CS252819B2 - Zařízení pro potlačení nízkoamplitudových šumů - Google Patents
Zařízení pro potlačení nízkoamplitudových šumů Download PDFInfo
- Publication number
- CS252819B2 CS252819B2 CS845784A CS578484A CS252819B2 CS 252819 B2 CS252819 B2 CS 252819B2 CS 845784 A CS845784 A CS 845784A CS 578484 A CS578484 A CS 578484A CS 252819 B2 CS252819 B2 CS 252819B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- digital
- circuit
- low
- signal
- noise
- Prior art date
Links
Landscapes
- Picture Signal Circuits (AREA)
Abstract
U zapojení je jeden výstup digitálního
filtru, připojeného k vstupnímu součtovému
obvodu, přes digitální násobič korekce Špi
ček připojen k výstupnímu digitálnímu součtovému
obvodu a druhý výstup digitálního
filtru je přes digitální řídicí obvod potla
čení nízkoamplitudových šumů připojen k digitálnímu
obvodu pro potlačení nízkoamplitudových
šumů, který obsahuje porovnávací
obvod.
Description
Vynález se týká zařízení pro potlačení nízkoamplitudových šumů digitálního signálu s možností nastavit prahovou úroveň v odezvu na alespoň část digitálního signálu, z nchoz mají být odstraněny nízkoamplitudové šumy. Vynález ji.· užitečný při zpracování digitálních televizních signálů v televizním přijímači.
Potlačení nízkoamplitudových šůmů operace zpracovávání digitálních signálů, u níž se nízkoúrovňové kolísání signálů, často sdružené se šumem, odstraňuje ze signálu, aby se zlepšil jeho poměr signál - šum. Pro televizní signály například to může být šum zavedený v přenosové cestě, vysokofrekvenčním tunerem a zesilovači, mezifrekvenčními zesilovači nebo vnějšími zdroji šumu. Pevné potlačování nízkoamplitudových šumů, u něhož se odstraňují nízkoúrovňové změny signálů nepřesahující pevně stanovenou prahovou úroveň, je v televizním přijímači nedostačující, poněvadž divák více vnímá šum objevující se u tmavých scén, to jest světlé skvrny na temném pozadí, než u světlé scény, to jest temné skvrny na světlém pozadí.
Je tudíž žádoucí dosáhnout relativně vyšší prahovou úroveň odstraňování šumu pro nízké úrovně jasových signálů, to jest pro tmavé scény a relativně prahovou úroveň odstraňování šumu pro vysoké úrovně jasových signálů, to jest pro světlé scény. Analogové uspořádání obvodu poskytující tuto žádoucí charakteristiku pro televizní přijímače s analogovým zpracováním signálu, je známo.
U zařízení pro zpracování digitálního signálu ovšem zařízení pro potlačení nízkoamplitudových šumů musí provádět potlačovací operaci na signálech, které jsou vlastně digitálními čísly představujícími úrovně signálů, spíše než přímo na úrovních signálů samotných.
Tudíž pro generování prahových signálů potlačování nízkoamplitudových šumů musí se použít digitálních obvodů pro vytváření řídicího signálu za určitých podmínek a pro vytváření digitálních signálů s potlačeným nízkoamplitudovým šumem v odezvu na řídicí signál.
Uvedené nevýhody jsou odstraněny u zapojení pro potlačení nízkoamplitudových šumů podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že jeden výstup digitálního filtru, připojeného k vstupnímu digitálnímu součtovému obvoau, je přes digitální násobič korekce špiček připojen k výstupnímu digitálnímu součtovému obvodu a druhý výstup digitálního filtru je přes digitální řídicí obvod potlačení nízkoamplitudových šumů připojen k digitálnímu obvodu pro potlačení nízkoamplitudových šumů, který obsahuje porovnávací obvod.
Výhodou zapojení podle vynálezu je, že operace potlačení nízkoamplitudových šumů neovlivňuje informaci o základním obrazu a detail, který je zastoupeni v širokopásmových digitálních jasových signálech a ve zpožděných digitálních jasových signálech. Potlačení nízkoamplitudového šumu pouze zabraňuje zvýšení jeho relativně nízkoamplitudových signálových složek vyšších kmitočtů, které by se jinak vyskytly vlivem uspořádání pro korekci špiček, ve kterém je tento vynález použit. Co je ještě důležitější, zvýraznění těchto složek signálů o vyšších kmitočtech je tímto vynálezem sníženo více pro relativně tmavší obrazy, u nichž šum je pro diváka patrnější, než pro relativně světlejší obrazy, u nichž šum je méně patrný.
Příklad provedení zařízení pro potlačení nízkoamplitudových šumů podle vynálezu je zobrazen na výkresech, na nichž znázorňuje obr. 1 blokové schéma tohoto zařízení, na obr. 2 a 4 jsou grafy přenosových chrakteristik, které pomáhají porozumět zařízení na obr. 1 a na obr. 3, 5 a 6 jsou schémata, částečně v blokové formě částí zařízení na obr. 1.
Na obrázcích představují široké šipky dráhy signálů pro mnohabitové paralelní digitální signály a čárové šipky představují dráhy signálů pro jednotlivé nebo sériové digitální signály.
Obr. 1 znázorňuje část obvodu zpracujícího digitální signály televizního přijímače, ve kterém jsou jasové signály zpracovány digitálně. Ačkoliv tento vynález je obecně použitelný, je zde popsán u obvodu pro zpracování digitálních jasových signálů televizního přijímače, poněvadž digitální potlačení nízkoamplitudových šumů řiditelné v odezvu na nastavitelné digitální prahové signály, je s výhodou používána právě u něho.
Digitální vstupní součtový obvod 10 je zdrojem širokopásmových digitálních jasových signálů Yw, které vytváří přičítáním informace o vertikálních detailech obsažených v hřebenově filtrovaných digitálních barvonosných signálech k hřebenově filtrovaným digitálním jasovým signálům Yc- Velikost digitálních jasových Y jako funkce kmitočtu f je znázorněna na obr. 2, na němž je širokopásmový digitální signál.Y^ odpovídajícím způsobem označen.
Digitální filtr 12 na obr. 1 přijímá širokopásmové digitální jasové signály Y^ a vytváří dolní propustí filtrované digitální jasové signály Y^ obsahující složky širokopásmových digitálních jasových signálů Yw. Digitální filtr 12 také vytváří pásmovou propustí filtrované digitální jasové signály Yfi obsahující složky širokopásmových digitálních jasových signálů Y^ relativně vyššího kmitočtu. Dolní propustí filtrované digitální jasové signály Y^ a pásmovou propustí filtrované digitální jasové signály Υβ jsou s výhodou v podstatě komplementrání ve velikosti kmitočtového spektra, jak je znázorněno křivkami Υβ a na obr. 2.
Příklad provedení digitálního filtru 12 znázorněného na obr. 3 obsahuje vícestupňový první posuvný registr 14, který vytváří zpožděné kopie Y^ širokopásmových digitálních jasových signálů na různých odbočkách svého výstupu v odezvu na vstupní širokopásmové jasové signály Yw a na neznázorněný hodinový signál. Zpožděné kopie Y^ širokopásmových digitálních jasových signálů vytvářené na odbočkách prvního posuvného registru 14 jsou váženy digitálními váhovými obvody Wl, W2 a W3, kterým jsou například digitální násobiče. Hodnoty váhových koeficientů digitálních obvodů Wl, W2 a W3 určují kmitočtovou odezvu digitálního filtru 12 jak je známo odborníkům z oboru.
Digitální sčítačka 16 sečítá vážené zpožděné jasové signály a vytváří pásmovou propustí filtrované digitální jasové signály Υβ. Výstupní odbočka na středním stupni prvního posuvného registru 14 vytváří zpožděné kopie Y^ širokopásmových digitálních jasových signálů, od kterých se první digitální odečítačkou 18 odečítají pásmovou propustí filtrované digitální jasové signály Υθ a vytvářejí se dolní propustí filtrované digitální jasové signály Y^.
Tímto způsobem jsou pásmovou propustí filtrované digitální jasové signály Υβ a dolní propustí filtrované digitální jasové signály v podstatě komplementární.
Digitální řídicí obvod 40 potlačení nízkoamplitudových šumů na obr. 1 vytváří digitální prahové signály Y^ o velikosti řiditelné v odezvu na dolní propustí filtrované digitální jasové signály YL· Nejprve uvažujme, že úrovně dolní propustí filtrovaných digitálních jasových dignálů Y^ jsou relativně vysoké, což odpovídá jasnému obrazu, takže digitální prahové signály Y^, jsou na relativně nízké hodnotě XTW> Digitální obvod 20 pro potlačení nízkoamplitudových šumů reaguje na digitální signály relativně nízké úrovně a vytváří se pásmovou propustí filtrované digitální jasové signály Υβ jako digitální jasové signály Y__ s potlačeným nízkoamplitudovým šumem, když velikost pásmovou propustí filtrovaných digitálních jasových signálů přesáhne velikost digitálních dignálů relativně nízké úrovně XT^·
Plná čára přenosové charakteristiky tvořená prvním úsekem 120, třetím úsekem 124, druhým úsekem 122, čtvrtým úsekem 124 * a sedmým úsek.em 128 vztahu pásmovou propustí filtrováných digitálních jasových dignálů Υβ k digitálním jasovým signálům Υβ^ s potlačeným nízkoamplitudovým šumem znázorněné na obr. 4 obsahuje první úsek 120 a sedmý úsek 128 zobrazující tento stav. Když je velikost pásmovou propusti filtrovaných jasových sxgnálů Yfí menší relativně nízká hodnota XTWr vytvářejí se digitální nulové signály jako digitální jasové signály Υβ€ s potlačeným nízkoamplitudovýrc Šiv.tem, jak je znázorněno druhým úsekem 122 na obr. 4.
Pak uvažujme, že dále úrovně dolní propustí filtrovaných digitálních jasových signálů Y_ relativně nízké, což odpovídá tmavému obrazu, takže digitální prahové signály Ym —'Jj —*1 vytvářené digitálním řídicím obvodem 40 potlačení nízkoamplitudovýoh šumů budou na relativně vysoké hodnotě XTB- Digitální obvod 20 potlačení nízkoamplitudovýoh šumů vykazuje přenosovou charakteristiku znázorněnou čárkovaně na obr. 4, obsahující první úsek 120, pátý úsek 126, druhý úsek 122, šestý úsek 1261 a sedmý úsek 128 představující potlačeni nízkoamplitudových šumů pásmovou propustí filtrovaných digitálních jasových signálů Υβ v relativně zvětšeném rozsahu potlačení nízkoamplitudových šumů, to jest od záporné relativně vysoké hodnoty “£TB až po kladnou realtivně vysokou hodnotu +£φΒ a vytváří se digitální jasové signály Υβ(, s potlačeným nízkoamplitudovým šumem.
Příklad zařízení obsahujícího digitální řídicí obvod 40 potlačení nízkoamplitudových šumů a digitální obvod 20 pro potlačení nízkoamplitudových šumů je znázorněna například na obr. 5. Digitální řídicí obvod 40 potlačeni nízkoamplitudovýoh šumů obsahuje druhou digitální odčítačku 42, která vytváří rozdílové signály mezi velikostí dolní propustí filtrovaného digitálního jasového signálu YL a digitálního referenčního signálu XREF dodávaného referenčním zdrojem £6. Velikost digitálního referenčního signálu ¥REF například přibližně odpovídá úrovni jasného, to jest bílého, obrazu dolní propustí filtrovaných digitálních jasových signálů YLTudíž pro stavy jasného, čili bílého, obrazu se velikost rozdílového signálu přibližuje nule a pro stavy tmavého, čili černého, obrazu se přibližně 100 % velikosti dolní propustí filtrovaných digitálních jasových signálů Y^. Digitální druhý posuvný registr 44 dělí rozdílový signál N a vytváří se digitální prahový signál YT· Vhodná velikost rozdílového signálu N jsou mocniny dvou, to jest 2, 4, 8, Í6 a tak dále. Matematicky digitální řídicí obvod 40 potlačení nízkoamplitudových šůmů na obr.5 řiditelně vytváří digitální prahový signál Y_ v souladu s rovnicí (I!
Výhodné je zvolit úroveň digitálního referenčního signálu XREF tak, aby činila přibližně 100 % jasové úrovně zcela jasného obrazu ,a dělicí faktor rovný 8.
To vytváří řiditelnou prahovou úroveň potlačení nízkoamplitudových šumů, která se mění mezi minimem 0 % pro jasné obrazy a maximem 12,5 % pro tmavé obrazy. Tyto úrovně v podstatě odpovídají přibližně 0 % až 10 % rozsahu prahových úrovni potlačení nízkoamplitudových šumů, o němž bylo zjištěno, že uspokojí v analogových televizních přijímačích a že dovolují, aby digitální řídicí obvod 40 potlačení nízkoamplitudovýoh šumů byl s výhodou jednoduchý.
Digitální obvod 20 pro potlačení nízkoamplitudovýoh šumů na obr. 5 obsahuje digitální porovnávací obvod £0, který srovnává pásmovou propustí filtrované digitální jasové signály YR s digitálními prahovými signály £T a vytváří hradlovací signál GS. Digitální obvod 20 pro potlačení nízkoamplitudových šumů dále obsahuje soustavu součinových obvodů jako první součinový obvod 22, druhý součinový obvod 24 až čtvrtý součinový obvod 28, z nichž každý dostává jeden bit digitálního pásmovou propustí filtrovaného digitálního jasového signálu Υπ na prvním vstupu. Druhé vstupy prvního součinového obvodu 22, druhého součinového obvodu 24 až čtvrtého součinového obvodu 28 dostávají hradlovací signál GS.
Když velikost pásmovou propustí filtrovaného digitálního jasového signálu Υβ přesáhne velikost digitálního prahového signálu £T, digitální porovnávací obvod 30 vytvoří hradlovací signál GS na vysoké digitální úrovní a otevře se první součinový obvod 22. druhý součinový obvod 24 až čtvrtý součinový obvod 28 a propustí se pásmovou propustí filtrovaný digitální jasový signál YR jako pásmovou propustí filtrovaný digitální jasový signál ABC s potlačeným nízkoamplitudovým šumem, činak digitální porovnávací obvod 3£ vytvoří hradlovací signál GS pro zablokování prvního součinového obvodu ££, druhého součinového obvodu 24 až čtvrtého součinového obvodu 28, které tím vytvoří digitální jasový signál s potlačeným nízkoamplitudovým šumem mající předem stanovenou nulovou velikost, to jest všechny bity jsou nulové.
Příklad provedení digitálního porovnávacího obvodu 30 je digitální okénkový porovnávací obvod 30 * , znázorněny na obr. 6. Jestliže velikost pásmovou propustí filtrovaných jasových digitálních signálů Υβ přesáhne velikost digitálních prahových signálů YT ve smyslu kladné polarity, pak první komparátor 32 vytvoří výstupní signál o otevírací úrovni, který se dodává přes obvod 38 logického součtu jako hradlovací signál GS. Negátor 36 mění digitální prahový signál YT na záporný digitální prahový -YT, který se přivádí na digitální druhý komparátor 34. Jestliže je velikost pásmovou propustí filtrovaného digitálního signálu Υβ zápornější než je velikost digitálního prahového signálu -YT, pak druhý komparátor 34 vytváří výstupní signál o otevírací úrovni, který se dodává přes obvod 38 logického součtu jako hradlovací signál GS. Je-li pásmovou propustí filtrovaný jasový signál Υβ mezí velikostmi kladného prahového signálu YT a záporného prahového signálu -YT nebo se jim rovná, ani první komparátor 32 ani druhý komparátor 34 nevytvoří výstupní signál o otevírací úrovni a hradlovací signál GS zablokuje první součinový obvod 22, druhý součinový obvod 24 až čtvrtý součinový obvod 28.* jak bylo popsáno výše.
Obvod 52 řízení korekce špičeK na obr. 1 reaguje například na pásmovou propustí filtrovatelné digitální jasové signály Υβ a vytváří se násobící koeficient, který se přikládá na násobič korekce špiček. Násobič 50 korekce špiček násobí digitální jasové signály Y p(_, s potlačeným nízkoamplitudových šumem tímto násobícím koeficientem a vytvářejí se násobené digitální jasové signály Y^, mající charakteristiky znázorněné na obr.
soustavou křivek označených Y^.
Širokopásmové digitální jasové signály Yw se časově zpoždují digitálním zpožďovacím obvodem 56, který vytváří zpožděné digitální jasové signály Y^. Digitální zpoždovací obvod 56 je například posuvný registr s takovým počtem stupňů, aby poskytoval časové zpoždění v podstatě rovné zpoždění, které se objevuje při vytváření násobených digitálních jasových signálů v odezvu na Širokopásmové digitální jasové signály Yw na dráze přes digitální filtr 12, digitální obvod 20 pro potlačení nízkoamplitudových šumů a násobič 50 korekce Špiček.
Výstupní digixální součtový obvod 54 kombinuje širokopásmové zpožděné digitální 'jasové signá';.' a násobené digitální jasové signály YM řiditelných potlačením nízkoamplitudových šumů & vytváří se jasové signály Y s korigovanými špičkami. Obr. 2 dále znázorňují ••kúfjAnu charakteristik závislosti velikosti signálů Yp s korigovanými špičkami na • '-i, které jsou součty příslušných signálů ze skupiny charakteristik násobených iních jílových signálů Y^ a charakteristik širokopásmových digitálních jasových L χ.ΐΐΐύ Y^, které jsou charakteristické pro zpožděné digitální jasové signály Y^.
Poznamenává se, že násobící koeficient vytvořený obvodem 52 řízení korekce špiček může být dost.-tečně malý, takže násobené digitální jasové signály Y^ jsou co do velikosti bezvýznamné vůči širokopásmovým digitálním jasovým signálům Yw a zpožděným digitálním jasovým sigiiálíun ’.ZQ . V tomto stavu jsou jasové signály Yp s korigovanými špičkami bez korigovaných špiček»
Příkladná digitální úrovně signálů u televizního přijímače majícím osmibitový analogově digitální převodník, to jest 256 úrovní, digitálizující úplné videosignály, jsou následující. Digitální úrovně jsou zde vyjádřeny jako desítkové ekvivalenty binárních čísel. Předpokládejme, že nulová digitální úroveň odpovídá vrcholku synchronizačního impulsu při amplitudě -40 jednotek IRE a digitální úroveň 256 odpovídá úrovni za zcela bílou při amplitudě +120 jednotek IRE úplného videosignálu. Pak úroveň černé, to jest 0 jednotek IRE, a úroveň bílé, to jest 100 jednotek IRE, odpovídají digitálním úrovním 64 a 224.
Digitální referenční úroveň se zvolí 224 a rozdílový signál N se zvolí roven 8.
U tohoto uspořádání digitální řídicí obvod 40 potlačení nízkoamplitudových šumů vytváří prahovou úroveň potlačení nízkoamplitudových šumů pro obraz v podstatě bílý, která se rovná
YTW = 1/8 (224 - 224) = 0 (2) v souladu s rovnicí (1) náhoře. Podobně prahová úroveň potlačení nízkoamplitudového šumu pro obraz v podstatě černý se rovná
YmD = 1/8 (224 - 64) = 160/8 = 20. (3)
Claims (4)
- PŘEDMĚT VYNALEZU1. Zapojeni pro potlačení nízkoamplitudových šumů, vyznačující se tím, že jeden výstup digitálního filtru (12), připojeného k vstupnímu digitálnímu součtovému obvodu (10), je přes digitální násobič (50) korekce špiček připojen k výstupnímu digitálnímu součtovému obvodu (54) a druhý výstup digitálního filtru (12) je přes digitální řídicí obvod (40) potlačení nízkoamplitudových šumů připojen k digitálnímu obvodu (20) pro potlačení nízkoamplitudových šumů, který obsahuje digitální porvnávací obvod (30).
- 2. Zapojení podle bodu 1, vyznačující se tím, že digitální řídicí obvod (40) potlačení nízkoamplitudových šumů je tvořen referenčním zdrojem (46), který je přes druhou digitální odčítačku (42) připojen k druhému posuvnému registru (44).
- 3. Zpojení podle bodu 1, vyznačující se tím, že mezi vstupním digitálním součtovým obvodem (10) a výstupním digitálním součtovým obvodem (54) je zapojen digitální zpožďovací obvod (56).
- 4. Zapojení podle bodu 1, vyznačující se tím, že k násobiči (50) korekce špiček je připojen obvod (52) řízení korekce špiček.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS845784A CS252819B2 (cs) | 1984-07-27 | 1984-07-27 | Zařízení pro potlačení nízkoamplitudových šumů |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS845784A CS252819B2 (cs) | 1984-07-27 | 1984-07-27 | Zařízení pro potlačení nízkoamplitudových šumů |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS578484A2 CS578484A2 (en) | 1987-03-12 |
CS252819B2 true CS252819B2 (cs) | 1987-10-15 |
Family
ID=5403391
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS845784A CS252819B2 (cs) | 1984-07-27 | 1984-07-27 | Zařízení pro potlačení nízkoamplitudových šumů |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS252819B2 (cs) |
-
1984
- 1984-07-27 CS CS845784A patent/CS252819B2/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS578484A2 (en) | 1987-03-12 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4573075A (en) | Digital signal coring apparatus with controllable coring threshold level | |
US4857927A (en) | Dither circuit having dither level changing function | |
KR920008630B1 (ko) | 수평윤곽 보상회로 | |
EP0369630B1 (en) | Signal processing apparatus | |
US4926261A (en) | Video noise reduction circuit | |
GB2210531A (en) | Signals inserted into blanking intervals control subsequent processing | |
GB2241408A (en) | Image edge enhancement | |
US4538178A (en) | Digital signal peaking apparatus with controllable peaking level | |
US4991021A (en) | Digital video signal compensation circuit | |
US4974185A (en) | Digital filter for executing a video emphasis process through mode selection | |
US5262863A (en) | Video signal processor having an adjustable noise cancelling circuit | |
CS252819B2 (cs) | Zařízení pro potlačení nízkoamplitudových šumů | |
US5177600A (en) | Noise reduction circuit | |
US5214510A (en) | Adaptive digital aperture compensation and noise cancel circuit | |
KR950007310B1 (ko) | 디지탈 비선형 프리-엠퍼시스/디-엠퍼시스 | |
US4635119A (en) | Integrated circuit of a digital filter for the luminance channel of a color-television receiver | |
US4924121A (en) | Digital clipping circuit with soft clip characteristics | |
KR0150959B1 (ko) | 적응형 화상윤곽 보정회로 | |
GB2119205A (en) | Video noise reduction circuit having improved transient characteristics | |
JP3288108B2 (ja) | デジタルカメラ | |
US7139037B1 (en) | Circle correction in digital low-pass filter | |
EP0451283B1 (en) | Processing circuit for video signal | |
KR0157897B1 (ko) | 디지탈 노치 필터 | |
KR0120589B1 (ko) | 디지탈 잡음 감쇠기 | |
KR910008020B1 (ko) | 디지탈 영상 신호처리용 코어링회로 |