CS256860B1 - Binding mixture on polyurethan base - Google Patents
Binding mixture on polyurethan base Download PDFInfo
- Publication number
- CS256860B1 CS256860B1 CS852665A CS266585A CS256860B1 CS 256860 B1 CS256860 B1 CS 256860B1 CS 852665 A CS852665 A CS 852665A CS 266585 A CS266585 A CS 266585A CS 256860 B1 CS256860 B1 CS 256860B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- bonding
- diisocyanate
- polyester polyol
- composition
- foam
- Prior art date
Links
Landscapes
- Polyurethanes Or Polyureas (AREA)
Abstract
Pojící směs na bázi’polyuretanu, určená pro pojení měkkých materiálů a pro úpravu ohebných plošných textilních útvarů, jejíž podstatou jsou polyesterpolyol, produkt reakce dikarboxylových kyselin s dvojmocnými a vícemocnými alko- , holý a další suroviny, nutné pro vytvoření a stabilizaci pěny.Polyurethane-based bonding compound designed for bonding soft materials and for the treatment of flexible textile fabrics services, the essence of which is polyester polyol, dicarboxylic acid reaction product acids with divalent and polyvalent alcohols, plain and other raw materials necessary for creation and stabilizing the foam.
Description
Vynález řeší pojící směs pro pojení měkkých materiálů, jakými jsou textil, pryž, plastické hmoty, jež jsou tvarovány do plošných nebo objemových dílců, ale i pro úpravu ohebných plošných útvarů jako jsou tkané, pletené i netkané textilní podložky a jiné materiály.The invention provides a bonding composition for bonding soft materials, such as textiles, rubber, plastics, which are formed into planar or volumetric panels, but also for the treatment of flexible planar structures such as woven, knitted and nonwoven textile mats and other materials.
Měkké materiály, přírodní i syntetické, jsou zpracovávány v širokém měřítku na nejrůznější upotřebení. Samozřejmě, že při jejich zpracování vzniká i technologický odpad a to obvykle v dosti značném hmotnostním, u lehčených hmot i objemovém, množství. To způsobuje problémy při likvidací tohoto odpadu a tak jsou známy, ale.i nadále hledány, způsoby efektivního zhodnocení. Mimo klasické metody, jakou je např. u textilu rozcupování a zpětné použití, u pryže regenerace a rovněž zpětné použití, u termoplastických hmot tepelné zpracování, jsou hledány i další působy jejich zhodnocení. A tak se setkáváme s řadou technologií, kde se měkké a/nebo měkké lehčené materiály po jejich předchozí úpravě pojí za účelem získání plošných nebo objemových dílců.Soft materials, both natural and synthetic, are processed on a large scale for a wide range of applications. Of course, their processing also generates technological waste, usually in a fairly considerable mass, in the case of lightweight materials and volume. This causes problems in the disposal of this waste and so there are known, but still sought, methods of effective recovery. In addition to the classical methods, such as, for example, flaking and re-use, regeneration of rubber and also re-use, heat treatment of thermoplastics, other ways of their recovery are sought. Thus, a number of technologies are encountered where the soft and / or soft cellular materials, after their pretreatment, are bonded to obtain sheet or volume panels.
Jako pojící prostředky je možno použít roztoky, disperse nebo emulze, pasty, pevná pojivá v podobě prášků, vláken, niti apod. Nejběžnějšími formami pojiv zůstávají však disperse nebo emulze makromolekulárních látek resp. jejich směsí. Tyto pojící směsi vytváří však převážně tuhé spojení mezi jednotlivými částicemi, zejména při vyšším obsahu sušiny pojící směsi a to i tehdy, pokud se jedná o disperse nebo emulze elastomerních látek. Proto je často nutné volit kompromis mezi obsahem pojící směsi a tuhostí výsledného produktu, ale jistě také kompromis mezi pevností v tahu, tažností a dalšími fyzikálněmechanickými hodnotami. Takové výrobky však mohou mít jen omezený rozsah aplikací. Proto bývá v některých případech vhodné použít takové pojící směsi, které chemickou nebo mechanickou cestou vytvoří směsi lehčené, které nejen zabezpečí spojení jednotlivých částic, ale i vyplní prostor mezi částicemi a tím zabezpečí homogenitu celého systému a dodají mu požadovanou měkkost a elastičnost.As binders, solutions, dispersions or emulsions, pastes, solid binders in the form of powders, fibers, threads and the like can be used. However, dispersions or emulsions of macromolecular substances or emulsions remain the most common forms of binders. mixtures thereof. However, these bonding compositions form a predominantly solid bond between the individual particles, especially at a higher dry matter content of the bonding composition, even when dispersing or emulsifying elastomeric substances. Therefore, it is often necessary to choose a compromise between the binder mixture content and the stiffness of the final product, but certainly also a compromise between tensile strength, ductility and other physico-mechanical values. However, such products can have only a limited range of applications. Therefore, in some cases it is advisable to use bonding compositions which, by chemical or mechanical means, produce lightweight compositions which not only ensure the bonding of individual particles but also fill the space between the particles and thereby ensure homogeneity of the entire system and give it the desired softness and elasticity.
Podstatně stejný problém nastává u úpravy ohebných plošných útvarů, převážně netkaných textilií, kde pojení či impregnace má za úkol vytvoření kompaktního celku, což znamená provedení mechanického provázání textilních prvků. Je proto zapotřebí, aby mechanické i chemické vlastností pojiv odpovídaly vlastnostem textilních vláken. K pojení se rovněž nejčastěji používá dispersí nebo emulzí makromolekulárních látek, přičemž problematika je obdobná jako byla stručně naznačena v předcházející části.Substantially the same problem arises in the treatment of flexible planar formations, mostly non-woven fabrics, where the bonding or impregnation has the task of forming a compact whole, which means performing a mechanical interconnection of the textile elements. It is therefore necessary that the mechanical and chemical properties of the binders correspond to those of textile fibers. Dispersions or emulsions of macromolecular substances are also most commonly used for bonding, and the issue is similar to that briefly outlined in the previous section.
Lze tedy shrnout, že účelné uplatnění pojící směsi podmiňuje nejen vlastní složení a strukturu výsledného produktu, ale i odvozené mechanické a chemické vlastnosti a zvolenou technologii. Pojící směs musí vytvářet dostatečnou mechanickou pevnost, dostatečnou adhezi k pojenému materiálu, chemickou stálost za podmínek, za nichž se výrobek používá, odpovídající vydatnost, vyhovující technologické vlastnosti. Bylo již uvedeno, že pojení disperzí nebo emulzí makromolekulární látky dochází k určitým problémům s tvorbou tvrdých spojů a k ne zcela účinnému a rovnoměrnému rozložení pojivá. Bylo konstatováno, že v některých případech se proto doporučuje pojení směsmi, které umožňují vytvoření pěny. Napěněná pojící směs má větší styčnou plochu, čimž dochází k rovnoměrnějšímu rozložení pojivá a k vytvoření většího množství styčných ploch i k uplatnění dalších pozitivních vlastností. Tyto aspekty se mohou výrazně projevit v lepším využití pojivá i ve zvýšené užitné hodnotě výrobku a tak spojit technický efekt s ekonomickým.In summary, the effective application of the binder mixture depends not only on the actual composition and structure of the final product, but also on the derived mechanical and chemical properties and the chosen technology. The bonding composition must produce sufficient mechanical strength, sufficient adhesion to the bonded material, chemical stability under the conditions under which the product is used, adequate spreading capacity, satisfying technological properties. It has already been stated that the bonding of dispersions or emulsions of a macromolecular substance causes some problems with the formation of hard bonds and not a completely effective and uniform distribution of the binder. It has been noted that in some cases bonding with mixtures which allow the formation of foam is recommended. The foamed binder composition has a larger contact area, which results in a more even bonding of the binder and a greater number of contact areas as well as other positive properties. These aspects can significantly affect the better use of the binder as well as the increased utility value of the product and thus combine the technical effect with the economic effect.
V principu jsou známé 3 způsoby napěňování: mechanické, fyzikální a chemické. Podle jednotlivých technologických postupů se odpad rozmělní na menší částice, důkladně se promíchá s pojící směsí a obvykle tlakem se vytvaruje do požadovaného tvaru. Po skončení sítování a dalších nutných technologických operací je pracovní proces dokončen. Podobným způsobem probíhá i úprava ohebných plošných útvarů.In principle there are 3 known foaming methods: mechanical, physical and chemical. Depending on the process, the waste is comminuted into smaller particles, mixed thoroughly with the binder mixture, and is usually formed into the desired shape by pressure. After the sieving and other necessary technological operations are completed, the working process is completed. The flexible planar formations are treated in a similar way.
Vynález řeší pojící směs na bázi polyuretanu, která se zpěňuje chemickým nebo chemíckofyzlkálnim postupem, vyniká snadným zpracováním a mimořádně příznivými vlastnostmi, které dávají výrobku vysokou kvalitativní úroveň.The present invention provides a polyurethane-based binder composition which is foamed by a chemical or chemical-physical process, which is distinguished by its ease of processing and the particularly favorable properties which give the product a high quality level.
Známé pojící směsi na bázi polyuretanu jsou většinou koncipovány za použití polyeterpolyolu jako dvoukomponentní nebo jednokomponentní (prepolymerové) systémy. Pojící směs podle vynálezu.má základ v použití polyesterpolyolu. Jedná se zpravidla o produkt s molekulovou hmotností 800 až 5 000, vyrobený na bázi dikarboxylových kyselin a/nebo jejioh anhydridů s s dvojmocnými nebo vícemocnými alkoholy, např. etylenglykolem, 1,3 butylenglykolem, 1,3 propylenglykolem, neopentyIglykolem, 1,6 hexandiolem, 1,4 bútandiolem,- trimetylolpropanem, glycerinem a řadou dalších sloučenin. Z ekonomických důvodů se však především používá kyselina adipová, anhydrid kys. ftalové a anhydrid kys. maleinové a z alkoholů etylenglykol, propylenglykol, butandiol, hexandiol.Known polyurethane-based bonding compositions are usually designed using polyether polyol as two-component or one-component (prepolymer) systems. The binder composition of the invention is based on the use of polyester polyol. It is generally a product having a molecular weight of 800 to 5,000, made on the basis of dicarboxylic acids and / or its anhydrides with divalent or polyhydric alcohols, e.g. ethylene glycol, 1,3 butylene glycol, 1,3 propylene glycol, neopentyl glycol, 1,6 hexanediol, 1,4-butanediol, - trimethylolpropane, glycerine and a number of other compounds. However, for economic reasons, adipic acid, phthalic anhydride and maleic anhydride are used, and ethylene glycol, propylene glycol, butanediol, hexanediol are used from the alcohols.
Jak je známo z uretanové chemie, tyto polyesterpolyoly, obsahující hydroxylové skupiny reagují s diizokyanáty, obvykle za přítomnosti katalyzátorů, aktivátorů, nadouvadel, vody aj. za vzniku kysličníku uhličitého a tvorby uretanové struktury. Jako diisokyanáty pro tuto reakci lze použít např. 4,4 difenylmetandiisokyanát, 2,4 a 2,6 toluylendiisokyanát, 1,6 hexandiisokyanát aj. Podrobný popis technologie polyuretanových pěn je uveden např. v knize Dombrow - Polyuretany (SNTL, Praha 1961) nebo v knize Becker- Polyurethane (VEB Fachbuchverlag, Leipzig 1973).As is known in urethane chemistry, these hydroxyl-containing polyester polyols react with diisocyanates, usually in the presence of catalysts, activators, blowing agents, water, etc. to form carbon dioxide and form a urethane structure. As diisocyanates for this reaction, for example, 4,4 diphenylmethane diisocyanate, 2,4 and 2,6 toluylene diisocyanate, 1,6 hexane diisocyanate and the like can be used. A detailed description of the polyurethane foam technology is given, for example, in the book in Becker-Polyurethane (VEB Fachbuchverlag, Leipzig 1973).
Pojící směs je tak koncipována, že základní poměr polyesterpolyolu a diizokyanátu je dán izokyanátovým indexem v rozmezí 200 až 400. Pro napěňování je zvolena kombinace chemického a fyzikálního způsobu, přičemž pro chemické napěňování je zvolena voda a pro fyzikální metylenchlorid nebo monofluortrichlormetan. Tato volba je důležitá i z hlediska úpravy viskozity celé směsi, zejména však její polyolové části. Viskozita polyesterpolyolu se totiž pohybuje v rozmezí 600 až 1 500 mPas při 75 °C a snížení viskozity celé směsi se velmi příznivě projeví na technologickém postupu. Jako jeden z nejdůležitějších parametrů je volba a dávkování sítovacího katalyzačního systému, nebot lze předpokládat, že i při různých technologických a výrobních podmínkách se musí reakční časy tvorby pěny pohybovat v těchto rozmezích začátek reakce 10 až 20 s, doba pěnění 250 až 350 s, doba sítování 400 až 800 s. S ohledem na výrobní podmínky a pracovní prostředí může být použit jako sítovací katalyzátor terciární amin, vyznačující se minimálním zápachem. S požadavkem na dodržení poměrně dlouhé doby pěnění souvisí i výběr a dávkování povrchově aktivních látek. Podle použitého strojního zařízení pak zůstává na volni úvaze zařazeni další pomocné složky, jíž je organické monomerní nebo polymerni ředidlo, které může dále ovlivnit viskozitu celé směsi.The binder mixture is designed so that the basic ratio of polyester polyol to diisocyanate is given by an isocyanate index in the range of 200 to 400. For foaming, a combination of a chemical and a physical method is chosen, for chemical foaming a water is selected and physical methylene chloride or monofluorotrichloromethane. This choice is also important in terms of adjusting the viscosity of the entire composition, but especially its polyol portion. The viscosity of the polyester polyol is in the range of 600 to 1500 mPas at 75 [deg.] C. and the reduction in the viscosity of the whole mixture has a very favorable effect on the process. One of the most important parameters is the choice and dosing of the crosslinking catalyst system, since it can be assumed that even under different technological and production conditions, the reaction times of foam formation must be within these ranges. sieving 400 to 800 s. With regard to production conditions and working environment, a tertiary amine having a minimum odor can be used as a crosslinking catalyst. The selection and dosing of surfactants is also related to the requirement for a relatively long foaming time. Depending on the machinery used, a further auxiliary component, which is an organic monomeric or polymeric diluent, which can further influence the viscosity of the entire mixture, remains at the discretion.
Z výše uvedeného pak vyvstává podstata vynálezu pojící směsi, sestávající ze 100 hmot. d. polyesterpolyolu o molekulové hmotnosti 800 až 5 000, hydroxylovém číslu 37 až 115, číslu kyselosti max. 2 mg KOH/g, viskozitě 600 až 1 500 mPas při 75 °C, 0,1 až 1,0 hmot. d. terciárního aminu střední reaktivity, 0,5 až 1,5 hmot. d. polysiloxanového povrchově aktivního činidla a/nebo 0,7 až 9,0 hmot. d. povrchově aktivní org. látky, 0,5 až 3,0 hmot. d. vody a/nebo 3,0 až 20,0 hmot. d, fyzikálního nadouvadla, jimiž jsou nejdostupnější metylenchlorid a monofluortrichlormetan při dávkování diisokyanátu, nejčastěji toluylendiisokyanátu v hodnotě indexu 200 až 400.From the foregoing, the subject matter of the invention is a binder mixture consisting of 100 wt. d. polyester polyol having a molecular weight of 800 to 5,000, a hydroxyl number of 37 to 115, an acid number of not more than 2 mg KOH / g, a viscosity of 600 to 1500 mPas at 75 ° C, 0.1 to 1.0 wt. d. medium reactivity tertiary amine, 0.5 to 1.5 wt. d. a polysiloxane surfactant and / or 0.7 to 9.0 wt. d. surfactant org. 0.5 to 3.0 wt. d. water and / or 3.0 to 20.0 wt. d, physical blowing agents, which are the most available methylene chloride and monofluorotrichloromethane at the dosage of diisocyanate, most commonly toluylene diisocyanate having an index value of 200 to 400.
U takto koncipované pojící směsi je potom následující pracovní postup. Připraví se polyolová kompozice A, sestávající z odpovídajících množství polyesterpolyolu, povrchově aktivní látky, vody, terciárního aminu, nadouvadla resp. dalších přísad a izokyanátová komponenta B, sestávající ze zvoleného diisokyanátu nebo jejich směsí. Pomocí speciálního nízkotlakého či vysokotlakého stroje se smíohávají obě komponenty v předepsaném poměru, daném izokyanátovým indexem a dávkují se bud do míchacího bubnu (při úpravě plošných ohebných útvarů). Podrobný popis dávkovačích strojů i podmínek dalšího' zpracování je uveden v odborné literatuře a ve firemních prospektech.The binder mixture thus conceived is then as follows. A polyol composition A is prepared consisting of corresponding amounts of polyester polyol, surfactant, water, tertiary amine, blowing agent, and the like. other ingredients and an isocyanate component B consisting of the selected diisocyanate or mixtures thereof. By means of a special low-pressure or high-pressure machine, both components are mixed in the prescribed ratio, given by the isocyanate index, and dosed either into the mixing drum (for the treatment of flat flexible formations). A detailed description of the dispensing machines as well as further processing conditions is given in the literature and in the company brochures.
Příklad 1Example 1
Na netkaný plošný útvar o tlouštce 6,5 mm a hmotnosti 950 g/m sestávající z 50 % přírodních a 50 % syntetických vláken se nanese pojící směs, sestávající ze 100 hmot. d. polyesterpolyolu (molek. hmotnost 2 700, hydroxylové č. 50 mg KOH/g), připraveného reakcí kys.A bonding composition of 100% by weight is applied to a nonwoven web of 6.5 mm thickness and 950 g / m 2 consisting of 50% natural and 50% synthetic fibers. d. polyester polyol (molecular weight 2700, hydroxyl # 50 mg KOH / g), prepared by the reaction of an acid;
256860 4 adipové, anhydridu kys. ftalové a monoetylenglykolu, 4,0 hmot. d. povrchově aktivní org. látky obch. označení Dispergiemittel EM, 0,5 hmot. d. trietylendiaminu, 1,0 hmot. d. vody,256860 4 adipic acid, phthalic anhydride and monoethylene glycol, 4.0 wt. d. surfactant org. fabrics designation Dispergiemittel EM, 0.5 wt. d. triethylenediamine, 1.0 wt. d. water,
5,0 hmot. d. monofluortrichlormetanu při dávkování toluylendiisokyanátu v hodnotě indexu 250.5.0 wt. d. monofluorotrichloromethane at a toluene diisocyanate feed rate of 250.
Pojící směs začíná reagovat a vytvářet pěnu v časovém období, daném tzv. reakčními časy - začátek pěnění 16 s, doba pěnění 325 s, doba síEování 720 s. V tomto časovém období se tedy pojící směs nanese na netkaný plošný útvar a rozetře se raklí tak, aby se dostala do jeho struktury. Po začátku pěněni pěna propojí celý objem netkaného plošného útvaru při volném pěnění, nebo při krytí spodní a vrchní plochy netkaného plošného útvaru separačními deskami. Pro urychlení doby síEování je netkaný útvar vystaven tepelnému sálání, které upravuje teplotu jeho povrohu na 50 °C. Výsledný produkt při objemové hmotnosti 120 kg/m^ má pevnost v tahu dle ČSN 64 5431 0,23 MPa a tažnost dle ČSN 64 5431 80 %.The bonding composition begins to react and forms foam in a time period defined by the so-called reaction times - beginning of foaming 16 s, foaming time 325 s, crosslinking time 720 s. In this time period, the bonding composition is applied to the nonwoven sheet and to get into its structure. At the beginning of the foaming, the foam interconnects the entire volume of the nonwoven sheet during free foaming, or while covering the bottom and top surfaces of the nonwoven sheet with separation plates. To speed up the crosslinking time, the nonwoven is subjected to thermal radiation, which adjusts its surface temperature to 50 ° C. The resulting product with a density of 120 kg / m pevnost has a tensile strength according to ČSN 64 5431 of 0.23 MPa and an elongation according to ČSN 64 5431 of 80%.
Příklad 2Example 2
Měkká polyuretanová pěna, rozmělněná na stejnoměrné, nepravidelné kousky o průměrné velikosti 0,5 až 1,5 cm se smočí a promíchá s pojící směsí, sestávající ze 100 hmot. d. polyesterpolyolu (molek. hmot. 2 700, číslo hydroxylové 50 mg KOH/g), připraveného reakcí kyseliny ftalové, dietylenglykolu a trimetylolpropanu, 2,0 hmot. d. polysiloxanové povrchově aktivní látky obch. označení L-540, 0,5 hmot. d. terciárního aminu ozn. N-metylmorfolin, 0,5 hmot. d. vody, 10,0 hmot. d. metylenchloridu při dávkování toluylendiisokyanátu v hodnotě indexu 250.The soft polyurethane foam, crushed into uniform, irregular pieces with an average size of 0.5 to 1.5 cm, is wetted and mixed with a binder mixture consisting of 100 wt. d. polyester polyol (mol. wt. 2700, hydroxyl number 50 mg KOH / g), prepared by the reaction of phthalic acid, diethylene glycol and trimethylolpropane, 2.0 wt. d. polysiloxane surfactants commer. L-540, 0.5 wt. d. tertiary amine ref. N-methylmorpholine, 0.5 wt. d. water, 10.0 wt. d. methylene chloride at a toluene diisocyanate feed rate of 250.
Tato kompozice se ještě před začátkem pěnění pojící směsí naplní do našeparované formy a stlačí se na takový objem, který odpovídá předem určené objemové hmotnosti výrobku. SíEovaoi reakce pojící směsi se urychlí vložením formy do sušárny a vystavení teplotě 130 °C ' po dobu 25 minut. Všechny pracovní operace jsou skloubeny s reakčními časy pojící směsi, které jsou - začátek pěněni 20 s, doba pěnění 275 s, doba síEování 600 s. Výsledný produkt má při objemové hmotnosti 100 kg/m tyto hodnoty - pevnost v tahu, tažnost dle ČSN 64 5431 0,15 MPa a 100%, trvalou deformaci dle. ČSN 64 5442 7,5 %, odpor proti stlačení dle ČSN 64 5441 8,2 kPa.The composition is filled into a sealed mold prior to foaming with the binder and compressed to a volume corresponding to a predetermined bulk density of the article. The crosslinking reaction of the binder mixture is accelerated by placing the mold in an oven and subjecting it to 130 ° C for 25 minutes. All working operations are combined with reaction times of the bonding mixture, which are - start of foam 20 s, foam time 275 s, cross-link time 600 s. The resulting product has the following values at tensile weight 100 kg / m - tensile strength, ductility according to ČSN 64 5431 0,15 MPa and 100%, permanent deformation acc. ČSN 64 5442 7.5%, compression resistance according to ČSN 64 5441 8.2 kPa.
Claims (1)
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS852665A CS256860B1 (en) | 1985-04-11 | 1985-04-11 | Binding mixture on polyurethan base |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS852665A CS256860B1 (en) | 1985-04-11 | 1985-04-11 | Binding mixture on polyurethan base |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS266585A1 CS266585A1 (en) | 1987-09-17 |
CS256860B1 true CS256860B1 (en) | 1988-04-15 |
Family
ID=5364417
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS852665A CS256860B1 (en) | 1985-04-11 | 1985-04-11 | Binding mixture on polyurethan base |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS256860B1 (en) |
-
1985
- 1985-04-11 CS CS852665A patent/CS256860B1/en unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS266585A1 (en) | 1987-09-17 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6180686B1 (en) | Cellular plastic material | |
DE60000314T2 (en) | FOAMED THERMOPLASTIC POLYURETHANE | |
DK2109637T3 (en) | HYBRID SYSTEMS OF FOAMED THERMOPLASTIC ELASTOMERS AND POLYURETHANES | |
CA1239268A (en) | Reinforced cellular or noncellular polyurethane molded parts | |
Alfani et al. | Synthesis and characterization of starch‐based polyurethane foams | |
DE69611381T2 (en) | SANDING PLATE WITH FOAM LAYER FOR ABRASIVE ITEMS | |
US6136870A (en) | Modified rebond polyurethane foam structure and method of making such structure | |
DE69923323T2 (en) | PERMANENT GAS BLOWN MICROCELLULAR POLYURETHANE ELASTOMERS | |
JPH0853562A (en) | Production of molded article from 2-component reaction system having high filler content | |
JPH0653804B2 (en) | Surface-modified polymer particles and method for producing composite material containing the same | |
EP0684274A1 (en) | Manufacture of low density products containing recycled foam | |
CA2189318A1 (en) | Molded polyurethane articles prepared from recycled polyols and processes for their production and use | |
JPH05163325A (en) | Method of preparing molding made of polyurethane form and moling obtained thus | |
US5880165A (en) | Modified rebond polyurethane foam structure and method of making such structure | |
US4181770A (en) | Isocyanate-terminated branched polyethylene glycol and polyester polyurethane foams | |
Berthevas et al. | Recent developments in the recycling of flexible PU foams back into new PU foam products | |
CS256860B1 (en) | Binding mixture on polyurethan base | |
JPS6042431A (en) | Polyurethane foam sheet of excellent heat process-ability and laminate thereof | |
JPH08508757A (en) | Foamable two-component material based on polyurethane | |
GB2035336A (en) | Method of producing a rubber- based product, preferably using waste rubbers | |
PL181845B1 (en) | Coherent polyurethane foam and method of obtaining same | |
US4654234A (en) | Polyurethane foam for cleaning and germicidal applications | |
CN115651256B (en) | Foamed thermoplastic polyurethane elastomer beads with density gradient, preparation method thereof and product | |
CA2290330C (en) | Compact veneer based on polyisocyanate polyaddition products | |
WO2004071281A2 (en) | Shoe materials prepared from vegetable oil-based polyurethanes |