CS240504B1 - Ventilation nozzle for transmitting high frequency] lung ventilation - Google Patents
Ventilation nozzle for transmitting high frequency] lung ventilation Download PDFInfo
- Publication number
- CS240504B1 CS240504B1 CS826927A CS692782A CS240504B1 CS 240504 B1 CS240504 B1 CS 240504B1 CS 826927 A CS826927 A CS 826927A CS 692782 A CS692782 A CS 692782A CS 240504 B1 CS240504 B1 CS 240504B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- ventilation
- nozzle
- aerosol
- ventilation nozzle
- liquid
- Prior art date
Links
Landscapes
- Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)
Abstract
Riešenie sa týká dýzy k prevádzaniu vysokofrekvenčnej dýzovej ventilácie pfúc, pričom umožňuje dlhodobé podáváme aerosolu liečiv, mukolytík, připadne aerosolu vody k zvlhčovaniu dýchacích plynov. Podstata vynálezu tkvie v tom, že vnútrom plášťa ventilačnej dýzy je vedená trubička na přívod kvapaliny, ktorej koniec přesahuje koncom ventilačnej dýzy. Pri prietoku plynov plášťom ventilačnej dýzy je strhávaná kvapalina z trubičky na přívod kvapaliny, ktorá vytvára aerosol liečiva mukolytika, připadne vody na zvlhčeme dýchacích plynov. Vynález je možné použiť pri vysokofrekvenčnej ventilácii plúc v medicíně.The solution relates to a nozzle for performing high-frequency nozzle ventilation of the lungs, while enabling long-term administration of an aerosol of drugs, mucolytics, or an aerosol of water for humidifying respiratory gases. The essence of the invention lies in the fact that a liquid supply tube is guided inside the casing of the ventilation nozzle, the end of which extends beyond the end of the ventilation nozzle. When gases flow through the casing of the ventilation nozzle, liquid is entrained from the liquid supply tube, which creates an aerosol of the drug, mucolytic, or water for humidifying respiratory gases. The invention can be used in high-frequency ventilation of the lungs in medicine.
Description
Riešenie sa týká dýzy k prevádzaniu vysokofrekvenčnej dýzovej ventilácle pl'úc, pričom umožňuje dlhodobé podávanie aerosolu liečiv, mukolytík, připadne aerosolu vody k zvlhčovaniu dýchacích plynov. Podstata vynálezu tkvie v tom, že vnútrom plášťa ventilačnej dýzy je vedená trubička na přívod kvapaliny, ktorej koniec přesahuje koncom ventilačnej dýzy. Pri prietoku plynov plášťom ventilačnej dýzy je strhávaná kvapalina z trubičky na přívod kvapaliny, ktorá vytvára aerosol liečiva mukolytika, připadne vody na zvlhčeme dýchacích plynov. Vynález je možné použit pri vysokofrekvenčnej ventilácii plúc v medicíně.
oui 240504 240504
Vynález sa týká dýzy k prcvádzaniu vysokofrekvenčnej dýzovej ventilácie pl'úc, ktorá umožňuje dlhodobé zavádzanie aerosolu liečiv, mukolytík, připadne čistej vody k zvlhčovaniu dýchacích plynov.
Doposial' známe prevedenia ventilačných dýz majú tú nevýhodu, že podávanie aerosolov liečiv, připadne zvlhčovanie dýchacích plynov aerosolem nie je možné, alebo vyžaduje komplikované přídavné zariadenia.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že v plášti ventilačnej dýzy je umiestnená trubička na přívod kvapaliny, ktorej koniec prečnieva koncom plášťa ventilačnej dýzy. Pri prietoku plynov plášťom ventilačnej dýzy sa na jej konci vytvára podtlak, ktorý z trubičky na přívod kvapaliny vysává kapalinu a pri vysokom prietoku plynov vytvára aerosol liečiva, mukolytika, připadne čistej vody. Množstvo aerosolu sa dá regulovat vhodným ventilom zaradeným do hadičky, ktorou sa kvapalina privádza.
Hlavnou výhodou takto riešenej ventilačnej dýzy je, že sa docieli jednoduchým spósobom účinné a dlhodobo použitelné aerosolizovanie liečiv, mukolytík připadne vody k núdzovému zvlhčeniu dýchacích plynov bez akéhokolvek prídatného zariadenia. Dlhodobé podávanie aerosolov je možné týmto spósobom zabezpečiť pri vysokofrekvenčnej ventilácii aplikované i transtracheálne, či cez intubačnú kanylu.
Na připojených výkresoch je schematicky a zváčšene znázorněná ventilačná dýza, pričom je na obr. 1 schematicky naznačená tvorba aerosolu.
Na obr. 1 je znázorněný schematický nákres ventilačnej dýzy s umiestnením trubičky 2 na přívod kvapaliny, v jej vnútri, pozostáva júcej z plášťa 1 ventilačnej dýzy, so vstupom 3 na přívod pohonných plynov z ventilátora. Vo vnútri plášťa 1 ventilačnej dýzy je umiestnená trubička 2 na prí- vod kvapaliny, ktorej koniec prečnieva koncom plášťa 1 ventilačnej dýzy. Do vstupu 4 trubičky 2 na přívod kvapaliny sa pripája přívod kvapaliny.
Na obr. 2 je znázorněný priečny rez ventilačnou dýzou. Vnútrom plášťa 1 ventilačnej dýzy je vedená koaxiálně trubička 2 na přívod kvapaliny.
Na obr. 3 je znázorněné pripojenie celej ventilačnej dýzy k zdrojů kvapaliny. Plášť 1 ventilačnej dýzy so vstupom 3, v jehož vnútri je trubička 2 na přívod kvapaliny so vstupom 4, ktorý je spojen s nádobou 7, v jehož vnútri na kvapalinu pres přívodnou hadičku 5 s ventilom 6. Na výstupe plášťa 1 ventilačnej dýzy je znázorněný tok plynov 9 a vytváranie aerosolu 10.
Vo, vnútri plášťa 1 ventilačnej dýzy je umiestnená trubička 2 na přívod kvapaliný, ktorej koniec prečnieva koncom plášťa 1 ventilačnej dýzy o 0,2 mm až 1,0 mm, a ktorou sa nasává kvapalina. Poměr priemerov plášťa 1 ventilačnej dýzy k trubičke 2 na přívod kvapaliny je 1 : 3 až 1 : 5. Na vstup 3 plášťa 1 ventilačnej dýzy sa pripája přívod pohonných plynov z vysokofrekvečného ventilátora. Na vstup 4 trubičky na přívod kvapaliny sa pripája prívodná hadička 5 [obr. 3] s ventilom 6, ktorej opačný koniec je ponořený do nádoby 7 s kvapalinou. Pri prietoku plynov plášťom 1 ventilačnej dýzy sa na jej konci vytvoří podtlak, ktorý z konca trubičky 2 na přívod kvapaliny vysává kvapalinu a rozprašuje ju vo formě aerosolu 10. Množstvo aerosolu 10 sa reguluje ventilom B podlá potřeby. Priemer plášťa 1 ventilačnej dýzy sa pohybuje v rozmedzí 0,5 mm do 2,5 mm.
Vytváranie aerosolu liečiv, mukolytík, uvedeným spósobom je možné použiť pri všetkých modifikáciaoh vysokofrekvenčně] ventilácie plúc.
Aerosolem vody je možné prevádzať núdzové zvlhfeovanie dýchacích plynov.
The solution relates to a nozzle for transmitting a high frequency nozzle valve of the lung, allowing long-term administration of aerosol drugs, mucolytes, or aerosol water to humidify respiratory gases. The essence of the invention is that a liquid inlet tube is passed through the inside of the ventilation nozzle casing, the end of which extends beyond the end of the ventilation nozzle. In the flow of gases through the jacket of the ventilation nozzle, the entrained liquid from the liquid inlet tube, which forms the aerosol of the drug mucolytic, is water-moistened with respiratory gas. The invention is applicable to high frequency lung ventilation in medicine.
oui 240504 240504
BACKGROUND OF THE INVENTION The present invention relates to a nozzle for conducting high frequency lung nozzle ventilation, which permits the long-term introduction of aerosol drugs, mucolytes, or clean water to moisturize respiratory gases.
So far known embodiments of ventilation nozzles have the disadvantage that administration of aerosols of drugs, possibly humidification of respiratory gases by aerosol is not possible, or requires complicated additional devices.
The essence of the invention is that in the jacket of the ventilation nozzle there is placed a liquid supply tube whose end protrudes through the end of the jacket of the ventilation nozzle. At the gas flow through the jacket of the ventilation nozzle, a vacuum is created at the end of the nozzle, sucking the liquid out of the liquid supply tube and producing a drug aerosol, mucolytic, or clean water, at high gas flow. The amount of aerosol can be controlled by a suitable valve inserted into the tube through which the liquid is fed.
The main advantage of such a vented nozzle is that it provides effective and long-term usable aerosolization of the drugs in a simple way, mucolytic agents will provide water for emergency humidification without any additional equipment. Long-term administration of aerosols can be accomplished in this way by high-frequency ventilation applied both transtracheally and via the intubation cannula.
In the accompanying drawings, a ventilation nozzle is schematically illustrated and shown in a schematic representation of aerosol formation in FIG.
Fig. 1 is a schematic drawing of a ventilation nozzle with a liquid inlet tube 2 disposed therein, consisting of a ventilation nozzle housing 1, with an inlet 3 for supplying propellant gas from the fan. Inside the housing 1 of the ventilation nozzle is placed a fluid supply tube 2, the end of which protrudes at the end of the housing 1 of the ventilation nozzle. A liquid supply is connected to the inlet 4 of the liquid supply tube 2.
Fig. 2 is a cross-sectional view of the ventilation nozzle. A liquid supply pipe 2 is coaxially guided inside the ventilation nozzle housing 1.
Fig. 3 shows the connection of the entire ventilation nozzle to the liquid sources. A ventilation nozzle housing 1 with an inlet 3 within which a fluid supply tube 2 is provided with an inlet 4 which is connected to a container 7 in the interior of which a fluid is passed through a supply tube 5 with a valve 6. Flow is shown at the outlet of the ventilation nozzle housing 1 gas 9 and aerosol formation 10.
In the interior of the ventilation nozzle casing 1, a liquid supply tube 2 is provided, the end of which protrudes from the end of the ventilation nozzle casing 1 by 0.2 mm to 1.0 mm and by which liquid is sucked. The ratio of the diameters of the ventilation nozzle jacket 1 to the fluid supply tube 2 is 1: 3 to 1: 5. The inlet 3 of the ventilation nozzle housing 1 is connected to a gas supply from a high frequency fan. An inlet tube 5 is connected to the inlet 4 of the liquid supply tube [FIG. 3] with a valve 6, the opposite end of which is immersed in the liquid container 7. At the gas flow through the ventilation nozzle casing 1, a vacuum is created at its end, sucking liquid from the end of the liquid supply tube 2 and spraying it in the form of an aerosol 10. The amount of aerosol 10 is controlled by valve B as required. The diameter of the ventilation nozzle casing 1 is in the range of 0.5 mm to 2.5 mm.
The aerosolization of drugs, mucolytes, in this way can be used for all modifications of high frequency lung ventilation.
Aerosol water can be used to carry out emergency humidification of respiratory gases.
Claims (2)
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS826927A CS240504B1 (en) | 1982-09-29 | 1982-09-29 | Ventilation nozzle for transmitting high frequency] lung ventilation |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS826927A CS240504B1 (en) | 1982-09-29 | 1982-09-29 | Ventilation nozzle for transmitting high frequency] lung ventilation |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS692782A1 CS692782A1 (en) | 1985-07-16 |
| CS240504B1 true CS240504B1 (en) | 1986-02-13 |
Family
ID=5417429
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS826927A CS240504B1 (en) | 1982-09-29 | 1982-09-29 | Ventilation nozzle for transmitting high frequency] lung ventilation |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS240504B1 (en) |
-
1982
- 1982-09-29 CS CS826927A patent/CS240504B1/en unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS692782A1 (en) | 1985-07-16 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4512341A (en) | Nebulizer with capillary feed | |
| US5080093A (en) | Intermittant signal actuated nebulizer | |
| AU600877B2 (en) | Intermittent signal actuated nebulizer | |
| US3291122A (en) | Respirator with nebulizer | |
| US5490630A (en) | Hand-held aerosol dispenser for therapeutic liquids | |
| USRE33642E (en) | Nebulizer with capillary feed | |
| NO983631D0 (en) | Method and apparatus for delivery of aerosol driven medication | |
| US3771721A (en) | Nebulizer | |
| ES484752A1 (en) | Suction-operated nebulizer | |
| GB1326069A (en) | Nebulizers | |
| US2869188A (en) | Medicinal inhalant atomization | |
| DE202009019112U1 (en) | Aerosol introduction device for humidification in breathing circuits | |
| US3733060A (en) | Mist generator | |
| US2819716A (en) | Nebulizer for medicinal preparations | |
| CN208741672U (en) | A kind of low-residual type nebulizer | |
| CS240504B1 (en) | Ventilation nozzle for transmitting high frequency] lung ventilation | |
| ATE9270T1 (en) | INHALER. | |
| EP0290062A3 (en) | High-frequency jet ventilation apparatus | |
| CN218239505U (en) | Sampling head for biological aerosol collection device | |
| US2123334A (en) | Inhaling apparatus | |
| CN219462183U (en) | An ultrasonic nebulizer | |
| CN219022812U (en) | Nebulizable trachea cannula | |
| SU1666119A1 (en) | Inhaler | |
| CN212347377U (en) | Disposable atomizer | |
| CN219804096U (en) | Medical atomizer capable of stirring and heating traditional Chinese medicine liquid |