CS239158B1 - Hatch attachment - Google Patents
Hatch attachment Download PDFInfo
- Publication number
- CS239158B1 CS239158B1 CS836025A CS602583A CS239158B1 CS 239158 B1 CS239158 B1 CS 239158B1 CS 836025 A CS836025 A CS 836025A CS 602583 A CS602583 A CS 602583A CS 239158 B1 CS239158 B1 CS 239158B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- hinge
- catch
- pair
- pin
- hatch
- Prior art date
Links
Landscapes
- Hinges (AREA)
Abstract
Závěsné zariadenie poklopov, pozostávajúce zo závěsu so záchytom, upevněným v rúrke poklopu, kde válcové teleso závěsu je vložené do telesa záchytu, zdola opatřeného dolným axiálnym otvorom o vačšom priemere ako je celková dlžka priečneho záchytného čapu a zhora opatřeného horným axiálnym otvorom s dvojicou přechodových drážok pre priečny záchytný čap, kde na rozhraní medzi horným axiálnym otvorom a dolným axiálnym otvorom je radiálna medzikruhová stená. Riešeným problémom je vytvorenie funkčně spolehlivého a konstrukčně hospodárného závěsného zariadenia, vhodného aj pre šikmé tažné sily. To sa dosahuje tým, že válcové teleso závěsu (lj je vo svojej dolnej časti opatřené dolu vysunutým axiálnym odpruženým kolíkem (7), orientovaným proti dorazu (9) v spodnej časti telesa záchytu (8j, v ktorého radiálněj medzifcruhovej stene (12) je zespodu vytvořená dvojica sediel (14) půdorysné presadených voči dvojici přechodových drážok (15).A hatch suspension device, consisting of a hinge with a catch, fixed in the hatch tube, where the cylindrical body of the hinge is inserted into the catch body, provided from below with a lower axial hole with a larger diameter than the total length of the transverse catch pin and from above with an upper axial hole with a pair of transition grooves for the transverse catch pin, where at the interface between the upper axial hole and the lower axial hole there is a radial intermediate annular wall. The problem solved is to create a functionally reliable and structurally economical hanging device, also suitable for oblique tensile forces. This is achieved by the fact that the cylindrical body of the hinge (1j) is provided in its lower part with a downwardly extended axial spring pin (7), oriented against the stop (9) in the lower part of the catch body (8j, in whose radial intermediate annular wall (12) a pair of seats (14) are formed from below, offset in plan view from a pair of transition grooves (15).
Description
Vynález sa týká závěsného zariadenia poklopov, pozostáva] ůceho zo závěsu so záchytom, upevněným v rúrke poklopu, kde válcové teleso závěsu je vložené do telesa záchytu, zdola opatřeného dolným axiálnym ntvorom o vačšom priemere, ako je celková dlžka priečneho záchytného čapu a zhora opatřeného horným axiálnym otvorom s dvojicou přechodových drážok pre priečny záchytný čap, kde na rozhraní medzi horným axiálnym otvorom a dolným axiálnym otvorom je radiálna medzikfuhová stená.The invention relates to a hinged hinge device comprising a hinge with a grip fastened in a hatch tube, wherein the hinge cylindrical body is inserted into a grip body from below provided with a lower axial bore of a larger diameter than the total length of the transverse retaining pin and an axial bore with a pair of transverse grooves for a transverse retaining pin, wherein a radial inter-circular wall is at the interface between the upper axial bore and the lower axial bore.
Doteraz používané závěsné zariadenia poklopov sú také, že ich záchyty v rúrkach poklopu sú vyhotovené ako vodorovná pásnica, privarená svojlmi Ikoncami do rúrky poklopu v jej hornej časti. Závesom je normalizovaný závěsný hák, ktorý sa zachytává o pásnicu. Nevýhodou je obtiažna manipulácia s hákom v otvore záchytu a tiež deformácie ovelovej pásnice od ohybového momentu. Sú tiež známe také riešenia závěsného zariadenia, u ktorých je teleso závěsu v spodej časti opatřené radiálnymi výstupkami tvoriacimi zámku a je obklopené odpruženou rúrkou s opěrnými paticami. Nevýhodou takýchto riešení je ich zložitosť a vhodnost len pre axiálně tahové namáhania.-U šikmých ťahov, ktoré sa v praxi móžu vyskytnut, je takýto závěs vystavený značným ohybovým momentem pre relativné veíkú výšku jeho vyčnievajúcej časti.The hinged hinge devices used hitherto are such that their catches in the hatch tubes are designed as a horizontal flange, welded by their Icecons to the hatch tube at its upper part. The hinge is a standardized suspension hook that is attached to the flange. The disadvantage is the difficult handling of the hook in the catch opening and also the deformation of the oval flange from the bending moment. Suspension device solutions are also known in which the hinge body is provided at the bottom with radial projections forming a lock and surrounded by a spring-loaded tube with support bases. The disadvantage of such solutions is their complexity and suitability only for axial tensile stresses. In the case of oblique strokes that may occur in practice, such a hinge is subjected to considerable bending moments for the relative large height of the projecting portion thereof.
Uvedené nevýhody odstraňuje závěsné zariadenie poklopov podlá vynálezu, ktorého podstata spočívá v tom, že válcové teleso závěsu je vo svojej dolnej časti opatřené dolu vysunutým axiálnym odpruženým kolíkom, orientovaným proti dorazu v spodnej časti telesa záchytu, v ktorého radiálnej medzikruhovej stene je zospodu vytvořená dvojica sediel půdorysné presadených voči dvojici přechodových drážok.The above-mentioned disadvantages are eliminated by the hinge hinge device according to the invention, which is characterized in that the hinge cylindrical body is provided with a downwardly extending axial spring pin oriented against the stop in the lower part of the catch body in its lower part. plan offset to a pair of transition grooves.
Výhodou závěsného zariadenia poklopov podlá vynálezu je, že umožňuje nenáročnú manipuláciu pri upínaní břemena — poklopu v zámke záchytu, pričom je vhodné aj pre namáhanie šikmými silami pri použití viacerých záveisov na jednom poklope.An advantage of the hinged hinge device according to the invention is that it enables easy manipulation when clamping the load-hatch in the catch lock, and is also suitable for slant loads when using multiple hinges on one hatch.
'Příklad vyhotovenia závěsného zariadenia poklopu podl'a vynálezu je znázorněný na výkresoch, na ktorých obr. 1 představuje nárysný rez časti poklopu so závěsným zariadením v uzamkmutom stave a obr. 2 ροhlad zhora na teleso záchytu.An example of an embodiment of the hinge hinge device according to the invention is shown in the drawings, in which: FIG. 1 is a front sectional view of a portion of the hatch with the hinge device in the locked state; and FIG. 2 view from above on the capture body.
Závěsné zariadenie pozostáva zo závěsu 1 v podobě válcového telesa, v hornej časti ktorého je priečny závěsný čap 3 poistený proti vysunutiu poistnými krúžkami 2. V dolnej časti je do telesa závěsu 1 zalisovaný priečny záchytný čap 6, ktorého voíné konce prečnievajú na otoe strany telesa závěsuThe hitching device consists of a hinge 1 in the form of a cylindrical body, in the upper part of which the transverse hinge pin 3 is secured against sliding by the locking rings 2. In the lower part there is a transverse gripping pin 6 pressed into the hinge body 1.
1. Smerom dolu vyčnieva suvne uložený axiálny odpružený kolík 7, vsadený spolu s jeho tlačnou pružinou 5 do priebežného axiálneho otvoru, prechádzajúceho aj střednou častou priečnehO' záchytného čapu 8 v smere kolmom na tento čap 6. Axiálny odpružený kolík 7 je proti vypadnuitiu istený skrutkou 4, ktorej hlava tiež vymedzuje jeho krajná vysunutu polohu. Kolík 7 je svojim volným koncom orientovaný proti dorazu 9 privarenému ik telesu záchytu 8 na jeho dolnom okraji. Teleso záchytu 8, ktoré je válcovité a je ipriivarené k rúrlke 10 poklopu, je zdola opatřené dolným axiálnym otvorom 11, ktorý má vačší priemer ako je celková dížka priečneho záchytného čapu 6, aby sa tento mohol volné pootáčať okolo hlavnej osi telesa závěsu 1. Zhora je teleso záchytu 8 opatřené horným axiálnym otvorom 13, ktorého priemer je menší ako je celková dížka priečneho záchytného čapu 6. Obldva uvedené axiálně otvory 11, 13 na seba nadvazujú a v radiálnej medzikruhovej stene 12 na ich rozhraní je zospodu vytvořená dvojica polvalcových sediel 14 pre volné konce priečneho záchytného čapu 6. Tým sa vytvoří spolehlivá zámka medzi telesom závěsu 1 a telesom záchytu 8. V hornom axiálnom otvore 13 je vytvořená dvojica proti sebe usporiadaných přechodových drážok 15 pre priečny záchytný čap 8. Ich spojnica je v půdoryse voči spojnici sediel 14 presadená o uhol 90°. V hornej časti telesa závěsu 1 je vytvořený zářez 18.1. A downwardly extending axially sprung pin 7 projects with its compression spring 5 protruding downwardly into a continuous axial bore extending through the central portion of the transverse retaining pin 8 in a direction perpendicular to this pin 6. The axial sprung pin 7 is secured with a screw 4, the head of which also defines its extreme extended position. The pin 7 is oriented with its free end against the stop 9 welded to the catch body 8 at its lower edge. The catch body 8, which is cylindrical and welded to the cover tube 10, is provided with a bottom axial bore 11 having a larger diameter than the total length of the transverse retaining pin 6 so that it can freely rotate about the main axis of the hinge body 1. the receiving body 8 is provided with an upper axial bore 13 whose diameter is less than the total length of the transverse retaining pin 6. The two axial bores 11, 13 are connected to each other and a radial annular wall 12 at their interface forms a pair of semi-cylindrical saddle 14 This creates a reliable lock between the hinge body 1 and the catch body 8. In the upper axial bore 13 a pair of transverse grooves 15 for the transverse retaining pin 8 are arranged opposite one another. 90 °. A notch 18 is formed in the upper part of the hinge body 1.
Práca so závěsným zariadením poklopov je jednoduchá. Teleso závěsu 1 sa zasunie cez horný otvor 13 do telesa záchytu 8 tak, aby priečny záchytný čap 6 prešiel přechodovými drážkami 15. Po překonaní proititlaku pružiny 5 možno teleso závěsu 1 pootočit okolo jeho* hlavnej osi o 90°, pričom volné konce priečneho záchytného čapu 6 zapadnú do sediel 14. Pri uvolňovaní závěsu 1 sa postupuje opačné.Working with the hatch hinges is simple. The hinge body 1 is inserted through the upper opening 13 into the catch body 8 so that the transverse catch pin 6 passes through the transverse grooves 15. After overcoming the spring back pressure 5, the hinge body 1 can be rotated about its main axis by 90 ° with free ends of the transverse catch pin. 6 will engage the seats 14. To release the hinge 1, the reverse procedure is followed.
Závěsné zariadenie podlá vynálezu je obzvlášť vhodné pre také poklopy, na ktorých je takýchto zariadení viac, podorysne rozložených do různých geometrických útvarov, například trojuholníka, obdížnika a pod., ktorých závěsy 1 sú pomoeou lán spojené so společným zdvihadlovým hákom, takže sú namáhané šikmým ťahom. 'Plnit túto funkciu napomáhá dvojica sediel 14 alko aj zářez 16, ktorý možno využiť pre případné namontovanie lanovej kiladičky na priečny závěsný čap 3. V důsledku relativné krátké] dížky vyčnievajúcej časti telesa závěsu 1 a jeho značného priemeru nehrá ohybový moment ani pri šikmom tahu významnejšiu rolu.The hitching device according to the invention is particularly suitable for such hatches, in which there are more such hinges, subdivided in various geometrical formations, for example a triangle, a rectangular or the like, whose hinges 1 are connected to a common hoist by means of ropes. . This function is assisted by a pair of seats 14, an alcove and a notch 16, which can be used for eventual mounting of the rope crusher on the transverse hinge pin 3. Due to the relatively short length of the protruding part of the hinge body 1 and its considerable diameter, role.
Claims (2)
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS836025A CS239158B1 (en) | 1983-08-17 | 1983-08-17 | Hatch attachment |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS836025A CS239158B1 (en) | 1983-08-17 | 1983-08-17 | Hatch attachment |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS602583A1 CS602583A1 (en) | 1985-05-15 |
CS239158B1 true CS239158B1 (en) | 1985-12-16 |
Family
ID=5406376
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS836025A CS239158B1 (en) | 1983-08-17 | 1983-08-17 | Hatch attachment |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS239158B1 (en) |
-
1983
- 1983-08-17 CS CS836025A patent/CS239158B1/en unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS602583A1 (en) | 1985-05-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6595379B1 (en) | Lock for preventing inadvertent removal of a first frame component of an adjustable storage system from a second frame component of the adjustable storage system and the adjustable storage system | |
US5499591A (en) | Mooring device for boats | |
DE3017692C2 (en) | ||
US3861106A (en) | Coupling structure for cooperation with a member anchored in a stone part | |
US4401333A (en) | Pelican hook | |
US5927780A (en) | Swivel hoist ring to web sling connector | |
US5588188A (en) | Swaged cable swivel hook assembly and swivel hook therefor | |
EP0231188A1 (en) | A device for rapidly fixing the ends of cables and the like | |
US1661868A (en) | Clamping device | |
DE29922219U1 (en) | Door arrester | |
CN201221195Y (en) | Self-locking type scaffold hook | |
DE102007022956B4 (en) | pendant | |
DE6947750U (en) | FASTENING DEVICE | |
CS239158B1 (en) | Hatch attachment | |
US4776480A (en) | Waste-paper basket and strap adapted to the attachment of the basket | |
FI87167C (en) | FOER ETT FORDON AVSETT DRAGKROKSUPPSAETTNING MED EN LOESTAGBAR DRAGKROK | |
CA1072520A (en) | Clamping device | |
US3360287A (en) | Scaffolding | |
DE8406130U1 (en) | STOP SWIVEL | |
FI110931B (en) | Attach the hook | |
US20170226785A1 (en) | Hinge pin | |
CN115367607B (en) | Flexible connector with adjustable length | |
JPS607130B2 (en) | Rope parts | |
DE69615778T2 (en) | Improved hooks for a gallery bar | |
CN211231429U (en) | Quick-release and backstop shackle |