CS242351B1 - Zapojení širokopásmové základové antény s vertikální polarizací - Google Patents

Zapojení širokopásmové základové antény s vertikální polarizací Download PDF

Info

Publication number
CS242351B1
CS242351B1 CS84406A CS40684A CS242351B1 CS 242351 B1 CS242351 B1 CS 242351B1 CS 84406 A CS84406 A CS 84406A CS 40684 A CS40684 A CS 40684A CS 242351 B1 CS242351 B1 CS 242351B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
coaxial cable
dipole
antenna
line
impedance
Prior art date
Application number
CS84406A
Other languages
English (en)
Other versions
CS40684A1 (en
Inventor
Jaromir Zavodsky
Original Assignee
Z Jaromir
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Z Jaromir filed Critical Z Jaromir
Priority to CS84406A priority Critical patent/CS242351B1/cs
Publication of CS40684A1 publication Critical patent/CS40684A1/cs
Publication of CS242351B1 publication Critical patent/CS242351B1/cs

Links

Landscapes

  • Variable-Direction Aerials And Aerial Arrays (AREA)
  • Details Of Aerials (AREA)

Abstract

Vynález ,se týká základové antény pro vysílače nebo přijímače, pracující v pásmu velmi krátkých kmitočtů. Řeší se zde problém širokopásmovosti vertikální antény, zhotovené z úseků koaxiálních kabelů, podstata vynálezu spočívá v použití trubkového vodiče, navleknutého na vnější plášt koaxiálního kabelu, který tvoří horní část dipólu.^Tento trubkový vodič svými rozměry umožňuje získat potřebnou charakteristickou impedanci pro širokopásmovou kompenzaci. Tato širokopásmová anténa se dá použít k přeladitelným, vícekanálovým vysílačům nebo přijímačům v pásmu velmi krátkých vln. Je také vhodná pro duplexní provoz v pásmu velmi krátkých vln.

Description

Vynález se týká širokopásmové všesměrové i směrové antény s vertikální polarizací pro základnové vysílače nebo přijímače v pásmu velmi krátkých vln. Anténa je z převážné většiny tvořena úseky koaxiálních kabelů s běžně vyráběnými charakteristickými impedancemi 50,75 a 15011 .
Dosud známá provedení všesměrových antén s vertikální polarizací, které jsou zhotoveny a úseků koaxiálních kabelů, vykazují úzkopásmové obvodové vlastnosti. Je to dáno tím, že širokopásmová kompenzace vyžaduje, aby charakteristická impedance paralelního zkratovaného vedení byla v tolerancích 10-15H . V běžně vyráběném sortimentu koaxiálních kabelů o vnějším průměru 0 = 10 mm tato nízká hodnota z realizačních důvodů chybí.
Širokopásmová kompenzace u dosud známých provedení se vytváří úsekem koaxiálního kabelu 50 Λ, který je na svém konci zkratován a dále pokračuje ve vrchní část dipólu vertikální všesměrové antény, šířka pásma z hlediska průběhu vstupní impedance antény je pro napětový činitel stojatých vln 1:1,5 menší než 6%. Mnohem více by se tyto vlastnosti uplatnily u směrové antény s pasivními prvky, kde by bylo toto dosud známé řešení antény použito jako aktivní prvek. Zatím není známé konkrétní provedení směrové antény s takto vytvořeným aktivním zářičem.
V mnoha aplikačních použitích tato malá šířka pásma nedovoluje použít tyto antény, přesto, že jejich ostatní parametry jsou výhovujíaí.
Výše uvedené nedostatky odstraňuje řešení podle vynálezu. Jeho podstata spočívá v tom, že ke vstupnímu konektoru je připojena izolační cívka, navinutá z koaxiálního kabelu o jmenovité impedanci ZO. Svým horním koncem je připojena ke spodní
- 2 242 351 části dipólu, zhotoveného z koaxiálního kabelu o impedanci ZO, zatím co horní část spodní části dipólu je připojena k sériovému transformačnímu vedení z koaxiálního kabelu o impedanci Zl. Vždy jsou vzájemně propojeny vnější vodiče spojovaných kabelů a zároveň vnitřní vodiče spojovaných koaxiálních kabelů. K hornímu konci transformačního vedení je připojeno kompenzační vedení spolu s vrchní částí dipólu tak, že vnitřní vodič transformačního vedení je připojen ke kompenzačnímu vedení a vnější vodič transformačního vedení je připojen současně k vnitřnímu i vnějšímu vodiči, vrchní části dipólu. Horní konec kompenzačního vedení je spojen s vnějším vodičem vrchní části dipólu, přičemž kompenzační vedení je tvořeno kovovou trubkou,nasunutou na pláší koaxiálního kabelu o impedanci ZO, z kterého je tvořena vrchní část dipólu. Tato vrchní část dipólu má na svém horním konci propojen vnější a vnitřní vodič koaxiálního kabelu a celá tato všesměrová, širokopásmová anténa je mechanicky držena izolačním krytem.
Další řešení podle vynálezu spočívá v tom, že k izolačnímu krytu je připevněno nosné ráhno, ke kterému je na jednom konci připevněn plošný nebo lineární reflektor a na druhé straně od krytu je k nosnému ráhnu připevněn alespoň první direktor, při čemž druhý direktor a postupně další jsou připevněny k nosnému ráhnu ve stále větších vzdálenostech ód izolačního krytu.
Taktu vytvořená anténa má velmi dobré širokopásmové vlastnosti. Tak například při celkové délce antény
0,4 H<1 <0,6 71 , kde 1 = celková délka antény
T[ = vlnová délka je šířka pásma 15% pro napělový činitel stojatých vln 1:1,5* Vyzařovací vlastnosti vykazují ještě mnohem větší širokopásmovost. Anténa při velmi dobrých elektrických vlastnostech má jednoduchou konstrukci, bez nároků na hutní materiály. Další výhodou této antény je velmi snadná výroba bez použití speciál- 3 242 351 ního strojního vybavení. Její nízká váha má výhody při montáži na střechy objektů nebo na zvlášt k tomu určené stožáry.
Vynález je znázorněn na připojených obrázcích, kde na obr. 1 je provedení vlastní antény, na obr. 2 je znázorněno použití antény jako aktivního zářiče ve spojení se soustavou pasivních prvků.
Ze vstupního konektoru prochází vysokofrekvenční energie přes koaxiální kabel, tvořící izolační cívku do spodní části dipólu 4. Tato spodní část dipólu 4 je připojena přes transformační vedení J ke kompenzačnímu vedení 2 a současně k vrchní části dipólu 1. Celá sestava propojení úseků koaxiálních kabelů je složena do izolačního krytu 6, který anténu mechanicky zpevňuje.
Na obr. 2 je znázorněno použití antény ve spojení s řadou pasivních prvků. Na jednu stranu od vlastní antény se upevňuje na nosné ráhno 8 plošný nebo lineární reflektor 11 a na druhou stranu je k nosnému ráhnu 8 připevněn alespoň první direktor 2.· Druhý direktor 10, respektive další direktory jsou umístěny na nosné ráhno 8 ve stále větších vzdálenostech od izolačního krytu 6.
Vysokofrekvenční energie ze vstupního konektoru prochází přes kabel o jmenovité impedanci ZO, který je navinut do tvaru izolační cívky. Cívka má takový tvar, aby indukčnost vnějšího vodiče tohoto kabelu spolu s mezizávitovými kapacitami tvořila izolační rezonátor pro vysokofrekvenční proudy, tekoucí po vnějším vodiči. Z této izolační cívky postupuje vysokofrekvenční energie přes spodní část dipólu vedení k vlastnímu vstupu dipólu. Kombinací charakteristických impedancí ZO a Z1 50 a 75, respektive 150-Ω. těchto úseků, je možné dosáhnout potřebný transformační účinek. Pro širokopásmovou kompenzaci je důleži- té, aby
Z1 > ZO, kde Z1 je charakteristická impedance transformačního vedení'
ZO je jmenovitá charakteristika impedance antény.
- 4 242 351
Ze sériového transformačního vedení přechází vysokofrekvenční proud jednak na kompenzační vedení, a dále na vrchní stranu vnějšího vodiče transformačního dílu a spodní části dipólu. Kompenzační vedení je připojeno ke vstupu dipólu paralelně a jeho charakteristická impedance je určena rozměry vodiče, tvořící kompenzační vedení a vnějším vodičem koaxiálního kabelu vrchní části dipólu. Pro širokopásmové vlastnosti je důležité, aby
Z2 < ZO, kde Z2 je charakteristické impedance kompenzačního vedení ZO je charakteristická impedance antény.
Tato nerovnost je snadno splnitelná vhodnou konstrukcí kompenzačního vedení. Vysokofrekvenční proud přechází z kompenzačního vedení na vrchní část dipólu, jehož délka spolu s délkou spodní části dipólu, zajiŠtuje požadované vyzařovací vlastnosti antény.'
Širokopásmová anténa dle vynálezu se může využít i jako budicí - aktivní prvek směrové soustavy složené z pasivních prvků. Dále se může použít pro vysílání a příjem na VKV, zvláště pak je výhodná pro základnové antény v radiotelefonních sítích. Anténa nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu.

Claims (2)

  1. P S E D Μ E T VYNÁLEZU
    242 351
    1. (zapojení všesměrové širokopásmové základové antény s vertikální polarizací, vytvořená z úseků koaxiálních kabelů vyznačující se tím, že ke vstupnímu konektoru (7) antény je připojena izolační cívka (5), navinutá z koaxiálního kabelu o vlnové impedanci ZO, která je připojena svým horním koncem ke spodní části dipólu (4), zhotovené z koaxiálního kabelu o impedanci ZO, zatímTco k hornímu konci spodní části dipólu je připojeno transformační vedení (3) z koaxiálního kabelu o impedanci Zl, při čemž jsou vzájemně spojeny vnější vodiče obou koaxiálníchlkabelů a zároveň vnitřní vodiče koaxiálních kabelů a k hornímu konci transformačního vedení (3) je připojeno kompenzační vedení (2) spolu s vrchní částí dipólu (1), tak, že vnitřní vodič transformačního vedení (3) je připojen ke kompenzačnímu vedení (2) a vnější vodič transformačního vedení (3) je připojen současně k vnějšímu i vnitřnímu vodiči vrchní části dipólu (1) a horní konec kompenzačního vedení (2) je spojen s vnějším vodičem vrchní části dipólu (1), při čemž kompenzační vedení je tvořeno kovovou trubkou nasunutou na plášt koaxiálního kabelu o impedanci
    ZO, z kterého je tvořena vrchní část dipólu (1), která na svém horním konci má propojen vnější a vnitřní vodič koaxiálního kabelu a celá tato všesměrová, širokopásmová anténa je mechanicky držena izolačním krytem (6).
  2. 2. Zapojení podle bodu 1, vyznačené tím, že k izolačnímu krytu (6) je připevněno nosné ráhno (8), ke kterému je na jednom konci připevněn plošný nebo lineární reflektor (11) a na druhé straně od izolačního krytu (6) je k nosnému ráhnu (8) připevněn alespoň první direktor (S), přičemž druhý direktor (10) a postupně další jsou připevněny k nosnému ráhnu (8) ve stále větších vzdálenostech od izolačního krytu (6).
CS84406A 1984-01-18 1984-01-18 Zapojení širokopásmové základové antény s vertikální polarizací CS242351B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS84406A CS242351B1 (cs) 1984-01-18 1984-01-18 Zapojení širokopásmové základové antény s vertikální polarizací

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS84406A CS242351B1 (cs) 1984-01-18 1984-01-18 Zapojení širokopásmové základové antény s vertikální polarizací

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS40684A1 CS40684A1 (en) 1985-08-15
CS242351B1 true CS242351B1 (cs) 1986-04-17

Family

ID=5336058

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS84406A CS242351B1 (cs) 1984-01-18 1984-01-18 Zapojení širokopásmové základové antény s vertikální polarizací

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS242351B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS40684A1 (en) 1985-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4509056A (en) Multi-frequency antenna employing tuned sleeve chokes
US6184845B1 (en) Dielectric-loaded antenna
US4028704A (en) Broadband ferrite transformer-fed whip antenna
CA2336613C (en) Multi-frequency band antenna
US4608574A (en) Backfire bifilar helix antenna
CA2021057C (en) Double skirt omnidirectional dipole antenna
US20050040991A1 (en) Coaxial antenna system
US20090237314A1 (en) Broadband antenna system allowing multiple stacked collinear devices
US3576578A (en) Dipole antenna in which one radiating element is formed by outer conductors of two distinct transmission lines having different characteristic impedances
US5068672A (en) Balanced antenna feed system
WO1982004356A1 (en) Linearly polarized omnidirectional antenna
US5926149A (en) Coaxial antenna
US6281859B1 (en) Antenna for personal mobile communications or locating equipment
US4518968A (en) Dipole and ground plane antennas with improved terminations for coaxial feeders
US4423423A (en) Broad bandwidth folded dipole antenna
US20080278407A1 (en) Wideband Multifunction Antenna Operating in the Hf Range, Particularly for Naval Installations
US5600335A (en) High-power broadband antenna
US3950757A (en) Broadband whip antennas
US4611214A (en) Tactical high frequency array antennas
US4254422A (en) Dipole antenna fed by coaxial active rod
US7164389B1 (en) High frequency broadband antenna
US4635068A (en) Double-tuned disc loaded monopole
US4441108A (en) Omnidirectional multiple-band antenna
US4511898A (en) Terminated inverted V antenna with matching transformer
US3541567A (en) Multielement radio-frequency antenna structure having linearly arranged elements