CS234232B1 - Method of biological sewage treatment - Google Patents

Method of biological sewage treatment Download PDF

Info

Publication number
CS234232B1
CS234232B1 CS184583A CS184583A CS234232B1 CS 234232 B1 CS234232 B1 CS 234232B1 CS 184583 A CS184583 A CS 184583A CS 184583 A CS184583 A CS 184583A CS 234232 B1 CS234232 B1 CS 234232B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
stage
biological
treatment
wastewater
purification
Prior art date
Application number
CS184583A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Jaroslav Dostal
Rudolf Svetel
Alexandr Branyik
Miroslav Viest
Jiri Merta
Josef Gogela
Original Assignee
Jaroslav Dostal
Rudolf Svetel
Alexandr Branyik
Miroslav Viest
Jiri Merta
Josef Gogela
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaroslav Dostal, Rudolf Svetel, Alexandr Branyik, Miroslav Viest, Jiri Merta, Josef Gogela filed Critical Jaroslav Dostal
Priority to CS184583A priority Critical patent/CS234232B1/en
Publication of CS234232B1 publication Critical patent/CS234232B1/en

Links

Landscapes

  • Purification Treatments By Anaerobic Or Anaerobic And Aerobic Bacteria Or Animals (AREA)

Abstract

Způsob biologického čištění odpadních vod, zejména vod ze zušlechioven textilních materiálů. Čištění se provádí pomocí stabilizované kultury laktacidogennicb bakterii, kdy nečistoty na bázi glycidů a bílkovin jsou štěpeny v kyselá oblasti nejvýše do pH 7 a čištění probíhá ve dvou stupních. Během prvního stupně se provádí dávkování stabilizované kultury laktacidogenních bakterií v množství 0,01 mg.l_i až 10 g.l“1 rozpuštěné přímo v odpadní vodě, případné a přídavkem revitalizační směsi o složení 400 g ' sacharózy a 400 g mravenčenu sodného na každých 10 g stabilizované kultury laktacidogenních bakterii a v druhém stupni se použije biologické aktivace dočištění nebo chemické s částečnou recirkulaci kalů.Biological waste treatment method water, in particular from the processing plants textile materials. The cleaning is carried out by means of stabilized lactacidogenic bacteria cultures when carbohydrate-based impurities a proteins are cleaved in the acidic region up to a pH of 7 and purification takes place in two stages. During the first degree, the performs dosing of the stabilized culture lactacidogenic bacteria in amounts 0.01 mg.l_i to 10 g.l “1 dissolved directly in wastewater, optional and added revitalizing mixtures of 400 g ' sucrose and 400 g sodium formate for every 10 g of stabilized culture lactacidogenic bacteria and in the second biological activation is used purification or chemical partial sludge recirculation.

Description

Vynález se týká biologického způsobu čištění odpadních vod pomocí stabilizované kultury laktacidogenních bakterií, která štěpí při vhodném pH ve vodném roztoku vysokomolekulární látky, jako jsou například, glycidy a eliminuje bílkoviny. Použití je možné zejména u odpadních vod z bělidel a bareven přírodních materiálů, kdy pH odpadní vody, vstupující na čistírnu se pohybuje v kyselé oblasti, nejvýše do pH 7,8 a dále pak i u jiných odpadních vod, které obsahují tyto vysokomoleku lámí látky za stejného rozsahu pH.The invention relates to a biological process for the purification of waste water by means of a stabilized culture of lactacidogenic bacteria which cleaves at an appropriate pH in an aqueous solution of high molecular weight substances, such as, for example, carbohydrates and eliminates proteins. The use is possible especially in waste water from bleaches and dyes of natural materials, where the pH of the waste water entering the treatment plant is in the acid range, up to pH 7.8, and also in other waste waters containing these high molecular weight substances. pH range.

Při úpravárenském procesu je znečištění odpadních vod dáno souhrnem znečištění, vzniklého úbytkem materiálu z původního množství zpracovaného materiálu a z chemikálií, které jsou při technologii úpravárenského procesu použity. Vzájemná reakce chemikálií, materiálu a vody pak dává výsledné pH vody a soubor znečištění organického a anorganického charakteru přitékající na čistírnu, popřípadě odtékající do toku.In the treatment process, the waste water pollution is determined by the sum of the pollution resulting from the loss of material from the original amount of processed material and from the chemicals used in the treatment technology. The mutual reaction of chemicals, material and water then gives the resulting pH of water and a set of contamination of organic and inorganic character entering the sewage treatment plant, eventually flowing into the stream.

Pro posouzení účinnosti čištění odpadních vod je bráno zejména množství organických látek, odbouraných v čistírenském procesu a množství nerozpuštěných látek, zachycených na čistír ně. Při čištění, kdy jsou odbourány organické látky jen zčásti a nerozpuštěné látky jsou čistírnou špatně zachyceny, pak dochází v toku ke zhoršení samočisticí schopnosti, je ohrožen život v toku, zejména ryby a může dojít i k vážným haváriím. Proto je účelné před vypuštěním odpadních vod sní- . žit čistírenským pochodem množství organických látek a nerozpuštěných látek na co nejmenší množství.In particular, the amount of organic substances degraded in the treatment process and the amount of suspended solids retained in the treatment plant are taken into account for assessing the efficacy of wastewater treatment. During cleaning, when organic substances are only partially broken down and undissolved substances are poorly captured by the treatment plant, the flow in the stream worsens the self-cleaning ability, threatens the life in the stream, especially fish, and serious accidents may also occur. Therefore, it is advisable to reduce the effluent before discharge. to clean up the amount of organic substances and suspended solids to the smallest possible amount.

K tomuto účelu slouží různé typy čistících zařízení.Various types of cleaning equipment are used for this purpose.

V podstatě se jedná o tyto způsoby:Basically, these are:

- 2 234 232- 2 234 232

Chemické čištění, kdy neutralizací a srážením v kalovém mraku se odstraňuje část organického znečištění a nerozpuštěných látek, popřípadě neutralizuje nevhodné pH.Dry cleaning, where neutralization and precipitation in a sludge cloud removes some organic contaminants and suspended solids, or neutralizes inappropriate pH.

Toto čištění se používá převážně tam, kde odpadají bárevenské odpadní vody, poněvadž barva je při biologickém čištění špatně odstranitelná. Nevýhodou tohoto způsobu čištění je malá účinnost na odbourání organických látek. Čistící efekty u chemického způsobu čištění málokdy překročí 60 %, bývají i nižší, přitom přidávané chemikálie jsou většinou na závadu i samotnému samočištění v toku, kde zvyšují solnost a mohou svou toxicitou ničit přirozené biologické oživení. Další nevýhodou chemického čištění je velké množství vzniklých kalů, které většinou jsou nevhodné pro zemědělské použití a vyvážejí se na skládky. Tím dochází k následnému devastování přírody a podzemních vod.This treatment is mainly used where there is no wastewater treatment, since the paint is difficult to remove during biological treatment. The disadvantage of this purification method is the low efficiency of degradation of organic substances. The cleaning effects of the chemical cleaning process rarely exceed 60%, but are also lower, while the added chemicals are usually a defect in the self-purification itself in the flow, where they increase salinity and can destroy their biological recovery by their toxicity. Another disadvantage of dry cleaning is the large amount of sludge produced, which is mostly unsuitable for agricultural use and is exported to landfills. This leads to the subsequent devastation of nature and groundwater.

Dalším způsobem čištění odpadních vod jsou ní typy biologického čištění, aerobní čištění a čištění odpadních vod.Other types of wastewater treatment are types of biological treatment, aerobic treatment and wastewater treatment.

dva základanaerobnítwo basicerobic

Při aerobním biologickém čištění odpadních vod sice dochází k vysoké účinnosti na odbourání organických látek, ale za cenu značné energetické náročnosti na množství přiváděného kyslíku.While aerobic biological wastewater treatment has a high efficiency in the degradation of organic substances, it is at the expense of a considerable energy demand for the amount of oxygen supplied.

Další nevýhodou je špatná odbouratelnost textilních barviv a citlivost na toxické chemikálie, které se používají zejména k bělení.Another disadvantage is the poor degradability of the textile dyes and the sensitivity to toxic chemicals which are mainly used for bleaching.

Při anaerobním biologickém čištění není zapotřebí vhánět kyslík,, jeho energetická náročnost je tedy menší, avšak čištění trvá podstatně déle. Přitom mnoho organických látek se při čištění odbourává jen Částečně, ke zvýšení odbourátelnosti se používají vyhřívané nádrže, což představuje zvýšení investičních nákladů.There is no need to inject oxygen in anaerobic biological treatment, so its energy consumption is less, but the cleaning takes considerably longer. At the same time, many organic substances are only partially degraded during cleaning; heated tanks are used to increase the degradability, which means an increase in investment costs.

Intenzifikaci obou způsobů biologického čištění představuje v posledních letech enzymatické předštěpení orga- 3 234 232 nických látek vhodnými typy enzymů. Toto předštěpení snižuje náklady jak v oblasti energetické náročnosti, tak investiční náklady, jeho nevýhodou je však to, že nevyrábí vhodné enzymy buď čisté nebo v kombinacích tak, aby bylo možno pokrýt převážnou část organického znečištění a tím i čistící účinky nepřekračují 70 % čistících efektů.In recent years, the enzymatic cleavage of organic substances by appropriate types of enzymes has intensified both biological treatment processes. This pre-cleavage reduces both energy and investment costs, but has the disadvantage that it does not produce the appropriate enzymes either pure or in combination so that most of the organic contamination can be covered and thus the cleaning effects do not exceed 70% of the cleaning effects.

Uvedené nevýhody z větší části odstraňuje způsob biologického čištění odpadních vod, kdy nečistoty na bázi glycidů a bílkovin jsou štěpeny v kyselé oblasti, nejvýše do pH 7,8, stabilizovanou kulturou laktacidogénních baktérií, metabolizující glycidy na organické kyseliny a utilizující bílkoviny, které se průmyslově vyrábí. Způsob čištění podle vynálezu spočívá v tom, že čištění se provádí ve dvou stupních, případně s recirkulací kalů, přičemž se do prvého stupně čištění dávkuje 0,01 mg.l·1· až 10 g.l~^ stabilizované kultury laktacidogénních bakterií, rozpuštěné před použitím v odpadní vodě ve 20 - 100 litrech, popřípadě s přídavkem revitalizaČní směsi o složení 400 g sacharozy a 400 g mravenčanu vápenatého buď bez provzdušnov* vání odpadní vody nebo za současného provzdušnování.These disadvantages are largely eliminated by the biological wastewater treatment process wherein carbohydrate and protein impurities are cleaved in an acidic region, up to pH 7.8, by a stabilized culture of lactacidogenic bacteria, metabolizing carbohydrates into organic acids and utilizing proteins, which are produced industrially. . The purification process according to the invention consists in that the purification is carried out in two stages, optionally with recirculation of the sludge, with 0.01 to 10 g / l of a stabilized culture of lactacidogenic bacteria dissolved before use in the first purification stage. in waste water in 20 - 100 liters, optionally with the addition of a revitalizing mixture of 400 g sucrose and 400 g calcium formate, either without aeration of the waste water or with aeration.

V druhém stupni pak lze s výhodou použít srážení vzniklé biomasy a organických a anorganických nečistot buď vločkovým mrakem z následného biologického čištění nebo vločkovým mrakem, vytvořeným chemickým dočištěním.. Revitalizace laktacidogénních baktérií se provádí tak, že potřebné množství baktérií se odváží do patřičného množství odpadní vody, popřípadě do čisté vody za přídavku revitalizaČní směsi, složené ze sacharozy a mravenčanu sodného, nechá se po dobu 15 minut až jedné hodiny revitalizovat při’pokojové teplotě a pak se buď kontinuelně nebo jednorázově inokuluje do odpadní vody v prvém stupni. Takto revitalizovaná kultura laktacidogénních bakterií v odpadní vodě metabolizuje glycidovou a bílkovinovou složku technologickéhoeluátu.In the second step, precipitation of the resulting biomass and organic and inorganic impurities can be advantageously carried out either by a flocculent cloud from subsequent biological treatment or by a flocculent cloud formed by chemical refinement. optionally into pure water with the addition of a revitalizing mixture composed of sucrose and sodium formate, allowed to revitalize for 15 minutes to one hour at room temperature and then inoculated either continuously or once into the waste water in the first stage. This revitalized culture of lactacidogenic bacteria in wastewater metabolizes the carbohydrate and protein components of the technological eluate.

- 4 ~- 4 ~

234 232234 232

Fermentováním organických látek a následnou sedimentací inokulované kultury s nezmetabolizováným zbytkem dochází k efektu biologického čištění. Přitom není nutné vodu v prvním stupni provzdušnovat vůbec, nebo lze provzdušňovat pouze přetržitě, při průtoku vod čistícím systémem. Tím, dochází k značným úsporám na způsobu vnášení kyslíku do odpadních vod a to zejména elektrické energie.Fermentation of organic substances and subsequent sedimentation of the inoculated culture with the non-metabolized residue results in the biological purification effect. It is not necessary to aerate the water in the first stage at all, or it can be aerated only intermittently, when the water flows through the purification system. As a result, considerable savings are made on the way oxygen is introduced into the waste water, especially electricity.

Způsob čištění podle vynálezu má tu výhodu, že při proniknutí látek, které jsou toxické pro běžné biologické čištění umožňuje zvýšením inokula živé bakteriální kultury nahradit přirozený úbytek způsobený toxicitou a tak snížit rozkolísanost biologického čištění odpadních vod.The process according to the invention has the advantage that by penetrating substances which are toxic to conventional biological treatment, by increasing the inoculum of a live bacterial culture, it allows to replace the natural loss caused by toxicity and thus reduce the volatility of biological waste water treatment.

Další výhodou čištění podle vynálezu je možnost zařazení na první stupen čištění buď běžné biologické čištění, kdy vzniklý biokal z prvního stupně snižuje spotřebu kyslíku ve druhém stupni snížením organického zatížení a sám pak sedimentuje společně s kalem druhého stupně na běžných dosazovacích zařízeních nebo při potřebě intenzivního odstranění kupř. barev nebo barevných koloidů lze za první . stupeň zařadit chemické dočeření. Zde se pak vzniklý biokal z prvního stupně sráží společně s chemickými koagulanty s výhodou podstatného snížení dávky chemického koagulantu a tím i snížení množství vzniklého odpadního kalu. Při vhod né kombinaci chemického koagulantu a biokalu z prvního * stupně pak lze tento odpadní kal použít k zemědělskému zpracování.Another advantage of the purification according to the invention is the possibility of inclusion in the first purification stage either conventional biological purification, where the resulting first stage biocal reduces the oxygen consumption in the second stage by reducing the organic load and then sediments itself with the second stage sludge kupř. colors or colored colloids can first. degree classify chemical finishing. Here, the formed first-stage biocal sludge is precipitated together with the chemical coagulants, preferably a substantial reduction in the chemical coagulant dose and thus a reduction in the amount of waste sludge formed. With an appropriate combination of chemical coagulant and biocal sludge from the first stage, the waste sludge can then be used for agricultural processing.

Následující příklady uvádí možnost proívádění způsobu čištění odpadních vod podle vynálezu.The following examples illustrate the possibility of carrying out the wastewater treatment process according to the invention.

Příklad 1.Example 1.

Byly čištěny odpadní vody z dopřádelny lnu a bělidla přáatu, které obsahovaly organické znečistění ve formě pólysacharidů, bílkovin, pektinů a chlorligninu, z předpřádelny pak k tomuto znečištění přistoupilo ještě znečištění minerálními oleji a tuky a vosky rostlinného původu.Waste water from flax spinning plant and bleach bleaching plant, which contained organic contamination in the form of polysaccharides, proteins, pectins and chlorlignin, was purified from the spinning mill, and contamination with mineral oils and fats and waxes of plant origin was added to the pre-spinning plant.

· ' ''-Z· ' ''-OF

234 232 f234 232 f

Výsledné pH smíšených odpadních vod dosahovalo 5,5, ve vodě byly zbytky aktivního chloru z bělení chloritanem —1 sodným v množství až 10 mg/1 «The resulting pH of the mixed wastewater was 5.5, in the water there were residues of active chlorine from bleaching with sodium chlorite-1 up to 10 mg / l «

Čištění se provádělo ve dvou stupních, daných konstrukcí čistírny, kdy do prvého stupně, sloužícího současně jako Odlučovač olejů, se kontinuelně dávkovači nádrží přidávala revitalizovaná kultura laktacidogenních bakteriíThe purification was carried out in two stages, given by the construction of the treatment plant, where a revitalized culture of lactacidogenic bacteria was continuously added to the first stage, which simultaneously serves as an oil separator.

-1 —1 v množství 0,05 mg.l - 0,1 mg.l . Revitalizace byla . provedena ve 20 litrech dopřádelenské vody bez revitalizační směsi.-1 —1 in an amount of 0.05 mg.l - 0.1 mg.l. Revitalization was. made in 20 liters of spinning water without revitalizing mixture.

Bakteriálně oživená voda se vedla do vyrovnávací a mísící nádrže, kde byla míšena s bělidelskými vodami. Vzniklý biokal byl shrabován mos*tovým shrabovákem do kalojemu, odkud pomocí čerpadla byla prováděna jeho recirkulace zpět do druhého stupně čištění.The bacterially revived water was fed to a buffer and mixing tank where it was mixed with bleaching waters. The resulting bio-sludge was collected by a mos rake into a sludge tank, where it was recirculated back to the second purification stage by means of a pump.

Vyčištěná odpadní voda přes nevhodnost čistírenského zařízení vykazovala čistící účinek na organické látky až 70 %»Despite the unsuitability of the treatment plant, the treated wastewater showed a cleaning effect of up to 70% on organic substances »

Příklad 2.Example 2.

Byla čištěna odpadní voda ze závodu, zpracovávající převážně vlněné a polovlnené látky a kromě odpadních vod, obsahujících pólysacharidy, bílkoviny a tuky obsahovala ještě značný podíl textilních barviv. Čištění se provádělo ve dvou šupni ch. .Ba prvním stupni se di skont inuelnědávkovala revitalizovaná kultura.laktacidogenních bakterií rozpuštěných v čisté vodě za přídavku revitalizační směsi o složení 400 g. sacharozy a 400 g mravenčanu vápenatého v.množství 0,1 mg.l·1· za současného provzdušňování í o jednoduchými ejektory. V druhém stupni se pak prováděběžné chemické dočeřování zelenou 'skalicí a vápnem za účelem odstranění barevné složky z odpdní vody.Waste water from the plant, which mainly processed wool and half-wool substances, was treated, and besides waste water containing polysaccharides, proteins and fats, it also contained a significant proportion of textile dyes. The purification was carried out in two scales. In a first step, a revitalized culture of lactacidogenic bacteria dissolved in pure water was added to the batch, with the addition of a revitalizing mixture of 400 g sucrose and 400 g calcium formate in an amount of 0.1 mg.l · 1 · while aerating with simple ejectors. In the second stage, a continuous chemical refinement with green vitriol and lime is then carried out to remove the colored component from the effluent.

Vzniklý chemický kal a .biokal z prvního stupně byl částečně vrácen do prvého stupně a zbytek byl zahušťován na kalolisech' a vyvážen./ 1 zde se jednalo o intenzifikaci bývalé chemické čistírny, tedy nevhodného zařízení pro biologické čištění, přesto čisticí, účinek na.organické látky byl až 90 1.The resulting chemical sludge and biocal of the first stage were partially returned to the first stage and the remainder was concentrated on the filter presses and / or exported./ 1 concerned the intensification of the former chemical treatment plant, an unsuitable biological treatment plant yet substance was up to 90 l.

Claims (1)

PŘEDMĚT VYNÁLEZUSUBJECT OF THE INVENTION 234 232234 232 Způsob biologického čištění odpadních vod o pH nejvýše 7,8 s obsahem nečistot na bázi glycidů a bílkovin, které se z odpadní vody odstraňují za pomoci stabilizované kultury laktacidogenních bakterií, vyznačený tím, že čištění odpadních vod se provádí ve dvou stupních, přičemž se . v prvním stupni do odpadní vody dávkuje stabilizovaná kultura laktacidogenních bakterií v množství 0,01 mg.i“'1' až 10 g.l“’1' revitalizovaná přímo v odpadní vodě nebo v čisté vodě za pomoci revitalizační směsi o složení 400 g sacharozy a 400 g mravenčanu vápenatého na každých 10 g stabilizované kultury laktacidogenních bakterií po dobu jedné hodiny před dávkováním, za současného provzdušnování prvého stupně, nebo bez , ve druhém stupni se použije biologické tění nebo chemické dočištění s částečnou recirkulací kalů.Process for biological treatment of waste water with a pH of not more than 7.8 containing carbohydrate-based and protein-based impurities which are removed from the wastewater by means of a stabilized culture of lactacidogenic bacteria, characterized in that the wastewater treatment is carried out in two stages. In the first stage, a stabilized culture of lactacidogenic bacteria is added to the wastewater in an amount of 0.01 mg.i " 1 " to 10 gl " -1 " revitalized directly in the waste water or in pure water using a revitalizing mixture of 400 g sucrose and 400 g. g of calcium formate for every 10 g of a stabilized culture of lactacidogenic bacteria for one hour prior to dosing, with or without aeration of the first stage, or in the second stage, biological sealing or chemical treatment with partial sludge recirculation.
CS184583A 1983-03-17 1983-03-17 Method of biological sewage treatment CS234232B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS184583A CS234232B1 (en) 1983-03-17 1983-03-17 Method of biological sewage treatment

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS184583A CS234232B1 (en) 1983-03-17 1983-03-17 Method of biological sewage treatment

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS234232B1 true CS234232B1 (en) 1985-04-16

Family

ID=5353833

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS184583A CS234232B1 (en) 1983-03-17 1983-03-17 Method of biological sewage treatment

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS234232B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4178239A (en) Biological intermediate sewage treatment with ozone pretreatment
US3622507A (en) Activated sludge processing
RO109446B1 (en) Canalization waters purification device
CN201062224Y (en) Sewage water treatment system for refining cotton
CN104591443A (en) Circular treatment equipment for aquiculture agricultural waste water
CN108689495A (en) A kind of sewage disposal system and method for low sludge yield
JPS63116800A (en) Treatment of sludge and waste water or the like
CN110818191A (en) Application of printing and dyeing wastewater pretreatment process
JP3066577B2 (en) Decanter concentrated juice liquid wastewater treatment method and apparatus of starch factory using potato etc. as raw material
CN103910469A (en) Treatment process of brine wastewater generated in food processing
CS234232B1 (en) Method of biological sewage treatment
CN211445406U (en) Landfill leachate treatment device
CN208594092U (en) A kind of sewage disposal system of low sludge yield
CN208857092U (en) A kind of organic wastewater treating system
CN105776684A (en) Urban sewage treatment and resource recycling method
CN204897640U (en) Wax printing effluent disposal system
RU129095U1 (en) BIOTECHNOLOGICAL COMPLEX FOR PROCESSING FEKAL DRAINS OF HOUSING AND MUNICIPAL ENTERPRISES
CS234231B1 (en) Method of biological sewage treatment
KR100478044B1 (en) Decomposition device of organic waste
RU2770920C1 (en) Method for aerobic biological mineralization of pollutants and waste from sewage treatment plants
SU835972A1 (en) Method of biochemical purification of waste water from sulfates
SU1511222A1 (en) Method of treating lignin-containing waste water
KR910006526B1 (en) Waste water purifying agent using microorganism
RU2071452C1 (en) Method for purification of industrial sewage of production of beer and nonalcoholic drinks
Zhao et al. Application of Membrane Biological Reactor on Purifying Wastewater from Corn Starch Processing