CS243636B1 - Způsob přesného stanovení průměrů a průměrových součinitelů, určených pro opracování kulových spojných a rozptylných optických čoček - Google Patents

Způsob přesného stanovení průměrů a průměrových součinitelů, určených pro opracování kulových spojných a rozptylných optických čoček Download PDF

Info

Publication number
CS243636B1
CS243636B1 CS839871A CS987183A CS243636B1 CS 243636 B1 CS243636 B1 CS 243636B1 CS 839871 A CS839871 A CS 839871A CS 987183 A CS987183 A CS 987183A CS 243636 B1 CS243636 B1 CS 243636B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
diameter
tool
workpiece
diameters
machining
Prior art date
Application number
CS839871A
Other languages
English (en)
Other versions
CS987183A1 (en
Inventor
Jaromir Holubec
Original Assignee
Jaromir Holubec
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaromir Holubec filed Critical Jaromir Holubec
Priority to CS839871A priority Critical patent/CS243636B1/cs
Publication of CS987183A1 publication Critical patent/CS987183A1/cs
Publication of CS243636B1 publication Critical patent/CS243636B1/cs

Links

Landscapes

  • Grinding And Polishing Of Tertiary Curved Surfaces And Surfaces With Complex Shapes (AREA)

Abstract

Řešení se týká způsobu přesného stanovení průměrů a průměrových součinitelů nástrojů, určených pro opracování spojek a rozptylek a jejich výroby v kulové optice. Odstraňuje zkoušení vyhovujících průměrů nástrojů pro danou techniku opracování a s tím související pracné přelepování diatablet, fólií, úprava nosičů a diatablet, fólií, brousicích materiálů. Podstata vynálezu spočívá v tom, že průměr a poloměr zakřivení obrobku se převedou do úhlové respektive obloukové míry a jejich součinem nebo podílem s konstantou dané techniky opracování se po zpětném převedení získá průměr nástroje. Podílem průměru obrobku a nástroje, je potom získán průměrový součinitel, který se tabulkově zpracuje a platí pro danou techniku opracování i úhel vyložení obrobku. Vyřešení vynálezu v praxi umožňuje optimalizaci, stabilizaci a kontrolovatelné řízení technologických procesů.

Description

(54) Způsob přesného stanovení průměrů a průměrových součinitelů, určených pro opracování kulových spojných a rozptylných optických čoček
Řešení se týká způsobu přesného stanovení průměrů a průměrových součinitelů nástrojů, určených pro opracování spojek a rozptylek a jejich výroby v kulové optice. Odstraňuje zkoušení vyhovujících průměrů nástrojů pro danou techniku opracování a s tím související pracné přelepování diatablet, fólií, úprava nosičů a diatablet, fólií, brousicích materiálů. Podstata vynálezu spočívá v tom, že průměr a poloměr zakřivení obrobku se převedou do úhlové respektive obloukové míry a jejich součinem nebo podílem s konstantou dané techniky opracování se po zpětném převedení získá průměr nástroje. Podílem průměru obrobku a nástroje, je potom získán průměrový součinitel, který se tabulkově zpracuje a platí pro danou techniku opracování i úhel vyložení obrobku.
Vyřešení vynálezu v praxi umožňuje optimalizaci, stabilizaci a kontrolovatelné řízení technologických procesů.
Φβ
I
Předmět vynálezu se týká způsobu přesného stanovení průměrů a průměrových součinitelů nástrojů, určených pro opracování kulových spojných a rozptylných optických čoček, vázaným a volným brusivém a leštivem.
Doposud je průměr brousicích a leštících nástrojů určován pomocí průměrových součinitelů XN 0,8 až 0,9 pro spojku a XN 1,2 až 1,5 pro rozptylku. To znamená, že průměr nástroje je získán součinem průměru obrobku spojky nebo rozptylky a průměrového součinitele XN. Toto stanovení průměru je individuální a nezaručuje potřebnou přesnost. Není stanoveno pro jaký průměr, poloměr zakřivení, úhel vyložení obrobku je použit průměrový součinitel XN na spojku respektive na rozptylku 0,8 respektive 1,2 a kdy 0,9 respektive 1,5. Průměr brousicích materiálů na nástroje s vázaným brusivém je stanovován odhadem, respektive přídavkem v mm.
Důsledkem tohoto stanovení průměru je a bylo nutné zkoušení vyhovujících průměrů nástrojů a s tím související pracné přelepování tablet, fólií a úprava průměrů nosičů tablet, fólií a brousicích materiálů.
Vznikl tedy požadavek stanovit systém pro přesné určování průměrů a průměrových součinitelů nástrojů a jejich brousicích materiálů, který by umožnil jejich výrobu bez nutného zkoušení. Uvedený úkol řeší předmět vynálezu, kterým je způsob přesného stanovení průměrů a průměrových součinitelů nástrojů, určených pro opracování kulových spojných a rozptylných optických čoček, vázaným a volným brusivém a leštivem.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že úhel vyložení nástroje alfaN, respektive délka kruhového oblouku nástroje LN pro danou techniku opracování je dána součinem nebo podílem úhlu vyložení obrobku alfaQ, respektive délky kruhového oblouku LQ a konstanty K.
Konstanty daných technik opracování se vezmou v rozmezí K = 0,67 až 1,5.
Po převedeni úhlu vyložení obrobku alfaQ respektive délky kruhového oblouku LQ a úhlu vyložení nástroje alfa^ respektive, délky kruhového oblouku LN do průměrů φθ, 0^ se získá jejich vzájemným podílem průměrový součinitel X^ pro danou techniku opracování.
Způsob podle předmětu vynálezu lze s výhodou použít v kulové optice při výrobě spojek, rozptylek v třífázové technologii pro frézovací, lapovací a leštioí nástroje a jejich brousicí materiály, dále pro klasickou technologii broušení a leštění. Použití způsobu podle předmětu vynálezu zaručuje optimalizaci, stabilizaci a možnost kontrolovatelného řízení technologických procesů.
Příklad způsobu určení průměru nástroje a průměrového součinitele je znázorněn ná obr. 1, kde obrobek 1^ je na spodním nenaznačeném vřetenu a nástroj 2 je na horním nenaznačeném vřetenu. Ohel vyložení obrobku alfao, respektive délka kruhového oblouku obrobku υθ, je dán poloměrem zakřivení RQ a průměrem obrobku 0Q.
Ohel kruhového oblouku obrobku Lq = are alfaQ . RQ;
úhel vyložení nástroje alfaN = alfaQ · K a délka kruhového nástroje = Lq . K, kde konstanta K je pomocná veličina určovaná empiricky pro danou techniku opracování.
Po převedení $alfaQ a £alfaN na průměry získáme přímo průměr nástroje 0N a podílem průměrů
0Q a —N Párový součinitel XN pro daný úhel vyložení obrobku alfaQ a danou techniku opracování.
«o = 2 R .sin —-— ! o o 2
Průměr obrobku 0 průměr nástroje
R„ <N průměrový součinitel XM = ®o
Průměrový součinitel XN lze použít pro stanovení průměru nástroje 0N, pro různé případy průměru 0θ a poloměru zakřivení 2θ, ale stejný úhel vyložení obrobku alfao a stejnou techniku opracování.
Průměr nástroje ... 0N = 0Q . XN< . Použití způsobu podle předmětu vynálezu bylo odzkoušeno a je používáno na několika desítkách případů u několika technik opracování ve výrobě. Lze jej demonstrovat na praktickém příkladu techniky opracování nástrojů s vázaným brusivém brousicím materiálem s volným brusivém, kde je dán poloměr zakřivení obrobku RQ = +35,56, průměr obrobku 0 = 41,5, konstanta dané techniky opracování K = 1,4. Průměr nástroje 0N stanovíme přimo bez použití průměrového součinitele X...
—N
Úhel vyložení obrobku „ . —o „ . 41,5 n = 2 . are sm ——— = 2 . are sin
2R
2.35,56 = 71,4;
úhel vyložení nástroje aN = aQ . K = 71,4 . 1,4 = 100,0 a průměr nástroje «Ν . 35,56 . sin
100
54,5.
Další příklad použití způsobu podle předmětu vynálezu je stanoveni a převedení průměrových součinitelů XN do tabulek, které se využívají k stanovení průměru nástroje 0N·
Pro výpočet je dán rozsah úhlu vyložení, obrobku 0Q, tzn. s vázaným brusivém nástroje , ,„O ,___________,, _ 1 «Ο křivení obrobku R„ = 1.
o
Úhel vyložení nástroje αΝ = αθ . K = 128° . 1,4 = 179,2°;
průměr nástroje . Ro . sin — =2.1. sin
179,2 = 2,0000?
průměr obrobku ®o = 2 · Ro sin —-— = 2.1. sin
128 = 1,7976
0N 2,0000 průměrový součinitel XH = —— = —;— = 1,1126.
N 0 1,7976
Výpočet je opakován pro dané rozmezí úhlů vyložení obrobku alfaQ dané techniky opracování.
Tabulky jsou využívány tak, že k danému úhlu vyložení obrobku alfaQ se přiřadí příslušný průměrový součinitel X^ z tabulek a jeho součinem s průměrem obrobku 0θ získáme průměr nástroje 0^. Například je dán průměr obrobku 0θ = 54,9 a poloměr zakřivení obrobku Rq = +41,4.
0o o
Úhel vyložení obrobku cfQ = 2 . are sin ——— = 83,1 = 83°;
o z tabulek XN = 1,281 a průměr nástroje 0N = 0θ . XN = 54,9 . 1,281 = 70,3.
Systém způsobu podle předmětu vynálezu byl dlouhodobě v praxi používán a ověřován, a tím umožněna kontrola a řízení technologických procesů. Pro technologii s vázaným brusivém jsou vypracovány a používány podklady pro stanovení průměrů a průměrových součinitelů nástrojů lepování, leštění, brousicích materiálů lapovacích a nástrojů. Způsob podle předmětu vynálezu lze aplikovat u různých technik opracování kulových ploch.

Claims (3)

  1. předmEt vynálezu
    1. Způsob přesného stanovení průměrů a průměrových součinitelů nástrojů, určených pro opracojrání kulových spojných a rozptylných optických čoček, vázaným a volným brusivém a leštivem, vyznačující se tím, že úhel vyložení nástroje (alfaN) respektive délka kruhového oblouku nástroje (LN) pro danou techniku opracování se získá ze součinu nebo podílu úhlu vyloženi obrobku (alfaQ) respektive délky kruhového oblouku (Lq) a konstanty (K).
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že konstanty (K) daných technik opracování se vezmou v rozmezí 0,67 až 1,5.
  3. 3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že se převedou úhel vyložení obrobku (alfaQ) respektive délka kruhového oblouku (Lq) a úhel vyloženi nástroje (alfaN) respektive délka kruhového oblouku (LN> do průměrů (0Q, 0N) a z jejich vzájemného podílu se získá průměrový součinitel (X^) pro danou techniku opracováni.
CS839871A 1983-12-23 1983-12-23 Způsob přesného stanovení průměrů a průměrových součinitelů, určených pro opracování kulových spojných a rozptylných optických čoček CS243636B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS839871A CS243636B1 (cs) 1983-12-23 1983-12-23 Způsob přesného stanovení průměrů a průměrových součinitelů, určených pro opracování kulových spojných a rozptylných optických čoček

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS839871A CS243636B1 (cs) 1983-12-23 1983-12-23 Způsob přesného stanovení průměrů a průměrových součinitelů, určených pro opracování kulových spojných a rozptylných optických čoček

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS987183A1 CS987183A1 (en) 1985-09-17
CS243636B1 true CS243636B1 (cs) 1986-06-12

Family

ID=5446930

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS839871A CS243636B1 (cs) 1983-12-23 1983-12-23 Způsob přesného stanovení průměrů a průměrových součinitelů, určených pro opracování kulových spojných a rozptylných optických čoček

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS243636B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS987183A1 (en) 1985-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3928102A (en) Joining optical waveguides
EP1197293A4 (en) POLISHING METHOD AND DEVICE
EP0259187A3 (en) Method and apparatus for grinding and polishing lenses on same machine spindle
BE899584A (fr) Rectifieuse pour les bords de verres de lunettes.
CN100387964C (zh) 用于测定喷涂涂层抗拉结合强度试样的制样方法及夹具
CS243636B1 (cs) Způsob přesného stanovení průměrů a průměrových součinitelů, určených pro opracování kulových spojných a rozptylných optických čoček
US9090032B2 (en) Lens blocking method and related device
Zhong et al. Generation of parabolic and toroidal surfaces on silicon and silicon-based compounds using diamond cup grinding wheels
EP0860238A3 (en) Polishing apparatus
TW430594B (en) Method for controlling polishing time in CMP process
CN106607754A (zh) 一种自由曲面棱镜精密加工夹具
DE69630540D1 (de) Feinstbearbeitungsvorrichtung für oberflächen
JPS58178526A (ja) ウエ−ハポリシング方法
Zhong et al. Grinding of aspherical SiC mirrors
JPS59129661A (ja) 研磨用プレ−ト
JPS57114356A (en) Abrasive method of barrel
SE8202307L (sv) Chuck
SU1620919A1 (ru) Образец дл определени прочности адгезионного соединени при сдвиге
SU1076267A1 (ru) Способ полировани
JPS5944829A (ja) ウエ−ハ加工方法およびその加工治具
JPH0360955A (ja) 静圧ガイドの真直度補正機構
SU1023197A1 (ru) Способ центрировани оптических деталей
SU429932A1 (ru) Устройство для групповой обработки прецизионных линзообразных кварцевых пластин
JPS5997832A (ja) 光フアイバ研磨装置
SU1068521A1 (ru) Газораспределительный элемент