CS240865B1 - Smyčková jednolícní osnovní pletenina - Google Patents
Smyčková jednolícní osnovní pletenina Download PDFInfo
- Publication number
- CS240865B1 CS240865B1 CS843374A CS337484A CS240865B1 CS 240865 B1 CS240865 B1 CS 240865B1 CS 843374 A CS843374 A CS 843374A CS 337484 A CS337484 A CS 337484A CS 240865 B1 CS240865 B1 CS 240865B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- loops
- loop
- laying
- base
- threads
- Prior art date
Links
Landscapes
- Knitting Of Fabric (AREA)
Abstract
Předmětem řešení je smyčková jednolícní
osnovní pletenina, která je složena
z nejméně jedné základní soustavy nití v
obvyklých druzích kladení, z alespoňvjedné
smyčkové soustavy nití a z alespoň jedné
pomocné soustavy nití, sloužící jako
dočasný pracovní prostředek pro vytvarování
smyček. Podstata řešení spočívá v tom,
že 3myčky (5) pleteniny jsou vázaný v základní
soustavě nití slepým kladením v
každém nebo v libovolném sloupku oček.
Pomocná soustava nití je vázána v základní
soustavě nití slepým kladením nebo
kladením pod jehlami nebo společními očky
se základní soustavou nití alespoň v každém
druhém řádku za účelem vytvoření smyček
(5) a v libovolných sloupcích oček
nebo je podélně vložena.
Description
(54)
Smyčková jednolícní osnovní pletenina
Předmětem řešení je smyčková jednolícní osnovní pletenina, která je složena z nejméně jedné základní soustavy nití v obvyklých druzích kladení, z alespoňvjedné smyčkové soustavy nití a z alespoň jedné pomocné soustavy nití, sloužící jako dočasný pracovní prostředek pro vytvarování smyček. Podstata řešení spočívá v tom, že 3myčky (5) pleteniny jsou vázaný v základní soustavě nití slepým kladením v každém nebo v libovolném sloupku oček. Pomocná soustava nití je vázána v základní soustavě nití slepým kladením nebo kladením pod jehlami nebo společními očky se základní soustavou nití alespoň v každém druhém řádku za účelem vytvoření smyček (5) a v libovolných sloupcích oček nebo je podélně vložena.
(51) Int. Cl.’
D 04 B 21/02
240 865
240 865
Vynález se týká smyčkové jednolícní osnovní pleteniny, kte rá v základním provedení sestává z alespoň jedné základní soustavy nití v přímém, střídavém nebo postupném kladení, případně v kombinaci s kladením pod jehlami. Efektní složku tvoří alespoň jedna smyčková soustava nití, pevně vázaná v základní soustavě nebo základních soustavách nití. Pro vytvarování smyček slouží jako součást základního provedení pleteniny alespoň jedna pomocná soustava nití s možností vytváření společných oček s alespoň jednou základní soustavou nití.
Běžně známé smyčkové jednolícní osnovní pleteniny obsahují kromě základní soustavy nití tzv. efektní složku v podobě smyčkové soustavy nití. Vyrábějí se na jednolůžkových osnovních pletařských strojích, vybavených některými ze známých typů pletacích jehel, avšak pomocí plyšových platin. Na háčkových, případně na dvoudílných pletacích jehlách lze vyrábět smyčkové osnovní pleteniny bez speciálního zařízení, avšak konstrukčně upravenými odhozovými platinami.
Z patentové literatury a z praxe je známa rovněž smyčková osnovní pletenina, při jejíž výrobě se používá pomocné soustavy ve funkci dočasného pracovního prostředku, který umožňuje tvorbu smyček tím způsobem, že vytahuje smyčky z efektní smyčkové soustavy směrem od pleteniny na jednu nebo na obě strany, přičemž jsou smyčky pevně vázány základní soustavou nití a tvoří s ní společná očka. Nitě pomocné soustavy mohou přitom vytvářet se základní soustavou nití společná očka alespoň v každém druhém řádku, nebo mohou být do pleteniny v podélném směru volně uloženy. Je rovněž možno vytvářet smyčky ze spojovacích kliček nebo z nití kladených pod jehlami o různé šířce nebo/a výšce na jedné nebo na obou stranách pleteniny. Smyčkové pleteniny podle této konstrukce jsou vhodné zvláště pro metráž s hladkým smyč2
240 kovým krytem a s vyšší hmotností, například na tepelně izolační vložky do oděvů.
Cílem vynálezu je dosáhnout nižší hmotnosti pletenin při stejné hustotě ve srovnání se známými pleteninami, obsahujícími pomocnou soustavu nití pro tvarování smyček na osnovních pletař ských strojích klasického provedení. Dalším, neméně závažným cílem vynálezu je vytvořit podmínky pro zpracování nití hrubšího druhu, například kabílků, efektních nití apod., a to jednodu chým způsobem na pletařských strojích jemného dělení za ekonomicky výhodných podmínek a s možností dosažení barevných a plas tických vzorů ze smyček různého tvaru, velikosti i barvy.
Ke splnění těchto cílů směřuje smyčková jednolícní osnovní pletenina, obsahující kromě alespoň jedné základní soustavy nití ještě alespoň jednu smyčkovou soustavu nití, pevně vázanou v základní soustavě nití. Další technologicky nutnou složku tvo ří alespoň jedna pomocná soustava nití, sloužící pro vytvarování smyček a s možností vytváření společných oček s alespoň jednou základní soustavou nití. Podstata vynálezu spočívá v tom, že smyčky jsou vázány v základní soustavě nití slepým kladením v každém řádku nebo v libovolných řádcích a v každém sloupku nebo libovolném sloupku oček a pomocná soustava je vázána v základní soustavě nití slepým kladením, kladením pod jehlami, společnými očky se základní soustavou nití alespoň v každém druhém řádku k vytvoření smyček a v libovolných sloupcích, nebo je podélně vložena.
□e rovněž-možno smyčky vytvarovat do rozdílných délek. Pokud jde o materiálovou skladbu pleteniny, lze zpracovávat do použitých nitových soustav vedle hladkých přírodních a chemických vláken také sráživé materiály. Při kombinaci smyček s výrazně hrubší nití pomocné soustavy se vytváří na povrchu pleteniny plastický efekt.
Kromě již uvedených výhod pleteniny podle vynálezu, popsaných ve vytčených cílech její konstrukce, tj. úspora materiálu v položce smyčkové soustavy, dosažení nižší hmotnosti pleteniny v důsledku vázání smyčkové soustavy slepým kladením a možnosti výroby na běžně dostupných strojích, je možno vyjmenovat ještě další přednosti. Ode o alternativní střídavé zaplétání dvou nití pomocných soustav vedle sebe pro oddělené vytvarování
240 865 smyček podle vzoru. Nitě hrubšího provedení je možno zapracovat proto, že nevytvářejí očka společná se základní soustavou, nýbrž jsou do základní soustavy zavázány slepým kladením.
Podstata vynálezu a podrobné vysvětlení jeho principu jsou patrné z přiložených nákresů příkladných vazebních provedení smyčkových jednolícních pletenin, znázorňujících na obr. 1 jednu základní soustavu nití ve vazbě dvouřádkového atlasu a smyčkovou soustavu s rozdílnou šířkou smyček, na obr. 2 dvě základní soustavy nití ve vazbě řetízek, kladení pod jehlami a smyčkovou soustavu se smyčkami stejné výšky a šířky, na obr. 3 dvě základní soustavy nití ve vazbě řetízek, sukno a smyčkovou soustavu ve zhuštěném pravidelně rozmístěném provedení smyček a na obr. 4 jednu základní soustavu nití ve vazbě trikot a smyčkovou soustavu s přesazením o jednu rozteč.
Na obr. 1 tvoří základ pleteniny očka .1 ze základní soustavy nití ve vazbě dvouřádkového atlasu, ve kterém jsou vázány slepým kladením smyčky 5. Tyto jsou rozmístěny mezi řádky R2 až R4 ob jeden sloupek oček a mezi řádky R5 až R8 ob dva sloupky oček, čímž jsou vytvořeny smyčky 5 rozdílné šířky. Nitě 6 pomocné soustavy jsou vázány v řádku R3 rovněž slepým kladením a nit '7 pomocné soustavy je vázána v řádku R7 ve společném očku 1* se základní soustavou nití.
Podle obr. 2 tvoří základ smyčkové jednolícní osnovní pleteniny očka 2 v otevřeném řetízku, která jsou vzájemně provázána vratným kladením 11 pod jehlami způsobem pod tři sloupky oček. Smyčky 5 stejné délky a šířky jsou vázány slepým kladením v každém řádku Rl až R4 a v každém druhé/η sloupku oček a tvoří stejnoměrný smyčkový kryt. Nitě 8 pomocné soustavy jsou vázány v řádku Rl kladením pod jehlami v každém druhém sloupku a ve zbývajících řádcích R2 až R4 jsou podélně vloženy. Nitě 9 pomocné soustavy jsou vázány v řádku R4 kladením pod jehlami rovněž v každém druhém sloupku, zatímco v řádcích Rl až R3 jsou podélně vloženy.
Na obr. 3 jsou znázorněny tři řádky smyčkové jednolícní osnovní pleteniny, jejíž základ tvoří očka 2 ze základní soustavy nití v otevřeném řetízku spolu s očky 3 ze základní soustavy nití v suknové vazbě. Smyčky 5 stejné výšky a šířky jsou vázány slepým kladením v každém řádku v základní suknové vazbě
240 865
3, čímž jsou. smyčky 5 pravidelně rozloženy na povrchu pleteniny a tvoří vysoký, hustý smyčkový kryt. Nitě 10 pomocné soustavy jsou podélně vloženy z obou stran oček 2 ze základní soustavy nití v otevřeném řetízku a zároveň z obou stran oček 3 ze základní soustavy nití v suknové vazbě.
Podle obr. 4 tvoří základ smyčkové jedrvolícní osnovní pleteniny očka 4 ve vazbě otevřeného trikotu. Smyčky 5 jsou vázány slepým kladením v řádcích Rl až R3 střídavě nad sebou a v řádcích R4 až R7 s přesazením o jednu rozteč střídavě nad sebou. Nitě 12 pomocné soustavy hrubého provedení jsou vloženy mezi smyčky 5 a očka 4 nebo jejich spojovací kličky ze základní soustavy nití. V tomto případě napomáhá nit 12 pomocné soustavy vy tvářet plast ický vzor na povrchu pleteniny společně se smyčkami 5, které ji obepínají.
Pleteniny podle vynálezu lze uplatnit zejména v oblasti potahových a bytových textilií na základě možnosti velkého rozsahu vzorování na bázi slepého kladení,
Claims (3)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU1. Smyčková jednolícní osnovní pletenina, obsahující alespoň jednu základní soustavu nití v přímém, střídavém, postupném kladení nebo v kombinaci s kladením pod jehlami, alespoň jednu smyčkovou soustavu nití, která je pevně vázána v základní soustavě nití a dále alespoň jednu pomocnou soustavu nití, sloužící pro vytvarování smyček s možností vytváření společných oček s alespoň jednou základní soustavou nití, vyznačující se tím, že smyčky (5) jsou vázány v základní soustavě nití slepým kladením v každém řádku nebo v libovolných řádcích a v každém sloupku nebo v libovolných sloupcích oček a pomocná soustava nití je vázána v základní soustavě nití slepým kladením, kladením pod jehlami nebo společnými očky se základní soustavou nití alespoň v každém druhém řádku k vytvoření smyček (5) a v libovolných sloupcích oček nebo je podélně vložena.
- 2. Smyčková jednolícní osnovní pletenina podle bodu 1, vyznačující se tím, že smyčky (5) jsou rozdílné délky,
- 3. Smyčková jednolícní osnovní pletenina podle bodu 1^2, vyznačující se tím, že základní soustava nití nebo/a smyčková soustava nití nebo/a pomocná soustava nití obsahuje sráživé nitě.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS843374A CS240865B1 (cs) | 1984-05-08 | 1984-05-08 | Smyčková jednolícní osnovní pletenina |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS843374A CS240865B1 (cs) | 1984-05-08 | 1984-05-08 | Smyčková jednolícní osnovní pletenina |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS337484A1 CS337484A1 (en) | 1985-07-16 |
CS240865B1 true CS240865B1 (cs) | 1986-03-13 |
Family
ID=5373600
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS843374A CS240865B1 (cs) | 1984-05-08 | 1984-05-08 | Smyčková jednolícní osnovní pletenina |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS240865B1 (cs) |
-
1984
- 1984-05-08 CS CS843374A patent/CS240865B1/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS337484A1 (en) | 1985-07-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3279221A (en) | Textile product | |
KR100673742B1 (ko) | 편성 면파스너 | |
US5125246A (en) | Knitted elastic lock pile fabric | |
US6389851B1 (en) | Cloth fabric, its method of manufacture and use | |
BR9807063A (pt) | Tecido de fêlpo aperfeiçoado, processos e máquinas de tricotamento circular com elementos de fêlpo aperfeiçoados para manufaturamento de dito tecido de fêlpo aperfeiçoado | |
ES2024308A6 (es) | Genero de punto de felpa o de pelo y maquina tricotosa circular para su fabricacion. | |
JPH02277864A (ja) | パイルニツト製品の製造法とそれを製造するための経編機 | |
CS240865B1 (cs) | Smyčková jednolícní osnovní pletenina | |
DE59304628D1 (de) | Textilmaterial aus webmaschenware | |
ES2006206A6 (es) | Diseno de superficie textil procedimiento para la obtencion del mismo y maquina de urdimbre de generos de punto para ejecutar el procedimiento | |
SU1335593A1 (ru) | Основов заный сетчатый трикотаж | |
SU1254072A1 (ru) | Многослойный кулирный трикотаж и способ его изготовлени | |
RU2023075C1 (ru) | Кулирный плюшевый трикотаж | |
CN1115992A (zh) | 二面式经编织物的编织方法及其编织结构 | |
GB2069549A (en) | Stitch Bonded Fabric | |
CS219062B1 (cs) | Jednolícní osnovní pletenina s plastickým a/nebo barevným efektem a způsob její výroby | |
CS214475B1 (cs) | Proplet a vyztuženým smyčkovým povrchem a způsob jeho výroby | |
ATE140492T1 (de) | Verfahren zur automatischen herstellung einer textilbahn mit dekorativen effekten und vorrichtung zur durchführung des verfahrens | |
JPS5831420B2 (ja) | パイル生地の製造法 | |
RU2049174C1 (ru) | Способ вязания трикотажа уточно-плюшевого переплетения на оборотной машине | |
CN117203385A (zh) | 经编织物的编织方法以及经编机 | |
CS249732B1 (cs) | Jednolicni osnoval pletenina nebo proplet a plastickým a/nebo barevným efektem | |
CS256211B1 (cs) | Osnovní pletenina | |
CS253638B1 (cs) | Zesílená pletenina v osnovní vazbě s plastickým anebo barevným efektem | |
CS259141B1 (cs) | Oenovní pletenina a nejméně dvou soustav nití |