyl-4-methylphenol synthesis