CS241375B1 - Šplhadlo pro šplhání a zajištění osob na laně - Google Patents

Šplhadlo pro šplhání a zajištění osob na laně Download PDF

Info

Publication number
CS241375B1
CS241375B1 CS831179A CS117983A CS241375B1 CS 241375 B1 CS241375 B1 CS 241375B1 CS 831179 A CS831179 A CS 831179A CS 117983 A CS117983 A CS 117983A CS 241375 B1 CS241375 B1 CS 241375B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
rope
eccentric
climbing
rescue
climbing device
Prior art date
Application number
CS831179A
Other languages
English (en)
Other versions
CS117983A1 (en
Inventor
Vladimir Prochazka
Original Assignee
Vladimir Prochazka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimir Prochazka filed Critical Vladimir Prochazka
Priority to CS831179A priority Critical patent/CS241375B1/cs
Publication of CS117983A1 publication Critical patent/CS117983A1/cs
Publication of CS241375B1 publication Critical patent/CS241375B1/cs

Links

Landscapes

  • Emergency Lowering Means (AREA)

Abstract

Vynález řeší samočinné sevření a zadržení na laně ve směru zatížení pomocí výstředníkových palců na principu samosvorné dvcjzvratné páky, přičemž ve směru opačném šplhadlo neblokuje. Podstatou vynálezu je použití dvou výstředníkových palců paralelně nad sebou výkyvných na dvou hlavních čepech usazených v tělu šplhadia s vodítky lana, přičemž výstředníkové palce jsou prostřednictvím pomocných čepů spojeny táhlem, jehož součástí je závěsné oko (obr. 1). Vynálezu je možno použít k zajišťování pracovníků na laně proti pádu z výšky a ke šplhání po zavěšeném laně při výškových pracích například ve stavebnictví, lesnictví apod., jakož i při provozování sportů jako horolezectví, jeskyňářství atd., při překonávání vodních toků a propastí po napnutém laně. Může se výhodně uplatnit také při záchranných pracích jednotkami Horské služby, PO, Báňské záchranné služby apod., nebo při výcviku specialistů a plnění zvláštních úkolů v branné službě. Může dobře sloužit i jako prostředek drobné mechanizace k vytahování břemen.

Description

Vynález řeší samočinné sevření a zadržení na laně ve směru zatížení pomocí výstředníkových palců na principu samosvorné dvcjzvratné páky, přičemž ve směru opačném šplhadlo neblokuje.
Podstatou vynálezu je použití dvou výstředníkových palců paralelně nad sebou výkyvných na dvou hlavních čepech usazených v tělu šplhadia s vodítky lana, přičemž výstředníkové palce jsou prostřednictvím pomocných čepů spojeny táhlem, jehož součástí je závěsné oko (obr. 1).
Vynálezu je možno použít k zajišťování pracovníků na laně proti pádu z výšky a ke šplhání po zavěšeném laně při výškových pracích například ve stavebnictví, lesnictví apod., jakož i při provozování sportů jako horolezectví, jeskyňářství atd., při překonávání vodních toků a propastí po napnutém laně. Může se výhodně uplatnit také při záchranných pracích jednotkami Horské služby, PO, Báňské záchranné služby apod., nebo při výcviku specialistů a plnění zvláštních úkolů v branné službě. Může dobře sloužit i jako prostředek drobné mechanizace k vytahování břemen.
Vynález se týká šplhadla pro šplhání aTgHpalce jsou do záběru, tedy k lanu přitlačozajištění osob na laně proti pádu z výšky,lOBvány pružinou. Pro lepší ovladatelnost šplu něhož se řeší samočinné sevření a zadr-£SHhadla jsou mezi okraji obou vodítek lana žení na laně ve směru zatížení pomocí vý-^^ja výstředníkovými palci v jejich krajní dolstředníkových palců na principu samosvor+š; ní výchylce mezery pro jednostranné zaklané dvojzvratné páky, přičemž ve směru o-s+ dání a vyjímání lana. Aby však lano nemohpacném splhadlo neblokuje a lze je volně po laně posouvat.
Dosud známá šplhadla mají jediný výstředníkový palec. Tento palec nejčastšji pracuje jako jednozvratná páka a kýve na čepu uvnitř těla šplhadla, opatřeného zpravidla rukojetí, jehož součástí je vodítko lana. Zatížení působí na tělo šplhadla a výstředníkový palec, pracující jako jednozvratná páka, sevře lano jedině tehdy, pokud mezi jeho dotykovou plochou a lanem vznikne dostatečné tření. Palce takovýchto šplhadel proto bývají opatřeny ostrými zoubky, které však ztrácejí účinnost po zanesení blátem, ledem nebo jinou kluzkou hmotou. Problém neřeší ani zvýšení tlaku pružin přitlačujících palec k lanu. Při posuvu šplhadla v neblokovaném směru zoubky palce odírají lano a působí tak velmi negativně na jeho životnost.
Jiné typy šplhadel jsou vybaveny palcem na principu dvojzvratné páky, kde zatížení působí přímo na tento palec a nikoli na tělo s vodítkem lana, na rozdíl od šplhadel popsaných výše. Vzhledem ke způsobu zatěžování palec nemusí mít ostré zoubky na činné ploše a šplhadlo přitom drží spolehlivě i na zaledněných, zablácených nebo jiným způsobem kluzkých lánech. U mnoha takových šplhadel je však nevýhodou horší ovladatelnost a až na výjimku absence výhodné rukojeti.
Všechna dosud známá šplhadla při zatížení svírají lano v jediné malé dotykové oblasti a snižují tak jeho základní pevnost řádově asi na jednu třetinu. U typů s rukojetí dochází k problémům při jejich zatěžování ve směru, který není rovnoběžný s osou lana — šplhadlo se přitom vyvrací a může z lana nekontrolované vypadnout, lano je navíc nevhodně zatěžováno a poškozováno.
Dosud známá šplhadla s výstředníkovými palci se dají použít jen na jednoduchém laně.
Převážnou část nevýhod odstraňuje a vyšší funkční účinností s sebou přináší řešení šplhadla pro šplhání a zajištění osob na laně proti pádu z výšky podle vynálezu. Jeho podstatou je to, že má dva výstředníkové palce nad sebou paralelně výkyvné na hlavních čepech usazených v tělu šplhadla, jehož součástí jsou dvě nad sebou umístěná vodítka lana. Oba výstředníkové palce jsou kyvně spojeny dvěma pomocnými čepy s táhlem. Pro lepší účinnost jsou oba výstředníkcvé palce opatřeny na činných plochách, kterými svírají lano, příčnými zaoblenými žebry nebo zoubky ve tvaru kuželů, oba palce navíc pracují na principu samosvorné dvojzvratné páky. Výstředníkové s lo nekontrolované těmito mezerami vypad| nout během používání šplhadla, toto je opatřeno bezpečnostní pojistkou omezující výchylku obou výstředníkových palců tak, aby mezi nimi a okraji obou vodítek lana nevznikala mezera, pokud pojistku neodklopíme. Pro zajištění optimálního způsobu zatěžování je táhlo na spodním konci vybaveno otvorem nebo třmenem či okem, výkyvné spojeným se spodním pomocným čepem, pro připojení bezpečnostní smyčky od šplhající nebo zajišťované osoby. Splhadlo podle vynálezu může být opatřeno pro dosažení ještě vyšší nosnosti jediným dlouhým vodítkem lana, které vznikne prodloužením horního a dolního vodítka lana tak, že tyto splynou v jediný celek. V tomto případě však šplhadlo ztratí možnost použití na dvojitém laně.
Mezi funkční výhody řešení šplhadla podle vynálezu lze počítat poloviční namáhání lana svíráním v kritických dotykových místech oproti stávajícím typům, dosažené rozdělením zatížení na dva výstředníkové palce a z toho vyplývající řádově až dvojnásobné užitečné zatížení na daném typu lana, dále možnost použití šplhadla i na dvou pramenech lana stejného průměru a tím dosažení větší jistoty a bezpečnosti tam, kde je nebezpečné použití jediného lana z důvodů jeho možného porušení, přeseknutí o ostrou hranu a podobně. Výhodné je rvněž bezpečné a bezproblémové použití šplhadla i v těch případech, kdy směs zatížení není rovnoběžný s osou lana, čehož je dosaženo optimálním vedením lana po celé délce šplhadla, snadná a jednoduchá, rychlá a bezpečná obsluha jedinou rukou i v rukavicích. Výhodou pro bezpečný provoz za všech podmínek je spolehlivé blokování i na kluzných lánech dosažené tím, že výstředníkové palce jsou zatěžovány přímo a pracují jako dvojzvratné páky. Pro vyšší životnost lana a tím větší bezpečnost je důležitou výhodou také to, že palce nemusí mít na kontaktních plochách, kterými přicházejí do styku s lanem, ostré zoubky.
Šplhadlo podle vynálezu lze účelně použít k zajišťování osob proti pádu z výšky a ke šplhání po zavěšeném laně při výškových pracech a při provozování některých sportů, jako jsou horolezectví, speleoalpinismus a podobně. Stejně tak lze šplhadlo· podle vynálezu použít například při překonávání vodních toků a propastí po· napnutém laně, může dobře sloužit i jako prostředek drobné mechanizace k vytahování břemen tam, kde je vyloučeno použití obvyklých mechanismů, třeba v odlehlých oblastech. Splhadlo podle vynálezu se může výhodně uplatnit také při záchranných pracích jednotkami Horské služby, PO, Báňské záchranné služby apod., jakož i při výcviku specialistů v branné službě.
Na připojených výkresech jsou znázorněny dva příklady provedení šplhadla podle vynálezu, kde na obr. 1 je šplhadlo se dvěma vodítky lana, na obr. 2 šplhadlo s jediným vodítkem lana, na obr. 3 je šplhadlo se dvěma vodítky lana v rozevřené poloze pro znázornění mezer pro zakládání a vyjímání lana, na obr. 4 je toto šplhadlo v půdorysném průmětu se znázorněním založeného lana v řezu, na obr. 5 je pohledový detail dotekové pracovní plochy výstředníkových palců s příčnými žebry a na obr. 6 je v pohledovém detailu jiný příklad ozubení dotekové plochy výstředníkových palců s jednotlivými kuželovitými zoubky.
Součástí těla 1 šplhadla jsou horní 11 a dolní 12 vodítka lana, v příčném řezu profilu ,,U“. Horní výstředníkový palec 2 je usazen na horním hlavním čepu 4, dolní výstředníkový palec 3 na dolním hlavním čepu 5. Oba výstředníkové palce 2, 3 zabíhají mezi stěny protilehlých vodítek lana 11, 12 těla 1. Táhlo 6 navzájem spojuje oba výstředníkové palce 2, 3 prostřednictvím horního 7 a dolního 8 pomocného čepu. V dolní části táhla B, které slouží zároveň jako rukojeť, je závěsné oko 18 k připojení zajišťovací nebo stoupací smyčky zajišťované, resp. šplhající osoby. Jeden nebo oba výstředníkové palce 2, 3 mohou být do záběru, tedy ke svíranému lanu, dotlačovány pružinou 14. Nežádoucímu samovolnému vypadnutí lana z vodítek 11, 12 těla 1 brání bezpečnostní pojistka 9 usazená na čepu po jistky 10 v táhlu 6. Pojistka 9 je znázorněna v klidové poloze, ve které tvoří dolní doraz pracovní výchylky výstředníkových palců 2, 3. Pro založení či vyjmutí lana z vodítek 11, 12 je nutno pojistku 9 předem odklopit, výstředníkové palce 2, 3 lze teprve potom vyklonit do krajní spodní polohy, čímž mezi nimi a okraji vodítek 11, 12 vzniknou mezery 17, kterými lze lano snadno založit i vyjmout. Při použití šplhadla na jednoduchém laně toto založíme do obou vodítek 11, 12, při použití lana dvojitého' jeho jeden pramen založíme do horního vodítka 11, druhý do dolního vodítka 12, přičemž oba prameny lana musí mít stejný průměr. U jiného řešení šplhadla znázorněného na obr. 2 je namísto dvou vodítek lana jediné průběžné vodítko 13, do něhož však lze založit pouze jednoduché lano. Díváme-li se na šplhadlo znázorněné v poloze na obr. 1, směrem vzhůru jde po laně volně posouvat, při zatížení táhla 6 směrem , dolů šplhadlo na laně blokuje, zadrží se samočinně na daném místě lana. Po zatížení táhla 6 směrem dolů se toto zatížení přenáší přímo a rovnoměrně rozděluje na oba výstředníkové palce 2, 3 prostřednictvím obou pomocných čepů 7, 8, přičemž se oba výstředníkové palce 2, 3 paralelně pootočí na obou hlavních čepech 4, 5. Dotykové pracovní plochy obou výstředníkových palců 2, 3 sevřou lano ležící v horním 11 a dolním 12 vodítku lana těla 1. Dotykové plochy výstředníkových palců 2, 3 mohou být opatřeny příčnými žebry 15 se zaoblenými hranami, nebo alternativně jednotlivými kuželovitými zoubky 16.

Claims (6)

  1. PŘEDMÉT
    1. Šplhadlo pro šplhání a zajištění osob na laně proti pádu z výšky u něhož se řeší samočinné sevření á zadržení pomocí výstředníkových palců na principu samosvorné dvojzvratné páky, vyznačené tím, že dva výstředníkové palce (2, 3) jsou usazeny nad sebou na hlavních čepech (4, 5] na tělu (1) s dvěma vodítky lana (11, 12), přičemž oba výstředníkové palce (2, 3) jsou prostřednictvím dvou pomocných čepů (7, 8) spojeny táhlem (6).
  2. 2. Šplhadlo podle bodu 1, vyznačené tím, že výstředníkové palce (2, 3) jsou opatřeny pružinami (14).
    ynAlezu
  3. 3. Šplhadlo podle bodu 1, vyznačené tím, že výstředníkové palce (2, 3) jsou opatřeny zaoblenými příčnými žebry (15).
  4. 4. Šplhadlo podle bodu 1, vyznačené tím, že výstředníkové palce (2, 3) jsou opatřeny kuželovitými zoubky (16).
  5. 5. Šplhadlo podle hodu 1, vyznačené tím, že mezi okraji vodítek lana (11, 12) a okraji výstředníkových palců (2, 3) jsou mezery (17) k postrannímu zakládání lana.
  6. 6. Šplhadlo podle bodu 1, vyznačené tím, že tělo (1) je opatřeno jediným průběžným vodítkem lana (13).
CS831179A 1983-02-22 1983-02-22 Šplhadlo pro šplhání a zajištění osob na laně CS241375B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS831179A CS241375B1 (cs) 1983-02-22 1983-02-22 Šplhadlo pro šplhání a zajištění osob na laně

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS831179A CS241375B1 (cs) 1983-02-22 1983-02-22 Šplhadlo pro šplhání a zajištění osob na laně

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS117983A1 CS117983A1 (en) 1985-08-15
CS241375B1 true CS241375B1 (cs) 1986-03-13

Family

ID=5345524

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS831179A CS241375B1 (cs) 1983-02-22 1983-02-22 Šplhadlo pro šplhání a zajištění osob na laně

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS241375B1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014059905A1 (zh) * 2012-10-16 2014-04-24 Zhang Wei 抓绳上升器

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014059905A1 (zh) * 2012-10-16 2014-04-24 Zhang Wei 抓绳上升器

Also Published As

Publication number Publication date
CS117983A1 (en) 1985-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7240937B2 (en) Collapsible grappling hook
US6561313B2 (en) Belay/rappel device for use in climbing activities and the like
CA1284973C (en) Lockable load attachment device
US7353572B2 (en) Snap hook
US5896630A (en) Self locking snap hook
US4069991A (en) Chock for rock climbing
CA2128718A1 (en) Lanyard with pole gripping means
US9956436B2 (en) Rope access equipment
EP0694317A2 (en) Manually operable braking device for a line
CS241375B1 (cs) Šplhadlo pro šplhání a zajištění osob na laně
US4311217A (en) Descent control unit
US20080011543A1 (en) Simple Climber's Multi-Tool
EP4019092A1 (en) Anchorage device
JP4420802B2 (ja) 樹上作業の墜落防止方法
US4765574A (en) Mountain climbing safety device
US3373846A (en) Locking device for ropes and sheaves
CN218305869U (zh) 绳索安全装置
DE102016101649B4 (de) Auf- und Abseilvorrichtung
US20130340217A1 (en) Firefighter/rescue worker utility anchor
RU2261741C1 (ru) Спусковое устройство
US3482393A (en) Boom chain threading apparatus
KR102581493B1 (ko) 추락방지용 로프 클램핑장치
EP1149762A1 (en) Rapidly releasable karabiner safety device
GB1560491A (en) Safety device for gripping a rope
DE2412987A1 (de) Loesbare klemmeinrichtung fuer sicherungsseile, insbesondere fuer bergsteiger