CS232827B1 - Způsob předosevní stimulace semen kulturních rostlin ionizovanými plyny, generovanými plamenem - Google Patents

Způsob předosevní stimulace semen kulturních rostlin ionizovanými plyny, generovanými plamenem Download PDF

Info

Publication number
CS232827B1
CS232827B1 CS578582A CS578582A CS232827B1 CS 232827 B1 CS232827 B1 CS 232827B1 CS 578582 A CS578582 A CS 578582A CS 578582 A CS578582 A CS 578582A CS 232827 B1 CS232827 B1 CS 232827B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
seeds
stimulation
sowing
flame
ionized gases
Prior art date
Application number
CS578582A
Other languages
English (en)
Inventor
Milan Ruml
Zdenek Stanek
Lubomira Rumlova
Original Assignee
Milan Ruml
Zdenek Stanek
Lubomira Rumlova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Milan Ruml, Zdenek Stanek, Lubomira Rumlova filed Critical Milan Ruml
Priority to CS578582A priority Critical patent/CS232827B1/cs
Publication of CS232827B1 publication Critical patent/CS232827B1/cs

Links

Landscapes

  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)

Abstract

Účelem vynálezu je řešit předosevní stimulaci semen fyzikálním způsobem. Uvedeného účelu se dosáhne tím, že se na semena působí ionizovanými plyny, generovanými plamenem c> teplotě řádově 102 až 1C3 K. Na semena se působí buď ,'ednoeázově, nebo opakovaně. Doba jednotlivých působků ionizovaných plynů na semena je řádově 10"* s. Stimulace je možné použít pro iniejrůznější zemědělské plodiny.

Description

Účelem vynálezu je řešit předosevní stimulaci semen fyzikálním způsobem. Uvedeného účelu se dosáhne tím, že se na semena působí ionizovanými plyny, generovanými plamenem c> teplotě řádově 102 až 1C3
K. Na semena se působí buď ,'ednoeázově, nebo opakovaně. Doba jednotlivých působků ionizovaných plynů na semena je řádově 10* s. Stimulace je možné použít pro iniejrůznější zemědělské plodiny.
Vynález se týká předosevní stimulace semen ionizovanými plyny, generovanými plamenem.
Předoisevní stimulace osiva zemědělských plodin se dopoisud většinou provádí máčením v různých roztocích; používá se např. kyselina janitariová nebo auxiny. Taková stimulace je pracná a je spojena s opětovným vysoušením osiva. Proto se tato metoda i přes celkem dohře výsledky v praxi neuplatnila. Mnohem výhodnější je užití fyzikálních polí ke stimulaci osiva. Užívá se většinou umělých magnetických nebo elektrických polí. Podmínky predsefové stimulace slabými magnetickými poli nejsou však ještě zcela objasněny a její výsledky nejsou spolehlivé. Použití silných magnetických polí nebo polí elektrických je spojeno s různými potížemi technického rázu — zařízení jsou složitá a energeticky náročná. Z dosud zkoumaných fyzikálních polí se k ,předcisevní stimulaci hodu nejlépe teiboeleiktriícký jev, který umožňuje stimulaci spolehlivou, jednoduchou a energeticky nenáročnou.
Nedostatky dosud používaných stimulačních metod odstraňuje a ještě lepších výsledků než tribosiekitrická stimulace dosahuje způsob předosevní stimulace podle vynálezu, jehož podstatou je to, že se na, semena působí ionizovanými plyny. Ke generaci ionizovaných plynů je možné použít jakéhofcoli hořáku s teplotou plamene řádově 102 aiž 103 K {hořáky na propan-butan, svítiplyn, iacetylén, bioplyn apod.}. V. plameni a jeho Okolí se vytváří oblak ionizovaných plynů. Semena mohou setrvat v oblaku ionizovaných plynů po dobu řádově 10s. Během této doby nedojde k zahřátí semen na teplotu, která by měla ina semena negativní vliv. K prodloužení expozice jo možné působit na semena ionizovanými plyny .qpakoivlaině.
Jako doklad účinku ionizovaných plynů na semena je dále uveden popis některých provedených pokusů a jejich výsledky.
Vliv předosevní stimulace semen ma délku klíčenců byl sledován u ozimé pšenice „Granada“. Semena sítové frakce 2,5,—2,8 milimetrů byla klíčena ve tmě na filtračním papíře inia Petriho miskách. Jednotlivé vzorky byly tvořeny 4 miskami po 50 oblíkách, celkem tedy každý pokusný, či kontrolní .vzorek tvořilo 200 opilek. Délka klíčenců byla měřena 7. den po výsevu. Průměr vypočtený z délek těchto 200 klíčků je uveden v tabulkách. Rozdíly mezi pokusnými a kcintrolními vzorky byly hodnoceny t-testem. K vytváření ionizovaných plynů byl použit hořák na svítiplyn a hořák na propan-butnn.
Semena padala plamenem volným pádem. K dosažení delší expozice semen byl průchod semen ionizovanými plyny opakován.
V tabulce 1 j.e zachycen vztah mezi průměrnou délkou klíčenců a počtem průchodů seirnan oblakem ionizovaných plynů, generovaným plamenem hořáku na svítiplyn.
počet průchodů semen oblakem ioniz. plynů
Tabulka 1 délka klíčenců (mm) změna délky proti kontrole (%)
41,1 26
44,1 36
45,9 41
44,7 37
43,0 32 kontrola 32,6 —
Rozdíly průměrných délek pokusných a kontrolní skupiny uvedených v tab. 1 jsou statisticky vysoce významné na hladině významnosti p = 0,01.
Výnosové charakteristiky rostlin, jejichž seiiheinia byla ovlivněna ionizovanými plyny, jsme sledovali u řady plodin (např. kukuřice, rajčata, špenát aj.).
Pokusy byly založeny a vyhodnoceny při dodržení všech zásad obecně platných metodik parcelkových pokusů.
Semenila rajčat odrůdy Iintermech byla ovlivněna plyny ionizovanými plamenem propan-butanového hořáku, a to 5 a 10 průchody.
Průběh sklizně uvádí tabulka 2.
Tabulka 2
Datum: (g) Součet hmotnosti 5 průchodů rozdíl (°/o) proti kontrole
26. 7. 29,5 136
30. 7. 66,5 70
2, 8. 103 112
5. 8. 250 70
6. 8. 431,5 84
9. 8. 675 65
11. 8. 830,5 42 '
16. 8. 1210 26
25. 8. 1388 18
15. 9. 1502 17
(V tabulce jsou uvedeny průměrné hodno-
ty ima· jednu rostlinu při šesti opakováních a při 10 rostlinách v jednom opakování).
Sklizeň u pokusných rostlin byla statisticky průkazně vyšší rta hladině významnosti P = 0,01. Sklizeň pokusných rostlin byla výrazně, ranější, obzvláště v prvých dvou týdnech sklizně, kdy hmotnost plodů sklizených pokusných rostlin, byla o 50 až 100 % vyšší, než u rostlin kontrolních.
Z předložených tabulek vyplývá 'výše dosahovaného účinku. Předosevní stimulace podle vynálezu vede k rychlejšímu růstu klíčenců, k rychlejšímu vývoji rostlin·, ranější sklizni a vyššímu výnosu, a to i v případě výsevu více neíž 3 měsíce po· ovlivnění.
Stimulaci osiva podle vynálezu lze provést kontinuálně např. tak, že se semena usměrní násypkou do vertikálního proudu, tak aby procházela volným pádem oblakem ionizovaných plynů vytvářejícím se v plameni a okolí plamene propan-butanového sklizených plodů kontrola průchodů (g) (gj rozdíl (%] proti kontrole
19 52 12,5
51 31 39
75 55 48,5
192 31 147
354 51 235
559,5 37 408,5
700 19 586,5
1203 26 957
1503 28 1171
16W 27 1281
hořáku s teplotou plamene okolo 1500 °C.
Semena padající volným pádem setrvají
oblaku ionizovaných plynů asi 0,1 s. K prodloužení expozice je třeba působit na semena ionizovanými plyny opakovaně, a to tak, že vytvoříme soustavu· např. pěti hořáků, uspořádaných pod sebou ve vzdálenosti např. 35 ran. Semena usměrněná násypkou padají potom volným pádem postupně jednotlivými oblaky ionizovaných plynů.
Koncentraci iontů v oblaku ionizovaných plynů je možné zvýšit tak, že do plamene vineselme přídavek některé látky s malou výstupní prací — např. NaCl.
Vynálezu je možno použít pro předosevní úpraivu osiva nejrůznějších zemědělských plodin. Obzvláště výhodné je využití vynálezu pro úpravu semen při pěstování ranté zeleniny ve sklenících, kde by ranější sklizeň a vyšší výnos znamenal nezanedbatelné snížení nákladů při pěstování. Možnosti využití způsobu předosevní stimulace podle vynálezu jsou velmi široké.

Claims (1)

  1. Způsob předosevní stimulace semen kulturních rostlin, vyznačený tím, že se na semena působí ionizovanými plyny generovanými plamenem o teplotě řádově 102 až 103 vynálezu
    K, a to buď jednorázově, nebo opakovaně, přičemž doba jednotlivých setrvání semen v oblaku ionizovaných plynů je řádově 101 sekund.
CS578582A 1982-08-03 1982-08-03 Způsob předosevní stimulace semen kulturních rostlin ionizovanými plyny, generovanými plamenem CS232827B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS578582A CS232827B1 (cs) 1982-08-03 1982-08-03 Způsob předosevní stimulace semen kulturních rostlin ionizovanými plyny, generovanými plamenem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS578582A CS232827B1 (cs) 1982-08-03 1982-08-03 Způsob předosevní stimulace semen kulturních rostlin ionizovanými plyny, generovanými plamenem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS232827B1 true CS232827B1 (cs) 1985-02-14

Family

ID=5403405

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS578582A CS232827B1 (cs) 1982-08-03 1982-08-03 Způsob předosevní stimulace semen kulturních rostlin ionizovanými plyny, generovanými plamenem

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS232827B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Rojas-Aréchiga et al. Seed germination of wild and cultivated Stenocereus stellatus (Cactaceae) from the Tehuacán-Cuicatlán Valley, Central México
Norfadzrin et al. A preliminary study on gamma radiosensitivity of tomato (Lycopersicon esculentum) and okra (Abelmoschus esculentus)
Kigel et al. Control of the germination responses of Amaranthus retroflexus L. seeds by their parental photothermal environment
Khayamim et al. Seed germination, plant establishment, and yield of sugar beet genotypes under salinity stress
Krawiec et al. Effect of laser irradiation on seed germination and root yield of scorzonera (Scorzonera hispanica L.)
Spiegel-Roy et al. Radiosensitivity of shamouti orange (Citrus sinensis) seeds and buds
Han et al. Enhancement of growth and flowering of Triteleia laxa by ethylene
Gunaeni et al. The Effect of Plant Growth Regulators and Planting Density against Viral Infection and the Production from Bulbs of True Shallot Seed in the Highlands
Rocholska et al. Impact of low frequency magnetic fields on yield and quality of sugar beet
Miller Changes in radiosensitivity of pine seedlings subjected to water stress during chronic gamma irradiation
CS232827B1 (cs) Způsob předosevní stimulace semen kulturních rostlin ionizovanými plyny, generovanými plamenem
Killion et al. Gamma irradiation of corn plants: effects of exposure, exposure rate, and developmental stage on survival, height, and grain yield of two cultivars
Timm et al. Sprouting, plant growth, and tuber production as affected by chemical treatment of white potato seed pieces. II. Effect of temperature and time of treatment with gibberellic acid
Adelusi et al. Heat-induced changes in dry weight, leaf size and number of chloroplasts per cell in maize and cowpea shoots
Dissanayaka et al. Effects of 6-Benzylaminopurine (BAP) Treatment on Seed Germination and Seedling Vigour of Endemic Herb Exacum trinervium L. in Sri Lanka: Conservation strategy
SUZUKI et al. Effects of after-ripening and gibberellic acid on the thermoinduction of seed germination in Solarium melongena
White et al. Investigation of potential seed dormancy mechanisms in American burnweed (Erechtites hieraciifolius) seeds from wild blueberry (Vaccinium angustifolium) fields
Sapra et al. Effect of Mechanical
Graber Germination of eastern white pine seed as influenced by stratification
Bocharova et al. Efficiency of new growth regulators in growing daikon
Sousa et al. Some physiological effects of neutron-gamma rays on carob seed germination
SUZUKI et al. Red and far-red reversible photoreactions on seed germination of Cucumis sativa
Elphinstone et al. The effect of photoperiod and temperature on the development of dutch iris flowers and daughter bulbs
SU1429963A1 (ru) Способ предпосевной обработки сем н
Tulinov et al. Regulation of the germination energy of potatoes by with low energy treatments