CS232154B1 - Assembly jig - Google Patents

Assembly jig Download PDF

Info

Publication number
CS232154B1
CS232154B1 CS832610A CS261083A CS232154B1 CS 232154 B1 CS232154 B1 CS 232154B1 CS 832610 A CS832610 A CS 832610A CS 261083 A CS261083 A CS 261083A CS 232154 B1 CS232154 B1 CS 232154B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
yoke
piston rod
hydraulic cylinder
assembly
support frame
Prior art date
Application number
CS832610A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CS261083A1 (en
Inventor
Jan Novak
Zdenek Kalab
Original Assignee
Jan Novak
Zdenek Kalab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Novak, Zdenek Kalab filed Critical Jan Novak
Priority to CS832610A priority Critical patent/CS232154B1/en
Publication of CS261083A1 publication Critical patent/CS261083A1/en
Publication of CS232154B1 publication Critical patent/CS232154B1/en

Links

Landscapes

  • Automatic Assembly (AREA)

Abstract

Vynález spadá do oboru hydraulických zařízeni a týká se montážního přípravku pro montáž podsestav oběhových čerpadel. Podstatou vynálezu je nosný rám, na kterém je uložena v tandemovém uspořádání dvojice hydraulických válců, kde prodloužená pístnice prvního hydraulického válce prochází s vůli dutou ΐ pístnicl druhého hydraulického válce, která je na svém volném konci opatřena středícím přípravkem mezistěny,^přičemž nosný rám je v podélné ose soustavy r hydraulických válců doplněn horizontálně orientovanými rameny, kde na předním ra- * meni je svou první bočnicl otočně uložen dvoudílný třmen.The invention is within the field of hydraulic device and relates to the mounting jig for assembly of circulating subassemblies pumps. The subject of the invention is a carrier frame on which it is stored in tandem arrangement of a pair of hydraulic cylinders wherein the first hydraulic extension piston rod the cylinder passes through the hollow clearance ΐ the piston rod of the second hydraulic cylinder which is provided at its free end with a centering device, wherein the divider means the support frame is in the longitudinal axis of the system r of hydraulic cylinders topped up horizontally oriented arms where on the front the first sidewall is rotatably mounted two-piece caliper.

Description

Vynález se týká montážního přípravku, zejména pro montáž podsestav oběhových čerpadel, jmenovitě mezistěny, ložiskového pouzdra, statoru, oddělovací vložky, těsnicího kroužku, rotoru pohonného motoru a oběžného kola čerpadla·The invention relates to a mounting device, in particular for mounting subassemblies of circulators, namely a partition, a bearing bush, a stator, a separator insert, a sealing ring, a drive motor rotor and a pump impeller.

V současné době se provádí montáž podsestav sériově vyráběných oběhových čerpadel tak, že tato montáž se provádí postupně na přípravcích, kdy po provedení montáže jedné podskupiny v celé sérii, se smontované podskupiny ukládají do palet a přemístí se k dalšímu pracovišti, kde se provede montáž další podskupiny, opět v celé sérii, a tak se pokračuje dokud není celá montáž ukončena· Kupříkladu do mezistěny se na přípravku pod hydraulickým lisem nalisuje ložiskové pouzdro. Toto se provede na daném pracovišti u celé serie. Následující operace, t.j. nalisování mezistěny se zalisovaňým ložiskovým pouzdrem se provádí na dalším přípravku opět v celé sérii, znamená, že každá operace představuje nové pracoviště, ukládání podsestav do palet, jejich přesun na další pracoviště, což je neproduktivní a náročné na čas.Currently, subassemblies of mass-produced circulators are assembled in such a way that they are assembled sequentially on jigs, after assembling one sub-group in the whole series, the assembled sub-assemblies are palletized and moved to another workstation where the next · For example, a bearing bush is pressed on the jig under the hydraulic press into the partition. This will be done at the given site for the whole series. The following operation, i.e. pressing the partition with the pressed-in bearing bushing is carried out on the next jig again in the whole series, means that each operation represents a new workstation, placing the subassemblies in pallets, moving them to another workstation, which is unproductive and time consuming.

Nevýhody a nedostatky známého řešení odstraňuje v podstatě vynález, kterým je montážní přípravek, zejména pro montáž podsestav oběhových čerpadel.The disadvantages and drawbacks of the known solution are essentially eliminated by the invention, which is an assembly jig, in particular for mounting subassemblies of circulation pumps.

Podstatou vynálezu je, že sestává z nosného rámu na kterém je uložena v tandemovém uspořádání dvojice hydraulických válců, kde prodloužená pístnice prvního hydraulického válce prochází s vůlí dutou pístnicí druhého hydraulického válce, která je na svém volném konci opatřena středícím přípravkem mezistěny, přičemž nosný rám je v podélné ose soustavy hydraulických válců doplněn horizontálně orientovanými rameny, kde na předním ramenu je svou první boónicí otočně uložen dvoudílný třmen.The principle of the invention is that it consists of a support frame on which a pair of hydraulic cylinders is mounted in a tandem arrangement, wherein the extended piston rod of the first hydraulic cylinder passes with clearance a hollow piston rod of the second hydraulic cylinder. in the longitudinal axis of the hydraulic cylinder system, it is complemented by horizontally oriented arms, where a two-part yoke is rotatably mounted on its front arm by its first boom.

Další podstatou vynálezu je, že volný konec prodloužené pístnice prvního hydraulického válce je opatřen jednak osazením pro uložení ložiskového pouzdra a pojistného uzávěru a jednak čelním závitovým otvorem.It is a further object of the present invention that the free end of the extended piston rod of the first hydraulic cylinder is provided with a shoulder for receiving the bearing sleeve and lock, and a threaded bore.

232 134232 134

- 2 Další podstatou vynálezu je, že zadní rameno nosného rámu je opatřeno vidlicovým vybráním a druhá bočnice třmenu je opatřena odpovídajícím oboustranným osazením se souosým otvorem pro aretační kolík·A further feature of the invention is that the rear arm of the support frame is provided with a forked recess and the second side of the yoke is provided with a corresponding double-sided shoulder with a coaxial hole for the locking pin.

Další podstatou vynálezu je, že první bočnice třmene je na konci protilehlém otočnému uložení třmene opatřena dokončovací konzolou se zajištovacím břitem·A further essence of the invention is that at the end of the opposite pivoting bearing of the yoke the first side of the yoke is provided with a finishing bracket with a securing lip.

Konečně je podstatou vynálezu, že ve spodní části dvoudílného třmene je uložena výměnná středící vložka zatímco v horní části je uložen posuvný doraz.Finally, it is an object of the invention that a replaceable centering insert is accommodated in the lower part of the two-part yoke while a sliding stop is mounted in the upper part.

Vyšší účinek vynálezu spočívá v tom, že montáž podsestav oběhového čerpadla se provádí na jednom přípravku, na jednom pracovišti čímž se značně zvyšuje produktivita práce, při zkrácené době montáže, protože odpadá ukládání do palet a jejich přemistování na další pracoviště, snižují se provozní náklady, protože všechny dříve používané přípravky jsou nahrazeny jediným, přitom všechny operace provádí jeden pracovník ve srovnání s dřívějším stavem, kdy pro každou operaci bylo zapotřebí jednoho pracovníka, kromě těoh kteří se starali o ukládání do palet a přepravu palet na další pracoviště.The higher effect of the invention is that the assembly of the circulator pump subassemblies is carried out on one fixture, in one workstation, thereby greatly increasing labor productivity, with reduced assembly time, since there is no need to load pallets and move them to other workstations. since all previously used fixtures are replaced by a single one, all operations are performed by one worker compared to the previous situation where one worker was required for each operation, except for those who took care of pallet loading and pallet transport to another workstation.

Příklad konkrétního provedení vynálezu je schematicky znázorněn na připojených výkresech, kde obr. 1 je osový řez montážním přípravkem, obr. 2 představuje půdorysný pohled na přípravek z obr. 1, obr. 3 je pohled na třmen montážního přípravku z obr. 1 a 2 v částečném řezu, obr. 4 představuje odklopené rameno ze statoru, obr. 5 zaklopené rameno s přípravkem pro zalisování ” 0 kroužku, obr. 6 odklopené rameno montáž rotoru a oběžného kola.An example of a particular embodiment of the invention is shown schematically in the accompanying drawings, wherein Fig. 1 is an axial section of the mounting jig, Fig. 2 is a plan view of the jig of Fig. 1, Fig. 3 is a yoke view of the jig of Figs. Fig. 4 shows the swiveling arm of the stator, Fig. 5 the swiveling arm with the jig for pressing the O-ring, Fig. 6 the swiveling arm of the rotor and impeller assembly.

Montážní přípravek pro souhrnnou montáž podskupin oběhového čerpadla sestává z nosného rámu 1 na kterém jsou uloženy souose první hydraulický válec 2 a druhý hydraulický válec 2 v tandemovém uspořádání tak, že prodloužená pístnice £ prvního hydraulického válce 2 prochází s vůlí dutou pístnicí 2 druhého hydraulického válce 2.· V prostoru prvního hydraulického válce 2 je prodloužená pístnice £ opatřena pístem 6 a dutá pístnice 5 druhého hydraulického válce 2 je opatřena pístem 2 většího průměru. Dutá pístnice % druhého hydraulického válce 2 de dále opatřena na svém volném konci středícím přípravkem θ pro uložení a ustředění mezistěny 2. montovaného čerpadla a tento středící přípravek 8 je opatřen aretací polohy této mezistěny 2· Vyčnívající konec prodloužené pístnice 4The assembly assembly for the general assembly of circulator pump subassemblies consists of a support frame 1 on which the first hydraulic cylinder 2 and the second hydraulic cylinder 2 are mounted coaxially in a tandem arrangement such that the extended piston rod 6 of the first hydraulic cylinder 2 passes with clearance In the space of the first hydraulic cylinder 2, the extended piston rod 6 is provided with a piston 6 and the hollow piston rod 5 of the second hydraulic cylinder 2 is provided with a piston 2 of larger diameter. The hollow piston rod of the second hydraulic cylinder% d 2 e further provided at its free end a centering θ preparation for receiving and centering the second diaphragm pump mounted and the centering device 8 is provided with a detent position of the diaphragm 2 · protruding end of the elongated piston rod 4

232 154232 154

- 3 je opatřen osazením 33 pro uložení ložiskového pouzdra 10 a pojistného uzávěru 11. přičemž čelo prodloužené pístnice £ je opatřeno závitovým otvorem 32 pro připojení samostatného lisovacího přípravku 12 pro nalisování 0-kroužku 13. V podélné ose obou hydraulických váleů 2, J je nosný rám 1 opatřen předním ramenem 14 a zadním ramenem které jsou orientovány vodorovně pro uchycení dvoudílného třmenu 16. Třmen 16 je svou první bočnicí 17 uložen otočně na předním rameni 14 nosného rámu 1. Na zadním rameni 15 nosného rámu 1 je vytvořeno vidlicové vybrání 18 do kterého zapadá oboustranné osazení 19 vytvořené na druhé bočnici 20 třmene 16, kde vidlicové vybrání 18 a oboustranné osazení 19 jsou navzájem svrtány tak aby jejich vzájemnou polohu ve společném záběru bylo možno zajistit kolíkem 21» První bočnice 17 třmene 16 je na konci protilehlém otoč nému uložení třmene 16 opatřena otočně uloženou dokončovací konzolou 22 opatřenou zajištovacím břitem 23. Dvoudílný třmen 16 sestává ze spodní části 24 ve které je uložena výměnná středící vložka 25 statorového svazku 26 přičemž horní odklopná část 27 dvoudílného třmene 16 je opatřena posuvným dorazem 28 polohy statorového svazku 26 ve třmenu 16. Zavřená poloha dvoudílného třmene 16 je zajištěna zámkem 27.3 is provided with a shoulder 33 for receiving the bearing sleeve 10 and the locking bolt 11. wherein the face of the extended piston rod 6 is provided with a threaded bore 32 for connecting a separate die 12 for pressing the O-ring 13. the frame 1 is provided with a front arm 14 and a rear arm which are oriented horizontally to accommodate the two-part yoke 16. The yoke 16 is rotatably mounted on the front arm 14 of the support frame 1 by its first side panel 17. On the rear arm 15 of the support frame 1 the two-sided shoulder 19 formed on the second side 20 of the yoke 16 engages the forked recess 18 and the two-sided shoulder 19 are bored to each other so that their mutual position in common engagement can be secured by a pin 21. 16 is provided with a rotatable support The two-part yoke 16 consists of a lower part 24 in which the replaceable centering insert 25 of the stator bundle 26 is accommodated, the upper hinged part 27 of the two-part yoke 16 is provided with a sliding stop 28 of the position of the stator bundle 26 in the yoke 16. Closed the position of the two-part yoke 16 is secured by the lock 27.

Před zahájením montáže podskupin oběhového čerpadla je montážní přípravek ve výchozí poloze, t.j, dvojčinný píst 6 prvního hydraulického válce 2 je v pravé krajní poloze a píst χ druhého hydraulického válce 2 je v levé krajní poloze, což má za následek, že prodloužená pístnice £ je vysunuta ze středícího přípravku 8 v plném rozsahu. Do středícího přípravku 8 se uloží mezi stěna 2 a její poloha se zářetuje. Na vyčnívající konec prodloužené pístnice £ se uloží ložiskové pouzdro 10 a jeho axiální poloha se zajistí pojistným uzávěrem 11. Píst χ prvního hydraulického válce 2 se přesune do levé krajní polohy, unáší spolu s prodlouženou pístnicí £ i ložiskové pouzdro 10, které zalisuje do mezistěny X· Přitom dvoudílný třmen 16 je vychýlen o $0° a jeho poloha je zajištěna. Působením hydrauliky se prodloužená pístnice £ vrátí poněkud doprava což má za následek uvolnění pojistného uzávěru 11. který se vyjme a odloží na určené místo. Nyní se připraví statorový svazek 26, který se uloží do spodní části 24 třmene 16 na dorazy jeho středící vložky 25. Nato se přiklopí horní část 27 třmene 16, zajistí se zámkem 27 a poloha statorového svazku 26 se zajistí posuvným dorazesu 28 uloženým v horní části 27 třmene 16. Třmen 16 s uloženým statorovým svazkem 26 se vytočí kolem otočného uložení naBefore commencing the assembly of the circulator pump subassemblies, the mounting jig is in the starting position, i.e., the double-acting piston 6 of the first hydraulic cylinder 2 is in the rightmost position and the piston χ of the second hydraulic cylinder 2 is in the left extreme position. ejected from the centering device 8 in its entirety. It is placed in the centering device 8 between the wall 2 and its position is incised. The bearing sleeve 10 is mounted on the protruding end of the extended piston rod 6 and its axial position is secured by a locking cap 11. The piston χ of the first hydraulic cylinder 2 is moved to the leftmost position, carrying the bearing sleeve 10 together with the extended piston rod. The two-part yoke 16 is deflected by $ 0 ° and its position is secured. Under the action of the hydraulics, the extended piston rod 6 returns slightly to the right, which results in the release of the locking cap 11 which is removed and put into place. A stator beam 26 is now prepared, which is placed in the lower part 24 of the yoke 16 at the stops of its centering insert 25. Then the upper part 27 of the yoke 16 is folded, locked 27 and the position of the stator beam 26 is secured by a sliding stop 28 The yoke 16 with the stator bundle 26 is pivoted about the pivot bearing

- 4 232 154 předním rameni 14 tak, až eboustranné osazení 19 druhé bočnice 20 třmenu 16 zapadne do vidlicového vybrání 18 zadního ramene 15 nosného rámu l.a zajistí se kolíkem 21. Píst χ druhého hydraulického válce 2 se přemístí do pravé krajní polohy a provede nalisování mezistěny 2 na statorový svazek 26. Do dutiny statorového svazku 26 se vloží oddělovací vložka 29 jejíž poloha je zajištěna přísluš nými dorazy v mezistěně Ha samostatný lisovací přípravek 12 se uloží těsnicí 0-kroužek 13 a tento lisovací přípravek 12 se upevní prodlouženou pístnici £ prvního hydraulického válce 2 zavedením šroubu do závitového otvoru na čele prodloužené pístnice £. Pohybem prodloužené pístnice £ do levé krajní polohy, která současně unáší odpruženou část lisovacího přípravku 12, dojde k nalisování těsnicího 0-kroužku 13 mezi oddělovací vložku 29 a náboj mezistěny £· Znovu se částečně přesune prodloužená pístnice £ směrem doprava takže se odlehčí tah na odpruženou část lisovacího přípravku 12. který lze pak sejmout. Takto smontovaná sestava se odjištěním kolí ku 21 uvolní z vidlicového vybrání 18 a spolu s třmenem 16 se vyt© čí o 90°. Do ložiskového pouzdra 10 se uloží rotor 30 a jeho poloha se proti pootočení zajistí tím, že do drážky hřídele rotoru 30 se zavede břit 23 dokončovací konzoly 22. Ha takto zajištěný rotor 30 se uloží oběžné kolo 31 a smontovaný celek se vyjme z třmene 16 Montážní přípravek je připraven k další montáži.4 232 154 of the front arm 14 until the double-sided shoulder 19 of the second side bracket 20 of the caliper 16 engages in the fork recess 18 of the rear arm 15 of the support frame 1a and locks with pin 21. The piston χ of the second hydraulic cylinder 2 A separating insert 29 is inserted into the cavity of the stator bundle 26, the position of which is secured by the respective stops in the intermediate wall 11a. A separate press jig 12 is fitted with an O-ring 13 and this press jig 12 is fastened by the extended piston rod 6 of the first hydraulic cylinder. 2 by inserting the screw into the threaded hole at the face of the extended piston rod. By moving the extended piston rod 6 to the left end position, which at the same time carries the spring portion of the press jig 12, the O-ring 13 is pressed between the separator insert 29 and the partition wall hub. a portion of the die 12 which can then be removed. The assembly thus assembled is released from the fork recess 18 by unlocking the pins 21 and swivels 90 ° together with the yoke 16. The rotor 30 is mounted in the bearing sleeve 10 and its position is secured against rotation by inserting the blade 23 of the finishing bracket 22 into the groove of the rotor shaft 30. the tool is ready for further assembly.

Claims (5)

PŘEDMĚT V Ϊ MÍ U Z USUBJECT MATTER 232 154232 154 1· Montážní přípravek zejména pro montáž podsestav oběhového čerpadla, jmenovitě mezistěny, ložiskového pouzdra, oddělovací vložky, statoru, těsnicího kroužku a rotoru, vyznačující se tím, že sestává z nosného rámu (1) na kterém je uložena v tandemovém uspořádání dvojice hydraulických válců (2, 3), kde prodloužená pístnice (4) prvního hydraulického válce (2) prochází s vůlí dutou pístnicí (7) druhého hydraulického válce (3), která je na svém volném konci opatřena středicím přípravkem (8) mezistěny (9), přičemž nosný rám (1) je v podélné ose soustavy hydraulických válců (2, 3) doplněn horizontálně orientovanými rameny (14, 15), kde na předním ramenu (14) je svou první bočnicí (17) otočně uložen dvoudílný třmen (16)·Assembly tool, in particular for mounting subassemblies of a circulation pump, namely a partition, a bearing bush, a spacer, a stator, a sealing ring and a rotor, characterized in that it consists of a support frame (1) on which a pair of hydraulic cylinders ( 2, 3), wherein the elongated piston rod (4) of the first hydraulic cylinder (2) passes with play a hollow piston rod (7) of the second hydraulic cylinder (3) which is provided at its free end with a centering device (8) of the partition (9); the support frame (1) is complemented in the longitudinal axis of the hydraulic cylinder assembly (2, 3) by horizontally oriented arms (14, 15), where a two-part yoke (16) is rotatably mounted on its front side (14) with its first side (17) 2· Montážní přípravek podle bodu 1, vyznačující se tím, že volný konec prodloužené pístnice (4) prvního hydraulického válce (2) je opatřen jednak osazením (33) pro uložení ložiskového pouzdra (10) a pojistného uzávěru (11) a jednak čelním závitovým otvorem (32)·Assembly device according to claim 1, characterized in that the free end of the extended piston rod (4) of the first hydraulic cylinder (2) is provided with a shoulder (33) for receiving the bearing bush (10) and the locking cap (11). Through Hole (32) · 3· Montážní přípravek podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že zadní rameno (15) nosného rámu (1) je opatřeno vidlicovým vybráním (18) a druhá bočnice (20) třmenu (16) je opatřena odpovídajícím oboustranným osazením (19) se souosým otvorem pro aretační kolík (21),Assembly device according to Claims 1 and 2, characterized in that the rear arm (15) of the support frame (1) is provided with a forked recess (18) and the second side (20) of the yoke (16) is provided with a corresponding bilateral shoulder (19) with a coaxial hole for the locking pin (21), 4· Montážní přípravek podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že první bočnice (17) třmene (16) je na konci protilehlém otočnému uložení třmene (16) opatřena dokončovací konzolou (22) se zajistovacím břitera (23)·Assembly tool according to one of Claims 1 to 3, characterized in that the first side (17) of the yoke (16) is provided with a finishing bracket (22) with a locking lip (23) at the end of the opposite pivoting bearing of the yoke (16). 5. Montážní přípravek podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že ve spodní části (24) dvoudílného třmene (16) je uložena výměnná středící vložka (25) zatímco v horní části (27) je uložen posuvný doraz (28)·Assembly device according to Claims 1 to 4, characterized in that in the lower part (24) of the two-part yoke (16) a replaceable centering insert (25) is mounted while in the upper part (27) a sliding stop (28) is arranged.
CS832610A 1983-04-11 1983-04-11 Assembly jig CS232154B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS832610A CS232154B1 (en) 1983-04-11 1983-04-11 Assembly jig

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS832610A CS232154B1 (en) 1983-04-11 1983-04-11 Assembly jig

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS261083A1 CS261083A1 (en) 1984-05-14
CS232154B1 true CS232154B1 (en) 1985-01-16

Family

ID=5363733

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS832610A CS232154B1 (en) 1983-04-11 1983-04-11 Assembly jig

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS232154B1 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
CS261083A1 (en) 1984-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105364598B (en) Clamping device
US4343590A (en) Loader for a machine tool
GB1573974A (en) Deformation-preventing workpiece-holding fixture for machine tools
CN105364595B (en) Clamping device
CN112523789A (en) Double-beam anchor rod mechanized construction device
CS232154B1 (en) Assembly jig
JPH10202468A (en) Power-operated chuck
US4472953A (en) Pin-type lock with axial split cylinder and/or plug
DE69705597T2 (en) Interchangeable chuck system
US4121848A (en) Chuck
US20050093318A1 (en) Structure of improved pneumatic gripper assemblies
US4586860A (en) Spindle head for a machine tool
WO2001087745A1 (en) Split drive component with maintained alignment
EP0657244B1 (en) Part holder, particularly for workstations with a revolving table
CN209849911U (en) Input shaft sleeve machining device
DE4316411C1 (en) High-speed milling and boring machine tool spindle with direct electric drive - has rotor of motor attached releasably to end of spindle shaft in casing with division at right-angles to its axis
US3139004A (en) Pressure fluid actuated power means for a veneer lathe
US20220400629A1 (en) Timber-working devices
US4332186A (en) Hydraulic actuator for lathe chuck
US3127795A (en) Boring apparatus and split-casing workpiece therefor
EP0953668B1 (en) Method for mounting of a drive motor on a laundry treatment apparatus
GB2310388A (en) Cylinder block mounting fixture
DE69003985T2 (en) Pendulum support system for fast manipulation of a workpiece in and out of a room monitored for its atmosphere.
JP2676883B2 (en) Positioning device for segment
CN118635776B (en) A movable pin welding tool