CS222720B1 - Zařízení na zpracování šrotovaných elektrovodičů - Google Patents

Zařízení na zpracování šrotovaných elektrovodičů Download PDF

Info

Publication number
CS222720B1
CS222720B1 CS15581A CS15581A CS222720B1 CS 222720 B1 CS222720 B1 CS 222720B1 CS 15581 A CS15581 A CS 15581A CS 15581 A CS15581 A CS 15581A CS 222720 B1 CS222720 B1 CS 222720B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cutting
blades
rotor
feed
cut
Prior art date
Application number
CS15581A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Fliger
Miloslav Studnicka
Original Assignee
Josef Fliger
Miloslav Studnicka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Josef Fliger, Miloslav Studnicka filed Critical Josef Fliger
Priority to CS15581A priority Critical patent/CS222720B1/cs
Publication of CS222720B1 publication Critical patent/CS222720B1/cs

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

Zařízení se týká oboru průmyslu kovového odpadu. Vynález řeší problém návratnosti kovů a případně izolantů ze šrotovaných elektrovodičů zpět do výrobního procesu. Zařízení je tvořeno rotačními nůžkami, které umožňují vysoký počet střihů za minutu a nastříhaná surovina Je dále separovatelná. Obr. 3 nejlépe vystihuje podstatu zařízení.

Description

Vynález Se týká zařízení na zpracování šrotovaných elektriovOdičů, a to ocelohliníkových lan a kabelů se svazkovým jádrem, izolovaných gumou nebo plasty s následným tříděním. Tato činnost spadá do· oboru průmyslu kovového odpadu.
Ocelohlinlkové vodiče se doposud zpracovávaly těmito způsoby: Lana se nastříhala na délku cca 1 m a ručním Odmotáním se oddělily prameny AI od Fe jádra. Další operací bylo lisování do balíků. Výkon dvou pracovnic za směnu byl 250 kg AI a 100 kg Fe. Další způsob spočíval v demontáži pomocí stahovacího vrátku. Materiál se nastříhal na délku cca 10 m. Jeden konec se odmotal v délce cca 40 cm tak, aby Odhalil ocelové jádro, které se upnulo montážním klíčem do třmenu bubnu, který za pomoci zdrhovacího otvoru v kulise, oddělil navinováním ocelového jádra hliníkové prameny. Další operace, bylo lisování dio balíků. U tohoto zařízení byl Výkon 2 pracovnic za směnu 350 kg AI a 150 kg Fe. Další způsob je drcení mezi ozubenými koly. Materiál se musel nastříhat na délku cca 150 cm. Prameny AI v délce 25 cm se odpletly ručně, ocelová struna se prdvlékla zdrhovacím otvorem k drticím kolům a tím se oddělil AI od Fe. Dále se musel produkt lisavat do· balíků. Výkon za 1 směnu 2 pracovnic byl 200 kilogramů AI a 80 kg Fe. Další způsob zpracování se prováděl pomocí válcové drtičky. Válcové drcení je založeno na principu drcení AI, proti tvrdému Fe jádru. Zde záleželo na nastavení tlaků (mezery) drticích válců, což z důvodů různosti lan není dost dohře možné zajistit. Lana se musela předem nastříhat na délku cca 150 cm, musela se přesně roztřídit podle průměrů a typů a poi té se nastavil tlak válců. Lana se pak zasouvala mezi válce. Úplné oddělení AI od Fe se muselo dokončit ručně. Seřízení válců často nevyhovuje z důvodů více či méně zoxidované suroviny. Válce se brzy vymačkají a je nutno· je nechat znovu obrobit. Výkon je 370 kg AI a 150 kg Fe za směnu při obsluze 2 pracovnic. Kabely v izolaci z plastů nebo gumy se zpracovávaly např. těmito způsoby: Páráním. Kabely byllo nutno nastříhat na délku 70 cm, poté se v páracím stroji rozpáral a oddělil vnější plášť, vnitřní prameny se musely znovu jednotlivě párat a kovové jádro se ručně oddělovalo od izolace. Získaný kovový Vodič se lisoval do balíků. Další způsob je granulování. Granulování je zatím nejmodernější způsob zpracování všech druhů elektrovodičů v izolaci. Jde však o; velmi nákladné a složité zařízení z dovozu, vyžadující značnou obsluhu a údržbu. Zařízení má rovněž vysokou spotřebu elektrické energie. Ve vyseparovaných izolantech jě značné prlocento kovů, které představuje ztráty ve výtěžnosti kovů a znehodnocuje granulované izolanty pro další použití. Dalším dosud používaným způsobem zpracování bylo spalování izolantů. Tento způsob však zcela zničí izolanty a navíc silně znečisťuje ovzduší a kovy jsou znehodnoceny opálem. Zejména vlasové Vodiče Cu jsoú prakticky zcela likvidovány. Všechny uvedené způsoby vyžadují značný podíl ruční práce, mají nízkou produktivitu a některé způsoby vykazují ztráty ve výtěžnosti kovů.
Výše uvedené nedostatky odstraňuje zařízení na zpracování šrotovaných elektrovodičů, a to ocelohliníkových lan a kabelů se svazkovým jádrem izolovaných gumou, nebo plastem s následným tříděním, sestávající z podávacího zařízení tvořeného; plodávacím válcem a přítlačnými koly, stříhacího zařízení uloženého ve skříni a třídicího; zařízení, jehloiž podstata spočívá v tom, že stříhací zařízení je tvořeno rotorem, na jehož přední stěně přivrácené k podávacímu zařízení jslou proti sobě umístěny alespoň dva vyměnitelné stříhací nože opatřené dvěma protilehlými břity s možností jejich obracení, uložené ve vyměnitelných držácích a stříhacím přípravkem připevněným na seřiziovatelném stříhacím stole a opatřeným alespoň jedním vstupem podávání a dále seřlzovacím zařízením k nastavení vůle mezi břity, přičemž na zadní sitěně rotoru jsou upevněny ventilátorové lopatky určené k vymetání nastříhaného materiálu vynášecím otvorem vytvořeným ve skříni stříhacího zařízení a k následnému třídění.
Zařízení proti tradičnímu způsobu se dosahuje vyššího; výkonu a vyšší produktivity, snižuje se podíl ruční práce a mzdových nákladů na 1 tunu produktu, snižuje se spo>třeba energie a pracuje se bez škodlivých zplodin. Nastříhaná a vyseparovaná surovina představuje bez další úpravy zvýšenou kvalitu finálního: produktu.
Zařízením proti tradičnímu způsobu se dotrovodičů je zobrazeno na výkresech, kde na obr. 1 je celkový pohled na předmět vynálezu, na obr. 2 je řez stříhací skříní, na obr. 3 je celková sestava nůžek.
Na základovém rámu 1 je uložena stříhací skříň 2, před kterou je instalováno· podávači zařízení 3. Na rámu 1 je dále hnací motor 4 a ovládací panel 5. Stříhací skříň 2 sestává z tělesa skříně 6, rotoru 7, který má na přední stěně uložení pro stříhací nože 8 a jejich držáky 8a. Na zadní stěně rotoru 7 jsou uspořádány ventilátorové loptky 9 za účelem vytvoření vzduchového proudu pro vymetání nastříhaného· materiálu. V přední stěně tělesa skříně 6 je uložen seřizovatelný stříhací stůl 10 s možností nastavení vůle mezi břity nožů 8 a břity stříhacího přípravku 11. Na pohyblivé Části stolu 10 je uložen stříhací přípravek 11. V bloku stříhací skříně B je otvor 12 pro odvod nastříhaného materiálu. Hřídel 13 rotoru 7 má na svém konci řemenici 14 a je uložen vie dvou axioradiiálních ložiskách 15, 16, u kterých je možno maticí 17 seřizovat předpětí. Šrotované elekťríovodiče se vsazují do rotačních nůžek 18 vstupem 19 podávání 3.
Nastříhaný materiál je vynášen transportním pásem 20 do násypek 21, 22 separátorů 23, 26. Na jedné straně pásu 20 je uspořádán magnetický Separátor 23, kde vývodem 24 odchází nastříhané Fe a vývodem 25 nastříhané AI. Na druhé straně pásu 20 je sítový Separátor 26, který má tři stupně hustoty sít, pod kterými jsou tři odpady 27 pro nastříhané AI něho Cu a koncový výpad 28 pro izolanty.
Poěet střihů rotačních nůžek za 1 minutu je dán počtem obrátek rotoru 7 a počtem nožů 8 na rotoru 7 umístěných. Podávači zařízení 3 umožňuje změnu rychlosti podávání a tím je dána délka odstřihnuté části zpracovávaného elektrovodiče, Délka nastříhaných částic se nastavuje podle charakteru a druhu zpracovávaného elektrlovodiče, a to· tak, aby nastříhané elektrovcdiče se rozpadly a byly dále separovatelné. Například při zpracování ocelohllníkových lan osadíme nože 8 určené prio· stříhání oceliohliníkiových lan a volíme délku podávání do střihu 22 mm, která stačí, aby se lano rozpadlo. Při zpracovávání elektrokabelů v izolaci se osadí nože 8 s ostrým úhlem řezu a volí se rychlost podávání na délku střihu maximálně 8 mm, nebo nižší. Stroj odkrajuje z podávaného kabele pravidelné plátky v tloušťce dle rychlosti podávání. Plátky již při řezu ztrácejí svoji soudržnost, prameny kovového jádra vypadnou a izolanty zůstávají v uzavřených kroužcích. Nasříhaná surovina je tedy tvořena pravidelnými částicemi jádra, nejčastěji se používá délka 5 mm a izolanty v kroužcích. Rozdíl ve velikoisti nastříhaných kovových jader a izolantů je značný a umožňuje separaci, která se provádí odsítováním. Stříhací přípravek 11 je výměnný podle průměru vsazované suroviny a tvoří pevný spodní nůž.
Zařízení umožňuje produktivně zpracovávat všechny druhy ocelohliníkOvých lan, umožňuje zpracovávat elektrokabely izolované plasty nebo gumou, kde kovové jádro je tvořeno svazem pramenů, případně vlasovým svazkem. Produkty vzniklé při zpracování šrotovaných elekťrovodičů, vyseparované jsiou kvalitní vsázkovou surovinou vysoké sypné hmotnosti a snadno transportovatelné. Produkt vzniklý při zpracování elektrokabelů s jádrem AI a nastříhaný na délku maximálně 5 mm, lze uplatnit jako aluminotermickou krupici, pro· desOxidaci a uklidnění tekuté oceli.

Claims (1)

  1. Zařízení na zpracování šrotovaných elektrOvodičů s následným tříděním, sestávající z podávacího zařízení tvořeného· podávacím válcem a přítlačnými koly, stříhacího zařízení uloženého ve skříni a třídicího zařízení, vyznačující se tím, že stříhací zařízení je tvořeno rotorem (7), na jehož přední stěně přivrácené k podávacímu zařízení (3) jsiou proti sobě umístěny alespoň dva vyměnitelné stříhací nože (8) opatřené dvěma protilehlými břity s možností jejich obvynalezu ráčení, uložené ve vyměnitelných držácích (8a) a stříhacím přípravkem (11) připevněným na seřizovatelném stříhacím stole (10) a opatřeným alespoň jedním vstupem podávání (19) a dále seřizovacím zařízením k nastavení vůle mezi břity, přičemž na zadní stěně rotoru (7) jsiou upevněny ventilátorové lopatky (9) určené k vymetání nastříhaného materiálu vynášecím otvorem (12) vytvořeným ve skříni (6) stříhacího zařízení.
CS15581A 1981-01-08 1981-01-08 Zařízení na zpracování šrotovaných elektrovodičů CS222720B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS15581A CS222720B1 (cs) 1981-01-08 1981-01-08 Zařízení na zpracování šrotovaných elektrovodičů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS15581A CS222720B1 (cs) 1981-01-08 1981-01-08 Zařízení na zpracování šrotovaných elektrovodičů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS222720B1 true CS222720B1 (cs) 1983-07-29

Family

ID=5333216

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS15581A CS222720B1 (cs) 1981-01-08 1981-01-08 Zařízení na zpracování šrotovaných elektrovodičů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS222720B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5397067A (en) Method of producing bamboo fibers
US5474239A (en) Material shredding apparatus
JP3603275B2 (ja) 廃棄多心電線の解体方法及び装置
US4068805A (en) Shredding machine
WO2015143410A1 (en) Method and apparatus for continuously processing conductor cable for disposal or recycling
EP2053714A2 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Entfernen und Weiterbehandeln von biegsamen, strangförmigen Gegenständen aus ihren Nutzungs-Lagerorten
US4339967A (en) Cable stripper with peeler
US4053004A (en) Helical head comminuting shear
CN109018867B (zh) 一种废旧电池转向运输切头装置
CN110013902A (zh) 一种林果枝挤压切片粉碎机
JP3974901B2 (ja) 光ファイバーケーブルのリサイクル方法および装置
US3977277A (en) Insulated wire stripper
CN117244909B (zh) 一种线缆保护套废料回收用破碎装置
US4964577A (en) Process for dividing up and recovering the individual materials from old cables
US3705694A (en) Method of and an apparatus for reclaiming metal from scrap wire and cable
CS222720B1 (cs) Zařízení na zpracování šrotovaných elektrovodičů
CN2212248Y (zh) 废缆芯金属塑料分离机
US4142689A (en) Shredder-feed device
CN102110502A (zh) 回收废旧线缆中金属与绝缘外皮的方法和设备
US3136045A (en) Method of reclaming and segregating metals from electric cable
DE102016108105A1 (de) Zerkleinerungsanlage und Zerkleinerungsverfahren zur Zerkleinerung von Aluminiumschrott
HU194641B (hu) Berendezés hulladék villamos vezetékek feldolgozására
RU2309475C1 (ru) Машина для разделения витых изделий на стальную проволоку и токопроводящую жилу
CN108054683B (zh) 一种废旧电线自动抽芯拆解设备的皮芯分离装置
JPH07282664A (ja) 被覆電線の分別装置