CS242121B1 - Axiální rozvaděč radiálního hydromotoru nebo čerpadla - Google Patents

Axiální rozvaděč radiálního hydromotoru nebo čerpadla Download PDF

Info

Publication number
CS242121B1
CS242121B1 CS847316A CS731684A CS242121B1 CS 242121 B1 CS242121 B1 CS 242121B1 CS 847316 A CS847316 A CS 847316A CS 731684 A CS731684 A CS 731684A CS 242121 B1 CS242121 B1 CS 242121B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
distributor
recess
pressure
disc
axial
Prior art date
Application number
CS847316A
Other languages
English (en)
Other versions
CS731684A1 (en
Inventor
Zbynek Albrecht
Dusan Benza
Jan Mach
Original Assignee
Zbynek Albrecht
Dusan Benza
Jan Mach
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zbynek Albrecht, Dusan Benza, Jan Mach filed Critical Zbynek Albrecht
Priority to CS847316A priority Critical patent/CS242121B1/cs
Publication of CS731684A1 publication Critical patent/CS731684A1/cs
Publication of CS242121B1 publication Critical patent/CS242121B1/cs

Links

Landscapes

  • Hydraulic Motors (AREA)

Abstract

Účelem vynálezu je vytvoření výrobně jednoduchého a dpolehlivě těsnícího rozvaděče pro radiální hydromotory a čerpadla. Uvedeného účelu ee dosáhne uspořádáním axiálního rozvaděče s otočným plochým rozvéděcím kotoučem (5) umístěným mezi pevnou rozváděči deskou (8) a axiálně posuvným přítlačným kotoučem (15), ve kterém pracovní kapalina postupuje k válcům hydromotoru propojovacími kanály v přítlačném kotouči a axiálními kanály v rozváděčím kotouči a od válců radiálními kanály v rozvéděcím kotouči. Přitom přítlačnou sílu mezi rozváděči deskou, rozvéděcím kotoučem a přítlačným kotoučem vyvozuje při provozu tlak kapaliny na zadní stenu přítlačného kotouče a při náběhu pružina, klopné tlakové účinky na rozváděči kotouč v obloukových vybráních (25, 25 ) jsou vyváženy shodnými tlakovými ijčinky ve vyvažovačích vybráních (29, 29 ), hydraulicky s těmito obloukovými vybráními propojených, a tření mezi přítlačným a rozváděcím kotoučem je zmenšeno odlehčovacím vybráním (33) ve druhém čele rozváděcího kotouče.

Description

Vynález se týká axiálního rozvaděče radiálního hydromotoru nebo čerpadla s otočným plochým rozváděcím kotoučem umístěným mezi pevnou rozváděči deskou a axiálně posuvným přítlačným kotoučem·
U dosud známých radiálních hydromotorů a čerpadel se většinou používají radiální rozvaděče pro rozvod kapaliny do pracovních válců· Jejich nevýhodou je postupná ztráta těsnosti a pokles objemové účinnosti v závislosti na opotřebení těsnicích válcových ploch.
Rovněž jsou známy axiální rozvaděče s rozváděči®kotoučem rotujícím mezi pevnou rozváděči deskou a přítlačným kotoučem, např. řešení popsané v DOS 28 02504. Nevýhodou těchto známých axiálních rozvaděčů je však výrobně náročné uspořádání a uložení rozváděcího a přítlačného kotouče a nedokonalé hydraulické vyvážení rozváděcího kotouče.
Uvedené nevýhody podstatně snižuje axiální rozvaděč radiálního hydromotorů nebo čerpadla podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že v prvním čele rozváděcího kotouče jsou dvě protilehlá oblouková vybrání, z nichž první je soustavou axiálních kanálů spojena s kruhovým vybráním ve druhém čele rozváděcího kotouče, přičemž toto kruhové vybrání je soustavou propojovacích kanálů v přítlačném kotouči spojena s první tlakovou komorou, a druhé je soustavou radiálních kanálů spojeno s druhou tlakovou komorou. Přitom jsou v prvním čele rozváděcího kotouče dvě vyvažovači vybrání a ve druhém čele je provedeno odlehčovací vybrání hydraulicky spojené s druhou tlakovou komorou. Přítlačný kotouč opatřený těsnicím kroužkem odděluje vzájemně
242 121 obě tlakové komory a v první komoře se nachází přítlačná pružina. Pro vyvážení tlakových účinků je vzájemně hydraulicky propojeno obloukové vybrání s protilehlým vyvažovacím vybráním, přičemž společné těžiště čelních ploch obloukového vybrání a protilehlého vyvažovacího vybrání leží v ose přítlačného kotouče.
Hlavní výhodou řešení podle vynálezu je vytvoření axiálního rozvaděče radiálního hydromotoru nebe čerpadla s konstrukčně a výrobně jednoduchými a spolehlivě těsnícími elementy.
Na výkresech je na obr. 1 naznačen v osovém řezu příklad provedení axiálního rozvaděče radiálního hydromotoru podle vynálezu, na obr. 2 je pohled na druhé čelo rozváděcího kotouče, na obr. 3 je rozváděči kotouč v osovém řezu a na obr. 4 je pohled na první čelo rozváděcího kotouče.
Axiální rozvaděč podle obr. 1 je tvořen tělesem 1 rozvaděče připojeným ke skříni 2 hydromotoru šrouby 3.· Jejich vzájemné utěsnění zajištuje těsnění 4· Dále je rozvaděč tvořen rozváděcím kotoučem 2 uloženým suvně na drážkovaném konci 6 hřídele 2 hydromotoru a unášeným tímto drážkovaným koncem 6. Hřídel 2 hydromotoru je uložen ve skříni 2 hydromotoru a do rozvaděče volně prochází otvorem v pevné rozváděči desce 8. Rozváděči kotouč 2 j® přítlačným kotoučem 2 dotlačován k pevné rozváděči desce 8 hydromotoru, takže první čelo 10 rozváděcího kotouče 2 «3® trvale ve styku s čelem 11 pevné rozváděči desky a druhé čelo 10» rozváděcího kotouče 2 J® trvale ve styku s čelem 12 přítlačného kotouče £. Přitom pevná rozváděči deska 8 je proti otáčení zajištěna kolíkem 13 a přítlačný kotouč 2 suvně uložený v tělese 1 rozvaděče je proti otáčení zajištěn vodicím kolíkem 1£. Utěsnění přítlačného kotouče 2 vývrtu tělesa 1 rozvaděče zajištuje těsnicí kroužek 12 a trvalou přítlačnou sílu přítlačná pružina 16 uložená v souosých válcových vybráních 12, 18 v přítlačném kotouči 2 a v tělese JL rozvaděče.
V tělese 1 rozvaděče je vytvořena první tlaková komora 19 s prvním ústím 20 a druhá tlaková komora 21
- 3 242 121 s druhým ústím 22. přičemž tyto tlakové komory 19. 21 jsou vzájemně odděleny přítlačným kotoučem g a vzájemně utěsněny těsnicím kroužkem 15. V pevné rozváděči desce 8 je vytvořena soustava rozváděčích kanálů 23 zajišťující přívod pracovní kapaliny do válců 24»
V prvním čele 10 rozváděcího kotouče g (viz obr. 2 až 4) jsou provedena dvě protilehlá oblouková vybrání 25. 25*. z nichž první obloukové vybrání 25 je soustavou axiálních kanálů 26 spojeno s kruhovým vybráním 27 provedeným ve druhém čele 10* rozváděcího kotouče g a druhé obloukové vybrání je soustavou radiálních kanálů 28 spojeno^ s druhou tlakovou komorou 21. Dále jsou v prvním čele 10 provedena dvě protilehlá vyvažovači vybrání 29. 29*. z nichž vyvažovači vybrání 29 je spojovacími kanály 30 spojeno s protilehlým obloukovým vybráním 25 a vyvažovači vybrání 29* je spojovacími kanály 30/ spojeno s protilehlým obloukovým vybráním 25*» Přitom spojovací kanály 30. 30* jsou s výhodou provedeny jako vývrty uzavřené zátkami 31. 31* a vyvažovači vybrání 29. 29* jsou s výhodou provedena ve tvaru oblouku a v místě zaústění spojovacích kanálů gO, jsou prohloubena a opatřena rozšířením 32. 32*. Aby vyvažovači vybrání 29. 29* vyvažovala tlakové účinky od obloukových vybrání 25. 25 *. musí společné těžiště čelních ploch obloukového vybrání 25 a protilehlého vyvažovacího vybrání 29 ležet v ose £ rozváděcího kotouče g. Totéž platí o společném těžišti čelních ploch obloukového vybrání 25* a protilehlého vyvažovacího vybrání 29*. Ve druhém čele 10* rozváděcího kotouče g je navíc provedeno odlehčovací vybrání 33 hydraulicky propojené, např. zářezem s druhou tlakovou komorou 21.
V přítlačném kotouči g je provedena soustava propojovacích kanálů 35. které spojují první tlakovou komoru 19 s kruhovým vybráním 27 ve druhém čele 10* rozváděcího kotouče g.
Je-li pracovní kapalina přiváděna např. směrem s prvním ústím 20 do první tlakové komory 19. prochází pak
242 121 propojovacími kanály 35 v přítlačném kotouči 2 do kruhového vybrání 27 ve druhém čele 10? rozváděcího kotouče a tímto vybráním je rozdělována do čáati rozváděčích kanálů 23. které ji přivádějí do části válců 24. Pracovní kapalina z protilehlých válců 24 je vytlačována částí rozváděčích kanálů 23 do druhého obloukového vybrání 25* v rozváděcím kotouxči a odtud protéká radiálními kanály 28 do druhé tlakové komory 21 a druhým ústím 22 vystupuje z rozvaděče.
Popsaný smysl průtoku kapaliny odpovídá jednomu smyslu otáčení hydromotoru. Jestliže pracovní kapalina vstupuje do systému směrem s> druhým ústím 22 a protéká systémem v opačném smyslu, je rovněž smysl otáčení hydromotoru opačný.
Tlak pracovní kapaliny v první tlakové komoře 19 na zadní stěnu přítlačného kotouče 2 vyvozuje při provozu přítlačnou sílu, která zabezpečuje vzájemnou těsnost čel 10»a 12 a vzájemnou těsnost čel 10 a 11 a tím těsnost rozvaděče. Při rozběhu zajišíuje přítlačnou sílu a tím těsnost rozvaděče pružina 16.
Tlak pracovní kapaliny v obloukových vybráních 25., 251 se spojovacími kanály JO, 30’ přenáší do odpovídajících vyvažovačích vybrání 29. 29 * a rovněž zde vyvíjí silové účinky na čelo 11 pevné rozváděči desky £. Jelikož společné těžiště čelních ploch dvojice vybrání 25 a 2g leží v ose o rozváděcího kotouče 5. a rovněž společné těžiště čelních ploch dvojice vybrání 25* a 29 * leží v ose o rozváděcího kotouče 5. , leží v ose £ rovněž výslednice silových účinků. Tím se zamezuje kmitání a příčení rozváděcího kotouče 5. v těleee 1 rozvaděče, zabezpečuje dlou hodobá těsnost rozvaděče a tím vysoká objemová a mechanická účinnost hydromotoru.
Axiální rozvaděč podle vynálezu může být použit u radiálního hydraulického čerpadla, přičemž zůstávají zachovány všechny popsané funkce a je dosaženo všech uvedených výhod.

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    242 121
    1. Axiální rozvaděč radiálního hydromotoru nebo Čerpadla s otočným plochým rozváděcím kotoučem umístěným mezi pevnou rozváděči deskou a axiálně posuvným přítlačným kotoučem, vyznačený tím, že v prvním čele (10) rozváděcího kotouče (5) jsou dvě protilehlá oblouková vybrání (25»25’), z nichž první obloukové vybrání (25) je soustavou axiálních kanálů (26) spojeno s kruhovým vybráním (27) ve druhém čele (10’) rozváděcího kotouče (5), přičemž toto kruhové vybrání (27) je soustavou propojovacích kanálů (35) v přítlačném kotouči (9) spojeno s první tlakovou komorou (19), a druhé obloukové vybrání (25’) je soustavou radiálních kanálů (28) spojeno s druhou tlakovou komorou (21), přitom jsou v prvním čele (10) rozváděcího kotouče (5) dvě vyvažovači vybrání (29,29’), ve druhém čele (10’) rozváděcího kotouče (5) je provedeno odlehčovací vybrání (33) hydraulicky spojené s druhou tlakovou komorou (21), přítlačný kotouč (9) opatřený těsnicím kroužkem (15) vzájemně hydraulicky odděluje tlakové komory (19,21), přičemž v první komoře (19) se nachází přítlačná pružina (16).
  2. 2. Axiální rozvaděč radiálního hydromotoru nebo čerpadla podle bodu 1, vyznačený tím, že vyvažovači vybrání (29) je alespoň jedním spojovacím kanálem (30) spojeno s protilehlým obloukovým vybráním (25) a vyvažovači vybrání (29’) je alespoň jedním spojovacím kanálem (30’) spojeno s protilehlým obloukovým vybráním (25’), přičemž společné tě- , žiště čelních ploch obloukového vybrání (25) a vyvažovacího vybrání (29) leží v ose (o) rozváděcího kotouče (5) a zároveň společné těžiště čelních ploch obloukového vybrání (25’) a vyvažovacího vybrání (29’) leží rovněž v ose (o) rozváděcího kotou^če (5)·
    Axiální rozvaděč radiálního hydromotoru nebo čerpadla podle bodu 1 a 2, vyznačený tím, že vyvažovači vybrání (29, 29’) jsou v místě zaústění spojovacích kanálů (30, 30’) rozšířena a zahloubena.
  3. 4. Axiální rozvaděč radiálního hydromotoru nebo čerpadla podle bodu 1, vyznačený tím, že přítlačná pružina (16) je uložena ve válcovém vybrání (17) v přítlačném kotouči (9) a ve válcovém vybrání (18) v tělese (1) rozvaděče, přičemž osy obou válcových vybrání (17,18) jsou shodné s osou (o) rozváděcího kotouče (5).
CS847316A 1984-09-28 1984-09-28 Axiální rozvaděč radiálního hydromotoru nebo čerpadla CS242121B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS847316A CS242121B1 (cs) 1984-09-28 1984-09-28 Axiální rozvaděč radiálního hydromotoru nebo čerpadla

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS847316A CS242121B1 (cs) 1984-09-28 1984-09-28 Axiální rozvaděč radiálního hydromotoru nebo čerpadla

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS731684A1 CS731684A1 (en) 1985-08-15
CS242121B1 true CS242121B1 (cs) 1986-04-17

Family

ID=5422067

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS847316A CS242121B1 (cs) 1984-09-28 1984-09-28 Axiální rozvaděč radiálního hydromotoru nebo čerpadla

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS242121B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS731684A1 (en) 1985-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5593285A (en) Hydraulic axial piston unit with multiple valve plates
US3249061A (en) Pump or motor device
CN110067692B (zh) 一种双联式轴向柱塞马达
US3354786A (en) Hydraulic motors
US3799201A (en) Distributor valve for an internally shafted orbital piston machine
US2720171A (en) Power transmission
US4432710A (en) Rotary type machine with check valves for relieving internal pressures
US3747476A (en) Balanced hydraulic device
US6033190A (en) Flat faced bearing housing engaging flat faced pump rotor housing
US4699577A (en) Internal gear device with improved rotary valve
US2823615A (en) Pump with pressure loaded bushings
US3294029A (en) Pressure balanced seal-pack for reversible pumps and motors
CS242121B1 (cs) Axiální rozvaděč radiálního hydromotoru nebo čerpadla
US3584985A (en) Hydrostatic control equipment particularly for steering systems
US3626981A (en) Rotary slide valve
US3155047A (en) Power transmission
CN214221414U (zh) 一种平衡对置滑盘式轴向柱塞泵或马达
US3810418A (en) Center ring arrangement for a radial piston machine
US3296977A (en) Pressure loaded pump
CN211819898U (zh) 双向齿轮马达泵
US3187676A (en) Reversible variable volume pump
EP1880109B1 (en) Rotor sliding-vane machine
US3787151A (en) Stack-up assembly
US3906841A (en) Axial-piston machine
US5452646A (en) Hydrostatic motor with axial thrust offset