CS224333B1 - Prostředek pro povrchovou úpravu granulovaných nebo krystalických průmyslových hnojiv a solí - Google Patents

Prostředek pro povrchovou úpravu granulovaných nebo krystalických průmyslových hnojiv a solí Download PDF

Info

Publication number
CS224333B1
CS224333B1 CS821074A CS107482A CS224333B1 CS 224333 B1 CS224333 B1 CS 224333B1 CS 821074 A CS821074 A CS 821074A CS 107482 A CS107482 A CS 107482A CS 224333 B1 CS224333 B1 CS 224333B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
salts
fertilizers
fertilizer
granulated
agent
Prior art date
Application number
CS821074A
Other languages
English (en)
Inventor
Milan Ing Galia
Jindrich Ing Hauptman
Jarmila Campulkova
Jaroslav Ing Kraft
Pavel Rataj
Original Assignee
Milan Ing Galia
Jindrich Ing Hauptman
Jarmila Campulkova
Kraft Jaroslav
Pavel Rataj
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Milan Ing Galia, Jindrich Ing Hauptman, Jarmila Campulkova, Kraft Jaroslav, Pavel Rataj filed Critical Milan Ing Galia
Priority to CS821074A priority Critical patent/CS224333B1/cs
Publication of CS224333B1 publication Critical patent/CS224333B1/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Description

Vynález se týká prostředku pro povrchovou úpravu granulovaných něho krystalických průmyslových hnojiv a solí.
Průmyslová hnojivá obsahující vodorozpustné složky jako jsou dusičnany,, sírany, chloridy, fosforečnany apod., a to hučL samotné, nebo v kombinaci, se vyznačují v závislosti na výrobní technologii větší nebo menší tendencí ke spékání. Tato vlastnost se nepříznivě uplatňuje zejména při dlouhodobém skladování a následně ovlivňuje fyzikálně-mechanické a aplikační vlastnosti, především kvalitu rozmetání.
V radě případů nelze hnojivá s větší tendencí ke spékání bez předchozí dodatečné úpravy /drcení, eventuelně i třídění/ vůbec použít.
Každá dodatečná manipulace však znamená zvýšení nákladů a je spojena i s rizikem změny granulometrie /zvýšení prachových podílů o sekundární prach vzniklý při drcení/. Snahou výrobců je proto spékání hnojiv bud úplně zamezit, nebo je snížit na minimum.
Zlepšení vlastností průmyslových hnojiv a solí lze dosáhnout jak technologickými zásahy přímo ve výrobním procesu /odpařování, sušení, granulace, třídění apod./, tak finální úpravou hotového produktu. Byla popsána celá řada způsobů na snížení spékavosti i látek používaných k tomuto účelu. Vedle anorganických pudrů s čistě separačním účinkem, jako jsou kaolin, křemelina, mastek·, cementárenské úlety, úlety z metalurgických provozů apoď., se k témuž účelu částice potahují i hydrofobními látkami /oleje, vosky, organické polymery/. Jindy se uplatňují látky, u kterých je protispékavý efekt založen na vytvoření iontové vazby mezi přípravkem a solí. Do uvederié skupiny patří jednak prostředky na bázi arylalkylsulfonanů, jednak na*bázi mastných aminů. Společným rysem obou skupin aůstává nízká koncentrace, ve které se tyto látky nanášejí na hnojivo; pohybuje se řádově v setinách až desetinách procenta.
- 2 224 333
Fyzikální vladhosti výše uvedených přípravků v mnoha případech /mastné aminy/ vyžadují aplikaci za horka. Vzhledem, k malému, množství nanášené látky se přitom vždy nedosáhne homogenního pokrytí celého objemu finalizovaného materiálu, což snižuje stupeň využití často drahých přípravků.
Z neutrálních látek se k povrchové úpravě nejčastěji používají minerální oleje. Obecně se tyto oleje připravují rozdestilováním ropy, přičemž se získá několik olejových frakcí o různém.bodu varu a viskozitě. Olejové frakce jsou směsi pařafinických,naftenických a aromatických uhlovodíků. Kromě toho jsou v nich zastoupeny i heterogenní sloučeniny1obsahující síru, dusík a kyslík. Z aromatických uhlovodíků bývají přítomny jednak jednokruhové alkylované uhlovodíky, tzv. monoaromáty, zejména však vícekruhové di-, tri- a polyaromatické uhlovodíky.
Primární olejové frakce *je nutné pro průmyslové účely ve většině případů rafinovat, tj. snížit obsah aromatických uhlovodíků, zejména polyaromátů, dále sirných, dusíkatých a kyslíkatých sloučenin. Rafinací se, mění uhlovodíkové složení i fyzi kálně chemické vlastnosti, jako jsou např. obsah aromaticky vázaného uhlíku, viskozitní index, snižuje se obsah polárních nebo polarizovatelných látek, mění se povrchové napětí, zlepšuje se stabilita vůči působení vzduchu apod.
Protože se převážná část minerálních olejů vyrábí z parafinických rop, obsahují primární olejové frakce i tvrdý parafin a při normální teplotě nejsou tekuté. Parafiny se odstra ňují z těchto frakcí poměrně nákladným postupem - rozpustidlovým odparafinováním.
Změny ve složení a vlastnostech olejů, ke kterým dochází při rafinací minerálních olejů, jsou závislé nejen na stupni rafinace, ale i na typu používaného rafinačního postupu. Nejrozšířenější technologií je selekční rafinace, při které se
- 3 224 333 nežádoucí složky odstraňují pomocí selektivních rozpustidel. Novým postupem je hydrogenační rafinace, při které méně vhodné složky oleje přecházejí působením vodíku na žádoucí komponenty. Heterogenní sloučeniny se přitom mění na uhlovodíky za vzniku sirovodíku, čpavku a vody. Při hydrogenační rafinaci, zejména vysokotlaké, nastávají výrazné změny a oleje rafinované tímto způsobem se podstatně liší ve svém složení a ve vlastnostech od minerálních olejů rafinovaných selektivními rozpustidly.
Nyní bylo zjištěno, že při používání mastných aminů jako protispékavých přípravků lze ve směsi s uhlovodíkovou komponentou dosáhnout vyšších účinků v případě, že jako uhlovodíková komponenta se použije vysokotlace hydrogenovaná ropná frakce s destilačním rozmezím 300 až 460 °G s viskozitou 2 až 5
Λ mm7/s při 100 °G, s viskozitním indexem 70 až 110, s výhodou 70 až 90 jednotek, která vzniká při vysokotlaké hydrogenační rafinaci primární olejové frakce.
Vysokotlace rafinovaná ropná frakce obsahuje jen nepatrné množství sirných, dusíkatých a kyslíkatých sloučenin / v tisícinách procenta/ a má podstatně snížený obsuh aromatických uhlo vodíků a odlišné uhlovodíkové složení oproti primárním frakcím i proti běžně rafinovaným minerálním olejům. Frakce vedle toho obsahuje 4 až 8 % tvrdého parafinu, ale její bod tuhnutí je okolo +5 C a při běžných teplotách je snadno manipulovatelná.
Výše uvedené složení a vlastnosti ropné frakce se příznivě uplatňují při jejím použití jako jedné komponenty protispékavého prostředku, která specifickým způsobem prohlubuje protispékavý účinek druhé složky - mastného aminu, což umožňuje snížit jeho koncentraci při aplikaci na hnojivo při dosažení vyššího protispékavého efektu. Pro použití zmíněné vysokotlace hydrogenované ropné frakce hovoří i skutečnost, že se řadí mezi látky s malou nebo nulovou biologickou dráždivostí,
-4 nezpůsobující zánětlivost.
224 333
Výhodou protispékavého prostředku dle vynálezu je tedy především jeho nízká viskozita, která zaručuje snadné nanášení postřikem tlakovou nebo vzduchovou tryskou, dále nižší bod tuhnutí ve srovnání s čistými aminy /cca 30 °G/, což umožňuje homogenní úpravu objemu hnojivá. Drahá složka směsi - alifatický amin- se nanáší na povrch částic v jemně rozptýlené formě a protispékavý účinek je zvýrazněn současným působením aminu, hydrogenačně rafinované ropné frakce a parafinu, které vytvářejí ucelený hydrofóbní povlak.
Výhody vzniklé použitím prostředku dle vynálezu vyniknou nejlépe ze srovnání protispékavých účinků, měřených při laboratorních zkouškách testem spékavosti :
index spékavosti / % / ledek amonný svápencem s obsahem 27,5 % N, bez úpravy
00 ledek amonný s vápencem s obsahem 27,5 % N, upravený 0,05 % oktadecylaminu ledek amonný s vápencem s obsahem 27,5 % N, upravený současným nanesením 0,03 % oktadecylaminu a 0,0? % selekčně rafinovaného min. oleje J2 ledek amonný s vápencem s obsahem 27,5 % N, upravený současným, nanesením 0,03 % oktadecylaminu a 0,07 % hydrogenačně rafinované ropné frakce dle vynálezu . v \ 333
Přitom je nutno zdůraznit, že v nákladech je povrchová úprava 1 dku amonného s vápencem s 27,5 % N samotným oktadecylamxnem oproti, aplikaci prostředku dle vynálezu téměř o polovinu dražší.
Příklady provedení
Příklad 1
Na ledek amonný s vápencem/vychlazený na teplotu 28 °C, se v pudrovacím bubnu nanesla tlakovou tryskou při teplotě 40 °C směs oktadecylaminu s hydrogenačně rafinovanou ropnou frakcí v poměru 30 % oktadecylaminu - 70 % frakce v koncentra ci 0,1 %, vztaženo na hmotnost hnojivá. Spékavost upraveného materiálu vykázala hodnotu 65 N. Sypkost dosáhla po 14 denním skladování ve vrstvě 7 pytlů 98 %,
Přiklad 2
Kombinované vícesložkové hnojivo NPK-Í o teplotě 20 °C se upravilo nanesením 0,1 % směsi oktadecylaminu s hydrogenačně rafinovanou ropnou frakcí / v poměru 30 : 70 /, zahřáté na 40°C. Po úpravě klesla spékavost hnojivá v průměru na 20 % výchozí hodnoty a sypkost po 14 denním skladování ve figuře 7 pytlů byla ΙΟΟ^πί.
Přiklad 3
Kombinované vícesložkové hnojivo NPK-1teplé 20 °C / bylo upraveno přídavkem 0,05 % směsi oktadecylaminu s hydrogenačně rafinovanou ropnou frakcí /30 % oktadecylaminu, 70 % frakce/, zahřáté na 40 °C. Po tříměsíčním skladování ve vrstvě 7 pytlů byla sypkost hnojivá 100 %ní.
Přiklad. 4
Kombinované vícesložkové hnojivo NPK-1j teplé 25 0C(se
- 6 224 333 povrchově upravilo nanesením 0,1 % směsi obsahující oktadecyla min a hydrogenačně rafinovanou ropnou frakci v poměru 20 : 80, zahřáté na 40 °C. Po úpravě klesla spékavost na 25 % výchozí hodnoty.
Přiklaď 5
Kombinované vícesložkové hnojivo NPK-1 , teplé 20 °C, upra vené nanesením 0,1 % směsi, sestávající z 30 % oktadecylaminu a 70 % hydrogenačně rafinované ropné frakce, zahřáté na 40 °C, se následně obalilo 0,2 % gumárenského kaolinu. Po dvou měsíčním skladování ve volně loženém stavu ve vrstvě 3 m bylo hnojivo volně tekuté, bez sebemenší tendence- ke spékání.

Claims (2)

  1. Prostředek pro povrchovou úpravu granulovaných a/nebo krystalických průmyslových hnojív a solí, nanášený v koncentraci 0,05 až 0,5»%, a výhodou 0,1 %, vztaženo·na hmotnost hnojivá,, sestávající ze směsi alifatických primárních aminů s rovným řetězcem s počtem uhlíků 12 až 18, s výhodou 16 až 18, s nepolární komponentou, vyznačený tím, že obsahuješ až 60^ s výhodou 20 až 30 % primárního alifatického aminu a 40 až 95^® s výhodou 70 až 80 % hydrogenačně rafinované ropné frakce s destilačním rozmezím 300 až 460 °C,
  2. 2 o s viskozitou 2 až 5 mm/s při 1 00 °C a s viskozitním indexem 70 až 110, s výhodou 75 až 95 jednotek^ S obselheMAX maximálně 10 % aromaticky vázaného uhlíku a 4 až 8 % tvrdého parafinu.
CS821074A 1982-02-17 1982-02-17 Prostředek pro povrchovou úpravu granulovaných nebo krystalických průmyslových hnojiv a solí CS224333B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS821074A CS224333B1 (cs) 1982-02-17 1982-02-17 Prostředek pro povrchovou úpravu granulovaných nebo krystalických průmyslových hnojiv a solí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS821074A CS224333B1 (cs) 1982-02-17 1982-02-17 Prostředek pro povrchovou úpravu granulovaných nebo krystalických průmyslových hnojiv a solí

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS224333B1 true CS224333B1 (cs) 1984-01-16

Family

ID=5344176

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS821074A CS224333B1 (cs) 1982-02-17 1982-02-17 Prostředek pro povrchovou úpravu granulovaných nebo krystalických průmyslových hnojiv a solí

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS224333B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE69219880T2 (de) Verschleissfeste überzüge für dünger
US4042366A (en) Controlled release fertilizer
HRP950209A2 (en) Abrasion resistant coatings for fertilizers
KR101968201B1 (ko) 흡습성 및 더스트 형성을 감소시키기 위한 미립자 비료용 컨디셔닝제
US4150965A (en) Ammonium nitrate containing fertilizer pellets and a process of making same having a coating of C12 -C18 alkyl amine(s) and an overcoat of mineral oil
US20120137930A1 (en) Coating Compositions And Process For The Preparation Thereof
US5423897A (en) Non-blocking wax sealants for fertilizers
US3192031A (en) Coated fertilizer compositions
CA2385515C (en) Coating agent and coated particulate fertilizers
WO2016191098A1 (en) Wax-based fertilizer coatings with polyethylene- or polypropylene-based polymers
CS224333B1 (cs) Prostředek pro povrchovou úpravu granulovaných nebo krystalických průmyslových hnojiv a solí
NZ272148A (en) Stearic acid salt coating for ammonium nitrate prills
US2963765A (en) Method of curing concrete
EP0081008A1 (en) Anticaking compositions for hygroscopic or water-soluble material in particulate form
US5698005A (en) Composition which is simultaneously anticlumping and water-repellant for salts, simple and complex fertilizers and process for the use thereof
EP1194220A1 (en) Method for the coating of particles, the use of a coating suspension and a coated product
US3393973A (en) Dust suppression of potash salts
GB1574938A (en) Anti-coagulant
US3063800A (en) Dust control in potash products
EP0025780B1 (en) Anti-caking agent, a process for its preparation and its use
US2783156A (en) Rust preventive composition
Mozhayskaya et al. Effect of high-molecular components on the process of oil dewaxing with liquefied gas
EP3368642B1 (en) A method of performing a treatment of a particulate raw material
IE42093B1 (en) Coating particulate fertilizers
EP0048226A1 (en) Anti-caking agent, a process for its production and its use