CS231873B1 - Směs polypropylenu a EPDM kaučuku - Google Patents

Směs polypropylenu a EPDM kaučuku Download PDF

Info

Publication number
CS231873B1
CS231873B1 CS832963A CS296383A CS231873B1 CS 231873 B1 CS231873 B1 CS 231873B1 CS 832963 A CS832963 A CS 832963A CS 296383 A CS296383 A CS 296383A CS 231873 B1 CS231873 B1 CS 231873B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
mixture
blend
carbon black
polypropylene
products
Prior art date
Application number
CS832963A
Other languages
English (en)
Other versions
CS296383A1 (en
Inventor
Drahomir Rysavy
Frantisek Kratochvil
Jaromir Chladek
Jaromir Jelinek
Rene Sabat
Zdenek Sulc
Original Assignee
Drahomir Rysavy
Frantisek Kratochvil
Jaromir Chladek
Jaromir Jelinek
Rene Sabat
Zdenek Sulc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Drahomir Rysavy, Frantisek Kratochvil, Jaromir Chladek, Jaromir Jelinek, Rene Sabat, Zdenek Sulc filed Critical Drahomir Rysavy
Priority to CS832963A priority Critical patent/CS231873B1/cs
Priority to CS361584A priority patent/CS241923B3/cs
Publication of CS296383A1 publication Critical patent/CS296383A1/cs
Publication of CS231873B1 publication Critical patent/CS231873B1/cs

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká směsi polypropylenu a elastomerního etylenpropylen-dienového kopolymeru /EPDM kaučuku/.
Výrobky z polymerní směsi polypropylenu a EPDM kaučuku jsou často vystaveny při praktické aplikaci působení slunečního záření. Platí to zejména o automobilových náraznících, vzhledem k tomu, že automobily se nacházejí často po celý rok mimo kryté prostory.
Po všech výrobcích se požaduje, aby si po celou dobu používání zachovaly požadované vlastnosti, které zajišťují jejich správnou funkci. Avšak původní vlastnosti polymerní směsi se velmi rychle zhoršují působením slunečního světla.
Běžně známé postupy k zajištění dostatečné odolnosti plastů a elastomerů vůči škodlivému působení slunečního záření spočívají všude tam, kde výrobky mohou být černé, v přídavku asi 1 až 3 hmotnostních % sazí.
U směsi polypropylenu s EPDM kaučuky však s rostoucí koncentrací sazí prudce klesá termooxidační stabilita materiálu. Jestliže se zvolí taková koncentrace sazí, která nesníží termooxidační stabilitu pod únosnou mez, mají výrobky nedostatečnou odolnost vůči slunečnímu záření.
Tak například při koncentraci sazí 1,2 hmotnostních % mají směsi polypropylenu s EPDM kaučukem pouze jednoroční životnost v klimatických podmínkách střední Evropy. Z toho vyplývá, že je nutno používat vedle malé koncentrace sazí také specielní světelné stabilizační přísady.
Je známo, že nejúčinnější látky patři do skupiny derivátů tetramethylpiperidinu. Jsou označovány zkratkou HALS. Při praktických zkouškách se ukázalo, že tyto světelné stabilizátory, které jsou s polypropylenem velmi dobře snášenlivé, účinkem světla nebo tepla migrují z polymerní směsi polypropylen-EPDM kaučuk na povrch výrobků a vzhledově jej tak znehodnocuj í.
Migraci světelných stabilizátorů lze zabránit pouze použitím určitých kombinací termooxidačních a některých typů světelných stabilizátorů.
Předmětem vynálezu je směs polypropylenu a EPDM kaučuku, obsahující saze a případně jiné pigmenty, světelné a termooxidační stabilizátory a mazadla, která obsahuje 0,15 až 0,35 hmotnostních % esterů 2,2,6,6-tetrametyl-4-piperidinolu, 0,05 až 0,15 hmotnostních % esteru kyseliny thiodipropionové, 0,05 až 0,15 hmotnostních % 4-pentadekakis /propeny1/ -2,6-dimetylfenolu, 0,05 až 0,15 hmotnostních % trisnonylfenylfosfitu nebo směsi tri/fenyletylfenylfosfitů/, do 0,25 hmotnostních % 2/2'-hydroxy-3'-tercbuty1-5'-metylfenyl/5-ohlorbenztriazolu nebo 2-hydroxy-4-oktoxybenzofenonu, 0,05 až 0,25 hmotnostních % stearátu vápenatého, 0,4 až 1,2 hmotnostních % sazí a případně do 1 hmotnostních % dalších pigmentů, jako je například kysličník titaničitý.
Estery 2,2,6,6-tetrametyl-4-piperidinolu mají mimořádně silný ochranný účinek vůči škodlivému působení slunečního záření. Jejich nevýhodou je vykvétání na povrch předmětů, vyrobených ze směsi polypropylen-EPDM kaučuk působením tepla.
Vzhledem k tomu, že například černé nárazníky se v letních měsících vyhřívají na slunci až na teplotu 70 °C, může tato vlastnost ochranné přísady vést ke vzhledovému znehodnocení výrobku.
Proto je nutno volit nižší koncentrace těchto látek a dostatečnou odolnost vůči degradačnímu účinku UV-složky slunečního záření zajistit kombinací esteru 2,2,6,6-tetrametyl-4-piperidinolu s UV-absorbéry typu 2/2'-hydroxy-3'-terc-buty1-5'-metylfenyl/5-chlorbenztriazolu nebo 2-hydroxy-4-oktoxybenzofenonu.
I
Tyto UV-absorbéry samy o sobě nezajišťují požadovanou odolnost výrobků vůči škodlivému působení světla, ale v kombinaci s estery 2,2,6,6-tetrametyl-4-piperidinolu lze dosáhnout potřebné odolnosti.
V případě, že se jako světelný stabilizátor použije směs esterů připravených esterifikací 2,2,6,6-tetrametyl-4-piperidinolu se stearinem, není nutno tuto látku kombinovat s 0V-absorbéry benzofenonového nebo benztriazolového typu.
Aby nedocházelo k vykvétání složek na povrch, musí se vhodně volit také termooxidační složky stabilizační receptury. Této podmínce vyhovuje směs 0,05 až 0,15 hmotnostních % 4-pentadekakis /propenyl/-2,6,dimetylfenolu s 0,05 až 0,10 hmotnostních % esteru kyseliny thiodipropionové a 0,05 až 0,15 hmotnostních % trisnonylfenylfosfitu nebo směsi tri/fenyletyl-fenylfosfitů/.
Obvykle se používá kombinace fenolického stabilizátoru, například pentaerytrityl tetrakis 3,5-di-terc-butyl-4-hydroxy-fenylpropionát/ s estery kyseliny thiodipropionové a to zpravidla v poměru 1:2 až 3 při souhrnné koncentraci 0,2 až 0,3 hmotnostních %, protože tato směs vykazuje vysoký ochranný účinek vůči termooxidační degradaci.
Je známo, že estery kyseliny thiodipropionové zpravidla snižují fotostabilizační účinek esterů 2,2,6,6-tetrametyl-4-piperidinolu a působí jejich vykvétání na-povrch výrobků z polymerních směsí polypropylen-EPDM akučuk vystavených slunečnímu záření.
Pokud nepřekročí koncentrace esterů kyseliny thiodipropionové 0,1 hmotnostních %, neprojeví se jejich negativní vliv na fotostabilitu. Vážnějším problémem je otázka vykvétání. samotných esterů kyseliny thiodipropionové na povrch výrobků.
Tomuto jěvu je možno zabránit, jestliže se jednak nepřekročí koncentrace 0,1 hmotnostních % a zejména jestliže se jako fenolické složky stabilizačního systému použije 4-penťádekakis /propenyl/-2,6-dimetylfenOl, který se vyznačuje mimořádně vysokou snášenlivostí s polymerem a potlačuje tendenci k vykvétání u esterů kyseliny thiodipropionové.
Aby však byla zajištěna dostatečně vysoká stabilizační účinnost při zpracování polymeru, je nutno stabilizační systém doplnit fosfitovým stabilizátorem trisnonylfenylfosfitem nebo směsí tri/fenyletylfenylfosfitů/.
Další složkou stabilizační kombinace je stearát vápenatý, který neutralizuje kyselé složky, vznikající při rozkladu polymeračníoh katalyzátorů a slouží současně jako mazadlo, usnadňující zpracování.
Saze dodávají výrobkům požadované černé zbarvení a do určité míry chrání polymerní směs před škodlivým působením slunečního světla. Velikost sazí může příznivě ovlivnit odolnost směsi vůči destrukčnímu působení světla, jak vyplývá z tabulky.
Je proto výhodné používat saze o malém průměru částic. Kysličník titaničitý umožňuje v kombinaci se sazemi a případně též s jinými barevnými pigmenty dosáhnout požadovaného šedočerného odstínu černi.
Směsi je možno připravit následujícím způsobem:
Do mixeru pro přípravu práškového koncentrátu se nadávkuje polypropylen a odvážená množství práškových přísad s výjimkou sazí. trátu.
Odtud se koncentrát dávkuje současně s šnekového mísiče, do kterého se také pomocí
Směs se rozmíchá a převede do zásobníků koncennestabilizovaným práškovým polymerem do dvoučerpadel dávkují kapalné stabilizační přísady.
Tento intenzivní mixer homogenizuje všechny komponenty směsi a roztaví směs působením střižných sil a tepla na taveninu, která teče přepadem do jednošnekového extruderu, na jehož hlavě se polymer granuluje.
Na dalším zařízení se proud stabilizovaného polypropylenového granulátu smísí s proudem EPDM-koncentrátu a se sazemi a zgranuluje se na extruderu.
Vlastnosti jednotlivých přísad a jejich kombinací ukazují následující příklady. Díly a % v příkladech jsou hmotností, není-li uvedeno jinak.
Přikladl
3
Ke 30 dílům práškového polypropylenu bylo přidáno 100 cm acetonu, 4 cm jednoprocent3 ního acetonového roztoku 4-pentadekakis/propenyl/-3,5-dimetylfenolu, 4 cm jednoprocentního acetonového roztoku směsi tri/fenyletylfenylfosfitů/, 4 cm3 jednoprocentního acetonového roztoku distearylthiodipropionátu /DSTDP/ a 0,48 g sazí o průměru částic 95jun. Suspenze byla promíchávána do odpaření acetonu.
Suchá směs byla převedena do hnětači komory Brabenderova plastografu, do které bylo současně přidáno 10 dílů EPDM koncentrátu. Hnětači komora byla vyhřívána na teplotu 200 °C. Po pěti minutách bylo hnětení přerušeno a obsah hnětači komory převeden do lisu, ve kterém byla při teplotě 250 °C vylisována folie o tloušťce 0,5 mm.
Z této fólie byly natříhány pásky o rozměru 40 mm x 10 mm, které byly umístěny v Xenotestu 450 pro sledování průběhu urychleného povětrnostního stárnutí a v sušárně vyhřáté na 70 °C pro sledování vzniku výkvětu působením tepla.
Výsledky hodnocení jsou uvedeny v tabulce 1.
Příklad 2 až 17
Směsi číslo 2 až 17 byly připraveny stejným způsobem jako směs číslo 1. V acetonu rozpustné stabilizační přísady byly přidávány ve formě jednoprocentních roztoků. Ca-stearát byl přidáván ve formě jednoprocentní acetonové suspenze.
Saze a kysličník titaničitý byly přidávány v odpovídajících počtech dílů přimo do acetonové suspenze práškového polypropylenu. Na 30 dílů práškového polypropylenu bylo přidáno takové množství přísad, aby ve výsledné polymerní směsi třiceti dílů polypropylenu s deseti díly EPDM koncentrátu byla požadovaná /v tab. 1 uvedená/ koncentrace příměsí.
. Výsledky hodnocení jsou uvedeny v tabulce l.

Claims (3)

1. Samotné saze, použité v koncentraci 1,2 %,’bez přísady světelných stabilizátorů, nechrání dostatečně polymer /směs 1 a 2/.
2. Přítomnost termooxidačního stabilizátoru DSTDP /distearyl-thiodipropionátů/ v koncentraci 0,25 % se projeví nežádoucím výkvětem na povrchu výrobků /směs 3 a 11/. Přitom se současně výrazně snižuje účinnost světelného stabilizátoru /směs 11 ve srovnání se směsí 7/.
Složení termooxidační směsi tedy výrazně ovlivňuje životnost a jako výrobků. Přítomnost stabilizátoru DSTDP v koncentraci 0,1 % nemá negativní vliv /viz směsi 4 až 10 a 12 až 17/.
3. Světelné stabilizátory chrání účinnně polymerní směs /směsi 4 až 17/, avšak pouze námi navržené typy a kombinace světelných stabilizátorů splňují všechny požadavky, kladené na polymerní směs jak z hlediska životnost, tak z hlediska jakosti povrchu výrobků /směsi 7 až 10 a 12 až 17/.
Použitím sazí o malém průměru částic se dosáhne zvýšení stability /směs 8 ve srovnání s 7 a směs 13 ve srovnání se směsí 12/. Rovněž přítomnost kysličníku titaničitého kladně přispívá k odolnosti polymerní směsi vůči degradaci světlem /směs 10 ve srovnání se směsí 8/.
CS832963A 1983-04-27 1983-04-27 Směs polypropylenu a EPDM kaučuku CS231873B1 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS832963A CS231873B1 (cs) 1983-04-27 1983-04-27 Směs polypropylenu a EPDM kaučuku
CS361584A CS241923B3 (en) 1983-04-27 1984-05-14 Mixture of polypropylene,epdm rubber and calcium carbonate

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS832963A CS231873B1 (cs) 1983-04-27 1983-04-27 Směs polypropylenu a EPDM kaučuku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS296383A1 CS296383A1 (en) 1984-05-14
CS231873B1 true CS231873B1 (cs) 1984-12-14

Family

ID=5368340

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS832963A CS231873B1 (cs) 1983-04-27 1983-04-27 Směs polypropylenu a EPDM kaučuku

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS231873B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS296383A1 (en) 1984-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4211681A (en) Poly(ethylene oxide) compositions
CA1190692A (en) Polyethylene compositions for rotational moulding processes
WO1997009376A1 (en) Stabilization systems for polymeric materials in pellet form
DE4437465A1 (de) Organische Peroxide enthaltende Masterbatch-Zusammensetzung
CA1299314C (en) Film-forming compositions and fog resistant film produced therefrom
JPWO2007000876A1 (ja) 樹脂添加剤組成物及びその樹脂組成物
EP0259946A2 (en) Resin-immobolized biocide
EP0024138A1 (en) Method of treating insoluble sulfur with oil and the insoluble sulfur product obtained thereby
US5238978A (en) Peroxide masterbatches using polycaprolactone as the carrier
EP0423639B1 (en) Peroxide masterbatches using polycaprolactone as the carrier
US4522957A (en) Process for preparing curable polyolefin polymers
CS231873B1 (cs) Směs polypropylenu a EPDM kaučuku
CN114736452B (zh) 一种耐老化、抗静电的聚丙烯组合物及其制备方法和应用
EP3533578B1 (en) Cleaning agent and method for cleaning resin processing machine
US2801225A (en) Odor inhibited polyethylene
US3708457A (en) Pigmented polyolefin compositions containing phthalocyanine compounds
US3243408A (en) Stabilized polyolefin compositions
CS231867B1 (cs) Směs polypropylenu a EPDM kaučuku
US3843595A (en) Ultraviolet light stabilizer combinations for polymers
JP5286629B2 (ja) 樹脂用マスターバッチ
US3998781A (en) Polyolefin composition and method for minimizing migration of U.V. absorber therein
RU2236423C1 (ru) Вулканизуемая резиновая смесь
US4104335A (en) Dustless, free-flowing ultraviolet absorbing compositions for polyolefins
US5468424A (en) Liquid-like flame retardant additives for polymers
JP2817127B2 (ja) ポリオレフィン樹脂着色組成物