CS227334B2 - Herbicide - Google Patents

Herbicide Download PDF

Info

Publication number
CS227334B2
CS227334B2 CS822460A CS246082A CS227334B2 CS 227334 B2 CS227334 B2 CS 227334B2 CS 822460 A CS822460 A CS 822460A CS 246082 A CS246082 A CS 246082A CS 227334 B2 CS227334 B2 CS 227334B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
parts
weight
plants
align
chloro
Prior art date
Application number
CS822460A
Other languages
English (en)
Inventor
Adolf Dr Parg
Gerhard Dr Hamprecht
Bruno Dr Wuerzer
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of CS227334B2 publication Critical patent/CS227334B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N41/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a sulfur atom bound to a hetero atom
    • A01N41/02Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a sulfur atom bound to a hetero atom containing a sulfur-to-oxygen double bond
    • A01N41/04Sulfonic acids; Derivatives thereof
    • A01N41/08Sulfonic acid halides; alpha-Hydroxy-sulfonic acids; Amino-sulfonic acids; Thiosulfonic acids; Derivatives thereof

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Předložený vynález se týká herbicidního prostředku, který obsahuje jako účinnou složku nové difenylethery. Dále se vynález týká způsobu výroby těchto nových difenyletherů a jejich použití к potírání nežádoucího růstu rostlin.
Je známo, že deriváty difenyletherů se substituovanou aminoskupinou, například 2-chlor-4-trifluormethyl-3'-methylamino-4/-nitrodifenylether (DOS 23 04 006) nebo 2-chlor-4-trifluormethy1-3'-chlorасеtylamido-4'-nitrodifenylether (DOS 23 1 1 638) se používají jako herbicidy.
Dále je známo používat jako herbicidy difenylethery se substituovanou sulfonamidoskupinou, například 2,4,6-trichlor-3'-N,N-dimethyldulfonamido-4'-nitrodifenylether (DOS 22 61 918, britský patentní spis 2 001 635, evropský zveřejněný spis 23 725).
Nyní bylo zjištěno, že nové difenylethery obecného vzorce I
v němž znamená halogen,
Z^ znamená trifluormethylovou skupinu nebo halogen, Y znamená halogen, kyanoskupinu nebo nitroskupinu, (I)
R, znamená vodík, alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, halogenalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo cykloalkylovou.skupinu s 5 až 8 atomy uhlíku, a
Rg znamená vodík nebo atom alkalického kovu mají velmi dobré herbicidní účinky a vůči kulturním rostlinám mají selektivní herbicidní účinky.
V obecném vzorci I mej obecné symboly následující výhodné . významy:
znamená výhodné fluor, chlor, brom nebo jod,
Z3 znamená výhodné rriuiuormethyoovou skupinu nebo fuuor , chlor, brom nebo jod,
X znamená výhodná fuuor, chlor, Ьгош, ood, kyanoskuplnu, ia^^o nitossuupinu a
R, znamená například vodHc, methylovou skupinu , ehyyoooou skupinu, n-protyOorju skupinu, isopropylovou skupinu, n-butylovou skupinu, isobutylovou skupinu, tmrc.butyOovoj skupinu, n-penty-lovou skupinu, 3-chlorpropylovou skupinu, 2-chlormthylooou skupinu, 2-fluoret^yrlooou skupinu, l-chlorpropylovou skupinu, 2-chlorpropylovou skupinu, 1fluorptyhlovou skupinu, 2-fϊuormt^ylooou skupinu, 1-fluorpropylovou skupinu, cyklopehtylovou skupinu, cyklohexylovou skupinu, .
Rg znamená například vodík, sodík nebo draslík.
Výhodnými difmitlmttmrt jsou sloučeniny obecného vzorce I, v němž'Z, znamená chlor nebo brom, Zj znamená chlor, brom, nebo zejména triУUrroπlet^ylooou skupinu, Ri znamená vodík nebo aL-kylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku a Rg znamená vodík.
Předmětem předloženého vynálezu je herbicidní prostředek, který obsahuje vedle pevného nebo'kapalného nosiče jako účinnou složku alespoň jeden difmntlettmr shora uvedeného a definovaného vzorce I.
Sloučeniny obecného vzorce I se mohou vyrábět například následujícími způsoby:
Tak se nechá reagovat například difmiylmttmr obecného vzorce II
NH2 v němž
Z, Zj a Ϊ mm jí shora uvedené významy, a halogenidem sulfamové kyseliny obecného vzorce III
HalSOgN
(II) (III) v němž
Ri a Rg mmai shora uvedené významy·- · a
Hal znamená atom halogenidu, v inertním organickém rozpouštědle popřípadě za přídavku činidla vázajícího kyselinu při teplotách v rozsahu od -80 °C do +100 °C, výhodně při -40 °C až +60 °C, ze atmosférického tlaku nebo za zvýšeného,tlaku/ kontinuálně nebo diskontinuálně, za vzniku sloučenin obecného vzorce I.
Tento postup lze znázornit například následujícím reakčním schématem:
Výchozí látky se uvádějí v reakci například v přibližně stechiometrickém poměru, tj. výchozí látka vzorce III se může používat například v nadbytku až do. 20 molárních procent vztaženo na sloučeninu vzorce II.
Může se přidávat к dokončení reakce také činidlo vázající kyselinu. Tak se postup provádí například tak, že se roztok chloridu sulfamidové kyseliny vzorce 111 při teplotě -80 °C až -40 °C v organickém rozpouštědle nechá přitékat současně s ekvimolárním množstvím činidla vázajícího kyselinu к roztoku difenyletheru vzorce II v inertním organickém rozpouštědle. Za účelem dokončení reakce se reakční směs míchá 0,5 až 48 hodin, výhodně 2 až 12 hodin, při teplotě 0 až 30 °C. Reakční směs se zahustí. Žádané reakční produkty se mohou izolovat přesrážením, překryštelováním nebo rozmícháním s vodou, popřípadě se mohou čistit chromatografováním.
Pro uvedenou reakci se používá organických rozpouštědel, která jsou inertní za příslušných reakčních podmínek. Jako rozpouštědla přicházejí v úvahu například halogenované uhlovodíky, zejména chlorované uhlovodíky, jako je například tetrachlorethylehv 1,1,2,2nebo 1,1,1,2-tetrachlorethan, dichlorpropan, methylenchlorid, dichlorbutan, chloroform, chlornaftalen, dichlornaftelen, tetrachlormethan, 1,1,1- nebo 1,1,2-trichlorethan, trichlorethylen, pentachlorethan, o-, m-, p-difluorbenzen, 1,2-dichlorethan, 1,1-dichlorethan,
1,2-cis-dichlorethylen, chlorbenzen, fluorbenzen, brombenzen, jodbenzen, o-, p- a m-dichlorbenzen, ο-, ρ-, m-dibrombenzen, o-, m-, p-chlortoluen, 1,2,4-trichlorbenzen; ethery, například ethylpropylether, methyl-terc.butylether, n-butylethelether, di-n-butylether, diisobutylether, diisoamylether, diisopropylether, anisol, fenetol, cyklohexylmethylether, diethylether, ethylenglykoldimethylether, tetrahydrofuran, dioxan, beta,beta'-.dichlordiethylether; nitrované uhlovodíky, jako nitromethan, nitroethan, nitrobenzen, o-, m-, p-chlornitrobenzen, o-nitrotoluen; nitrily, jako acetonitril, butyronitril, isobutyronitril, benzonitril, m-chlorbenzonitril; alifatické nebo cykloalifetické uhlovodíky, například heptan, pinan, nonan, o-, m-, p-cynem, frakce benzinu vroucí v rozmezí od 70 do 190 °C, cyklohexan,methylcyklohexan, dekalin, petrolether, hexan, ligroin, 2,2,4-trimethylpentan, 2,2,3-trimethylpentan, 2,3,3-trimethylpentan, oktan; estery, například ethylacetát, ethylester acetoctové kyseliny, isobutylacetát; amidy, například formamid, methylformamid, dime thylf ormamid; ketony, například aceton, methylethylketon; a odpovídající směsi. Účelně se používá rozpouštědlo v množství od 100 do 2 000 % hmotnostních, výhodně od 200 do 700 % hmotnostních, vztaženo na výchozí látky.
Jako činidla vázající kyseliny se mohou používat všechna obvyklá činidla к vázání kyselin. К těm náleží výhodně terciární aminy, sloučeniny kovů alkalických zemin, amániové sloučeniny a sloučeniny alkalických kovů, jakož i odpovídající směsi. Používat se však mohou také sloučeniny zinku. V úvahu přicházejí například následující bazické sloučeniny; hydroxid draselný, uhličitan sodný, hydroxid lithný, uhličitan lithný, hydrogenuhličitan sodný, hydrogenuhličitan draselný, hydroxid vápenatý, oxid vápenatý, oxid bernátý, hydroxid hořečnatý, oxid hořečnatý, hydroxid barnatý, uhličitan vápenatý, uhličitan hořečnatý, hydrogenuhličitan hořečnatý, octan hořečnatý, hydroxid zinečnatý, oxid zinečnatý, uhličitan zinečnatý, hydrogenuhličitan zinečnatý, octan zinečnatý, mravenčen sodný, octan sodný, trimethylamin, triethylamin, tripropylamin, triisopropylamin, tributylamin, triisobutylamin, tri-sek.butylamin, tri-terc.butylamin, tribenzylamin, tricyklohexylamin, triamylemin, diisopropylethylamin, trihexylamin, N,N-dimethylanilin, Ν,Ν-diethylanilin, NyN-dipropyltoluidin, N,N-dimethyl-p-emidopyridin, N-methylpyrrolidon, N-ethylpyrrolidon, N-methylpiperidin, N-ethylpiperidin, N-methylpyrrolidin, N-ethylpyrrolidin, N-methylimidazol, N-ethylimidazol, N-methylpyrrol, N-ethylpyrrol, N-methylmorfolin, N-ethylmorfolin, N-methylhexanmethylenimin, N-ethylhexamethylenimin, pyridin, chinolin, alfa-pikolin, beta-pikolin, gama-pikolin, isochinolin, pyrimidin, akridin, Ν,Ν,Ν',Ν'-tetramethylethylendiamin, Ν,Ν,Ν',Ν'-tetraethylethylendiemin, chinoxalin, chinazolin, N-propyldiisopropylamin, N,N'-dimethylcyklohexylamin, 2,6-lutidin, 2,4-lutidin, trifurylamin, triethylendiamin.
Výchozí látky se mohou vyrábět podle známých metod. Tak se difenylethery obecného vzorce II připravují například způsobem popsaným v DOS 29 26 829. Pro výrobu halogenidů sulfamidové kyseliny se hodí metody, které jsou popsány například v DOS 21 64 176.
Následující příklady objasňují přípravu sloučenin vzorce I podle shora uvedeného postupu. Díly hmotnostní jsou ku dílům objemovým ve vzájemném poměru jako kg ku litru.
Příklad 1
К roztoku 33,3 dílu hmotnostního 3-(2'-chlor-4'-trifluormethylfenoxy)-6-nitroanilinu v 200 dílech objemových absolutního etheru se přikape současně 15,7 dílu hmotnostního isopropylamidosulfonylchloridu a 10,1 dílu hmotnostního triethylaminu při teplotě -60 °C až -40 °C. Reakční směs se zahřívá nejprve pomalu na teplotu místnosti, potom se míchá 2 hodiny při teplotě 30 °C a potom se reakční směs zfiltruje. Organická fáze se postupně promyje zředěnou kyselinou chlorovodíkovou, vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a vodou, vysuší se síranem hořečnatým, zfiltruje se a filtrát se zahustí. Získá se 36 dílů hmotnostních (85 % teorie) N-3-(2'-chlor-4'-trifluormethylfenoxy)-6-nitrofeny1-N'-isopropylsulfamidu (sloučenině č. 1) s indexem lomu - 1,5748 odpovídající následujícímu vzorci
NH*SO2-NH-CH^ ch3
CH3
Příklad 2 dílů hmotnostních N-3-(2*-chlor-4-trifluormethylTenoxy)-6-nitrofenyl-N*-isopropylsulfamidu se rozpustí ve 100 objemových dílech absolutního methanolu, к roztoku se přidají 4 díly hmotnostní 30% methanolického roztoku methoxidu sodného a roztok se za vakua zahustí к suchu. Získá se 10 dílů sodné soli N-3-(2'-chlor-4-trifluormethylfenoxy)-6-nitrofenyl-N'-isopropylsulfamidu (sloučenina č. 2) s teplotou rozkladu 160 °C následujícího vzorce
CH3
CH3
Odpovídajícím způsobem se dají vyrobit následující sloučeniny obecného vzorce I
Tabulka
Příklad Teplota tání o°^
číslo ϊ R2 R1 vlnová délka pásl
ve spektrn
3 2-chlor-4-trifloormethylronoxy N02 H H 130 až 135
4 2-chlor-4-trifloormet 1уг1Гопоху N0g H methyl 1,5501
6 2-chlor-4-trif joormetlylronoxy no2 H ethyl
7 2-ctlor-4-trifjoormet^ylrontxy no2 H n-propyl
8 2-chlor-4-trif joorIIletl'yrlronoxy no2 H n-butyl 60 až 65
9 2-chltr-4-trifjoormethyleontχy no2 H n-p^ty!
10 i-ctloo-4-triflooorethylronoxy NO2 H cyklohexyl 1,5678
16 2-c hlor-4-trifIoo met ly/ienno xy Br H H .
17 2-chltr-4-triflooгmetlylronoχy Br H mmthyl
18 2-ctltr-4-trlfloormrt^ylronoxy Bo H isopropyl
19 2-chlor-4-trlf joormet}yrlronoχy CN H methyl
20 2,4-dichlorfenoxy NO2 H H
21 2,4-dichlorfenoxy NO2 H mmthyl 1,637
22 2,^dicH-orí enoxy NO2 H isopropyl 105 až 112
24 2,4-dibromfenoxy NO2 H H
25 2,4-dibromfenoxy NO2 H methyl
26 2,4-dibromfenoxy NO2 H isopropyl
27 3-ctltr-4-trlf joюrmet^yrlrono)<y NO2 H isopropyl
28 3-ctlor-4-trlflor>rmetlyrlronoxy NO2 H methyl
29 3-chlo r-4-trlfIoo methylen no xy NO2 H isopropyl
39 2-ctltr-4-trlfloormetlylronoxy NO2 H 2-0111^^^1. 92 až 94
40 2j4-dichlorfenoxy NO2 H S-cHoret-hyl 88 až 91
Nové látky se mohou převádět na obvyklé prostředky, ' jako jsou roztoky, emulze, suspenze, popraše, prášky, pasty a granuláty. ApPikační formy se zcela řídí účely p^o^llt^ií. V každém případě mají zaajstit jemné a rovnoměrné rozptýlení účinné látky. Tyto prostředky se ' '·vyrábějí známým způsobem, například smísením účinné látky s rozpouštědly nebo/a nosnými látkami, popřípadě za poulití emulgátorů a dispergátorů, přičemž v případě poulití vody jako ředidla se mohou jako pomocná rozpouštědla používat také další organická rozpoultědla.
Jako pomocné'látky přicházejí pro tyto účely . v úvahl zejména: rozpoultědla, jako aromatické lhlovodíky (například xylen, benzen), chlorované aromatické lhlovodíky (například chlorbenzenf), paralinické lhlovódíky (například ' ropné frakce), alkoholy (například methanol, butanol), aminy nebo amidy (například ethanolamin, dimethylformamid) a voda; nosné látky, jako ,přírodní kamenné moučky například kaoliny, jíly, mmatek, křída a syntetické kamenné moučky (například vysoce disperzní kyselina křemičitá, křemi^-tany); emulggtory, jako neionogenní a anionické emulgátory (například polyoaxythylenethery mmstných alkoholů, alkylsllfonáty a arylsllfonáty) a dispergační činidla, jako lignin, sllfitové odpadní lolhy a meetihycelllóza.
Herbicidní prostředky obsahují 0,1 až 95 % hmoonootních účinné látky, výhodně 0,5 až 90 % hmoonnotních účinné látky.
Tyto prostředky popřípadě z nich vyrobené přímo ιρο^^ϊ^Ιο^ aplikační formy, jako jsol roztoky, mlze, slspenze, prášky, popraše, pasty a granuláty se poulivají . . známým způsobem, například rozstřioováním, zamlžováním, poprašováním, posypem nebo zaléváním.
Jako příklady takovýchto přípravků lze uvést:
Přikladl dílů hmotnostních sloučeniny z příkladu 1 se smísí s 10 díly hmotnostními N-methyl-alfa-pyrrolidonu a získá se roztok, který je vhodný к aplikaci ve formě minimálních kapek.
Příklad II dílů hmotnostních sloučeniny z příkladu 2 se rozpustí ve směsi, která sestává z 90 dílů hmotnostních xylenu, 6 dílů hmotnostních adičního produktu, 8 až 10 mol ethylenoxidu 8 1 mol N-monoethanolamidu olejové kyseliny, 2 dílů hmotnostních vápenaté soli dodecylbenzensulfonové kyseliny a 2 dílů hmotnostních edičního produktu 40 mol ethylenoxidu s 1 mol ricinového oleje.
Příklad III dílů hmotnostních sloučeniny z příkladu č. 2 se rozpustí ve směsi, která sestává z 60 dílů hmotnostních cyklohexanonu, 30 dílů hmotnostních isobutanolu, 5 dílů hmotnostních adičního produktu, 7 mol ethylenoxidu s 1 mol isooktylfenolu a 5 dílů hmotnostních adičního produktu 40 mol ethylenoxidu s 1 mol ricinového oleje.
Příklad IV dílů hmotnostních sloučeniny z příkladu č. 3 se rozpustí ve směsi, která sestává z 25 dílů hmotnostních cyklohexanonu, 65 dílů hmotnostních frakce minerálního oleje o teplotě varu 210 až 280 °C a 10 dílů hmotnostních adičního produktu 40 ml ethylenoxidu s 1 mol ricinového oleje.
Příklad V dílů hmotnostních účinné látky z příkladu 1 se dobře emisi se 3 díly hmotnostními eodné soli diisobutylnaftalen-alfa-sulfonové kyseliny, 10 díly hmotnostními sodné soli ligninsulfonové kyseliny ze sulfitových odpadních louhů a 7 dílů hmotnostních práškovitého silikagelu a získaná směs se rozemele na kladivovém mlýnu.
Příklad VI dílů hmotnostních sloučeniny z příkladu 1 se důkladně smísí s 95 díly hmotnostními jeipně dispergovaného kaolinu. Tímto způsobem se získá popraš, která obsahuje 5 % hmotnostních účinné látky.
P ř í к 1 a d VII dílů hmotnostních sloučeniny z příkladu č. 1 se důkladně smísí se směsí 92 dílů hmotnostních práškovitého silikagelu a 8 dílů hmotnostních parafinového oleje, který byl nastříkán na povrch tohoto silikagelu. Tímto způsobem se získá účinný přípravek s dobrou adhezí.
Příklad VIII dílů hmotnostních účinné látky z příkladu č. 1 se důkladně smísí s 10 díly sodné soli kondenzačního produktu fenolsulfonové kyseliny, močoviny a formaldehydu, 2 díly silikegelu a 48 díly vody. Získá se stabilní vodná disperze.
Příklad IX dílů účinné' látky z příkladu č. 1 se důkladně smísí s 12 díly vápenaté soli dodecylbenzensúlfonové kyseliny, 8 díly polyglykoletheru mastného alkoholu, 2 díly sodné soli kondenzačního produktu fenolsulfonové kyseliny, močoviny a formaldehydu a 68 díly parafinického minerálního oleje. Získá se stabilní olejová disperze.
Aplikace se může provádět preemergentně nebo postemergentně. Výhodně se nové·účinné látky aplikují po v^e^jjtí nežádoucích rostlin, a to jak na plochách, na kterých se pěstují kilturní rostliny, tak i na neobdělávaných pozemccch. Jsou-li ·účinné látky některými kulturními rostlinami hůře snášeny, mohou se používat také takové aplikační techniky, při kterých se herbicidní prostředky aplikují·postřikem pomocí postřikovačů tak, aby listy citlivých kulturních rostlin nebyly pokud možno postřikem zasaženy, zatímco účinné látky se aplikují na listy nežádoucích rostlin, které rostou pod těmito citlivými kulturními rostlinami · nebo na nepokrytý povrch půdy (poot-directed, lay-by).
Aplikované mnnožtví účinné látky'činí podle ročního období a podle stadia růstu 0,025 až 15 kg/ha a více.
Vliv zástupců nových herbicidně účinných difenyletherů na růst·žádoucích i nežádoucích rostlin je objasněn pomocí následujících pokusů, které byly prováděny ve skleníku.
Jako nádoby pro pěstování kulturních rostlin slouží květináče z plastické hmoty o obsahu 300 ml naplněné jílcvitou písečnou půdou s asi 1,5 % humusu jakožto substrátem. Semena testovaných rostlin se odděleně podle druhů sázejí na povrch těchto květináčů. Bezprostředně potom se při preemergentním ošetření provede aplikace účinných látek na povrch půdy.
Účinné látky jsou přioom suspendovány nebo emulgovány ve vodě jako dispergační prostředí a aplikují' se postřkkem pomocí jemně rozptylujících trysek. Při této metodě aplikace se používá aplikovaného mnossví, které odpovídá 3,0 kg účinné látky/1. ha. Po aplikaci prostředků se květináče mírně zvlhčí, aby začalo klíčení a růst rostlin. Potom se květináče přikryjí průhlednými fóliemi z plastické hmoty až do doby, kdy rostliny vzrostou. Toto přikrytí umočňuje rovnoměrné klíčení testovaných rostlin, pokud ještě «nebylo ovlivněno účinnými látkami.
Za účelem postemergentního ošetření se testované rostliny pěstují nejdříve pcdle růsto vé formy až k dosažení výšky vzrůstu 3 až 15 cm a teprve potom se provede ošetření. Pro postemergentní ošetření se volí buá přímo zaseté a ve stejných nádobách vzrostlé rostliny, nebo se tyto rostliny odděleně pěstují nejdříve jako klíční rostliny a několik dnů před ošetřením se přesadí do pokusných nádob. Aplikované mnnožtví v případě postemergentní apli kace se mění podle druhů účinné látky. V jednotlivých případech činí toto mnnožtví 0,125 a 0,06 kg účinné látky na 1 ha. Použito bylo také 3,0 kg účinné látky na 1 ha.
Jako srovnávacího prostředku bylo použito následujících známých sloučenin:
(A) aplikované mn^ž^í: 0,125 kg účinné látky/ha a
(B) aplikované m^nožst^jí: '0,5 kg účinné látky/ha·.
Při postemergentním ošetření se neprovádí zakrývání průhlednou·fólií z plastické hmoty. Pokusné nádoby se umíítí do skleníku, přičemž pro teplomilné druhy rostlin se použijí teplejší části skleníku (20 ai 35 °C) a · pro rostliny, kterým vyhovuje ·mímě^Sí klima, se pouuijí části skleníku, kde panuje teplota 10 ai 25 °C. · Doba pokusu činí 2 ai 4 týdny. Po tuto dobu se rostliny ošetřují a vyhodnocuje se jejich reakce na jednooiivá ošetření· Hodnocení se provádí podle stupnice od 0 do 100. Přitom znamená 0, ie nedochází k poškození nebo normální růst, a 100 znamená stav, kdy rostliny vůbec nevzcházzjí popřípadě, kdy dochází k úplnému zničeni alespoň nadzemních částí rostlin.
Při testování selektivního herbicidního účinku při postemergentní aplikaci ve skleníku vykazuje účinná látka č· 4 aplikovaná v í^ooís^^ví 0,125 kg velmi dobrou herbicidní účinnost proti jjdootliýým druhům dvojděloiných plevelů, přičemi je tato sloučenina současně podstatně lépe snášena'obilovinami nei známé srovnávací látky A a B.
Seeektivita sloučenin podle vynálezu pro bbiloviny je dobírá, zatímco poškození v případě srovnávacích sloučenin je velmi značné a tyto sloučeniny nejsou ackeptovatelné, Vhledem k tomu, ie jejich dobírá herbicidní účinnost je jen málo vy^itelná pro tuto oblast pouuití.
Při testování selektivního herbicidního účinku při postemergentním ošetření ve skleníku vykazuje účinná látka číslo 4 dobrou slyšitelnost vůči slunečnici při současné výtečné herbicidní aktivitě·
Rovnči při poklusech ve skleníku potírá účinná látka č· 39 při postemergentní aplikaci za pouuití 0,06 a 0,125 kg účinné látky na 1 ha velmi·dobře štrttotisté plevele, anii by poškozovala kulturní rostlinu, kterou je v daném případě slunečnice, nebo způsobuje pouze nepatrné a dpčasné poškozeni.
Při dalších pokusech ve skleníku vykaz^í sloučeniny č. 8, 10, 22, 21, 40 a 41 při spakovaném manství 3,0 kg účiné látky na 1 ha herbicidní účinnost proti ojiádtucím rost^nám.
Výsledky shora popsaných testů jsou shrnuty v následnících tabulkách 1 ai 4.
Tabulka 1
Herbbcidní vlastnosti nových derivátů difenyletheru při prjjшírgentní aplikaci 3,0 kg účinné látky na 1 ha /ve skleníku/
Účinná látka číslo R % poškození Sinapis alba
4 -NH-SO2NHCH3 100
3 -NH-SO2HH2 100
2 -NHSSo-N-C-C-^iso Na 90
= bez poškození; 100 = úplně odumelé rostliny
О О о
О О 04 о
со
•гЧ н со •и со
о 5
h α
ф α
ω ο i o co
O O 04
Μ с в
Ν Ή .
Д4 XO J α со
CL
O 00 O O o σ\ O o
Selektivní herbicidní účinek nových derivátů difenyletherů při postemergentní aplikaci
CD СО •Н
>> дэ
с
•Η о
rH х:
CL с
со ф
о W ьо
XD Д СО > со
О Й
Р 3
со Р
ф со Р
Еч А со
со 3 ДЗ Р д со
со όΰ
н а
со
co
ХЙ α £
Ή ю о
O O LC4 O
O > 04 O
О I 04 O
O OO O
О ООО
О ООО •н
со о h
II о
О
Ι-
О ООО t*- CO —
LC41Г4
CMCM — LC4O o o o —
СО
гН Ή
о см о
СО о см
X 1 о
о 0=0
II
О о гЧ ω
V4 ю
I I I
СП о ω о
1 м Х0 1 А ОО
А О А ГО
О VO
хи
i XS »—
о а г—
д СО ХЙ со
N д
N см
CQ
со
Tabulka 3
Selektivní potírání nežádoucích širokolistých plevelů v kulturách slunečnice při postemergentní aplikaci ve skleníku
Účinná látka r1 ' kg/ha Testované rostliny a %poškození číslo Helianthus Ammranthus Chenopodium Meereuialis Veronice
annuus spp. album annua spp.
4 CH3 0,125 0 100 100 100 100
39 -CH2CH2C1 0,06 0 100 100 100 100
0,125 10 100 100 100 100
0 = iez poškození, 100 = rostliny zcela odummelé
Tabulka 4
Heebicidní účinek při postemergentní aplikaci 3,0 kg/ha ve skleníku
Účinná látka č. X r1 Testované rostliny a % poškození
Αιοε^η^^ spp· Galium aparinc Ipomoea : spp.
8 <*3 W* 80 95 80
10 CF3 -<D 100 100 100
22 Cl C-JU-kso '' 80 40 95
21 Cl CH3 100 100 100
40 Cl -CH2CH2C1 100 100 90
- iez poškození 100 = rostliny zcela odumřelé
S ohledem na mnnoootrannost aplikačních metod (preemergentní ošetření, postemergentní ošetření, ošetření postřkkem pod listy rostlinjpřicházeeí v úvahu jakožto oblast pouUití četné kulturní rostliny. Takovými kulturními rostlknamk jsou · například;
Botanický název Český název
Allium cepe cibule
Ananas comusus ananas
Arachis hypogaea podzemnice olejná
Asparagus officinalis chřest
Avena sativa oves setý
Beta vulgaris spec· altissima cukrová řepa
Beta vulgaris spp· rapa krmná řepa
Beta vulgaris spp. esculenta červená řepa
Brassica napus var, napus řepka
Brassica napus var· napobrassica tuřín
Brassica napus var, rapa bílá řepa
Brassica rapa var. silvestris řepka olejka
Camellia sinensis čajovník
Gerthamus tinctorius světlice barvířská ’
Carya illinoinensis ořechovec pekan
Citrus limon citroník
Citrus maxima citroník největší
Citrus.reticulata mandarinka
Citrus sinensis pomeranč
Coffea arabica (Coffea canephora,
Coffea liberica) kávovník
Cucumis melo meloun
Cucumis setivus okurka
Cynodon dactylon troskut
Daucus carota mrkev
Elaeis guineensis kokosová palma
Fragaria vesca jahodník obecný
Glycine max sója
Gossypium hirsutum bavlník
(Gossypium arboreum bavlník
Goβsypium herbaceum bavlník
Gossypium vitifolium) bavlník
Helianthus annuus slunečnice
Helianthus tuberoeus topinambur
Hevea brasiliensis kaučůkovník
Hordeum vulgare ječmen
Humulus lupulus chmel
Ipomoea batatas sladký brambor
Juglans regia vlašský ořech
Lactuca sativa salát
Lens culinaris čočka jedlá
Linum usitatissimum len
Lycopersicon lycopereicum rajské jablíčko
Malus spp. jabloň
Manihot esculenta tapioka
Medicago sativa vojtěška
Mentha piperita máta peprná '
Musa spp. banánovník
Nicotiana tabacum (N. rustica) tabák
Olea europaea oliva
Oryza sativa* rýže
Panicům miliaceum proso
Phaseolus lunatus fazol
pokračování
Botanický název Český název
Phaseolus mungo
Pheseolus vulgaris keříčkový fazol
Pennisetům glaucum
Petroselinum crispum spp. tuberosum petržel kořenová
Picee abiea smrk
Abies alba jedle bělokorá
Pinus spp. borovice
Pisum sativum hrách
Prunue avium třešeň
Prunus domestica švestka
Prunus dulcis mandloň
Prunus persica broskvoň
Pýrue communie hrušeň
Ribes sylvestre rybíz červený
Ritíes uva-crispa angrešt
Ricinus communie skočec
Saccharum officinarum cukrová třtina
Secale cereale žito
Sesamum Indicum sesam
Solanum tuberosum brambory
Sorghum bicolor (s. vulgare) čirok dvojbarevný
Sorghum dochna čirok
Spinacia oleracea špenát
Theobroma cecao kakaovník
Trifolium pratense Jetel
Triticum aeetivum pšenice
Vaccinium corymbosum borůvky
Vaccinium vitis-idaea brusinky
Vicia faba bob koňský
Vigna sinensis (V. unguiculata) bob
Vitis vinifere vinná réva
Zea mays kukuřice
К rozšíření účinnosti spektra а к dosažení synergických efektů se mohou nové deriváty difenyletherů vzorce I mísit jak mezi sebou, tak i s četnými zástupci dalších skupin herbicidně účinných látek nebo účinných látek schopných regulovat růst a aplikují se potom společné· Tak přicházejí jako složky takovýchto směsí v úvahu diaziny, deriváty 4H-3,1-benzoxazinu, benzothiadiazinony, 2,6-dinitroanilin, N-fenylkarbamáty, thiolkarbamáty, halogenkarboxylové kyseliny, triaziny, amidy, močoviny, difenylethery, triazinony, uráčily, deriváty benzofuranu, deriváty cyklohexan-1,3-dionu a další·
Kromě toho je užitečné mísit nové účinné látky samotné nebo v kombinaci s dalšími herbicidy také ještě s dalšími prostředky к ochraně rostlin a aplikovat je společně, například s prostředky к potírání škůdců nebo fytopathogenních hub popřípadě bakterií· Význam má dále mÍ8itelnoet a roztoky minerálních solí, které se používají к odstranění nedostatků ve výživě rostlin popřípadě к odstranění nedostatků stopových prvků· Přidávat se mohou také nefytotoxické oleje a olejové koncentráty.

Claims (1)

  1. Herbicidní prostředek, vyznačující se tím, že obsahuje pevnou nebo kapalnou nosnou látku a ' jako účinnou složku obsahuje alespoň jeden difenylether obecného vzorce I (I) v němž
    Z| znarnmná halogen,
    Zj znammná trifloomnettylovou skupinu nebo haoogen,
    Ϊ znammnn halogen, kyanoskupinu nebo niOrssuupnnu,
    R znammnn vodík, alkylovou skupinu s 1 žž 5 atmmy uhlkku , haoogenakyy-oovou slupnnu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo cykloalkylovou skupinu s 5 až 8 atomy uhlíku, a
    Rg znamená vodík nebo atom alkalického kovu.
CS822460A 1981-04-08 1982-04-06 Herbicide CS227334B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19813114072 DE3114072A1 (de) 1981-04-08 1981-04-08 Herbizide diphenylether, deren herstellung und verwendung als herbizide

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS227334B2 true CS227334B2 (en) 1984-04-16

Family

ID=6129601

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS822460A CS227334B2 (en) 1981-04-08 1982-04-06 Herbicide

Country Status (17)

Country Link
US (1) US4523034A (cs)
EP (1) EP0062836B1 (cs)
JP (1) JPS57179152A (cs)
AR (1) AR231632A1 (cs)
AT (1) ATE14306T1 (cs)
AU (1) AU547502B2 (cs)
BR (1) BR8201979A (cs)
CA (1) CA1212958A (cs)
CS (1) CS227334B2 (cs)
DD (1) DD201749A5 (cs)
DE (2) DE3114072A1 (cs)
DK (1) DK159482A (cs)
GR (1) GR75518B (cs)
HU (1) HU186057B (cs)
IE (1) IE52379B1 (cs)
IL (1) IL65215A (cs)
ZA (1) ZA822376B (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PT86407B (pt) * 1986-12-31 1990-11-20 Fujisawa Pharmaceutical Co Processo para a preparacao de novos derivados de alcano-sulfonanilida, e de composicoes farmaceuticas compreendendo os mesmos

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3531523A (en) * 1967-07-18 1970-09-29 Upjohn Co N-(phenoxyphenyl)sulfamides
FR7859M (cs) * 1968-12-31 1970-04-20
US3776961A (en) * 1971-12-23 1973-12-04 Oil Corp 3-substituted 4-nitrophenyl halophenyl ethers
PH18332A (en) * 1972-01-27 1985-05-31 Ishihara Sangyo Kaisha Herbicide
US3928416A (en) * 1972-03-14 1975-12-23 Rohm & Haas Herbicidal 4-trifluoromethyl-4{40 nitrodiphenyl ethers
JPS6054954B2 (ja) * 1977-07-28 1985-12-03 宇部興産株式会社 ジフエニルエ−テル誘導体,およびジフエニルエ−テル誘導体を含有する除草剤
DE2845996A1 (de) * 1978-10-23 1980-04-30 Bayer Ag Herbizide mittel, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung zur bekaempfung von unkraeutern
US4465503A (en) * 1979-08-07 1984-08-14 Ube Industries Ltd. Diphenyl ether derivatives, process for preparing the same and herbicidal compositions containing the same

Also Published As

Publication number Publication date
ZA822376B (en) 1983-03-30
DD201749A5 (de) 1983-08-10
US4523034A (en) 1985-06-11
BR8201979A (pt) 1983-03-15
AU547502B2 (en) 1985-10-24
EP0062836B1 (de) 1985-07-17
EP0062836A1 (de) 1982-10-20
IE820827L (en) 1982-10-08
ATE14306T1 (de) 1985-08-15
DE3264740D1 (en) 1985-08-22
GR75518B (cs) 1984-07-26
AR231632A1 (es) 1985-01-31
HU186057B (en) 1985-05-28
IE52379B1 (en) 1987-09-30
IL65215A0 (en) 1982-05-31
DE3114072A1 (de) 1982-11-04
DK159482A (da) 1982-10-09
AU8245182A (en) 1982-10-14
CA1212958A (en) 1986-10-21
IL65215A (en) 1986-02-28
JPS57179152A (en) 1982-11-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4512797A (en) 1,3,5-Triazinones and their use for controlling undesirable plant growth
CS207776B2 (en) Herbicide means
CS227322B2 (en) Herbicide and method of preparing active substance thereof
HU214217B (hu) Szalicil-éter-származékokat tartalmazó herbicid készítmények, eljárás szalicil-éter-származékok előállítására és gyomirtási eljárás
HU188336B (en) Herbicides containing phenoxy-phenyl-substituted 1,3,5-triazinone derivatives as active agent and process for manufacturing phenoxy-phenyl-substituted 1,3,5-triazine derivatives
DE3305866A1 (de) Thiophen-carbonester, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung zur bekaempfung unerwuenschten pflanzenwuchses
CS277621B6 (en) Herbicidally active ester of /|(1,3,5-triazin-2-yl)aminocarbonyl¨aminosulfonyl/benzoic acid, process of its preparation and use
US4428766A (en) 2N-1,2,4,6,Thiatriazine-1,1-dioxides and their use for controlling undesirable plant growth
HU185912B (en) Herbicide compositions containing 6h-1,2,4,6-triatriazine-1,1-dioxide derivatives and process for preparing the active substances
CS244824B2 (en) Herbicide agent and production method of its effective substance
CA1193599A (en) 1,2,4,6-thiatriazine-1,1-dioxides and their use for controlling undesirable plant growth
CS227334B2 (en) Herbicide
US4426219A (en) 2H-1,2,4,6-Thiatriazine-1-dioxides and their use for controlling undesirable plant growth
HU189334B (en) Herbicidal compositions comprising phenoxy-alkyl-amine-derivatives and process for preparing phenoxy-alkyl-amine-derivatives
CA1322751C (en) N-((6-trifluoromethylpyrimidin-2-yl)-aminocarbonyl)-2- carboalkoxybenzene-sulfonamides, their preparation and their use
DE3308239A1 (de) N-acyl-anthranilsaeurederivate, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung zur bekaempfung unerwuenschten pflanzenwuchses
HU207204B (en) Herbicide compositions containing esters of cinnamonic acid and process for producing esters of cinnamonic acid
CS210629B2 (en) Herbicide
EP0116167B1 (de) Diphenylether, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung zur Bekämpfung unerwünschten Pflanzenwuchses
US4717416A (en) 3,7-dichloro-8-quinoline derivatives, and their use for controlling undersirable plant growth
HU195399B (en) Herbicides containing derivatives of cyclohexan-1,3-dion and process for production of these derivatives
HU188536B (en) Herbicides consisting of diphenyl-ethers and process for producing agents
DE3433977A1 (de) Herbizide diphenylether, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung zur bekaempfung unerwuenschten pflanzenwuchses
DE3503773A1 (de) Thiazolylamide, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung zur bekaempfung unerwuenschten pflanzenwuchses
DE3223884A1 (de) 3,7-dichlor-chinolinderivate, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung zur bekaempfung unerwuenschten pflanzenwuchses