CS248173B1 - Nástěnný rám pro vrhání kroužků - Google Patents

Nástěnný rám pro vrhání kroužků Download PDF

Info

Publication number
CS248173B1
CS248173B1 CS397184A CS397184A CS248173B1 CS 248173 B1 CS248173 B1 CS 248173B1 CS 397184 A CS397184 A CS 397184A CS 397184 A CS397184 A CS 397184A CS 248173 B1 CS248173 B1 CS 248173B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
throwing
hook
arm
adjusting arm
wall frame
Prior art date
Application number
CS397184A
Other languages
English (en)
Inventor
Karel Bestak
Vladimir Smarda
Original Assignee
Karel Bestak
Vladimir Smarda
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karel Bestak, Vladimir Smarda filed Critical Karel Bestak
Priority to CS397184A priority Critical patent/CS248173B1/cs
Publication of CS248173B1 publication Critical patent/CS248173B1/cs

Links

Landscapes

  • Toys (AREA)
  • Coin-Freed Apparatuses For Hiring Articles (AREA)

Abstract

Účelem vynálezu je umožnit hru pro téměř všechny kategorie věkových skupin osob, při možnosti hry jak v interiéru budov, tak i ve volné přírodě, s velkou škálou vytváření obtížnosti vrhaoí hry. Podstata vynálezu spočívá v tom, že předsunuté rameno je na jedné straně opatřeno spojovacím příčníkem přísavek a na protější straně je osazeno otočným čepem, kde je rovněž stavitelně uložen konec nastavovacího ramene opatřeného pomocným hákem upevněným v otvoru. Protější konec nastavovacího ramene je opatřen spojovacím článkem, k němuž je připevněn hák pro vrhání.

Description

Vynález se týká nástěnného rámu pro vrhání kroužků, sloužícího jako společenská hra pro děti i dospělé s;možností provozování uvnitř místnosti ale i ve venkovním prostředí.
Existují některé známé pomůcky, sloužící ke hře s kruhy. Jsou to například vetknuté kolíčky v desce, které se stavějí na zem, přičemž se kruhy, vrhané z určité vzdálenosti, navěšují na tento vyčnělý kolík. Tato hra se uplatňuje zvláště pro malé děti, které se snaží kroužek na kolík zachytit. Nelze v ní vytvářet obtížnější nebo výhodnější pozice pro vrhání, nahazování pro menší děti je obtížnější a nelze touto pomůckou vytvořit potřebné hráčské napětí pro starší děti, případně dospělé.
Uvedené nevýhody odstraňuje nástěnný rám pro vrhání kroužků podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že předsunuté rameno je na jedné straně opatřeno spojovacím příčníkem přísavek a na protější straně je osazeno otočným čepem, na kterém je otočně uložen konec nastavovacího ramene opatřeného pomocným hákem, upevněným v otvoru. Protější konec nastavovacího ramene je opatřen spojovacím článkem, k němuž je připevněn hák pro vrhání kroužků.
Podstata vynálezu spočívá dále v tom, že předsunuté rameno je na straně upevnění opatřeno zavěšovacím článkem. Podstata vynálezu spočívá dále v tom, že nastavovací rameno je opatřeno stabilizačním posuvným článkem pro znehybnění zavěšovacího háku.
Výhody nástěnného rámu pro vrhání kroužků se projeví zvláště v napínavosti a hráčském zaujetí při vrhací bodové hře, nebot uvedené řešení skýtá mnoho variant obtížnosti při hře. Obtížnost se volí podle vyspělosti a počtu hráčů. Nástěnný rám je možno výhodně umístovat jak v místnostech na hladké plochy nábytku, dveří, skel a podobně za pomoci přísavek, * k rovněž v přírodě na různé výčnělky, hřebíčky atd. pomocí zavěšovače. Řešení je z hlediska výroby velmi laciné, nebot lze využít pro sestavení dílů plastické hmoty, což při skýtajících možnostech pobavení se při hře všech kategorií osob, se projeví snadným prodejem této hračky.
Výhodný způsob hry s nástěnným rámem pro vrhání kroužků je tento: hráči si zvolí, dle věkového zastoupení, stupeň obtížnosti vrhání kroužků, což se projeví tím, že nastavovací rameno se ponechá pro snazší házení svisle nebo vysunuto vpřed s nastaveným pomocným hákem výše v otvoru na nastavovacím rameni. Hák pro vrhání je tak dosti vzdálen od pomocného háku. Hák pro vrhání pro snazší hod lze stabilizačním posuvným elementem znehybnit. Při hře například dospělých hráčů se přesune nastavovací rameno tak, že svírá s vodorovným ramenem menší úhel nežli 90°, při přestavení pomocného háku do otvoru v nastavovacím rameni v jeho dolní části. Vzniká tak při nepřesném vrhu kroužku jeho zachycení na pomocném háku, což nadále více či méně, podle ustavení pomocného háku na nastavitelném rameni, znemožňuje vrh kroužku na hák pro vrhání. Při této obtížnější hře je stabilizační posuvný element vysunut na nastavovacím rameni tak, že nefixuje polohu háku pro vrhání.
Způsob hry se provozuje tak, že z konstantní vzdálenosti například 4 m, vrhá každý hráč naráz 8 kroužků, které jsou ve výbavě hry, při nutnosti dosažení nejméně 10 zavěšení kroužků. Znamená to, že hráči absolvují dvě a více kol vrhu, aby tohoto nejnižšího výsledku dosáhli. V případě, že hráč při hodu na hák pro vrhání, kde po zachycení kroužku je započítáno kladně zavěšení, hodí nepřesně kroužek na pomocný hák, je mu jedno započítané zavěšení odečteno. Například při vrhu prvního hráče v prvním kole tento hodí 1 kroužek mimo, 5 kroužků na hák pro vrhání a 2 kroužky na pomocný hák. Hráči se zapíší 3 zavěšení, nebot od 5 kladných vrhů se odečtou 2 vrhy záporné. Takto se, po posbírání 8 kroužků, vystřídá ve vrhu druhý a další hráč.
Poté se přejde do druhého kola, kde již může být znám vítěz hry, většinou však díky vrhům záporným je nutno absolvovat více kol při střídavém dramatickém zvratu ve hře, nebot záporný vrh kroužku při zachycení na pomocný hák zužuje možnost kladného vrhu na hák pro vrhání, jelikož kroužek na pomocném háku, dle zvoleného nastavení, může na přestavitelném ramenu svojí polohou takřka zcela znemožnit další kladné vrhy na hák pro vrhání.
Nástěnný rám pro vrhání kroužků je znázorněn rta připojeném výkrese, kde obr. 1 představuje axonometrický pohled na rám z boku, obr. 2 představuje pohled na rám z čela v řezu A-A z obr. 1, obr. 3 představuje zachycovací část rámu při stabilizované poloze vrhaciho háku.
Nástěnný rám je tvořen vodorovným ramenem 1, které je propojeno s výztužným ramenem 2 v otočném čepu 13 ramen, kde je přestavitelně uložen konec nastavovacího ramene 2· Obě ramena 2» 2 tvoři předsunuté rameno 22' které je stabilizováno pomocí svislých spojovacích příčníků 2 a vodorovného dolního příčníku 17, nad nímž je upevněn vodorovný horní příčník 2·
K vodorovnému hornímu příčníku 2 3e připevněn v otočném čepu 12 spojovací příčník 2 přísavek 2· K vodorovnému dolnímu příčníku 17 je uprostřed připevněn zavěšovací článek 22· Nastavovací rameno 2 3e opatřeno několika otvory 14 pomocného háku 2 a toto nastavovací rameno ]_ je v dolni části opatřeno stabilizačním přesuvným článkem 2 a spojovacím článkem 10., na kterém je upevněn hák 11 pro vrhání. Příslušenství k nástěnnému rámu jsou vrhací kroužky 16.
Nástěnný rám pro vrhání kroužků se upevňuje uvnitř místnosti ke hře pomocí přísavek 2 na hladký povrch nábytku, skleněných výplní, dveří a podobně. V tomto případě slouží zavěšovací článek 18 pouze jako vymezovací opěrný člen, na který dosedne spodní část předsunutého ramene 25. V případě, že hru budeme provozovat v exteriéru, kde se nenalézají hladké plochy nutné pro přísavkové připevnění, použije se zavěšovací článek 18 opatřený očkem, kterým se upevní na libovolný výstupek nebo hřebík. V tomto případě je předsunuté rameno 15 otočeno o 180° a dvojice přísavek 2 tvoří opěrný člen předsunutému ramenu 15.
Při hře lze podle druhu obtížnosti vzhledem k stáří a šikovnosti hráčů přibližovat pomocný hák 2 v otvorech 14 blíže či dále od háku 11 pro vrhání, čímž se hra zobtížní nebo usnadní, z hlediska dosažení konečného počtu bodů nutných k ukončení hry. Při bližším umístění pomocného háku 2 k háku pro vrhání 11 se vytváří situace, kdy kroužek 16 zachycený na pomocný hák 2 nejen vytvoří záporný bod, ale navíc může znemožnit i několik přesně vržených hodů na hák 11 pro vrhání, nebot zavěšený proužek 16 zakryje ústí háku 11 pro vrhání.
Pro snazší hru je možné použít stabilizační přesuvný článek 2' který znehybní hák 21 pro vrhání vůči nastavovacímu ramenu T_. Ke hře lze nastavovací rameno T_ přestavovat vzhledem k ramenu 2 tak, že spolu svírají mimo pravý úhel i ostrý nebo tupý úhel, čímž vznikají opět různé obtížné situace pro vrhání vrhacích kroužků 16.

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Nástěnný rám pro vrhání kroužků, tvořený předsunutým ramenem, na němž je upevněn hák pro vrhání kroužků, vyznačující se tím, že předsunuté rameno (15) je na jedné straně opatřeno spojovacím příčníkem (5) přísavek (17) a na druhé straně je osazeno otočným čepem (13), na kterém je uložen jeden konec nastavovacího ramene (7) opatřené pomocným hákem (8), přičemž druhý konec nastavovacího ramene (7) je opatřen spojovacím článkem (10), na němž je zavěšen hák (11) pro vrháni kroužků.
  2. 2. Nástěnný rám pro vrhání kroužků podle bodu 1 vyznačující se tím, že předsunuté rameho (15) je připevněno na straně zavěšení k dolnímu příčníku (17), který je opatřen zavěšovacím článkem (18).
  3. 3. Nástěnný rám pro vrhání kroužků podle bodu 1 vyznačující se tím, že nastavovací rameno (7) je opatřeno stabilizačním posuvným článkem (9) pro znehybnění zavěšeného háku
CS397184A 1984-05-28 1984-05-28 Nástěnný rám pro vrhání kroužků CS248173B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS397184A CS248173B1 (cs) 1984-05-28 1984-05-28 Nástěnný rám pro vrhání kroužků

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS397184A CS248173B1 (cs) 1984-05-28 1984-05-28 Nástěnný rám pro vrhání kroužků

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS248173B1 true CS248173B1 (cs) 1987-02-12

Family

ID=5381325

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS397184A CS248173B1 (cs) 1984-05-28 1984-05-28 Nástěnný rám pro vrhání kroužků

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS248173B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6308956B1 (en) Ball and ladder game
US4709929A (en) Game board
US4243229A (en) Game apparatus
US4625974A (en) Outdoor game cabinet
US5465682A (en) Modular exercise, play, and living structure for domestic cats
US4392653A (en) Game apparatus
US6056620A (en) Construction set for marble track with mid-air trajectories from a vertical planar surface
US3554550A (en) Bean bag toss target game
US20040178584A1 (en) Tossing game kit and system
US5078642A (en) Toy bar soap slide
US4239214A (en) Basketball shot making game with a multiplicity of backboard and hoop arrangements
US3035838A (en) Pocketed target
WO1991008809A1 (en) Ball game with gimbal-mounted board
US5286241A (en) Tethered punching bag support device
US3300891A (en) Construction toy amusement device
CA2482174A1 (en) Game with play structure and projectile
US1712561A (en) Putting receptacle for golf games
US4491327A (en) Game with throwing piece
US3635476A (en) Pivotable target and ball-striking means
US4717156A (en) Tossing game
CS248173B1 (cs) Nástěnný rám pro vrhání kroužků
US2680327A (en) Toy building block construction
US3643950A (en) Target for ball toss game
US5603496A (en) Basketball goal of adjustable height
US2964321A (en) Game