CS239544B1 - Hand-operated apparatus for cutting edge grinding of round shaped tools - Google Patents

Hand-operated apparatus for cutting edge grinding of round shaped tools Download PDF

Info

Publication number
CS239544B1
CS239544B1 CS845122A CS512284A CS239544B1 CS 239544 B1 CS239544 B1 CS 239544B1 CS 845122 A CS845122 A CS 845122A CS 512284 A CS512284 A CS 512284A CS 239544 B1 CS239544 B1 CS 239544B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
sleeve
grinding
hand
adjustable support
clamping unit
Prior art date
Application number
CS845122A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CS512284A1 (en
Inventor
Frantisek Barta
Vladimir Jager
Miroslav Slauf
Stanislav Kozel
Original Assignee
Frantisek Barta
Vladimir Jager
Miroslav Slauf
Stanislav Kozel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Frantisek Barta, Vladimir Jager, Miroslav Slauf, Stanislav Kozel filed Critical Frantisek Barta
Priority to CS845122A priority Critical patent/CS239544B1/en
Publication of CS512284A1 publication Critical patent/CS512284A1/en
Publication of CS239544B1 publication Critical patent/CS239544B1/en

Links

Landscapes

  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)

Abstract

Ruční zařízení k broušení břitů je určeno jaké přípravek k vícenásobnému broušeni břitů například stopkových fréziček po celém obvodu břitu a může být upnuto na stůl brousicího stroje. Toto zařízeni sestává ze stojanu s naklápěcí vidlicí, z otočného ramene, z objímky s upínací jednotkou a ze stavitelné podpěry. V horní části stojanu je výkyvné upravena naklápěcí vidlice, k jejímuz otáčecímu čepu je připojeno otočné rameno opatřené objímkou s vloženou upínací jednotkou, a která spočívá na stavitelné podpěře. Upínací jednotka je vložena do objímky svým vnějším pouzdrem, které je opatřeno jedním koncem o výměnný ozub upevněný na čele vnějšího pouzdra, a na jehož druhém konci je umístěna pojistná matice. Do zubových mezer výměnného ozubu zasahuje zarážka. Vnitřek vnějšího pouzdra je opatřen vodicím členem, zasunutým také do výsuvného pouzdra, které je opatřeno sklíčidlem a uloženo v tomto vnějším pouzdře. Výsuvné pouzdro má ve své dutině upraven závit pro posuvový šroub, jehož nákružek je uložen na vnitřním čele vnějšího pouzdra, kdežto na vnějším čele tohoto vnějšího pouzdra je uložen otočný kroužek. Jeho dutinou prochází dřík^posuvového šroubu, který je opatřen upevňovací maticí.A hand-held blade grinding machine is intended for a multiple preparation sharpening cutting edges such as milling cutters along the edge of the lip and can be clamped on the grinding machine table. This device consists of a stand with a tilting fork from swivel arm, from clamp to clamp unit and an adjustable support. On top part of the stand is swiveled by tilting the fork to which it is a swivel arm fitted with a sleeve is attached with an inserted clamping unit, and which rests on adjustable support. Clamping unit it is inserted into the socket by its outer with one end o interchangeable tooth attached to the outer face on the other end of which is located lock nut. To the gaps of the interchangeable tooth interrupts the stop. Inside the outer housing is provided with a guide member, also inserted into the retractable housing, which is provided with a chuck and mounted in this outer case. The retractable case has a feed thread is provided in its cavity a bolt whose collar is placed on the inside the outer shell, while the outer shell the head of this outer housing is stored rotary ring. He passes through his cavity the shank of the feed screw provided fastening nut.

Description

Vynález se týká ručního zařízení, které je především určeno jako přípravek k vícenásobnému broušení břitů zaoblené tvarovaných nástrojů, například stopkových fréziček po celém obvodu břitu a může být s výhodou upínáno na stůl brousícího stroje·The invention relates to a hand-held device which is primarily intended as a tool for the multiple grinding of the edges of rounded shaped tools, for example shank milling cutters along the entire periphery of the cutting edge, and which can advantageously be clamped onto the grinding machine table.

Dosud známá zařízení k broušení břitů zabbleně tvarovaných nástrojů pracují na principu šablony, anebo se v poslední době používá ručního přípravku, upevněného na brusce, jehož podstatnými částmi jsou stojan s výkyvným držákem křížového suportu, na jehož příčných saních je upevněn dělicí přístroj, a v něm je upnuta stopková fréza určená k broušení· Broušení samotné pak obstarává tvarovaný brusný kotouč brusky.Known devices for grinding the edges of flutter-shaped tools are known to be template-based, or more recently a grinding machine mounted on a grinding machine, the essential parts of which are a stand with a pivotable cross-slide holder, the grinding tool is clamped for grinding · The grinding itself is then provided by the shaped grinding wheel of the grinding machine.

Zařízení používající šablon mají jisté nevýhody v náročnější výrobě šablon a ve složitém seřizování před brousicím úkonem. Ruční přípravky s křížovým suportem a dělicím přístrojem jsou naopak velmi jednoduché, ale poměrně robustní a neumožňují obsáhnout všechny tvary břitových ploch.The devices using the templates have certain disadvantages in the more demanding manufacture of the templates and in the complicated adjustment before the grinding operation. On the other hand, hand tools with cross support and dividing device are very simple, but relatively robust and do not allow to cover all shapes of cutting edges.

Tyto nedostatky z větší části řeší ruční zařízení k broušení břitů zaobleně tvarovaných nástrojů podle vynálezu. Toto zařízeni sestává ze stojanu s naklápěcí vidlicí, z otočného ramene, z objímky s upínací jednotkou a ze stavitelné podpěry.These drawbacks are largely solved by the handheld device for grinding the edges of round-shaped tools according to the invention. This device consists of a tilting fork stand, a swivel arm, a clamp with a clamping unit and an adjustable support.

Jeho podstata spočívá v tom, že v horní části stojanu je výkyvně upravena naklápěcí vidlice s otáčecím čepem, který nese otočné rameno. Toto otočné rameno je opatřeno objímkou, v níž je uloženo vnější pouzdro upínaoí jednotky. Objímka spočívá na stavitelné podpěře, přičemž je toto vnější pouzdro upínací jednotky spojeno jedním koncem s výměnným ozubem^ do jehož zubových mezer zasahuje zarážka. Druhý konec je opatřen pojistnou matioí. Mezi vnější pouzdro a výsuvné pouzdro, které je uloženo v tomto vnějším pouzdře a opatřeno sklíčidlem, je vložen vodicí člen. Výsuvné pouzdro má ve své dutině umístěn posuvový šroubIts essence consists in that a tilting fork with a pivot pin supporting the swivel arm is pivoted in the upper part of the stand. This pivoting arm is provided with a sleeve in which the outer housing of the clamping unit is received. The sleeve rests on an adjustable support, the outer sleeve of the clamping unit being connected at one end to the interchangeable tooth into whose tooth gaps a detent engages. The other end is provided with a locking mat. A guide member is inserted between the outer sleeve and the sliding sleeve which is housed in the outer sleeve and provided with a chuck. The slide bushing has a feed screw located in its cavity

239 544 opatřený jednak nákružkem, opírajícím se o vnitřní Selo vnějšího pouzdra a jednak upevňovací maticí, načež mezi tento nákružek a matici je vložen otočný kroužek*239 544 provided with a collar based on the inner selo of the outer sleeve and a fastening nut, and then a rotating ring is inserted between the collar and the nut *

Výhodou ručního zařízení podle vynálezu je možnost vícenásobného broušení břitů zaobleně tvarovaných nástrojů lehkým přenosným zařízením* Seřizováním stavitelné podpěry na různé vzdálenosti broušeného nářadí od osy brusného kotouče je možno dosáhnout vybroušení různýoh tvarů ostří*The advantage of the handheld device according to the invention is the possibility of multiple grinding of the edges of rounded tools with a light portable device * By adjusting the adjustable support to different distances of the grinding tool from the axis of the grinding wheel it is possible to grind different blade shapes *

Jeden příklad praktiokého provedení ručního zařízení k broušení břitů zaobleně tvai*ovanýoh nástrojů podle vynálezu je znázorněn na připojenýoh výkresech* Z nich obr* 1 znázorňuje půdorysný pohled s částečným řezem na zařízení podle vynálezu a obr* 2 znázorňuje nárysný pohled na totéž zařízení*One example of a practical embodiment of a hand cutting tool for rounded tools of the present invention is shown in the accompanying drawings. FIG. 1 is a plan view, partially in section, of the apparatus of the invention; and FIG. 2 is a side view of the same apparatus.

Ruční zařízení k broušení břitů zaobleně tvarovaných nástrojů sestává podle obr* 1 tohoto příkladu provedení ze stojanu 26, na který je výkyvné připojena naklápěoím čepem 29 naklápěoí vidlice 25. z otočného ramene 3P spojeného s naklápěoí vidlicí 25 otáčeoím čepem 15* Dále sestává toto ruční zařízení z objímky 1_ do níž je vložena upínací jednotka, která je vytvořena z vnějšího pouzdra 2, z výsuvného pouzdra 4 se sklíčidlem 6, z vodioího členu 10, z posuvového šroubu 8 s upevňovaoí maticí 11, z výměnného ozubu 2 8 pojistnými prostředky 13, z otočného kroužku Ζθ zarážky 2 a stavitelné opěry 28* Otočné rameno 30 je otočně spojeno s naklápěoí vidlicí 25 pomocí otáčecího čepu 15* K opačnému konci otočného ramene 30 je připojena objímka 1», do které je vložena upínací jednotka vytvořená tak, že její vnější pouzdro 2. je zasunuto do této objímky £ a do tohoto vnějš^io pouzdra 2 je opět vloženo výsuvné pouzdro k. Mezi tímto výsuvným pouzdrem 4 a vnějším pouzdrem £ je umístěn vodicí člen 10, který zabraňuje výsuvnému pouzdru 4 v otáčení*The hand-held tool for grinding the edges of round-shaped tools comprises, according to FIG. from a sleeve 7 into which a clamping unit is formed, which is formed from an outer sleeve 2, a withdrawable sleeve 4 with a chuck 6, a guide member 10, a feed screw 8 with a fixing nut 11, a replaceable tooth 2 8 rotatable ring zarθ of stop 2 and adjustable support 28 * Swivel arm 30 is pivotally connected to the tilting fork 25 by means of a pivot pin 15 * To the opposite end of the swivel arm 30 is connected a sleeve 1 »into which a clamping unit formed 2 is inserted into the sleeve 6 and into the outer sleeve A slide-out sleeve k is inserted again between the slide-out sleeve 4 and the outer sleeve 4, which prevents the slide-out sleeve 4 from rotating.

V dutině 17 výsuvného pouzdra 4 je vytvořen závit pro posuvový šroub 8, na jehož dříku je vytvořen nákružek 1.8, který se opírá o vnitřní čelo vnějšího pouzdra 2* Dřík tohoto posuvového šroubu 8. prochází dále dnem vnějšího pouzdra 2. a otočným kroužkem k němuž je připojen pomooí upevňovací matice 1,1 *In the cavity 17 of the telescopic sleeve 4 is provided for the feed screw thread 8 on whose stem is a collar 1.8, which bears against the inner face of the outer casing 2 * of the feed screw shank extends below the eighth day of the second outer shell and the rotary ring to which is attached using a fixing nut 1.1 *

O vnější čela vnějšího pouzdra 2. a objímky £ se opírá výměnný ozub 2» upevněný k vnějšímu pouzdru 2 pojistnými prostředky 13*A replaceable tooth 2 »is fastened to the outer face of the outer sleeve 2 and of the sleeve 4, fastened to the outer sleeve 2 by means of locking means 13 *.

239 344239 344

Do výřezů výměnného ozubu 2 zasahuje zarážka <?, která výměnný ozub 2 zajiěluje proti pootočení· Na protějším konci vnějšího pouzdra 2 je vytvořen vnější závit pro dvojitou pojistnou matici 2» W stejném konci výsuvného pouzdra 4 je vytvořen závit pro umístění sklíčidla 6 běžné konstrukce. Do sklíčidla 6_ je v tomto příkladě provedení upnuta stopková frézička 16., připravená k broušení brusným kotoučem 14. Na obr. 2 je znázorněno umístění stavitelné podpěry 28, v tomto příkladě zašroubované do stolu brusky, Pro broušení břitů nástrojů s vnější kulovou plochou se - jak je zde rovněž znázorněno - ustavuje osa nástroje 16 i osa naklápěcího čepu 29, do horizontální osy o brusného kotouče 14. Ustaví-li se osa broušeného nástroje více nad horizontální osu o brusného kotouče, bude broušen nástroj 16 s oblými boky, to znamená, že s rostoucí vzdálenosti těchto os poroste špičatost a poloměr bočních břitů nástroje 16, a jeho oblost bude plošší,In the cut-outs of the interchangeable tooth 2, there is a stop?, Which locks the interchangeable tooth 2 against rotation. At the opposite end of the outer sleeve 2 an external thread is provided for the double lock nut 2. The chuck 6 in this embodiment is clamped with a milling cutter 16 ready for grinding with the grinding wheel 14. FIG. 2 shows the position of the adjustable support 28, in this example screwed into the grinding table. as also shown here, the tool axis 16 and the pivot axis 29 align the grinding wheel 14 with the grinding wheel 14. If the grinding tool axis is positioned more than the grinding wheel horizontal axis, the tool 16 with rounded sides will be ground, that as the distance between these axes increases, the sharpness and radius of the side edges of the tool 16 will increase, and its roundness will be flatter,

S ručním zařízením k broušeni břitů zaobleně tvarovaných nástrojů se pracuje tak, že po upevnění ručního zařízení ke stolu brusky šrouby 27 se pro nástroje 16 s rádiusovými nebo kulovými profily nejprve upevní broušený nástroj 16 do sklíčidla 6., pak se ustaví horizontální osa naklápěcího čepu 29 do stejné horizontální roviny s horizontální osou o brusného kotouče 14 a do stejné roviny se pak stavěcím šroubem 20 stavitelné podpěry 28 ustaví osa broušeného nástroje 16. Toto ustavení se s výhodou provádí při stolu brusky v některé krajní poloze.The hand tool for grinding the edges of round shaped tools is operated by first fixing the hand tool to the grinding table by means of screws 27 for tools 16 with radius or spherical profiles in the chuck 6, then setting the horizontal axis of the pivot pin 29 The axis of the grinding tool 16 is adjusted to the same horizontal plane with the horizontal axis o of the grinding wheel 14, and then the axis of the grinding tool 16 is adjusted to the same plane by the adjusting screw 20 of the adjustable support 28.

Pak se stolem brusky najede tak, aby bylo možno otáčením posuvového šroubu 8. vysunout výsuvné pouzdro 4, pojištěné proti pootočení vůči vnějšímu pouzdru 2. vodicím členem 10 tak, aby se vrchol břitu nástroje 16 dotýkal povrchu brusného kotouče 14. Nato se otáčením vnějšího pouzdra po povolení pojistné matice 2 nastaví broušený nástroj 16 tak, aby brusný kotouč 14 zasahoval do mezery mezi ostřími tohoto broušeného nástroje 16. Pak se ke vnějšímu pouzdru £ připevní pojistnými prostředky 13 takový výměnný ozub 2» jehož počet ozubů je roven počtu břitů broušeného nástroje 16, anebo jehož počet ozubů je dělitelný počtem břitů tohoto nástroje 16. Zajištění broušeného nástrojeThen, the grinding table is driven in such a way that the rotating slide screw 8 can be pulled out of the withdrawable sleeve 4 secured against rotation against the outer sleeve 2 by the guide member 10 so that the tip of the cutting edge 16 touches the surface of the grinding wheel 14. after loosening the lock nut 2, the grinding tool 16 adjusts so that the grinding wheel 14 extends into the gap between the cutting edges of the grinding tool 16. Then, such a replaceable tooth 2, whose number of teeth equals the number of cutting edges of the grinding tool 16 or whose number of teeth is divisible by the number of cutting edges of the tool 16. Securing the ground tool

239 544 proti pootočení obstará odpružený jazýček zarážky £, který zaskočí do mezery mezi ozuby· Broušení samotné se po spuštění brousicího stroje provádí kýváním ručního zařízení podle vynálezu kolem naklápčoího čepu 29. Po nabroušení jednoho břitu se výměnným ozubem 2. pootočí broušený nástroj 16 do polohy, vhod né k broušení dalšího břitu*The sanding itself is performed after the grinding machine has been started by swinging the hand-held device according to the invention around the pivot pin 29. After grinding one blade with the exchangeable tooth 2, the tool 16 is rotated to the position , suitable for grinding of other cutting edge *

Claims (1)

Ruční zařízeni k broušení břitů zaobleně tvarovaných nástrojů, sestávájíoí z otočného ramene, objímky s upínací jednotkou a stavitelné podpěry, vyznačené tím, že otočné rameno (30) je opatřeno objímkou (1), v níž je uloženo vnější pouzdro (2) upínací jednotky, a kterážto objímka (1) spočívá na stavitelné podpěře (28), přičemž je toto vnější pouzdro (2) upínací jedA notky spojeno jedním koncernyvýměnným ozubem (3)^ do jehož zubových mezer zasahuje zarážka (9), kdežto jeho druhý koneo je opatřen pojistnou maticí (5)» a také že mezi vnější pouzdro (2) a výsuvné pouzdro (4), které je uloženo v tomto vnějším pouzdře (2) a opatřeno sklíčidlem (6), je vložen vodicí člen (10), a ještě dále že toto výsuvné pouzdro (4) má ve své dutině (17) . * umístěn posuvový šroub (8) opatřený jednak nákružkem, opírajícím se o vnitřní čelo vnějšího pouzdra (2) a jednak upevňovací maticí (11), načež mezi tento nákrůžek a matici (11) je vložen otočný kroužek (7)·A hand-held device for grinding the edges of round-shaped tools, consisting of a swivel arm, a clamp with a clamping unit and an adjustable support, characterized in that the swivel arm (30) is provided with a clamp (1) receiving the outer sleeve (2). and wherein the sleeve (1) rests on an adjustable support (28), the outer sleeve (2) of the clamping unit being connected by a single interchangeable tooth (3) into the tooth gaps of which a stop (9) engages; and also that a guide member (10) is inserted between the outer sleeve (2) and the sliding sleeve (4) which is housed in the outer sleeve (2) and provided with a chuck (6), and further that the sliding sleeve (4) has in its cavity (17). * displacement screw (8) provided with a collar, supported on the inner face of the outer casing (2) and a fastening nut (11), and then a rotating ring (7) is inserted between the collar and the nut (11) ·
CS845122A 1984-07-02 1984-07-02 Hand-operated apparatus for cutting edge grinding of round shaped tools CS239544B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS845122A CS239544B1 (en) 1984-07-02 1984-07-02 Hand-operated apparatus for cutting edge grinding of round shaped tools

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS845122A CS239544B1 (en) 1984-07-02 1984-07-02 Hand-operated apparatus for cutting edge grinding of round shaped tools

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS512284A1 CS512284A1 (en) 1985-05-15
CS239544B1 true CS239544B1 (en) 1986-01-16

Family

ID=5395486

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS845122A CS239544B1 (en) 1984-07-02 1984-07-02 Hand-operated apparatus for cutting edge grinding of round shaped tools

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS239544B1 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
CS512284A1 (en) 1985-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2536818A1 (en) Portable skate sharpener
JPH0577202A (en) Portable circular saw
US5618226A (en) Apparatus for grinding a reciprocal trimming blade
US7118466B2 (en) Scissor sharpening machine
US20140162538A1 (en) Sharpening fixture, portable sharpening tool and kit
US4912881A (en) Multiple angle dressing device for tools and stock
KR20230164725A (en) Scissors that can be transferred between cutting and sharpening configurations
US5505655A (en) Adjustable tool platform and an abrading machine including the same
KR200191364Y1 (en) Tool grinding fixture
CS239544B1 (en) Hand-operated apparatus for cutting edge grinding of round shaped tools
US4299142A (en) Grinding machine with reorientable chain holding clamp
US3279282A (en) Saw grinder
US5142947A (en) Adjustable motor-operated circular saw sharpener
US2710498A (en) Universal grinding fixture
JPH0899Y2 (en) Polishing device for mounting a portable cutting machine
CN105517761B (en) For the tool rack with angle display being used together with bench grinding machine
US5090160A (en) Planer blade sharpening apparatus
US4198950A (en) Dressing device for wheels or the like
US5274957A (en) Band saw sharpener
US5000061A (en) Dressing apparatus for grinding wheels
US4843769A (en) Stump grinder tooth sharpening apparatus
CN219819225U (en) Surface treatment tool guide assembly and sander
JP2539682Y2 (en) Rotary blade polishing device for brush cutter
CN218533792U (en) Cutter grinding abrasive belt machine
JPH0929595A (en) Polishing machine