CS258823B1 - Method of ionizing radiation detectors preparation from monocrystals of aluminoyttrium garnet or perovskite - Google Patents

Method of ionizing radiation detectors preparation from monocrystals of aluminoyttrium garnet or perovskite Download PDF

Info

Publication number
CS258823B1
CS258823B1 CS865359A CS535986A CS258823B1 CS 258823 B1 CS258823 B1 CS 258823B1 CS 865359 A CS865359 A CS 865359A CS 535986 A CS535986 A CS 535986A CS 258823 B1 CS258823 B1 CS 258823B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
plate
perovskite
ionizing radiation
garnet
etched
Prior art date
Application number
CS865359A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CS535986A1 (en
Inventor
Jiri Kvapil
Bohumil Perner
Josef Kvapil
Karel Blazek
Vratislav Balounek
Rudolf Autrata
Petr Schauer
Jiri Mejzlik
Original Assignee
Jiri Kvapil
Bohumil Perner
Josef Kvapil
Karel Blazek
Vratislav Balounek
Rudolf Autrata
Petr Schauer
Jiri Mejzlik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiri Kvapil, Bohumil Perner, Josef Kvapil, Karel Blazek, Vratislav Balounek, Rudolf Autrata, Petr Schauer, Jiri Mejzlik filed Critical Jiri Kvapil
Priority to CS865359A priority Critical patent/CS258823B1/en
Publication of CS535986A1 publication Critical patent/CS535986A1/en
Publication of CS258823B1 publication Critical patent/CS258823B1/en

Links

Landscapes

  • Measurement Of Radiation (AREA)
  • Luminescent Compositions (AREA)

Abstract

Způsob přípravy detektorů ionizujícího záření z monokrystalů hlinitoyttritého granátu nebo perovskitu, aktivovaných ionty vzácných zemin nebo chrómu, deskovitého tvaru, dosahujících zvýšené účinnosti konverze ionizujícího záření na záření v optické oblasti, a to tak. Se nejprve se na desce vytvoří broušením matný povrch, načež se deska leptá po dobu 10 až 40 min při teplotě 180 až 220 °C v kyselině fosforečné, potom se jedna její rovinná plocha a případně rovněž obvodová plocha vyleští a nakonec se deska leptá ve směsi, sestávající z 30 až 70 hmot. % kyseliny sírové, 20 až 55 hmot. % kyseliny dusičné a 5 až 25 hmot. % vody při teplotě 50 až 110 °C po dobu 3 až 30 minut.Method for preparing ionizing detectors radiation from single crystals of aluminate-grenade or perovskite, activated by ions rare earths or chromium, plate-like shape, achieving increased conversion efficiency ionizing radiation to optical radiation area, so. Be first at the plate creates a matte finish by grinding, then the plate is etched for 10 to 40 min at temperature 180 to 220 ° C in phosphoric acid, then one of its planar surfaces and optionally the peripheral surface also polishes and eventually the plate is etched in a mixture consisting of 30 to 70 wt. % sulfuric acid, 20 to 55 wt. % nitric acid and 5 to 25 wt. % water at 50 to 110 ° C for 3 to 30 minutes.

Description

Vynález se týká způsobu přípravy scintilačních detektorů ionizujícího záření z monokrystalů hlinitoyttritého granátu nebo perovskitu, který umožňuje vysoký stupeň převodu světla výstupní plochou detektoru.The present invention relates to a process for the preparation of scintillation detectors of ionizing radiation from single-crystal of aluminoyltrium garnet or perovskite, which allows a high degree of light transmission through the output surface of the detector.

Monokrystaly hlinitoyttritého granátu a perovskitu aktivované ionty vzácných zemin i jinými aktivátory jsou v řadě případů výhodnými scintilátory. Jako aktivátory se používají zejména ionty ceru, které se vyznačují krátkou dobou doznívání luminiscence, případně ionty terbia nebo chrómu, eventuálně europia. Vysoký index lomu obou uvedených materiálů však způsobuje, že světlo vznikající v monokrystalech se relativně těžko vyzáří výstupní plochou monokrystalického scintilátoru.The monocrystals of aluminoyltrium garnet and perovskite activated by rare earth ions and other activators are in many cases preferred scintillators. Cerium ions are used as activators, which are characterized by a short decay time of the luminescence, possibly terbium or chromium ions or possibly europium. However, the high refractive index of both materials causes the light produced in the single crystals to be relatively difficult to radiate through the output surface of the single crystal scintillator.

Navíc má monokrystal po opracování povrchovou vrstvu porušenou, což má značně nepříznivé důsledky při detekci nízkoenergetického elektronového záření, které se absorbuje v této vrstvě s nízkou luminiscenční odezvou. To platí zejména pro detektory z monokrystalů hlinitoyttritého perovskitu, který je za pokojové teploty v metastabilním stavu a proto se při opracování může povrchová vrstva tohoto materiálu přeměnit na jiné fáze.In addition, the single crystal has a surface layer broken after processing, which has a considerable adverse effect on the detection of low energy electron radiation, which is absorbed in this layer with a low luminescence response. This is particularly true for perovskite aluminoyttrium monocrystal detectors, which are in a metastable state at room temperature and therefore the surface layer of this material can be converted to other phases during processing.

Uvedené nedostatky lze odstranit způsobem přípravy detektorů ionizujícího záření z monokrystalů hlinitoyttritého granátu nebo perovskitu aktivovaných ionty vzácných zemin nebo chromém podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že na deskovitém detektoru se nejprve vytvoří broušením matový povrch, načež se deska leptá při teplotě 180 až 220 °C po dobu 10 až 40 min v kyselině fosforečné, poté se jedna její rovinná plocha a případně obvodové plochy vyleští a nakonec se deska znovu leptá ve směsi sestávající z 30 až 70 hmot. % kyseliny sírové 20 až 55 hmot. % kyseliny dusičné a 5 až 25 hmot. % vody při teplotě 50 až 110 °C po dobu 3 až 30 min.The above drawbacks can be overcome by a method of preparing ionizing radiation detectors from a single-crystal of aluminoyltrium garnet or perovskite activated with rare earth ions or chromium according to the invention, which consists in that the plate-shaped detector initially forms a matt surface by grinding and etched at 180-220 ° C for 10 to 40 min in phosphoric acid, after which one of its planar surface and, optionally, the peripheral surface is polished and finally the plate is etched again in a mixture consisting of 30 to 70 wt. % sulfuric acid 20 to 55 wt. % nitric acid and 5 to 25 wt. % water at 50 to 110 ° C for 3 to 30 min.

Kyselina fosforečná leptá za uvedených podmínek relativně rychle a proto odstraněni z matného povrchu celou broušením porušenou a světlo absorbující vrstvu. K prostupu světla takto upravených povrchem přispívá i jeho výsledná nerovnost. Proto*taková plocha slouží k výstupu světelného signálu z detektoru. Z dalších ploch jsou tímto leptáním před leštěním rovněž odstraněny broušením porušené vrstvy a leštěním zejména na tzv. mechanickochemickým se vytvoří jen málo poruch, které bez zjevného porušení vzhledu povrchu odstraní leptání směsí kyseliny sírové a dusičné. Rovné, respektive nezvlněné lesklé plochy napomáhají odrazu světla vznikajícího v destičce zpět, tj. na neleštěnou plochu - výstupní plochu detektoru. Proto je rovinná leštěná plocha použita jako vstupní plocha pro detektované záření.Phosphoric acid etch under these conditions relatively quickly and therefore removed from the matt surface by the whole broken and light absorbing layer. The resulting irregularity also contributes to the transmission of light treated in this way. Therefore, such a surface is used to output a light signal from the detector. The etching before polishing is also removed from other surfaces by grinding of the damaged layer and polishing, especially on the so-called mechanical-chemical, creates only a few defects that will remove etching of sulfuric acid and nitric acid without apparent damage to the surface appearance. The flat or undulating glossy surfaces help to reflect the light generated in the plate back, ie on the unpolished surface - the output surface of the detector. Therefore, the planar polished surface is used as an input surface for the detected radiation.

Způsobem podle vynálezu lze tak připravit detektory ionizujícího záření z aktivovaných monokrystalů hlinitoyttritého granátu nebo perovskitu vyznačujících se zvýšenou účinností konverze ionizujícího záření na záření v optické oblasti spektra.According to the method of the invention, ionizing radiation detectors can thus be prepared from activated monocrystals of aluminoyltrium garnet or perovskite, characterized by an increased efficiency of the conversion of ionizing radiation into radiation in the optical region of the spectrum.

PřikladlHe did

Z monokrystaly hlinitoyttritého granátu s obsahem 0,03 hmot. % chrómu byly zhotoveny destičky kruhového průřezu o průměru 30 mm a tlouštce 1 mm, které byly použity k zviditelnění /3-záření vodných roztoků, obsahující tritium. Standardní destička měla všechny plochy leštěné diamantovým práškem o zrnitosti 0,5 až 1,8/im. Při měření účinnosti byla jedna rovinná plocha uvedena do styku s uvedeným roztokem a světelný signál z protilehlé plochy byl měřen fotonásobičem. Další destička byla upravena tak, že byla celá matována za použiti nástroje s diamantovým brusivém o zrnitosti 12 až 18 /um.Of monocrystals of aluminoyltrium garnet containing 0.03 wt. % of chromium, plates of circular cross-section of 30 mm diameter and 1 mm thickness were made, which were used to visualize the β-radiation of aqueous solutions containing tritium. The standard plate had all surfaces polished with diamond powder of a grain size of 0.5 to 1.8 µm. When measuring efficiency, one planar surface was contacted with the solution and the light signal from the opposite surface was measured with a photomultiplier. Another plate was treated to be fully matted using a diamond grinding tool with a grain size of 12-18 µm.

Účinnost činila 112% standardu. Po leptání v kyselině fosforečné při 190 °C po dobu min se účinnost zvýšila na 145 %. Po vyleštění plochy styku s roztokem a válcové plochy tlouštky destičky se účinnost zvýšila na 180 % a po následném leptání ve směsi stejných dílůThe efficiency was 112% of the standard. After etching in phosphoric acid at 190 ° C for min, the efficiency increased to 145%. After polishing the area of contact with the solution and the cylindrical area of the plate thickness, the efficiency increased to 180% and after subsequent etching in a mixture of equal parts

98% kyseliny sírové a 65% kyseliny dusičné při 70 °C po dobu 5 min bylo dosaženo 235 % účinnosti standardu.98% sulfuric acid and 65% nitric acid at 70 ° C for 5 min achieved 235% efficiency of the standard.

Příklad 2Example 2

Destičky zhotovené z monokrystalu hlinitoyttritého peróvskítu aktivovaného 0,35 hmot. % ceru o průměru 9,6 mm a tlouštce 0,8 mm byly po povrstvení jedné rovinné plochy hliníkem použity jako detektor sekundárních elektronů v elektronovém mikroskopu. Při měření jejioh katodoluminiscenční účinnosti byly plochy povrstvené hliníkem ozařovány elektrony o energii 10 keV při konstantní intenzitě svazku. Světelný signál vystupující z protilehlé strany destičky byl převáděn pomoci světlovodiče do fotonásobiČe.Plates made of a single crystal of aluminoyltrium perovskite activated with 0.35 wt. % cerium with a diameter of 9.6 mm and a thickness of 0.8 mm were used as a secondary electron detector in an electron microscope after coating one planar surface with aluminum. When measuring its cathodoluminescence efficiency, aluminum coated surfaces were irradiated with 10 keV electrons at a constant beam intensity. The light signal coming out from the opposite side of the plate was transferred to the photomultiplier by means of a light guide.

Standardní deštička měla všechny plochy leštěné. Destička, jejíž výstupní plocha byla z O matová vykazovala 150 % standardu. Po leptáni v kyselině fosforečné při 205 C po dobu min se účinnost snížila na 145 %, avšak po vyleštění vstupní, tj. měření pokovené plochy se účinnost zvýšila na 180 %. Leptání ve směsi 1 dílu 65% kyseliny dusičné a 2,2 dílu 98% kyseliny sírové při 100 °C po dobu 12 min měla za následek zvýšení účinnosti na 265 % standardu.The standard tile had all surfaces polished. The plate whose output surface was 0 matt showed 150% of the standard. After etching in phosphoric acid at 205 C for min, the efficiency decreased to 145%, but after polishing the input, i.e. metallized area measurements, the efficiency increased to 180%. Etching in a mixture of 1 part 65% nitric acid and 2.2 parts 98% sulfuric acid at 100 ° C for 12 min resulted in an increase in efficiency to 265% of the standard.

Claims (1)

Způsob přípravy detektorů ionizujícího záření z monokrystalů hlinitoyttritého granátu nebo peróvskítu, aktivovaných ionty vzácných zemin nebo ohromu deskovitého tvaru, vyznačující se' tím, že se desce vytvoří broušením matový povrch, načež se deska leptá při teplotě 180 až 220 °C po dobu 10 4Ž 40 min v kyselině fosforečné, potom se jedna její rovinná plocha a případně rovněž obvodová plocha vyleští, a nakonec se deska leptá ve směsi sestávající z 30 až 70 hmot. % kyseliny sírové, 20 až 55 hmot. % kyseliny dusičné a 5 až 25 hmot. % vody při teplotě 50 až 110 °C po dobu 3 až 30 min.A method for preparing ionizing radiation detectors from single-earth alloys of lithium aluminate or perovskite, activated by rare earth ions, or by plate-like staggering, characterized in that the plate is formed by grinding a matt surface, after which the plate is etched at 180 DEG-220 DEG C. min in phosphoric acid, then one of its planar surface and possibly also the peripheral surface is polished, and finally the plate is etched in a mixture of 30 to 70 wt. % sulfuric acid, 20 to 55 wt. % nitric acid and 5 to 25 wt. % water at 50 to 110 ° C for 3 to 30 min.
CS865359A 1986-07-15 1986-07-15 Method of ionizing radiation detectors preparation from monocrystals of aluminoyttrium garnet or perovskite CS258823B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS865359A CS258823B1 (en) 1986-07-15 1986-07-15 Method of ionizing radiation detectors preparation from monocrystals of aluminoyttrium garnet or perovskite

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS865359A CS258823B1 (en) 1986-07-15 1986-07-15 Method of ionizing radiation detectors preparation from monocrystals of aluminoyttrium garnet or perovskite

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS535986A1 CS535986A1 (en) 1988-01-15
CS258823B1 true CS258823B1 (en) 1988-09-16

Family

ID=5398354

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS865359A CS258823B1 (en) 1986-07-15 1986-07-15 Method of ionizing radiation detectors preparation from monocrystals of aluminoyttrium garnet or perovskite

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS258823B1 (en)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5057692A (en) * 1990-06-29 1991-10-15 General Electric Company High speed, radiation tolerant, CT scintillator system employing garnet structure scintillators

Also Published As

Publication number Publication date
CS535986A1 (en) 1988-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Green et al. Annealing studies of tracks in crystals
Wertz et al. Electron spin resonance studies of radiation effects in inorganic solids
CN112485734A (en) Method for improving fluorescence collection efficiency of NV color centers of diamonds
Fukuchi ESR studies for absolute dating of fault movements
CS258823B1 (en) Method of ionizing radiation detectors preparation from monocrystals of aluminoyttrium garnet or perovskite
US3837882A (en) Optical bodies with non-epitaxially grown crystals on surface
Kaipa et al. In situ dosimetry using the sensitized 210 C TL peak of quartz
Tojo et al. Preparation of thermal neutron scintillators based on a mixture of ZnS (Ag), 6LiF and polyethylene
RU2697661C1 (en) Method of producing thin-layer ionizing radiation detectors for skin and eye dosimetry, using a standard detector al2o3:c based on anion-defective corundum
Clark et al. Hydrogen concentration profiles in quartz determined by a nuclear reaction technique
Boehm et al. The effect of surface damage on the intensity of X-rays diffracted by ground spherical single crystals
CN112540395A (en) Scintillation crystal array and method of assembling and disassembling the same
Gavrishchuk et al. Etching behavior of CVD zinc selenide in inorganic acid solutions.
Bullough et al. Precipitation on a Dislocation
Lambe et al. Symmetry Properties of the V 1 Center
RU2179344C2 (en) Method for manufacturing ultrasonic-activity alpha-ray sources for natural pulsars and gammaray source manufactured by using this method
Marsden et al. The use of cellulose nitrate plastic in the study of blocking in single crystals
Yam et al. Positronium fine-structure interval Δ ν in oxide powders
Tarasov et al. Influence of manufacturing conditions of detectors based on crystals of SrI
EP0145169B1 (en) Scintillation crystals with highly reflective surfaces
Tarasov et al. IInfluence of manufac-turing conditions of de-tectors based on crystals of Srl2: Eu on their scin-tillation characteristics
CN115157110B (en) Method for improving surface quality of cesium iodide flexible crystal
Davie et al. Anisotropic track etching in olivine crystals using WN solution
Yanagihara et al. Intrinsic luminescence excitation spectra near the K and Cl 1s edges in KCl and KBr
Anderson et al. Luminescent glasses for use in the detection of nuclear radiation