CS233126B1 - Způsab získávání uraná - Google Patents
Způsab získávání uraná Download PDFInfo
- Publication number
- CS233126B1 CS233126B1 CS504683A CS504683A CS233126B1 CS 233126 B1 CS233126 B1 CS 233126B1 CS 504683 A CS504683 A CS 504683A CS 504683 A CS504683 A CS 504683A CS 233126 B1 CS233126 B1 CS 233126B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- uranium
- nitrate
- eluate
- elution
- acidic
- Prior art date
Links
Landscapes
- Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
Abstract
Vynález se týká způsobu získávání uranu, vycházejícího ze zpracováni kyselých výluhů provedeného sorpcí na anexu a dusičnanovou elucí, přičemž se kyselý eluát neutralizuje na pH 3,2 až 3,8. Po odseparování sraženiny se část kyselého eluátu obsahujícího dusičnanové ionty přivádí na druhý stupen sorpce, při čeaž se anex obohacuje uranem a současně dusičnanovými ionty. Způsob podle vynálezu lze použít při zpracováni uranových rud, zejména rud s nízkým obsahem kovu, váude tam, kde se provádí dusičnanová eluce.
Description
Vynález se týká způsobu získávání uranu, vycházejícího ze zpracování kyselých výluhů provedeného sorpcí na anexu a dusičnanovou elucí.
c
Při podzemním loužení uranových rud kyselinou sírovou s přídavkem dusičnanů se získává výluh s poměrně vysokou kyšelostí a nízkou koncentrací uranu, který se sorbuje na silně bazickém anexu. Eluce anexu se provádí roztokem kyseliny dusičné, přičemž se z anexu vymývají kromě uranu i jiné nežádoucí ionty, které znečištují eluát. Pro neutralizaci eluátu a srážení se používá plynný amoniak.
Srážení uranu z uvedených eluátůi je spojeno s řadou nepři z-c nivých vlivů a nevýhod, jako je například to, že se zpracovávají velké objemy roztoků a suspenzí, sedimentace je nedokonalá a filtrovatelnost sraženiny je Spatná. Poměrně vysokým obsahem vody v koláči se snižuje účinnost suělcího zařízení a dále nemalým nedostatkem je i poměrně nízký obsah uranu v koncentrátu. Vlivem vysoké spotřeby amoniaku na neutralizaci eluátu se do , roztoků dostávají amonné ionty, které jednak způsobují technologické potíže pří loužení a jednak zvyěují nebezpečí znečišla* vání životního prostředí.
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje způsob získávání uranu, vycházející ze zpracování kyselých výluhů, provedeného sorpcí na anexu a dusičnanovou elucí, při kterém se kyselý eluát neutralizuje na pH 3,2 až 3,8, podle vynálezu. Jeho podstata spočívá v tom, že po odseparování sraženiny se část kyselého eluátu obsahujícího dusičnanové ionty přivádí na druhý stupeň sorpce, přičemž se anex obohacuje uranem a současně dusičnanovými ionty.
Způsob přípravy uranového koncentrátu podle vynálezu je výhodný tím, že při dosycování nasorbovaného anexu uranem
233 126
- 2 z eluátu dochází k vytěsňování příměsí, čímž se poměr uranu k nežádoucím iontům zvyšuje. Protože poměr elučního roztoku k ionexu se nezvyšuje, dociluje se vyšší koncentrace uranu v eluátu než při dosud užívaném způsobu. Způsob také umožňuje regenerovat část dusičnanových iontů,' které se při úpravě anexu eluátem nasorbují na anexu, a tím snížit dávky kyseliny dusičné na přípravě elučního roztoku. Tím se získávají sraženiny uranu, které vykazují lepší sedimentační i filtrační vlastnosti, což vede ke snížení obsahu vody v koláči;a tím ke zvýšení účinnosti sušícího zařízení. Významně se snižuje nebo úplně odstraňuje obsah amonných iontů z technologických roztoků*
Způsob podle vynálezu lze použít při zpracování uranových rud, zejména rud s nízkým obsahem kovu, všude tam, kde se provádí dusičnanová eluce.
Příklad provedení
Při provádění způsobu získávání uranu podle vynálezu se kyselý dusičnanový eluát, obsahující síranové ionty, zavede na úpravu pH, kde se neutralizuje vápnem nebo vápencem s přídavkem alkálie na pH 3,2 až 3,8, s výhodou na pH 3,5. V tomto stadiu se vysráží sírany, Železo a jiné přítomné nečistoty. Aby kapalná fáze neobsahovala ionty vápníku, nesmí koncentrace síranů, klesnout pod hodnotu 0,2 H. Sírany se podle potřeby doplňují do elučního roztoku, případně do eluátu před neutralizací. Po odseparování sraženiny se v části eluátu vysráží uran některým z běžně užívaných způsobů, například přídavkem amoniaku, hydroxidu sodného nebo oxidu hořečnatého. Druhá část eluátu se vrací na druhý stupeň sorpce před elucí. Část prošlého roztoku z druhého stupně sorpce lze použit na přípravu elučního roztoku. Koncentra ce uranu v eluátu tímto postupem vzrostla oproti stávajícímu stavu dvakrát až čtyřikrát, přičemž došlo k úplnému odstranění železa a částečnému odstranění hliníku a některých dalších nečistot.
Claims (1)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU 233 1MZpůsob získávání uranu vycházející ze zpracování kyselých výluhů provedeného sorpcí na anexu a dusičnanovou eluci, přičemž se kyselý eluát neutralizuje na pH 3,2 až 3,8, vyznačený tím, že po odseparování sraženiny se část kyselého eluátu obsa hujíčího dusičnanové ionty přivádí na druhý stupeň sorpce, při čemž se anex obohacuje uranem a současné dusičnanovými ionty.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS504683A CS233126B1 (cs) | 1983-07-04 | 1983-07-04 | Způsab získávání uraná |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS504683A CS233126B1 (cs) | 1983-07-04 | 1983-07-04 | Způsab získávání uraná |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS233126B1 true CS233126B1 (cs) | 1985-02-14 |
Family
ID=5394562
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS504683A CS233126B1 (cs) | 1983-07-04 | 1983-07-04 | Způsab získávání uraná |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS233126B1 (cs) |
-
1983
- 1983-07-04 CS CS504683A patent/CS233126B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US2982605A (en) | Method for the alkaline treatment of uranium ores by means of ion exchange resins | |
| RU1813111C (ru) | Способ извлечени галли из промышленного раствора алюмината натри процесса Байера | |
| US4599221A (en) | Recovery of uranium from wet process phosphoric acid by liquid-solid ion exchange | |
| GB959227A (en) | A method for the recovery of metallic and metal complex ions from a slurry containing the same | |
| US4349512A (en) | Non-polluting treatment of alkaline uraniferous effluents containing SO.sub.= ions | |
| CS233126B1 (cs) | Způsab získávání uraná | |
| US4233272A (en) | Process for selective separation of uranium from solutions by means of an ion exchanger | |
| US3265471A (en) | Process for ion exchange in basic medium for the recovery of uranium from lowstrength solutions | |
| US4305911A (en) | Non-polluting treatment of uraniferous effluents originating from an alkaline attack of a sulphur-containing uranium ore | |
| Poirier et al. | Ion exchange separation of uranium from thorium | |
| US2863717A (en) | Recovery of uranium values from copper-bearing solutions | |
| RU2058403C1 (ru) | Способ извлечения цинка из бедных сернокислых растворов, содержащих железо | |
| US3410667A (en) | Separation process of uranium from iron, thorium and rare earths by ion exchange resin | |
| SU866416A1 (ru) | Способ хроматографического выделени сканди | |
| US4585627A (en) | Process for the concentration of uranium from sea water | |
| US3194630A (en) | Process for the recovery of a ferricfluoride complex and/or a beryllium compound | |
| CA1292857C (en) | Process for producing uranium oxides | |
| RU2049824C1 (ru) | Способ извлечения галлия из щелочных алюминийсодержащих растворов | |
| SU982362A1 (ru) | Способ извлечени молибдена | |
| SU856989A1 (ru) | Способ извлечени сульфидов цветных металлов | |
| CS267210B1 (cs) | Způsob zpracování silně kyselých technologických roztoků s obsahem uranu | |
| CS209323B1 (cs) | Způsob získáváni hliníku ve formě hydroxidu hlinitého neutralizaci roztoků vzniklých kyselým loužením uranových rud | |
| CS197821B1 (cs) | Způsob přípravy koncentrovaného eluátu těžkých kovů, zejména uranu | |
| CS210094B1 (cs) | Způsob separace hlinitých iontů z kyselých roztoků nebo rmutů, vznikajících při hydrochemické těžbě rud | |
| CS235831B1 (cs) | Způsob dusičnanové regenerace anexu po sorpci uranu z kyselých síranových roztoků |