CS232585B1 - Zařízení na provádění atmosférických staničních korozních zkoušek - Google Patents

Zařízení na provádění atmosférických staničních korozních zkoušek Download PDF

Info

Publication number
CS232585B1
CS232585B1 CS181683A CS181683A CS232585B1 CS 232585 B1 CS232585 B1 CS 232585B1 CS 181683 A CS181683 A CS 181683A CS 181683 A CS181683 A CS 181683A CS 232585 B1 CS232585 B1 CS 232585B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
test
equipment
area
atmospheric
test cabinet
Prior art date
Application number
CS181683A
Other languages
English (en)
Inventor
Vlastimil Kosek
Ludvik Kucera
Original Assignee
Vlastimil Kosek
Ludvik Kucera
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vlastimil Kosek, Ludvik Kucera filed Critical Vlastimil Kosek
Priority to CS181683A priority Critical patent/CS232585B1/cs
Publication of CS232585B1 publication Critical patent/CS232585B1/cs

Links

Landscapes

  • Testing Resistance To Weather, Investigating Materials By Mechanical Methods (AREA)

Abstract

Zkušební zařízení na provádění atmosférickýoh staničních korozních zkou šek, určené pro zrychlené hodnocení sy stémů ochrany dlouhodobého skladování v nevytápěných prostorách. Skládá se ze zkušební skříně umístěné v konstrukci, opatřené střechou. Zkušební skříň má na obou bočních stranách otvory umožňují cí přenos vnějších klimatických prvků do zkušebního prostoru. Uvnitř zkušebního prostoru jsou umístěny hliníkové podlož ky, na které se upevňují zkušební vzorky a povrch stěn tohoto prostoru je opatřen lesklou hliníkovou folií.

Description

Vynález se týká zařízení pro provádění atmosférických staničních zkoušek, umožňujících zrychlené hodnocení systémů ochrany, určených k dlouhodobému skladování.
Současný způsob zkoušení a hodnocení protikorozní účinnosti systémů ochrany výrobků určených ke dlouhodobému skladování je založen na provádění zrychlených laboratorních nebo staničních zkoušek. Laboratorní zařízení, která umožňují vytvářet specifická prostředí tak, že zesilují působení vybraných klimatických činitelů, např. relativní vlhkosti vzduchu a jeho teploty, případně znečištění zkušebního prostředí zvýšeným obsahem agresivních plynů, neposkytují obvykle údaje jednoznačně využitelné pro ověření a zajištění protikorozní účinnosti systému ochrany dlouhodobě skladovaného výrobku. Hlavní příčinou je specifický mechanismus průběhu koroze při těchto zkouškách, který může výrazně ovlivnit schopnost dodávat údaje o jejich skutečném chování v provozních podmínkách. Atmosférické staniční zkoušky prováděné na atmosférických stojanech, v improvizovaných přístřešcích nebo žaluziových budkách jsou zcela oprávněné pro ukládání na volných skládkách nebo přístřešcích, ale svým charakterem působení atmosférických vlivů neodpovídají prostředí nevytápěných skladů především z hlediska částečného působení přímých klimatických, případně biologických prvků na zkoušené systémy, rychlosti prouděníWzduchu apod.
Pro podmínky dlouhodobého skladování bylo na základě uvedeného stavu vytvořeno zkušební zařízení podle vynálezu, určené k provádění zrychlených zkoušek systémů ochrany proti korozi. Podstatou zkušebního zařízení je dřevěná skříň, izolovaná po celém vnitřním povrchu hliníkovou fólií a opatřená na obou podélných stěnách větracími otvory. Uvnitř zkušební skříně jsou kovové podložky na upevňování zkušebních vzorků. Kovové podložky, vyrobené nejlépe z hliníku nebo hliníkové slitiny, mají válcovou podstavu o průměru 100 mm. Dél ka podložek je volena na základě použitého materiálu tak, aby jejich plošná hmotnost byla vyšší než 23 kg.m”2.
232 585
Výhody uvedeného zařízení spočívají v tom, že umožňuje zrychlené hodnocení systémů ochrany proti korozi určených do podmínek dlouhodobého skladování při zachování proporcionality výsledků získaných dlouhodobými zkouškami v reálných podmínkách.
Příklad zařízení pro provádění atmosférických staničních zkoušek je uveden na obrázcích 1 a 2. Obrázek 1 znázorňuje nárys zařízení a obr. 2 jeho bokorys.
Zařízení sestává ze zkušební skříně 2, která je upevněna do nosné konstrukce 1 opatřené střechou 3.· Zkušební skříň 2, nejlépe dřevěná, má vnitřní stěny pokryté hliníkovou lesklou fólií a ve výšce 300 mm od podlahy jsou ve vnitřním prostoru umístěny kovové podložky £, sloužící jako nosiče zkušebních vzorků. Kovové podložky 4 jsou válcového tvaru s průměrem podstavy 100 mm a plošné hmotnosti vyšší než 23 kg.m“6. Zkušební skříň 2 má na čelních stěnách vyklápěcí dveře pro vkládání vzorků, přístrojů apod. a na obou bočních delších stěnách otvory umístěné v řadě na jedné stěně u spodního a na protilehlé stěně u horního okraje skříně 2. Skříň £ je v nosné konstrukci 1 upevněna tak, že její spodní okraj je vzdálen od úrovně terénu 400 mm.
Funkce zařízení spočívá v tom, že zkušební skříň 2 v uvedeném provedení umožňuje v relaci k prostředí nevytápěných skladů zvýšený přenos vnějších klimatických prvků k povrchu zkoušených vzorků a zesiluje jejich klimato technický účinek. Výsledné zrychlení zkoušky, vyjádřené poměrem úrovní korozního napadení zjištěného ve zkušebním zařízení a zděném nevytápěném skladu, je v průměru pětinásobné.

Claims (3)

1. Zařízení na provádění atmosférických staničních korozních zkoušek skládající se ze zkušební skříně umístěné v konstrukci,vyznačené tím, že zkušební skříň (2) je po celém vnitřním povrchu izolována hliníkovou fólií, opatřena větracími otvory (5) a kovovými podložkami (4) pro upevňování zkušebních vzorků.
2. Zařízení podle bodu 1,vyznačené tím, že zkušební skříň (2) má větrací otvory (5) umístěné v podélné řadě na obou delších bočních stěnách tím způsobem, že na jedné stěně jsou u jejího spodního okraje a na protilehlé stěně u jejího horního okraje.
3. Zařízení podle bodů 1 a 2,vyznačené tím, že uvnitř zkušební skří ně (2) jsou umístěny kovové podložky (4) ve tvaru válců o průměru podstavy 100 mm a délky odpovídající plošné hmotnosti vyšší
CS181683A 1983-03-16 1983-03-16 Zařízení na provádění atmosférických staničních korozních zkoušek CS232585B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS181683A CS232585B1 (cs) 1983-03-16 1983-03-16 Zařízení na provádění atmosférických staničních korozních zkoušek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS181683A CS232585B1 (cs) 1983-03-16 1983-03-16 Zařízení na provádění atmosférických staničních korozních zkoušek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS232585B1 true CS232585B1 (cs) 1985-02-14

Family

ID=5353488

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS181683A CS232585B1 (cs) 1983-03-16 1983-03-16 Zařízení na provádění atmosférických staničních korozních zkoušek

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS232585B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Fang et al. Impact of temperature and humidity on chemical and sensory emissions from building materials
Metzger et al. Computer model of two-dimensional conduction and forced convection in stored grain
CS232585B1 (cs) Zařízení na provádění atmosférických staničních korozních zkoušek
Fazio et al. Establishing a uniform and measurable moisture source to evaluate the drying capacity of building envelope systems
DK154669C (da) Analysesammensaetning og analysemiddel til bestemmelse af en vaeskeformig proeves ionstyrke eller densitetstal
JP2863791B2 (ja) 金属腐食促進劣化試験方法
Li et al. Development of an artificial climatic complex accelerated corrosion tester and investigation of complex accelerated corrosion test methods
US5606111A (en) Apparatus and method for measurement of offgassing rate
Mao et al. In-cavity evaporation allowance—A drying capacity indicator for wood-frame wall system
US3426591A (en) Portable test apparatus for determining effects of atmospheric pollution
Anagnostopoulou et al. Correlating visual grading with NTD methods for assessing timber condition in historic buildings
Olsson et al. Development of laboratory experiments to determine critical moisture condition of CLT constructions
Lloyd et al. Inspection, monitoring and environmental control of timber decay
EP2396639B1 (de) Ermittlung und lokalisierung des schimmelbefalls in innenräumen
Winandy CCA preservative treatment and redrying effects on the bending properties of 2 by 4 southern pine
JP3276102B2 (ja) 腐食性ガス検出方法
Maref et al. Automated weighing and moisture sensor system to assess the hygrothermal response of wood-sheathing and combined membrane sheathing wall components
Desmarais et al. Experimental setup for the study of air leakage patterns.
Dean PLANNING, INSTRUMENTATION, AND EVALUATION OF CORROSION TESTS.(PART 4) S
de Souza Mendes et al. Laboratory test for grouping tropical species for kiln drying
Kilpeläinen et al. Heat and moisture distribution at the connection of floor and external wall in multi-storey timber frame houses
Staněk et al. Studies on hygrothermal performance of wood elements in building constructions–remarks on methodology
RU2003107870A (ru) Способ оценки стойкости материалов космической техники к воздействию факторов космического пространства
Alturkistani Large scale experimental investigation of the relative drying capacity of building envelope panels of various configurations
Blekkenhorst et al. A new cyclic corrosion test for automotive steel products, based upon micro climate measurements in running vehicles